Gemengd nieuws. Marktprij zen. In 1903 werd na 10 dagen 36.1 m.M. af getapt, in 1902 na 13 dagen 37.4 m.M., in 1901 29.5 m.M. en in 1900 GO m.M. De tram vervoerde in Januari dezes jaars 5560 passagiers met een passage-opbrengst van f' 466.15 en een totaal-opbrengst van f 484.385 of f 8.68 per dagkilomeler. In 1903, toen het ;n genstelling van de jongste Louwmaand byna dag aan dag guur en slecht weer was, werden 5898 passagiers vervoerd, beliepen de passage-gelden f 481.876 en was de totaal-opbrengst f513.37 of f9.21 per dagkilometer. In Januari 1902 werden bij slecht weer, sneeuw en modder vervoerd 5297 passagiers, mot een bruto-opbrengst van f482.695 of f8.65 per dagkilometer. Kolonel W. A. T. do Meester, commandant van het 5e regiment infanterie, is van bui- tenlandscb verlof teruggekeerd. Ry het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot reserve 2e luitenant de vaandrigs G. vun Terwisga en J. 11. van I3urkom, van het korps. Sergeant-majoor J. Ruintjes, van hat 5e regiment infanterie, benoemd tot administra teur vau de »Maatscbappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin", heeft gister den militairen dienst met pensioen verlaten en is aangesteld tot adjudant-onderofficier by het Heserve-kader 2o categorie. Het eerste elftal van «Quick", dat Zondag maar niet naar Haarlem ging, liet de »H. F.C." oen papieren 5 noteeren in de Westelijke eerste klasse competitie. Haar tweede elftal sloeg bier de »B. F, C." uit Bussum met 3—2. Het tweede elftal van »U. D." I." heeft zijn dies mooi herdacht door in de competi tie voor den U. P. V. B. bet tweede elftal van «Victoria" te Hilversum, nog wel op eigen terrein te kloppen met 6—1. In den aanvang was het prachtige veld erg glad, doch al spoedig waren de Amers- foorters daaraan gewend en vooral na de rust kwamen zy op dreef. Jammer, dat de doelman werd afgeleid en hij dus de bal liet glippenhij deed overigens goed werk, evenals de linkervleugel. Het Bestuur van »U. D. I." heeft het voornemen, onder nadere goedkeuring van den N. V. B., op de beide Paaschdagen hier een Udi-concoui-s te doen houden, waarin een 20-tal door baar uit te noodigen ver- eenigingen om de medailles zullen kampen. De uitreiking dezer zegeteekenen zal op een luisterrijken feestavond plaats hebben. Bovendien bestaat het plan, in de Paasch- vacanlie een tournee door Noord-Holland te maken met een gemengd Amersfoortscb elftal. Vrijdaguvond word in het „Tehuis voor Mili tairen" nun de Beekstraat de juarlijksche open bare vergadering gehouden van de afdeeling Amersfoort van den „Ned. Militairen Bond". Een 30-tal leden en begunstigers was opgekomen. Nadat de vergadering was geopend door den Voorzitter, mr. F. D. graaf Schimmelpeuninck, en ds. Ter Haar Kotneny was voorgegaan in ge bed, deed de Secretaris, ds. A. M. Donner, na voorlezing der notulen, verslag van de werk zaamheden voor en in het „Tehuis" over het afgeloopen jaar. Het wer.i door de militairen geregeld flink bezocht, vooral in de stukingsdagen. Door de Afd. Amersfoort van de „Nat. Chr. onderofficie ren-vereeniging" werd in Mei aan de nieuwe miliciens een boekje uitgereikt, getiteld„de Kleine Gids voor jonge militairen in 't garni zoen Amersfoort". De jaardag van H. M. de Koningiu werd fees telijk horduebt. In de kermisweek werden eiken avond samenkomsten gehouden en aan de militai ren kosteloos ververschingen geboden. De Chr. Zangvereenigingen deden zich een-en andermaal by die feestelijke gelegenheden hooren. Do Penningmeester, de heer (1. J. A. A. baron Van Heemstra, deelde mede. dat de kas met een nadoelig saldo sloot van ongeveer f 1<X) en dat ook voor dit jaar een subsidie van f300 bij het Hoofdbestuur zou worden aangevraagd. Hierna werd de Begrooting voor 11)04 goedgekeurd. Zij sluit met een vermoedelijk tekort van ongeveer f200, 6ok bij verkryging van het aan te vragoD subsidie. De Voorzitter en de Secretaris, beiden aan de beurt vun aftreding, werden herkozen en namen de horbenoeming tuin, terwijl gekozen werd in de vacaturo-HoogewerflX vertrokken naar Hilversum) de hoer J. L. H. de Jong Schouwenburg, die in de navergudering van bet Bestuur tot Penning- meester werd benoemd in plaats van den heer baron Van Heemstra die op zijn verzoek daarvan met dunk werd ontslagen. De huisvader, de heer Kreraer, mocht ook in 1903 met zijn Lchtgenoote den veelszins mooi- lyken arbeid met opgewektheid en tot groote tevredenheid van het Bestuur verrichten. Te half tien werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze met. dankzegging gesloton. Het uitgebreid verslag van de gisteravond gehouden vergadering der anti-revolutionnaire pnipaganda-club «Groen van Prinaterer" moet om tijdsgebrek tot het volgend nummer uitgesteld. De Volks-gymnastiek- en scherm-ver- eeniging «Ajax," vooral bekend door baar welgeslaagd assant op den Hof, op Koning innedag 1902, zaJ Zondag onder leiding van den heer H. Dumouün, haar Directeur, weel een uitvoering geven in «De Keizerskroon Men boude hot zich vast voor gezegd en richte 't zóo in, dat men de heel veel be- loovende uitvoering kan gaan bywonen. Men wil weten, dat bet voornemen zou be staan, in dezen winter nog een Volksvoor drachten- en muziekavond te doen geven door het »Nut" en «Jubal". Er worden pogingon aangewend om de plaatselijke afdeeling van «Tesselschade" te versterken. Gelijk bekend, is de minimum-contributie fl.50 per jaar, ter.vyl het doel der ver- eeniging is, aan de onvermogende vrouw uit den beschaafden stand een betrekking te bezorgen of haar werk te verschaffen en het door haar vervaardigde in den handel te brengen, hetzij in de bekende depots, etzy in bazaars. Directrice van het bemiddelings-buroau hier ter stede is mej. O. W'. Cochius. Zaterdagnacht omstreekt half een geraakte de 33-jarige spoorwegarbeider A. ter Horst by de luchtbrug over den Soesterweg onder een rangeerenden goederen-trein, inet bet ongelukkig gevolg, 'dat hem het linkerbeen boven de knie werd afgereden. Arts Morren verleende de eerste hulp en liet den zwaar verwonde naar het Aldegonde- gasthuis vervoeren. Zgu toestand is zeer zorgelijk. Gisteravond werd naar het Aldegonde- gasthuis gebracht een tot dusverre nog ge heel onbekend man, vermoedelijk een zeeman, die buiten bewust zyn op den Arnhemschen weg werd gevonden. Te Baarn is een afdeeling gesticht van de Chr. historische party. Tot Bestuursleden zijn gekozen de heeren mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, Voorzit ter; A. J. Bicker Caarten, Onder-voorzitter H. J. den Boer, Secretaris, en R. R. H. toe I.aer, PenningmeesterD. F. van den Berg, Th. J. Geleyns en T. Haarman. Door een aantal vischventers uit Bunscho ten is de tusschenkomst ingeroepen van Ge deputeerde Staten om een oplossing te krij gen van de kwestie of al dan niet tolgelden moeien worden betaald van hondenwagens by het passeeren van den tol behoorende aan de Gemeente Hoogland. De opvatting van het Gemeentebestuur van Hooglandis, dat van iedere bondenwagen als zoodanig tol moet worden betaald. Hier tegen nu is men in verzet gekomen, bewe rende Ie. dat uit bet tarief niet is af te leiden dat «hondenwagens" vallen onder de bepaling «handwagen" en 2e. dat, moet in derdaad van hondenwagens tol betaald wor den, dit slechts betrekking kan hebben op die «bondenwagens", die met «goederen zijn beladen", gelijk het tarief vermeldt. Tot dusverre werd van alle hondenwagons, lou ter omdat ze hondenwagens zijn, tol gehe ven. Met name wat dit laatste punt betreft, zal het Gemeentebestuur van Hoogland heel wat moeite hebben om zijn gedragslijn in deze te rechtvaardigen. Waardeering maakt bescheidengering schatting dringt soms den meest bescbeidene tot eigen lof. Waardeering is een prikkel tot steeds hooger inspanning; geringschat ting breekt de veerkracht van den geest. Als afgesneden bloemen of stekken wat verwelkt zijn, moet men, gelijk bekend is, met een mes het uiteinde van den steel af snijden en ze daarna, in, wat van minder algemeene bekendheid raag heeten, een vaas of kom zetten met water, waarby eenige druppels kamferspiritus zyn gevoegd, die zeer goedkoop by iederen apotheker of drogist is te bekomen. De uitwerking daurvan is verrassend, zoo verzekert «Das Neue Blatl". Zelfs slap n-derhangende bloemen en planton richten zich na venoop van korten tyd frisch en fleurig weder op. Heden verzonden wij aan <le daarop ge- abonneerden aflevering 9 van den Tweeden jaargang van onze premie «De Muzikale B1 o e m 1 e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wonken van een ouden muziekmeester", kunstenaars-biographioön en berichten, bene vens zeers lezenswaardige inededeelingen op muzikaal gebied, do volgende muziekstuk ken 1. Polonaise briljante, voor piano, van R. Meister; 2. Albumblatt, Tronnung, voor piano 10. Rosenthal3. indischer Marsch aus der Afrikanerm, voor piano; 4. Widmung, voor piano en zang, van Otlingor. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de ubonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in do drie maanden 6 afleveringen met 30 a 35 muziekstukken ontvangt. De aangekondigde gratis-verloting van een prachtige pianino, 25 kunstplaten naar schil- d6iii.ii «in b.roiimde meestere. fenm.»t 35'/, X i' M en '00 rijs geilluitreeMe boete werken rel pine's hebben in Mei «J. Elkn ebonné op de »Mur.ik»lo Bloemlniw ontvangt in tijds geheel kosteloos "en lot. De ltrein zonder spoor", van welks proef rit te Parijs reeds melding is gemaakt, IS een uitvinding v»n kolonel Benard, van het militaire park te Meudon. Het dool i, automobielen als locomotieven te ge- bruiken op den openbaren weg voor het vervoer van een zeker aantal vrachtwagens, over hoogten en laagten, langs bochten, en Daartoe heeft Renard den motor \an de automobiel niet in electrische maar mi een dubbele mechanische verbinding gebiucht met de wielen van al de volgende wagens. Op die wijze werken al de wielen mode en zoo kan met een lichte machine een zware trein worden voortbewogen. De wagens zijn zoodanig verbonden, dat, als do automobiel voor den trein een bocht beschrijft, al de overige wagens dienzelfden bocht maken alsof zij op rails liepen, zoodat de bestuurder van den trein zich daarover niet behoeft te bekommeren. „nnnnirih, Het gelukte reeds, een trein 30 000 Kilo gram den steilen weg van de Seine naar de hoogte van Bellevue op to rijden. Bij den proefrit door Parijs bestond de trein, door den ingenieur bourcourt bestuurd, uit een automobiel en vijf vrachtwagens. De trein reed door de «Rug de la Station langs de Seine, de Alexander-brug over en ver volgens over de «Place de la Concorde door de «Champs-F.lysées" naar het Paleis van President Loubet, die op het voorplein van het «Elysée" kolonel Renard begroette en gelukwenschte met de welgeslaagde proef. De trein reed, om de vele door het schouw spel aangelokte toeschouwers, slechts zeer langzaam, maar met opmerkelijke zekerheid. De uitvinder hoopt het op open straat wegen te brengen tot een snelheid van '18 Hilometer per uur en hij gelooft, dat zijn nieuwe wijze van samenkoppelen niet alleen voer streken zonder spoorwegen, maar, om de goedkoopte, voor het goederenvervoer in het algemeen van veel belang zal kunnen zijn. Ook Februari heeft haar weerspreukende eerste maanden des jaars zijn daaraan het rijkst. De bijenhouders zeggen «Lichtmis (2 Februari) helder en klaar Geeft een goed bijenjaar" en zy zien in het begin van Februari ver langend uit naar helderen hemel, met vorst uit den aard der zaak. De boeren zeggen daarentegen «Lichtmis donker, de boer een jonker; Lichtmis helder, de boer in den kelder." Ander» «Heb voor 't weder goeden moed Als 'top Lichtmis stormt en woedt." De Franschen zeggen: »A la Cbandeleur (2 Febr.) verdure A Paques, neige forte et dure." De Duitschers: «Zeigt der Februar sich milde, Wird der Lenz zuin Winterbilde" of «Mat Lichtmis Klee, hat Ostern Schnee." Enkele dezer weerspreuken van Februari wijzen er op, dat men in die maand nog het liefst ongunstig weer heeft voor den plantengroei. Toch, volledige consequentie ligt er niet in de gezegdenmisschien zijn enkele spreuken uit andere landen afkom stig en overgeplant in gewesten, waarvoor ze niet gelden. Dat men koud weer in den winter met gunstig weer in de lente in verband brengt, blijkt ook uit de volgende weerregels, aan den GeMerschen Volksalmanak van 1835 ontleend «Al er voor Kerstmis geen koude komt, of ook als het in Februari nog warm is, dan P.'.oe8' met l'aschen nog zeer koud lo zijn. Hiermede in verband staat het spreek woord op een groen Kerstfeest volgt een dor Paschcn." Een andere regel luidt: Noordewinden en vorst in Februari voor spellen een gunstig jaar. Het oudste gebouw ter wereld, dat altijd als kerk dienst heeft gedaan, is do Kathe draal van St. Maarten te Canterbury. Het werd van den beginne als kerk ge bruikt en heeft nu 1500 jaren achtereen gediend voor Godsdienstige samenkomsten. Een kostelijke illustratie tot de byna be ruchte locaiiltreintjes op de Duitsche spoor wegen geeft het volgende berichtje. Ie Isselborg moesten dezer dagen de pas sagiers dm per spoor naar Km pel moesten i»»i,«llL ".U[..,na. ''jn bepaalden tijd geduldig Waard" staan i\vee annonces onder elkaar. In de eerste wordt govraagd een boerenmeid op een salaris van f 170 (behalve kost, in woning, enz.) in do tweede een Gemeente ontvanger voor Vlaardinger-Ambacht opeen wedde van f'175 (zonder idem). Te Innsbruck is een commissie gevormd om plannen te ontwerpen voor een waardig gedenkleeken voor Andreas Hofer.dat, naai men hoopt, bij het eeuwfeest van dieas hel dendood in 1909 kan worden onthuld. Intusschen heeft het dankbare vaderland „iet verhinderd, dat Hofer's laatste klein dochter Donderdag in de grootste armoede stierf en van Gemeentewege werd begraven op het armenkerkhof. De Directrice van het «Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid", mej M. Jungius, hoeft in een circulaire tot de plaatselijke comité s, correspondenten van het Bureau een «ern stig woord" gericht ten gunste van de »üp- leidingsinrichting voor Socialen Arbeid to Amsterdam, welke wegens gebrek aan belang stelling, zooals reeds vroeger door haar Directrice, mej. Boissevaiu, ook in ons blad gemeld werd, haar nuttigen arbeid tydelyk heeft moeten staken. Met verwijzing naar den inhoud van den bij de circulaire ge- voegden overdruk van het «Gids"-artikel van mevr. Muller-Lulofs«Sociale Arbeid", schrijft mej. Jungius o. a. het volgende, dat wij met instemming overnemen »U zal het allerminst bevreemden, dat juist ons Bureau van Vrouwenarbeid met bijzonderen drang den bloei der Opleidings inrichting voor Socialen Arbeid wenscht waar wij in onzen werkkring dagelijks ge legenheid hebben op te merken, dat gebrek aan opleiding de telkens en telkens terug- keerende oorzaak is van mislukking en af hankelijkheid, terwyl gerust kan gezegd worden dat in het maatschappelijk werk, ook in practischen zin, een veelbelovende toekomst ligt voor onze jongen vrouwen. «Laten toch wij, vrouwen, vooral de Opleidingsinrichting met alle kracht in stand houden en steunen. Hier liggen arbeidsge bieden die door niemand juist aan ons vrouwen worden betwist. Waar men den vrouwen het verwijt maakt, dat zij den mannen hun arbeid ontnemen en de con currentie verzwaren (een verwijt, dat wij zeer zeker onverstandig en onbillyk achten) daar zien we hier arbeidsvelden zich openen, vol van schoonheid en voldoening, die ieder vanzelf voor ons vrouwen geëigend acht, die niemand ons alsnog betwist. Maar laten wij deze gelegenheid van arbeid thaiis voorbij gaan, welnu, de werkkringen, die de maat schappelijke behoeiten in haar voort gang en groei steeds nieuw scheppen, ze zullen niet onvervuld blij ven, maarde vrouwen zullen Jtal van kansen verzuimd bebben om van haar goed en onbestreden recht gebruik te maken. «De maatschappelijke arbeid, met al zijn belangrijke onderdeden, als kinderzorg in uitgebreidsten zin, verbetering van armen zorg en hygiëne, coöperatie, zorg en toe wijding voor de «geringen", de armen en verdrukten in 't algemeen, beeft ongetwijfeld een groote toekomst zoowel in practischen als in otbischen zin. «Doch om met vrucht aan dat werk mede te kunnen arbeiden, jonge vrouwen van Nederland, daarvoor is noodigdegelijkekennis, nauwgezette studie en karaktervorming. «Daarvoor is bet ge wenscht en noodig.dat gij als uwe middelen het toelaten een opleiding geniet tot socialen arbeid, opdat go bekwaam, geoefend en sterk uwe taak tegemoet gaat." Een denkbeeld van de reusachtige zaken die sommige theaterdirecteuren in Engeland en Amerika maken, geven de cijfers der auteursrechten, die door deze ondernemers zijn uitbetaald aan Fransche en andere tooneelschrijvers. Madame Sans-Gène heeft Sardou in drie seizoenen in Amerika 175000 franc opgebracht. Eén ondernemer heeft in vier seizoenen aan Sardou betaald 1 875 000 iranc voor l'edora, Tosca, Théodoia, Cleopa tra on Gismonde; daarvan bracht «Fedora" alleen 750 (JOO franc op. Do ontvangst met dezo stukken is het tantième bedroeg 10 pCt. dus meer dan 18 inillioen ge weest. De «laiile van Charley" heeft haar auteur uit London, alleen moer dan twee ton op gebracht. Branson Howard maakte met het echt Amerikaansche melodrama «Shennnd- oak 100000 dollar; «Aristocracy", dat veel minder succes had, maar de hellt. wachten, omdat de conducteur/ dooi- het drukke gesprek waarin ze op het vorige sta tion lo Wertb gewikkeld waren, vergeten hadden op den trein te stappen. Met een locomotief moesten de heeren worden afge- Amersfoort, 29 Januari 1904. Appelen f5.— A f8.— Peren f0.- A Zandaardaupelen f2.80 Af3.25. Hoen- deroioret1 f4.50 a f5.— per 100 stuks. Boter M-0A f 1.45 p. k. Kippen f0.90 Af 1.30. Kuikens f1.—A f 4.30 Piepkuikens f0.- A 0, - Ganzen f0. A f0.— Eenden f0.90 A 11 20 "»w»n t 0.- A f 0.—Wilde konijnen f 0.- A In M *Nieumbiad~vöor den Hoeksclieo IÏ- )KÏÏl 'p°^ï. "fj.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2