mmm dimming. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. In verband niet de verbouwing van het Raadhuis is het kantoor van den Gemeente ontvanger verplaatst naar de Trouwkamer van het Raadhuis. In het Politie-bureau is thans een brand- kraanwagen gestationueerd. In geval van brand vooral in het nieuwe stadsgedeelte aan den Berg is dit dus niet meer zóo lang verstoken van eerste hulp als vroeger wel het geval moest wezen, om dat alle spuiten en brandkraanwageus in de zoogenaamde oude stad staan. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd ter Rijks Postspaarbank (29181:16, terwijl daaruit, werd teruggevraagd f 36 437.05®. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje bedraagt het nummer 10513. Aan hel Centraal bureau voor de Statistiek is in bewerking een statistiek der Vakver- eenigingen in Nederland. Teneinde doze zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te doen zyn, heeft het bureau de hulp ingeroepen van de Secretarissen der voi schillende Kamers van Arbeid Aan deze functionarissen is toe gezonden een lijst der Vakvereenigingen in hun ressort, met verzoek aan het bureau mede te deeleuof de bedoelde Vakver eenigingen werkelijk in de Gemeente, waarin de Kamer gevestigd is, nog bestaanof de daarbij opgegeven personen werkelijk de Secretarissen zijn van die Vereenigingen en, indien noodig, verbeterde inlichtingen te geven; of nog andere Vakvereenigingen in het ressort der Kaïner bekend zijn, enz. Van deze aangelegenheden wenscht het Bureau uiterlijk 30 April a. s. inlichtingen. Belanghebbenden wenden zich dus tot den heer G. Dekker, Secretaris der Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven hier. Het verluidt, dat in de tweede editie van liet ontwerp tot herziening der Draukwet byna alle veranderingen zyn opgenomen door de Katholieke Kamerleden gemaakt, zoodat zij met het oorspronkelijk ontwerp hemels breed verschilt. Het verslag van de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" over 1903, ingevolge art. 140 Gemeentewet uitgebracht aan den Ge meenteraad, luidt als volgt Blijkens het vorig verslag telde de afd e- ling ultimo December 1902: 5 eereleden ec 192 gewone leden. D1 afdealing heeft het verlies van een der eereleden te betreuren; mej. J. B. van Eyken overleed iD 1903, zoo dat thans nog 4 eereleden ons overbleven. Aan het einde van het jaar waarover dit verslag loopt, waren ingeschreven 182 ge wone leden. De Zangvereeniging gaf onder leiding van haar Directeur, den heer M. W. Petri, in den loop van 1903 twee uitvoeringen, van welke de eerste ter gelegenheid van de hier gehouden Algerneene vergadering der Maat schappij een feestelijk karakter had en den zeer gewaardeerden geldelijken steun van U.E.A. genott. Kosteloos zangonderwijs genoten aan het einde van 1002167 kinderen van onver- mogenden, 107 van de openbare school aan de Beekstraat, 00 van die aan de Konings- strautmet het einde van 1903 namen aan het onderwijs deel138 jongens en meisjes, 73 van de school aan de Beekstraat, 05 van de school aan de Koningsstraat. Het onderwijs wordt aan iedere school viermaal 's weeks gegeven, telkens een half uur na afloop van den gewonen schoollyd, door de onderwijzers dier scholen H. C. den Hartog en A. Veen. Laatstgenoemde werd tengevolge van zijn benoeming tot Hoofd der nieuw opgerichte derde openbare school aan de Puntenburger laan 10 Mei vervangen door den heer A. A. Verburg. gediplomeerd door de Maatschappij voor zangonderwijs aan de Lagere school. Wij betreuren het, dat een uitnemende kracht als de heer A. Veen voor ons onderwijs niet kon behouden blijven, doordat de middelen ontbreken om ook in de school Puntenbur gerlaan een cursus te openen. Verzuim van lessen of onordelijk gedrag van de leerlingen behooren tot de hooge zeldzaamheden. De voordracht op 4 Februari door leer lingen in «De Arend" van twee kindercan taten van J. Worp voor een groole schare van ouders en belangstellenden in Volks zangonderwijs, gaf algemeen een gunsligen indruk van de gemaakte vorderingen. Het onderwijs wordt bekostigd door bijdragen vau eenige belangstellende ingezetenen en gesteund door een toelage, uit het Onderwijs fonds der Maatschappij. De Muziekschool telde ultimo December 19U2182 leerlingen in 32 klassen met 51 lesuren, zyndo 111 personen. Aan het einde van 1903 waren ingeschreven Iwrl. in 8 ui)Ekl. ruil 6 vektl. lesuren. 1# .9 solo/Anukl, 10 3 llicoriekl, t 20 I.' 'I 13 'I 1 „1 Celloll. 1 9 „1 enscniWekl. 9 le Miuen 196 lecrl. (181 i.ersj in «3 li, «n Oi lesuren. Blijkens de maandelijksche rapporten aan ouders en voogden waren vorderingen, vlijt en gedrag der leerlingen zeer voldoende. Van die gemaakte vorderingen gaven zij blijk in een voordrachtenavond, op 18 Februari 1903 in «Ar.iicitia" gehouden. De inrichting, welke in bloeienden staat verkeert, opent ook aan kinderen van min- gegoeden met meer dan gewonen aanleg de gefegonheid, zich te bekwamen voor het on derwijs en de kunst. De Commissie voor de Muziekschool mocht onveranderd werkzaam blyven. In de vacature, in bet afdeelings-bestuur ontstaan door het aftreden van den heer Jos. M. C. Haak, is voorzien door benoeming van jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. De leerlingen der Volkszangschool zullen morgenavond in «De Arend" een uitvoering geven, Die van de school aan de Beekstraat zingen het kinderkoor uit de mooie cantate «Uns Muis" van Van Milligende Koningsstraters een tiental liederen. Eenige leerlingen der Muziekschool van «Toonkunst" zullen den avond opluisteren door viool- en piano-spel. De plaatselijke afdeeling van den «Kon. Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren" vergadert hedenavond in »De Arend" o. a. ter bespreking van den Beschrijvingsbrief voor do Algerneene vergadering. De plaatselijke afdeeling van «le «Natio- nalen Christen onderolïiciereii-voreeniging" zal Vrijdagavond iu het Militair Tehuis aan do Beekstraat vergaderen. We ontvingen het zeer lijvige programma van den grooten Nationalen schietwedstrijd, van 7 Mei tot 5 Juni te Nijmegen te houden en waarbij o. a. uitkomst de schietvereeni- öWilhelmina" van bovengenoemde afdeeling. Het ligt voor belangstellenden te onzen bureele ter inzage. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de keuring van stieren en beeren, hier vanwege de plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde'' te houden, aanstaanden Vrijdag ochtend plaats heeft en te 1G uur aanvangt. Zij wordt niet, gelijk voorheeu, in »De Arend gehouden, doch op de terreinen van «Café Maters" aan het Srnallepad. Nogmaals zij herinoerd, dal de tentoon stelling van werkstukken in de Ambachtsschool morgenmiddag te 4 uur wordt gesloten. Het politie-rapport vermeldt niets bijzon ders omtrent de beide Paaschdagen. Er waren in 't geheel geen arrestanten. Het concours door de A. V. V. »U. D. I." ter gelegenheid van haar 6-jarig bestaan uitge schreven, heeft zich, ondanks het zeer ongun stige weder op de beide Paaschdagen, mogen verheugen in groote belangstelling zoo van de zijde der zusterverenigingen als van het publiek, dat. in weerwil van den motregen op den eersten en de hagelbuien en den storm op den tweeden dag in ongewoon grooten getale opkwam. Zondag zou men te 9.45 beginnen doch doordien Hercules 2 niet opkwam, had de eerste ontmoeting een uur later plaats, het geen maar gelukkig was óok, omdat in den nacht alle doelpalen waren vernield. Men is de daders intusschen op het spoor. Om 1U.45 begon dus de wedstrijd tusschen het tweede elftal van U. D. I. (Amersfoort) en de Buarnscha Voetbal Vereeniging. Het duurde juist een half uur eer het eerste punt werd gemaakt en de gastvrouw haar leer keihard in het net der Baarnaars joeg. Van nu af kwam er echter schot in en de alloop der wedstrijden van den eersten dag was TJ. D. I. 2 B. V. V. 5—0; B. F. C. 1 (Bus- sum) eerste U. D. 1.10 U. F. C. (Utrecht) Quadenoord (Renkum) 20 doordien binnen het eerste uur aan beide zijden niet werd gedoelpunt,werd deze wedstrijd tweemaal met een kwartier verlengd te langen leste scoorde Utrecht tweemaal byna achter elkaar. Quik (Aft) Victoria (Thiel) 13—0; R. F. C. 2 (üussum) Victoria (Zalt Bommel) 1—7; en Victoria (Hilv.) A. F. C. (Amster dam) 4—1. De veteranen van «Quick", die Zundag niet konden uitkomen omdat zij zich aan de regelen van den N. V. B. moeten houden, zullen wellicht aanstaanden Zondag hun fraaie sportcostuums nog eens luchten. De finales werden Tweeden Paaschdag ge speeld. Eerst kwam de zeer spannende wedstrijd tus schen Victoria (Bommel) en Hellas (Utrecht) die den eersten dag was vrijgeloot en nu geslagen werd met 32, nadat het spel een kwartier was verlengd. De Bommelaars moesten hierop spelen tegen U. D. I. 2 eu werden door deze ge slagen rnet 23, zoodat U. D, I. den 1sten prijs in de 2e afdeeling (een verguld zilveren medaille) en Victoria (Bommel) den 2den j rijs in die afdeeling (een bronzen medaille) behaalde. Quick (Aft) sloeg in de demi-finale de B. F. C. (Bussura) met 20 en moeat na korte rust den eind-wedstrijd le afdeoling spelen tegen Victoria (Hilv.) welke laatste, nog geheel «versch" was en dan ook, nadat het spel met een kwartier was verlengd, won met '2—1 en dus den isten prijs behaalde (groote verguld zilveren modaille van «Vreem delingenverkeer") terwijl Quirk den 2den prijs verwierf (zilveren medaille) benevens de zilveren medaille voor het hoogst aantal doelpunten, gedurende den geheelen wed strijd gemaakt. Wel svat vreemd was 't, dat, toen in dezen beslissenden wedstrijdeen der Quick-menschcn door kramp het spel moest opgeven, de Hil versummers geen invaller toestonden. Was eerst 't voornemen geweest, aan den scheidsrechter die het best voldeed een luxe- voorwerp ann te bieden, thans zal aan alle zes de scheidsrechters, dio soms een zeer moeilijke taak hadden, een herinneringsme daille worden vereerd. De uitreiking der prijzen, enz. heeft plaats op den feestavond, door »U. D. 1." nog in den loop dezer maand in «Amicitia" te geven. Over de regeling der wedstrijden was men algemeen vol lofóok wat het buffet en de rijtuigen belreft. Ongelukken zijn niet voor gekomen. Het eenige betreurenswaardige is, dat uit de kleedkamer een porternonnaie isjontvreemd; «U. D. I." draagt de ongeveer f 16 schade. De wedstrijden, welke te 4 uur zuudeu eindigen, waren gister eerst te 5.45 afgeloopen. Naar aanleiding van het geval van ver giftiging door lichtgas te Nymegen, ontstaan doordat het water uit een gaslamp was ver dampt, vestigt een deskundige de aandacht op een eenvoudig middel om zulke ongeluk ken voorgoed onmogelijk te maken. Men heeft slechts, wanneer het reservoir voor het eerst mot water is gevuld, enkele druppels olie op het water te laten vallen, waardoor het niet kan verdampen en men er dus niet meer naar behoeft om te kijken zoodal een ongeluk daarmee tot de onmoge lijkheden behoort. De nieuwe Kiezerslijst voor «le Gemeente De Bildt bevat de namen van 522 kiezers voor de Tweede Kaïner, 519 voor de Pro vinciale Staten en 539 voor den Gemeente raad. Met ingang van 1 April 1904 is het deur waardersdistrict Epe opgeheven en zijn de Gemeenten Heerde en Oldenbroek gevoegd bij het district Harderwijk. De deurwaarder, A. W. Galjé, voorheen Epe tot standplaatst hebbende, is dientengevolge verplaatst naar Harderwijk. Als historisch deelt de «Hilv. Crt." mede, dat toen de vorige week eenige boeren liet pas geopend nieuwe Postkantoor te Hilversum passeerden, een hunner de opmerking maakte, dat het zoo'n mooi gebouw was, waarop een ander antwoordde: «nou daer zal 't ouwe ook schaai by leijen geen menscli gaet daer postzegeltjes meer koopen." Bijna iedereen is ontevreden niet de positie, die hij in de wereld heelt, maar nog meer met de positie van anderen. Heden verzenden wij aan «le daarop ge- abonneerden aflevering 13 van den Tweeden jaargang van onze premie «De Muzikale Bloemlezing'. Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester", kunstenaars-biographieën en berichten, bene vens zeers lezenswaardige mededeelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstukken 1. Valse mélancolique, voor piano, A. Loesch- horn2. Fröhliches Spiel, voor piano, Rob. Meister; 3. Veilchen im Sehnee, voor piano, Theod. Espen 4. Die Linden dufteten süss und schwer, voor piano en zang, Schultze Biesuntz. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de ahonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor-welk luttel bedrag men in de «Ine maantlen 0 afleveringen met 30 k 35 muziekstukken ontvangt. De aangekondigde gratis-verloting van een prachtige pianino, 25 kunstplaten naar schil derijen van beroemde meesters, formaat 35'/a X 9^/2 c.M., en 100 rijk geïllustreerde boekwerken zal plaats hebben in Mei a. s. Elke abonné op de «Muzikalo Bloemlezing" ontvangt in tijds geheel kosteloos een lot. In de «Lustige Blatter" worden de vol gende «wereldraadselen" opgegeven: «Waarom is op elke spijslijst juist het ge recht doorgestreept, waarin men het meest trek heeft?" «Waarom wint altyd iemand anders de honderdiiuizend «Waarom zit men in den schouwburg steeds achter den grootsten voorman «Waarom rijden aapjeskoetsiers bij een straathoek altijd tegen het trottoir aan «Waarom varstaat men op een partij bij hel voorstellen nooit de namen?" «Waarom zetten de dienstboden de ge poetste schoenen altijd, verkeerdden rech terschoen links en den linker rechts? «Waarom wolken aan de telephoon de juiste verbindingen zoo vlug en dever koelde juist zoo langzaam verbroken Tocht opsporen en verdrijven, is het bijzon dere ambt dat op dit oogenblik door slechts een pei'soon in het Britsche Rijk wordt uit geoefend. Deze man geniet voor dit beroep een zeer goed inkomen, daac zijn salaris850 pond sterling per jaar bedraagt, dat is ruim f 10 000. De toebtverdrijver (draughthunter) behoort tot het Hof van koning Edward en zy ij speciale tnak bestaat hierin, dat hij scherp het oog moet laten gaan over het inwendige der gebouwen, die door do koninklijke per sonen zullen worden bezocht en dat hij zich moet overtuigen dat de plaats waar de konink lijke zetel gezet zal worden, volkomen be schermd is tegen elk zuchtje tocht. Het ontbreken van zulk voorzorgen berokkende aan verschillende vorstelijko personen jaren lang heel wat noodeloos ongeriel, totdat het ongemak werd verholpen door de aanstelling van bedoelden func tionaries. Als een banket vereerd wordt met het be zoek vau den Koning, komt eerst de konink lijke tocht verdrij ver om te zorgen dat de zaal, en vooral de plaats des Konings, volkomen beveiligd is tegen schadelijken tocht, en by meer dau éen gelegenheid is de gansche organisatie gewijzigd naar do aanwijzingen van den «Royal draughthunter". In de uitoefening van zijn byzondere be diening reist de titularis jaarlyks wel een paar duizend mijlen, en men kan niet zeggen, dat «leze goed-betaalde betrekking eigeiuijk een sinecure is. Zeer opmerkelijk is een mededeeling, die door den Directeur vau een der «Raalscbu- len" te Berlijn in zijn Jaarverslag is gedaan. Hij heeft «ie ervaring opgedaan, dat de meeste leorlingen, die de school bezoeken, zich het verkrijgen van een plaats als amb tenaar ten «loei stellen. «Vandaar dat het telkens voorkomt dat, wanneer groote kan toren te Berlijn op zeer gunstige voorwaar den aanbiedingen doen voor het plaatsen van eervol ontslagen leerlingen, er geen zich aanmelden. Toch zijn de Rea.'schulen bepaaldelijk in het leven geroepen om aan handel en nijverheid steeds geschikte frissche krachten toe te voeren, en geenszins in de eerste plaats als kweekplaatsen voor ambte naren. De vastheid van betrekking, zij 't ook met zeer bescheiden jaarwedde, welke Staats- of Gemeentelijke betrekkingen bieden, moge voor vele ouders iets verleidelijks hebben, aan het doel vanhet Middelbaar onder wijs wordt hiermeile in geenen deele be antwoord". De grootste rotatiepers ter wereld is iu een N'ew-Yorksche courantendrukkerij in werking te zien. Ze levert per uur 150000 bladen van acht pagina's, gevouwen en geteld. De machine is gebouwd uit 50 000 losse stukken; ze is 10.50 M. lang en4.5 M. breed en weegt 100000 K.G Te Berlijn ligt voor een aanzienlijk bedrag aan cokes in den grond begraven. Toen, nu ongeveer zestig jaar geleden, de gasverlichting te Berlyn werd ingevoerd, was de waarde van cok :s als brandstof nog geheel onbekend en deze lag bij de gasfabriek weldra hoog opgestapeld. Men wist er geen weg mede en zoo kwam inen er toe, de cokes te ge bruiken tot ophooging van straten, wegen en bouwterrein. Men rekent, dat voor ver schellen honderdduizenden mark aan brand stof in de straten van Berlijn verborgen ligt. Om kunstboter van echte te onderscheiden, strijke men met een mes over de boter; is het margarine, dan ziet de plek, waarover het rnes gestreken is, er wit uit, terwijl er zich ook «Iruppeltjes water vertoonen. Kunst boter zal bij liet braden, door het water dat er zich in bevindt, opspringen, torwyl na tuurboter rustig smelt. De zijdewormen hebben zeker uooit ge- «lacht, «lat ze óok nog eens last van con currentie zouden krijgen I le New-\oi'k is een machine uitgevonden, welke door liet vermalen van moerbeiblade ren een stof verkrijgt, gelijk aan die, welke «le zijdewormen afscheiden en waaruit zijde gemaakt kan worden, welke niet meer kust dan katoen. Te Neuhausel, in Hongarije, is een werk staking onder de politieagenten uitgebroken. Zij zyn ontevreden over de geringe betaling eri den veel te zwaren dienst. Gelukkig, dat er nog gendarmerie is om de dieven en de politic in bedwang te houden. De uitvinder der prentbriefkaart, de kunst schilder Frans Boricb, is verleden woek to Neurenberg overleden. In 1872 gal hij bij «jen uilgever Locher, le Zuricn, briefkaarten uit mot etsen van zijn hand. v Het grootste aantal telephonen vindt men in Zweden, 1 op elke 25 inwoners. Te Ham-

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2