Donderdag 11 Februari 1904. No. 5461. 53e Jaargang. Buitenland. Feuilleton. SLAT EK 4 PALMËII te Londen, AMËRSFOOBTSCEE COURANT. FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maandon lranco per post f 1.151 Advertentiën 16 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekeuing gebracht. KORTEORACHT Telephoon 10. KENNISGEVING. Jacht en Vlsscherij. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Gezien het besluit ven Heereu Gedeputeerde Stelen der provinoie Utrecht, dd. 5 Februari 1903, no. 69 Gelet op art. 11 der Wet van 18 Juni 1857 (Staats- blad no 87) Breugt bij deie ter kennis van belanghebbenden, lo. Dat de visscherg in de binnenwateren waaronder ook worden verstaan rivieren, door slui zen afgesloieu binnen de provincie Utrecht wordt gesloten van Zaterdag 5 Maart aanstaande, met sousondergang, tot en met 31 Mei daaraanvol gende, met uilcoudering a. vau de visscherg door middel van palingfui ken, aalkorven en aaldobberi, van die met bet schepnet of de gebbe, om kleine viscbjes te rangen tot aas voor de aaldobbers; b. van de visscherg op spiering met het kruiinet, welke geoorloofd blijft tot en met den 21. April aanstaande, doch slechts zal mogen worden uitge oefend te Utrecht buiten de Weerdbarriére, tusachen de Groote sluis en de Roodebrugts Amersfoort van de Koppelpoort tot aan het gebouw, genaamd ds Spijker; en te Vreeswgk tusschen de groote sluizen, van des middags 12 tot des avonds 10 ure. 2o. Dat de jacht op eenden in de provinoie Utrecht voor dit jaar zal worden gesloten op Zater dag 5 Maatt e. k., met zons-ondergaug, na welken tijd ook bet kooien niet meer zal mogen worden uitgeoefend, terwijl de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei aanetaande. 3o. Dat de jaoht op ander waterwild in de pro vincie Utreobt zal worden gesloten op Zaterdag 2 April 1904 met xons-ondergang. 4o. Dat de jaoht op houtsnippen in de provincie Utrecht zal worden gesloten op Maandag den 29. Februari 1904, met zons-ondergang. 6o. Dat bet weispel van kwartelen met steekga ren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 2 Mei e. k. tot en met 27 Juni daaraanvolgende. En, ten einde niemand eenige onwetenheid hier van voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 4. Februari 1904. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. O. T. NIJENBEEK. Rusland heeft trachten na te doen wat Engeland in Zuid-Afrika deed en door talmen en uitatellen van antwoord en weer talmen tijd trachten te winnentijd om schepen en troepen te brengen waar het die het meest noodig had en om den oorlog in een gunstiger jaargetijde te kunnen aanvangen. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft Japan echter de eerste oorlogsdaad ge daan en de Keizer aller Russen, de man van de «Conférence de l'épée" heeft zich genood zaakt gezien, gister den oorlog te verklaren. Natuurlijk valt da schuld op de Japanners, evenals in den Zuid-Afrikaanschen oorlog die op de Boereu geschoven is. GEVANGEN. 2.) .Waar is mijn paard?" klonk het niet zeer hof- lijk van haar lippen. .Het brengt den roemrijken aanval verder lot een einde I" antwoordde ik wat spotaohtig. „81eohts het zadel en de berijdster heelt het hier achtergelaten." Zij stampte met haar voeten op den grond, een allerliefste, kleine voet, die even coquet te voorschijn kwam onder hel lange amazonnekleed. »A.h daar komt het van..." zij hield het echte ruiterwoord verder voor zich. Inderdaad bracht een artillerist bet paard terug, dat hg achter oen hoogte had opgevangen, een kleine, vurige schimmel, waarschijnlijk van echt Arabisch bloed. Opgewonden ging ie op het dier af en nam het in ontvangst, het een stevigen ruk aaD het leidsel gevend, waardoor het eenigssins verschrikt achter uitsloeg. .Maar, juffrouw," -• zei ik, .het paard heeft tooh geen schuld." .Zóof Wie dan? Ik c.isschien?" Een vonkelende blik uit de swarte oogen trof me. .Wel zeker I" antwoordde ik, haar blik beant woordend. Zij kwam weer tot bezinning. kunt gelijk hebben, maar beleefd is u nu juist niet. Overigens dank ik u wel." .Dank u" meer eu meer ergerde ik me over haar. .Wanneer het zadel niet vergleden was, sou het Dat de Russen een geheele divisie aan I de Yaloe landden, mocht door de «barbaren" immers niet worden opgevat als iets onvrien- I delijks. De Europeesche offlcieuse Pers wacht nog af, óok omdat, evenals in den Zuid-Afri- kaanschen oorlog, de telegrammen wat men noemt «verward" zijn. De Engelsche jingobladen verhelen nauwe lijks hun vreugde, nu de diplomatieke be trekkingen tusschen Rusland en Japan zijn afgebroken. Zij geven de schuld geheel aar. het talmen en de dubbelzinnige politiek van Ruslaud en zeggen, dat de verontschuldigingen van den Russischen beer doen denken aan de label van den wolf en het lam. Slechts enkele liberale bladen zeggen, dat Japan nooit de Russen had durven uitdagen zonder de voortdurende aanmoediging van Engeland. De Duitsche pers is over 'tgeheel zeer te rughoudend. Opzettelijk vermijdt zij bijzon dere sympathieën te laten blijken voor de eene of de andere party de herinnering aan de onaangename gevolgen der uitingen van sympathie tijdens den Boerenoorlog is daarbij ongetwijfeld in bet spel. De «Vossische Zeitung" laat zich voorzich tig aldus uit Wat men overigens ook moge zeggen van den door Japan genomen maatregel, in éen opzicht zal men het met de officieuse ver klaring, door Japan afgelegd, eens moeten zijn Rusland heeft, door het antwoord op de jongste Japansche nota drie weken uit te stelleD, het geduld van de verantwoordelijke leiders der Japanners geheel uitgeput." Daarentegen is de «Tiigliche Rundschau" van oordeel, dat Japan het onrecht op zich geladen heeft tegenovsr de Russische diplo matie. De Japansche regeering heeft zich, vol gens dit blad, uit angst voor binnenlandsche woelingen «hals over kop in een buitenland- schen oorlog gestort op een allerongeschiktst oogenblik." De «Germania" denkt, dat Japan in 't begin mogelijkerwijze eenige voordeelen ter zee zal behalen, maar dan langzaam ver pletterd zal worden door de ontzaglijke menschenmassa van de Russische legers, waarachter Frankrijk staat, als vermogend geldschieter, terwijl Engeland niet ernstig voor Japan in de bres zal springen." Welnu, onze lezeressen en lezers zullen den loop van dezen oorlog in hun ochtend bladen lezen en later begrijpen waar't eigen lijk orn gaatbeseffen hoe Engeland weer stookte en welk groot belang de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij dezen oorlog hebben. Want het is de Petersburgsclie «Novoje Vremjjt" die dit zoo heel juist heeft geken schetst Rusland vecht niet tegen «de kleine gele kereltjes" maar tegen Uncle Sam. De groote worsteling orn de wereldheer schappij, ten minste de openlijke worsteling, is begonnen tusschen deze beide wereldrijken. En Engeland, het listige, leepo Engelanti, dat met groote slimheid Japan tegen Rusland opzette, werkte daarmede aan zijn eigen ondergang. Want Engeland zal op den mistigen morgen van een mistigen dag ontwaken en ontwaren, dat van Suez naar Panama en van Panama naar Suez, de groote zeeweg, evenwydigaan den Equator, den wereldhandel zal hebben afgeleid van de Engelsche havens. Dan zal bet tot zijn zijn schrik ontdekken, dat de twee polen van het Rijk, waarin de zon niet ondergaat omdat ons liev' Heer hulle in die donker nie vertrouw nie gelegen ten Noorden en ten Zuiden van dien zeeweg, zullen verschrompelen en andere landen en streken zullen opbloeien onder den levens- wekkenden adem van dien handels-golfstroom der toekomst. Londen en Liverpool zullen eenmaal het lot deelen van het oude Tyrus, van Venetië en van Cadix. Panama zal het werk van Suez voltooien. Wat zal er overblijven van de markten van Indië en China, die een eeuw lang Man chester en Lancashire deden bloeien, als een maal het kanaal van Panama den Grooten Oceaan tot een Amerikaansch binnenwater, tot het «meer der beschaving", zooals de Yankee's met voorliefde zeggen, zal hebben gemaakt Vergelijk de afstanden langs de zeewegen Suez, de Kaap, Straat Magelhan, Panama. Een diplomaat heeft het tractaat Hay-Paun- cefote, het verdrag tusschen de Vereenigde Staten en Engeland betreffende het Panama- Kanaal, den zelfmoord van Groot-Briltanje genoemd. 1 Yankee's en Russen richten zich huiselijk in langs de kusten van den Grooten Oceaan. Zij zullen dus eenmaal tegenover elkaar ko men te staan en de vraag onder de oogen dienen te zien, wie meester zal zyn op liet groote «meer der beschaving". De Amerikaan, die schreef, dat beheerste kanonschot, door admiraal De Wey in de baai van Manilla gelost, de meest belangrijke historische gebeurtenis was sinds Karei Mar tel in 73-2 de Arabieren in Europa tot staan bracht, heeft gelijk, want de groote quaestie der volgende eeuwen zal deze zijn wie zal zijn beschaving aan de wereld opdringen du laaf of de Yankee Begrijpt men thans de beteekenis van dit voorpostengevecht in Oost-Azië, den stryd tusschen Rusland en Japan, den vooruitge schoven pion der Vereenigde Staten die de kastanjes uit het vuur mag halen De grond der historie is weer en altijd de zelfdede droom van de wereldheer schappij, gedroomd door Alexander en door Cesar, door Karei den Vyfde en door Napoleon. De Engelsche «Daily Mail" zegt: «Japan verdedigt op dit oogenblik niet alleen zijn eigen belangen, maar die der wereld, van alle naties, die rechten hebben op Mant- sjoerije; het verdedigt het principe der open deur voor hetwelk Engeland en de Ver eenigde Staten altijd gestreden hebben. Op dit oogenblik moeten wij ons gereed maken voor alle gebeurlijkhen, zoowel in Europa al in Azië." Onze Regeering is, in overleg met hel Opperbestuur in Nederlandse!» Oost-Indië van plan de onzijdigheid van Moederland en Koloniën in den meest uitgebreiden zin af te kondigen. De gisteravond verschenen «Staatscourant" bevat de volgende mededeeling De gezant van Rusland heeft, in opdracht zijner Regeering, onder dagteekeniog van den IC dezer, tot den Minister van Buiten- landsche zaken een schriftelijke mededeeling gericht, waaruit blijkt, dat, door het aanvan gen der vijandelijkheden, de staat van oorlog tusschen Japan en Rusland is ingetreden. Dientengevolge heeft het H. M. de Koningin behaagd te beslissen, dat Nederland, in den oorlog tusschen de beide met Nederland be vriende mogendheden, volstrekte onzijdigheid zal bewaren. Deze courant is gedrukt met de courant-inkt can de firma vertegenwoordiger ttoTf nn nut J- J. HMHVSEX, kantoor en magazijn Cornelis Trompstraat 1 ook niet gebeurd xijo," Ik baalde slechts de schouders op. Overigens was de opwinding, waarin da jonge dame sieh bevond, zeer goed te begrijpen. Zouder twgfel bad de aanval der ulanen haar tegen haar wil meegesleurd, zooals wel meer gebeurt en nu stond ze hier zouder iu de mogelijkheid te zijn zich te verwijderen, nadat zij aan de boret vau een ruwen krijgsman had gerust zelfs wang aan wang moederziel alleen, voor het aangezicht vao ill die soldateu eu wilde ulanen, aan de blikken van allen Srjjsgegeven. En allen hadden tijd hun blikken op aar te richten, want wjj moeiten beiden onbewegelijk blijven tot een acheidaiechter kwam en een vau beiden de overwiuDing toekende. De ritmeester der ulanen reed naar one toe. .Juffrouw, ik betreur het ten zeerste, dat wij de onschuldige aanleiding zijn vau uw klein ongeval, dat goddank, goed is afgeloopau." „O, het heeft niets te beteekenen. Wanneor ik maar weer kon opstijgen, maar de singel is gebro ken." .Daar zal wel iets op te vinden zijn," zei ik, doch sjj ignoreerde mij eu wendde zich tot den rit meester. .Kuut u me niet helpen, mijnheer?" vroeg se. Dooh toen hg den gordel probeerde vau zijn aigen paard, bleek het, dat deze veel te lang was. Ook van de geheele batterij bleek er geen gordel te passen. .Een touw" commandeerde ik, en terwijl de rit meester nog overlegde, was ik reeds eigenhandig bezig de sohade te herstellen. Zij liet het stil toe eu giDg ijverig aan het praten met den ritmeeeter, terwijl ze geen enkelen blik over had voor haar redder. Met ïekere innerlijke woede werkte ik in het zweet mijne eansohijns voort; ik wou ook hier de helper woaeu. Ik was weliswaar niet al te beleefd geweest, maar zij had dat zelf door haar optreden veroorzaakt, en om den rechterwang aan te bieden als je reeds op den linker geslagen bent, neen, dat had ik nooit gedaan. Intusschra had ik me toch wel wat kunnen beheerechen. Zoo gingen mijn gedachten, tot ik haar melden kon, dat het paardje goed gezadeld en gesingeid was en slechte op zijn berijdster wachtte. .Dank u", zei ze, me even aansieuddadelijk er op echter wierp sjj haar hoofd weer irolsch in den neb. .Helpt u me even in den zadel?" vroeg se den ritmeester. .Ik zou gaarne oudere rechteu willen eerenaei deze, naar mij ziende. Hoe gaarne ik ook van inga rechten gebruik wou makeu, ik deed het niet; haa. optreden tegenover s te Ik beval, vrijwel overbodig, de stukken beter te richten. Inluasohen was een oude, dikke heer langzaam de hoogte opgeklommeu en op one toegestevend. .Lilly", zei hg, erg hggeud, .goddank, kind weer hijgde bij ontzettend dat ik je eindelijk vind puf puf wat ie het warm vij waren erg bezorgd." .Onnoodig oom, heelemaal onnoodig," antwoordde de aardige amazone, .er is mg niets .overkomen, denk zij mijn redder daar," zei ze op apotachtigen toon. De oom merkte dit evenwel niet op; met groote hartelijkheid wendde hg zich tot mij. .1' hebt het kleine katje nog altijd hijgde hjj gevangen ik dank u wel." „Geen dank geen dank, ik heb in\j slecht» tegeu een woedendeu aanval geweerd en daarbij bad ik het geluk een gevangene te maken." De oom, hg kon ongeveer een vijftig jaar zijn, kwam langzamerhand bjj van ;sjjn klimpartij. .En ia je werkelijk niets overkomen, Lniy?" vroeg bg nogmaals bezorgd. .Zooale u ziet oom, niets." .Dat is gelukkig je wilt ook nooit naar goeden raad luisteren." .Als 'tu blieft, oom, maak me nu geen verwijten, wacht u daarmee tot we thuia zijn." .Tut tul tut ik ben er blij om heel big. Overigens nemen de heereu me niet kwijlgk, dat ik iets vergeet" hg stelde zich voor .Von Barsingen." .Von Schatter", antwoordde ik. .Ritmeeeter Fabrioius", noemde de ritmeeeter zijn naem, een schrede vooruit tredend. .Wilt u mij ook even voorstellen, oom?" zei na de jonge dame. .Mijn nicht." Wg groeten allervriendelijkst. .Kolonel Baum", meldde plotseling een ulanen- offioier. Wg moesten tot onzen plioht terug- keeren. ,Nu zal bepaald worden of ik mjjn gevangene de vrijheid moet hergeven, of haar aan mijn kameraad moet overlaten" aeide ik lachend en wierp een die pen blik op de mooie Lilly; ik bekwam echter al» antwoord aaarop een geringschattend glimlachje, terwijl ze tegen den ritmeeeter zei .Mijnheer Febricius, zou u me even in den cedel willen helpen?" Voorkomend bewees deze haar den ridderdienst, daarbij door mg natuurlijk onzegbaar benijd. Wij zagen den kolonel met den witten bend om den arm op ons toe galoppeeren. De ritmeeeter en ik namen afaoheid. (JFerdf vrvelpd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1