Februari 1904. Aumoon cousin. Hen drama uit den Hococotijd P H 0 E N I X B O LI W E B IJ, EXPORT naar OOST- en WEST-INDIË. No. 5457. 53e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMERSFOORT. UITGAVE FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOÜKT. v ..3chijnl Dinsdag-, Donderdag- oi, Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco pui- post 1.10. Advertentiön iO regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Grontc letters naar plaatsruimte, Bewijsnummers naar builen worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Teleyhoon 19. KENNISGEVINGEN. Aangifte voor plaatsing op do Kiezerslijst, I. (1* L Gelet op de artt. 1118 dnr Kieswet Noodigt uit aauiielijke inwoners dor Gt s andere Gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eeue der Rijks directe belastingen .rijn aangeslagen (wat de Grondbelasting betreft iu eeue andere of iu meer Gemeenten te samen tot eeu be drag yau ten minste ëeu gulden, hoofdsom en ryks- opcouten) daarvan, door overlegging der voor vol daan geteekende aanslagbiljetten, vóór den 15. Fe bruari a. s. te doen blijken De aanslag der vrouw geldt voor baren man; die van minderjarige kindereu wegens goederen, waarvan hun vader hot vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen, waarvoor eerat uil 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitge reikt, blijven voor plaatsing op de Kiezerslijst builen aanmerking. II. de mannelijke inwoners der Gemeente, die op grond van liet bepaalde bij bet vierde lid van art. 2 der Wet, als medeëigonaar van onroerende goederen eenor onverdeelde nalatenschap, waarvan bun aandeel in de Grondbelasting ten minste óen gulden bedraagt, aanspraak meunen ie kunnen maken om op de Kieierslijst geplaatst te worden, daarvan vóór den 15. Februari a. aangifte te doen opeen kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar biljet, onder overlegging van het aauslagbiljet of door den ont vanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, en van do noodige Lesoheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, wollce bewijsstukken na de vaststelling der Kieserslijst aan belanghebben den worden teruggegeven. III. De mannelijke inwoners der Gemeente, die aanspraak meenin te kunnen maken om op de Kiezerslijst geplaatst te worden, krachtens art. lodt-r Wet, om daarvan vóór den löden Fefjruari a.s. aan gifte te doen; dit zijn sij, dio over het laatstverloo pen dienstjaar in geene der Rijks direcie belangen zijn aangeslagen of wier aanslagen niet rallen ouder art. la dier Wet en voldoen aau de volgende voor waarden 1°. dat zij als hoofden van eon gezin of als alleen wonende personen op den Sleii Januari desus jaars sedert 1 Augustus van het vorige jaar hebben be woond kraoht6us huur esn huis of een gedeelte van eeu huis, waarvoor met of zonder bij behoorenden of in huur gebruikteu grond, of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de •om tan fl.60 voor bet stads-gedeelto en fl voor hot overige deel of wel achtereenvolgens in deze Gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, oen zelfd" vaartuig vau ten minale 24 Kub. Meter inhoud of 24000 Kilogram laadvermogen. Bij de berekeaing van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van con tributie aau eeu ooöperasievc bouwvereaniging, viudt goen aftrek plaats van do som, verschuldigd voor 2.) i de Toen Deaforges 'savonis tegen acht volle glorie over het succes van zijn spotdichten, zijn opwachting bij de dames kwam maken, was hst pleit reeds beslist. Mevrouw Do Marueville onlv iug hem mot eeu koel knikje, terwijl AdriThiuc. zittend naast den markies De Maurepas, hem slechts even de hand reikte. Mevrouw Do Marueville stelde de beuren aan elkaar voor. „U, die ik reeds zoo laug ken, wil ik nu al bet gro«to nieuws vertellen," vervolgde zij tot Deaforges. ,.Myu dochter heeft xiou verloofd met deu markies. Morgen wordt het engagement publiek." De arme dichter wist niet wal hij hoorde. Hij stamelde eeuige woorden, keek Adrienne versuft aan, die haar wroeging ouder onverschilligheid zocht te verbergen. Zoo spoedig het gevoeglijk geschieden kon, verliet Deaforges het paleis. 'i'oeu Adrieuae de Marueville den volgeuden dag, gevolgd door een bediende de N'otre-Dame verliet, wachtte Desforges haar op en trad haar in den weg. „Wat heb ik je gedaan, Adrienne, om mo zoo te behandelen dat had ik niet geducht na het heer lijk oohtenduurtje, waarin jo zoo lief was. Weet je wol, Adie, dat het heel slecht van je is." .Zoo vind je, Deaforges? Ik doe wat ik w'ieuik beu jou geen rokeuachap vorschuldigd van tuyn daden". „Maar je hield toch van mo, Adic, je hebt me ont vangen in jo boudoir, ik heb je mogen kussen", ging de arme man opgewonden voort. .Als dat waar geweeat ia, dan moest eeu man van eer een meisje daaraau nooit herinneren," antwoordde Adrienne hem driftig. .Ik ben geëngageerd met den gas- of Waterleiding, ingeval deze iu den huurprijs is begrepen. 2°, dat zij op don 31en Januari dezes jaars sedert 1 Januari van het vorige jaar achtereenvolgens bij niet moor dan iwee personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende znuti in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam geweest zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten Tan f 400 voor hot stads-gedeelte en f800 voor het overige deel. Rij de berekening van het inkomen wordt vrije woning of inwoning gerekend op f75 (stad) en f37.50 voor het overige deel, inwoning met vrijen kost op f275 (stad) en f200 voor het overige deel en enkele vrije kost op f200 (stad) et» f 162.50 voor hei overige deel, terwjjl ten aanzien van vrijen kost geen reke ning wordt gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke Feestdagen, of', voor zooveel Israëlieten betreft, met deu Sabbath of dat zij op den Ion Februari dezes jaars in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere in stelling verleend pensioen of verleende lijfrente van geluk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoonoodig Ier bereiking van 'net vereisebte bedrag, het inkomen, bet pen sioen en de lijfrenle worden samengeteld 3°. dat zjj op den len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom, met recht van vrije beschik king, hebben van ten minste f100 (nominaal) inge schreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, iugelegd in de Rijks-Post spaarbank, iu een Gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd doorliet bestuur van eene rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve ver eeniging of van eeue stichting; 4°. dat tij met goed gevolg hebben afgelegd oen examen, ingesteld door of krachtens de wet of' aau gewezen bij algemcenen maatregel van bestuur eu iu verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van ecnigc betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Ook de modellen dezer aangiften wordeu ter Secre taris der Gemeente kosteloos verkrijgbaar gesteld au moeten door de belanghebbenden onderteekeud Ingeval een belanghebbende zijne handteekiug niet kan stellen, kan bij volstaan met het plaatsen van een handmerk iu tegenwoordigheid van den Secretaris of van oaa door den Burgemeester aau- gewezon ambtenaar ter Secretarie. Voorts moet door hen, die hun kieareont gronden op do hierboven onder 3 genoemde voorwaarden, bij de aangifte worden overgelegd eene door of van wege de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld of den Directeur der Rijks-Poatspazrbank of het bestuur der Gemeentelijke of bijzoudere «paar bank afgegeven verklaring. Da verklaring van den Directeur der Rijks Postspaarbank of van het bestuur der Gemeentelijke of bijzondere spaarbank wordt den belanghebbende toegezonden op schriftelijke aan vraag root opgaaf van het nummer waaronder eD het kantoor alwaar het spaarbankboekje is uitgegeven. Wordende ten slotte aan belanghebbenden kennis ge geven. dat VOOR HEN, DIE KRACHTENS VROEGER GE DANE AANGIFTE OP DE L00PENDE KIEZERSLIJST VOOR KOMEN, hernieuwde aangifte ONNOODIG is, Indien de plaatsing op die lijst berustte op 1°. bewoning vnn een huis of gedetlie van een huls of van een vaartuig, mits zij op 31 Jauuari alsnog het zeltde huis of een gedeelte van het zelfde huls of het zelfde vaartuig bewonen 2°. genet van ponsoen of lijfrente 3°. bezit van eene inschrijving In de Grootboeken der Nationale Schuld of van een Inleg in eene spaarbank; 4°. afleggen van een examen, doch dat HERNIEUWDE AANGIFTE WÉL N00DIG Is voor hes wier plaatsing op do lijst berustte op: 1°. bewoning van esn huls of een gedeelte van een hnls of van een vaartuig, Indien zij niet meer op 31 Januari het zelfde huis of een gedeslte vas het zeltde huls of het zelfde vaartuig bewonenof 2°. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als Inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam. heizij met of zonder genol van pensioen of lijfrente. Amersfoort, 23 Januari 1904. Ds Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS Programma (Reglemont en Klasse-indeeling) van de Wereldtentoonstelling te Luik te houden in 1906 van 1 April tot 1 November. Bovsna'.aande stukken zjjn by den Secretaris voor een ieder ter image, alwaar ook aanvraagbilletten voor insenders verkrijgbaar zijn. Amersfoort, 28 Januari 1904. Namens de Kamor voornoemd, De Secretaris, Hehms. P. TAS HA8ELEN De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat het door den Directeur van 'sRijks di recte belastingen enz. te Amsterdam executoor ver klaard kohier No. 1 van de GRONDBELASTING over liet dienstjaar 1904 aau den Ontvanger van 's Rijks directebelastingen alhier is ter hand gesteld, aan wieti ieder verplicht is, zijnen aanslag op deu by de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 1. Februari 1904. De Burgemeester voornoemd, WITIJTIERS. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIE KEN te AMERSFOORT, Heeft de eer ter kenni.se van belanghebbenden te breagjen, dat bij haar is ingekomen een Nederlauósche vertaling van het algemeen In 1904 z.tl worden geheven aan opcenten ten behoeve van de provincie Ut>-echt op de gebouwde- 7.oowel als de ongebouwde eigen- gendomrnen 91/2 pCt. en op de Personeele belasting eveneens 91/2 pCt. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft aan de Kamers van Arbeid toegezonden een nota van storende druk-en schrijffouten, welke op hef ontwerp-Arbeidswet betrekking heeft. In die nota staat o.m.»In het ontwerp van wet komt art. 104 niet voor. Dit is een gevolg van een ingeslopen vergissiog in de nummering van de artikelen. Artikel 105 moet zijn 104, en zoo vervolgens." Er is dus geen artikel zoek geraakt, maar het raadsel, hoo de foutieve nummering is ontstaan, is ook niet opgelost. Binnenkort wordt verwacht tie verschoning van het ontwerp-tarief van invoerrechten, waarin een gedeelte der bestaande rechten gehandhaafd, oen ander deel iu enkele ge vallen verhoogd zal worden tot 8 pCt. Voorts wordt helling voorgesteld van een aantal tot dusver vrije artikelen, vooral weei- dezaken, waaronder buiteulandsche sigaren tot een maximum van f 60 per 100 Kilogram. Uit den regeutneter hier is na 7 regenda gen in Januari afgetapt 19.4 m.M. neersla. ïnarkieo De Maurepaa en ik begrijp uiut, hoe ik ooit «oo dwaas ben geweest «én noord met u Ir sproken. Ik wil dan ook vertier uiets met u te maken heb ben en verzoek u beleefd om mij niet meer lastig i« vallen. Adieu I" En met een nauw merkbaar kuikja wandaldo lij haastig vertier. Deaforges was woedend, minder op de mooie Adrienue dan op don markies De Maurepas, wieti hij de schuld gaf vau het gebeurde. Hij liep als eeu wanhopige rond, «innend op wraak. Na twee dagon eu nachten van rusteloos peinzen, wns zyu besluit genomen. Hij kocht een degen ott tegen dan avond vatte hij post in het „pare" van hel kasteel »U hij huiswaarts koorde, kon hg hem dus makkelijk overvallen. Na een paar uur waohteus, hetgeen zijn woede nog deed toenemen, zag hij eindelijk den markies gehuld iu een wilton mantel naderen. Deslurges wist, dat dt; markies bij Adrienne was: hg trad woest op den niets kwaads vermoedende edelman toe. „U bobt u geëngageerd met froule Dn Marnevillo," beet hij hem ruw toe, „maar u weet tekcr niet, dat ik baar iiofheb. Eu daarom mag en wil ik niet hebbun, dat zy zoo maar kalmpjes uw vrouw wordt. Het noodlot zal er over bealisaon. In een earlyk ge vecht „Bon je gek, man?" viel do markies, die do zaak nog niot ernstig opnam deu dichter spottend in de rede. „Maak er geen gekheid, ho', in vollen ernst, dat we „Vechten... ik mot jou? achtend. „Kont, ik (leuk et trotscho beweging het hoofd opheffend, wilde hy zyn weg voortzetten. Maar dut lag niot in Desforges bedneiing. Hij greep den markies ruw bij don urm. „Je zult met my vechten, als je geen lafaard bent, mnrkies. Ik heb een duren eed gezworen, dat Adrienne jo vrouw niet wordt, voordat..." „Man, ik heb mot je praatjes niots te maken Laat me loa „Als je dan niet eerst met me vechten wilt... markies. Ik •g do markies .1 met daar dan..." et) Deaforges, halt krankzinnig van drift, wierp deu markies op den grond, zoodal hij zich i.iet kon verroeren en om hulp gilde. Desforges nad nog juist den tijd om zijn vyand een heftige stoot in de zijd» toe te brengeu, toen een pnar bedienden op het augstgeachroi toesnelden Dosfovges kon to nauwer nood onivluchton ou hij dankte het voornamelijk aan hot bovel van den markies om dadelijk eau doktor te halen, dat men hem niet achterna zettp. Do markies werd naar het paleis van zijn verloofde tc-ruggebraettt, waar Adrienne en hnar moeder hom verhouden. Nauwelijks hadden zij de toedracht der zuak veruomen ot zij peinsden over middelen om Desforges onschadelijk te maken. „Zouden wij vau mevrouw D>» Pompadour goen bevelschrift iot zyu arrestatie kunnen knjgeu'." vro.g mevrouw Do Marueville. ,,Ja, dat is niet onmogelijk," meende de markies. „Muur ik zou liever niot Adrienne's naam genoemd willen bobben. Misschien is dat ook niet uoodig, als we er den uoodigen nadruk op leggen, dal Desforges diohtor is, want sinds 'n paar dagen is zy woedend op ieder die ooit ecu vers heeft geschreven." „Waarom?" vroeg mevrouw Do Marueville. „Wel omdat er in alle café's ou bureau's een sa lyre verspreid is, waarin zij eu al haar daden op even geestige als boosaardige wijze bespot wordt; heel Parijs lacht er om en hespet haar." „Heeft zij zelf dat) die satvru in handen gekregen informeerde Adrienne belangstellend. ,,Ja, de galante hertog De Richelieu, die eeuwig twist met De Pompadour eu die haar niet kan uit slaan, heeft haar dio verzen gebracht en voorgelezen. Zo is door het dolle heen. De heele politie eu justitie zyu in de weer om den dichter op te sporen," „Ze weten dus wie die verzen gemaakt heeft?" „Neen." „En zou hij zwaar gestraft worden?" „Wel dnar kan hij zeker van wezen. Hij zal wel voor onbeperkte» tyd logies iu dc Bastille krijgen, zou ik deuken," antwoordde de markies. Adrienne wist thans genoeg. Deu volgenden dag tegen den middag verraste zy baar moeder met de mededeeti mevrouw De Pompadour giug. „Hoo kom je daar toe, kind?" I „Wel, man iet de markiezin dringend spre- e nu niets meur, ik kan u toco niets i haar moeder oveti gokust te hebben, moedige meisje weg, iu De Pompadour was, misschien wel 1 de ergeuis over het hekeldicht, wat had bevolen alle bezoekers helei te Adrienne de Marnoville liet zieh niet afwijzen: zij hield ztoUng aan, dat de oude, .rouwe kamerdienaar hol iu hoogst eigen paraoor) waagde zeggen' I vloog het o Do marki tengevolge 1 ongesteld e I tfPVn"' meesteres in kenuis te stelten iek de freule om onverwijld zijn prikkelha van het dringende toegelaten te wordt Mevrouw De Pompadour stemde eindelijk toe. Liggend op een rustbed, op groenzijden kussens, ontving tij het volstrekt niet bedeuade meisje, dat onbeschroomd de zooveel hesproken en machtige vrouw aanzag, die, ofschoon wat vermoeid, toch baar levendigen aard niet verloochende. „Slechts eeu zaak van het allerhoogste belang kan uw aanhouden verontschuldigen, freule," begon zy keel. ..ik ben niet erg wei en do dokter hoeft mij rust voorgeschreven." „Ik weet xakor, mevrouw, dat u er geen spijt van zult hebben, dat u mij te woord stond," ant woordde Adrienne kalm. „Ik wed, dat u spoedig weer geheel beter is, als u weet, wat ik u koia ver tellen. Hot betreft de satyro „Wat kunt u daarvan weten?" tneende mevrouw De Pompadour dritiig. „Meer dan u deukt, mevrouw. Wat. zou het u wel waard zijn om to weten, wie de dichter is?" „Alles!" verzekerde de markiezin opgewonden. „Dat is wel wal veel zooveel zal er niet van u gevraagd worden. Ik zal u zyu naam zoggen, mevrouw, onder voorwaarde, dat U my stellig belooft, stipt geheim te houden, wie u op de hoogte van alles bracht." lVordi earvetorf.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1