Stadsnieuws. Gemengd nieuws. worden gemaakt, voorts 10 tunnels, 120 bruggen, 10 viaducten, enz. Do Tsaar is van plan, zijn vertrouweling, prins Oektomski, Directeur van de te Pe teraburg verschijnende «Wiedomosti", naar de Vereanlgde-Staten te zenden met de op dracht, do Amerikaansche dagbladeigpnaars to bewegen bun voor Rusland vijandelijke gevoelens in meer vriendschappelijke om to zetten. De prins zou reeds spoedig vertrekken, quasi om de tentoonstelling te Sint Louis te bezoeken, maar feitelijk met bovongenoemd doel. Do Poteraburgsche correspondent van tie •Figaro" heeft inzage gehad van de volledige lijst der Russische troepen, welke thans in Oost-Azië geconcentreerd zijn. Die lyst is vastgesteld den 28on Maart door den Gene- ralen staf te Kharbin. Op dien dag waren er in Mantsjoerijo 17UOOO man infanterie, 17 000 man cavalerie en 250 stukken. Half Juni zal Rusland over tweo nieuwe legerkorpsen van G5 000 man infanterie kunnen beschikken, dus totaal 130 000 man en voorts over 30 000 ruiters en nog 250 kanonnon. Dan zal men dus niet ver meer verwijderd zijn van bet cijfer van 400 000 man, door Sakharolï' beloofd. Volgens een bericht uil Kobe zijn op het oogenblik 200 000 Japansche soldaten te velde. Rovendicn zyn 00000 man in garni zoen, behalve de reserve, die nog niet mobiel is gemaakt. Uit Herlijn komt bet bericht, dat in «zeer ernstige kringen" opnieuw pogingen in bet werk worden gesteld om bet conflict tusschen Rusland en Japan langs vredelievenden weg op te lossen. Men wil echter met het nemen van ingrijpende maatrogelon wachten tot er eon belangrijke botsing met de wapenen plaats heeft gehad. Hot is jammer, dat hetgeen 1 April meer is I De officieuse «Nordd. Allg. Zeit." zegt over den toestand van den Duiischen Keizer: Men zal in Duitschland en ver buiten de grenzen de Rijks met vreugde vernemen^ dat da gezondheidstoestand des Keizers by voortduring voortreflyk is, en dat de reis, die hy ondernomen beeft, naar zich laat aanzien, uitstekende vruchten -zal dragen. Desniettemin blijven sommige buitenlandsche bladen er behagen in scheppen, verzekeringen van het tegendeel op to nemen, die zy illustrceren met opzienbarende berichten van allerlei aard. Zy leggen door deze handel wijze geen groute waarheidsliefde aan den dag. In de Remonstrantsche kerk zal aanstaanden Zondagochtend te half tien een godsdienst oefening voor jongelieden van 9 tot 14 jaar worden gehouden onder leiding van mej. Snellen, godsdienstondcrwyzeres to Harder wijk, en te 11 uur ooi) gewone dienst, in welke hoopt voor te gaan prof. dr. T. Can- negieter, uit Utrecht, H. M. de Koningin is Maandagavond per extru-lrein uit 's Gravenbage naar Italië vertrokken en gister in goeden welstand te Sorento aangekomen. Op last van H. M. brengt de Directeur van bet Kabinet der Koningin teralgomcono kennis, dat gedurende H. M. verblijf in bet buitenland de aan II. D. gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden, of bezorgd by het Kabinet der Koningin te 's-Gruvenhagc. Hel Koninklijk bezoek aan Amsterdam is thans vastgesteld op 4 Mei. De gewone audiëntiën van de Ministers van Binnenlandsche zaken, Marine en Finan ciën zullen deze week niet plaats hebben. Door den liberalen Utrechtschen Provin cialen Kiezersbond zal aanstaanden Zaterdag middag 2 uur in bet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een vorgade- ring worden gehouden, waarbij onder meer de aanstaande Statenverkiezingen in bespre king komen. Heden is men begonnen met do Korte- gracht weder te beplanten. Voor den leek was 't eon koddig gezicht, de stadswerkers druk doende te zien om de plantgatou, die pas by 't rooien zoo zorgvul dig gedicht en zelfs bestraat werden, weer te zien uitgraven en aanstonds daarop weer dichtwerpen, waarna een jong boompje er in werd geplaatst. De heer J. T. Swierstra, zuivel-consulent in de provincie Utrecht, die ook bier tor stede zoo menige helangrijke voordracht hield, is bij Kon. besluit benoemd tot Directeur der Rijks Zuivelschool te Bolsward. De beer G. van der Zoo de Jong is bevor derd tot lc luitenant dor cavalerie O. I. leger. In Januari deelden we rnee, dat de hoofd- conducteur G. Hiphagen zich bezwaard ge voelde over eén straf, hem opgolegd wegens hot ti? vroeg doen vertrekken van een trein van het station Scherpenzeel. Het scheidsgerecht der H. IJ. S. M. hoeft thans uitspraak gedaan en hem in liet gelyk gesteld. Tirioden r.taschdag hidden zich een twintigtal ifdieliugen, te samen tuiiicben de 70U $00 man, opgegeven om nu den Vireoningidig vin „Volks- woerbiirbeid" diel te nemen. Hoewel 'a ochtends het weder zich door de geweldige lmgilbiiiou minder goed liet aanzien, wn het overdag, den sterken wind daargelaten, tooh uitstekend woder, De Amsterdam mer» ten getale vin 200, waarbij circi 70 lletten, hingrn met dc ifdeelingen Uitgeest en lliarlem per extri-trein rui do Hollindicbe spoor niir Amers foort en pikten onderweg nog de ifdeelingen Busiutn en Niirdun op. Alles wis door de Hollindtche Spoor uitstekend geregeld en vooral de welwillende medewerkiug vin den stationschef to Amsterdam verdient een woord van dank. Ook do directie van do Nod. Centraal Spoorweg zorgde uitstekend voor het vervoer van Amersfoort en Utrecht naar de hilte aan don Dolderschen weg, op dozen toch reeds too drukken dag. Toen togen hal! elf uur alle afdetlingeu verzameld waren op de heide tu*«ohen deze halto en station Soesterberg, werd eon kort woord van wolkom ge- aproken door den heer Dudok van lieel, die ongeveer xelde Mannen van Volkswoorbaarheid, ik heet u allen harlulijk welkom op dozen twoedeu VeresnigiDgsdsg en spreek daarbij den wensch uit, dal deze dag niet minder dan don eersten vereeniglugsdag op den Tweeden Kerstdag in ona aller herinnering een aau- genaamo plaats aal innemen. Toen ongeveur in de maand October van het vorige jaar >n hol brein van eonigou onzer hel denk beeld opkwam om sulke dagen te organiaeeren, en zij dal Uonkbeeld in ons orgaan „Allen Weerbaar" ter overweging aan ouzo aftitelingen mededeelden, bleek alras, dat hetgeen door die onkelen uitgedrukt word, door velen, zeer velen onzer als een behoefte gevoeld werd. Wat mag wal daarvan de oorzaak *(JiiT Zeker, gedeeltelijk do weusob om elkaar, zoo.-.ls wji over tiet gebeelo vaderland verspreid zijn, beter te loeren kennen en den kameraadsohappelijken omgang te bevorderen óok wel do verwachting, dat «ij daar door bijdragen om ieder persoonlijk ouzo weerbaar heid ta verboogen, maar bovenal gevooltlon wy allen tie bohoofte om door een tlu<ul den laiulo te verkon digen, dat wij, mannen vau Volksweerbaarheid, voor ons volk eischen algemeen/' weerbaarheid. Qoeu daad is daartoe beter in staal dan zulk een Voreenigingsdag. Het is eun genoegen, hier te kunnen constateeren, dat onze denkbeelden boe langer zoo meer ingang vinden. Duidelijk is do vooruitgang merkbaar, maar groot nochtans is het asntul der uverschilligon, vim lieu die ineeuen te kunnen volstaan met lo teren op het verleden, op de groote daden dor vaderen. Wy mannon van Volksweerbaarheid, welen dat wij onze kracht niet moeten z^oken in hot verleden, maar in het heden. Wij willen dc vaderen ecroü, niet door te beweren dat wy als hun ufntammeliugen nog recht zouden hebben op den room die van hun grootheid afstraalt, maar door te trachten hun voor beeld te volgen en bun vaderlandslievende deugden lot de onto to raaaken. Wat wy zijn en wal wy willen worden alt volk, dat willen wij xyn door eigen gemeenschappelijk werk, door eigen kracht. Hoog noodig is het, daarop telkens en telkens weer te wyxen, want door onze onverschilligheid en laksheid heeft men ook buiten onze grenzen omtrent ona volk eigenaardige begrippen. Men was begonnen, ons zoo ongeveer te gaan boinhouweu als do volke ren uit de oudheid, met een mooie geschiedenis en oen taal die meer een luxe-taal is, die mon bestu deert zooals dat met de z.g. doode talen, Lalyn en öriekseh hot geval is! Maar, vrienden, al zyu wy dan ook door eigen ecbuld, door eigen lamlendigheid als volk gezonken, Egyptische mummiën zijn wij nog niot, eu als wij trouw onzen nlicht vervullen eu onvermoeid onze leue „Allen Weerbaar" hooghouden in deu strijd tegen de onverschilligen in den lande, dan zullen wy ten slotte overwinnen en zulleu wij in slaat zijn, dien vreemdelingen te tonnen, dat wij zoowel inde werken dos vredes al» in het oogenblik dat zij onze onafhankelijkheid xoudou willen bedroigen, geen af geleefd volk zijn, maar do kracht en de energie be un hun lint hoofd te bieden. Dat is hot mooie streven. „Algemeen® Weerbaarheid" van ons volk bcit-ekent tevens onvermijdelijk „algemeens welvaart" cn „mlgeineeue ontwikkeling" van de wer ken dei vredes. Een groot Frausoh schrijver, Etuilo Zola, met wiens werken ik overigens niet kan dwe pen, heeft ijjdens het boruchto Dreyfus-proccs de groote, verheven daad gedaan om, overtuigd als hy was van de onsehuid des veroordeelden, door oen openlijke aanklacht van de beschuldigers van Dreyfus zyu rust, zyu roem, zijn vrijheid in de waagsohanl tc «tellen, toen zyu geweten hem het spreken ge- tastte. Aan het einde van zyu aanklacht sprak hij: „La véritë est en inarebe; hen ne l'arrëtora plus". De waarheid rukt aanniets tal haar opmarsch kunnen tegenhouden. Mannen van Volksweerbaarheid, alt wij allen trouw op onzen post pal slaan, kuDnen wy met een klei- uo wijziging die woorden tot de onze maken: „Het beginsel van algemeeuo weerbaarhoid vau ons volk rtikl aan, en niets zal zijn opmarsch kunnen Muiten". Dat ook daartoe de^lag van heden zijn steentje by drage. Daarna gaf de leider voor de velddienstoefening, kapt. Fabius, nog eeuige wenken en instructies en nu begonnen de dötailoefoningen, terwyl om oen uur de eigenlijke velddienstoefening zou beginnen. Do onderstelling was (lat een couvooi, bestaande uit drie in de buurt gerotjuireerde boerenwagens, order had om uit do richting Zeist te marcheeren naar Boost. Twee afdeelingeu partijgangers, waarvan Cou uit de richting Amersfoort naar den ötompert op de Soesierheidc aanrukte cn do andero zich schuil hield In de boeschcn vau Pijnenburg, hadden door hun spionnen vnn dat couvooi den wind ge kregen en zouden trachten, naelkandergewaarschuwd te hebben, hot te vermeesteren. Vereehilloiido ollicieren hadden zich boreid ver klaard, commando's bjj de verschillende partijen op zich te nemen eu alt scheidsrechtere den leider be hulpzaam te zyn. Of in werkelijkheid bet ccnvooi er doorgekomen zou zyn dan wel vermceztard zou zijn geworden, is moeilijk te bepalen en doet ook niets lot het doel, dat de deelnemen zich van deze oefeningen voor stelden nnn heide zijden werd met ernst getracht hot zoo goed mogelijk lu doen en al viel er nog veel te zien wat niet mooi til goed was, de leider kon na alliiop mot genoegen verklaren dat er in verge gelyking met dn eerste oefening op Tweeden Kerst dag groote vooruitgang kon worden waargenc men. Nadat do leider op de fouten on ook op liet goede werk, dat gedaan was, had gewezen, de manschappen wat rust hadden gonornon, men oude kennissen op- nncht «i de liend «edn.kl lied, verlietende ver- schillende afdeelingeu in goede orde do heule cn begaven zich in opgewekte stemming naar de plaat- i door hun aanwezigheid ipaganda te maken voor hot ■cn vanwaar do treineu hen weer huiswaarts biechten. De deelnemers haddon ccn nuttigen, gezonden eu aangenomen dag gehad, mertcgehotpeii on beginsel „Allen Opgekomen waren: Utrecht, Hilversum.Leerdam, Schoonhoven, Ouderkerk a d. IJsel, Loenen, Vree land, Almoloo .Apeldoorn, Vootlniizeu, Zwolle en Vccueudaal en van de wederpartij: Rotterdam, Don Haag, Uitgeest, Haarlem, Amsterdam, eesp, Naar- De „Volksbond (tegen drankmisbruik) had gezorgd dat vervorschingen tegen billijken prijs verkrijgbaar gesteld worden. De plaatselijke (afdeeling van den «Kon. Naderlandschcn Rond van oud-on<lorolficie- roti" hield Dinsdagavond onder voorzitting van den heer A. Massing een korte verga dering in »De Arend'', Nadat de notulen der vergadering van 7 Maart waren gelezen, waaruit o.a. bleek, dat in plaats van den heer F. Kiepe de adjudant- vaandeldrager Kerling is gekozen tot militair adviseur voor de infanterie, en eenige huis houdelijke zaken waren afgedaan, werd ge kozen tot afgevaardigde naar de Algemeene vergadering van den Rond, begin Augustus te Dordrecht te houden, de heer G. Vink. Voor den Beschrijvingsbrief dier vergade ring werd met op éen na algemeene stem men aangenomen een voorstel om het oog op de vrij kostbare diploma's, waarvan bo vendien misbruik kan worden gemaakt, deze in te trekken en als legitimatie-stuk te ver vangen door de laatste quitantie. Do vereeniging «Onderlinge Hulp'' zal Maandagavond in «De Keizerskroon" een voor trekkende leden verplichte vergadering houden o. a. tot verkiezen van Bestuursleden wegens periodieke aftreding. Jammer, dat deze weer samenvalt met dio van «Volkshuisvesting". De voordracht van zangstukken door leer lingen der Volkszangschool gisteravond in «De Arend" gegeven, was als gewoonlijk zeer druk bezocht, vooral door ouders en familie leden der jeudigo zangressen eu zangers, die weer hun besto beentje voorzetten. Ook de Burgemeester woonde do werkelyk mooie uitvoering bij. De Beekstraters zongen, met piano-bege leiding van mej. Joh. Wolter, liet zoo heel mooie kinderkoor «Nuar buiten van S. van Milligen, dat door hun leeraar H. C. den Hartog op hoogst verdienstelijke wijze is in gestudeerd. Do Koningstraten zongen ditmaal onder leiding van den heer A. A. Verburg; zijn voorganger, de heer A. Veen, was nog eens komen luisteren naar zijn .oud-leerlingen, die vooral «Het bijtje", «Die arme vogel" en «Herfstlied" heel mooi a capella zongen. Twee leerlingen der Muziekschool luister den den avond op met viool- en piano-spel, dat zóo in den smaak viel, dat zy nog een toe-tje moesten gevon. Hoe heul jammer toch, dat «Toonkunst" geen middelen heeft om aan de derde Lagere school, aan de PunUnburgerlaan, óok zang onderwijs te doen geven. Zou 't nu niet mogelijk zijn, dat de onge veer f80, daarvoor per jaar noodig, werden bijeengebracht? Verdeling van den volkszang werkt zóo opbouwend. Tengevolge van de hedenochtend ten Raad- huizo gehouden aanbesteding is door B. en W. gegund het uitdiepen der haven cn bin nengrachten aan den heer J. van Harpen voor f1683; de levering van 250 stère ge- wasschen riviergrint aan den heer Th. W. Bonte voor 1737.50; do vernieuwing van eenige bestratingen aan den zelfden voor (7308; en de levering van 80 000 waal- straatklinkers, voor f19.45 per duizend of f 1556, aan den heer W. van der Kooij allen hier. Do beklinkering der Breedestraat zal dus spoedig tor hand worden genomen. De eisch van den ambtenaar van hot Open baar ministerie bij de Rechtbank: te Arnhem in het geding tusschen dr. H. van Oappolle, te 's-Üravenhago, en den heer H. Pyttersen, hoofd-redacteur der «Nieuwe Arnhemsche Crt." is togen laatstgenoemden f5ü boete, subsidiair 25 dagen hechtenis. Door do Gereformeerde kerk to Bun schoten is in de vacature-dr. Van Goor be roepen ds. J. D. van der Velden, te Kralingen. De grootste armoede is armhartigheid en de grootste rijkdom barmhartigheid. Van rned. docts. en arts L. 8. A. M. von Römer, te Amsterdam, correspondent voor Nederland van het Wissenschaltlich-humani- tares Komitee", dat zyn hoofdzetel te Berlijn en vertakkingen heeft overal waar de duitsche taal wordt gesproken, ontvingen we een zeer bolangrykc brochure, getiteld«Was muss das Volk vorn dritten Gcschlecht wissen!" Het is een zonderlinge lectuur vooral voor den leek, maar toch zóo interessant, dat we niet aarzelen de brochure voor belangstel lenden tor inzage te leggen te onzen bureele. Zij werd uitgegeven als inleiding tol een request »an die gesetzgebenden Körperschaf- ten dos Doutschen Reiches" om uit hot duitsche Rijks-Strafwetboek S 175 te schrappen. Sapionli sat. In deze courant, dio ook in handen- komt van kinderen en andere tot juist oordoelen minder bevoegden, gaan we niet verder iu op don inhouddoch, als ge zegd, wie er werkelyk belang in stelt, kan er kennis van komen nemen of de brochure ter leen ontvangen. Niet minder dan 1287 «Miinner, deren Namen l'i'ir den Krnst und die Lauterkeit ihier Absichlen burgen, beseelt von dem Streben fi'ir Wahrheit, Gereohtichkeil und Menichlirhkeil" toekenden het adres, lu hoofdzaak zijn dit geleerden, rechters, artsen, ollicieren, geestelijken, schrijvers en kunste naars, allen met goedklinkende namen en die ook ver buiten do grenzen van hun vaderland bekend zijn. Toen de reusachtige schoorsteen van een distilleerderij juist voltooid was, maakte een voorbijganger de opmerking «Hoeveel men schel) zou die schoorsteen wel dooden, al» hij eens om viel?" Een ander antwoordde, even scherp als waar: «Hij zal er veel meer dooden als hy blyft staan". Een eigenaardige uitvinding, die vooral voor reizendei), zieken, enz. nut lean hebben, moest weer uit Amerika komen. Professor dr. Friedrich Ilirtb, hoogleeraar aan de Univer siteit te Columbia, is op het denkbeeld ge komen een instrument te vervaardigen, waar bij men, in bet duister, slechts op een knopje heeft te drukken om den tijd iu electrische projectie tegen het plafond te zien verschijnen. Het is een combinatie van een projectie-lamp met een klein horloge dat in de tegenover gestelde richting loopt van de gewone en dus heelemaal een spiegelbeeld is van een gewoon uurwerk. Het voordeel is natuurlijk hoofdzakelijk daarin gelegen, dat men zich niet hoeft op te richten, niet te verroeren zelfs alleen maar de hand uit te steken om op het knopje te drukken om de projectie van het uurwerk duidelijk zichtbaar boven zich tegen het plafond te zien verschijnen. Vooral dus voor zieken die onbeweeglijk moeten blijven liggen, is deze uitvinding van nut. De te New-York verschijnende «World" meldt, dat zy met ingang van.15 April a.s. op alle transatlantische mailbooten een dage lijkse!) ochtenblad zal doen verschijnen. Per Marconigraaf worden de laatste berichten van het vasteland naar de schepen overge seind en daar gedrukt. De beroemde Engelsche schrijver Thomas Oarlyle besteedde groote zorg aan zijn wer ken. Hy maakte voortdurend veranderingen en verbeteringen daarin, en als zij naar de druk kerij gezonden waren en hij de drukproeven ontving, dan begon hij weer opnieuw met veranderen. Daardoor werd natuurlijk het drukken vertraagd, maar de schryver zette telkens en telkens den boekdrukker tot spoed aan. Eens, toen hij dat weder deed, antwoordde de drukker hem«Ja, waarde heer, gij zijt het zelf, die het drukken vertraagt. Uw voortdurende veranderingen en revisies ne men zooveel tijd in beslag". «Och kom, dat is maar een uitvlucht!" zeide Carlyle, «de zelfde uitvlucht gebruikte de boekdrukker, die in Schotland mijn werk drukte, ook." «Ja, dat weet ik", zei de drukker. «Ik heb onlangs oen Scbotschen letterzetter in dienst genomen en toen ik hem toevallig als eerste werk oen uwer manuscripten te zetten gaf, was de man bijna van schrik weggeloopen. «De hemel sta ons by I" riep hij. «Drukt u voor dien heer, dan weet de goede God wanneer wij gereed zullen komen met zijn onophoudelijke veranderingen Carlyle lachte, drukte den boekdrukker de hand en haastte hem niet meer. Maar in de drukproeven bleef hij toch veranderen als te voren. Er heeft zich een combinatie gevormd, die op een veld van 43 acres bij het tentoon stellingsterrein te Sint Louis logeertenten zal verhuren. Men zal in elke tent op een plan ken vloer alle toilet-benoodigdheden en een goed bed vinden. De politie zal in dit tenten- dorp dag en nacht toezicht houdenvoor hot bewaren van waarden zal een geschikte gelegenheid beslaan. Het kamp zal eiectrisch verlicht zyn en ook in de tenten zal men eiectrisch licht hebbenhet logies zal oen dollar per nacht kosten. Van de 45 Staten der Unie zijn er maar twee die geen eigen afdeeling hebben op deze Worlds fair. De 43 deelnemende heb ben 6067 986 dollar aan hun installaties ten koste gelegd, dat is meer dan het bedrag hetwelk door alle vreemde Staten te samen aan de Chicago-tentoonstelling van 1893 i» besteed. Hoewel de expositie zich over 500 Hect aren uitstrekt en 300 gebouwen omvat, heeft rnen, door een spoorwegtracé over de terreinen, do mog lijkheid geschapen om in

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2