Stadsnieuws. Ingezonden. Uitgetrokken is voor: voegen en gewoon onderhoud werfmuur f250; vernieuwing van twee stukken werfmuur aan het Havik 11200, onderhoud 24 spoelsteigers f100. Lieve Vrouwe-toreu. Begroot op f250, tegen f200 voor 1003 en f311.96 uitgegeven in 1902. De post is saamgesleld als volgt: herstel ling van goten, afvoerbuizen, looabekleedin- gen, leien daken enz. f 180onderhoud to rentje Schuttery-magazLjn f30; twee torentjes Kamperbinnenpuort f40. Klokken en uurwerken. Evenals vorig jaar begroot op f500, tegen f438.28 uitgegeven in 1902. De post is saamgesteld als volgt: her stelling van draden, hefboomen, tuimelaars, hamers en veeren van het carrillon f100; herstelling van draden, enz. met schoonmaak van het speelwerk f 100; voor het versteken der aria's f50; opwinden regelen, schoon houden en smeren van het uurwerk f180; idem Schuttery-magaziju f50, herstelling van dat uurwerk 120. Aanleg Gemeente-werken en aankoop Gemeente-eigendommen. Voor vergrooting van het Raadhuis door verbouwing van het Armkantoor is benoodigd f14 660. In de eerste afdeeling merkte men op, dat omtrent de vergrooting van het Raadhuis geene inlichtingen zyn verstrekt. Is deze inderdaad noodig In overweging wordt gegeven om bij de plannen tot vergrooting van het Raadhuis tevens te denken aan de inrichting van ge schikte lokaliteiten voor het Burgerlijk Arm bestuur. Ih de tweede afdeeling werd gevraagd om overlegging van plannen ec begrooting voor de uitbreiding van het Raadhuis. Hierop wordt geantwoord, dat het de bedoeling is dit werk niet uit te voeren, voordat de Raad hiertoe, na kennisneming der plannen, heeft besloten. Uitbreiding vooral van de Secretarie is nood zakelijk. De voorloopige plannen zijn alleen opgemaakt om ongeveer te kunnen welen, wat de kosten zouden zijn. Onder voormelde reserve heeft de afdeeling tegen dezen post geen bezwaar. B. en W.antwoordden: De vergrooting van het Raadhuis, vroeger reeds herhaaldelijk be sproken, kan thans werkelijk niet langer worden uitgesteld. De Secretarie is veel te kleineen ruimer lokaal, met behoorlijke berging voor het da gelijks noodige materieel, is voor een goeden gang der administratie onontbeerlijk. Door bet gebouw waarin thans het Arm- lokaal is gehuisvest bij het Raadhuis te trek ken, kan voldoende ruimte verkregen worden. Uit een voorloopig plan van den Gemeente- arcnitect blijkt, dat beneden vóór een ruim vertrek en achter een betere en ruimere lo kaliteit is te maken voor bet archief, dat ook in den loop der tijden veel te klein is geworden; boven kan dan komen een ruim lokaal voor de Secretarie, groot omstreeks 7 bij 9 Meter. Het Raadhuis behoeft niet noemenswaard gewijzigd te wordendaarom is dan ook de raming betrekkelijk laag. Het plan eischte een nauwgezette over weging. Ten einde deze zaak niet overhaast te behandelen, hebben wij het beter geacht, voorloopig alleen de vermoedelijke kosten op te nemen. Een uitgewerkt plan zal dan later aan Uwe vergadering ter overweging worden aangeboden. Muziektent. De kosten van onderhoud en van opzetten worden begroot op f80, tegen f70 voor 1903 en f 65.80 betaald in 1902 en f188.63 in 1901, het eerste jaar. De eerste afdeeling had geen bozwaar tegen dezen post. Ju de tweede afdeeling trok het de aandacht, dat de plaatsing der tent jaarlijks zooveel kost. Wellicht ware het beter, dit niet in eigen beheer te doen, doch by aanbesteding. Een der leden achtte het wenschelijk, dat de Gemeente-arbeiders bij Baruum en Baily een lesje namen in de kunst van snel bouwen en afbreken. B. en W. antwoordden: Wy vestigen er de aandacht op, dat de f80 niet uitsluitend be stemd zijn voor het opstellen en afbreken van de muziektent, doch ook voor 't onder houd. By iedere uitvoering moeten de banken worden geplaatst, de gasbalions worden aan gebracht en de gasleiding worden aange sloten. Met bet oog op e beschadiging kan een ander niet blyven staan. Het opbouwen en afbreken kost telkens ongeveer f 10, dus f20 per jaar. Voor aanbesteding achten wij dit werk niet geschikt. Het totaal dezer afdeeling (aanleg en onderhoud) is begroot op f74659.70 en het totaal van Hoofdstuk 111 (kosten voor open bare wegen en inrichtingen) op f80659.70. (Wordt vervolgd.) H. M. de Koningin is hedenavond half vijf van »Het Loo" te 's-Gravenhage teruggekeerd. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën heeft morgen niet plaats. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie brengt ter algemeene kennis, dat brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke men op 1 Januari e.k. wenscht besteld te zien, ook dit jaar reeds tusschen 22 en 30 December te voren kunnen worden ter post bezorgd. Over de volle adreszijde moeten dan echter weder twee elkander snijdende lijnen ge trokken zijn. Men verzoekt ons te melden, dat de diverse abonnementen op de Staatscourant, de Han delingen, enz. met het oog op de verandering der uitgifte tegen 1 Januari a.s. door de be langhebbenden opnieuw moeten aangevraagd worden ten Postkantore, dat ambtshalve daar mede belast is en voor de uitreiking zorgt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Zaterdagavond te 8 uur ten Raadhuize weder een openbare vergadering houden. Gisteravond werd ui sue Arend" de schiet wedstrijd tot besluit van de zomeroefeningen van de dd. Schuttery gehouden, welke door het voortdurend slechte weder ditmaal niet op de heide kon plaats hebben. Vooraf werd door luitenant-adjudant J. Busquet onder een kernacbiige toespraak aan adjudant H. van Gelder en de sergeanten majoor G. Muijs en G. J. Boode het Eere- teelten voor tangdurigen dienst bij de dd. schutterijen uitgereikt. De atloop was deze A Kaderle prijs sergeant-majoor J. D. Lammerts van Bueren, 114 punten; 2e pr. sergeant-majoor G. Muijs, 111 p.: 3e pr. ad judant H. van Gelder, 108 p.ie pr. sergeant- majoor Van Heuvelen, 104 p.5e pr. sergeant- majoor J. VV. van Achterbergt!, 97 p.6e pr. sergeant-majoor-vaandeldr. G. J. Boode, 97 p. en 7e pr. korporaal R. J. van Ruyvun, 97 p. na kamp-serie8e pr. korporaal L. Th. van Zwol, 94 p.; 9e pr. korporaal J. J.ötto, 89 p.10e pr. korporaal G. Florijn, 89 p. na kamp-serie; en 11e pr. korporaal J. Ver hoef, 80 p. allen met 10 treffers. B. Schutters le Compagnie: le prijs G_. Renes, 91 punten; 2e pr. VV. Hazelaar, 85 p.; 3e pr. J. Geij ten beek, 68 p.; 4e pr. G. van Zuilen, 61 p.5e pr. W. Elsohot, 54 p.; üe pr. H. Bakker, 42',2 p- en 7e pr. G. Rou- wenhorst, 38 p. allen 10 trellers8e pr. P. van den Ham, 82 p.9e pr. J. van Bji- lingen 49 p. en 10e pr. J. H. Jans, SOUgp. allen 9 treffers. C. Schutters 2e Compagnie: le prijs E. J. Ruitenberg, 78 punten; 2e pr. A. M. van Bemmel, 67 p.; de pr. J. van Doornik,621/a p.4e pr. VV. van Éeden, 571 '2 p. en 5e pr. J. C. Goedknecht, öÜVg p. allen 10 treffers 6e pr. B. van Ree, 701/2 p. en 7e pr. A. van Nus, 4i p. beiden 9 treffers8e pr. G. de Gans, 421/2 p. in 8 treffers; 9e pr. R. A. Verhaar, 30 p. in 6 trellers en 10e pr. A. van Leyenhorst, 20 p. in 5 treffers. Majoor M. Verkouteren, van gedetacheerd uit West-lndië gerepatrieerd, heeft indeeling verzocht bij het 5e regiment infanterie. Milicien-wachtmeester C. Gordyn, van het 1e regiment veld-artillerie, leerling vau den Cursus tot opleiding voor den officiersrang bij het 5e regiment infanterie, is op zijn vei zoek overgegaan als milicien-sergeant bij het 5e regiment infanterie. Sergeant F. Bremer, van het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek eervol ontheven van zijn detacheering bij het vaste kader van het Koloniaal Werfdepot en vervangen door sergeant M. Bootsma. Bij het 5e regiment infauterie zijn o. a. bevorderd: tot fourier de sergeant H. Benninga en lot sergeant de sergeant-titulair W. J. K. J. Keizer en de korporaals N. C. Eger en J. Rekman. Fourier N. G. Vielaers, van het 6e regiment infanterie, is als sergeant-schrijver overge plaatst bij bet oe regiment infanterie en wordt werkzaam gesteld ten bureele van den kapitein-kwartiermeester van het korps. Blijkens advertentie in dit nummer heeft de in 1841 opgerichte «Protestantsche Armen- lotery" dit jaar uit verkoop van loten f842 en aan giflen f72.85 ontvangen Ook door leden der Sociëteit-» Vereeniging" is fhans een schietvereeniging opgericht, die zeker al spoedig van zich laten hooren. Uitmuntende kegelaars en puike biljard - spelers zijn in den regel beste schutters. Hoezeer de jongste Volkslezing van het plaatselijk Nuts-departement gepakt heeft, mag wel hieruit blijken, dat in de leden vergadering van 24 dezer hot Bestuur een voorstel zal doen om het crediet voor de lezingen te verhoogeu en zoowel Volkslezingen als een lezing voor kinderen van leden, enz. te doen houden. Oók zal in die vergadering de kermis- quaestie worden besproken. Nog dezen winter zal ook m de kegelbaan van sAmicitia" een stedelijk kegel-concours worden gehouden. Het oude bijgeloof dat, als de Dolle slaat terwijl het carillon speelt, er spoedig brand komt, heeft weer een ruggesteumje gekregen. Dinsdagavond is er werkelijk weer brand geweest en wel in de bergplaats van chemi caliën van den beer Th. A. V. ter Maat, den opvolger van de apothekers-firma Kok Zn. Het huisje in den hoek van don Hof is gelukkig gespaard geblevenomdat het van historische beleekenis is. Immers de in heel de letterkundige wereld bekende Putjes-druk kerij, waar o. a. Vondel zijn eerste edities liet drukken, was er voorheen in gevestigd. Omstroeks half negen werd de brand ont dekt, die al dadelijk een zeer dreigend aan zien had. De familie Hulst, getraind door do brai'den in »L)e Keizerskroon", kwam vlug aangeloopen met matten en loopers on doe keneen patrouille hielp duchtig mee en de heer Ter Maat wist te voorkomen, dat de brandkraanwagens van de Vrijwillige en van de Wilhelmina-spuit water gaven. Laatstge noemde stond op 'tpunt, water op de chemi caliën le werpen, waardoor de flessc.hen ge sprongen zouden zijn en de brand zeker groote uitbreiding gekregen had. Ook andere o mwonenden maakten zich hoogst verdienstelijk bij de blussching. De oorzaak is onbekendde schade wordt door assurantie gedekt. De Continental Bodega-eompany (depot- houdster hier ter stede mej. de wed. Smolders van Oseh in «lts Place royale") biedt als Nieuwjaarsgeschenk haar afnemers een keurig uitgevoerde bloc-note met kalender voor 1991 aan, een zeer zeker welkom geschenk voor volen en een blijvende herinnering voor de firma. De valsoho kwartjes, waarvan we in onze beide vorige nummers gewaagden, zijn reeds te Nijkerk. Zy zijn, althans bij daglicht, gemakkelijk te herkennen aan de loodkleur, terwyl de kar telrand of ontbreekt óf slecht afgewerkt is. Opgepast dus lezeressen en lezers. Vrijdag mocht er eens een groote emissie komen. Door de politie zijn twee personen aange houden, die nog iets met de Justitie te ver rekenen hadden en deswege waren gesigna leerd. 't Schijnt mode te worden, dat in of bij het Postkantoor muntbiljetten worden ver loren. Onlangs overkwam dit een dame; een teerder bracht het haar terug. Een paar dagen later verzocht de Directeur van het Postkantoor ons, mee te deelen, dat in de vestibule een muntje was gevoudende eigenaar meldde zich inmiddels aan. Nu weer verloor iemand een muntbiljet van f50 ter hoogte van het Postkantoor. Dit is al een heel slechte mode, die waar lijk geen navolging waard is. Ten behoeve van den Hofmaarschalk zullen aan de Praamgracht by »Soestdijk" stallen worden gebouwd. Goede gedachten en zorgvuldig opgegaarde ondervinding beslaan geen ruimte en kunnen zonder kosten of letsel overal worden meege dragen. Het opnemen vau Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt uimmer teruggegeven. De geachte redactie is reeds zoo vriendelijk geweest, bekend te willen maken het plan dat wij ons ook dit jaar voorstellen voor het aanstaand Kerstfeest, om namelijk aan een 100-tal armen een vrij middagmaal en ook vele kinderen ware Kerstvreugde te be reiden. Wij ondergeteekenden, officieren van het Leger des Heils, zijn hier gekomen met het vurig verlangen om alles te doen wat wij maar eenigszins kunnen om anderen te helpen. Wij weten zeer wel, dat de groote armoede in deze plaats met zulk een maaltijd niet in eens zal ophouden; onze bedoeling is echter, meer langs practischen weg gods dienst te toonen. Waar bij velen helaas godsdienst niets dan een holle klauk is, waarin niet de minste aantrekkingskracht is, zoo wilden wij ook door dit middel godsdienst laten zien en hooren, daar wij weten, dat zulk een dienen van God de maatschappij behoeft. Waar wijzelven echter onmachtig zijn om zulk een plan ten uitvoer te brengen, willen wij een eenieder vriendelijk vragen, ons door hun groote of kleine gaven hiervoor in staat te stellen. By voorbaat willen wij reeds eenieder danken die ons in deze een warm hart en geopende beurs toedraagt. Uw dienaars om Christus wil, L. J. K. van OORDT, Kapitein, C. A. VERWAAL, Luitenant, Woonplaats: Krankeledenstraat. Amersfoort, 11 December 1903. Geachte Redactie, Vergun; mij s.v.p. nog een beetje veel ruimte voor een meer uitvoerig antwoord aan den heer Van Veen. Ik ben zoo uitvoerig, omdat de heer Van Veen, evenals in zijn vorig stukje, stem ming tegen mij maakt, door er nogmaals op te wijzen, dat ik in de vergadering, zijn ant woord aan ReBi.ik heb gebruikt en de heer Van Veen bedoelt natuurlijk misbruikt, voor zaken, die niet aan de orde waren, waardoor de mee ning ontstaat, dat ik willens en wetens koren aaDbracht op den reactionairen molen (wat me iutusschen al voor de voeten is gegooid). 'tZij verre van mij, dat te willen doen, maar ik meen dat woorden en daden in overeenstem ming moeten zijn. Toen ik dan ook de libera len in woorden zóo warm hoorde opkomen voor des ambtenaars vrijheid, terwijl hunne daden het tegenovergestelde doen zien, toen bevreemde me dat ten zeerste. Mij lag nog versch in het geheugen, dat liberale Gemeenteraadsleden bet ontslag Kroes en Sluiters hadden goedgekeurd; dat de liberale Burgemeester van Den Helder Kappetijne had ontslagendat do liberale dito van Arnhem twee S.D. onderwijzers had geschorst voor hun optreden tijdens de stakingdat het liberale „Ilundelsblad" „de clericulenvreter bij uitnemendheid", het ontslag-Lindeman verde digde, en God beter 't, de Minister De Mures OijenH nog een humaan menseh noemde op den koop toe; dat het libe.ale „Vaderland" desge lijks schreef, en last not least, de „Nieuwe Rot terdammer", hel puikje der liberule bladen, idem, idem. Daar waar de heer Post nu het ontslag-Lin deman hekelde; daar waar liberale stemmen uit de vergadering opgingen om de vrijheid der S.D ambtenaren te verdedigen, daar werd het my, met de hierbovengenoemde feiten voor oogen die ik met andere kan aandikken toch wel wat wat ai te bar, zulk geklink-klank van woorden te laten passeeren zonder protest, te meer daar ik wist, dat, mede door de schuld van de liberalen, Uesink is gevallen. Ik meen dat, in verband met deze feiten mijn optreden gewet tigd wasja, ik ga verder en verkiaur, dat het plicht is, te wijzen op zóo'n enorme tegenstel ling in zeggen en doen. Wie nu, na bovenstaande, zeer sprekende fei ten van liberale onderdrukking evenals de heer Van Veen maar steeds blijft gewagen van een tamelijk hooghouden der vrijheid door do libe ralen, die bewijst, meen ik, dat hij mank gaat aan een algeheel gemis van moreel onderschei dingsvermogen of dat hij beschikt over een niet- benijdenswaardige dosis brutaliteit. De kwestie zelve, daar draait de heer Van Veen omheen. Al zijn beweringen over mijn niet gewettigd optreden, mijn onbeleefden toon, de goedmoedige helariteit der vergadering, enz. enz. zijn alle zoo vele bijzaken, die met de kwestie, waar het om gaat, niets uitstaande hebben. De heer Van Veen kan niet ontkonnc-n, dat bij door zyn antwoord aan mij de unti-liberule hoorders dier vergadering in den waan bracht, dat er wel degelyk iets is gedaan door de libe ralen in 1903. Wat hij met dat antwoord feitelijk heeft be doeld, kan al weer buiten beschouwing blyven. Over bedoelingen valt nu eenmaal niet tedebat- teeren. Wel over wat is gezegd en boe 't is gezegd. De heer Van Veen had, staande de vergade ring moeten erkennen, dat de liberalen Resink hebben laten vallen, of, zoo hij zich in de hitte van 't gevecht heeft verpraat, had hij 't ronduit zonder omhaal moeten schrijven in zijn eerste stukje. Alzoo heeft de heer Van Veen natuurlijk niet gedaan. Integendeel, veeleer wil hij het doen voorkomen, dat Resink de eenige en ware schul dige is voor de werkeloosheid der liberalen in dit geval. En hij ontziet zich niet om daarvoor de geheel scheeve voorstelling te gebruiken, als zou Resink voor een herbenoeming niet eens hebben gesolliciteerd. Resink heeft na de eerste oproep wel degelijk gesolliciteerd. De redenen waarom hij de tweede maal, ondanks onzen aan drang, nalatig bleef, zijn van zóo persoonlijken aard, dat ik ze liever niet in een courant uit eenzet. Ten slotte, de raad, mij gegeven, is overbodig. Van mijn standpunt prefereer ik oud lood boven oud ijzer. Maar dat wil toch niet zeggen, dat we alles stilzwijgend moeten slikken, wat het oude lood gelieft te beweren. Als, zooals nu blijkt, het oude lood zoodanig met oud ijzer is vermengd, dat het verschil als 't ware nihil is, dan weg met dat oude lood naar de smeltkroes, opdat het gezuiverd worde. Die zuivering is, meen ik, wel 't meest nuttige en urgente voor de waarachtig liberalea in den lande. Zij doen dan heel wat beter werk, dan protesteeren tegen de belaagde vrijheid, die zoo menigmaal door liberalen, vanaf Mees tot Borgesius toe, wordt vertreden. Dit ÏB m'n laatste woord in deze perkara. De Redactie dankend, hoogachtend P. 8TIJNMAN. Inkwartiering. Niet voor Infanterie, Cavalerie of Artillerie, ook niet voor den tijd van 14 dagen, maar slechts voor éen nacht wordt voor 25 weezen inkwartiering gezocht. Den 28 December hoopt het Zang- en Mu ziekgezelschap van de Weesinrichting te Neerbosch eene uitvoering te geven in Amicitia. Doch aangezien de Weezen dion avond niet meer kunnen vertrekken, wordt voor een 25-tal gelegenheid gezocht om te logeeren. Met een beleefd verzoek komt onderge- toekende tot de Weezenvrienden om hen in deze te willen helpen. Vriendelijk verzoekt hij opgave te ontvangen of men voor éen nacht éen meer Weezen kan huisvesten. Onder dankbetuiging, Hoogachtend, K. TEELING, Aldegondestraat 94.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2