waaruit blykt, dat sy hun voorstel dedan uit over- w«KÏ»ifOD van finanoitolen, morseion en godsdien- stigon Mrd. Wat de ftnancleole sijde vau het vraagstuk betreft, zijn naar «pr. mocriing de Toorstellere in gebreke gebleven, die to rolëveoro» z\J hebben Teel beweerd, niet* bewezen en hun persoonlijke tneeuiug te zeer als feiten doen gelden. Het wil spr. integendeel voorkomen, dat het be drijf der kermisreizigers niet fóo loonend is en z\j voel van hun outvnngst in deOeraeentoachterlaten; ten andere komen in de kerinieweek tal van buiten lieden hier hun inkoopen doen en wel meeat bij bier geveatigde winkeliers. Wat de moreelo en de godsdienstige tyds van het vraagstuk betreft, wil bet apr. voorkomen, dat de voorstellers een minder juist standpunt hebbeu ingenomen. Vroeger voorzag de kermis in een be hoefte voor den handel; thans is z\j een meer ge worden volksrermakelykheid en tegen die verande ring kan naar spr. meening niet zoo ernstige grief be- etaan. Spr. is het niet eens met ben die beweren dat het karakter der kermis zoo weinig verheffend isbij meent in tegendeel, dal zy tells goed kan werken te minste als verboden wordt wat nier verheffend is 011 zooveel mogelijk wordt voorkomeu het mis bruik, dat enkelen er van maken. Dit ie echter niet te wyten aan de kermis; ook bij andere feesten koiul het voor. Als we. overeenkomstig den wensch der geachte voorstellers, gingen afschaffen al wat aauleiding kan geven tot misbruik, waar zou het einde wezen? Zelfs de verhevenBte zaken worden misbruikt. Spr. acht het zelfs noodzakolyk, dat van tyd lot tyd bepaalde volksvermakon plaats hebben, doch alles worde weggenomen wat zedekwetsend is. Spr. is het niet eens met B. en W., dat de ker mis, als oud volksgebruik, baar eigsn dood moet sterven. Laat ons zorgen, dat zy inderdaad een op bellend volksvermaak sy en geen volkiverdierlykiue. Tegen do dislocatie der kermis, door B. en W. voorgesteld (sie het volledig plan in bot vorig num mer) heeft spr. geen enkel bezwaar als het inderdaad kan bijdragen tot een heter overzicht voor de politie, want daardoor wordt het karakter der kermis ver beterd en krijgt men een gezonder toestand. Maar spr. acht die prematuur. Wat bedoelden B. en W. met iiuu dislocatie-plan Is bet voor dit jaar, of ook voor volgende jaren? Spr. acht het prematuur omdat later hot voorstel tot onttrekking van ter reinen inkomt. Wat da wering van waarzeggers, specialiteits-tenijes enz. betreft, dit ligt niet op den weg van den Raad doch behoort volgons art. 118 Ciemeentowet bij den Burgemeester. Wat betreft do beperking der kermis tot 5 dagen g-iooft spr. dat op deu Zaterdag de brood dronkenheid en hel drankmisbruik niet erger zijn dan up audere dagen, met name op den Vrijdag. Al juicht spr. do indiening van het voorstel toe, omdat bet kan leiden tot veredeling van dit volks vermaak, tochzal hij stemmen tegen het voorstel des hoeren Veis Heijn en Oosterveen. Ook arts Jorissen zal tegenstemmen. Als we hel voorstel zoo lezen, lykt het heel wat, doch by herlezing vinden we er geen practisch nut in. De voorstellers namen een verkeerd standpunt in. De kermis ie goed noch elecbt; het misbruik maakt haar slecht, doch moeten we baar daarom afecbaffen? Dit acht spr. niet noodig en hij zal daarom tegen stemmen. Een andere vraag is of er iets kan gedaan om het misbruik tegen te gaan. Spr. acht het remedie erger den de kwaal als men de kermis afschaft. Spr. voelt veel voor bekorting met den dag, doch men neme den Zaterdag niet weg. Het volk zal er dan toch een by maken. Spr. acht het beter den Maandag af te nemen. Spr. ia hel grootendoels eens met het door mr. Frikken aangevoerde, vooral waar deze zeide, dat er velen zijn die allerlei feesten misbruiken, zoowel Koninginnedag als alle andere, ook tooneoluitvoe- ringen. Doch waar ia 't einde? De heer Van Es veld herinnert, dat in de af- deelingen is gesproken over overleg met den Garni- zoens-comraandant opdat vooral op tractementsdagen geen al te groole ongeregeldheden plaats hebben. Spr. heeft echter niet geleteu wat B. en W. op dit punt deden. Verleden jaar is de grootste drukt* juist geweest op tractomantidsg. lukorteu der kermis acht spr. sen verkesr middel de drukte zal op de andsre dagen grooter worden. Dislocatie lacht spr. wèl toe. De heer KI eb er zal niet in herhalingen treden eu wil alleen zeggen, dai hij zich volkomen rereeuigt met hst door mr. Prikken aangevoerde. Alleen zou spr. weuschen, dal 's Zaterdags um 11 uur werd gesloten't wordt dan toch middernacht eer de politie overal rond is geweest, maar de Zondagnacht wordt er dan toch niet zoo licht meer aan vastge knoopt. De hoer Hamers vsreeoigt zich in hoofdzaak met bet door den heer Jorissen gesprokene, doch is voorstander van beëindiging der kermis op Vrijdag. Vroeger was de Zaterdag zeer kalmthans is hy hinderlijk druk op grond daarvan vereenigt spr. zich met dë inkorting van de Zaterdag. De heer Plomp kon met nalaten op te merken, dat de voorstellers zeiven geen principieel debat _r~ uitlokken. Het is thans een soort spisgelgevec.btHoofd der politie. Ook de heer Van Eek zal tegenstemmen, op do gronden door den heer Plomp aangevoerd. Ook is spr. het «SD8 met Wethouder Visser, behalve het dislocatic-plan. Juist door die dislocatie kreeg men in do lasutste jaren de zingende troepen die van het oeno deel der stad naar het andere zich begaven en dit zal zoo blijven, wellicht verergeren. Meer noodig is 't, rond de teuten en kramen op den Hof meer ruimte maken; met nauie de tentjes tegeu de Bo- terwaag staan in den weg; daar loopt men tegeu elkaar aan en ontstaat twist en vechterij. De Commissaris van Politie zegt wel, by dislocatie beter toezicht te kunnen doen oefenen, doch spr. wil vragen of doze ambtenaar niet ia ingegaan op een weusch van B. en W. De heer Van Kalken zal eveneons stemmen tegen het voorstel-Vels Heijn-Oosterveen. Oppervlakkig beschouwd, moet men op de vraag: ia de kermis een bron van kwaad, volmondig ja antwoorden, doch om de quaealie in beginsel uitte maken, moet men dieper ingaan op de zaak. Zal hot kwaad ophouden als zij wordt afgeschaft? Spr. vreest dat het volk onnoodig verbitterd en de toestand verergerd zal worden. Men vergete niet, dat we hier bovendien den eigenaardigen toestand hebbeu, dat de boerenarbeiders juist in dezen tyd van dienst veranderen en in die vacantie naar stad komen. MeD zal dus toch weer feesten moeten goven, doch die leveren evenzeer gevaar op. De kermis is thans veel fatsoenlijker dan eoDige jaren terug, toen zij tien dagen duurdo en twee Dolle Vrydageu on een Dolle Woensdag had. Do Besturen van volksvereenigingen doen ook te dozen opzichte veel goed en apr. is er van overtuigd, dat zy zulleu loeren aan de liave jeugd hoe deze zich heeft te Termaken. Ook spr. wil den Zaterdag behouden; bij is oen voorstander van gonot eu ziet gaarne, dat ook anderen zich vermaken. Schaft men den Zalordag af dau zal 't met recht een Dolle Vrijdag worden wnnt dan zullen burgers eu militairen en booreu uitfoosteu. Spr. wit niet eindigen dan na hulde gebracht te hebben aan dc voorstellers; er behoort waarlijk moed toe, zoo'n voorstel te doenhun goede be doeling verdient alia waardeering. De Ooslorveen constateert, dat uit de be sprekingen gebleken is, dat men in 't algemeen voor zichtig most zyn met volksfeesten. Ook spr. is er uiet op tegen, dat hel volk genot hebbe, doch het moot naar spr. meeuing het echte genot vinden in den huisely kon kring en juist de kermis bederft in menig gezin hét huiselijk geluk. Spr. meent dan ook, dat men wel zou doen als de kermis langzamerhand werd afgeschaft. Spr. merkt nog op, dat de heer Veis Heyn com binatie vroeg van ons voorstel met dat van B. en \V. Wethouder Celosse beeft met genoegen de obslruotie des heeren Veis Heijn en Ooster veen ge hoord en den dank door hem aan B. on W. ge bracht en dit doet hem daarom te meer geuoegeu omdat in de Afdeelingen een lid sprak van weinig deterentie jegens Riad en voorstellers, waut uit het gesprokene bljjkt, dat de voorstellers zeer torreden zyn over de wyze van behandeling door B. en W. De leden van het Dagelyksch Bestuur nemen trouwens al heel wat jaren de differeutie tegeuover den Raad in acht en syu daarin nimmer te kort geschoten. De heer Veis Heijn wenscht thans veroeuiging van zyn voorstel met dat van B. en W. Indien hy nu tevreden is met dit laatBte, acht spr. niet noodig, dat nog worde bygevoegd het verlangen om „in beginsel" te besluiten lot a/schaffing der kermis, die langzamerhand beter en een gewoon amusemeut zal worden. Spr. zou willen voorstellen, dat de beeren hun voorstel terugnamen en dat van B. en W. steunden. Enkele leden hebbeu wemig verwachting van dislocatie. Spr. is hel niet met hen eens; als men op den Hof flink ruime paden kon maken, is hot veel aangenamer voor de menichon en veel ge makkelijker voor de politie; botsingen zullen dan niet zoo licht meer voorkomen. Spr. is het volkomeu eens met hen, die meeoen dat de kermis een zeer vruchtbare bodem is voor allerlei kwaads Spr. meent, dat de Zaterdag gemist kan worden. Wie op de overige dagen in alle kalmte kermis houdt, blijft Zaterdag toch thuis en nu komt men 'sZondagsochleuds, als meu met andere gedachten vervuld is, zich aantelleude kermishouders tegeu. De heer Veis H e y u meent zoo duidelijk moge lijk gezegd te hebben, wal hy en zjju medestauder de roeping der Overheid achien. Mocht het door hen gedaan voorstel vallen, dan zullen zij gaarne dat van B. eu W. steunen omdat het althans een stap in hun richting is. De Voorzitter zegt, dat hetgeen mr. Prikken opmerkte niet geheel juist is. Wat B. on W. in hun antwoord op de afdeelingsverslagen schreven,|is slechts een zeer in het ruw geschetst plan, dat eerst in nadere behandeling zal komen by het voorstel tot onttrekking van terreinen aan den openbaren dieest. Waar de heer Van Esveld klaagde, dat er nog geen overleg plaats had met den Garnizoen-comman dant moet apr. opmerken, dat dit behoort bij het stemmen (vóór de heerou: I Voorst Vader, Celosse en de kan deu eeneu kent stellen zij het beginsel, andere zyde tal van bezwaren. Spr. wilde vragen welk nut dat beeft. De voorstellers erkennen zelf, dat bet niet doenlyk is, de kermis af te sohnflën. B. en W. willen baar heur eigen dood laten sterven en als huil dislocatie-plan wordt aangeno men, brongen zy haar een gevosligen knak toe, want dan blyft er niet veel over van de kermis, wier ge zelligheid daardoor geheel wordt weggenomen. Spr. kan het practisch nut van het plan van B. en VV. niet bcgrypen, tenzy zelfmoord der kermis wordt beoogd. Naar spr. meeuing zal het polilie-toezicht niet worden vergemakkelijk ais op zoo vale plaatseu in de stad moet gesurveilleerd. Het doel, met daza dislocatie beoogd, zal beter en zelfs volkomen be reikt worden als man wat minder kramen en 'enten toelaat. Spr. kan zicb ook niet vereenigen met het afschaf fen van den kermia-Zatsrdag. Vrijdag is een woeste boereudsg en zou er dan Zaterdag ineens niets zijn l Spr. zal dan ook alleen stemmen vóór vroegor slui ten op Zaterdsgavond. Wethouder Visser vormde de minderheid in hot college van B. en W. Het dislocatie-plan is opgemaakt in overleg met den Commissaris van Polite en deze dislocatie is niet veel grooter dan thans feitelijk reedt plaats heeft. In de afschaffing van den Zaterdag ziet spr. geen Ëractiscb nut, doch wacht sr veeleer nadeel van. Ike week brengt een Zaterdag met zijn drankmis bruik. Gehuwden dosn ilnarsau gelukkig slechts hij uitzondsring mee, doch de ongehuwdsn hebben 51 Zaterdagavonden. En wie zal beletten, dat voorschot op het loon wordt geviaagd en di' 4ua in vijf dagen wordt opgemaakt Wil men dan toch met alle ge weld Zalerdsg» uitgaan, dan vindt men nu nog een spel wordt do kennis-Zaterdag afgeschaft, dan blyft alleen de kroeg. Spr. aobt bet van meer belang, den Zaterdagavond to behoudeD, mits vroeger gesloten en streng de band daaraan gehouden worde. j Arts Jorissen zegt, dat indien waarzeggers eu dergelyke worden geweerd, bij ook gaarue zou zien, dat meer toezicht werd geoefend op comedie-voorstel- lingen, ook builen kermistijd, die een massa aansloot geven. Wethouder Geloste merkt op dat door to stemmen over de drie punten, door B. eu W. geop perd, het Dagelyksch Bestuur de weuschen Vau deu Raad leert kenneu en B. en VV, daardoor later een meer afgerond voorstel kunueD doen omdat zy dan de opinie van deu Raad beter kennen. Spr. acht hel veel beter als de drie punten bier iu stemming kome. De beer K leb er beeft er bezwaar legen, dat de Raad uitmaakt qu&estie der spscialiteils-tentjes, euz. omdat dit behoort bij den Burgemeester of althans aan de prudeuiie van B. eu W. dient overgelaten. Wethouder Celosse ie hot volkomen eens met den heer Kleber. Als de Raad nu besluit dat dergelyke zaken dienen overgelaten aan de prudentie van B. en W. dau weten dezen boe of wat. De heor K i e b e r vraagt of dit niet steeds zoo genccsi is en waarom er dan nu een besluit zou dienen genomen te worden. De Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen, dat de Baad zich uitspreke, doch moet opmerken dal alleen het derde punt (inkrimping rnst den Zaterdag) tol de competentie vau dou Raad behoort. De heer Plomp is het eens met Wethouder Celonse eu acht die mesr eeu beleefdheid tegenover den Raad. Spr. apprecieert het zeer, dat de ineouiug van den Raad wordt gevraagd. De Voorzitter merkt nog op, dat eventueels censuur over tooneelstukken, gelijk do haar Jorissen weiischte, moet overgelaten aan den Burgemeester als Hoofd der politie, die er overigeus streng op zal latten. De heer Hamers moet nog even terugkomen op den Zaterdagavond en vraagt of de Maandag-en de Donderdagavond niet meer bepaald die zyu voor de burgery. Mr. l'rikk.n roo.l c.on »Pk»«.S door \V.ll,oiidor L-prokroc. I- Ir. "ri jk zogi art. 188 Gemeentewet, dat do 11 "«e"' ,5 waakt tegon het doen van met da opeubare orde of do zedelijkheid .trydige vertoouingen. 1[heruit volg dat de ltaad geon we in eu «er ov.u.ie wenscht hierop even lo antwoorden, dat B. an W pry. er op stellen don weusch van den Raad ir kennen. 8pr. kent de Gsmeentowet en het aangehaalde artikel 6ok. De Voorzitter aoht de versclullendo voor stellen thans -onoeg bekeken en stelt voor, tot stemming over te gaan. Hot roorstol Vol, HoBii-Oostemm (lil besluiten tol opheffing der kennis) worpen met 11 tegen 5_ Crnockewit, mr. r beide voorstellers). Hot discolatie-plan wordt aangenoinon niet 14 tegen 2 steinrasn (tegen de lieerenvan Eek en Plomp). Uit een antwoord vau don Voorzitter san mr. Prikken bljjkt tevens, dat hst niet al oen voor 1905 doch ook voor volgende Jaren zal gulden; iutusschen wordt later een bepaald voorstel gedaan. Hierna vereenigt zioh (Ie Raad met algemeene stemmen met het plan om waarzeggers, misvormde personen enz. te weren. Vóór de stemming over het derde punt (hoperking der ker kermis tot 6 dagon) wil de lieer Kleber een tegenvoorstel dnon. De V o o r z i 11 e r geeft hetu in overweging, dit te doen na de stemming, welke nu gehouden wordt eu waarbij de stemmen staken. Tegen de beperking «tornden de heorenPlomp, Visser, mr. Hevligers, Van Kalken, Kleber, mr. Prikken, Van Esveld en Van Eek. De stemming zonder moer dus in do volgende vergadering. Het zal dus van den heer Van _B««k afhangen of de Zaterdag behoudon blijft, indien ten minste de Raad bij do volgende zitting voltallig opkomt. Te 8.05 kwam punt 2 aan do orde: hot word eveua's de punten 3, 4 011 5 aangenomen z. d. ofh.st. Punt 6 (benoemingen seliool -'e soort) word op verzoek van den hoer Plomp voorafgegaan door een geheime zitting, welke duurde van 8.10 tot 3.40. Do stemmingen vielen aldus uil: vacature-Clausing: J. Hooikaas 5. N. M. Hei lijgers 8, J. P. Slagter 3; tweede (vrije) stemming Hooikaas 4, Heilijgers 10, Slagter 11; benoemd de heer Heilijgers. vaBte benoeming in plaats van de tijdelijke onderwijzeres: Mej. H. O'. Koens?., te Baarn, doch werkzaam aan de school te Oud-Leusden, benoemd met algemeene stemmen nieuwe plaats onderwijzerde heer S. P. Slagter benoemd met algemeene stemmen: nieuwe plaats als onderwijzeres: mej. J. M. Knoppers 4, mej. It. C. van Etjbergen 7, mej. J. VV. E. Daamen 5; tweede (vrije) stemming: mej. Knoppers 3, mej. Van Eijbergen 9, mej Daamen 4; benoemd mej. Van Eijbergen. De benoemden zijn allen oud-leeriingen der Rijks-Normaalinrichting hier. Punt 7. (concierge-amanuensis II. B. S.) werd, gelijk we in ons vorig nummer berichtten, door B. en W. ingetrokken. Bij punt 8 (lediging beerputten) stelde de heer Plomp voor om, met het oog op het be lang der zaak en vooral op de tarieven, het voorstel te renvoyeeren naar de afdeelingen. B. en W. namen dit voorstel over. Punten 12 en 13 werden weer aangenomen i. d. of h. st. Punten 9 en 10 af- en overschrijving gingen weer z. d. of h. st. Bij punt 11 (ondgrnandsche verhuring terrein looierij) zeide de/Plomp dat het hem zeer aangenaam was, dat B. en W. ten slotte huur ders vonden voor dit terrein, doch vond een huurtijd van drie jaar wel wat lang. Zou de huur niet opzegbaar kunnen gemaakt met zes maanden, natuurlijk tegen pnchtvermindering De Voorzitter antwoordt, na overleg met de Wethouders, dat het ii'er een rozenkweekerij geldt en de huurders niet zullen ingaan op deze wijziging der pachtvoor waarden. De heer Plomp acht een opzeggingstermijn van zes maanden zee:- voldoende. De Voorzitter vraagt of do heer Plomp persisteert bij zijn voorstC. De heer Plomp doet zulks beslist. Spr.Jvindt dat de Gemeente zoo hoog belang heeft bij het ongehinderd bezit van het terrein, dat spr. hot veel beter acht, dat deze verhuring afspringt. Iemand die groenten verbouwt, heeft aan zes maanden voldoende. De Voorzitter merkt op, dat B, en W. reeds alle pogingen aanwendden om het terrein te verhuren en dat de huurders reeds de op het terrein aanwezige broeikas van de Gemeente kochten. Spr. vreest zeer dat geen andere ge gadigden zullen komen. De heer Van Esveld vreest geen bezwaar van de annnemiug van het voorslel-PIomp. liet geldt hier een landverhuring, welke volgens plaatselijk gebruik geldt voor een vol jaar. De huurders hebben in dit voorjaar reeds heel wat onkosten gemaakt. Hot voorstel-Plomp wordt nu verworpen met 9 togen 7 stemmen (vóór de heerenJorissen, Hamers, Veis Heijn, mr. Prikken, Tromp van Holst, Van Eek en de voorsteller). Het voorstel van B. en W. wordt hierop aan genomen z. h. st. De stembureau's voor do verkiezing van leden van de Provinciale Staten 1904—1905 worden suaingesteld al9 volgt: le stemdistrict (tevens Hoofd-stembureau) leden II. W. van Esveld, A. H. van Kalken, N. VeJs Heijn; plaatsvervangend Voorzitter: E. L. Visser; plaatsvervangende leden: II. J. G'rooekewit, M. H. Pel en J. J. Berends. 2c stemdistrict Voorzitter M. 1,. Celosse leden O. J. D. van Eek, A. A, Hamers en M. li. N. Oosterveenplaatsvervangende ledenA. M. Tromp van Holst, mr. J. C. H. Prikken, Jobs. Knoppers en J. van Wessurn 3e stemdistrict Voorzitter: J. G. Kleber; leden C. J. Plomp, J. W. Jorissen en mr. P.' J. 1'. van Voorst Vader; plaatsvervangende ledenmr. J. Heyligers, C. A. van Blaricum en Ij. O. Verkerk. Aan het einde der vergadering zeide de heer Van Kalken dat in een openbare zitting van den Raad weieens een opmerking is gemaakt over tuinder juist optreden der Poiitie; nu de j kermis een groot deel van deze zitting in beslag heeft genomen, wil spr. ook een woord van lof doen booren. Bij de jongste kermis heeft hij gezic-n, dat dc politie met verstand en toch met kracht optraden daarom wil hij een woord van lof brengen aan de agenten van wie groote of fers zijn gevraagd en wie een zware taak op de schouderen werd gelegd. Waar zij zich zoo eer vol kweten van hun plicht! meent spr. hun een woord van lof niet te mogen onthouden. I)e Burgemeester dankte voor deze hulde en sloot hierop te 4.18 de vergadering. Do Kourmeestcr van de visch verzocht ons er aan te willen herinneren dat de keuringen met ingang van 1 April des ochtends om acht uur aanvangen. Wederom herhaalt hij zijn waarschuwing om, eer men visch koopt, inzage van het keurbrielje van deuzelfden dag te vragen. Waarlijk, de heeren Van 't Hof Van Ach- tenbergh verdienen grouten lof voor de Bad inrichting waarmee zij nu weer de Gemeente verrijkten. Wie zich nog herinnert hoe een tiental jaren geleden vruchteloos werd gepoogd, zulk een inrichting hier le krijgen, hoe ver leden jaar nog de poging van sVrèemdelingen- vorkeer" evenzeer faalden en door gebrek aan belangsteling, niet met woorden doch in daden, moesten worden beperkt tot een commissoriaal maken en een uitgaaf van een f 150 voor voorloopig onderzoek, plannen en begrooting, zal moeten erkennen, dal de beeren Van 't Hof Van Achtenbergh veel durf hebben getoond en de Gemeente, die zij verleden jaar reeds een Zweminrichting schonken, zeer aan zich h'-bben verplicht nu zij óok een Badinrichting hebben gebouwd geheel op eigen risico. En ze mag gezien worden. Links van den vroegeren ingang der Zwem inrichting slaat ze nu; een eenvoudig, doch vriendelijk geveltje. Achter de tochtdeur is rechts een kan toortje, links de wachtkamer, daarnaast de bergkamor, daarover de nieuwe toegang naar de Zwemschool. Aan de rechterzijde der goed verlichte cor ridor bevinden zich zeven badkamers, alle mot tegeltjes langs de branden, Hink ruim, goed belicht en in levendige kleuren geschilderd. Elk dezer kamertjes heeft, behalve spiegel, kapstok, toilettafeltje, voetbank, kurk en twee stoelen, een Hink ruime geëmailleerde badkuip met kranen voor warm en voor koud water, douche en thermometer. Links in de gang is éen dergelijke badkamer met porseleinen kuip, voor medicinale baden aan bet einde van de gang bevinden zich closets naast de machine-kamer. Op de bovenverdieping, die tevens dient tot woning vsn den badmeester, zijn de reser voirs die met onder voortdurende controle staand Norlon-water zijn gevuld. In 't kort aan alle eischen van hygiene en goeden smaak is voldaan. De bouw werd in eigen beheer uitgevoerd door den heer P. van Achterberghde lei dingen werden gemaakt door den heer A. E. Blokde geysers, kuipen, enz. geleverd door den heer Joh. H. van der Meyden. In vijf minuten heeft men Ilink warm water. Er is gisteren reeds heel wat bezoek ge- weert en de inrichting, die morgen voor het gebruik word geopen, zal ongetwijfeld eeu zeer druk bezoek krijgen en daardoor be wijzen te voldoen aan een werkelijk gevoelde behoefte. Gelijk we voorheen reeds meldden, zijn de prijzen inderdaad billijk (voor niet-geabon- neerden een bad 45, titn baden 40, vyf en twintig 35 en vijftig baden zells 30cent.) Door ds. M. J. Bouman, 13 dezer hier over leden, zijn, behalve legaten aan familiebe trekkingen en huisgenooten, bedragen ver maakt aan kerkelijke gemeenten waar hij voorheen stond zoowel als aan instellingen hier ter sjede, o. a. f 4000 aan de Gerefor meerde kerk B, f4000 aan de Gereformeerde kerk A, MOUO aan de Christelijke school, enz. Ter vervanging van den heer A. in 't Veld die met ingang van morgen, tevens den dag van zijn zilveren ambtsfeest bij de N. C. S., wordt overgeplaatst naar Utrecht, wordt tot chef de bureau der N. C. S. hier bevorderd de lieer J. VV. A. Stuurop. De hoofd-redacteur van de »N. Arnh. Ct.", de beer H. Pyttersen, zal 5 April voor de Rechtbank te Arnhem terechtstaan als be schuldigd de eer en den goeden naam te hebben aangerand van dr. H. van Cappelle, vroeger leeraar aan de H. B. S. hier, thans te 's-Gravenhage. De zinsnede, waarop deze aanklacht is ge grond, komt voor in een artikel getiteld «Wetenschap of Goud", en luidt aldus: »lk beschuldig dr. II. van Cappelle zoowel H. M. de Koningin als den Minister van Ko loniën misleid te hebben omtrent het doel zijner expeditie. Immers, had dr. Van Cap pelle meegedeeld, dat het doel, zoo niet ge heel, dan toch gedeeltelijk waseen onder zoek in to stollen naar den goudrijkdom van terreinen aan de Nickerie, en niet uitsluitend in liet belang der wetenschap, dan zouden zeker nuch de Koningin, nöch de Mmister daaraan hun zedelijken en financieelen steun hebben verleendde laatste althans niet het

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2