PUNCH Ingezonden. Advertentiën. Op Hoop van Zegen Jules van Amerongen. Friesche Nagel eo Goudsche KAAS NATIONAAL KKGfeL-COWCODRS. E. J. RUITENBERG, StoomZuivelfabriekNijkerk. R. J. van EIMEREN, zoek en controle ie uitgetrokken. Aanvankelijk heeft de commissie ons college gevraagd om het woningondorzoek te doen ge schieden door een Gemeente-ambtenaar van het bouwtoezicht, onder hare controle. Wij hadden hiertegen ernstige bezwaren, voor eerst omdat deze workzaamheden onmogelijk door het bestaande personeel kunnen worden verricht en dus uitbreiding van het personeel mjt een ambtenaar op een tractement van min stens f700 noodig zoude zijn, en voorts omdat wij het minder gewenscht achten, een ambte naar te hebben, ondergeschikt aan het Gemeen tebestuur en tevens ondergeschikt aan de Ge- zondheids-commiHsie, tusschen welke twee licha men een conflict volstrekt niet is uitgesloten. Ook zohde do Gemeente weinig hebben aan een ambtenaar, die niet Bteeds ter beschikking van de Gemeente is, als deze hem noodig heelt. Als gevolg van onze bezwaren heeft de Gezond heids-commissie bovenvermelde post op hare Begrooting gebracht, met de bedoeling, hieruit een Controleur der Volkshuisvesting te bezoldigen. Hoewel de Gezondheidswet kennelijk is uit gegaan van de veronderstelling, dat het lidmaat schap der Gezondheid8-commissie gratis zoude waargenomen, en dan ook (zie art. 28) alleen spreekt van vergoeding van reis- en verblijfkosten van do leden, is er geen enkele wettelijke be paling, welke een dergelijke bezoldiging, als thans wordt aangevraagd, verbiedt. Wij gelooven, dat het onderzoek der woningen het best zal geschieden, indien dit aan een sub commissie uit de Gezondheids-commissie wordt opgedragen en achten het niet onbillijk, indien biervoor als vergoeding voor den lijd, dien zulk eene commissie daaraan moet besteden, een toe lage wordt verstrekt. Wij wenschen echter niet in 't algemeen een salnrieering van de leden toe te staan, en zijn van oordeel, dat dit in elk bijzonder geval aan de goedkeuring van het Gemeentebestuur dient te worden onderworpen. Wij stellen Uw vergadering daarom voor, ons te machtigen, nan de Gezondheids-commissie te berichten, dat tegen een toelage aan de twee deskundige leden der sub-commissie voor het systematisch woningorderzoek van hoogstens hoogstens f0.40 per lid en per woning geen bezwaar bestaat, mitB de betrokken begrootings- post hierdoor niet worde overschreden. Aangenomen z. d. of h. st. 9. Voorstel tot het verleenen van een cre- diet voor inrichting van het kookonderwys op de Herhalingsschool. t Het Hoofd van het Herhalingsooderwijs t berichtte desgevraagd aan R. en W. Aangezien dit onderwijs slechts ten doel heefr den leerlingen de eerste beginselen te onder wijzen en niet ontaarden mag in vakonderwijs, zoo zijn wij van meening, dat de leer keuken, zonder aan de degelijkheid te schaden, zoo een voudig mogelijkheid moet ingericht worden. Ook de deskundige was van deze meening en verzekerde bovendien, dat in een cursus van 12 a 13 lessen, elk van drie uur, den meisjes het allernoodigste inzicht in de kookkunst gegeven kan worden. De duur der lessen is op drie uur gesteld, wijl er onder begrepen is: a. bespreking der leerstof, b. de practische toepassing en c. het reinigen en opruimen der keuken en gebruikte gereedschappen. Behalve de kleinere inventaris, waarover de betrokken onderwijzeres mij nader zal inlichten, zouden er noodig zijn een fornuis en verder eenige kooktoestellen. Met het oog op het voorshands klein aantal leerlingen en in aanmerking ge nomen, dat het gas te Amersfoort al meer en meer populair wordt, zou m.i. het fornuis ge voeglijk kunnen vervallen. Zoo noodig kan het vervangen worden door een paar gaskomforen meer, en wat den fornuisoven betreft, voor 't geval dat men aan dezen behoefte heeft, dan zijn er ook op het gebied der gas-industrie in richtingen, die met minder kosten daarin kunnen voorzien. Als onderwijzeres voor dit cursusjaar stelde zich beschikbaar mej. M. E. de Holl, Nieuwe Gracht 135 te Utrecht. Mocht deze onderwijzeres door UE.A. aange wezen worden, zoo stelde zij zich voor, les te geven des Woensdags van vijf tot acht uren, gedurende do maanden Mei, Juni en September. Met het oog op de invallende vacanties en do warme maanden Juli en Augustus geloofik.dat deze regeling niet verwerpelijk is. Ik ben zoo vrij, nog een paar vragen onder de aandacht van UE.A. te brengen en wel deze: Op welke wijze wenBcht UE.A. de noodige ingrediënten, nis aardappelen, meel, vleesch, groenten, suiker, te doen verstrekken? en Wat moet er geschieden met de klaargemaakte spijzen? Blijven die ter beschikking van de leer lingen of wenscht UE.A. er een andere bestem ming aan te geven Wat de eerste vraag betreft, ik behoef UE.A. wel niet te verzekeren, dat ik volgaarne bereid ben, onder mijn verantwoording, deze artikelen door een vertrouwd persoon te doen aankoopen. Zoodra door UE.A. op het een en ander be schikt zal zijn, hoop ik U zoo spoedig mogelijk, na overleg met de aangewezen onderwijzeres, een opgave on raming van den kleinen inboedel der leerkeuken te doen gewc-den. De inventaris wordt begroot op f316.25. De Commissie van Toezicht op hut Lager Onderwijs berichtte: dat zij met ingenomenheid kennis nam van het voornemen om overeenkomstig art. 3 van de Verordening regelende het Herhalingsonderwijs, het kookonderwijsbij deze inrichting in te voeren. Wat het technisch gedeelte der zaak betreft, wenscht zy U, op voorstel der Dames-leden, in overweging te geven: .1. de voorkeur te geven aan een gewoon fornuis (behalve 3 gnscomforen) zooals de leer lingen later ook zullen gebruiken. Zij moeten de behandeling van een fornuis kennen, wat betreft het stoken (in verband met besparing van brandstof) en het schoomaken; II. in de gootsteen stoppen te laten aan brengen, zoodat de gootsteen, afgesloten zijnde, het water bewaart, hetgeen bij afwnsschen en schoonmaken een groot gemak en besparing van werk geeft. Het is natuurlijk de bedoeling, boven eiken gootsteen een k;raan van de water leiding aan te brongen III. in plaats van 4 tweepersoons bankjes 8 gewone keukenstoelen aan te schaffen. B. én W. schreven in hun prae-advies: Overeenkomstig artikel 3 van de Verordening tot regeling van het Horlialingsondcrwijs, moet met ingang van 1 Mei a. s. onderwijs in het koken worden gegeven. Nu geen vooruitzicht bestond, dat met ingang van dien datum de Industrie- en Huishoud school in werking zoude zijn, hebben wij bet Hoofd der Herhalingsschool advies gevraagd omtrent de beste wijze om dit van Gemeente wege in te richten. Wij leggen hierbij de twee voorstellen van dit Hoofd over, benevens het advies der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs, waaraan wij onB refereeren, onder opmerking, dat het onze bedoeling is, al9 lokaliteit aan te wijzen het Gemeentegebouw in de Koestraat, dat wij geen bezwair hebben tegen de aan- schafling van een fornuis, dat de wijze van ver strekking der ingrediënten, als aardappelen enz,, reeds geregeld is, en het gebruik der toebereide spijzen door de leerlingen zeiven ons het meest gewenscht voorkomt. Wij stellen U voor, ons voor het kookonder- wijs in 1904 een crediet van f500 te verleenen, waarvan omstreeks f325 voor inrichting, om streeks fl'25 voor leermiddelen en omstreeks f50 voor salaris en reiskosten der onderwijzeres benoodigd zal zijn. Aangenomen z. d. of h. st. 10. Vaststelling van het kohier der Inkom stenbelasting, dienst 1904. Vastgesteld z. d. of h. st. op een bedrag van f76 959.00. 11. Reuoeining van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim (vacature mr. W. D. Caudri) vierde categorie. Benoemd de heer G. Dekker. 12. Benoeming van twee leden en twee plaatsvervangende leden der Commissie be doeld bij art. 15 der Wet van 11 April 1827, Staatsblad No. 17 (Schutterijen). Herbenoemd de aflredenden, de Wethou ders Celosse en Visser en tot hun plaatsver vangers de heeren mr. Prikken en mr. Vader. 13. Ontwerp-besluit tot liet verleenen van afschrijving wegens vertrek of overlijden van aangeslagenen in de Inkomsten-belasting, dienst 1903. Aangenomen z. d. of h. st. Hierop werd de zitting gesloten. De hoofdinhoud der discussiën in het vol gend nummer. Het opnemen v»u Ingezonden stukken breufl niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. In mjjn opstel over Oldenbarneveld vermeld ik, dat Maurits weigerde met 10 000 man aan het verlangen van de Staten-Generaal te voldoen om Ostende te ontzetten, dat door Albertus met 20 000 man werd berenddat de Prins daarop Rijnberg ging belegeren en gehoorzaamde toen de Staten-Generaal hem bevalen 2000 man van zijn manschappen ter versterking van het garnizoen naar Ustende te zenden. Ik had die feiten nodig om de toenmalige verhouding tussen Maurits en de Staten-Generaal te schetsen. By de vele onwaarheden, die de heer Hel dring mij naar 't hoofd slingert, behoort ook, dat hij mij toedicht, hoe ik het bovenstaaude heb gedestilleerd uit Blok D. 111, bl. 481, en mij dus schuldig heb gemaakt aan verdraaiing van de geschiedenis. Aan het verlangen van dr. H. J. Reijnders, die reikhalzend uitziet of ik van de aan tijging een zakelike verklaring kan geven, zal ik nu voldoen. Daar ik da kwestie Ostende uit een ander oogpunt behandelde dan Blok, kon ik deze schrijver ook niet als bron gebruiken. Ik had uitvoeriger werken nodig om datgene te doen uitkomen, waarover Blok niet spreekt, o.a. dat van Motley. Deze schyft in zijn History of the United Netherlands Vol. IV p. 60 (vertaald): »Het »was het verlangen geweest van die verga- »dering (do Staten-Generaal) een nieuwe «inval in Vlaanderen te doen mei het doel «om de Aartshertog terug te werpen, eer «hij de tyd zou hebben om zijn voorlopige «werkzaamheden te voltooien. Maar voor dat «jaar (1(301) ten minste was Maurits besloten, «niet af te zien van zijn eigen plannen, die «afweken van die van hen, welke zoveel on- «wetender in de krijgskunst waren dan hy «zelf «Aldus trok de Prins, in plaats van een «nieuwe Nieuwpoortse veldtocht te wagen, «met omstreeks tien duizend man in »'t geheel te velde, begaf zich naar de Rijn, «en sloeg in 't begin van Junie het beleg voor «Rijnberg. Het was zijn doel de aarts- «hertog voor 'toogenblik zyn tanden te laten «stuk bijten op de wallen van Ostende, terwyl «hij de oostelike grenzen wilde verdedigen, «waarover geregeld versterkingen en toevoer «kwamen voor de Katholieke legers." Velen zullen begrypen, dat ik mij niet verder inlaat met'het twistgeschrijf van de heer Heldring, en dat ik geen lid meer ben van de Vereniging Johan van Oldenbarne veld. A. M. KOLLEWIJN Nz. Als brounen Van Meieren, De Groot, Van der Kemp. RECLAMES. 1—5 regels fl.25; eiken regel meer f0.25. Alweer een. Ik wm leu einde raad, zoo schreef ous mej. H. Vermey, wonend* la Nes aan den Auistel, zoo werd ik voortdurend geplaagd door hevige hoofdpijnen die mij alle lust en moed tot werken ontnamen wat ik er ook voor aangewend had, niets mocht uijj baten, liet werd van dag tot dag erger, totdat mijne zuster mij zeidemeid, je moest eena eeu doos Pink Pillen gebruiken; ik heb er zooveel vao gelezen dat ik er bepaald een redmiddel voor je inzie. Ik had er wel tegenzin in, maar ik liet mij bepraten en ik betreur het nietreeds den derden dag gevoelde ik mij beterik zette de behandeling voort, volgens de voorschriften die in de gebruiksaanwijzing zyn aan gegeven, en de beterschap uam van dag tot dag toe. Met lust en opgeruimdheid begaf ik mij naar mijn werk; het zwakke gevoel dat ik voorheen in tiiyne beenen ondervond verdween, en thans gevoel ik my zoo welvarend dat ik blij beu mijn zusters raad op gevolgd to hebben. Tk raad dan ook een ieder aan zoowel jong als oud do Pink Pillen te gebruiken, want zij hebben my een geheel nieuw leven bezorgd. Gij kunt overtuigd zijn dat als het niet zoo was ik deze verklariug niet zou geven want een ieder in niijue omgeving staat verstomd over de krachtdadige uitwerking van dit geneesmiddel. De Pink Pillen zyn eveneens een krachtdadig middel tegen alle ziekten voortkoiueude uit den slechten toestand vau het bloed, zooals: bloedar moede, bleekzucht, algemeenezwakte, moedeloosheid, rheumaliek, heupjicht, zenuwpijnen; zjj zyn een uit stekend middel tot regeling der vrouwen en bewij zen groote diensten tot de ontwikkeling van den jnngeiiug en van het jonge meisje. Moeders veron achtzaamt uiet dit middel by de rorining uwer jonge dochters aan t* wenden; gij zult u voor vele zwarig heden vrijwaren. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produklen worden ook dc Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zy uiterlijk den schyn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezi- ten zo in gecneti deele. Koopt ze slechts by die depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of, zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder k„niec, den heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 donzen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdrm, hoofdde pothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. vaude Weg, dro gist, Langestraat 23 te Amersfoc rt, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil len beeft nog nooit iemaud ge nezen. Afbeelding der doos: s-GRA VENHAGE AMSTERDAM Lange Hoatstraat 10. Damrak 92. De Directie bericht dat de Coupons der Pandbrieven, vervallende 1 MEI 1904, be taalbaar zijn gesteld aan bovengenoemde kantoren en te Amersfoort by de heeren HAMERS Co. De Directie, J. HOOFT GRAAFLAND. J. A. van ERPERS ROIJAARDS. 37«5ste TA A TS-LOTK fiiJ. Vierde Klasse. Trekking van 25 April 1904. (500 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Rreede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f65. 3208 3218 3713 3714 8187 10051 10917 13984 15285 15302 en 18681. Te zamen 23 prijzen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H. Sacramenten, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer GERARDUS ANTONIUS KAMI', in den ouderdom van 67 ja 's-Rosch Hintham A. M. G. van ERP— Kamp. H. A. van-ERP en Kinderen. Amersfoort, Wed. C. T. KAMP Jehaes. Amersfoort, 25 April 1904. Ncderl. Tooneelvereeniging van AMSTERDAM. •Vrijdag 29 April in de Sociëteit AMICITIA. 220ste opvoering van spel van de zee in 4 bedrijven van HERMAN HE1JERMANS Jr. Pryzen der plaatsen: le Rang f 1.50, 2e Rang f0.75, 3e Rang f0.40. Kaarten te verkrijgen en plaatsen te be spreken bij den Kastelein dagelijks van 12 tot 2 uur en voor leden der Sociëteit ook van 4 tot 6 uur. Bnrean half acht. Aanvang 8 nur. Sociëteit AMICITIA, Amersfoort. Dinsdag 3 Mei 1904, 8 uur mmmnmezmoism Reciteer- en Voordrachtavond van Voor programma zie groote amplakbilletten. Entreo f0.75. Voor leerlingen van Middel baar en Gymnasiaal onderwijs f0.50. Kaarten te bekomen en plaatsen te bespre ken aan de Sociëteit, vanaf Zaterdag 30 April, 's middags van 12 tot 2 uur en voor leden ook van 4 tot 6 uur. SCHOUWBURG UTRECHT. Haarlemsch Tooneel, Directeur: LOUIS BOUWMEESTER. Donderdag 28 April 1904, Een Sociale Misdaad, Regie: A. SAALBOBN. Voorafgogaan door: De Boezemvriend, Tooneelzpel in 1 bedryf van MARCO PRAGA, Orkest onder leiding van den beer H. KUIJPERS Aanvang HALF acht. H.H. Grossiers of Wederverkoopers. zijn te allen tijde tot Friescben marktprijs te bekomen, alsmede de beste Gondache, tot marktprijs te Bodegraven, bij J. W. EGGINK, Beekstraat 6. MEDAILLES, enz. verkrijgbaar tegen den zelfden prijs als bij de firma Begeer, zoowel naar teekening als anderszins. A. de VRIES, Amersfoort, Langestraat 26. Uobaloa,. WtfwnSHTNrjFi. Vn li J Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. Arnhemsche weg 8 A mersfoorl, j^OIFFBUR- J-'OSTICHEUR. Aparte salons voor Dames en Heeren. Nieuwste machines. Billijk tarief. MELK-SALON ARNHEMSCHE WEG 40. Ziektekiemvrije Melkproducten onder va9te controle van den heer W. A. van den BOVENKAMP. Tweemaal daags aan huls bezorgd MELK per Liter fC.09, per glas f0.05 KARNEMELK f0.03 per Liter. ROOMBOTER f 1.30 per K.G. Prima ZOETEMELKSCHE LE1DSCHE KAAS 35 en 40 cent per 5 ons. BIEREN en ALCOHOLVRIJE DRANKEN.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 3