PHOENIX BROUW ER IJ, EXPORT naar OOST- en WEST-INDIË. No. 5487. 53e Jaargang. Feuilleton. AMERSFOORT. FHIMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4. tranco per post ƒ4.15. Advertentiën 4—6 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 45 cent. Reclames 45 regels 4.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEORAGHT9 Teleplioon 19. KENNISGEVINGEN. SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 22 van bet Reglement op het onder houd en gebruik der wegen in de provincie Utrecht d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede ark 1 der Verordening op de Wegen en waterleidingen1 Doen te weten, dat de bij voormeld artikel be doelde voorjaar» schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toexicht of beheer onder worpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 18. Mei aanstaande en volgende dajjen. Wordende by deze de bepalingen van bovenge melde reglementen aan de belanghebbenden in her innering gebracht. Amersfoort, den 7. April 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, B. W. TH. 8ANDBERG. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIE KEN heeft ontvangen 1. Het Jaarverslag over 1908 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Steen wyk 2. Consulaire Verslagen No. 1 tot 14. jaargang 1904; 3. Tijdschrift van de Ned. Maatsohappy tot Bevor dering van Ny verbeid, afleveringen Januari en Fe bruari 1904; 4. -Statistiek van den In-, uit- en doorvoer gedurende de maandeD November en December 1908 en Janu ari 1904: 5. Handelstraetaten en tarieven van Invoerrechten in Algerië, Antigua, Argentinië, Barbados, Bahama Eilanden, België, Britach-Indië, Britsch Oott-Afrika, Britsch Unganda, Canada, Capverdische Eilanden, Ceylon, Chili, China, St. Christopher, Newis, Colum bia, Congo, Corsica, Coita-Rioa, Cuba, Dominicaau- scbe Republiek, Dahomey en Dépcndenten. Duiisob- lan Duitach Zuid-West-Afrika, Engeland, Eritrea, Frankryk, Franach Guinea, FranBch Achter-Indië, Frapsob Congo, Fransche Nederzetting in de Oceanen, Fidji-Eilauden, Gambia, Griekenland, Guadeloupe, Guatemala, Britsch Guinea, Haiti, Honduras, Ivoor kust, Achter Indië, Italië, Korea, Kreta, Madagascar, Marrocco, Mauritius, Martiuique, Mexico, Mozambi que, Nederland, Ned. Ojsl-Indië, Nieuw Caledonië, Nicaragua, Noorwegen, Oostenryk-Hongarye, Portu- );al, Peru, Réunion, Rusland, Spanje, Salvador, Se- ■ngor, Senegal, Timor, San Thomé en Principe, Transvaai, Turkije, Venezuela, St. Vincent, Zanzibar, Zuid-Afrikaausch tolverbond, Zweden en Zwitserland,- 6. Van het Centraal-Bureau voor de 8tati»tiek: a. Jaarcijfers Binnenland 1902. b. Maandcijfers No. 10. c. Tijdschrift aflevering 6, bevattende overzicht I verslagen Kamers van Arbeid. 7. Regeeringsvcrilag Nat. Congres voor den Han- deldrü venden Middenstand; 8. Statistiek 1902, vervoer op Spoor- en Tram wegen 8. Bulletin de la Obambre de Commerce neerlan- daise de Smyrna 10. Verslagen Iuspecteurs van den Arbeid 1901/02, deel I en II. Belangstellenden kunnen bovengenoemde verala- gen, enz. voor eenige dagen ter lezing ontvangeD aan te vragen by den ondergeteekeude HERMs. P. ras H ABELEN, Secretaris. Amsrsfoort, 11 April 1904. V. P. N. De Zaterdagmiddag onder voorzitting van den heer M. L. Spruyt, uit Gorredijk, in de groote zaal van „Amicitia" hier gehouden 6a Algemeene vergadering van de ,,V. P. N." werd behalve door vele leden bijgewoond door alle provinciale afgevaardigden en veie leden van het Hoofdbe stuur. De notulen der Buitengewone algemeene ver gadering, 13 Februari te Utrecht gehouden, werden gelezen en vastgesteld nadat de Voor zitter op een vraag van den afgevaardigde voor Utrecht toezegging had gedaan, daarin ook te doen opnemen het besprokene omtrent den coö peratieven aankoop van ochtendvoeder. Alsnu kwam de Agenda aan de beurt. 1. Ingekomen wareneen schrijven van den Directeur-Generaal van landbouw betreöende het Land bouw verslag over 1903, dat tal van veran deringen zal ondergaan en houdende verzoek om opgaven over de pluimveehouderij in Nederland, welk rapport „ter grootte van twee bladzijden drukB" mag zijn ter afdoen ingaan den Secre taris; en een schrijven van de provinciale af- deeling Groningen bij haar rerslag over 1903. Zij stelde de vraag welke houding de V. P. N. heeft aan te nemen tegenover de nieuwe Tariefwet te behandelen bij punt 11. 2. Notulen der vorige Algemeene vergadering (afgedrukt in Bulletin 9 van 22 Mei) vast gesteld i. d. of. h. st. 3. Jaarverslag van den Secretaris, den beer J. Kooiman. Deze was verheugd nu hij ten derden male dat verslag uitbracht al aanstonds te kunnen meedeelen, dat ook het derde Jaarverslag der nog zoo jonge vereeniging alleszins gunstig kan luiden. Alles wijst, er op dat sedert de stichting der „V. P. N." de pluimveehouderij in ons land met reuzenschreden is vooruitgegaan, behalve in afdee- lingen wier Bestuur maar slapjes optrad. Het leden tal steeg in 1903 van 2000 tot 2984 op 1 Januari 1904 en bedroeg op 1 April reeds 3193. De ver eeniging heeft thans 54 onder-afdeelingen in alle oorden des lands; in Oost-Indië werd in 1903 eveneens een afdeeling gesticht. 1. PENSION OPOLIS. Ds locomotief floot, de rem werkte en deed de wagens tegen elkaar botsen en de trein bield stil. De conducteur baastie zich om voor de enkele tweede klasse-passagiers de deuren der coupé'» t» openen. De stations-kruier, niet gewend dat hier „raeuscben" aankwamen, was roerloos op zyn plaats gebleven. „Beberswalde" galmde de conducteur, die de uit- •tijgenden hielp in zoover tijd en dienst dat toelieten. Uit een der coupé's klonk een scherpe, ietwat nerveuze vrouwestem. .Alfred geef nu eerst de kooi met de papagaaien en dan de ksnaries en zeg den kruier, dat ze bylen. Zoo, en nu de rest." Er scheen geen einde te komen aan de hand-bagage en de conducteur, die al over tyd was, riep den kruier te hulp. Eindelyk was het heele huishouden dan ook op 't plankier. Men kon nu zien, dat de nieuw aangekomen boatonden uit een heer, een oudere en een jonge dame. In den heer herkende men aanstonds den oud militair hy was middematig groot, bad eenige neiging tot embonpoint doch liep seer rechtop, zoodat bij er slanker uitzag dan by werkelijk wel was. Zijn gelaat was niet gobeel vrij meer van plooien en rimpels, doch zijn monocle, zijn zware knevel, zyn ietwat te jeudige kleeding en de slappe vilten boed gaven hem een jeudig aanzien. .1* u eindelyk uitgestapt? Ja? Vooruit dan maar", bromde de conduteur. De stations-chef liet het seiu tot vertrek gevon en blazend eu hijgend zette de trein zich in beweging. De nieuwe Beberzwalderz stonden nu geheel alleen op 't perronbet stationsperaoneei, bostaando uit, den chef en een telegrafist- portier- bureaulist en Ook de fiuancieele toestand is gunstig, althans de vereeniging is rbndgekomenveel, dat noodig had moeten geschieden, is uitgesteld omdat in plaats van de aangevraagde f5100 het Rijk slechts f 1500 verleende. Het Orgaan der vereeniging, over welks ex peditie voorheen zooveel klachten inkwamen wordt thans zeer geregeld verzonden nadat een nieuwe verzendlijst is gemaakt. De leden ont vangen het kosteloos elke 14 dagen. Rond 150 adviezen werden verstrekt, zoo aan Rijk als particulieren. Gewag werd gemaakt vau het welgeslaagd pluimvee-congres, tijdens de tentoonstelling te Groningen gehouden, en van de medewerking van „Avicultura" en „Ornitophilia". De gezondheidstoestand van den pluimvee stapel was goedde zoo gevreesde hoender- cholera kwam in 1903 niet voor. De handel zoo in levend gevogelte en slacht vee als in eieren nam beduidend toe en werd in Friesland reeds georganiseerdGroningen volgt weldra. De vereeniging heeft thans 34 fok-stations (voor kippen) en 29 dek-stations (voor konijnen) 30 fok-toomen en 3 export-slachterijer. Meppel verzond 25 000 geslachte konijnen ineest naar de Londensche markt; de vellen gaan veelal naar Brussel. Door het zooveel geringer Rijks-subsidie konden niet zooveel lezingen worden gehouden als aan vankelijk in de bedoeling lag; uit dien hoofde moesten 6ok de vergaderingen van Hoofdbestuur en Dagelijksch Bestuur zooveel mogelijk beperkt worden. Het waarnemend Hoofdbestuur heeft intusschen goede hoop, dat het Rijk dit jaar hooger subsidie zal toekennen en hierdoor lezin gen kunnen gehouden waardoor de inkomBten van landbouwer en werkman kunnen verbeterd. Het Jaarverslag werd vastgesteld onder dank betuiging aan den Secretaris. Slechts merkte Gelderland op, dat in dit ver slag wordt gezegd, dat het pluimvee-congres te Groningen zooveel succès had, doch feitelijk hebben de landbouwers-pluimveehouders daarbij geschitterd door hun afwezigheid. Utrecht zeide, dat inderdaad het Orgaan beter wordt bezorgd, maar dat er nog vele vergissingen bij voorkomendeze opmerking geldt niet het Hoofdbestuur, doch den uitgever. 4. Verslag eu conclusie afdeelingsbestuur, be last geweest met het nazien der Rekening en verantwoording over 1903. Friesland rapporteert, dat de rekening prachtig, magnifique in orde is bevonden, doch had gaarne de verantwoording der poBten te gelijker tijd gekend en hoopte, dat deze specificatie in den vervolge bij de rekening zou worden toegezonden. De Algemeene penningmeester stelde aanstonds den ganschen bundel bescheiden ter beschikking van de afdeeling en deed daaruit degewenschte mededeeliugen. De Voorzitter dankte Friesland voor het nazien en den Penningmeester voor zijn keurig beheer. Zuid-Holland heeft den Penningmeester hooren klagen, dat hij de contributiën niet behoorlijk ontving; hoe kan hij dan de uitgaven regelen, vraagt deze afgevaardigde. Het Hoofdbestuur ontvangt van de afdedingen de opgave der leden en der nieuwe leden eu geeft daarna subsidie. Welnu, het Hoofdbestuur houde van dit subsidie in, waarop het recht heeftde Penningmeester heeft dan steeds het zijne. De Voorzitter acht dit zeker een goede weg, doch de afdeelings- secretarissen verzuimen helaas dikwyls, de ledenlijsten op tijd in te zenden; 7 van de 11 bleven in gebreke. Zuid-Holland vindt het toch wel wat heel kraB, dat iemand in alle rechten der leden deelt, het Orgaan ontvangt, enz. en geen contributie betaalt. Bovendien is elke afdeeling te contro leeren met de algemeene ledenlijst. Gelderland acht het verleenen van een subsidie aan Brielle voor de vestiging van een eiermijn een gevaarlijk précédent. Als er een deficit komt, zal men dan 6ok bijpassen Spr. is niet tegen subsidieering, doch zou geen précédent willen gesteld zien. De Voorzitter merkt op, dat het hier een zeer speciaal geval gold en de vereeniging moest steun en wegens minder eerlijke concurrentie. Gelderland vreest, datjuistoneerlijkeconcurren- tie zal worden gecreëerd. Men bedenke oók, da', al de arbeid aan deze mijnen kosteloos wordt verricht en alleen ter wille van de goede zaak. De Voorzitter zegt ten slotte, dat het subsidie niet is verleend door het Hoofdbestuur, maar door de Algemeene vergadering. 5. Begrooting voor 1905. Wordt voorloopig vastgesteld op f 5792 in ont vangst en uitgaaf, met een post van f 5100 Rijks subsidie en f2972 voor fok- en dek-stations en lezingen. Gelderland meent, dat de schrijver bij den Algemeenen Secretaris te hoog wordt gesalarieerd. Iemand die van 9 tot 6 werkt, kan wel met wie weet wat al meer, was, nu er geen .dienst" meer was, het stationnetje weer binnen gegaan en de kruier zat reeds lang weer in eon der bijgebouwtjes te dutten. De heer, zyn vrouw en zyn dochter keken elkaar zwijgend aan eu op aller gelast was te lezen eigen lijk had ik' me do stad en onze aankomst anders gedacht. „Net eend rukte al» 's nachts tegen twaalf uur in het FriedrichB BabnhoP' trachtte de heer te schertsen. „Maarkomaan een kleine stad beeft óok veel voor. Kom help een een handje. Hé, kruier!" de man ont waakte met een geweldigen geeuw ou kwam op hen toe „Breng de bagage eens naar een of ander rijtuig". „Een rytuig Verstomd staarde de kruier de nieuwasngekomenen »«u. „Een rijtuig, mijnheer Dat moet vooraf besteld worden. Hebt u er misschien om een getelegrapheerd, dan zal 'ter wel zoo zyn. Ouwe Jakob is er echter nog niet." „Ouwe Jakob?" „Ja, mijnheer, dat ie de koetsier voor de heereu." „Dat schynt hier eeu lieve boe) te zijn", kon de heer niet nslaten half verdrietig op t6 merken „uiaar hoe ter wereld krijgen we dat huishouden naar de stad Zeg, vriend, waur kan men hier logeeren „In het „Deutsche Haus", mynheer, en do bagage kan ik wel met mijn handwagen boxorgen, myuheer. U gaat maar rechtuit, mijnheer, dan kan mynheer niet misloopen, al maar rechtuit, tot het huis van den majoor, dat ie daar waar een schilderhuis staat, een nieuw schilderhuis, mynheer, we hebben pas sedert drie weken garnizoen, een bataljon infanterie, mijnheer. Nu, en dan de eerste itraal links en dan het vyfde huis rechts, net tegenover de groote pomp. U vindt het vanzelf'. „Vooruit dan maar" commandeerde het opper hoofd van dezen stam eu wilde inderdaad afmarcheeren. „Zouden we de vogels liever niet zelf meenemen. Alfred?" vroeg zijn vrouw. „Zouden we ze niet zelf meenemen?" vroeg so nog eens, omdat h(j niet antwoordde eD baar eerste vraag niet scheen ge hoord te hebben. „Hilda kan dan de kanaries dragen eu jij de papagaaien „Neen maar, dat moet er nog maar by komen" viel hy haar in de rede „dan ontbrak er nog maar een photograaf om een kiekje te nemen voor „Die Woche". Een aardig kiekje, mot het onderschrift „Overste Kolller houdt met gemaliu, dochter en hoogstderzelver pluimvee zijn intocht te Beberswalde". Dank je schrikkelijk. De vogels zullen by deze hitte op de handwagen óok niet bevriezen eu als 't ge beurt, zal ik dat vreeselyk verlies óok nog wel overleven." „Ongevoelig schepsel" zeide zyn vrouw. Zij veraf goodde haar vogels en wilde zelf allerlei ougemak- ken verduren als het haar lievelingen maar goed «j«K. Maar ook Hilda weigerde het „pluimvee" te dragen. „Hoe kunt u nu In erust van me verlangen, dat ik zoo'n kooi meesleep? Wat moeteu de menichen wel van ons denken, mama?" Er bleef dus niets aDders over dan dat mama toegaf en zoo ging het drietal op weg naar het onbekende oord. Het station lag een goed kwartier van de stad od de weg daarheen wa» verre van goed. Aan weers- kantou lagon groote velden met aardbei- en asperge bedden alles even vlak en eentonig. „Prachtig, prachtig" meende de overste „net de Friedrichstrasse." Mevrouw Von Ketter werd boos, te meer omdat Hilda baars oudank» lachte. „Wat heb je tooh met je Berlyn? Dat is nu al de tweede maal, dat je Bebers walde by Beriijn vergelijkt. Ik het 'tje toch al ge noeg afgereden, hierheen te gaan ik wist wel, dat je 't in dit Dest niet zoudt kunnen vinden. Hadden we maar kalmpjes to Berlijn gebleven". „Hè ja" xuohite Hilda. „Dank jo schrikkelijk" meende de overste. „Van een kleine vijfduizend gulden inkomen «ie ik geen kans om ie Berlyu te leven althans niet xooal» wy leven moeten. Ik zie ine daar al zitten op een derde of vierde verdieping, en als je de trap af wil, breek je je hals over eeu Jozjjn kinderen van je dertig of veertig medebewoner*. Dank jo schrikkelijk. Hier huren of koopen we eeu kleine villa, verbouwen zelf onze aardappels, planten zelf onze kool en heb ben hier alles wat we wenschen bosch, water en frisache lucht. Eu keuuissen zullen we hier óok wel kiygen; het heet hier niet voor niemendal Pen- sionopolis. Er wonen hier tal van oud-officieren en er is óok garnizoen," „Eu ik daoht, dat u geen aotieTe officieren meer wilde zien?" vroeg Hilda, die weer eeu heerlijk beeld zag van een prettig caeino-feeit. „Wil ik ook niet" bromde papa. Uit dat éene woord ■prak alie verbittering die zich vaardig maakt over ieder oud-officier kort nadat hy den dienst heeft vorlaten. Het leedwezen, niet meer te belmoren tot don geliefden stand, uit zich aauvankelyk ■leeds in even ongerechtvaardigden als onverdiouden toorn tegenover de nog dienende kameraden. Ouderweg ontmoetten ze drie heereo, die *y, on danks hun kleeding en hun wandelstokken,aanstonds herkenden als oud-officieren. Ieder hunner had een hond bij zich en hun hoofdbezigheid wat, de hon den te vermaneu, die telken* met elkander wilden vechten. Toen Mevrouw Von Keillor het drietal zag, die klaar blijkelijk als dagelyksche gemoten hun dagelijksohe wandeling deden, kreeg *y medelijden met haar man. „Arme Alfred" zeide xjj „dat is nu jou degelijks lot óok, wandelen en weer wandelen." „Hè, mama, hoe kunt u dat zeggen vroeg Hilda, die toevallig haar vader had aangekeken en gezien wat er in diens binnenste omging toen hij de drie wandelsars gewaar werd. Zij wist hoe haar vader met hart en ziel soldaat wes eu hoe 'l hem te moede was geweest toen hy een dag of veertien geleden een wenk had gekregen om pensioen te vragen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1