Stadsnieuws. Slaat dit NIET over. Ingezonden. Vredes, verscholen tusschen het geboomte aan de lage landen bij de zee, wor.lt slechts op beperkten afstand gezien. De oorlogsgod spreekt nog machtiger tot de verbeelding en tot de zintuigen der mensehen, maar de god des vredes krijgt nu toch ook zijn tempel en ook zijn stem wordt, al is het ook sta melend, gehoord. De Vredesconferentie, die ons deze stich ting bracht, verdient wel herdacht te wor den. Het denkbeeld, op haar openingsdag jaarlijks een groote revue te houden over de strijd machten des Vredes, vormt een ge lukkigen tegenhanger tegen de militaire parades, waarmede lang geleden overwin ningen worden herdacht. De militaire schouwspelen dienen om den krijgshaftigen geest in het volk wakker te houden en te versterken. Het Vredefeest van 18 Mei dient daarentegen om het gevoel van broederschap, Jen afkeer van geweld, den haat tegen on derdrukking, de liefde voor den vrede en den afschuw voor het bloedvergieten ruimer en ruimer te verspreiden en de volken in dachtig te maken, dat niets vergankelijker is dan militaire roem, en niets duurder gekocht dan militaire verovering. Zij, die daarvan overtuigd zijn, vormen reeds de meerderheid, maar zij staan nog niet sterk in hun geloof, zij laten zich nog nog meeslepen en opwinden, door degenen die hun nationale eer, hun nationalen trots, of huu nationaal belang weten te prikkelen. Daarom dienen zij tel ken male versterkt te worden in de juistheid van hetgeen zij in kalmen toestand reeds gevoelen. Niemand durft meer preeken het oorlogvoeren om des oorlogs wille. De verjaardag der conferentie, 18 Mei, zij de jaarlijksche preekbeurt van het vrede bewaren om des rechts wille. Dit zij zoo, totdat ook die toestand van overgang voorbij zal zijn en de heerschappij van het geweld met den lust tot onderdrukking uit de be schaafde menschheid zal zyn verdwenen. Ook dat zal komen KENhI8ÜEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. J. vas ZALINGEN, raet intrekking van lijne aanvrage dd. 20 April 1904, is ingediend een verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene brood- en banketbakkerij in het perceel alhier gelegen aan de Langestraat No. 1, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 3415, hetwelk op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt; en dat door J. H. A. W. VEEN END A AL, met intrekking van zijne aanvrage dd. 20 April 1904, ia ingediend een verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene banket bakkerij in bet perceel alhier gelegen aan de Langestraat No. 108, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. 741, hetwelk on de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en ant op Donder dag, den 2. Juni aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Kaadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van bet Gemeente bestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten een of meer dezer inrich tingen in te brengen. Amersfoort, 19 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUDTIER3. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. iiy de Dinsdug gehouden herstemming voor éen lid van het kies-college der Ned. Her vormde gemeente zijn uitgebracht 420 stem men, tegen 426 bij de verkiezing op 3 Mei en 3o5 bij die op 5 Mei 1903. Van onwaarde waren 3 biljetten. Op den heer A. Veen werden 243 stemmen uitgebracht, tegen 194 op 3 Mei, en op den heer A. J. de Wilde 174, tegen 209 op 3 Mei. Gekozen is dus de heer A. Veen, Hootd der school aan de Puntenburgerlaan. De gewone audiëntiën van de Ministers van Marine en van Rinnenlandschc zaken zullen deze week niet plaats hebben. Wegens het te verwachten drukke reizi- gersvervoer zullen gedurende de Pinksterda gen weder verscheidene personentreinen worden ingelegd. Van treinen gesproken, hebben lezeressen en lezers reeds kennis gemaakt met het nieuwe reclame-boekje der Centraalspoor In den bekenden kleurigen omslag met de zoo mooi uitgevoerde kiekjos bevat het, behalve allo denkbare inlichtingen omtrent tarieven enz. en een duidelijk spoor- en tramwegkaartje voor Midden-Nederland, heel handige wandelkaarten van Zeist en omstre ken, Baarn en Amersfoort en omstreken, ErmeJoo-Veldwijk en Harderwijk en omstre ken. en Nuntpeet en omstreken. Voor den luttelen prys van 10 cont ia het aan de stations verkrijgbaar. Het atads-lelephoonnet is uitgebreid met éen aansluiting voor Gebr. Levy, met nom- mer 103. De overige aansluitingen zullen nu wel spoedig volgen, Jbr. mr. dr. E. A. van Beresteijn, tijdelyk leeraar in Staatswetenschappen aan de Hoo* gere Burgerschool hier, is tevens benoemd tot leeraar in dat leervak aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jon gens en aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens tè Utrecht. De acte Lager onderwijs werd als alsnog behaald door de jongedames H. A. M. Legen, C. J. van der Hoven en M. A. Nieuwendijk. De heer A. P. H. J. van Weezei Errens, leeraar in Handteekenen aan de Hooge Bur gerschool en do Burger Avondschool hier, is benoemd tot lid van de commissie voor de acte handteekenen Lager ouderwijs. Voor het jaar 1904 is benoemd in de com missie tot het afnemen van het eind-examen van de af deeling hoogere land- en bosch- bouwschool der Rijkslandbouwschool te Wa- geningen dr. K. W. van Gorkom, oud-hoofd inspecteur der Cultures in Ned. Indië en oud-schoolopziener in het arrondissement Amersfoort. Majoor J. H. van der Burg, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot plaats vervangend lid en Voorzitter der commissie belast met het afnemen van het toelatings examen voor de Cadettenschool te Alkmaar. Kapitein jhr. D. Barchman Wuytiers, van het regiment grenadiers en jagers, zal bin nenkort liet leger met pensioen verlaten en optreden als majoor bij de Landweer. Luitenant-kwartiermeester H. L. C. Mulder van de Graaf, van het korps rijdende artil lerie, wordt van 2 tot 11 Juni gedetacheerd in de Legerplaats by Oldebroek. Tut leden der Jury voor de rij-en spring paarden bij het concours hippique op 4 Augustus in het Nimrod-park te Hilversum te houden, zijn benoemd kolonel H. F. D. Braams, ritmeester jhr. E. W. von Wrangel auf Liudenberg en kapitein jbr. R. J. Rutgers van Rozenburg. Laatstgenoemde is tevens benoemd in de Jury voor de luxe-paarden. De temperatuur van het water in de her opende Nieuwe bad- en zweminrichting was gister- en hedenochtend te 7 uur 58 graden Fahrenheit. Luitenant-adjudant F. E. Knoote, van het 5e regiment infanterie, wordt belast met het toezicht op de 21 cadetten die dezen zomer bij het korps worden gedetacheerd. De reserve-korporaals A. L. Heinsius eu A. H. van Kalken, van het 5e regiment in fanterie, zijn bevorderd tot reserve-sergeant. Van de 246 jongelieden van de lichting 1904 uit de provincie Utrecht, aangewezen als viennaaiiders, zijn er 40 ingedeeld bij het 5e regiment infanterie hier. Naar verluidt, wordt de vergunning tot het verknopen van sterkedrank in de militaire cantines ingetrokken. Omtrent de benoeming, de bezoldiging en de kleeding van de militaire schry vers bij de landmacht wordt binnenkort een nieuwe regeling getroffen. Daar den Minister van Oorlog gebleken is, dat de bepalingen van de derde zinsnede van art. 109 der Militiewet 1901 niet altyd juist worden opgevat, heeft bij, ter bevordering van een gelijkmatige toepassing dier bepa lingen, ter kennis gebracht vau de betrokken autoriteiten, dat, daar vóór de invoering van de Wet van 2 Juli 1898 voor het blijvende gedeelte het ploegenstelsel niet bestond, doch de dienst van dat gedeelte voor den geheelen duur door den zelfden milicien moest worden verricht, hieruit reeds dadelijk blijkt, dat vorenbedoelde bepalingen orspronkehjk geen andere strekking kunnen gehad hebben dan om den milicien in de gelegenheid to stellen, door ruiling van nummer den geheelen dienst van het blijvende gedeelte door een anderen milicien te laten volbrengen. Meldt hy zich tot die ruiling aan binnen 30 dagen na de loting, dan mag zij niet ge weigerd worden vraagt hg het later, dan is zy aan de goedkeuring van den korps- commandant onderworpen. Bij het ploegenstelsel doet zich de eigen aardigheid voor, dat een inan veelal twee maal met den zelfden milicien moet ruilen van nummer om vrij te komen van den dienst voor het blyveed gedeelte, waar hij vroeger, tot het verkrijgen van het zelfde resultaat, met Óen ruiling kon volstaan. In overeenstemming met de kennelijke bedoelingen van den wetgever is het de wensch des Ministers, dat bedoelde twee ruilingen worden beschouwd als éen hande ling. Verricht hij deze binnen 30 dagen na de loting, dan maakt hij gebruik van een recht, dat hem niet mag worden onthouden; vraagt hij de toestemming tot die handeling na allot p van deze 30 dagen, dan sluit de goedkeuring van de eerste ruiling ook de goedkeuring van de tweede ruiling in zich. Men deelt ons mede, dat de borduur-cur- SU8 van de «Singer-maatschappy" kort na Pinksteren ook bier ter stede zal worden gegeven. In een volgend nummer hopen we den juisten datum en de voorwaarden te kunnen meedeelen. De vereeniging «Handel en Nyverheid" is Dinsdag met drie andere handelsverenigin gen toegelaten tot den «Ned. Bond van ver- eenigingen van den handeldrijvenden mid denstand". Allen leden wordt Jus eerlang het week blad »De Middenstandsbond" kosteloos toe gezonden, het officieel orgaan van den Bond, dat zeer veel lezens- en voor den midden stander wetenswaardigs bevat. De «Vereeniging lot het bouwen en ver beteren van woningen te Amersfoort" niet te verwarren met «Volkshuisvesting"hield Dinsdagavond ten Raadhuize haar Jaarver gadering. In 1884 door den toenmaligen Burgemeester jbr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck opge richt met het doel om goede arbeiderswo ningen tegen lagen prys te verhuren, leed zij alras een kwijnend bestaan tot zij in 1900 door jbr. mr. Van Asch van Wijck werd ge reorganiseerd eu in het volgende jaar, meest onder Raadsleden, een 3t/3°/0 leening werd aangegaan tot vorming van een stamkapitaal. Tengevolge van de Woningwet kon de vereeniging subsidie vragen uit de Gemeen- kas en zoo werd, om de uitvoering dier wet mogelijk te maken, in 1903 begonnnen met den bouw van woningen aan de Pun tenburgerlaan. Immers, wilde men de krotten in de stad onbewoonbaar kunnen verklaren en als zoodanig ontruimen, dan moesten er goede en toch goedkoupe woningen elders te vinden zyn voor hen, die tengevolge van de WoniDgwet hun huis moesten verlaten. In September 1903 werden de eerste elf huizen betrokken, die f 1.25 aan huur deden; door de komst van H. S. M.-personeel zijn er thans 18 verhuurd. De huur is verhoogd tot f 1.35 wegens het bybouwen van schuurtjes welke, evenals bij «Volkshuisvesting" aanvau- kelijk waren vergeten. De huurpenningen komen geregeld binnen, waarvoor den op zichter Van Zwieten lof werd gebracht; slechts éen wanbetaler is er geweest. De rekening van den Penningmeester, den lieer J. K. H. de Jong Schouwenburg, luidt gunstig en heeft een batig saldo van ruim f900. De heeren Van Beek, jhr. mr. B. W. Th. Sandberg en Visser werden benoemd tot commissie om de rekening na te zien. Beleefd verzoeken we, de advertentiën voor het PINKSTERNUMMER, dat Zaterdagavond 21 dezer verschijnt, U IT E R L IJ K Zaterdagochtend TIEN1 uur ons te willen doen toekomen. Voor plaatsing van adver tentiën, die na dien tijd in komen, kan niet worden in gestaan. In de plaats van mr. W. M. J. van Luttor- veld, die wegens vertrek ontslag nam en wiens heengaan van de vereeniging zeer wordt betreurd, is opgetreden als Secretaris mr. A. van Traa. In verband met de invoering op 1 Augustus van de Woningwet werden negen artikelen der Statuten gewijzigd conform het voorstel, door mr. A. Van Traa ontworpen, zulks om toelating te verkrijgen. Besloten werd, in te trekken het verzoek aan den Raad om subsidie voor de coupon betaling. Hierna werd de vergadering gesloten. Het comité van steun voor de uitgesloten diamantbewerkers te Amsterdam beeft be sloten, een aantal notabelen aan te zoeken tot het vormen van een commissie van adhaerenten aan het streven van het comité, n.l. om gelden in te zamelen. Het provinciale comité der «Nationale Christen Geheel-onthouders-vereeniging" zal Tweeden Pinksterdag, des middags half drie, een groote openlucht-samenkomst houden in hot Lockhorster-bosch. Als sprekers zullen optreden ds. A. Drost, te Lo«neu aan de Vecht, Voorzitter van het comité; ds. H. W. Lieftinck, te Muiderberg; ds. C. J. Verweys, te Breulcelen; E. J. van Harencarspel te Amsterdam en J. Huizinga, te Kampen. De begeleiding der liederen zal geschieden door de Chr.Geb.-onth. muziek ver. «Caecilia". Bij de hedenochtend ten Raadhuize ge houden aanbestedingeu werd ingeschreven als volgt a. voor den bouw van een gymnastiek lokaal en een concierge-woning voor de Meisjesschool door: G. van den HoolT f 5700; G. C. Blanken, te Baarn, f5625; H. Noor man f4910; D. Juffer f4888; G. Prins Zn. f4886; T. van Hoogevest f 4758firma Koe nen Hemels f4705; W. van Genderen f4700; C. Ruitenberg f4633; H. Keyzer en J. Wildeman f4596; G. Wassink f4430; J. C. van Eijbergen f4425; en T. van Hooge vest f 4400 b. voor het maken van een schoolgebouw tot uitbreiding der openbare Lagere school aan de Hellingstraat door: G. Prins Zn. f13'960; G. van den Hooff f13280; firma Koenen Hemels f12784; J. C. van Eyber- gen f 12 750G. C. Blanken te Baarn, f 12 700 N. Wolfswinkel f 12 586H. Noorman f 12 528; D. Juffer f11795; H. KéijzerJ. Wildeman f11684; C. Ruitenberg, f11767; T. van Hoogevest f11497; G. Wassink f11179; C. J. Kuntz Ml 142. De uitvoering is opgedragen van het eerste werk aan de firma Prins Zn., van het tweede aan den heer C. J. Kuntz. Dinsdagavond rond half zeven ontstond, vermoedelijk door het spelen met lucifers door kinderen, een binnenbrandje in het per ceel aan de Vijverstraat, bewoond door G. H. Door spoedige hulp, waarbij twee politie agenten zich zeer verdienstelijk maakten, en het Ilink optreden van de manschappen der Wilhelmina-spuit mocht men er in slagen de vlammen spoedig meester te worden, al had den deze ook eenige meubelen reeds aan getast. De schade wordt niet gedekt door verze kering. Weinige uren later, tegen middernacht, werd de brandweer andermaal gealarmeerd tan gevolge van een ontzaglijken vuurgloed in de richting van den Soesterstraatweg. Zoowel de slangeuwagen der politie en de Vrijwilligers als de Wilhelmina-spuit rukten uit, doch kwamen eerst na een langen tijd tot de ervaring, dat de brand ver buiten de Gemeente woedde en wel te 8oest, waar de houthandel van den heer Van Dijk in lich terlaaie stond en behalve een schuurtje, waarin de motor en een benzine-opslagplaats zich bevond, geheel in rook en vlammen opging. De spuiten moesten dus onverrichter zake terugkeeren, doch hadden veel nut kunnen doen, daar het heel lang duurde eer de Soesters de brandkraanslangen hadden opgeschroefd. De groote houtvoorraad was verzekerd bij de Soeater Onderlinge Verzekering Maat schappij huis en inboedel bij de Tielsche Maatschappij. De eleetrische centrale, vlak naast het ter rein van den geweldigen brand gelegen, begon eerst tegen twee uur, en toen men dus bet vuur reeds zouwat meester was, de omgeving te verlichten. Niet in de tweede helft van Juni, doch eerst in begin Juli zal H. M. de Koningin- Moeder «Soestdyk" betrekken. H. M. is sedert gisteren te Honnef en zat vervolgens een maand in d m Harz vertoeven. Freule Wakkert, te Zeist overleden, heeft aan die Gemeente gelegateerd hetoverbosch aan de Donkere laan met huis en koetshuis onder voorwaarde dat dit bosch tot publieke wandeling worde opengesteld en opengesteld blijve, benevens een som van veertigduizend gulden tot onderhoud dier wandelplaats. Wees voorzichtig met een scherp woord te spreken. Als de bij haar angel in iets heeft gestoken, is zy haar kracht kwijt. Volgens do «Pharm. Zeitung" moet de zee-ajuin een voortreffelijk werkend verdel gingsmiddel voor ratten zijn. De ajuin wodt n.l. ia kleine stukjes gesneden en onder toe voeging van tarwemeel, eenige eieren, vleesch- afval en stukjes spek in de pan tot een soort koek gebakken. Van deze koek legt men eenige stukjes als lokaas op geschikte plaatsen, betgeen men zonder gevaar kan doen, daar de zee-ajuin alleen bij knaagdieren doodelijk werkt en voor alle andere dieren volkomen onschadelijk is. Er bestaat te Parijs een fabriek van kunstmatige slakken. Zij koopt slakkehuizen op -- van voddenrapers, die xe op de mest vaalt zoeken, enz. laat gekookte Kalfslongen fijn hakken en door een toestel in den ge- wenschten vorm en in de huisjes brengen. Zoo krijgen de fijnproevers hun lekkerny toegediend, en men zegt, dat de bijzondere smaak, die deze (kalfs)slakken hebben, als een keurigheid te meer wordt gewaardeerd. De zaak is uitgekomen doordat een werk man voor den rechter schade vroeg voor een vinger,'dien hy met het slakkedraaien verloren had. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelgk intieml met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatete (tukken word nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Zooals U zeker niet onbekend zal wezen,

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2