No. 5495. 53e Jaargang. Eerste Blad. Feuilleton. SLAT bi It PA LM Eli te Londen, FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KOR TE GR ACHT f. Telephoon 19. Dit nummei' bestaat uit TWEE BLADEN. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS ven AMERSFOORT doen to weten, dat door den Raad dior Gemeente in zijne ver gadering van 26 April 1904 ia vastgesteld de vol gende verordeniug. Artikel 1. In de gemeente Amersfoort lijn zes ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Art. 2. Er ie óen bureau van den Burgerlijken Stand;dit dit wordt gehouden- in een der lokalen van het Gemeentehuis. Voor het voltrekken vau huwelijken zijn boveudietf twee lokalen van het Uemeentehuis beschikbaar. Art. 8. De verdeeling van de werkzaamheden tusschen de vereehillende ambtenaren is als volgt: A. Eén hunner verricht in den regel alle werk zaamheden, die door of krachteus eenige wet aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand zyn op gedragen, behouden» het behaalde eub c. B. Kóu hunner verricht bij ongesteldheid, afwezig- beid of onlstenteuis van den sub A bedoelden ambte naars al diens werkzaamheden. O. Vier hunner voltrekken in den regel de huwelijken. By hunne verhindering of ontstentenis geschiedt dit door den sub A bedoelden ambtenaar. Art. 4. Het bureau van den Burgerlijken Stand is voor het publiek geopend, eiken dag van des voormiddags 9 tot des Damiddags 3 uur, en des Diusdags bovendien des voormiddags van 8', 4 tot 9 uur, een en ander met uitzondering: lo. van den Zondag, den Nieuwjaarsdag, den tweeden Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pinksterdag en de beide Kerstdagen, Indien twee of drie dezer dagen op elkander volgeo. is het bureau op den tweeden en derdeu dezer dagen telkens ven 's middags 12 tot 's namiddags 1 uur voor het publiek geopend uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. 2o. van den Goeden Vrijdag en den Verjaardag van H. M. de KoningiD, op welke dagen het bu'eau van 's morgens 12 tot 's namiddags 1 uur voor het publiek geopend is, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. Art. 5. Deze verordening treedt in werking op den dag waarop de ambtenaren van den Burgerlijken Stand, te benoemen krachtenB artikel 149 der Gemeentewet, zooals dit luidt volgens de Wet van 1 Februari 1904 (St.bl. no. 26), hunne functie aanvaarden. Aldus vastgesteld door den Gemeenteraad van PENSI0N0P0LIS. 8. Lili was veel mooier dan Hilda, alleen wat te groot voor baar leeftijd en wat mager, maar te lijker was haar gelaat en te mooier waren haar groote blauwe oogen. Haar teint was zacht als een persikschil en haar vol blond, haar bad een gouden (lans. Na een kwartiertje had de wagen den goeden straatweg bereikt en nu ging bet er Ilink vandoor); reebts waren korenvelden, links strekte tich ureii ver een prachtig beukenbosch uit. De majoor kende den gansohen omtrek en maakte maar al door plannetjes voor nieuwe toertjes. .Waarvoor ben je anders naar Beberswalde ge komen?" vroeg hij .om te profiteereu van het natuur schoon, natuurlijk. Iels auders is er niet. Concerten worden er niet gegeven en het theater is xóo slecht, dat men uit medelijden met den directeur een billet koopt, doch het niet gebruikt. Verleden winter gaven se den „Fausl", als opera. Ik ging er heen omdat ik haar twee jaar gele-'au te Parijs had geboord en ik e»D» een vergelijking wilde maken. Ik was natuur lijk voorbereid op heel veel, maar toen in plaats van een orkest een piano de ouverture begon en de rol van „Gretchen" door een man werd gelezen, om dat de jufirouw er vandoor was gegaan met den souffleur, kon ik 't niet harden en wilde ik heengaau. De directeur, die den „Faust" zong en me zag weg gaan, hield middenin zyn aria op en riep me van 'ttooneel toe: „Wie geen verstand heeft van klas sieke musiek, mag gerust heengaan Gounod neemt het hem niet kwalijk". Nooit in mijn leven heb ik zóo gelachen". Hilda klapte in de handen van pret. „Owat verheug ik me op dergelijke genoegens; daar gaan we dikwjjls heen, niet waar papa? De lange winter avonden sullen bier wel vervelend syn." Amersfoort, in zijn openbare vergadering van den 20. April 1904. De Voorzi'ter, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tit. SANDBERG. Gedaan te A merefoort, den 23. April 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. BURGEMEESTER ou WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, Brengen ter algemeene kennis, dat de gewone jaarljjksche COLLECTE feit behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, laats de huizon der ingezetenen zal plaats hebben op Maandag den 9 Mei 1904. Zg weuscbeu deze ten dringendste in de belang stelling der ingezetenen van allen rang en stand aan te bevelen. Men vergete niet, dat al moge ook hst getal der overgeblevenen uit de veldtochten van 1830 en 1831 jaarlijks verminderen, daarentegen tengevolge der expedition iu onze Oost-Indische Bezittingen het getal van beu, die op onderscheidene wijze aanspraak hebben op ondersteuning, steeds weder toeneemt en vermoedelijk zal blijven toenemen. Bij bet op zich zelf verblijdend verscbijusel, in de laatste jaren alom in den lande waargenomen, eener toenemende belangstelling in allee wat de verdedi- giug des Vaderlauds betreft, vertrouwen Burgemeester eu Wethouders, dat de opbrengst dezer Collecte zal bewijzen, dat men ook meer dan tot dusverre be lang stelt in bet lot van den verminkten en hulp behoevenden oud-soldaat! Moge toch hun, die hun leven veil hebben voor het Vaderland, de overtuiging worden geschonken, dat het Vaderland niet ondank baar is, en alzoo de in te zamelen giften er toe bij dragen, om aan meerdere Oud-strijders, die daarop aanspraak hebben, eeDe tegemoetkoming te verstrek ken ter verlichting der zorgen van deD ouden dag. Amersfoort, den 29. April 1904. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. 8ANDBERG. schrift om vergunning tot verkoop Tan sterkedrank in het klein bij hen is ingekomen van P. tan 't KLOOSTER, in het perceel aan den Hoogenweg no. 49. Amersfoort, den 29. April 1904. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretarie, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den klein handel in sterkedrank en tot beteugeling van open bare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek Verzuimt het niet. Wanneer men tegenwoordig iets nieuws lanceeren wil, dan bestaat daartoe geen be tere weg. dan door de menschen met seigen ougen" de eigenschappen te laten zien van de nieuwigheid, welke men »er in" wil hebben. Dat heeft de Singer-Maatschappij ook be grepen en daarom organiseert zij in ver scheidene steden van ons land 'n tentoon stelling van modern borduurwerk, en ook stopwerk waarop ieder, die lust heeft, zich kan overtuigen van het vele fraaie en nut- itge, dat men verrichten kan met en op de Singer Central bobbin-machine. Thans is Amersfoort aan de beurt om kennis te maken met die hoogst vernuftige en in haar werking toch zoo eenvoudige vinding; in »de Arend" zgn tot en met 6 Mei op smaakvolle wijze lal van handwerken, zoo op practisch als luxe-gebied, smaakvol geëtaleerd en twee zeer bereidvaardige dames geven de bezoeksters en bezoekers ja reeds menig man nam er een kijkje, en waar om ook niet? gaarne inlichtingen omtrent alles, wat meu wenscht te weten. En als men zoo wandelt langs al die kunstwerken, als mnn aandachtig die hoogst artistiek geborduurde gordgoen bekijkt, of men bewondert de sierlgke, duidalgke mo nogrammen en de gaaljes-ietters, dun valt ons dadelijk op het gelijkmatige der steken, de keurige nuanceering, dat zoo harmonisch onmerkbaar samensmelten der tinten en het bijzonder glanzige der waschecbtc zgde. En dan de verkeerde kant van elk stuk hg mag gezien worden hoor! Het af- en aanhechten der draden is onzichtbaar en al leen om den achterkant te cacheeren behoeft geen enkel machinaal vervaardigd handwerk gevoerd te worden. De Centraal bobbin machine is er eene voor trapbeweging, evenzeer geschikt voor toe zetter, neem even een vet lettertje voor hetgeen volgt, want daar komt het op aan elk gewoon naai- als voor alle mo gelijke stop- en bordnnrwerk, wijl ze Is voorzien van twee bovenplaten, waarvan men er slechts éen op- of af te schroeven heeft dat dunrt maar enkele seconden al naar gelang men borduren of stoppen of gewoon naaien wil. Evenals bij liet gewone machine-naaiwerk heeft men voor 't borduren en stoppen een onder- en een bovendraad noodig noodig, de eerste is steeds van garen wit voor alle lichte, zwart voor alle donkere kleuren zoodat men voor een werk slechts een hoogst enkele maal het spoeltje te verwisselen heeft, tenzg men hot aan beide kanten het zelfde wil hebben, bijv. bij randen van gordgnen, Dat verrassend resultaat verkrggt men door eenvoudig ook den onderste draad van dezelfde kleur 'zijde te nemen als den bovendraad «Maar om zulk mooi werk te leveren als er ten toon gesteld is, moet je ook heel wat kennen" hoorde ik iemand zeggen. >Daar komt evengoed heel wat voor kgken als bij werken met de hand". Zeker en dat is maar goed ook, want als je maar eenvoudig machinaal, stom-ver velend te trappen hadt om al dat moois op een lap tullc of gaas te tooveren, dan zou zoo'n handwerk als geschenk geen waarde hebben, dan zouden we ons niet behoeven in te spanuen om die kunst te leeren en ons er in te perfectioneeren. Maar dit is een kunst welke men zich ge makkelijk eigen kan maken, die veel minder tijd vraagt en niet zooveel van ons gezicht vergt althans dat verzekerden m|j de Hexe courant it getlrukl met ite courant-inkt van de firma vertegenwoordiger J. J. HAHUSEW, kantoor en magazijn Cor net is Trompstraat 1 UOTTEUD.4M. „Gelooft u Uat maar Diet, juffrouw" stelde de majoor baar gerust „U suit meer uitgaan dan u misscbin lief is, óok omdat u het officiers-casino be zoekt." „Dat weet ik nog niet" viel mevrouw Von Kettler in „de tamiliün rijn allerliefst maar ouder ous gesegd vind ik majoor Von Gemmerstein hoogt onsympa thiek". „Maar waarom dan, mevrouw?" vroeg majoor Sperrlich verbaasd. De overste lachlte, dat het daverde en zeide daarna; „Miju vrouw kan 't hem nog altyd maar niet vergeven, dat hy mjj den dag van onze aankomst meenam naar 't casino en me daar meer te driuken gaf dan dienstig voor me was; maar ik hoop dat mijn vrouw 't hem even hartelijk zal vergeven al ze 't mij vergeven heeft, want hij deed 't toch uit louter kameraad- Zyn vrouw lachte honend. „Jullui mannen noemt het altyd een vriendschapsdienst als iemand je wat te drinken geeft. Wij, vrouwen, ('enken daar heel anders over, niet r.aar lieve?" Zij richtte zich tot mevrouw Sperlicb, doch deze, die haar man vergoodde en daarom alles van hem door de vingers zag, stemde niet zoo gansch en al met haar in en zeide gelaten„Ik oordeel minder streng, mevrouw; ik laat mijn man zich zoo dikwijls en zoo veel amusieren als hij zelf maai wil en als hij zich te goed amuseert, moet hij zelf de gevolgen er maar van dragen „Zie je nu, Emma" plaagde de overste zijn vrouw „dat is nu eerst mannentaal neen maar, dat is 't toch ook niet zoo iets hoort een man graag neem je er een voorbeeld aan Doch het geviel, dat mevrouw Von Kettler hitter weinig neiging toonde om het voorbeeld te volgen en zij begon dan ook oen huizhoudeljjken boom op te zetten, e«D kapittel dat na de eerste tandjes der kleintjes be'. alleronuitputtelijkst is en zóo hadden de dames 't nog druk over inmaak en schoonmaak en wat dies meer zij toen men reeds laug de Auenmiihle had bereikt. Deze geliefkoosde pleister plaats was ook heden weer vol gasten, die met rijtuig, per liots of te voet waren gekomeu ou 't duurde dan ook een heele poos eer men de Wegers vond, die zoo vriendelijk wsiren geweest beslag te j leggeu op eeu groot prieel waarin allou kouden plaats vinden. De begroeting was allerhartelijkst, I maar de jongedames waren ontzaglijk teleurgesteld de huzaren luitenant was er wel, doch in burger- i kleodiug en ofschoon sijn jacquet-costuum kenne lijk door een der eerste kleermakers te Berlijn ge maakt was, vonden de meisjes en vooral Hilda er „niets aan". Dat de kleereu den man maken, gaat nooit zóo op als voor officieren. Enfin, er werd een bonte rij gemaakt en gelijk 't wel van zelf sprak, kwam de joage Weijer tusichen de beide meisjes te zitten. Hij kende Lili reeds van vroeger en babbelde met haar als met een oude kennis, maar Hilda zag hg heden voor de eerste maal en omdat bij niet juist wist wat hg met haar kon bespreken, vroeg hg haar allerlei onzinnige dingeu, als: „Bevalt het u hier cog al? Hebt u al veel kennissen? Gaat u dezen zomer op reis?" en dergelijke. Hilda had hem wel aan zijn ooren willen trekken. Was dat na de zelfde jonge officier van van ochtend, die haar zóo bevallen was, dat zij er zich bepaald een feest van had gemaakt, hem nader te leerou kennen? En nu zat hg naast haar en zeurde over allerlei nonseus. Zg had zóo gedacht, dat bij vroolyk, des noods uitgelaten sou wezen en nu was hjj sóc dood gewoon als elke etumper die voor de eerste maal in zijn leven met jonge meisjes in gezelschap is. Nadat men koffie had gedronken, werd krijgsraad gehouden en men eiudigde met overeen te komen, in het bosch te gaan wandelen, tegen zeven uur te gaan eteu en daarna naar huis terug te rjjdenwas er dan uog een of ander noodig voor versterking, dan kon meu nog alt\)d in het „Deutsche Haus" nog even aanleggen. De gehuwden gingen voorop en op eenigen afstand volgden de jongedames met deu luitenant, die ook nu zeer weinig zeide en het alleen drukt had met de eene sigaret na de andere te rooken. Dit hinderde Hilda geweldigdaarvoor was zij toch niet hier ge komen en daarvoor had zg toch baar fonkelnieuw costuum niet aangetrokken. Ze wist heel goed, dat zg geen verbliudond^ schoonheid was, maar óok dat ze te mooi en te geestig was om soo genegeerd te worden. Te Berlyn had ieder heer gaarne met baar geschertst, enfin, als die huzaar dan koppig was tegen over een dochter van zoo'n infanterist" dan zou zy hem wel aan praten weten te krjjgen. En om hem te plagen en te doen gevoelen boe imeDS laf zjj zijn gesprek van zooeven bad gevondeu, vroeg sy, net als hg zoo straks: „Is u al lang bier met verlof? Blyf u nog lang? Ie u al lang officier? Wanneer wordt u eerste luitenant?" en dergelijke hartver heffende vragen. Hg antwoordde stipt op iedere vraag en scheen volstrekt niet te bemerken, dat zg hem voor't lapje hield en zich op hem wilde wreken. Zij keek beai hoofdschuddend aan. Zou kg als zooveel mooie menschen ook doodeljjk vervelend zgu? Eeu geluk was 't, dat hij xiob in eons gaf zooals hg was en niet eerst valsche hoop deed koes leren. Na een goed half uurtje kwam men op een uitge strekt open veld vanwaar men een prachtig vergezioht bad en op voorstel van mevrouw Von Kelller, die tegeu een steen gestooten had eu geweldigde pijn leed aan haar eksteroog, werd hier rust gehouden. Allen gingen op het het heerlyk mollige grss liggen eu verdiepten zich onder 't hoofd in hel natuurschoon. Plotseling slaakte Hilda een gil. „Kom, wat is er nu weer aaa de haod?" vroeg haar rader eenigszins boos, terwijl hg evenals de anderen bleef liggen. Alleen de jonge luiteuant was opgesprongen en stormde op haar toe. „Scheelt er iets aan?" vroeg hg. Hilda bleef doodelgk verschrikt liggen, haar groote oogen weren vol outselling en slechts met groote moeite bracht zg er uit„Een kikker, bier, op mgti schoot". Zij was doodsbang voor deze diertjes en beefde al als zg er aan dacht. Het denkbeeld, dat de dik zak verder springen en mischien op haar handen zou gaan zitten, deed haar 't bloed in de aderen verslyven. Wordt vsrvfllyd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1