op, dat adressant verzoekt, voor liet geval de Hond hot samenstellen der verslagen aan een under dan den tegenwoordige» verslaggever meent te moeten opdragen, als oudste gegadigde daarvoor in aanmerking te mogen komen. Nu ons advies strekt tot niet-inwilliging van het verioek-Kuijpor, waardoor de tegenwoordige toestand toudo blijven bestendigd, vervalt het motief hetwelk den heer Krederiks aanleiding heeft gegeven tot indiening van zijn verzoek schrift, en kan dit derhalve voor kennisgeving worden aangenomen. Het nader adres van den lieer Kuijper luidt: Naar aanleiding van het advies van B. en W. (gew. st. No. 4584) strekkende tot afwijzing van het verzoek van ondergeteekende inzake de leve ring der Raadsverslagen, veroorlooft requestrant zich de vrijheid, alsnog het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Requestrant is van oordeel, dat het bezwaar, hetwelk B. en \V, afwijzend doet adviieeren hierin gelegen is, dat B. en W. èn oen stenograaf èn een drukker zullen moeten nemen, zoomede dal de kosten van vervaardiging en drukken van het stenografisch verslag méér dan f600. (de som die op het oogenblik daarvoor is uit getrokken) zal bedragen. Teneindo aan dit bezwaar te gemoet te komen, heeft requestrant zich iu verbinding gesteld met den heer G. J. Slothouwer, drukker alhier, met het gevolg dat genoemde heer zich wil verbinden tot het gedrukt leveren van het door onderge teekende vervaardigde stenografisch verslag, op de voorwaarden, door B. W. vastgesteld. De gezamenlijke kosten zullen alsdan f600. (de som welke ook thans wordt uitgekeerd) bedragen. Ten opzichte der overige bezwaren meent requestrant te moeten opmerken, dat bij de proef, ló jaar geleden genomen, een ambtenaar tor Secretarie (de heer Santbrink) met de ver vaardiging der verslagen werd bt last, die wegons drukke werkzaamheden het maken der verslagen moest staken. Voor de veronderstelling, dat het te betwijfelen is, of de inhoud van het verslag bij eventueele verandering op het zelfde peil zou blijven als het tegenwoordige, worden geen motieven aangevoerd. Requestrant wenscht er op te wijzen, dat alleen een stenografisch verslag een volledig beeld van het verhandelde geeft. Requestrant is overtuigd, dat bij eventneele beslissiDg het al of niet zijn van oudste gegadigde buiten beschouwing zal blijven, doch meent desniettemin te moeten opmerken, dat reeds in Februari 1901 door hem tot jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck het verzoek is gericht, met de levering der Raadsverslagen te worden belast, welk verzoek kort na de infunctie-treding van jhr. J. \V. A. Barchmau Wuijtiers door hem zoowel aan den Burgemeester als aan den Secretaris werd herhaald. Requestrant vervaardigde 19 Mei j.l. voor de firma Mur, uitgeefster te Aalsmeer, het steno grafisch verslag der vergadering van den Raad der gemeente Uaarlemmormeer, dien dag te Hoofddorp gehouden van 's morgens 10.30 uur tot 'snarn. 12.35 uur. Ondanks de ongunstige communicatiemiddelen ontvingen alle Raadsleden den volgenden morgen bij de eersto distributie der post het gedrukte Raadsvorslag geheel gereed. Ten slotte wil requestrant nog de aandacht vestigen op het feit, dat het publiek in steno- glèfische verslagen zeer veel belang stelt. Men vindt het interessant te lezen wat woordelijk gezegd is. De belangstelling voor wat binnen de Raadszaal wordt verhandeld, zal bij een steno grafisch verslag zeer toenemen. Hetwelk doende, enz. In verband met het bovenstaande verklaarde do heor G. J. Slothouwer zich bereid, een door den heer Kuijper gestenografeerd Raadsverslag, op de door B. W. voorgestelde voorwaarden, te drukken en te leveren tegen eene jaariijkscho vergoeding van zes honderd guldon. Op voorstel van den beer Van Eek, welk voorstal werd overgenomen door B. en W'., werden deze adressen gerenvoyeerd naar de afdeelingen. Bij punt 1 (brugje W'eatsingel) merkte mr. Ileijligers op, dat B. en W. in hun advies gowaagden van ontsiering der gracht, maar toch advisterdeu tot inwilliging van het verzoek. Spr. vond een brugje op dat deel der gracht, vlak bij twee inrichtingen van onderwijs al zeer on- gewi;n8cht en meende dut als er meer van der gelijke aanvragen inkomen, zoetjesaan de geheele gracht met brugjes zal worden overdekt. Ook den heer Van Es veld was dit opge vallen; spr. had uit het pne-advies gelezeu, dat de schoonheid der Gemeente B. dn W. vrijwel koud laat. Spr, heeft zich verzat tegen dergelijke brugjes en ziet niet in waarom men wegens de traditie bet slechte pad moet volgen. Spr. kan niet meewerken tot verleenen van het verlof o6k omdat het hier den toegang naar een werk plaats betreft. De Voorzitter antwoordde, dat de grond slag van het pne advies niet alleen is het belang van den aanvrager, maar ook, dat het Gemeen tebelang niet wordt geschaad. Dat de gracht wordt ontsierd, is geen voldoende reden om hot verzoek te weigeren. De heer Van E s v e J d maakte er den Voor zitter op attent, dat deze hier uitsprak, dat de sierlijkheid geen Gemeentebelang is. Spr. acht dit juist een der hoogste belangen. De heor Hamers zag niet in, dat het ver zoek diende geweigerd. Ook aan anderen is een dergerlijk verzoek wel toegestaan. De heer van Eek zal o6k tegenstemmen. Wordt een brugje gemaakt naar een lief huisje of een mooi tuintje, dan kan 'tor nog mee door; bier echter leiut het naar een werkplaats en wordt de schoonheidszin bedreigd. Als hot vezoek wordt toegostsan omdat an deren daarvoor verlof verkregen, dan moet men maar niet meer aanvragen en een eenvoudig bouwen en do recognitie betelen. Mr. Heyligcrs herinnerde, dat het hier bovendien ecu ander verzoek geldt dan vorige. Het geld^hier niet do uitgang van een woonhuis, doch do verbinding van twoe werkplaatsen en als deze eens worden verplaatst, blijft het brugje bestaan. Ook spr. acht dit brugjo hier hoogst ongowensebt. De hoer K 1 e b e r achtte de inwilliging van het verzoek uiet zulk een groot bezwaar, vooral omdat dit deel van den Westsingel tucb niet zoo mooi is. Nochtans make men hieruit niet op, dat spr. niet hecht aan schoonheid. De hoor Van Es veld antwoordde den hee- ren Hamers en Kleber, dat als do buurman van adressant óok ren brugje aanvraagt, men dat ook moet toestaan. Op den duur zul dit de grach ten zoer ontsieren. Bijna ieder jaar komt een dergelijke aanvrage iu. Spr. moet protesteeren tegen deze ontsiering. De heer Kleber geeft den heer Van Esveld in ovorweging een voorstel te doen ten gevolge waarvan het bouwen van brugjos per se wordt geweigerd. Of de Raad dergelijke verzoeken toe staat, zul in hoofdzaak wel afhangen van de schommeling in de aanvragen, die niet zoo veel vuldig zijn. De Voorzitter merkt op, dat elke aan vraag op haarzelf wordt beoordeeld. Met 12 tegen 3 stemmen werd het verzoek nu conform het pric-advies toegestaan (tegen de hee- ren mr. Heyligers, Van Eek en Van Esveld). Bij punt 3 (Verordcniug Banken van leening on Huizen van verkoop met recht van wederin- koop) vroeg de heer Hamers verzending naai de afdeelingen omdat hij het ontwerp onbillijk vond tegenover den huiaigen Bankhouder. De Voorzitter meende de zaak daarvoor niet gowiehtig genoeg dan dat hij haar eerstin de afdeelingen bracht. De heer II a m e r s herinnerde, dat B. en W. in hun voorstel verklaren, dat de huidige Bank houder nimmer tot eenige klacht heeft aanlei ding gegeven. De heer Kleber steunde liet voorstel-Hamers hoewel niet op den zelfden grond, want de hui dige Bankhouder heeft geen bezwaar tegen de verordening; hij zond althans geen request. Spr. vindt het echter beter, dergelijke verordeningen eei-9t in de afdeelingen te onderzoeken. B. en W. namen nu hot voorstel over. Bij punt 13 (Rapport Raadscommissie inzake de Ambachtsschool) stelde de Voorzitter voor, aan de Commissie dank te betuigen voor de genomen moeite en het rapport aan te nemen voor kennisgeving. Mr. Prikken verzocht voorlezing van het rapport, hetgeen de Secretaris deed. (Ten gevolge daarvan konden we het in ons vorig nummer opnemen.) De heer Kleber vereenigde zich volkomen met hot voorstel, doch verklaarde zich aan de eene zijde voldaan, aan den anderen kant echter teleurgesteld en vroeg of B. en W. bereid lijn, de Rekening alsnog aan den Raad over te leggen. Spr. las nu geruimen tijd, terwijl achter de verslaggevers druk werd gehamerd en gebroken ten behoeve van den verbouw van het Raadhuis; 't was ons dan ook bijna onmogelijk spi-.^jgefetfl geheel te verstaan. Spr. lichtte nogmaals toe waarom hij 24 November 1902 aan B. en W. verzocht om, wanneer de rekening der Amersfoortsche Am bachtsschool bij hen is ingekomen, die met alle bescheiden, daarbij behoorende, aan den Raad ter inzage te verstrekken, zoodat deze werkelijk zich een oordeel kan vormen over den finan- cieelen toestand. Spr. beoogde daarbij het belang der school. Wat nu echter geschiedde, achtte spr. niet vol doende. Zoo gaarne had bij alle bescheiden ge zien opdat helder zou blijken hoe de toestand is. Nu heeft men een Rekening gezien, waaraan men niets heeft. Aan het slot zeide epr. ongeveer: Er wordt o. n. verantwoord onder de nog te ontvangen Ontvangsten ongeveer f1500 en daardoor is er geen batig slot van f252.70, doch in werkelijk heid een nadeelig saldo van 1247.50. Aan der gelijk Rekeningen haèft de Raad zeer weinig. Do V o o rz i 11 e r antwoordde, dat B. en W. de stukken niet konden overleggen omdat deze niet in hun bander, werden gesteld. Wel begaf het college van B. en W. zich naar de Ambachts school om alle bescheiden nogmaals na te zien en alles in orde gevonden. Wethouder Visser antwoordde, dat er wel degelijk een batig saldo van f 252.70 ia. De f 1500 van de renlelooze leening is niet opgenomen, gelijk ook in het Jaarverslag der school wordt vermeld. De hypotheek, door de Gemeente go- nomen, voor school en concierge-woning, maakte de opvragirig van dat renteloos voorschot van particulioien onnoodig. De concierge-woning is thuns onderdak; rnen kan haar uit de Raadszaal zien. Door die flüOO renteloos voorschot krijgt men in plaats van een te kort hooger waarde door de inrichting van het gebouw. De heer Kleber persisteert dat, hoewel het thans weinig ter zake doet, hij nis koopman ernstig moet protesteeren tegen derlijke boek houding. Als iemand zijn boeken sluit en dan een butig saldo Behept uit geleend geld, dun is er wel degelijk een nadeelig saldo. Nog te ont vangen Ontvangsten zijn wel degelijk schuld, om 't even of die renteloos is of niet. Wethouder Visser zou meegaan met den heer Kleber als 'teen handelsbockhouding gold doch hier is iels nieuws geschapen, dat het onderpand der hypotheek in waarde deed toe nemen. Mr. Prikken hoordo don Voorzitter daar even mcdedeelen, dat de bijlagen niet konden overgelegd omdat de stukken niet in handen zijn gesteld van B. en W. Heeft spr. dit goed verstuan, dan begrijpt spr. den brief van B. en W. van 3 Mei niet, waarin zij verklaren alle bescheiden te hebben vergeleken. De Voorzitter beaamt zulks en zegt, dat B. en W. zich daartoe naar de Ambachtsschool begaven. De heer Plomp schijnt dit toch niet de ware weg tegenover den vraag van den heer Kleber. B. «ra W. deden toezegging, de stukken te zullen overleggen en zijn toch niet de loop jongens der school. Zij beloofden dat en 't was hun plicht, die belofte na te komen. Willens on wetens hebben zij dien plicht niet gedaan. De stukken hadden ter Secretarie moeten voor- UgRcn. J De Voorzitter vond er niets vernederends in, dat B. en W. even naar de school gingen. Het bestuur is niet verplioht, de quitantiön uit handen te geven. Mr. Prikken vroeg hoe B. en W. de Reke ning konden goedkeuren als het Bestuur der school heeft gezegd „komt bij ons kijken". Een eerste vereischte van een rekenpliclitige corpo ratie is, dat zij allef bescheiden overlegt. Wethouder Visser antwoordt, dat aan het Bestuur der school is gevraagd of het in de vergadering van B. en W. wilde komen, dan wel of B. en W. nanr het Bestuur zou gaan. Ol de Rekening nu ten Stadhuize of in de school is nagezien, doet nu toch niets ter zake. Hoofd zaak is, dat de Rekening volkomen in orde is bevonden. De heer Plomp herhaald, dat B. en W. willens en wetens hun belofte tegenover den Raad niet zijn nagekomen. De Voorzitter antwoordfc,dat B. en W.de bescheiden nogmaals hebben nagezien. Mr. Prikken merkt op, dat dit niet vol doende is. Du heer Kleber vroeg overlegging der Rekening met allo bescheiden. Nu B. en W. zich naar de school begaven, hebben zij het onmoge lijk gemaakt voor den Raad dat deze kennis neemt van do stukken. De Voorzitter vraagt of de heer Kleber nog iets wenscht in 't midden te brengen. Do heer Kleber: Dank u. M. d. V. De heer Van Esveld zegt dat door de dis cussion en door do wijze waarop in deze couranton zijn weergegeven wellicht de gedachte is gewekt, dat er iets in 't financieel beheer der school niet in orde was, wellicht dat er fraude is gepleegd. De commissie uit de leden der vereeniging, be staande uit drie zeer respectaDele personen, heeft de Rekening met de beseheiden gecontroleerd en haar inet hun handteekeningen bekrachtigd. Ook B. en W. hebben haar in orde bevonden. De concierge-woning is thans gebouwd. Spr. wenscht nu te conatatoeren, dat het Bestuur der school gezuiverd zij van elke smet hoe ook, nu de boek houding en alles volkomen aceoord is bevonden. De heer Kleber moet nu toch toch zoggen, dat er niets te constateeren is. Spr. wil aller minst iets zeggen van het beheer, doch moet herhalen, dat het z.i. meer in het belang der school en der geruchten wave geweest indien het Bestuur meer afdoende alles had overgelegd. Dan ware do zaak uit geweest. De heer Van Esveld herinnert, dat het Bestuur aan al zijn verplichtingen heeft voldaan door aan B. en >V. inzage te geven van de be- scheiden. Als er leden van den Raad zijn die geen vertrouwen stellen in de commissie uit de leden, in B. en W. en in den Minister van Binnen- laudsehe Zaken, die allen de Rekening goed keurden, dan moet spr. die leden wel ongeloovige Thomassen noemen. De heer P I o m p vraagt wie gesproken heeft van fraude? De llaad zit er echter om do uit gaven te controleeren. B. en W. hebben hun be lofte niet gehouden. De Raad heeft niet te maken met de school, wèl met B. en W. De Raad wilde weten wanr de duiten gebleven zij o, die vooreen bepaald doel zijn toegestaan, doen weet nu niets; B. en W. hebben het den Raad onmogelijk ge maakt, zich te overtuigen. Al die goedkeuringen bewijzen niets. Wij dienen te weten waarvoor het geld is gebruikt; dat het is aangewend en goed aangewend betwijfelen wij niet, doch wij zijn verplicht en hebben het recht de uitgaven te controleeren. B. en W. hebben deze controle onmogelijk, gemaakt. De Voorzitter sluit nu de discussiën. Mr. Heyligers zegt, dat hem ter oore is gekomen, dat door het onverwacht groot aantal aansluitingen aan het buizennet der Utrechtsche waterleiding-maatschappij hier groot watergebrek heerscht. Ook hebben de brandkranen geen vol doenden druk. Het euvel zou eerst verholpen kunnen worden door den bouw van. een nieuw pomjJjptation, Spr. wil vragen of B. en W. zich reeds wendden tot concessionarissen. De Voorzitter antwoordde, dat de Onder directeur der waterleiding kort vóór de zitting hein verklaarde, dat bij den aanleg van het buizennet niet is kunnen gerekend worden op een zóo groot waterverbruik, doch hieraan heeft toegevoegd de verzekering dat binnen veertien dagen door een nieuwe machine de zaak iu orde zal zijn gebracht. In geval van brand is reeds voorzien in het watergebrek. De heer Van Esveld vreagt of de Ge meente dun telephonisch is aangesloten met het pomp-station der Waterleiding-Maatschappij. De Voorzitter antwoordde, dat ait niet behoeft, omdat de vertegenwoordiger der Maat schappij in de prise d'eau op den Berg in geval van brand kan koppelen, waardoor de nan voer naar Utrecht vermindert, doch die naar Amers foort vollen druk krijgt Mr. Heyligers dankte voor de inlichting, waarna de vergadering werd gesloten. Bloeimaand, liellijke naam by uitnemend heid Zij moge vaak schraal en onvriendelijk wezen, toch is er iets in ons, dat bij den klank der Mei jubelt. Want het feit, dat de mensch, wanneer 2y vol gure vlagen is, zoo heftig tegen haar pruttelt, bewijst, dat men haar nadering met hooge ingenomenheid be groette en op haar groote verwachtingen had gebouwd. Men moet 't den dichters dan ook niet kwalyk nemen, als zij wel wat al te sterk over de »Woanemonat" mousseeren; zy geven eigenlyk slechts weerklank aan de blydo hoop, die ook in het gemoed van ons, proza-menschen trilt. Welnu dit jaar is ze èn guur èn lieflyk geweest en 'tzal nu maar te bezien staan, welke der beide rijmpjes in vervulling gaat: De Meie koel en wak, brengt koorn in den zak; dan wel De Meie koel en nat,deschure vult on 't vat. Nu, nat is ze niet hier geweest dit jaarslechts 9 regendagen met 53.4 m.M. neerslag. Van 12 tot 23 en van 24 tot 31 viel er geen druppel; voor den laatste dag wel zonder ling, waar boven Utrecht een zware onweers bui woedde en te Gaarn het 20 minuten aan éeu stuk goot. Maar 't ls waar ook, tde buien blyven achter den Borg." De meeste regen viel den 2den, niet minder dan 12.5 m.M., meer dus dan op den be roemden Keidag van verleden jaar die mat 8.3 m.M. bovenaan staat in haar maand. In 1903 waren er 7 regendagen met 40.5 m.M. neerslag, in 1902 23 met 75. in 1901 8 met 32.5, in 1900 10 met 44in 1899 12 met 67.9, in 1898 28 met 29.2, in 1897 3 34.4 en in 1896 3 regendagen met 3 m.M. neerslag. In ons vorig guramer schreven we, dat in de laatste dagen ook hier de waterleiding de gebruikers in den steek laat en op gezag van iemand, die welingelicht kon zijn en we ten volle meenden te mogen vertrouwen, noem den we als oorzaak daarvan het springen eener hoofdbuis en voegden er bij, dat het euvel met bekwamen spoed werd verholpen. Dat berichtje, dat thans volkomen onjuist blijkt, werd afgedrukt terwijl in de Raads vergadering de Burgemeester in antwoord op de vraag van mr. Heyligers de ware toe dracht meedeelde. Met enkele woorden vermeldden we dit in het zelfde nummer, doch konden het be richtje op de reeds afgedrukte voor-pagina niet meer rectificeeren. Wat thans hierbij geschiedt, onder ver wijzing naar hetgeen in de raad daarover werd gezegd in dit nummer. Anderzyds wordt bericht, dat de Maat schappij niet intijds heelt kunnen voorzien iu het gebrek omdat de aansluiting van het nieuwe pompstation ongedacht groote ver traging heeft ondervonden, wyl men daartoe een stukje Rijksgrond moest hebben. Stellig heeft óok de langdurige droogte en het vele waterverbruik bij warme dagen invloed doen gevoelen. Doch de verklaring van den heer Burge meester zal nu wel ieder tevreden stellen, terwyl zoowel de bewoners van de boven- als van de benedenstad gedurende deze veer tien dagen wol een weinig zullen toezien dat in eikaars belang wat spaarzaam met het water wordt omgegaan. Dat nu reeds zou bewaarheid worden de pfesimiste voorspelling dat, door de proeven voor de watervoorziening van Amsterdam, alle wellen zouden zyn uitgedroogd en het water daaruit zoo maar opeens naar Luuteren en omstreken zou zyn gezogen, kunnen we niet geloo en. Ten Postkantore Amersfoort en de daar onder ressorteereude hulpkantore is in Mei ingelegd bij de Ryks Postspaarbank f28417.11 en dauruit teruggevraagd f27 327.186. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 10667. De Amersfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand 6690 betalende passagiers en had een totaal-opbrengst van f598.366, tegen 7291 passugiers met f631.94 in Mei 1903 en 5536 met 1509.33 in Mei 1902. De opbrengst per dag en per kilometer was f 10.726 in 1904, f ll,326 in 1902 cn f9,046 iu 1902. De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was gisterochtend te 7 uur 62 graden en hedenochtend 62 graden Fahrenheit. Kapitein C. S. N. van Gennep is Dinsdag in den ouderdom van 54 jaar te Laag-Soeren overleden. Dr. A. J. Resink, thans te Utrecht, is door de federatie der S. D. A. P. candidaat ge steld voor de Provinciale Staten in liet district Utrecht. Mej. A. C. Bongers, thans te Baarn, is hekkesluiister geweest by de te Utrecht ge houden examens voor de acte vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. Blijkens modedeeling in de «Staatscourant" zullen vanwege het Departement van Kolo niën bij de «Amsterdamiche Boek-en Steen drukkerij", voorheen Ellerman Harras Co. te Amsterdam, maandelijks lijsten worden uitgegeven, bevattende de adressen van de met verlof in Europa aangekomen Oost- en West-Indische ambtenaren en officieren, die zich bij het Departement van Koloniën hebben aangemeld. Deze lijsten welke een supplement zullen vormen op bet door die drukkerij sedert jaren uitgegeven »Adresbroek van alle in Europa verblyf houdende Indische ambtenaren, offi cieren en weduwen" zullen a lü cent per exemplaar verkrijgbaar zijn bij de uitgeefster, die ze op aanvraag en legen ontvangst van dat bedrag in postzegels, franco verzendt. Misschien doodt nienig middenstander door die lijsten nog een oud beertje, dat veel meer dan eeu dubbeltje waard is. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat in verband met de invoering van nieuw geschut by de bereden artillerie dit jaar de regimenten reld-nrtillorie de Legerplaats by Oldebroek niet zullen betrekken. In verband met de daaromtrent ingediende klachten, zal voortaan de vaststelling van het

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2