Dinsdag April 1904. PHOENIX 'BROUWERIJ, EXPORT naar OOST- en WEST-INDIË. No. 5493. 53e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMERSFOORT. AMSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evensh afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 10. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET. Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. H. A. W. VEEN ENDAAL ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprich ten van eene banketbakkerij in liet perceel alhier gelegen aan de Langestraat No. 3 08, bij het Ka daster bekend onder Sectio E. 741 dat een door A. J. van ZALINGEN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene brood- on banketbakkerij in het perc.'el alhier gelegen aan de Langestraat No. 1, bij het Kadaster bekend onder Sectio E. No. 3415; en dat een door P. LOBEL ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene bewaarplaats van lompen in het perceel alhier gelegen aan den Leusderweg (Weltevreden) No. 3, bij het Kadaster bekend onder Seotie C. No. 528, op de Secretarie der Gemeente ter visie liggen, en dat op Donderdag, den 5. Mei aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van eon of meer zijner leden, bezwaren legen het oprichten een of meer dezer inrichtingen in te brengen. Amersfoort, 21 April 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van lo. TEUNIS GIJ8BERTUS van KOLFSCHOTEN, 2o. HENDRIK MEIJER, So. JACOB VEP.NOOIJS, 4o. JOHANNF3 de VOS, miliciens-verlofgangers der lichting van 1900, be- hoorende tot he. la regiment veld-artillarie, dat hat han verleen'', verlof wordt ingetrokken, met last om, voorzleu »».u hunnen verlofpas en al da roorwerpen van bleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof madegenomen, rechtstreeks naar hun korps, in garnizoen te Utracht, zich te begeven en al Jaar op Maandag, den 30. Mal aanstaande, vier uur das namiddags, aan te komen. Amersfoort, 23 April 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat de door den Directeur van 's Rijks di recte belastingen euz. te Amsterdam executoor ver klaarde kohieren Not. 5 en 6 van de PERSON EELE BELASTING over het dienstjaar 1904 aan den Ontvanger van is Rijks directe belastingen alhier zyn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zjjuen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaaa en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 26. April 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. PENSI0N0P0LIS. 7. Schietoefeningen, tot verhooging van 's Lands-woerkracht. Ter voldoening aai. de aanschrijving van het De partement van Oorlog, d.d. 19 Maart 1903, lie Afd. No. 241, R. M. blz. 446, zal gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus, van 12 tot ongevetr 5 uur namiddag op een of meer schietbanen op de Leusderheide, eiken Zaterdag, gelegenheid zijn om zich te oefenen in het schieten met het geweer Mo lel '95. Hieraan kunnen deelnemen le. Kaderreservisten met verlof; 2e. Miliciens met verlof; 3e. Alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 24 jarigen leeftijd, die niet in het leger onder de wapenen zijn, ouder beding evenwel, dat zij niet sis militair hebben gediend, om tot de oefening te kuu- nen worden tougelalen, moeten deelnemen, of met gunaligen uitslag deelgenomen hebben aan het Voor bereidend Militair onderricht; 4e. de mannelijke iugezeteneu van 16 tot 24 jarigen leeftijd die een be wijs kunnen overleggen, afgegeven door den betrok ken officier onderwijzer, waaruit blijkt dat zij met vrucht het voorbereidend schietonderricht hebben doorloopen. Zij, die aan bovenvermelde oefeningen wenscben deel te nemen, kunnen zich daartoe van 7 Mei af iederen Zaterdag nanmslden, op de uren hierboven genoemd, bij een der officieren op de schietbaan of schietbanen aanwezig, voorzien van de bewijsstukken, waaruit blijkt, dat zjj gerechtigd zijn aan de schiet oefeningen deel te nemen. Aan hen, 41» zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn weggebleven, of die zich misdragen, kan het verder deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Aan het einde van het echietjaar zal er een schiet wedstrijd worden gehouden, waaraan alleen kan worden deelgenomen door hen, die aan van het aantal gehouden oefeningen hebben deelgonomen. Deze schietoefeningen, die van groote waarde zija voor de weerkacht van het Laod, worden in do be langstelling der tot de oefening gerechtigden ten zeerste aanbevolen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat iu den vervolge, bij da uitreiking van een der bewijzen van militaire bekwaamheid-,- lichamelijke geoefendheid bedoeld in do Beschikking van het D. v. O. (ld. 23 Juli 1902, II Afd. No. 90, en o.a. gewijzigd bij de Beschikking van 26 Juni 1903, H Afd. No. 168 in het bijzonder op de geoefendheid iu het schieten zal worden gelet. Jongelieden, die aan de daarvoor geitelde eischen niet voldoen en die ta ge schikter plaatse aan vorenbedoelde schietoefeningen hadden kunnen deelnemen, zal tekortkoming in het voldoen aan de voor schietvaardigheid gestelde eischnn, van het eventueel verkrijgen van de hier- voron bedoeld# bewijzen uitaluiten. Nadere inlichtingen zijh desgewenscht te bekomen ten bureelo van den Kolonel-commandant van het 5e Regiment Infanterie te Amersfoort. Amersfoort, April 1904. De IColouel, Commandant van het 5e Regiment Infanterie, W. de MEESTER. Ds. A. M. Donner is met ingang van 1 Mei benoemd tot consulent van Gereformeerde gemeente A te Westbroek en Achtlienhoven, zulks iu verband met bet op diens verzoek aan ds. 11. Vissinlt verleend emeritaat. Deze plotselinge ommekeer had vooral hieraan haar ontstaan te danken, dat de Weijers en de SperliDga óok zouden meegaan. Hilda was'sochtenda den jongen Waijer tegengekomen en was dadelijk irnooilijk van hem geworden do naam van de jongen luitenant in zijn keurig# uniform had zij van eeu vriendin gehoord. Natuurlijk had zij aanstond haar moeder over hem gesproken en, xooals vrouwen nu eenmaal doen. had doze, terwijl zij iu de keuken bezig was om na te gaaD of d# rollade nog iets „hebben" moest, haar combinatie-vermogen den vrijen teugel gelaten en geconcludeerd dat bet heelmaal niet tot de on mogelijkheden zou behooron, als Hilda en dejouge Weijers nog eens een paar werden. De wederzijdscbe vaders kenden elkaar heel goedHilda vond den luitenant een heel knappen raatiwaarom zouden de kinderen dan niet gelukkig worden? Zij zou hen ten ininete geen hinderpalen in den weg leggen Hilda moest immers töch trouwen dat is op do eerste plaats de bestemming der vrouw en op de tweede plaats waren er al jongere meisjes dan Hilda getrouwd en in de derde plaats Verder kwam ze niet, want een zeer verdachte lucht steeg uit den oven op; zij vloog er heen om t# redden, wat nog te redden viel. Reed» om vier uur zou 't rijtuig voorkomen en due haaalle men zich zooveel mogelijk methetdiuer om nog even te kunnen rusten en zich dan opzijn gemak to kunnen kleeden. De overste was de eenige die indutte; hij deed dit gaarne en haalde xóo don alaap in dien hy als soldaat zoo dikwijls was te kort 11. M. de Koningin keerde heden in Roeden welstand van Haar reis naar Italié ïe's-Graven- hage terug. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd. Hoe het komt, dat aan de Rijks Verzeke- rings Bank de zaken zoo langzaam worden algcwikkeld, leert ons een correspondentie in de «Avondpostwaarin o. a. het volgende wordt meegedeeld Drie ambtenaren zijn den ganschen dag bezig om de inkomende brieven te openen en op orde te leggen, en twintig zijn werk zaam aan de agenda om de inkomende en uitgaande stukken in Le schrijven en te num meren. Het aantal dier stukken bedraagt dagelijks gemiddeld ruim duizend. Voor rekening van de L'tr. Waterleiding maatschappij zal te Soesterberg een machine- gebouwtje gemaakt worden, teneinde den druk naar Utrecht en Amersfoort te kunnen verhoogen op het water, dat door het pomp station te Soesterberg wordt geleverd. Een aardige illustratie tot het rapport van de Commissie voor den eierbandel. iu de jongste vergadering der Kamer van Koophandel uit gebracht, kan het volgende bericht gelden Als een bewijs hoe buitengewoon de land bouwers in de omstreken van Burtieveld zich op hel houden van kippen beginnen toe te leggen, kan dienen, dat Donderdag ruim 300 000 eieren ter markt aldaar waren aangevoerd. Zelfs kleine landbouwers brengen wel 1000 a 1100 eieren per week ter markt, waarvoor zij bij de tegenwoordige prijzen f30 a f33 ontvangen. Daar de onderhoudskosten betrekkelijk ge ring zijn, is er geen tak van bedrijf, die vour den landbouwer zoo winstgevend is als de kippenfokkerij. De afdeeling Amersfoort en omstreken der «V. I'. N." zit óok niet stil en heeft thans per circulaire haar leden gevraagd of er h.i. behoefte bestaat om voor gezamenlijke reke ning voeder- en andere artikelen voor de pluimveehouderij aan te koopen en, zoo ja, of den leden leveranciers bekend zijn die, onder controle, geneigd zijn, bjj grootere hoeveelheden te leveren. Het station voor de buurtdieosten der N. G. S. te Utrecht zal beslist met ingang van 1 Mei iu gebruik worden genomen. Alle locaaltreiritjes komen er aan en vertrekken er van; 'tzal dus zaak zijn, voor doorgaande reizigers, om de aansluitende treinen niet tu missen. Oók is bepaald, dat het vervoer van een hond in de derde klasse van de buurttreinnen der N. C. S. voortaan, behalve op enkele reis en retourkaarten, ook plaats kan hebben op een coupon uit een tienrittenboekje. De heer F. M. van Veen, ingenieur der H. IJ. S. M., is benoemd tot lid der com missie voor de examens B. en E. der Poly technische school. De Lagere acte is alsnog behaald door de jongedames A. J. M. Hendriks en B. G. M. Möller. De Minister van Marine vestigt er de aan dacht van belanghebbenden op, dat aanvragen van toelating tot het examen voor adelborst 3de klasse bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, en tot het examen gekomen. Hy «liep steeds languit en snurkte dat de aarde op h**r grondvesten trilde. Zijn vrouw mopperde hier weieens over, doch daarvan trok hij xioh maar bitter weinig aan. Met eeu „Als jy zoo'n keel-catarrh had als ik, vau 't vele rooken, zou je Ook snorken", veront schuldigde hij zich en noemde dan steeds haar raad om dau niet zooveel te rooken: „klets!" Hot eind was geweest, dat hij eon aparte slaapkamer had gekregen, waar hij naar hartelust kon zagen. Maar als hij sliep, snurkte bij niet alleen, maar droomde hij ook en die droomen waren voor hem nog veel erger dan zijn gesnork, waarvan hij ten mii ste zelf niets bemerkte. Iu zijn droouien ont wikkelde hij een phautasie die de handigste Ameri- kaansche reporter hom zou hebben benijd en, gelijk wel van zelf spreekt bij iemand die langer dan der tig jaren Vaderland en Koning trouw had gediend, droomde hij steeds van militaire zaken, liefst van veldslagen die noch hij, noch iemand anders ooit had meegemaakt. Van middag echter droomde hij dat do generaal inspectie hield over zijn regiment. Zelfs in den droom meende bij, dat zoo'n inspectie weinig te beteekenen had, dat de generaal kalm had kunnen wegblijven pu de troep voel beter af ware geweest met een nuttige oefening, maar toch baaslto hij zich aan de wenschen van den chef te voldoen. De generaal wilde zich overtuigen van de schietvaardigheid van het regiment en beval dat bet heole regiment in gesloten orde op bevel van den overste drie salvo's zou afgeven. Dat was nu wel lijnrecht in stryd met allo voorschriften en by had den generaal graag willen vragen of ze allo vyfnog wel present waren, doch hy gaf er toch maar de voorkeur aan, het bavel to doen uitvoeren en brulde „Aan vuurrrrr Maar niemand echoot. „Ziet u wel" zei de generaal „ik heb 't wel ver wacht vuur-discipline voor geen cent. De kerels schieten heeleuiaal niet". Dal had de overste al uit zichzelven gemerkt on toen de generaal hot geheel onnoodig nog eens zei, werd hij kwaad. Hij meeude, (Int zijn commando niet verstaan was en brulde, nög harder dau de eerste maal „Aan vuurrr Maar weer schoot niemand. „Ziet u wel" sarde de generaal „heb ik 't niet gezegd? Goeu vuur-discipline, voor geen cent; u commandeert en de kerels vuren niet. Zoo iets hob ik uog nooit beleefd". De overste liet hem praten eu brulde„Vuur- vuur-vuur dau toch, ezelsveulens". Maar niemand schoot eu juist toon de wanhoop van den overste ten top was gestegen en hij vol- komeu begreep dat hij nu onverbiddelijk er uit gudrukl zou worden, begon zijn oud paard te stei geren zoodat hij ziju zit telkens dreigde te verliezen en niet auders dacht dan dat hij tegen 't maaiveld zou gaan. M ar hy bleef er toch op, doch toen de knol hem bij zijn linkerarm pakte eu hevig schudde, toen werd 't hem toch to machtig en sloeg by hem de linkerspoor met alle macht in de zijde. Een vreeselyke gil weerklonk eu toen de overste, nu klaar wakker, opvloog en zich da oogen wreef, lag Paula, de k< ukenmeid languit op den grond, in tranen badend. Toen ze w it uitgehuild en weer opge krabbeld was, riep ze „Ik zeg d«u dienst op, ik ga weg en als mynheer iet» heeft stukgetrapt, dan kau mynheer 't betalen ook Na deze toespraak begon ze weer zóo hard le huiion en te jammeren, dat de beide dames en het tweede meisje óok kwamen toegeloopen en eindelijk de oplossing vau het raad sel vonden Paula had den overste hooren schreeu wen en meenend, dat hem een ot ander was over komen, was zij te hulp gesneld, had hem aan deu arm gepakt eu geschud eu by wijze van dank een geweldigen trap gekregen. Enfin, de overste gaf haar een goede fooi als smartegeld eu beloofde haar nog ineer als zij bleef; dio trap zou haar wel geen kwaad doen, ensoovoort enzovoort, en Paula liet zich verbidden en bleef. Klokko viar kwamen de Sperlichs voor in oen met vier paarden bespannen char <1 baucs. „Nu, hoe viudt u, 't mevrouw vroeg de majoor. „Hoe vindt u dat vierspan, overste Op 't allerlaatste oogeDblik maakte de koetsier bezwareu om me*, een tweespan den wagen door de zandwegen te brengen en wilde toen twee brcacks geven't wordt wel wat duurder, maar dat hindert niet; over honderd jaar, zijn we toch allemaal dood". De overste was een goed paardekeuner; hy zette zijn monocle in 't oog en bekeek de vier. „Mooi zyn ze niet; ze ziju met hun viertjes ver over de honderd jaar; tanden hebben ze niet moer 't vtlt me nog mee dat ze nog beencn hebben". Toen klauterde hy ia den wagen, waarin na lang gepraat de beide familiSu volgens rang ou anciënneteit plaats uamen, de Kettlers links, de Sperlichs rechts, eerst de boeren, dan de moeders, daarnaast de dochters, De koetsier sloeg de paarden die reeds ingeslapen war n, om de oorou en zoo kwam vehikel langzaam in I beweging. Zoolang men door de stad reed, was 't niet motelyk, eeu woord te wisieleude by na veer- I looze wagen stootte zóo afgrijselijk op de sleohte 1 bestrating, dat ieder die probeerde een woord te zeggen, I zich erbarmingsloos in de tong beet en toen de I verste trachtte een sigaar aan te steken, wae het resultaat, dat hy de brandende luifer tegen zjju nous kreeg. I „Hindert niet" meende de majoor „over hondet-l j*ar zyn we toch allemaal dood". Ofschoon hy 't steeds over den dood had, was de majoor steeds zoo I levenslustig als maar denkbaar is en hy had daartoe dan ook alle reden. Hij was gezond, gefortuneerd, i stond goed aangeschreven by zyn chefs, had een I mooie, lieve vrouw en een heel mooie dochter van ach tien jaar, die aanstonds vriendin was geworden met Hilda. [Wordt vervolgd.;

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1