Zaterdag 30 April 1904. No. 5495. 53e Jaargang. Tweede Blad. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 4.15. Advertentiën 4—6 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, oflicieële- «n onteigeningsadvcrtentiën per regel 45 cent. Reclames 15 regels 4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden inrekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT Telephocn 19. In de Remonstrantsche kerk wordt mor genochtend te half tien weder een godsdienst oefening gehouden voor jongelieden van 9 tot 14 jaar, terwijl de gewone dienst om elf uur aanvangt. Door het Armbestuur der Ev. Luthersche gemeente is machtiging gevraagd om het legaat van f 4000, aan dat Bestuur vermaakt door wijlen mevrouw de wed. G. Wetsels- Otto, te mogen aanvaarden. Mgr. N. B. P. Spit, oud-katholiek bisschop van Deventer hoopt Zondag 8 Mei te Rot terdam den heer W. B. Copper, diaken van het bisdom Utrecht, tot priester te wijden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden lijdt sedert zijn terugkeer uit Italië aan rheuma- tischo aandoeningen, gepaard met koorts, waardoor hij het bed moet houden. De opper-kamerheer van II. M. de Konin gin en de chef van het Militaire Huis van H. M. m .ken bekend, dat de door hen aan gekondigde audiëntiën te Amsterdam niet op de aangegeven datums zullen gehouden worden, dewijl H. M., wegens ziekte van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, het bezoek aan de Hoofdstad moet uitstellen. Bij het uitwerken der aanteekeningen van de jongste Raadszitting hebben we een paar regels over het hoofd gezien. We herstellen dit thans omdat daardoor een nog juister beeld wordt gegeven van bet gesprokene. We schreven Nog is ingekomen het rapport der Raadscom missie, in de vergadering van 29 Maart op verwek van den heer Plomp benoemd, om te rappor teeren omtrent de Reke ning der Ambachts school over 1903. B. en W. stellen voor, rapport en bescheiden te deponeeren ter Secretarie ter inzage van de leden. Mr. Prik ken vraagt waarom wordt afgewe ken van het gebruik, het antwoord voor te lezen. De Secretaris doet nu voorlezing en hieruit blijkt, dat de commissie, bestaande uit deheeren Plomp, Veis Heijn en Hamers, zich bepaalde tot de vraag door den heer Kleber in de zitting van 24 November gedaan (overlegging aan den Raad van de geheele rekening met alle daarbij behoorcndc bescheiden, zoodat men werkelijk zich een oordeel kan vormen over den finan- cieelen toestand) doch moest opmerken, dat de ontvangen bescheiden haar niet in staat stel den, een juist en afdoend oordeel te vormen. Volgens onze aan- teekening dient hier nog tusschen gevoegd De Voorzitter atelt voor, het rapport aan te nemen voor ken nisgeving. De heer Kleber vraagt of 't de bedoeling is, de zaak heden niet verder te behandelen. De Voorzitter ontkent zulks. Woordelijk zeidede heer Kleber hierop; De heer Kleber Dan Zou ik gaarne herinnerde, indertijd de even het woord hebben, vraag te hebben gesteld Ik heb de Rekening niet om te kunnen weten of gezien, maar ik moet do gelden, voor een betwijfelen of het taak bepaald doel toegestaan, is, baar op deze wijxo werkelijk daarvoor be- af te handelen. Ik was steed zijn en deze vraag degeeu die vroeg of de te hebben gedaan omdat Rekening niet behoorde geruchten liepen als zou- te worden onderzocht den de afgetreden Be- met de bescheiden, die stur.rsleden de schuld er bij behooren, opdat dragen van den minder wij zouden kunnen be gunstigen financieelen oordeelen of het geld, toestand der voreeniging. dat de Raad heeft toe- •Spr. heeft de Rekeuing gestaan voor een bepaald niet gezien. Spr. is dank- doel, daarvoor ook is baar, doch niet voldaan gebruikt. Ik heb dat en moet thans bezwaar ook gevraagd op grond, maken, de zaak af te dat er geruchten zijn doen met een eenvoudig verspreid, dat de finan- deponceren Is dit de cieele toestand der Am- zelfde Rekening als in bachtsschool minder het Jaarverslag is afge- gunstig was en de schuld drukt? daarvan zou berusten De Voorzitter bij de afgetreden Be antwoordt, datdeReke- stuursleden. Als de zaak ning, aan de commissie hiermee uit is, dan ben overgelegd aanmerkelijk ik dankbaar doch niet verschilt van die, welke voldaan. Ik heb de in bet Jaarverslag en Rekening niet kunnen de bladen geplaatst inzien. Mag ik vragen werd en stelt nogmaals is deze Rekening de voor, haar ter visie te zelfde, die ook in het leggen. Jaarverslag der school De heer Kleber is opgenomen stelt voor, de behande- De V oorzitter ant- ling uit te stellen tot woordt, enz. een volgende vergade ring opdat alle leden zich inmiddels op de hoogte kunnen stellen. Men ziet, dat de quintessence van hel door den heer Kleber gesprokene vrij voldoende in ons overzicht werd weergegeven. De heer J. Groebe, Commissaris van politie hier ter stede, is bij Kon. besluit met ingang van 45 Mei benoemd tot Commissaris van politie te Leiden. bijna- tien jaren heeft deze ambtenaar hier den dagelijlcsehen dienst der politie geleid en zeer zeker is vleiend 't getuigenis van een zijner chefs: «we verheugen ons over de onderschei ding welke u te beurt viel, doch betreuren hot vorli6s dit onze Gemeente lijdt door uw vertrek". Na te Rotterdam en te Deventer als inspec teur te hebben gediend en na Commissaris geweest te zijn te Zierikzee, trad de heer Groebe 31 October 1894 op als Commissaris hier ter stede. Uit den aard der zaak vertoefde hij meestal op 't bureauslechts als 't bepaald spande en zijn persoonlijke tegenwoordigheid door de omstandigheden werd geëischt, zag men hem op straat. Vandaar wellicht, dat zeer velen hier ter stede hem persoonlijk niet kennen. Doch dit mag van hem getuigd, dat hij zeer veel heeft gedaan om het politiekorps te re- organiseeren. Zoo werd het van 49 op 32 man gebracht, terwijl ook dooi1 zijn toedoen een billijker regeling werd ingevoerd opzich- tens het klaedingfonds. Hij was 't die, door aanhoudend te wijzen op den onhoudbaren toestand, den dienst van zijn personeel veel verlichtte door een betere regeling der ron den, terwyl hij mede ontwierp de nieuwe Verordening op de straat-politie. De merkwaardigste gebeurtenissen gedu rende zijn ambtsvervulling hier ter stede zijn do bouw van het nieuwe Politie-bureau en het afschaffen der nachtwacbts. In verband met het eervol ontslag, den heer W. Frans op zijn verzoek met ingang van 1 Mei verleend, is de heer L. A. baron Van lttersum, in de jongste Raadszitting benoemd tot ambtenaar bij den Burgerlijken Stand, bevorderd tot Commies ter Secretarie, terwijl in zijn plaats is benoemd tot adjunct- commies ter Secretarie de hoer E. van der Zee, thans in gelijke betrekking te Almeloo. Aan het examen voor de acte Lager ouder wijs heeft alsnog voldaan mej. M. P. B. Figgero. Kapitein J. C. A. Drabbe, van het 4e regi ment vesting-artillerie te Utrecht, vroeger hier in garnizoen, is belast met het bevel over de instructie-batterij te Arnhem en gister daarheen vertrokkeu. Van cfficieeie zijde bericht men ons: De Centrale anti-revolutionnaire Kiesver- eeriiging «Nederland en Oranje" heeft in hare vergadering van j.l. Donderdagavond voor de a.s. Staten-verkiezing candidaat ge steld den heer K. van der Burg, Oud-Bur gemeester van Ambt-Hardenberg en Gemeen te-ontvanger alhier. De heer K. van der Burg is gesteld in de plaats van het aftredend lid den heer J. Bolk, alhier, die in October 1901 gekozen werd inden toen opengevallen anti-revolutionnairen zetel van den heer jhr. mr. H. J. M. van Asch van Wijck, tegenover den heer L. On- vlee, toen candidaat der anti-revolutionnairen en Roomsch Katholieken. De heer Onvlee wenschte thans niet in aanmerking te komen. De andere aftredende Staten-ledeo, de hee- ren Schiinmelpenninck, Hartman en C. Th. van Beek, zullen waarschijnlijk zeer spoedig gelijk de heer K. van der Burg, door voor noemde kiesvereeniging definitief gecandi- deerd worden. De machtiging tot indienststelling van het Buurtstation der Ned. Centr. Spoorw. Maatschappij te Utrecht op Zondag 1 Mei is eergisteren van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid verkregen, zoodat thans niets meer de opening ervan voor het publiek verkeer in den weg staat. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, wordt het dan ook morgen, Zondag 1 Mei, in gebruik genomen. Ofschoon de Sunlight-zeep bij de huis moeders reeds lang goed staat aangeschreven, willen we even de aandacht vestigen op de inderdaad keurige reclame-étalage van dit artikel, in al zgn verscheidenheid, welke thans te zien is in het magazijn van den heer M. R. N. Oosterveen aan de Langestraat. De afdeeling Gooi- en E emland der »Ned. Maatschappij tot Bescherming van dieren" hield gisteravond onder voorzitting van den heer Bicker Caarten haar 40de Jaarvergade ring in «Amicitia". De notulen der vergadering, 24 April 4903 te Bussum gehouden, werden gelezen en onder dankbetuiging aan den Secrttaris, den heer J. C. van der Veen, ongewijzigd vastgesteld Deze las hierop het Jaarverslag over 1903 waaruit o. a. blijkt, dat ook in het afgeloopen jaar de afdeeling met vrucht is werkzaam geweest. Het ledental steeg met 108, doch verminderde door overlijden zoowel als ver trek met 61 en bedroeg alzoo op 31 Decem ber 405. De Kantongerechten in het ressort der af deeling sloegen 137 vonnissen, hetzij wegens dierenmishandeling, hetzij wegens dieren mishandeling, hetzij wegens overtreding van het verbod om plaats te nemen op de hon denkarren. Met erkentelijkheid wordt gewag gemaakt van de oplossing in de afdeeling van de vroeger hier bestaan hebbende «Vereeniging lot bescherming van den trekhond" en ook van de zoo welgelukte propaganda voor het schietmasker, welks gebruik het te slachten dier volkomen bewusteloos maakt, waarna het dus op pijnlooze wijze kan worden gedood. Het Bestuur verzoekt bij herhaling den steun en de medewerking zoowel van leden als niet-leden om mishandeling van dieren to voorkomen en zooveel mogelijk te beletten. Ondanks de groote activiteit en niet genoeg te roemen medewerking van de politie ont- snappen nog vele mishandelingen aan de aan- dacht van het Bestuur, dat dan geen vervol ging kan doen instellen tegen de dierenbeulen Bon, de veldwachter der vereeniging, dee,} 42 bekeuringen wegens het doen trekken dog honden met geringer schouderhoogte dan 50 c.M., 8 wegens het zitten op de honden kar 5 wegens mishandeling. Hg liet 13 maal trekdieren uitspannen omdat zij ver wond waren, gaf 6 maal de vrgheid terug aan de bg de wet beschermde vogels die hier ol daar op een weekmarkt werden te koop geboden en liet onder zgn toezicht 23 trekhonden en paarden, die moesten worden afgemaakt, dooden, hetzij door chloroform, hetzg middels het schietmasker. Ook iu 1903 werdeu trekzeelen uitgereikt of geld gegeven aau onbemiddelden om in het onderhoud hunner trekdieren beter te kunnen voorzien. Dank wordt gebracht aan de onderwijzers, de Pers, de politie en de justitie die de be doelingen der vereeniging propagdeeren bij argluoze koopers of onwetenden. Het verslag werd voorloopig vastgesteld onder dankbetuiging. De Penningmeester, de heer Thoe Laer,deed vervolgens Rekening en verantwoording. Zy sluit met f4355.66 in Ontvangst en Uitgaaf, met een batig saldo van f300, belegd op de Spaarbank van Amsterdam. Hem werd dank gebracht voor zijn keurig beheer en op voorstel -Ier Commissie décharge verleend. Alsnu werden herkozen tot Bestuursleden de heeren: Bicker Caarten, Van der Veen en Thoe Laer, en gekozen de heeren: dr. Kloppert en Van Harinxma thoe Slooten ('s Gravenland). Aan de orde kwamen nu de ingekomen 3tukken. Het Bestuur der Bouw-maatschappij »Craai- loo" heeft voorgesteld, rp den Laarderberg een monumentale drinkbak te maken voor mensch en dier en wilde daarvoor terrein en water geven, mits de afdeeling de drink bak aanschafte. Overwogen werd echter, dat daar wellicht behoefte tot drinken bestaat voor honden, doch niet voor paarden, die aan de Gooische Foer of Jan Tabak of in de omliggende boerdergen worden ge drenkt. Ook de hooge kosten, eon kleine f 1000 de bak alleen kost f60 pond ster ling doen niet zoo grif besluiten tot plaatsing. Intusschen zal het Bestuur de zaak nader overwegen. Ook overweegt het Bestuur een voorstel tot uitreiken van premiën aan beambten van politie en justitie, die vogelvangers bekeuren welke bij de wet beschermde vogels ver voeren; en een ander voorstel om, evenals ia Engeland liet geval is, te bewerken dat op hondententoonstellingen niet meer ge coupeerde honden worden toegelaten. Zulks natuurlijk met langen termijn, bgv. na 1 Januari 4905. Omtrent de bij de w t beschsrmde vogels trad het Bestuur in correspondentie met de «Sophia-vereeniging" te Amsterdam, evenwel zonder veel resultaat. Wel weet laatstge noemde dat deze vogeis worden verzonden naar Amsterdam en daar worden verkocht op de Oudeschans, doch door de uitnemende voorzorgen der overtreders en het uitstekende postenstelsel is het sedert 1899 niet moge lijk geweest, een overtreding te constateeren. Bij de rondvraag verzocht een der leden, een beter toezicht te doen houden op de behandeling der trekhonden vooral op markt dagen. Veelal zgn deze aan den kop gewond. Het Bestuur zal gevolg doen geven aan het verzoek, doch moest al aanstonds op merken, dat deze verwondigen hoogst waar schijnlijk ontstaan door onderlinge vechterg bij pleisterplaatsen der eigenaars op weg naar de markt en niet moeten geweten wor den aan mishandeling. Misschien echter valt den eigenaars te vragen om, indien ze onder weg een herberg bezoeken, hun kar zóo te plaatsen dat andere karrehonden niet met de hunne in gevecht kunnen komen. I Hierop werd de vergadering gesloten onder dankbetuiging voor de vrij talrijke opkomst. I Men vraagt ons plaatsing voor het vol- I gende, onder opmerking, dat zeker ook Araera-

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5