muzikale mmmm. No. 5509. 53e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ4.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, olTicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer ƒ0.25. Oroote lei'.jrs naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran AMERSFOORT. Gesien art. 6 der wet tot regeling ran den klein handel in iterkedrank on tot beteutcling van open bare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een versoek- «ohrift om rergunning lot verkoop van sterkedrank in het klein by hen is ingekomen van A. HAARSMA in het perceel aan den Soestcrweg no. 46 alhier. Amersfoort, den 4. Juni 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretarie, B. W. Th. SANDBERG. Iets goeds van een algemeen verachte plant. Waarde lezeres eo lezer, ik hoop, dat dit opschrift uw weetlust gaande maakt, ik waag het, een pleidooi to houden voor een plaut, die niet gunstig bij u staat aangeschreven, en vertrouw, dat gy mij eenige oogenblikken uw aandacht wilt schenken en vernemen, wat ik zal aanvoeren om de brandnetel eenige graden in uw minachting te doen dalen. •Nu, dat zal wat moois zyn," hoor ik u al mompelen. •Oordeel niet voorbarig, wat ik u bidden mag". De naam dezer plant roept stellig onaangename herinneringen bij u op; zeer ceker hebt gij wel eens minder pleizierig kennis met baar gemaakt. Vergeet dit echter eenige oogenblikken. Nuttig en belangryk mag deze plant ontegenzeglijk genoemd wor den. Gy kent allen sneteldoek", een fyn weefsel, dat uit linnen en ook uit katoen vervaardigd wordt. De naam komt u wellicht zeer ongepast voor, doch hy zal u eenigszins verklaarbaar voorkomen, wanneer ik u me dedeel, dat reeds een paar eeuwen geleden deze stof geweven werd van de vezels eener Oostersche netelplant. En lang vóór dien tyd speelde de brandnetel als vezelgewas een groote rol in de buishouding. Men be weert zelfs, dat de zeilen der Vikinger schepen van neteltouw geweven waren. Ook blykt uit bescheiden van het jaar 1280, dat in Duitschland doek van netels werd vervaar digd. Eilacie, alles beeft een tyd van komen en van gaan. De brandnetel meest het veld ruimen en werd vervangen door andere vezelplanten, ais hennep, vlas en katoen. En nu trad omstreeks 1800 in Frankrijk de heer Chaluméau op als lofredenaar van de brand netel; hij wees op haar groote verdienste als vezel, groente, veevoeder, enz. De brandnetel-vezelbereiding herleefde we der. In 4865 nam zij in Duitschland een hooge vlucht, hetgeen zeer bevorderd werd, omdat de katoen dat jaar buitengewoon schaars was. PENSIONOPOLIS. Hun geduld werd nog lang op de proef geiteld, maar vrij spoedig kwam er toch iets te drinken; soodra de hoofdofficieretent geslagen en de wynkist afgeladen was, kwam Stieber ds beide heersn halen. Zy stonden op en sukkelden tentwaarts; de overste hinkte en de majoor liep onder zijn mantel te stichten alof h jj als een tweede Atlas de heele wereld torsebte. „Wat scheelt den heeren toch vroeg Stieber en zoodra bü had ervaren wat hun hinderde, gelastte hy een der soldaten, dadeljjk een schoenmaker sn een kleermaker op te duikelen. Dexe kwamen, keken naar het geval en beloofden soo goed en soo gauw mogelijk de zaak weer in orde te zulleu brengen. Natuurlijk moesten de hee-en laars en pantalon mee geven de overste trok in de tent zijn laars en de majoor achter de tent syn pantalon uitde overste stak zgn voet in een pantoffel, die Stieber hem leende en de majoor wikkelde slch nog dichter in syn langen mantel. In dien mantel was 't ondraaglijk warm en de majoor transpireerde alsof hy een Turksch bad nam en hoe meer by transpireerde, des te meer dronk by en daar de overste medelijden met hem bad en 'ttoch nooit kon aansien, dat een ander zich den wijn goed liet smaken, dronk hij stevig mee en was er dus al menig flescbje soldaat gemaakt eer de korporaal, die als hoofdoffleierskok fungeerde, kwam melden, dat het eten klaar waa. Zelfs werd er een commissie ingesteld onder bescherming van Bismarck, die alles aan wendde wat mogelijk was om de brandnetel teelt er weer bovenop te helpen. Zij kon echter niet op groot succes bogende opbrengst van de vezel viel niet mede en de fabriek matige toebereidselen der spinbare draden mislukte. De laatste poging om de brandnetel tot een plant vau waarde te maken, werd in 1895 gedaan door den Franschen ingenieur Michotte, doch ook deze was vruchteloos. Als ik niets anders van de beruchte brand netel mede te deelt» had, zou ik de moeite wel hebben kunnen sparen, doch wellicht stygt de plant in nw achting, als ik u er op wijs, dat het jonge loof een aangename en gezonde groente oplevert. Gestoofd, als spinazie, moet zij zeer goed te gebruiken zijn. Jong netelioof kan, met mat olie en azijn aangemaakt, ook rauw genuttigd worden. Taai vleesch word murw, als men het in brandnetelwater' laat staan. En als gij scheikundige waart, zoudt gij zeker een weinig eerbied voor de plant gevoelen, daar zij rijk is aan voedende bestanddeelen. In verschillende lapden wordt de brand netel eenige malen per jaar afgemaaid, en den koeien voorgezet. De melk moet daardoor in kwaliteit winnen en, wat misschien luider •preekt: de koeien geven daardoor meer. Als het loof gedroogd en verdord is, eten eten de koeien en schapen het gretig. Ook ganzen, «enden, kalkoenen leggen meereieren, als zij met fyngehakte en gekookte brand netelbladeren gevoed worden. Wat wilt gy nog meer? En nóg ben ik niet uitgepraat: er is nog meer goeds van die algemeen geminachte plant te vermelden. De atgemaaide planten bewijzen goede diensten als ligstroo voor paarden en geiten. Volgens de algemeene opinie heeft deze plant ook geneeskrachtige eigenschappen. Langen tijd gold een afkooksel als heilzaam by borstkwalen en bloedarmoede bet versch uitgeperste sap bezigde men als middel tegen bloedingen. Haar bloedstelpend vermogen schynt dan ook boven alle bedenking verbeven. Bij verlamming, ook bij jicht en rheumatiek, werd het lijdend lichaamsdeel met een bundel versch geplukte brandnetels geslagen om op deze wijze de huid hevig te prikkelen. «Zachte heelmeesters maken leelijke wonden'', mag men zich wel in het geheugen roepen, alvorens tot zulk een kuur over te gaan. Ook beschouwt men de brandnetel als een tegengift van scheerling en bilzenkruid. In sommige streicen van ons land wasebt men zich geregeld 's ochtends en 's avonds banden en voeten met een afkooksel van brandnetels, waardoor men beweert tegen winterhanden Juiil toen de erwtensoep werd opgedragen, ver scheen luitenant Weyerhy had eerat nog patrouille gereden, maar nu wa« toch ook voor hem de dienst afgeloopsn en met de grootste bereidwilligheid maakte bij thans gebruik van de uitnoodiging van majoor Von Gemmerstein. Natuurlijk werd er slechts over de manoeuvre ge sproken. Overste Von Kettler dankte majoor Von Gemmerstein in een sierlyke rede voor de gelegen heid welke deze hem had geschonken, mee uil te rukken, en de majoor antwoordde en dronk het welzijn xyner gasten. Zoodra hiermede het officieel gedeelte van den maaltijd achter den rug was, werd het gesprek meer algemeen. Men sneed manoeuvre- en oorlogsherinneringen op en kwam zoodoende tot het onuitputtelijk terrein der aneedoten. 'tWerd hoe langer soo vroolyker in de tent en al spoedig had een opreebt kroniekschrijver kunnen boekstaven, dat alle vyf heersn lichtelijk aangeschoten waren. Vooral Weyer had hem stevig geraakt en zoo viel het hem weer in, dat hy nu tusschen de vaders der beide meisjes zat waarop hy een goed oogje had. Wie van de twee hy zou trouwen, wiet hy nog niet met zekerheid te zeggen, maar hij was toch Diet meer zóo onzeker als indertijd by de Auen- mühle. Hy meende, dat Hilda ouder de meeste kansen had, Ze was wel een paar jaar dan hij, doch dat hinderde niet; eene had by golezen dat juist die huwelijken, waarbij de vrouw de „udere was, het gelukkigst wareu en je trouwt toch waarlijk niet om ongelukkig te wor- den. Hy kon nemen wie hy wou; hij was immers rjjk en wist, dat elke schoon dochter zyn oudere wel- kom zou wezen. Deze overwegingen leidden hsm er toe, wat diohter naast den overste te gaan zitten en daar het hom er om te doen waa, by zyn aanstaanden aohoonrader wintervoeten beveiligd te zijn. Paarden wryft men ook wél met brandnetels, als zij ter markt gaan, om ze een glanzende huid te geven. Oudtyds waren de netels beroemd als middel tegen beheksing. Dodunaeus schreef in 1608: •Degene, «lie de netelen over hem draagt, die zal vrij zijn van alle geesten en de voor- schijnselen, die de menschen plegten te ver voeren, want zij benemen den tnensch alle vreezen" Vooral brandnetels, op kerkhoven gegroeid, hadden de grootste toov«rkraclit. Iemand, die suft, wordt weder beider van zinnen, als bij met een brandnetel in aan raking komt. Nu, dat komt ons zoo raad selachtig niet voor. Hiermede komt een igszins overeen, wat in de folklore vermeld wordt. Een veroude proef is het, een dood gewaande met brandnetels te slaan is het leven nog niet gevloden, dan zal op de huid roodheid zichtbaar worden. Gelukt dit niet, dan kan men alle pogingen gerust staken. Nóg zijn alle verdiensten der brandnetel niet opgesomd. Uit brandnetelzaad laat zich, al volgens Plinius en die leelde lang ge leden vette olie persen. In de wortels der brandnetels moet een gele verfstof verborgen zijn. Men leest althans, dat het Fransche landvolk die wortels wel gebruikt om de Paascheiren fraai geel te kleuren. Met de bladeren kan men groen verven, omdat zy zooveel bladgroen bevatten. Het bovenstaande moge u voldoende zijn om u aan te toonen, dat de mensch groot ongelyk heeft, als hij met minachting op deze plant neerziet en haar als onnut beschouwt. Toch blijft het waarde brand netel is »geen katje om zonder bandschoenen aan te pakken". C. G. J. M. muziekstukken ontvangt. Dc loten voor de aangekondigde gratla- verloting van een prachtige pianino, 25 kunst platen naar schilderijen van beroemde mees ters, formaat Sb'/a X 92'/2 c.M., en 100 rijk geïllustreerde boekwerken, zijn thans geheel kosteloos aan eiken abonné op de Muzikale Bloemlezing verzonden. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 17 van den Tweeden jaargang van onze premie iDe Muzikale B 1 o e m I e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone Wenken van een ouden muziekmeester", kunstenaars-biographieën en berichten, bene vens zeer» lezenswaardige raededeelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstukken 1. Aus Herzenlust, mazurka voor piano, door H. Wensel; 2. Erinnerung an Constanz, voor piano, door O. Frölich3. Mein Schatzerl, voor piano, door Theod. Espen 4. Widmung, voor piano en zang, door Rob. Schumann. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 0 afleveringen met 30 35 L)e classis Amersfoort der Ned. Hervormde kerk zal Woensdag 22 Juni haar voorjaars vergadering houden te Amersfoort, waarin o. m. zullen behandeld worden do voorstellen voor de Algemeene Synode. Verder zal moeten worden voorzien in de vacatures, die zulleu ontstaan door het aftreden van de volgende leden: dr. II. H. Meuleribelt, pred. te Baarn, sec. ds. I). P. Brans, pred. te Soest; ds. A. Gelderman, pred. te Bunschoten, sec. ds. J. A. de Vlieger, pred. te Eemnes-binnen ds. H. Th. Barbas, pred. te Vreeland, sec. ds. G. B. Fynvandraat, pred. te Tienhoven; C. L. Mense, ouderling te Zeist, sec. H. Schoen maker, ouderling te Achttienhoven. Morgen zal in alle beurten iu de Sint Joris- kerk een schaal-collecte worden gehouden ter bekostiging van bet godsdienstonderwijs dat namens den Kerkeraad der Ned. Her vormde gemeente na de les-uren in de open bare Lagere scholen hier wordt gegeven. In den gisteravond hier gehouden vergade ring van het Kies-college der Ned. Hervormde gemeente waren aanwezig 50 leden en werd herkozen tot ouderling de heer N. Veis Heijn met 46 en gekozen in de vacature- Van der Werf tot ouderling jhr. H. M. van der Goes met 45 stemmentot diakenen werden her- I Lozen de heeren J. C. van Eybergen en H. j van Ommeren, onderscheidenlijk met 44 en 47 stemmen. Het verluidt, dat de voorbereiding van een wetsontwerp tot opneming van de visschers in de Ongevallenwet reeds zeer ver is gevor derd, zoodat het eerlang bij den Raad van State aanhangig zal worden gemaakt. Het College van de zeevisjcheryen is er bereids over geboord. De te regelen toestanden moeten zeer moei lijk zijn, omdat er ook mede samenhangt de eigen geneeskundige behandeling bij onge vallen aan boord. op een goed blaadje te komen, stond hy op en ledigde hy een groot glas champagne op diens wel, zyn. Maar de uitwerking was gansch anders dan hy zioh haar voorgoateld, want da overste viel uit: ,Hè- kerel, wal drink jij. Wil jij nu met alle geweld je maag bederven en alles doen wat maar mogelijk is om naar Karlsbad te moeten?" Weijer werd vuurrood. Dat zyn chefs hem uit veterden, kon er nog mee door; daaraan was hy J:ewend en daarvoor was hy ook nog maar een piep- ong luitenantje; maar dat nu ook esn goponsionneerd overste hem de lei wilde lezen, ging toch heelemaat niet aau. Daarvoor «treek hij toch zijn tractement niet op. Hij wilde dat even zeggen, doch gelukkig slikte hy zijn toespraak nog op 't laatste oogen- blik in. Maar zyn oordeel over den overste was nu gevormd. Als die hem uü al zulke dingen durfde zoggen, wat zou hij dan wel doen als hy xyn schoon vader was! Neen, hoor, bij zou Hilda niet nemen. Lilli was immers óok heel aardig en bovendien even oud, of liever even jong, als hij zelf. Nu ja, ze zeiden wel, dat de gelukkigste huwelijken die zijn waarin de vrouw de oudere is, maar dat was toch geen wet van Meden en Perzeu. En weer stond hij op en ledigde nu een boorde vol glas champagne op het welzijn van majoor Sperrlich, zijn schoonvader-in spe. Die was jonger dan de overste en had meer ver stand van zoo'n dronk, deed Weyer aanstonds be scheid en zette een geweldige boom met hem op. Teu slotte informeerde Weyer naar den welstand van Lilli. .Dank je, dank je" antwoordde do majoor .ze maakt hot best, en waarom ook niet? Ze heeft ook alle reden om tevreden te wezen; niet ieder heeft zoo'n vader als zy." De Minister van Justitie verleent aan staanden Woensdag geen audiëntie. In verband met de watervoorziening van Amsterdam vertoefden deze week hier twee Hij was vroolijk en zeide bet natuurlijk slechts in scherts, maar Weijer nam het op in vollen ernst en antwoordde, in sijn wensch om een wit voetje hy hem te krijgen: .Volkomen waar, majoor; uw dochter is in dit opzicht inderdaad te benijden." De majoor zette heel groote oogen op op keek hem verwonderd aan. .Hoe heb ik nu met je?" vroeg hy. .Wat scheelt or aan? Wat wou je "van me? Beertjes? Enfin, we zullen zien of ik je kan helpen. Zoo heelemaal zonder nevengedachte doe je me toch geen halve liefdesverklaring." Weijer werd zoo verlegen, dat hy niet wist wat te antwoorden en stotterde: „Als ik me niet geheel juist hebt uitgedrukt, dan heb ik natuurlijk het tegendeel willen zeggen," Heel duidelijk was dat nog wel niet, maar de majoo*. die niet geheel onkundig was van den om gang sijuer dochter met deu jongen Weyer, zeide lacheud: .0, je wilde dus zeggen, dat ik re benijden ben om rojju dochter? Dat is ook zoo; ik ben ook te benyden, maar daarom juist blijft se liij me eu raag za er iu de eerste eeuw uiet aau denken, te trouwen." Weyer was geheel perplex. .Maar majoor" bracht hy eindelijk uit .dat könt u niet meenen. Sta me toe, dat ik u dit zeg al ben ik zooveel jonger dan u; maar wat u xooeven zeide, is een te kort doen van uw eeuige dochter. De be stemming der vrouw is toch datxjj trouwt. DateUUt geschreven. En als uw dochter toch iemand liefheeft en wederliefde vindt, dan kunt u het toch niet ver antwoorden, dat u zoudt scheiden vrat God heeft vereend. Ik heb dat alles nog teer onlangs in de kerk gehoord, toen een kameraad trouwde."

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1