Zaterdag 9 April 1904. No. 5486. 53e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. Iranco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- an onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclame» 1—5 regels/1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekoning gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkoeten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 10. KENNISGEVING. Dc GEDEPUTEERDE STATEN der provincie UTRECHT, Gelet op art. 106 der Kieswet; Rrengen ter kennis van belanghebbenden, dat de in de vergadering van hun College van heden vastgestelde Lijst der Hoogst nangcglngenen In de provincie Utrecht, verkiesbaar als afgevaardigde ter Eerste Kamer der Stnten-Generaal, tot en met 21 Mei a.s. (Zon- en Feestdagen uitgezon derd) voor een ieder op de Provinciale Griffie van Utrecht, Bureau voor Statistiek, ter inzage is nedergelegd en in alschrift tegen betaling der koBten verkrijgbaar is gesteld. Bedoelde Lijst zal, ingevolgeart. 105 der Kies wet, worden geplaatst in do Nederlandsche Staat8-courant van 5 Mei a.s. Utrecht, 7 April 1004. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SCH1MMELPENNINCK v. d. O. en NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS, Griffiier. In liet volgend nummer maken we een aanvang met een nieiw feuilleton van de hand van den schrijver van „Llska", dat zoo zeer terecht gaarne werd gelezen. Het behandelt ditmaal het leven van een gcpensionneerde in een kleine garnizoens plaats en zal zeker óok wel ln den smaak vallen. Wij vestigen nogmaals de aandacht van belanghebbenden op de bekendmaking van B. en W. volgens welke de voorloopig vast gestelde Kiezerslijst ter Secretarie voor ieder ter inzage ligt. Krachtens art. 29 der Kieswet is eenieder bevoegd, tot en met 15 April bij het Ge meentebestuur verbetering van die lyst te vragen op grond, dat hg zelf of een ander, in stryd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlyk voorkomt. Na 15 April is geen aanvrage meer out- vankelijk dan wordt de Kiezerslijst definitief vastgesteld. leder die waarde hecht aan liet bezit van hot kiesrecht, is dus verplicht vóór dien datum zich van het voorkomen van zijn naam op de- voorloopige lyst te gaan verge wissen. Verzuimt hij dit en blijkt later, dat hij niet op da kiezerslyst is geplaatst, dan mist hy voor éen jaar onherroepelyk het kiesrecht en zal hij dit alleen aan eigen schuld kunnen wijten, Door wijlen ds. M. J. Bouman, den 13 Maart hier overleden, zyn de volgende legaten ver- Joan van Oldenbarneveld in de lijst van zijn tijd. door 13 (slot.) A. M. KOLLEWIJN Nz. Groen van Prinstcrer, die bij hot schrijven van zijn „Geschieuenis van het Vaderland" niet op de hoogte kon zijn van Oldenbarnevolds brieven, waarin deze zijn geheimste gedachten heeft blootgelegdGroen van Prinstorer die, zooals wij zagen, minder juiat beweert, dat de Vaderen gestreden hebben voor de belijdenis van de Presiezen, en dat die belijdenis tot hoeksteen van de staat der Verenigde Nederlanden was gelegdGroen van Prinsterer volgens wio onze geschiedenis „meer wellicht dan die van enig „ander Cbristelik volk het verhaal was van de „leidingen Gods," en volgons wie het huis van Oranje was uitverkoren om te waken en te strijden voor de handhaving van Evangelie, vrijheid en rechtGroen van I'rinsteror zegt van Oldenbarneveld„Het vonnis is, wie zou „het niet betreuren, ten uitvoer gelegd. Zodanig „was hot uiteinde van de meer dan zeventig- Jarige staatsman, wiens verdiensten door zijn „schuld niet zijn uitgewist, die to goeder trouw kan „hebben gedwaald." En was het eindelik niet dezelfde Groen van PrinBterer die in 1874, twee Cr vóór zijn dood, de opriohting van stand- lden voor Oldenbarneveld en De Witt met maakt Gcref. kerk B le Amersfoort f3000, Diaco nie dier Geref. kerk f3000, Geref. kerk A te Amersfoort f 1000, Chr. school te Amers foort 11000, Vrije Universiteit te Amsterdam f3000, Vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Nederland f 1000, Vereeni- ging Geref. Ziekenverzorging in Nederland 11000, 's Heerenloo f 1000, Effutha f 1000, Geuzengeslicht te Briellu f 1000, Scholen mot den Bijbel te Kootwijk en Kootwijkerbroek f2000, Scholen met den Bybel te Voorthuizen en Zwartebroek f 1000, School met den l ijbei te Sneek f 1000, School met don Hybel le Nieuw-Loosdrecht T1000, Geref. kerk te Voorthuizen f1000, Geref. kerk te Haam- brugge f1000, Geref. kerk te Bussum f500, Geref. school te Zeist f500, Geref. kerk B te Leerdam f500, Geref. Gymnasium te Zetten f1000, Heldringsgestichten te Zetten f 1000. Dr. H. F. Nierstrasz, tydelijk loeraar in Natuurlyke historie aan het Gymnasium hier en assistent voor dat leervak aan do Rijks-universiteit to Utrecht, is by Kon. be sluit benoemd tot lector bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan die Universiteit om in de plaatst van dr. Vosmaer be noemd lot hoogleeraar te Leiden onder wijs te geven in de zoölogie. De heer J. M. Thiel, loeruar aan de Hoo- gero Burgerschool hier, is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen van het toelatings-exainen voor het Kon. Insti tuut te Willemsoord. Mej. S. H. van Nouhuys, thans te Apeldoorn» heeft met gunstig gevolg afgelegd liet too- latings-examen tot de Ryks kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn. Een zwemschool en een badinrichting, die beide gezien mogen worden, hebben we; een groot Nationaal kegel-concour3 krijgen we dezen zomer en nu bericht men ons, dat de heer I'. A. G. 8. Heerenberg bier ook een rijschool voor burgerboeren zal openen. Een dozijn leerlingen heeft hy reeds en wie dus óok mocht willon deelnemen aan de rylcssen van zóo bevoegd instructeur, wende zich tot hem. Op Vrijdag 8 April heoft in 't gebouw der Araersfoortsche Ambachtschool de verloting plaats gehad van 361 fraaie voorwerpen, alle vervaardigd door de leerlingen der inrichting en tijdens de sinds 1 April gehouden ten toonstelling bezichtigd door de tulryke be zoekers, die op sommige dagen ten getale van 500 en meer waren opgekomen. Als hoofdprijs mag beschouwd worden het groote fornuis ter waarde van f80, dat len deel govallon is, op no. 101, nan don lieer P. vso derSluys, Hendrik van Viandenstraat eon kleiner fornuis, tor waarde van f l(i, is gevallen op no. 09/ van den hoer Latenstein van Voorst, Wcstsiriguleen prachtig ge schilderde groote tafel is op no. 118, ten deel getallen aan mevrouw Alberdn-Teengs, Arn- hemscheweg; een dito, on no. 117, nan den heer R. Buisman, le Arnhemoen kleinere dito, op no. 47, aun mevrouw Celosse een geldkist, op no. 1380. aun den heer J. B. de de Beaufort Jr. te Woudenberg; eon bloe mentafel, op no. 131, aan den heer H. Prins, Singel een fiin bewerkte naaidoos, op no. 179, nan mejullrouw Van Achterborgli, Arn- hemsche straat 1 een dito, op no, 286, aan mevrouw Vun Lont, te Nykerk een aller keurigst geschilderde huistrup, op no. 436, aan den beer J. Hurtog, Üalwog te Banrri een Amerikaansch greonen huistrap, op no. 1313, aan den hoer G. VV. van Senden, te Buurneen boekenhanger, op no. 1259, aan den heer J. van Wolfswinkel, te Wouden berg een muziekstandaard, op no, 350, aan den heer R. Juiling, te Nykerk; een eiken houten kapstok, op no. 1338, aan den heer Huisken, te Hoevelaken; oen groote maho niehouten lyst, op No. 429, aan mevrouw Hevbroek, te Baarn. Tegen afgifte van het lot kunnen de boven staande en de 346 andere pryzen worden afgehaald aan de Ambachtsschool, op Maan dag 11 April, des morgen van 8 tot 12 en des namiddags van 2 tot 6 uur. Met is de eerste maal geweest, dat do Ambachtsschool met de volledige resultaten van een driejarigen cursus voor deo dag kon komen, en 't is algemeen door de bezoekers erkend^ zy heelt eer van haar werk. Elke tegenstander, die op 't geen hij over hoordo, ging zien. is na dit optreden veranderd in een overtuigd voorstander. Ook ouderwetsche, degelijke werklieden, zooals er in onze stad en de omstreken nog wel gevonden worden, moesten verklaren, dat de jongens in drio jaren tyds op deze school meer opgedaan hebben dun de beste werkplaats hun in zes I jaar had kunnen geven. J Dat teekent! Te gelyk daarmee wordt in »üns Huis" een gecombineerde vergadering gehouden van de Besturen van vak- en andere vereenigmgen ten einde te bespreken de uitsluiting der diamantbewerkers te Amstcrdum en steun voor hen te organiseeron. In den oproep zegt do A. B. R; We gelooven wel, dat waar de Amstor- damscho juweliers, zonder daarvoor maar eenigo redelijke motieven te kunnen aan voeren en onder afwyzing van het aunce- boden overleg door de werklieden, een 6500 diamantbewerkers, zoowel leden van den Diamantbewerkorsbonri, als van den R. K. Volksbond, Patrimonium en fsraelitieacbe Werkliadenvereeniging, met vrouwen en kinderen aan honger en ellende overgegeven, ge met ons den plicht zult gevoelen, aan do arbeiders daar do helpende hand te reiken. «Wy geven u In overweging, zoo noodig, eerst do leden uwer vereeniging te raad plegen, teneinde op bedoelde vorgadering met mandaat te kunnen uanwezig zyn, en de regeling der steun direct kan worden ter hand genomen." Het Provinciaal a mité van unti-revolution- naire Kiesverenigingen in deze provincie zal aanstaanden Zaterdag In Irene te Utrecht vergaderen, o.a. ter bespreking van de aan staande Staten-verkiezing. De anti-revulutinnnairoStatori-leden hebben toegang met adviseerende stem. Hoewel de groote districts-vergadering der Christ. Historische Kiesverenigingen niet toegankelijk was voor de Pers, ia toen bekend geworden, dat voor de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten do Christelijke partyen zullen samenwerken. warmte aanbeval Maar in dat opzicht be streden werd door De Slandnurd van 25 Februarie van genoemd jaar. En professor Blok laat zich aldus uit: „Toen de dertigjarige oorlog, die „vresclike religie-krijg uitbrak, was Oldenburne- „veld niet meer. „Met hem was dc enige man heengegaan, die „op dat ogenblik in staat zou geweest zijn om „do betekenis van deze gebeurtenis te peilen en „misschien om de bedreigde belangen door „aaneensluiting van alle belanghebbenden te „verdedigen. Van Den Hang uit bad hij jaren „en jaren lang de uitbarsting voorspeld; maar „toen zo kwam, was hij er niet om de jonge „staat die hij leidde, aan te voeren in de strijd „voor dezelfde belangen, waarvoor die stant jaren „achtereen zo goed nis alleen had gestreden, en „die nu niet meer over het kleine gebhd der „Nederlanden, maar voor gans Europa op bet spel stonden. Anderen*) plakten de vrachten „van wat hij gezaaid had «mi zetten zijn politiek „voert, maar met minder kracht en minder talent. „Zy die hem opvolgden, moesten erkennen, dat „zyn buitenlandse politiek nnn do Verenigde „Nederlanden, by het begin van het Bestand „(in 1609) nauweliks als een onaf hankelike staut „geacht, in enkele jaren zich een geëerde plaats „onder Europa's mogendheden had verzekerd. Dat „was het werk in de eerste plaats van Oldenbarne- „veld, ook in dit opzicht dc grootste Btaatamun, die „de Nederlanden hebben voortgebraoht. Hij is „het geweest die, in het belang zowel van de Herinnerd zy aan de vergadering van «On derlinge Hulp" en van «Volkshuisvesting", beide aanstaanden Maandagavond te huuden. Generaal-majoor J. N. Roe'anla, comman dant in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, hevelhebber van de 2e militaire afdeuling, zal I Mei den militairen dienst met pensioen verlaten. De maandvergadering vun «Handel en Nijverheid" znl niostuanden Donderdagavond plaats hebben. guvuri vin Pt la» Mauriti «piradan. „Nederlandse handel als van de nlgomeno „staatkunde, de grondslag heeft gelogd vun do „betrekkingen, die do Republiek van do 17e oouw „met zoveel glans hoeft onderhouden; hij was „hel die onze staat oen zetel gaf in Europa's „raadzalen." MacauUy, Motley en Fruin hebben de ont hoofding van Oldenbarneveld een geroohtelike moord genoemd. Fruin, van wiens uitspraken, volgens de Redactie van het „Tijdschrift voor Geschiedenis", soms gebruik wordt gemaakt om door uit bun verbnnd gerukte of verkorte citaten de indruk te weeg te brengen, alsof hij do ver oordeling van Oldenbarneveld zougebillikt heb ben, zegt woordelik„Niemand zal ooit kunnen „bewijzen dut het proces wettig en de schuld „rechtftlik bewezen was. Daarom zeg ik liet „Mucuuluy volmondig na: Oldenbarneveld is „onder de schijn vun een rechtspleging vor- „moord". „Ware Oldenbarneveld een minister „geweest in een constituonole staat, bet zou hein „gegaan zijn nis bij ons de regering in 1853de „godsdienstige hartstocht van de meerderheid „had zich langs wettige weg geopenbaard, bad „de gewantrouwde staatsman van hut bewind „verwyderd, maar hem niet onteerd en gedood." (Verspreide geschriften, VII423). Oldenbarneveld neeft de ware roden „van 2\jn ongeluk met zijn „gewone helderziendheid aangewezen nog in de „laatste nacht van ziin loven, toen hij (tot de „contraremonstrantse dominee Wallaeiis, die het ook heeft meegedeeld) zeide, dat zyn reohters linn* v*rd««l<lh*i4. Luitenant J. Alma wordt met ingang van 1 Me' van het 4e regiment infanterie over geplaatst naar het 5e. Dogouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst is toegekend aan sergeant-majoor J. W. Knsink, werkzaam ten Garnizoens-bureele. De uitreiking van dit eereblyk zal op plechtige wyzo geschieden in het begin der volgende maand. De miliciens der lichting 1900, die by het le regiment veld-artillerie voor herhalings- „niet geoordeeld hadden naar d'nungenomen „wetten vun de voorgaande tijd, inuar van de „tegenwoordigedat hij nu kwam in een tijd, in welke men andere maximen in do staat hield „dun in de tijd, in wolke hij geweest was." |By zijn verhoor had hy, op grond van het oude ju* (U non evoraiulo, met grond gewraakt, dat de ötuten-Generual reehtors over hem hadden aan gesteld, sioh beroepende op de privilegieën van de „souvoriine stant" Holland, waarvan hij de dienaar whh, en die hem tegen alle „extraor- dinaris prooeduren en reohters" had gewaarborgd. Hij wee» er de door doStaten-Goner-ial over hem aangestelde rechters op, dut Filips II door derge- lilte „onbuhoorlikc proefduren" zyr. ongetwijfeld rechtmatige aanspraken op de soevereiniteit bad verbeurd, en dat de Stuten-Generaul volstrekt geen soevereine rechten bezaten, muur eenvoudig oen vergadering vun soevereine bondgenoten „Do staatsgreep van 1018", zegt prol. Busse- nmkor, „verplichtte de bovendry vendu partij het „toen geslagen vonnis voor volkomen wettig te „houdun en in zyn volle gestrengheid te hand- „haven, op strnile vun zelt schuldig te staan aan „rebellie en oproer. Tornen aan de toestand, „zoals die na 181.8 was geworden, betekende „tornen aan de wettigheid van dc bestaande „regering. Kan een regering daartoe de hand „lenen Helaas! Dut is vloek die op zulk een staat kunde rust.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1