MUZIKALE BLOEMLEZING. Gemengd nieuws. Marktprijzen. Afweiig wu de beer W. G. Klomp. A*u de orde was alleeu de Taatitelling van bet Jaarverslag over 1900, dat door den Secretaris, mr. W. D. Caudri, werd goleaen. Het gaat welhaast In druk ait en du* kunnen we on* thans bspalen tot de boofdsaken. Br werden 18 maand-vergaderingen gehouden, vau welke twee werden bijgewoond door den Ryka-vee arts W. H. van Haasten, éen door den Inepeoteur der Volkshuisvesting en éen door den Iuapecteur der Vnlksgesondbeid. Over 't algemeen was de gezondheidstoestand gun stig; besmettelijke siokten kwamen slechts sporadisch voor, terwijl geen voor de gezondheid sohaceljjke bedrijven in de Qomeants worden uitgeoefend. Vooral de oudere woniugen hebben slechten af voer van menage-water. Bon belangrijke verbetering voor dien afvoer uit de woningen der .Bouwmaat schappij" bracht het riool in den Arnhemschen straat weg; nochtans deden de eigenaar* die woningen niet aansluiten, zoodat dit langs wetteffjken weg aal ge regeld moeten worden. Over dien afvoer uit een perceel aan de Lange- straat kwam men tot minnelijke schikking; omtrent een perceel Achter Luiaard i* men in onderhandeling in den ergerlijken toeiland aan het Lieve Vrouwe kerkhof zijn voorzieningen te wachten omtrent een klacht aan do Van Oldoubarneveldt-laan i* bij onder zoek de waarheid daarvan niet gebleken. Do overneming door de Gemeente van het Rijlcs- riool in Arnhoimohen- en Leu*derweg is than* een feit geworden. Do Commissi», die daarto» adviseerde, verwacht daarvan zeer veel nut. Werk is gemaakt van de spoorsloot aan den Utrecbt6chon weg, terwijl getracht wordt d» ffecaliën vroeger te doen halen en de straatreiniging doel matiger te doen geaohieden. Het openbaar privaat b<j de Sint Agatha-straat werd opgeruimd, evenals mestvaalten, varkenshokken en bondestallen aldaar en Achter het Oude Wees huis. Over sen systematisch woningondersoek werden oorrespondentiën gevoerd met het Gemeentebestuur, dat bezwaar moest maken oui daarvoor een ambte naar af te staan, omdst, naar zijn meening, deze geen twee heeren te gelijk dan dienen. Intusschen vingen twee leden der Commissie dat onderzoek aan en hopen dit stelselmatig voort te zotten. Ben gevolg van bun onderzoek, datzicbnog slecht* uitstrekte tot de woningen tussohen Spui, Zand, Bloemendaal en Plantsoen, was, dat iu de Sint Agatha-straat drie woningen onbewoonbaar werden verklaard en andere zijn of worden hersteld. Ook zijn in de Groote Haag woningen hersteld, evenal» in de Teut-straat en aan de Stationsstraat, waar een buis in eleohte specie werd opgetrokken. Do Commissie adviseerde op verzoek van den In specteur der Volksgezondheid nopens de oprichting der Chemische fabriek .Voorwaarts". Hel Gemeen tebestuur volgde haar advies bij de toekenuing der voorwaarden van opriobling. j Besmettelijke ziekten kwamen weinig voor en slechte zeer enkele met doodelgksn afloop. Gecon- I stateord werden 10 gevallen van dipbteritia en 14 van roodvonk. Dankbaar werden de hulp en de voorlichting der medici hier ter stede gememoreerd. De Commissie bealoot, niet in te gaan op het ver zoek der Commissie te Appingadam c. a. om deel te nemen aan een actie tegen de Vaccine-wet. Met groote dankbaarheid werd ook gewag gemaakt van den voorgenomen bouw en de beschikbaarstel ling van een barak voor besmettelijke siekten op hot terrein van bet .Aldegonde-gasthuis" door mr. baron Van Boetzelaer. De verschillen!» gestichten voor ziekenverpleging werdsn op geregelde tijden bezocht. Gebreken aan driukwater bj zei woningen aan den Lousderweg en twee aan de Breeztraat werden ver holpen. By na alle woningen aan de Aldegonde-straat en vele van de .Bouw-maatscbappg" hebben sleobt drinkwater. Rechterlijke beslissing is ingeroepen. Omtrent de melk van „Amerefortia" kou, op ver zoek van Baarn, een guustig rapport worden over gelegd. De Commissie ontwierp een nieuw Reglement op de Vee- en vleeschkeuring, ter vervanging van dat van 1858; het had een heftig verweerschrift der slagers ten gevolge, die in bun verzet gedeeltelijk gesteund worden door de Kamer van Koophandel. De Commissie zoüd inmiddels een wederantwoord aan het Gemeentebestuur. Het advies der Commissie voor de nieuwe Ver ordening op de straat-poli tie werd voor een groot deel gevolgd. De onlwerp-Bouwverordening is gron dig door de Commissie onderzocht en met voorge stelde wjzigingen teruggezonden aan B. en \V. De Voorzitter stelde voor, het verslag aldus vast te stellen, aan den Inspecteur te verzenden en iu afschrift mee te deelen aan het Gemeentebestuur, met welk voorstel de Commissie zich vereenigde. Hierna werd de vergadering gesloten. Tot Bestuursleden der Centrale anti-revo- luionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" in het hoofdkiesaistrict Amersfoort zijn in de Maandagavond te Zoi9t gehouden vergadering gekozen de heeren ds. A. M. Donnet' en H. Koning, te Amersfoort, L. On- vlee, te Baarn, en Jan van Zanten te Zeist. Op die vergadering komen we nader terug. Het zesde Jaurfeest der plaatselijke afdee- ling van den »Chr. Nationalen Werkmans Bond" is gister op luisterrijke wijze gevierd. Bij den dienst in de Groote kerk die zeer, druk bezocht was, voerde de Eere-Voorziiter, ds. H. J. ter Haar Romeny, het eerst het woord en deed hij, nu in gebed te zyn voor gegaan, zingen Gezang 1834. Na hem sprak ds. A. Wartena, thans pre dikant te Gouda, naar aanleiding van I Pe trus II17, die, na herinnerd te hebben hoe in de even elf jaren sedert hij Amersfoort verliet, hier alles zóo veranderd is dat by er zich thans bijna als vreemdeling gevoelde, woes op de daden der Chr. arbeiders-veree- nigingen vooral in het begin des vorigen jaars en, na den tusschenzang Gezang 12: 4, meer speciual sprak over den «Chr. Nationa len Werkmans Bond", De slotzang was Psalm 879, terwijl de dienst omtrent 9 uur eindigde. UiBtoravond hield in „Amieitia" onder het gehoor van een vrij tulrijk publiek, waaronder zeer veel leerlingeu der H. II. S., dr. Bleekrode uit 'sGravenhage een zeer belangwekkende rede over de „middelen om vuur te verkrijgen." Spr. begon met te zeggen, dat het kiezen van een onderwerp van een lezing voor eeu zoo ge mengd publiek, als gewoonlijk net Nut van het I Algemeen te zien geeft, vooral voor een nutuur- en scheikundige groote moeilijkheden oplevert, omdat, zooale van zelf spreekt, deze dan geen gelegenheid heeft, het onderwerp dieper weten schappelijk te bespreken. Hij hoopte echter dat dit onderwerp allen toehoorders belang zou kun nen inboezemen. Men kan gerust zeggen, dat hoe beter en ge makkelijker uien vuur kan maken, des te boo- ger men ook in beschaving staat. Vuur-kennen is eeD eigenschap van het menschelijk wezen. De ervaring leert dat dieren van lager orde, zelfs de anthropomorphe apen, die den mensch zeer nabij komen, geen juiHt begrip van het vuur kennen. In navolging van de menschen en door hun gevoel geleid, kunnen zij er toe komen om zich bij het vuur te warmen, doch zij hebben geen begrip van het onderhouden van het vuur. Er moet een tjjd zijn geweest, waarin men het vuur niet kende, ja, nu nog vindt men in Tasmanie, menschen die vuur niet kennen. Men meende vroeger dat het vuur van godde- lijken oorsprong was (fabel van Prometheus, die 'tvuur nan Zeus ontstal) waarschijnlijk door het zien vnn den bliksemstraal, die misschien wel tot 't ontstaan van die fabel aanleiding heeft gegeven. Er is geweest een tijd waarin men het vuur aanbad. Bewijzen dus, dat het vuur als iets zeer voor naams werd beschouwd. De oude philosophen namen dan ook 4 elementen aan: aarde, water, lucht en vuur. Wij noemen deze geen van allen elementen, want volgens ons begrip is een ele ment die stof die niet meer in andere stoffen met andere eigenschappen te ontbinden is. Het vuur is een versohij osei, dat ontstaat wanneer twee licha men zich bij een temperatuur van 800 900' met zuurstof verbinden. Oudtijds kende men 2 methoden om vuur te maken, n.I. vuurslaan en vuurwrijvenVuurslaan in de steenperiode en vuurwrijven in lateren tijd. Dat laatste doen we eigenlijk nu nog, echter ge bruik makend van een licht ontvlambare 9tof phosphor (waarover later). Dus door beweging, door arbeid (z. g. natuur kundige methode). Verder maakte men vroeger nog gebruik van brandspiegels en brandglazen. (Het verhaal dat een Roraeinsche vloot door mid del vun brandspiegels zou zijn in brand gestoken, moet ais onwaar worden besohouwd). Spr. haalt dan nog aan enkele feiten, waaruit de vereering voor het vuur blijkt, als de tempel van Vesta in Rome, waarvan de tempelmaagden (Vesthaalsche maagden) op straffe des doods moesten zorgen voor het „eeuwige vuur" op het brandaltaar de vereering door de ridders van het Gulden vlies enz. Iu 1827 vond Malherbe de z.g. „vuurpomp" uit, en hoogst eigenaardig mag het heeten dat ook in Sumatra de inboorlingen een dergelijk toestel gebruikten. Een andere methode is de scheikundige me thode, waarbij 3 voorwaarden moeten worden in acht genomen n.I. 2 stoffen zullen zich onder vuur verschijnsel verbinden le als zij een neiging (affiniteit) daartoe bezitteD, 2e als zij in poeder- vorm en 3e op een zekere temperatuur worden gebracht. Hiervan toonde hij enkele proeven, b.v. zwavelbloem en ijzerpoeder, inwerking van het zwavelzuur op suiker gemengd met chloorzure potasch enz. In 1827 maakte Chauselles do eerste lucifers, uitgaande van de laatste proef uiet zwavelzuur. Tegenwoordig gebruiken we lucifers van phos phor gemaakl. Phosphor moet reeds vroeger aan de Arabieren en alchymiaten bekend zijn geweeBt, maar is sedert verloren gegaan. Eerst in 1660 gelukte het een zekeren Brandt in Hamburg het phosphor weer te vinden, bij toeval natuurlijk. De beenderen van den mensch bleken phos phor te bevatteu en zoo'n voorname stof te zijn ook in de hersenen, dat de beroemde Hollander Molenschotk uitriep „Ohne Phosphor keine Ge- danke." Van die phosphor kennen we 2 soorten, de zeer vergiftige gele (licht brandbaar) en de, door gele phosphor te verhitten tot op 350°, roode phosphor die minder gevaarlijk is. In 1833 werden, in Duitschland en Oostenrijk de eerste lucifers van phosphor gemaakt. En nu is er een reusachtige fabricage van lucifers, Zweden levert b.v. per jaar 50 milliard lucifers, Frankrijk, dat een .Staatsmonopolie vandeluci- fersfabricage beeft, ontvangt daardoor jaarlijks 7 millioeo gulden, en men rekent dat over de de geheele wereld iedere seconde 12000 lucifers worden gebruikt. In Nederland is de bereiding van lucifers met gele phosphor verboden, omdat zij zoo scha delijk werkt op het menschelijk lichram. Spr. vertoonde nog enkele proeven met ter miet dat een temperatuur van 8000 kan ver schaffen, waarna een kleine pauze werd gehouden. Daaruu begon spreker hot tweede gedeelte zijner lezing en liet ods met behulp van zeer goed ge slaagde lichtbeelden een reisje maken in den Kaukasus naar Bakoe het middelpunt van de groote petroleum-industrie, terwijl hy enkele ma chines de zuivering van de aardo'ie verklaarde. Ten laatste liet hij ons zien den tempel van de aanbidders van „het eeuwige vuur" en besloot met de woorden „En waar vroeger de vrome gezangen der vuur aanbidders ten hemel stegen, waar menschen vroeger hun lofzangen aanhieven voor hunne priesters die zich jaren lieten begraven of op andere manieren kwelden, daar hooren we nu een voortdurend gesnor van de kolossale machi nes, die ons de petroleum verschaffen". De lezing haa een enorm succes. De pret tige en aangename wijze, waarop spreker zijn voordracht met geestige gezegden wist te kruiden, heeft zeer zeker het zijne daartoe bijgedragon. Het tweede abouuements-concert, gister avond door een twaalftal musici onder leiding van beer G. Bikkers in «De Arend" gegeven, was eveneens zeer druk bezocht. De muzieknummers, behalve de Mignon- fantnisio na de nogal lange pauze, werden op zeer verdienstelijke wyze ten gehoore gebracht, maar vooral lokte het «Hollaudsch dames zang- en dansquartet telkenmale als het optrad applaus, zóo zelfs, dat het bisseeren m°Een werkelijk aardige avond, die den onder nemer, den heer Wérjr, wel moed zal ge geven hebben om er dezen winter nog een paar te doen geven. Men verzoekt ons mee te deelen, datde repetitie van »Jubal" morgenochtend te tien uur aanvangt en niet om half elf, gelijk ,n een der bladen werd vermeld. Weer en terreinen dienende zal morgen het tweede elftal van Quick op het terrein aan den Leusderweg een oefenspel houden tegen het eerste van U. D. I. Het derde van U. D. 1. krijgt wellicht P. H., uit Deventer, te gast. Het tweede van U. D. I. zal te Utrecht in de tweede klasse-competitie voor den U. P. V. B. uitkomen tegen het tweede der U. V. V. De godsdienstoefeningen der Evang. Lu- thorsche gemeente te Baarn zullen voortaan in liet kerkgebouw van den Protestantenbond gehouden worden en wel voor de eerste maal op morgen, Zondag 14 Februari, des ochtends half elf. Als voorganger zal optre den ds. J. L. F. de Meijere, van Amersfoort, die voigens kerkelijk reglement ook is aan gewezen om voor het godsdienstonderwijs te zorgen. Met het afbreken der R. K. kerk te Baarn is men reeds zoover gevorderd, dat van het schip der kerk nog slechts enkele stukken muur over zyn. Den toren zal men de vol gende week laten vallen en wel op een eigenaardige manier. Men zal n.I. een strook steenen aan de zijde van liet schip uithak ken, maar die telkens aanvullen met hout blokken. Is zoo de geheele strook met. hout gevuld, dan wordt dit aangestoken en het gevaarte slaat dan naar het ruim der kerk. De netto opbrengst der uitvoering te Baarn van het kleine koor a capella bedraagt f365, welke som is bestemd voor het Emma-fonds". Het is in het leven als in de sneeuwhet pad dat men slechts volgt, is veel gemak kelijker dan dat hetwelk men baant. Heel eenvoudig kan men zien of de melk al dan niet met water vermengd is door een gewone schoone naainaald te nemen, die loodrecht in de melk te steken en langzaam er ook weer loodrecht uit te halen. Is de melk orivervalseht, dan zal een klein dropje aau de naald blijven zittenis er daarente gen water bij gevoegd, dan zal er zelfs niet het minste aan de naald achterblyven en doze bij bet uithalen geheel schoon schijnen, In de gemeente Balgooi, tellende ongeveer 590 iuwoners, is in Januari geen enkele aangifte voor de Nationale militie gedaan, als gevolg van de omstandigheid, dat daar in 1885 alleen meisjes werden geboren en ook onder hen, die er zich vestigden, nie mand zich dit jaar behoefde aan te geven. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 9 van den Tweeden jaargang van onze premie «De M uzi kal B 1 o e m 1 e z i ri g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester", kunslenaars-biographieën en berichten, bene vens zeers lezenswaardige mededeelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstuk ken 1. Waldblümchen, voor piano, van Edro. Abes3er; 2. Rêve dans les Alpes, wals voor piano, O. Köbler; Marschfertig, voor piano, Rob. Meister; Prélude, voor piano, E. Rosen thal Es war ein Traum, piano en zang, van E. Lassen; De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons biad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 0 afleveringen met 30 4 35 muziekstukken ontvangt. De aangekondigde gratis-verloting van een prachtige pianino, 25 kunstplaten naar schil derijen van beroemde meesters, formaat 35Vj X 92% c.M., en 100 rijk geïllustreerde boekwerken zal plaats hebben in Mei a. s. Elke abonné op de »Muzikale Bloemleziug" ontvangt in tijds geheel kosteloos een lot. Een dollen tocht, die gelukkig goed afliep, heeft een vrouwtje uit Witterswii, in Zwit serland, gemaakt, tegen wil endank. Zy was hij kennissen te Fliihen, een plaatsje in de nabyheid, op visite geweest; des avonds zou ze weer naar Witterswii, met den bergspoor- trein. Ze stapte in een waggon, die op de rails stond, en dacht te vertrekken. Of het nu kwam door de ontroering van het af scheid, of door wat ook, een feit is, dat ze niet zag, dat er geen locomotief voor den waggon was. Geduldig wachtte het vrouwtje. Eerst kwam or geen beweging in den wagen tot hy plotseling begon te rollen. De con- ductaur scbetn «ei'geten la liobbsn de lam rast te zetten, éneller en sneller ging het roertuig. Eindelijk begon de Trouw te be- grijpen, dut er ieti nut loden hank ferwonderd keek ze neer buiten. Dan. Bon- kerden de lichten van haar dorp. Ze wille er uit. De trein scheen zich echter nergens aan te storen maar holde voort, de arme vrouw heen en weer schuddend. Als in een droom vlogen Eitingen en Therwil voorby en nog altijd ging de waggon verder en verder de hellingen af, ongestremd in zyn Daar flikkerden eindelijk de lichten van Bazel hier moest de tocht een einde nemen. Plotseling een stoot, een gekraak en de wagen stond recht overeind. De vrouw had wonder boven wonder geen letsel bekomen. De verhooging van het gewicht der ge wone brieven van 15 tot 20 Gram welke met 1 Apil 1900 in het Duitsche Rijk is ingevoerd, heeft, in stryd met de voorspel lingen, winst in plaats van verlies opgeleverd, De Minister Von Stephen durfde den maat- regel (die in Oostenrijk al '20 jaren geleden is ingevoerd) niet aan, omdat hij voor een mindere ontvangst van 4 a 5 millioen Mark vroesde, en zijn opvolger Von Podbielski raamde, toen hij voorstelde er toe over te g»san, den achteruitgang op '2% millioen. De uitkomst in het eerste jaar (8 maanden) was echter geheel anders; er werd uit de brieven van enkel en dubbel gewicht (zonder de locale brieven) te zamen ruim 12 millioen Mark meer ontvangen dan in 1899, nadat in de vier vorige jaren te zamen de stijging slechts 13 millioen Mark had bedragen voor beide soorten. In 1901 steeg de opbrengst met V2 millioen, in 1902 weder met 4% millioen Mark. In ruim 3»/2 ja*'' is het aan- tal enkele brieven (tot 20 Gram) van 768 tot 932 millioen opgeklommen en dat dei- dubbele is (na eerst wat gedaald te zijn) van 82.2 tot 85.7 gestegen. De verlaging van het port door toelating van hooger gewicht, heeft dus hel briefverkeer enorm doen stijgen, in 't eerste jaar ongeveer 4maal zooveel als de gemiddelde stijging der gewone brieven in de vijf jaren vóór den maatregel. De «Mannheimer Industrie Ztg." vestigt in haar December-nummer de aandacht van fabrikanten op het feit, dat steenkolen min der goed branden, wanneer zij langen tijd in de open lucht hebben gelegen, bloot ge steld aan alle klimatische invloeden onder zoekingen tocb hebben aangetoond, dat de brandbaarheid zelfs 15 en 20% vermindert, al naar mate de kolen korter of langer lig gen opgeslagen. In Engeland beeft men onlangs de proef genomen met het bewaren van steenkool in water, wat een verrassend resultaat opleverdezij brandde uitstekend en gaf de zelfde hitte als vóór degproef. De Engelsche marine maakte hiervan aanstonds gebruikvooral voor haar kolenstations, waar de opslag doorgaans zeer groot is, was deze ontdekking van groote waarde. Men hoopt dan ook elders de waardeverminde ring van steenkool, tengevolge van opslaan in de open lucht, door onderdompeling in water te bestrijden. Amersfoort, 12 Februari 1904. Appelen f.a f.— Peren f 4 f Zandaardappelen f2.80 4 f3.10. Hoen dereieren f3.90 a f4.30per 100 stuks. Boter f 1.35 k f1.50 p. k. Kippen f k f Kuikensf0.80f 1.20 Piepkuiken» fl.—4 f 1.30 Ganzen f0. 4 f 0.— Eenden f 0.90 4 11,25 Hazen t 0.—afO.—Wilde konijnen f0.— 4 f0.Tamme konynen f0.80 4 fl.50 p. «t. Duiven f0.504f0.70. p. paar. Vette varkens f0.— 4 10.—. Magere varkens f10.4 f 13.Zeugen f50.- 4 f60. Biggen f7.— 4 f9.— Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, 0 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 150 heet, Zandaardappelen, 35000 st. Hoendereieren, 1200 kilo Boter. Vette varkens, 10 Magere varkens, Var kens voor exportslageryen, 140 Biggen en 8 Zeugen. 374sU> STAATSLOTEHIJ. Vijfde Klasse. Vierde of laatste week. Trokking van 11 en 12 Februari 1904. (4100 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEDER te Amersfoort (Broeda- straat 22) zijn aan do navolgende nummert te beurt gevallen: Prijzen van f70. 6974 8344 en 11874. Te zamen 3 pryzen. Zonder prys zijn uitgetrokken: 1069 1707 1709 2368 2371 2375 2383 2854 2857 8331 8332 8341 8342 13505 43599 14175 44185 18913 en 18932.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2