Zaterdag 13 Februari 1904. No. 5462. 53e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. ÊUERSFOORTSCHE CÖURAIT. FIRMA A H- VAN CLEEFF ie AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-^ officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. ReolatneB 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden inrekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE6R1GHT Telephooa 10. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, breugea tor algemeene kennis, dot bij hun beiluit van lieden, iugevolge art. 8 der HINDERWET, aan A. van de WEG, wonende alhier, vergunning ie verleend tot do oprichting van eene bewaarplaat» van Benzine in den keldor van het perceel Lange- etraat no. 23, kadastraal bekend Gemeente Amers foort, sectie E. No. 2799, ouder voorwaarden lo. dat de bensine sleed» bewaard worde in een onontplofbaar vat; 2o. dat de kelder, waarin de bensine bewaard wordt, niet mag worden geopend tuuchen zonson dergang en zonsopgang en dat aan l. J. de GANS, wonende alhier, ver gunning is verleeud tot de oprichting van eene dro gerij sigareu in het perceel Utrechtsoheslraat wjjk E. no. 44, kadastraal bekend Gemeente Amers foort, sectie E. No. 158. Amersfoort, 11 Februari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WULJTIERS. De Seoretaris, B. W. TH. HANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de wed. J van ES VELD ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eone varkensslachterij in het perceel alhier gelegen aan de Lavendelatraat No. 5, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 672, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt en dat op Donderdag, den 25. Februari aanstaande, des voormiddag8 te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van bet Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen hel oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 11 Februari 1904. Burgemeester sn Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER9. De Seoretaris, B. W. TH. SANDBERG. Oproeping van verlofgangers. De BURGEMEESTER vsn AMERSFOORT, brengt ter kennis van den verlofganger Johannes van Zmpelen, milicien der liohting van 1900, behoorende tot het le Regiment Veld-artilieric, dat het aaD bsm verleend verlof wordt ingetrokken en bij op Maandag den 14. Maart 1904 ouder de wapenen behoort te komen, waartoe bij zich op dien dag vóór des namiddags 4 uur b\j sijn korps moat aanmelden, in umform ge kleed en voorzion van verlofpas en alle kleeding en uitrustingstukken, bij zijn vertrek met groot-ver lof medegenomen. Amersfoort, 18 Februari 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. GEVANGEN. 8-) .Het sou mij een groot genoegen sjjn, wanneer de heeren mij de eer wilden aandoen Altendorf eens te komen besoeken", noodigde de neer Von Barsingen ons uit. Wij dankten in der haast, bestegen onze paarden en reden op den scheidsrechter toe om bom onze rapporten te maken. Ik wierp do mooie Lilly, die nog met haar oom was blijven staan om op de uitkomst van bat ge- veoht te wachten, een trotscben blik toe. Mijne kanonnen hadden gezegevierd. .Onbegrijpelijk", hoorde ik baar tot baar oom zeggen .die vele ruiters en die paar mannen bier; begrijpt u dat oom?" De ulanon zwenkten terug en daalden den heuvel weer af; vriendelijk beantwoordde ik den groet van den ritmeester. .Kom, oom, dat wil ik niet zien: dat maakt mij booa 1" O, boe trachtte ze mij met elk woord te beleedigen alles kookte in me van woede; ik draaide haar dan ook gewoonweg den rug toe. .Met schroot laden", beval ik 2800 Meter arlilleiie aan den rand van het woud en I toen, met het bevel; .Op den racbtervleugel vuur" nam ik bet door den ruiteraauval afgebrokeu gevecht weer op. Toen ik nu eeoige oogenblikken weer omkeek, waren Lilly au haar oom verdwonen. Hat gevecht oindigde met de overwinning van ons detachement; de vijand werd teruggeworpen en de Lis. O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, hoopt morgenavond te hall' acht in »l)e Zaaier" hier vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Walen hier ter stede. De Ministers van Buitenlandsche zuken, van Justitie, van Murine en van Oorlog, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, bren gen in de »Staatsct." No. 36 ter kennis van een ieder, dien zulks aangaat, datdeNeder- landscbe Regeering in den tusschen de met Nederland bevriende mogendheden Japan en Rusland uitgebroken oorlog, volstrekte onzij digheid zal in acht nemen en dat ter hand having; dier onzijdigheid de gewone bepalin gen zyn vastgesteld. liet is heden 40 jaar geleden, dat besloten werd den spoorweg AmsterdamZutphen, met wijziging der concessie-voorwaarden, te verleggen over Hilversum en Amersfoort. Als bijdragen tot het kermisvraagstuk vraagt men ons mee te deelen, dat de ver pachting der staanplaatsen voor de kermis te Nijmegen f 11 008.77 heelt opgebracht of f2500 meer dan verleden jaar, terwijl de stoomcaroussel-bouder Xhatlaire aan de Ge meente Roermond voor zes dagen betaalt f1202, tegen 1125 a 1150 in vorige jaren. Na.korte ongesteldheid is hier Donderdag avond in den ouderdom van even 76 jaar overleden mr. Frederik Hendrik van Persijn. Den 30 Januari 1828 te Koudekerke in Zeeland geboren, werd hij, na voltoijiing zijner studiën aan de Rijks-universiteit te Utrecht, benoemd tot kantonrechter te Culemborg. Den 19 November 1866 vestigde de ont slapene zich in deze Gemeente waar hij Rechter werd in de Arrondissements-Recht- bank, den 11 Mei 1877 opgeheven. By Kon. bes'uit van 16 November 1877, no. 8, werd hij, die reeds sedert 31 December 18/2 lid van den Gemeenteraad was, tot welk ambt hij met 237 van de 252 stemmen werd gekozen, benoemd tot Burgemeester dezer Gemeente, als opvolger van mr. A. G. Wijers, die 13 October 1877 overleed na byna 25*/a jaar Hoofd dezer Gemeente te zijn geweest. Den 24 November legde de ontslapene de gebruikelijke eeden af. Geruimen tijd was hij ook lid der Pro vinciale Staten. By Kon. besluit van 1 Mei 1883, no. 5, werd hem, op zyn verzoek, met ingang van 5 Mei eervol ontslag uit dat ambt toegekend, terwijl 27 Juli van dat jaar tot zijn opvolger werd benoemd nu wylen jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, destijds adjunct-commies aan bet Departement van Oorlog. Gedurende Persijn's bijna zesjarig Burge meesterschap zijn nagenoeg de eenige belang rijke feiten de bouw van het tegenwoordig Gymnasium, dut in 1880 werd in gebruik genomen, en de voorbereiding der Meisjes school. In Augustus 1874 deed hij het voorstel tot invoering van een Hoofdelyken omslag, ter vervanging van het zeer vicieuse stelsel der stedelijke belastingen, welk voorstel werd aangenomen. Ook buiten het ambtelijk leven maakte de overledene deel uit van corporatiën van weldadigheid; zoo was hij langen tijd Be stuurder der Nuts-spaarbank en tot zij.i ver scheiden Regent van het Pieters- en Block- lands-gasthuis. Zyn stoffelijk overschot wordt Maandag ter aarde besteld op de Oude Algemeene begraafplaats. De stoet zal om twee uur het sterfhuis verlaten. Aan het graf wordt niet gesproken. Het is heden 25 jaar geleden, dat ds. J. J. de Visser, sedert 1 Januari 1897 emeritus, I et beroep aannam naar de Chr. Gerefor meerde gemeente te Amersfoort. By de te Utrecht gehouden examens voor de acte nuttige handwerken zyn geslaagd de jongedames P. II. Laarhoven en A. A. M. Leyen, van hier. In enkele bladen werd verleden week een berichtje overgenomen over den Burgemeester eencr kleine Gemeente, die te Nijmegen ruiten ingeslagen en zich tegen de politie verzet zou hebben. Nu hier een voormalig Burgemeester van een Gemeente in de nabijheid van Amers foort als dader wordt aangeduid, mag het zijn nut hebben te vermelden, dat thans uit Nijmegen wordt bericht, dat.... bij de aan wijzing van den dader een persoonsverwis seling in het spel is geweest. De bij het 5e regiment inianterie nieuw benoemde reserve-luitenants worden 20 dezer beëedigd en in functie gesteld. Aan den le luitenant der huzaren jhr. M. C. F. J. de Rotte, is zes maanden verlenging van non-activiteit toegestaan, buiten bezwaar der Schatkist. verdedigingslijn bleef behouden. Ofschoon mijn batterij ecu bijzonder pluimpje be kwam, was ik toch iu geen tevredeu stemming toon we naar ou» kwartier terugkeerden. Het meur dan beloedigend optreden der amazone ergerde mjj nog geweldig. Wat zij niet zelf de schuld, dat haar paard er vandoot was gegaan? Waarom waagde zij zich zoo dicht bij een troep, alt zjj niet zeker van haar paard was? En wanneer sij een andere oorzaak zocht, dan tuoest se togen de ulaneD razen, maar niet togen my, tegeu wien ze zoo wild was aangeroden, die haar tooh door sijn vastberadenheid behoad had missohien voor een leelijken val en iu elk geval voor een leeljjke positie voor eeu jongedame in het aangezicht van zooveel mannen. We mochten beiden wel big zijn, dat onze paarden niet tegen elkaar waren aangebotst. Zeker, ik was niet bjjzonder hoffelijk gowoest, ja zelfs wat kortaf, maar dal was toch slechts het ge volg geweest van haar onbeleefdheid, vau haar duidelijk ge toonden lust om haar kwaadheid op het onschuldige paard bot te vieren. Zoover gaat do esrbied voor een mooi meisjo tooh niet, dat men alle onboleefden met beminnelijkheid moet beantwoorden. Het was werkelijk een eigenaardig driftkopjedat had ilc niet alleen aai. mijzelf, maar ook aau den goeden oom gemerkt. Hoe had ze dien uitgemaakt. Getilicitaerd dengeeo die bet geluk mag smaken, haar haud te verwerven. En tooh had zo me bevallen, ie8r goed zelfs, veel meer dan ik mjjzelf bekennen wilde het beste er voor was, dat ik me too enorm over haar ergerdo. Iets als jaloezie tegenover den ritmeester, logen wien ze zoo aardig waz geweest, besloop me. Deze sou baar natuurlijk soo gauw hij maar oven kon een bezoek brengen en baar missohien alt sijn bruid mesvoeren; hjj was immers óok nog ongehuwd. De heet- W. van Schothorst, geboren to Lunteren, leoraar in de Nedorlandsche taal aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school hier, werd gister aan de Rijks-uni versiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letteren op een proefschrift, getiteld: »Het dialect der Noord West-Ve- luwe". De ïNederlandsche Botanische Vereeniging" heeft in haar jongste wintervergadering, te Utrecht gehouden, aan den heer J. J. van Laar Jr., leerling der 5e klasse van de Hoogere Burgerschool te Hilversum, den len prys toegekend voor de in 1902 uitgeschreven prijs vraag naar het beste Herbarium van hon derd soorten inlandsche phauerogamen. Bij deze prijsvraag werd in het bijzonder gelet op den aard der verzamelde planten (zeldzaamheid) hun wijze van conserveering, determinatie en etiquetteering. Bovendien waren twee premiën uitgeloofd voor zoodanige collection, die, als goed be oordeeld, het prijs-herbarium het moost nabij kwamen. De eerste premie is evenwel in een tweeden prys omgezet, daar dit herbarium van don heer Des Tombes, te Amersfoort met het bekroonde nagenoeg gel'jk stond. De Minister van Oorlog brengt in de .BtaaU-Crt." ter kennis van belanghebbenden, dat hier te laude iu de maanden Juli en Augustus eu, soo uoodig, in de eerste dagen var September een examen zal wor- don gehouden voor toelating vau jongelieden ala cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Voor dit examen wordeu opengesteld 104 plaatsen, verdeeld als volgtI. Ten benoeve vau de Cadetten school. Bjj het Itger bier to lande4 voor de in fanterie, 2 cavalerie, 4 artillerie eu 2 genie; bji bel leger iu Nederlandscb17 voor de infautene, 1 cavalerie, 6 artillerie en 4 genie. II, Ten behoeve van de adspiranten, bedoeld bjj eub II van art. 26 der vorenvermelde wet: Bg bet leger hier le laude 28 voor de infanterie, 4 cavalerie, 10 artillerie en 4 geniebg het leger iu Noderlandsch-IndiëS voor de infuuterie, 1 cavalerie, 4 artillerie en 2 genie. Voor het in de uiaandeu Juli eu Augustue e. k. hier te lande te houden oxamen voor toelating tot den Hoofdcursus, ter opleiding van onderoftloiereu voor den rang van tweede-luitenaut der infanterie on van tweede-luiienant-kwaniermeeeter, respectie velijk voor deu dienel hier te lande en voor den dienst in Nederlandsoh-Indiö, wordeo de volgeude aantallen plaatsen opengestoldvoor bet leger hier le |lande: infauterie 27, administratie 4; voor het leger in Nederlandsch-Indiëinfanterio 10, admini stratie 6. Voorts zal bier te lande in de maauden Juli en Augustus e.k. eeu examen worden gehouden vo«r toelating van jongelieden als cadet bij de Cadetten school te Alkmaar. Voor dit examen worden opengeeteld 20 plaatsen j voor jongelieden om te wordeu opgeleid voor den I dienst bier te laude; 22 plaatsen voor jongelieden om te worden opgeleid voor den dienst in Neder- landsoh-Indiö. De Gezondheids-commissie hield gisteravond onder voorzitting van mr. J. Heyligera ten Raadhuize de bjj art. 27 vier Gezondheidswet voorgeschreven open bare vergadering. „Dat staat onder kameraden immer* gelijk," sou ik naar 'I beroemde gezegde kunnen beweren, is deed het echter niet. Integendeoel hoe meer ik over die mogelijkheid nadacht, des le ontevredener werd ik en des te meer verlangde ik or naar, haar te be zoeken. Het liefst zou ik b9t nog den zelfdeu dag ge daan hebben. Alteudorf lag sleohts tien Kilometer van mijn kwartier, zooals ik op miju kaart geziou bad eu het was nog vroeg op den dag. Ik had oen zeer goede reden voor nigu komst gehadik zou kunnen vragen of het ongeval geen verdero gevolgen had gehad een oogouhlik maakte zich dit denkbeeld zelfs geheel van tnij moester, ntaar .onzin", zei ik dadelijk daarop tot mjjielf. Ten eerste zou het opdringerig vau mij sjjr en bo vendien had ik geen lust, voor de twerdo maal die hatelijke opmerkingen uit zulk een scboonen mond te hoorei). O, ik had razend kunneu wordeu, aleik er aan dacht, wat ie mjj aangedaan had, zjj, wier slanke gestalte aan mijn hart had gerust, wier zachte waug ik niettegenstaande den stalen kettiug van mgn helm, duidelijk tegen de najjue bad ge vleid. mijn gevaugene Enfin ik kan zeggen, dat ofschoon ik eiken dag van verlangen poperde om naar Altendorf te gaan, ik me telkens bedwong. Ik sou zulk een behandeling als op dien dag eenvoudig niet woer verdragen bebbeu. Een week rergiug zonder dal ik het driftkopje terugzag, hoe nauwkeurig ik ook uit- I kook tiaar ccu mooie aiuarone, op haar soo gemak- I koljjx le horkeunen schimmel. Hel oeuigo gevolg van al uijju oplettendheid wat, dat ik door mijn I chefs tueer dau eens wegens onoplettendheid be tredende dienstzaken werd afgesnauwd. Eenmaal kwam onze batterjj weer bg het eskadron van ril- meester Fabrieius. Hij reed een oiud mul mg mee. I .Waarom laat jo jo niet op Altendorf aisu I vroeg hij. I .Ik ben er nog niet toe gekomen," antwoordde ik luchtigjes. .Dat ie niet goed van je '.alleraardigste meuschen ze hebben ook naar je gevraagd". .Zoo", zei ik, bet klonk wel wat dom, maar ik wiet op dit oogenblik werkelijk niet wat t« I zeggen. Een glimlach gleed over bet frissolte gelaat van den ritmeester en zelfvoldaan streek hij zijn lange suor uit. .Ik geloef, dat je het de kleine kwalfik helt ge nomen, dat sij deu bewusten dag wat kort aange bonden wss. Dat ligt nu eenmaal in haar karak ter. En dan bedenk, wat 'n eigenaardige situatie .Kwalijk genomen? Iu geeuen deele", antwoordde ik tegen wil en dank, op een toon evenwel die juist bet tegendeel bewees. .Maar ik beu niet ge wend me zoo te laten behandelen en sou me er niet gaarne voor de tweede maal aan blootstellen." .Hoe kan men nu soo zijn? Nietwaar, je voelt je gepiqueerd, dal ik vriendolgker behandeld werd. Nu ik kau je de verzekeriug geven, dat ik ook door dat aardige katje meer dan eens hun gekrabd, maar dat vind ik juist aardig ikdien haar dan ook zeer gehoorzaam." .Dat heb ik óok gedaan". ontviel mjj plotseling. .Zeker, eu daarom mag je nu ook niet nalaten, liaar to bezoeken. Je laat u dus eene zien op .Hebt u toms de opdracht gekregon, mij er heeu te brengen?" I .Dat mag je niet vragen ikweet slecht», dat mes je gaarne ziet komen." We reden eeu oogenblik zwijgend naast olkaar, j toen nam do ritmeester ufsuheid van me. „Adieu!" zei bij .ik moet naar mijn rtkadron terug". (tferdf lexM) l

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1