Stadsnieuws. Gemengd nieuws. thE? i°gTouer»bui Ingezonden. Reeds is door den Minister van Koloniën in overleg met zyn ambtgenoot van Marine aim het in Ned.-lndië aanwezige pantser- scbip tFriesland", dat 10 dezer naar Neder land zou terugkceren, bevel gegeven om voorloopig in onze Koloniën te blijven, tot het door een ander oorlogsvaartuig vervangen is. Het voornemen bestaat om liet pantser schip »De Ruyter", uit West-Indië bier te lande terugverwacht, kort na aankomst naar Ned.-lndië uit te zenden. Het belang van de handhaving der neu traliteit in den Indischeu Archipel wordt in dit geval voornamelijk beheerscht door de aanwezigheid van kolenstations in de Indische havens welke in d> route van deeventueele oorlogsvloot, met name de Russische, gelegen zijn. De Minister van Koloniën heeft gister reeds een telegram afgezonden aan den Gouver- neur-geueraal van Ned.-lndië, met verzoek om in lndië af te kondigen een proclamatie van neutraliteit in den oorlog tusschen Rus land en Japan. De tekst der proclamatie is in het telegram in hoofdzaak aangegeven. Den ingezetenen van Ned.-lndië wordt daarin verzocht, generlei handeling te plegen, die do neutraliteit zou kunnen schenden. De beslissing in twijfelachtige gevallen wordt overgelaten aan de plaatselijke autoriteiten. Zoo zal o.a. over het al dan niet verschaffen van kolen aan oorlogsschepen van een der beide partyen in de Sabangbaai de Gouver neur van Atjeh hebben te beslissen. Nogmaals herinneren wy alle minnelijke lezers, die vóór of op 15 Mei van dit jaar den ouderdom van 25 jaar bereikt hebben en krachtens een der grondslagen, vermeld in art. lh der Kieswet, kiesbevoegd zijn, dat zij vóór 15 Februari (dus uiterlijk Zater dagmiddag 13 dezer) ter Gemeente Secretarie zien moeten aangegeven om op de Kiezerslyst geplaatst te worden. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1904 ingelegd ter Ryks Postspaarbank f 41 316.67® en te ruggehaald 131 569.78. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 10 421. Van de hand des heeren J. Kooiman, den Ie Secretaris der »V. P. N.", is bij den uit gever Tjeenk Willink te Zwolle verschenen •Moderne Hoenderteelt" een zeer populair geschreven boekje vol keurige illuatratiën, dat, ook door zijn lagen prijs, zeker een groot debiet zal hebben. Luiteoant G. Kopper, thans van het 4e bataljon 3e regiment infanterie te Vlissingen, wordt overgeplaatst bij bet O. I. leger. De officier van gezondheid der le klasse A. P. G. F. Giese, van bet 1e regiment veld artillerie, wordt van 15 Februari tol 2 Mei gedetacheerd bij het remonte-depot te Mil- iingen. By beschikking van den Minister van Oorlog zyn o. a. benoemd voor een vordering van paarden ten dieDste van het leger in tijd van oorlog tot vorderings-commissaris of plaatsvervangend commissaris: in het 20ste district kapitein O. L. F. G. Aberson; in het 21ste kapitein ihr. J. R. Rutgers van Rozenburg en paardenarts le klasse A. Frederikse; in bet 22ste luitenant J. D. Couree. Het stedelijk kegel-concours in Amicitia", den 30 Januari aangevangen, vindt veel bijval. Thans zijn reeds rond 1800 vao do 4000 kaarten afgegooid, terwyl er 1951 zijn ver kocht. Het hoogst aantal houten is tot dusver 42. Als er 3000 kaarten verkocht zyn, kan men ten hoogste slechts tien kaarten te ge lijk nemen. Na do zoo welgeslaagde opera-concerten ?af de «Nieuwe Nederlandsche Opera" Dins- agavond in A micitia" een werkelijk goede opvoering van Verdi's aTroubadour", vooral bet kleine tooneel in aanmerking genomen. De zaal was vrij goed bezet en het publiek hoogst welwillend, soms zelfs wat a! te gul met bijvalsbetuigingen, hetgeen wel eens te storend werkt. Het orkest was flink bezet en weerde zich duchtig, voor de kleine zaal een enkele maal wat te zeer; de ouverture daarentegen was heel mooi. Mevrouw Dirx-Van de Weghe zong de hartstochtelijke partij van »Azucena" met veel gloed haar mooie en goed geschoolde alt en juiste actie bezorgden haar het leeuwen deel der toejuichingen. Mej. Van Overeem, die de Leonore zong, was vooral het best in dan samenzang doch en scheen in de solo-partyen zich niet altijd even sterk te gevoelen. Toch werd zy by open doek teruggeroepen. De heer Schulze, die over een mooi tenor geluid beschikt, zong den sManrico" op wuar- iyk zeer verdienstelijke wijze. Ook hij was over 't algemeen echter in des samenzang beter dan als solist. De »LuDa" werd goed gezongen, doch ont zettend houterig gespeeld. De koren klonken goed, doch waren sterk onder de depressie van het kleine tooneelije, waarvan de régie nog gemaakt had wat er van te makeu was. Al» men nagaat, dat er een 60-tal mede werkenden was, behoeft men geen groot rekenmeester te zijn om te kunnen consta- teeren dat behalve de handjes de oogst niet schitterend is geweest. Maar toch is de opvoering, die reeds rond tien uur was afgeloopen, zóo goed ontvangen, dat een terugkomen van dit werkelijk ver dienstelijk gezelschap niet tot de onmoge lijkheden behoort. Indien morgen het »in dubio abstine" wordt toegepast, zullen de bijeenkomsten maar weinig bezocht worden, de keuze is waarlijk moeilijk. Om 9 uur de jaarlyksche openbare ver gadering der Gezondheids-commissie ten Raadhuize. Om 7 uur het zesde Jaarfeest van den Chr. Nationalen Werkmans Bond in de Groote kerk, waarbij ds. Waitena de feestrede zal houden. Om 8 uur dr. Bleekrode in het »Nut", met zyn hoogst belangwekkende proeven over vuurbereiding voorheen en thans. Te zelfder tijd in »Ons Huis" een gecom bineerde vergadering der Drankbestrijdings- vereenigingen. En óok in #De Arend" een abonnements concert door musici onder leiding van den heer G. Bikkers en met medewerking van het «Hollandsche Zang-en dans-quartet" van den circus Carré te Amsterdam. De firma Van Achterbergh Sc Van 't Hof werd gister voor bet Kantongerecht vrijge sproken van de haar ten laste gelegde over tredingen der Bouwverordening (watervoor ziening in de Aldegonde-straat en bouwen der tent op haar ijsbaan). Dinsdag is door de Maatschap van Koot wijk besloten, voor de verharding van een aantal zandwegen op de Veluwe een sub sidie van f6000 toe te staan, terwijl de Maalschap van Garderen voor dit doel f4000 beschikbaar gesteld heeft. Alle kans bestaat nu, dat dit werk, waarvan de kosten begroot zijn op f145 000, doch waaraan verder door Rijk, Provincie en Gemeenten zal worden bijgedragen, betrekkelijk spoedig zal worden uitgevoerd. In den Eemnessei pulder hebben zich, ten gevolge van het zachte winterweer, reeds kieviten vertoond. Vaak is het eenige wat we voor onze vrienden kunnen doen hun vreugde niet te verstoren en hun geluk te verhoogen door met hen te genieteu. Om aan oude aardappelen den smaak van versche terug te geren en daarenboven het gevaar van vergiftiging te voorkomen, moet men ze vóór het koken niet geheel van hun schil ontdoen, maar er in het midden slechts een ring afschillen, waarna ze op de gewone wijze gekookt worden. Als bijzonderheid mag wel worden ver meld, dat het »Handelsblad" sedert Dinsdag ochtend zijn Erigelsche correspondentie per Marconi-gram ontvangt, waardoor o. a. de City-brief, die anders eerst 's avonds kon worden geplaatst, thans reeds 's ochtends wordt opgenomen. Het is het eerste blad hier te lande, dat langs dezen weg berichten ontvangt. Op nummer 13, het ongeluksnummer der roulettetafel te Monte Carlo, ging dezer dagen een vlieg zitten. Dit beteekende vol gens een oud bijgeloof, dat dit nummer win nen zou. Al de reeds uitgeplunderde spelers legden hun laatste goudstukken bijeen en zetten op nommer 13 of op het middelste dozijn 13 tot 24; en werkelijk het nummer won viermaal achtereen. De vlieg'kwam de bank op ongeveer 125 000 franc te staan. Duitsche geneeskundigen hebben een nieuwe ziekte oiitdekl, clavimanie genoemd. Het is een soort hersenaandoening, die vooral de vrouwen aantast en liet sterkst beersebt te Berlijn, Munchen en Neurenberg. Zij uit zich in een onweerstaanbare neiging om alle sleutels te verzamelen, die de lijde- res aantreft, alleen om het genoegen deze zoo spoedig mogelijk te bezitten. Bij een schatrijke dame to Berlijn is een merkwaardig geval van deze ziekte waargenomen. Nadat zy 200 bossen sleutels verzameld had, die zij op den openbaren weg had gevonden, zette zij zich in het hoofd om een reis door Duitsch- land, Engeland, Italië tot zells Egypte toe te maken, alleen om haar verzameling aan le vullen. Daar zal echter voorloopig niets van komen, want haar familie heeft haar onder geneeskundige behandeling gesteld. zoen, heef. een ken..,, medi geschoten kan worden zonde' geluid, rook of vlammen worden waarge "TlE mooi en wel ma.,' do 101 saluut- schoten dan De heeren dr. Van Hamel Rooii enHar- mens hadden dezer dagen eonstateeren, dat in tal van winkels te M sterdam drinkbekertjes enz. (voor spootond- doeletnden) verkocht.worden «elkebh on derroek nagenoeg geheel uit lood btoMO bestaan. Het is duidelijk, dut kteiduoin ernstig gevaar voor kinderen kan ontstaan, daar dezen, bij het zoogenaand «koken «oor poppen zich natuurlijk ook met onbetuigd laten en uit de giftige bekertjes en napjes meeproeven. Zii hebben zich door verschillende proef nemingen overtuigd, .lat dit gevaar volstrekt niet denkbeeldig is. Reeds na eenige uien bleek o.a. een weinig duinwater by gewone kamertemperatuur, zooveel lood uit een be kertje opgelost te hebben, dat een duidelijke reactie op lood verkregen werd. Het speekt van zelf, dat azynhoudende stoften ot vruchten een nog veel sterker werking zouden uit oefenen, en het gebruik daarvan zonder eenigen twijfel de oorzaak zou worden van slepende lood vergiftigingen. Waar een beschuttend laagje zuiver tui, bijv. bij lood mi waterleidingsbuisen, goede diensten zal kennen bewijzen, is dit bij hut hier bedoelde speelgoed eerder nóg gevaar lijker, daar, blijkens verschillende proefne- nemingen, de oplossing van looddeelen veel spoediger en gemakkelijker gaat indien de vloeistoffen of zuren cp lood en tin te ge lijker tijd inwerken en de bekertjes natuurlijk zeer spoedig door kinderen beschadigd wor- den. Het is inderdaad onbegrijpelijk, dat ook bier weder, waar het een direct nadeel voor de kinderen geldt, van ollicieele maatregelen of van een verbod geen sprake is en dat deze schadelijke artikelen zonder eenig voor behoud zoowel ingevoerd als bier te lande gefabriceerd mogen worden. En blijft derhalve niets anders over dan bet publiek met den meesten nadruk te waarschuwen tegen dergelijke fabrikaten, die als een niet te onderschatten gevaar in de huishouding beschouwd moeten worden. By den Burgelijken Stand te Denekamp (Ov.) heeft bet volgende zonderlinge geval zich voorgedaan. Twee broeders Jobannes Gerhardus en Gerardes Jobannes gen tamd zyn aldaar onder éen naam ingeschreven, doordat de eerste bij zijn vertrek uit Losser het ver- huisbiljet van den tweede meekreeg. Bij de volkstelling in 1900 werd hy ook onder diens naam opgeschreven. De oudste is eenigen ijjd daarna getrouwd, en nu verleden week ook de tweede, op naam en ouderdom van zijn broeder, zoo dat deze nu staat ingeschreven als tweemaal getrouwd De vergissing kwam aan hel licht door vergelijking der beide trouwboekjes. van 48 jaar, dat nog steeds zyn werk doet. De eigenaar heeft bewijsstukken van herkomst eu leeftijd. Tal van merkwaardige dingen, die op de wereldtentoonstelling te Saint Louis te zien zullen zijn, worden reeds bekend gemaakt. Zoo zal er bijv. te kijk zijn de grootste pho tographic der wereld! Een photograplusche vereenigiiig uit Berlijn /.al namelijk inzenden een gezicht op de Golf' van Napels, die de zeker niet alledaagsclie lengte heeft van 39 voet bij een breedte van 5 voet. Begrensd door België. Nederland en Prui sen ligt ten Zuiden van onze provincie Lim burg bet onzijdig gebied Moresnet Daar begint raeu zich echter in zyn onzijdigheid „iet meer zoo gerust te gevoelen sinds de Pruisische Commissaris by de speelbank-ge schiedenis zeer eigenmachtig optrad, zonder znn Belgischen collega in die zaak te kennen. Men vreest nu, dat Pruisen alles zal doen wat 't kan oio het kleine onzijdige gebied in bezit te krijgen. Men zegt, dat de Prui sische regeeiing in stilte beloofd heelt, dat de Moresnetanen 20 jaren vrijstelling van dienstplicht zullen genieten, als zij zich niet tegen een annexatie door Pruisen verzetten. Tot nog toe weigeren de inwoners van Mo resnet en e.schen, dat een volksstemming hierin zal beslissen. >De Zuid-Duitsche Reicliscorrespondenz deelt nu liet volgende mede: Het schijnt vast te staan, dat de kwestie van de speelbank de bal weer aan bet rollen gebracht heeft in de richting van een, spoe dige oplossing tusschen Duitsehland en België om tot een verdeeling te komen. Er is wel steeds briefwisseling over ge lhans voenl tusschen de twee Rijken maar zou de speelbank den doorslag gegeven hebben. Dat een der twee Rijken zich voor een som zou laten af koopen en het andere het geheele gebied laten, schijnt buiten sprake te zijn. Men meent als zeker te weten, dat de kleinste republiek ter wereld weldra opge slokt zal ziju. Volgens Lallan's telegraphiseh agentschap zou het volgende een feit zijn. Het snelle optreden van Keizer Wilhelm by den brand te Aalesund had blykbaar ook bij Koning Eduard den wensch doen op komen om iets dergelijks te doen en zoo kwam dan ook bij liet bestuur der Rijks magazijnen te Dept ford een telegraphiseh bevel van de admiraliteit om 350 ton voor raden klaar te maken voor verzending naar Aalesund. Het bevel werd dadelijk uitgevoerd. Nog op den zelfden dag was alles verpakt en men arbeidde 's nachts door om de pakken naar de haven te brengen. De voorraden bestonden uit kisten thee, beschuit, gecon serveerd vleescli en pakken met dekens en kleedingstukken. Daarop kwam de kanon neerboot iHearty" uit de Noordzee en liep de haven binnen om de voorraden aan boord te nemen. Maar 11 dagen na do aankomst der boot en 13 dagen na den brand te Aalesund lag de kanonneerboot nóg ru3tig in de haven en op de kade lagen nog even rustig de ver pakte voorraden, die voor de hongerlijdonde en dakloozo slachtoffers van den brand be stemd waren. Ze konden niet ingeladen wor den omdat ie admiraliteit geen instructie voor de kanonneerboot zond om de voorra den aan boord te nemen en naar Aalesund te zenden. Zonder zulk een bevel mocht de Directeur der Rijksmagazijnen de voorraden niet laten inschepen. Hij moet wel de admi raliteit megedeeld hebben, dat alles klaar was, maar al zijn mededeelingen bleven vol slagen onbeantwoord. Intusscben ligt de ka nonneerboot Hearty", die aan haar dienst (de visscherij op de Noordzee) onttrokken is tusschen kolenschepen kalm en bedaard met 130 man aan boord aan de kade van Dept ford. Odie bureaucratie. ST.4ATSLOTK1UJ. Vijfde Klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 9 en 10 Februari 1904. (2000 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummera te beurt gevallen: Prijs van 1400 op No. 11777. f200 6982. f100 13578. Prijzen van f70. 1061 2338 2382 0979 1175911880 14161 14173 14188 18930 20088 en 200.'4. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1071 1079 1705 1717 2343 2353 2362 2373 2379 2387 2841 2848 6997 8335 11758 11770 11812 11844 11848 1185811879 13563 13508 iaöS3 13791 1415214158 14159 14100 14180 14181 14194 18922 18925 18936 en 18939. Het opnemen vau Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkou wordt nimmer teruggegeven. Bij een paardenkeuring te Périgueux is iemand tn t bezit gevonden van een paard Aan het Nederlandsche Volk. Binnenkort zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal een gewichtige beslissing moeten nemen; een beslissing, die raakt bet wel en wee van onze kinderen, die raakt het geluk van tal van huisgezinnen, die raakt den stollelijken en zedelijken groei van heel ons volk. Het zal gaan om de vraag, of de elleude, voortvloeiende uit het alcoholmisbruik, zich nagenoeg vrijelijk zal mogen uitbreiden, dan wel dat eindelijk met kracht maatregelen zullen worden genomen om daaraan paal en perk te stellen. Daar wordt gezegd, dat het de bedoeling is tappers ea bierhuishouders uit hun brood te stooten. Dat is niet zoo! Het gaat niet tegen de kofliehuishouders, doch tegen dat deel van hun koopwaar waardoor zooveel ellende en leed en jammer onder de menschen wordt gebracht. Het gaat om de bevrijding van de vele zwak kon onder ons, het gaat om de be veiliging van onze kinderen, het gaat om meer levensgeluk voor duizenden en nog eens duizenden. Zult gij, mannen en vrouwen, vaders en moeders, zult gij dit alles onverschillig aan u Jaten voorbijgaan, of zult ge naar uw beste vermogen mede helpen om aan het drankkwaad een einde te maken? Indien ge dat wilt, teekent dan liet Vnlks- vertuekschnlt, dat „au de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Daarin wordt gevraagd, maatregelen te nemen, die ten doel hebben:

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2