Stadsnieuws. Marktprijzen. Wjj drukken den wensch uit, dat de Gemeente raad, overtuigd dat onre Maatschappij al het mogelijke doet om het Amerefoortscne publiek te gerieven, ons voldoende tal willen blijven on dersteunen, opdat onze onderneming niet alleen oningekrompen zal kannen blijven bestaan, maar ook zooveel mogelijk in het belang van het publiek zal kunnen worden geëxploiteerd. In onze verwachting, dat het tramverkeer door de in gebruikneming van den nieuwen definitieven stations-toestand zou toenemen, werden wij niet teleurgesteld. De bedrijfskosten hebben daarbij vrijwel hun maximum bereikt, zoodat voortaan elke toeneming van het verkeer gunstig zal werken op het saldo van de exploitatie-rekening. Bij monde van mr. Van der Leeuw rap porteerde de linancieele commissie, bestaande uit de heeren Bolk, mr. Van der Leeuw en Van Mark, dat zij de balaDS en de winst- en verlies rekening zeer nauwkeurig heeft nagezien en alles, evenals het vorig i&ar, keurig in orde heeft be vonden. Het deficit is grooter door de grootere afschrijvingen, welke de commissie echter alle moest billijken. De commissie stelde dan ook voor, de Rekening goed te keuren onder dank betuiging voor het richtig beheer. Verslag en Rekening werden nu vastgesteld en Commissarissen gedéchargeerd, Maar aanleiding van de Rekening herinnerde de heer Blom er aan, dat de heerSinnige ver leden jaar en hijzelf een jaar te voren aandrong op verlaging van het tarief en vroeg tevens of de trams a&n het station niet even kunnen wachten op de treinen en niet, zooals nu vaak geschiedt, ledig wegrijden omdat het volgens den dienstrooster moet. De Voorzitter antwoordde, dat als er dubbelspoor ware, alle bezwaren reeds zouden opgeheven zijn. Als nn de trams wachten, moet de dienst hokken, wat vooral bezwaarlijk is voor de opgaande trams. De heer Blom meende, dat als er geen ver andering komt, de tram nimmer zal kunnen rendeeren. Spr. wil gaarne toegeven, dat noch koetsiers noch Directie er schuld aan hebben, doch geeft in overweging, verandering aan te brengen. De Voorzitter herhaalt, dat alles zou te ondervangen zijn bij dubbelspoor, doch zelfs in dien de Gemeente dubbelspoor zou toestaan in de stad, dan zal het Rijk op zijn weg geen dubbelspoor gedoogen. De heer Blom meent, dat op den Stations weg geen dubbelspoor noodig is en evenmin in de stad, doch vindt het jammer, dat de tram nu juist de brug over de spoorbaun naar Reste ren oprijdt als de passagiers uit het station komen. Dit komt o. a. geregeld voor bij den trein die te 3.56 uit Amsterdam aankomt. De heer Sinnige kan de technische be zwaren niet beoordeelen doch zou vreezen, dat dubbelspoor de onkosten te hoog maakt. Toch moet er in voorzien, want spr. is het volkomen eens met den heer Blom dat. zoolang er in dezen toestand geen verandering komt, de tram niet zal kunnen rendeeren. Zouden er wellicht meer wissels kunnen gelegd f De afstand van Politie bureau tot Kampstraat is te groot. Spr. denkt aan een wissel bij de Oude Vischmarkt. Daar door zou wellicht een 3 a 5 minuten speling worden gegeven en zou de opgaande tram niet behoeven te hokken. Men moet vooral zorgen, dat de menschen aan de treinen komen, maar 't ie óok goed, dat zij die van de treinen komen een tram vinden ea dit nu hoeft bijv. nooit plaats bij den trein die om 4.10 uit de richting Barneveld aankomt. De Voorzitter zegt, dat, al legde men een wissel bij de Kortegracht, de koetsiers daar niet kunnen zien of de tram dan reeds over den anderen wissel is. Bij de opgaande tram ziet de koetsier nu overdag naar het pikp&ard bij de remise en 's avonds naar een lantaarn, welke daar wordt geplaatst. De heerS^i n n i g e vraagt of er dan bijv. niet aan den weg een stang kan geplaatst, dien de koeteier bijv. me; zijn zweep overhaalt. De Voorzitter vreest, dat dit niet zal gaan en men een man zal moeten bekostigen die aanwijst of het baanvak vrij is. De heer Sinnige vraagt of dit niet auto matisch kan. Dat geschiedt elders toch 6ok. De beer Krieger, Directeur-administrateur, moet erkennen, dat de dienst min of meer on volledig zal blijven. Ongelukkigerwijze ia het spoorwegstation veel te groot voor de kleine plaats; er komen en gaan te veel treinen, ten gevolge waarvan de reizigers te druppelsgewijze aankomen. De middagdbnat is intusschen reeds heel wat rerbeterd. Spr. meent, dat een wissel bij de oude Visch markt weinig of niet zal baten, doch zal over wegen of een telegraphi3che verbinding van de beide vertrekplaatsen kan helpen. Voor !t oogenblik zou spr. raeenen, dat het eenig zou wezen een electrisch signaaltjeop den hock van den Ouden Vlasakkerweg, waar nu, door den bouw der huizen, de koetsier van de opgaande tram niet meer het vrije uitzicht op het Stationsplein heeft. Spr. heeft reeds zoom zignaaltje geprojecteerd, doch weet*nog niet te zeggen of het heil zal brengen. Het eenige zou zijn, te trachten de dienstregeling alsnog zoo danig te wijzigen, dat er steeds een tram aan het station staat. De toestand is intusschen reeds ree! verbeterd bij vroeger. De heer Van Veen meent, dat men teveel hecht aan kleinigheden en dat de fopt 3chnilt bij hel personeel, dat nog niet voldoend^geschoold «chjjnt, dat te veel op den dienstrooster rijdt en vergeet, dat het eenige speling heeft. Dikwyls gebeurt het, dat men door roepen de tram nog kan inhalen. Als er 4 of 5 minuten speling is, moest de tram nog even wachten cn niet leeg wegrijden. Spr. concludeert, dat de kleinigheden zijn te ondervangen als hel personeel beter zijn hoofd gebruikt en niet precies volgens het boekje afrijdt. De hoor Blom is het niet eens met den heer Krieger, dat een wissel tusscben Poli tie-bureau en Kampstraat niet een massa voordeel zou brengen. De bezwaren, door spr. en den heer Sinnige geopperd, zouden 6ck te ondervangen zijn als de Directie zorgde voor een tweeden wagen, die desnoods direct achter den eersten rijdt. Wel geeft dat meer exploitatie-kosten, doch 't zal ook meer opleverennu gaan de menschen maar loopen. De Voorzitter merkt op, dan dat men steeds met een dubbelen dienst zou moeten rijden. De heer Blom acht dit geenszins noodig. Vele treinen komen zelden te laatenkele echter steeds en wel 1 tot 3 minuten. De menschen moeten wennen aan de tram en niet ontwennen. De heer Croockewit vreest, dat door zoo'n dubbelen dienst men de opgaande tram telkens zal vastrijden. De heer Blom meent, dat als aan de opgaande tram de meeste zorg wordt besteed, men toch best twee afgaande trams kan laten loopen. De heer K1 e b e r it 't volkomen bens met den heer Blom, dat een volgtram voordeel zou brengen. De heer Krieger gaf 't denkbeeld aan de hand, steeds een tram te doen stationneeren bij het station, doch dit heeft zijn zeer eigen aardige bezwaren. Spr. heeft dikwijls gezien, dat de menschen «eer uit de tram gingen omdat zij te lang moesten wachten. De Voorzitter merkt op, dat, indien als regel moet worden aangenomen, dat er een volg tram loopt, er dan moeten aangeschaft zoowel een paard als een koetsier en een conducteur meer, wat een uitgaaf vordert van f1100 waarvoor weer 20 000 passagiers meer moeten worden ver voerd. Spr. voelt veel meer voor den weg, door den heer Van Veen aangewezen. De heer Sinnige vreest, dat als men het per soneel te veel vrijheid van handelen geeft, de opgaande trams nadeel zullen ondervinden. De heer Krieger is bereid een proef te nemen en de tram niet te doen vertrekken vóór de andere er is. Dat is bereikbaar. Wat het lange wachten betreft, moet spr. opmerken, dat hij aan het Centraal-station te Amsterdam wel 10 a 15 minuten in een tram wachtte; hier loopt men er na 3 it 5 minuten alweer uit. De heer Sinnige merkt op, dat de verge lijking met Amsterdam maak gaat; de afstanden zijn hier zooveel korter dat, als men vijf minuten moet wachten, men reeds thuis is vóór de tram. Zou 'tniet te vinden zijn door de opgaande trams een paar minuten vroeger te doen aan komen voor 'tstation? De heer Krieger merkt op, dat zij nu reeds tien minuten voor het vertrek der treinen aankomen, 't Is heel moeilijk, do dienstregeling in dier voege te veranderen. De heer Veis H e ij n vraagt of 't niet mo gelijk is, de tram van 4.19 te veranderen. De locaal trein die uit Amsterdam te 3.56 moet aaukomen, komt altijd te laat, doch vindt steeds een tram; de sneltrein, die steeds stipt te 4.16 aankomt en de meeste reizigers meebrengt, vindt er nooit een. De heer V an der Mark stelt voor, de zaak commissoriaal te maken en inlichtingen te vragen bij hen, die veel reizen. De Voorzitter moet opmerken, dat art. 18 der Statuten voorschrijft, dat het Bedrftiur de dienstregelingen maakt en niet spreekt van een commissie. Intusschen zal het Bestuur gaarne rekening houden met de ontvangen voorlichtingen en wenschen. De heer Van Veen persisteert bij zijn mee- uing, dat het personeel beter moet opletten en raetr moet leeren zelfstandig te handelen. Er is nóg een oplossing. Het personeel denkt nu: als ik te laat vertrek, dan kan de opgaande tram niet op tijd aan het station zijn en kom ik zelf óok te laat terug. Spr. wil nu vragen of het niet te doen is, dat de afgaande tram, als deze te laat vertrekt, niet geheel doorrijdt en dua bijv. aan de Kamperbinnenpoort terugkeert, tenzij ze tóch op lijd kan terug zijn aan het station. Dat ware wellicht te beproeven en moet dan te zijner tijd op de dienstregelingen worden aan geduid. De heer Kleber meent óok, dat de tram later kan ifrijden en heeft meermalen opge merkt, dat het personeel wel degelijk goed uit kijkt, vooral tegen 12 en 3 uur, als wanDeer het somtijds wel wat te iang wacht. Bij de namiddag treinen hapert de tram echter 't meest. De Voorzitter concludeert, dat het Bestuur nog eeDs overleg zal plegen en al het mogelijke zal doen om te gemoet te komen aan de inge brachte bezwaren. De heer Blom herinnert, ook gesproken te blijven en de vergaderingen zooveel mogelijk te bezoekeu tenzij aandeelhouders 't beter vonden, dat een Commissaris te Amersfoort woont. Aangezien de Statuten voorschrijven, dat steeds drie Commissarissen aanwezig moeten zijn om eenig besluit te kunnen nemen en het allicht kan voorkomen, dat éen der overige vier af wezig is terwijl de eene of andere zaak met spoed moet worden afgedaan, werd met ulge- meene stemmen de wenschelijkheid uitgesproken, dat een Commissaris binnen Amersfoort woon achtig moet zijn. Aan den heer Visser werd nu met algemeene stemmen eervol ontslag verleend, met dankzeg ging voor hetgeen hij sedert d. oprichting voor de Vennootschap heeft gedaan. Bij tweede vrije stemming werd in zijn plaats tot Bestuurslid gekozen de heer H. C. van Dam (Soesterweg). Tot leden der financieele commissie werden hierop herkozen de heeren Bolk en Van der Mark en gekozen in de plaats van mr. Van der Leeuw, die verzocht niet meer in aamerking te worden gebracht voor een herbenoeming, de heer P. A. J. Blom. Bij acclamatie werd hierop aangenomen het voor stel van het Bestuur om over 1094 een Gemeente- subsidie van f1000 aan te vragen, waarna de vergadering werd gesloten. De audiëntiën van de Ministers van Wa terstaat en van Justitie zullen aanstaandeu Dinsdag en Woensdag niet plaats hebben. Men «chryft uit Soest aan het »LItrechtsch Dbld." In een bericht uit Eemnes is de verwachting uitgesproken, dat alle R. Kath., Anti-rev. en Cbr. Hist, kiesvereenigingen in het district Amersfoort, de Katholieke en Anti-revolutio naire candidaten voor de Provinciale Staten zullen overnemen. Op welke overwegingen deze verwachting steunt, wordt niet gezegd, doch op goede gronden kan worden voorzien, dat de Cfar.-Hisbrisehen in dit district aan de eischen van goede trouw zullen voldoen, door het aftredend Christelijk-Historische lid, den heer J. Bolk, notaris te Amersfoort, lid van het kiescollege der Ned. Hervormde ge meente aldaar, opnieuw te caudideeren tegen over de nieuwe candidatuur van den anti- revolutionnairen heer Van der Burg. Den heer J. Groebe, die heden voor het laatst bier dienst deed en Dinsdag naar Leiden vertrekt om daar als Commissaris van politie op te treden, werd gisteren als herinnering aangeboden door den inspecteur en den ad junct-inspecteur een fraaie photo van het Politie-bureau eu door het korps agenten een photographische groep van het personeel, beide in keurige lijst. Ter tegemoetkoming iu de kosten van op richting van de muziekvereeniging «Een dracht'' der plaatselijke afdeeüng van den »Cbr. Nationalen Werknians Bond" is door H. M. de Koningin een bedrag van f50 en door H. M. de Koningin-Moeder een bedrag van f 40 ter beschikking gesteld van het afdeelingsbestuur. De temperatuur van het water in de Nieuwe Zwemschool was gisterochtend te 7 uur 56 en hedenochtend 55 graden Fahrenheit. Kapitein D. J. Heinsius, van het 5e regiment infanterie, zal eerlang den dienst met pensioen verlaten en optreden als majoor-commandant van een Landweer-district. De le luitenants der cavalerie P. H. B. Beernink en J. A. van Gellicurn, vroeger hier in garnizoen, hebben eergister bij het internationaal militair concours te Brussel veel lof geoogst. Luitenant Van Gellicum deolde met drie hebben over de verlaging van bet tarief en zulks Belgische officieren den 3en, 4-en en 5en prijs; te meer omdat eerlang een hulp-station aau den 1 luitenant Beernink met twee Belgische colle- Kleinen Koppel wordt geopend, dat de tram een gevoelig nadeel zal toebrengen omdat zeer velen van dat station zullen vertrekken. Als nu het I tram-tarivi wordt verlaagd, bijvoorbeeld 7'.j cent j eu per boekje tot 5 cent, dan houdt de tram wellicht vele bewoners van stadsgedeelten die voortaan van de halte zuilen gebruik maken, i Er zijn wel retour-, of liever duDbele rit-biljetten, I doch velen nemen die Diet omdat de tram tóch gewoonlyk weg is. Spr. geeft net Bestuur in overweging, ook hierover eens te denken. De Voorzitter antwoordt, dat hierover al inter gesproken is, óok iu de Bestuursverga ;e- ringen: het hoofdbezwaar is echter, dat, al* «ie tarieven worden verlaagd, men den eersten dag al verlies heeft. De heer B1 o rn vraagt of dan ook het eerste jaar verlies zal geven. Spr. houdt er zich van overtuigd, dat hoe goedkooper men den rit maakt, des te meer menschen zullen gebruik maken van de tram. De Voorzitter vreest, dat er toch niet ge noeg zullen komen om de schade te dekken of zelfs de zelfde onvangst te doen beieiken. Wat de opmerking van den heer Blom betreft, dat de retourbiljetten niet worden gebruikt, moet spr. opmerken, dat van de 17000 retours slechts 3000 niet gebruikt werden en dat zelfs bij de spoorwegmaatschappijen of der retours ongebruikt b.,:jven. Intusschen doet spr. de toe zegging, dat het Bestuur ook de quaestie der tarieven nogmaai9 zal overwegen. Aan de jrue komt nu punt 2: Benoeming van een Bestuurslid in de plaats van den beer A. Visser, die wegens vertrek bedankte doch zich bij nader schrijven bereid verklaarde aan te I ga's den 6en, 7en en 8en prys. In een spring-conceuis van équipes van vier waren 2ij winners van den 3en prijs. Als het weder zoo geheel anders dan verleden jaar Pinksteren niet alle plannen verwatert, zullen weer heel wat personen met do Pinksterdagen op reis gaan. Mogeu we in verband daarmee de busjes van «Reisbelasting", iu het station naast de plaatskaartenloketten, eens aanbevelen en verwijzen naar de advertentie van «Reisbe- l.isting" in dit nummer? By eenigszins gunstig weder zullen stellig ook de meetings van de «Christelijke Geheel onthouders vereeuiging" in het Lockhorsler bosch en van bet «Leger des Heils" te Rens- woude en te Woudenberg druk worden be zocht. Wie een tochtje naar Zeist maakt, kan, volgens de advertentie in dit nummer, by den heer Figi, aan den Lageweg, alles vin den wat een goede salon voor ververschingen aanbiedt. Bij de Donderdag ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verkooping van vaste goederen werden verkocht: het hoerenhuis met erf en tuin aan de Langegraeht no. 30, laatst in gebruik bij de lirma Muller Co., groot 81 centiaren, voor f3650 aan den heer J. van Loo; de drie woningen 46 tot 48 aan den Leusderweg tegenover de infanterie- kazerne voor f 2910 en de drie woningen 70 tot 74 aldaar voor f3260; vier woningen met erf en tuin aan het Monnikenpad voor f 1160; een perceel bouwterrein aan het Monniken pad voor f100, drie aldaar voor f570 en drie audere aldaar voor f530. Do pakhuizen van de firma J. van Vollen hoven, aan de Valkeslraat, waren inmiddels uit de hand verkocht, terwyl het perceel bouwland aan het Monnikenpad, groot 74.17 A., werd opgehouden. Ter gelegenheid van het Groot nationaal kegelconcours zal het Amersfoortsche sym- phonie-orkest «Jubal" Zondag 19 Juni op het terras van «Amicitia" een matinee geven. Vermoedelyk door het achteloos wegwer pen van een lucifer na het aansteken van een sigaar is gistermiddag brand ontstaan in een tentje van Utrechtsche kooplieden op den Hof. Door spoedige hulp werden de vlammen nog intijds gedoofd, echter eerst nadat zij heel wat schade hadden aangericht Gisteravond omstreeks half zeven gingen twee als heeren gekleede personen een vrien delijk praatje maken in den winkel van Gez. W.,aan de Appelmarkt, tot opeens een hunner eenige paren klompen onder zijn jas stak en de andere de woonkamer inliep om óok iets te bemachtigen. Een voorbijganger kwam de bewoonsters te hulp, trad tluks op als eigen rechter, ging den klompenliefhebber nogal hardhandig te lijf en wierp hem en daarna zijn kameraad, die ook een arm vol klompen had weten te bemachtigen, de deur uit om zoo te zeggen in de armen van een politie agent, die van de toegeloopenen zeer ruim assistentie verkreeg om een der heeren in verzekerde bewaring te kunnen stellen. De andere, die ontkwam, is intusschen bekend. Een kwajongen, die zich gisteravond rond half negen op de Puntenburgerlaan ver maakte met steenen gooieD, had eindelijk de voldoening, nadat hy ai bijna een paar menschen had geraakt, een aangespannen paard te treilen, dat nu op hol sloeg en in vliegende vaart den overweg over joeg. Eerst na veel rnoeite kon het in de Van Persijn- straat worden gegrepen eu tot staan gebracht. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Begin niets in toorn; een dwaas, die met storm in zee steekt. Bij de vermelding van den uitslag der aan besteding voor den bouw van het gymna- stiek-Iokaal en coueierge-woning bij de Meisjes school deelden wa mede, dat dit werk was opgedragen aan de 1 eeren Prins Zn. Het werd echter gegund aan den minsten der 13 inschrijvers, den heer van Houge- vest, voor f 4400. STsiATS-LiOTEHlJ. VIJFDE KLASSE. TWEEDE WEEK Trekking van 19 en 20 Mei 1904 (1900 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. 0. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- sira.at 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 10067. Prijzen van f 70. 3205 3220 3728 4035 10912 15276 en 18686. Te zamen 8 pryzen. Zonder pry*-zyn uitgetrokken: 32.16 3209 3213 3221 3702 3715 3719 4002 4021 4028 4034 4037 4038 4633 4636 4648 8488 10053 109061091110929 10932 10942 13971 13976 13985 15287 15300 15320 1532-2 15841 15S46 158561747518666 18691 18693 20308 20312 en 20331. Volgende' trekkingen geschieden 24—27, 30 en 31 Mei, 1-3 Juni 1904. Behalve de premie van f30000 voor den laatst uilkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het lamst uitgetrokken lot, zyn ingebleven de navolgende prijzen: 33 van f1000, van 39 f 400, ^30 van f200, 12 van f100 en 2066 van i 70. Amersfoort, 20 Mei 1904. Appelen f.af.— Peren f k f Zandaardappelen f2.50 i f3.Hoen dereieren f3.a f3.35 per 100stuks. Boter f1.- afi.10 p. k. Kippen f0.90ifl.40 Kuikens fl.it f 1.30Piepkuikens f0.80 i f 1.40 f0.Ganzen f0. f0.-- Eenden f0.90 a f 1.20 Hazen f 0.a f0.Wilde konijnen f 0.k f0.Tamme konijnen f0.40 a f0.80 p. st. Duiven f0.60Af0.70 p. paar. Vette varkens f0.— a f 0.—Magere varkens f 14 it f20 Zeugen f50.- i f70.— Biggen f8.— k 112.—. Aangovoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heel. Klei aardappelen, 150 heet. Zandaardappelen, 90(XX) st. Hoendereieren, 1400 kilo Boter. Vette varkens, Magere varkens,Var kens voor exportslageryen, 300 Biggen en 15 Zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2