w Tweede Blad Aan onze Lezers. Stadsnieuws. il-Lieir Xiixn SJlU behoorende bij de Amersfoortsehe Courant van Zaterdag 2 April 1904 uitgave firma A. H. van CLEEFF. Tempora mutantur, de tijden veranderen, en de couranten met hen. Onze tijd ie er nu eenmaal een van kwes ties, van kwesties vóór en kwesties n*. De ernst kijkt ons tegenwoordig uit al de kolommen eener courant tegen. En boe meer al de ernstige en tot ernst stemmende rubrieken worden uitgebreid, des te meer moest besnoeid op die kolommeD, welke, van ouds bestemd voor ontspannings lectuur, de eischen van gezelligheid bevre digden. De ernst Dam beslag van de courant; de humor moest zijn plaats ruimen. En toch de mensch heelt behoefte aan humor. Heden ten dage zelfs meer dan ooit te voren. Wij hebben het voornemen, voortaan elke week aan onze lezers, bij inteekening, te verstrekken een Zondags-Bijvoegsel onder den titel dat wij als Premie voor de ATsonnó's tegen slechts 30 cent per drie maanden, franco per post 42 cent, verkrijgbaarstellen on hetwelk uitsluitend gewijd zal zijn aan den humor. Aan humor, die zich wel wachten zal, ooit in eenig opzicht den godsdienst of de goede zeden aan te randen ot zich op het goed- koope terrein van personaliteiten te bewegen ot eenige politieke tendenz na te jagen. Aan humor, die nimmer zijn pen zal laten be sturen door bitter sarcasme, dat pijn doet en wonden slaat. De humor, dien onze lezers elke week in het «Humoristisch Weekblad" zal worden aangeboden, zal spotlustig en goedlachs, in elk geval onschuldig zijn. We houden ons overtuigd, dat onze lezers met by val dit plan zullen begroeien. Immers tegen betaling van slechts 80 ceut in een geheel kwartaal, zullen zij wekelijks in het bezit komen van een nummer in den omvang van zestien pagina's en omslag, kwistig voor zien van illustraties, een goed uitgevoerd geïllustreerd tijdschrift, dat bij voortduring zal zijn een bron van opgewektheid en vroolijkheid in hel huisgezin, en waarvan na verloop van een jaar de twee en vijftig num mers een flink boekdeel vormen, dat blijvende waarde heeft. DE UITGEVERS. In de Remonstrantsche kerk wordt mor genochtend te half elf een gewone gods dienstoefening voor de gemeente gehouden. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Woensdag niet plaats hebben. Do Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber ten Raadhuize ge houden 115e openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijge woond door 4 leden en den Secretaris (een vacature). Afwezig met kennisgeving was de heer H. C. van Dam. De notulen der vergadering van 21 Januari werden gelezen en z. d. of b. st. aldus vast gesteld. Ingekomen wareneen missive der Ned. Kamer van Koophandel te Brussel ten ge leide van haar eerste Jaarverslag, waarop we iu een vorig nummer nogal omstandig wezen, en aangaande een Congres van Kamers uit verschillende landen, tijdens de tentoon stelling in 1905 te Luik te houden; een schrijven van de Ned. Kamer van Koophandel voor Australasia, gevestigd te Melbourne, houdende bericht van haar oprichting in November 1903 beide voor kennisgeving een schrijven van de F. N. Z. (na lang zoeken bleek, dat dit letterraadsel beduidt: Federatie van Nederiandsche Zuivelbouden) houdende verzoek om steun voor baar adres aan H. M. de Koningin om te allen tijde margarine te doen vermengen met Sesam-olie opdat kunst- en natuurboter ook voor den leek steeds te onderkennen zijn. De heer S i n n i g e bad bezwaar, dit adres te steunen omdat hij noch de margarine-fa brieken wilde benadeelen, noch den land bouwer bevoordeelen. Ook is vroeger een adres van margarine-fabrikanten aangenomen voor notificatie. De Voorzitter was het met hem eens en stelde voor, ook ditschrijveu aan te nemen voor kennisgeving. Waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Aan de orde kwam een missive van het Dagelgksch Bestuur dezer Gemeente houden de verzoek om advies op het bekende adres om ten behoeve van den eierhandel op den Hof een overdekte plaats aan te wyzen. Op voorstel van den Voorzitter werd de zaak commissoriaal gemaakt en werden de heeren Sinnige en Van der Zoo de Jong benoemd in de commissie, welke rapport heeft uit te brengen. Ten slotte was ingekomen een missive over het te Berlijn te houden internationaal Congres voor den industrioelen eigendom dat, na bij de leden te hebben gecirculeerd, voor belangstellenden Ier lezing zal voorliggen bij den Secretaris. De vergadering, waarvan de convocatie eerst Donderdagavond de Pers bereikte en wélke te 8.15 aanving werd hierop te 8.35 gesloten. In Maart is uit den regenmeter hier afge tapt, 24.8 ra. M. neerslag, daarin na slechts 5 regendagen opgevangen. Het regende op 6, 10, 22, 30 en 31 Maart. Bahalve in 1900, toen er 4 regendagen waren, hadden de jaren 1896 tot 1903 er telkens 12. De hoeveelheden neerslag waren in1903 63.4, 1902 45, 1901 75.5, 1900 19,1899 24.6, 1898 69, 1897 62 en 1896 27.2 m. M. Een kostelyke April-visch is gister den aangeslotenen van het plaatselijk telephoon- nei gebakken doordien het kantoor Zondags dienst had niettegenstaande het Rijkskantoor den geheelen werkdag geopend was. Vermits volgens art. 6 der Gezondheidswet de besluiten en verordeningen van de Ge meenteraden betreffende de volkshuisves ting, de verwijdering en den afvoer van vuil, de reinheid van wegen en watoren, voorkoming, weriDg of beteugeling van be smettelijke ziekten, drinkwaterleidingen of andere voorzieningen tot verkrijging van drinkwater, gezondheidstoezicht op levens middelen en alle overige besluiten en ver ordeningen dier Raden in het belang der volksgezondheid niet mogen worden vastge steld, aangevuld, gewijzigd of ingetrokken dan na ingewonneu advies van de Gezond heidscommissie voor de Gemeente ingesteld, hebben Gedeputeerde Staten den Gemeentebe sturen in deze Provincie verzocht om wan neer een regeling, waarop de Gezondheids commissie krachtens de wet is geboord, aan hun goedkeuring onderworpen is, bij de inzending van het Raadsbesluit ter goed keuring, het advies der Gezondheidscommis sie te voegen, opdat Gedeputeerde Stalen ook daarvan kennis kunnen nemen. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie maakt bekend, dat de gelegenheid tot voeren van internationale telephoonge- sprekken met Koblenz, welke tot dusver te 8 uur namiddags (Greenwichtijdj eindigde, met ingang van 1 April 1904 is verlengd tot 8.30 uur namiddags voor deRykstelphoonbureelen, welke op dit uur sluiten. Dinsdag 5 April begint in «Tivoli" te Utrecht het schriftelijk examen voor de acte Lager ouder wys; Woensdag 13 April begint het mondeling examen, dat in «Buitenlust" aldaar wordt afgenomen. Niet minder dan 120 vrouwelijke en 101 mannelijke candidaten hebben zich voor het examen aangemeld. Als deskundigen zullen fungeeren: Voor Nederiandsche Taal: L. Akkerhuis, te SchoonhovenE. C. Noyons, te Utrecht, P. J. Feteris te Utrecht; W. K. D. Lustig te Utrecht. Voor Rekenen: D. Heineke, te Utrecht; P. J. van Loo, te Utrecht. Voor TeekenenJ. de Raad, te Utrecht J. W. Draaier, te Utrecht. Voor Aardrykskunde: E. Nyland, te Utrecht; F. W. Visser, te Utrecht. Voor GeschiedenisK. Beversluis te Utrecht, A. A. Klein, te Driebergen, Voor Kennis der Natuur A. C. den Besten, te Utrecht; A. J. van Elferen, te Rotterdam E. J. Dykman, te Utrecht; C. Hettema, te Hillegersberg. Voor Zang en Schrijven: T. A. Brand, te Werkhoven; J. S. M. Havermans, te Rotter dam. Voor Pajdagogiek L. Gerhard te Utrecht; R. Husen, te Utrecht. Voor Vrye- en OrdeoefeningenC. J. G. Mieremet, te Utrecht; K. Ramkema te Utrecht. Voor Nuttige Handwerken: Mevr. wed. A. L. Borremans-Phillips, te Utrechtmej. W. E. A. Ouwejan, te Utrech't. Voorzitter is de heer J. H. Jennis te Rot terdam. f455.526, tegen f475.75 in 1903; de totaal- opbrengst was f480.87, tegen f493.07 in 1903 en f44f.25 in 1902; de opbrengst per dag on per Kilometer was f8.62 in 1904 en f8.84 in Maart 1903. Over het eerste kwartaal van 1004 bedroeg de opbrengst der passage f 1384.20, tegen f 1402.77® in het zelfde tijdvak van 1903. De heer J. Brussaard, leeruur in bankwer- ken aan de «Koningin Wilhelinina-school" te Batavia, zal 7 Mei per stoomschip «Prins van Oranje" zyn nieuwe bestemming volgen. De heer J. G. Berkman Roosenburg is be noemd tot tijdelijk ambtenaar ter Gemeente secretarie hier. De Gemeenteraad van Zalt-Bommel ver leende gister voorloopige concessie aan Ingenieur A. J. Krieger voor diens tram-plan van het station naar die stad. Een der bestuursleden van «Kunstbeschou wingen" gunde den bezoekers het genot /an een nog oudere en nog mooier yzeren thee ketel dan die welke reeds de trotsch was van mevrouw Kleijkamp. Waarlyk, 'i was een zeer mooie tentoon stelling, die het ongewoon drukke bezoek ten volle verdiende en waarvoor we het Bestuur van «Kunstbeschouwingen" niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Onder den invloed van het zooveel fraaier weder in Maart van dit jaar vergeleken bij de zuifde maand van het vorig jaar is het personenvervoer op de Amersfoortsehe tram niet zoo groot geweest als auders in Lente maand pleegt te geschieden. In Maart 1904 werden 5578 betalende passagiers vervoerd, tegen 59"/7 in 1903 en 5867 in 1902. De passage-opbrengst bedroeg thans Amersfoort schijnt zoo waarlijk Japanscbe neigingen te hebbeD. In 't begin der week de Japansche ten toonstelling en morgen de opening van het voormalig Japansche theehuis «Jeddo", van do Groninger tentoonstelling, op het Stort, de heerlijk mooie wandelplaats aan den Arnhemschen weg. Donderdag had in de openbare lagere school aan de Beekstra.it, ten overstaan van den Rijkslandbouwleeraar, den heer D. S. Hasel- man, en de Commissie van Toezicht, be staande uit de heeren J. B. de Beaufort, A. M. Tromp van Holst en jhr. inr. B. W.Th. Sandberg, het eind-examen plaats voor de leerlingen van den (twee-jarigen) landbouw wintercursus te Amersfoort. Een diploma met zeer gunstige aanteekening werd uitgereikt aanA. van Dijk te Hoog land, G. van Dontselaar te Leusden, J. va» Hees te Hoogland, D. C. Hofland te Leusden, G. Lam en L. Lam te Soest, G. U vervat en A. Voskuilen te Leusden en W. Wantenaar te Soest. Een diploma met gunstige aanteekening verwiervenA. J. Brinkman te Leusden, H. van den Bor te Hoogland, J. van Dontselaar en A, M. van Dontselaar te Leusden, W. van den Hengel te Stoutenburg, W. Ruiter en T. Schoonderbeek te Hoogland en T. Schothorst te Stoutenburg. Door de Commissie en den Rijkslandbouw leeraar werd een warm woord van dank gebracht aan het Hoofd van den'cursus, den heer E. Kruithof te Maarsbargen, voor de uitstekende wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten en aan de leerlingen voor den grooten ijver door hen aan den dag gelegd. A. J. Brinkman bedankte na mens zijn medeleerlingen de Commissie voor al 'tgeen zy voor dezen cursus heeft gedaan, waarop A. van Dijk, roede namens zijn mede leerlingen, aan het Hoofd zijn groote erken telijkheid betuigde en hein een prachtigen mahoniehouten leuningstoel aanbood. Door het Bestuur der plaatselyke afdeeling van de «V. P. N." is bier een tweede dek- ram, een Belgische reuzen haas, gestation- neerd en wel by den heer M. Terpstra aan den Bisscbopsweg 4. Uitstel behoeft nog niet altijd afstel te wor den en 'tzou ook jammer zijn als we aan de werkelijk mooie tentoonstelling van vooral Japansche kunst, in het begin der week in «Amicitia" gehouden, niet een paar regels meer konden wyden dan we bij <1e aankon diging en na het eerste zeer vluchtige bezoek deden. Men moet toch al wonder weinig begrip hebben van lyn en kleur en compositie om den heer Kleijkamp, die zoo heel gaarue eu zoo zeer correct inlichtingen gaf aan wie een meer belangstellende bleek, te kunnen zeggen«hoe komen die dingen een ma jestueus gebaar naar de kakemono's zoo duur? Ik heb er in mijn serreóok hangen". En men moet toch ook wel wat naïef wezen als men zoo opeens meent ontdekt te heb ben, dat er buiten Nederland óok een kunst is, zelfs in Japan. Waar is dan het kabinet van Willem V van daan gekomen, dat vroeger in het Mau- ritshuis, nu in een hal van het Rijks-Museum te Amsterdam zijn schatten ten toon spreidt? Doch er waren er ook, die een van de prachtige op zijde geschilderde voorstellingen kochten, die niet uitgekeken waren naar het heerlijk mooie borduursel, waarop elk lijntje, elk figuurtje juist op zijn plaats was, waar een enkele contour het zoo heel juist deed. En hoo werd het snijwerk in hout en ivoor door velen bewonderd; die Buddha- beeldjes, de vechtende blinden, de wiek met muizen, den hotei op zijn zak, het wilde zwijn. En de kleine en toch zoo volkomen geacheveerde netsuké's, het ivoor met paarl- moer opgelegd. En hetsatzuma; het cloisonné óok in zijn verschillende stadiën, vooral het cloisonné-bord, een proefstuk, althans eenling, en ook de zilveren vaasjes. Geen wonder, dat de kopjes gretig koop ster» vonden en dat men de oogen niet kon afhouden van het craquelé met de zware gouden draken, van de bronzen vazen met vogels en bloemen in been en paar! moer, van de stootplalen der sabels. Als het Vrijdag-weer. Zondag-weer" wordt bewaarheid de barometer staat er nogal heel wat belovend bij dan treft »U. D. 1." het met zijn concours. De velden zijn nog prachtiger in conditie dan gewoonlijk en de regelings-'comraissie, die heel wat gedaan heeft in de laatste week, is vol goeden moed, dat zelfs de hevigste Nurks niets zal weten aan te merken. Voor het gemak van lezeressen en lezers, die morgen en overmorgen zeker in grooten getale de prettige wedstrijden zullen gaan by wonen, doen we hier nogmaals het staatje volgen. -i? d .1 a e-S Sïl&S-i'ë i .2 S? ,5 o i o -iQï^aSi «axecccs SUÏ. sS-= s is fcj 3 «3 2 -s f - =9 I I c.SgO u d3eS||liri - 3 3." O a S *3 "s: 'rt "»5 "li 3 2 2 o 2£ "C ot -c m O* T- r< Cl •*- 2-o 2222 *13 "«2 "3 ca O 2 SS II'I - CO CO Beide dagen wordt dus rust gehouden van kwart vóór twaalven tot éen uur, in welken tyd men door de goede zorgen van den heer Stuurop op het terrein lunchen. Beide middagen van 2 tot 4 muziek van de kleine kapel van het 5e regiment. Door- loopende toegangskaarten zijn nog voor 50 cent verkrijgbaar bij den beer Bmndsen, in «De Moor". Hedenochtend had de bankwerker J. R.t in de wagenwerkplaats der H. IJ. S. M. hier het ongeluk, met beide beenen tusschen twee ijzeren platen bekneld te raken, waardoor zij zeer ern stig werden gekneusd. Nadat een voorloopig verband was gelegd, werd de ongelukkige per rijtuig naar zijn woning gebracht. Een roagazijnknecht, die nog trachtte de platen tegen te houden, kreeg daarbij kneuzingen aan beide handen. Volgens de nieuwe Kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers in de Gemeente Baarn voor de Tweede Kamer 1025, voor de Provinciale Staten 1041 en voor den Gemeenteraad 991. Te Barneveld is een vrij-antirevolutionnaire Kiesvereeniging opgericht. Wie de kunst verstaat, het goede in de men- schelijke natuur op te wekken en te laten spreken, kan ook in kleinen kring groote dingen doen. De jaarlijksche exodus naar de bollenvelden bij Hnarlem zal ditmaal verre van loonendzijn. De aanblik der velden is nog bij lange na niet wat steeds met verlangen wordt tegemoet gezien in dezen tijd. De bloei zal nog wei een poosje op zich laten wachtenhet weder is veel te koud. Minstens een week na Paschen, mis schien nog wel twee weken, moeten verloopen eer men kan spreken van een toppunt van bloei. Slechts de crocussen beginnen te bloeien, doch van de hyacinten is nog niet veel te ont dekken. We ontvingen de Stellingen en conclnsiën der spreeksters en sprekers op het Congres voor kinderbescherming, van 6 tot 9 April te 's Graven- hage te houden. Zij beslaan 19 pp. druks, klein formaat. Wie er belang in mocht stellen, kan er gaarne inzage van bekomen te onzen bureele. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e- partementshoofden, Wijkbezoe- k e i' s en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 5 April des j namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting j houden.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5