Gemengd nieuws. Ingezonden. 11deren, die hier verschillende Norton-pijp- wellen hebben opgenomen wat de hoedanig heid van het water, de capaciteit en de hoogte van opbreng betreft. Zou er dan tusschen Laren en Hilversum niet voldoende water te vinden zijn, dat nu óok de streek rond Amersfoort moet uitgeput? Met ingang van 1 Ju'l zijn herbenoemd tot lid en voorzitter der Gezondheids-com missie voor de Gemeene Amersfoort mr. J. Heyligersen tot lid dr. H. W. Schreuder, geneesheer, te Amersfoort. Wellicht kan 't zijn nut hebben, nu er over gedacht wordt den Leusderweg te verbeteren, mede te deelen, dat volgens de »Kampioen" de proeven ook te Enschedé genomen met Westrumito uitstekend zijn geslaagd en de wegen volkomen stofvrij zyn. Door het Kroondomein te Apeldoorn is een dergelijke proef genomen door besproeiing m'*t koolteer, waarvan de kosten ruim 5 cent per vierkanten Meter bedragen. Het resul taat is nog niet bekend. Het mag voor ouders en verzorgers van belang zijn te weten, dat de inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus der Hoogt re Burgerschool bier den 10 Juni ge sloten wordt De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was zoowel gister- als heden ochtend te 7 uur 60 graden Fahrenheit. Tot klerk aan de Gemeente-gasfabriek is benoemd de heer M. van Wessum. De heer C. van der Waals, leerling der Chr. Normaalschool, die verleden week de acte als onderwijzer behaalde, is raeds benoemd aan de school aan de Groenesteeg te Nijkerk. Evenals by de Staats Spoorwegen zyn thans ook bij de H.IJ. S. M. trein-controleurs in dienst gesteld. Zij zyn herkenbaar aan een uniform met witte (verzilverde) knoopen aan de jas, wit laken biezen in pantalon en jas, zilveren biezen aan de pet benevens de z.g. tioofdconducteursster. Ook de jas is aan de bovenzijde van den kraag voorzien van een zilveren band, terwyl om de mouwen drie zilveren banden gelegd zijn. De by het ie regiment infanterie nieuw benoemde kapitein M. D. J. de Jongh, van het 5e regiment, komt te Leiden in garnizoen. Ter vervanging van adjudant-onderofficier Lissone, van hel 5e regiment infanterie, wicn oen voortdurend pensioen is toegekend, zijn bij het korps bevord: tot adjudant-onder officier de sergeant-majoor R. Meijer, tot sergeant-majoor de sergeant-majour-titulair H. Koopman, en tot sergeant-majoor-titulair de fourier P. H. de Maar. De le luitenant jhr. J. W. Godin de Beau fort, van liet le regiment huzaren te Zutphen, is aangewezen om van 10 Augustus 1904 tot 1 Juli 1905 een cursus te volgen aan het «Militar Reitlehrer-Instiiulte Weenen. Bij het gister te Leeuwarden gehouden Groot sprinconcoui-s voor officieren en heer rijders behaalde »Boy", van luitenant Beer- mnk. den 1sten prijs f150 en de medaille van Vreemdelingen :?rkeer«The Rival'', van luitenant Maris, den 2den prijs f 100«Dar ling", van luitenant Gouvée, den 3den prijs en sDafné", van luitenant Beernink, don 4den prys. lu den jachtrit over 2000 M. met eindrit van 000 M„ waarhij luitenant Maris als jager- meester fungeerde, behaalde sMuggins H", van luitenant De Bas, den eersten prijs; •Bob", van luitenant Sixma baron Van Heem stra, den 2en; aKitty" van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, den 3denen sDafoé van luitenant Beernink, den 4den PrÜs- Blijkens advertentie in dit nummer wordt morgenavond in «De Arend" een opera-con cert gegeveD, bij gunstig weer in don mooien tuin, bij ongunstig in «ie groote zaal. De sBeverwijker Crt." schrijft aangaande een dergelijk concert, door de zelfde al tisten gegeven De uitvoering was een schitterend succes, een wellust voor de hoorders; zy was een harmonie van woorden en zan ten gehoore gebracht op een wijze, die zelfs slrenge critiek zou kunnen weerstaan. Mej. Fr. Fransman heeft een prachtig ge luiddank zij een hoogst gelukkige keus vielen haar stukkon onder hel bereik van het gehoor, wat tiaar een enorm en welverdiend succes bezorgde. En aan het slot weerklonken de toejuichingen zóo oprecht warm, dat de artiste bezweek voor die onweerstaanharen drang en een bisnummer gaf. Een zelfde succes hadden do heeren zangers, vooral het lied «ilsrbalorifavan Fontein Turnhout, werd keurig door den heer Alexanders ge zongen. Mej. Van Praag kweet zich met grooten smaak van de moeilijke taak der piano-be geleiding. Uit de langaangehouden bijvalsbetuigingen spraken hulde on bewondering, doch tevens voldoening en dank voor het geschonken genot. Dinsdagavond geoft de «Amersfoortsehe i Muziek-vereeniging" een concert in den tuin. Het programma luidt: 1. Cadetten raarechSuuaa. j 2. Ouverture .Mignonette"Baumaun. I S. Valse bleueMargis. I 4. Fautaiaie ,.La fille du régiment. j 5. Dein Tronfolger, marach Forelli. Ouverture „Après l'orage" Olodomir. Lenteknop, mazurkaMatthieu. Fotpouri populaireRenaud. Fiuale. Het tweede elftal van »U. D. J." houdt morgenavond te half zeven een oefenspel tegen het eerste van «Allen Weerbaar" uit Bussum. In de maandvergadering van «Handel en Nyverheid", aanstaanden Dinsdagavond te houden, zullen o.a. besprekingen worden ge voerd omtrent den meuw op te richten Handelscursus. Dat zal wel een héél druk bezochte verga dering worden, want ieder lid zal daarin wel of om zijn kinderen óf om zijn bedienden groet belang stellen. By de Vrijdag in «De Arend" te houden vergadering der plaatselijke afdeeling van bet «Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" zal u.m. onder de leden een beste stier worden verkocht, die daar een uur vóór den verkoop te bezichtigen is. Bij de Donderdag ten Raadhuize gehouden aanbesteding van den verbouw van «Ma Retraite'' tot Directeurs- en Stalknechtswo- ning werd ingeschreven als volgtfirma Coenen Hemels f4523; D. J. Boks f4459; H. Noorman f 4323firma Keizer Wilde man f4268; A. van Genderon f4100; H. I Lablans f3999; G. C. Blanken f3845; J. Bunnik f3716 G, Wassink f3449 en J. C. vau Eijbergen f3249. Het werk werd den minsten inschrijver opgedragen. Aangaande den brand der groote stroo- schuren van de firma H. Gerritsen, waar men nog bezig is de kolossale massa (men spreekt van 300000 Kilo) om te balen, vernemen we nog, dat bij de pogingen tot blusschingzich zeer verdienstelijk hebben hebben gemaakt luite- J (op éen of op beide V"ieën) met het gelaat u Il,s; ,1., j. ..if i. „ia,:. r Amerika is toch maar je land van en gros zaken in iedere branche. Dit blijkt uit weer uit het volgende, dat werd afgespeeld in het westelijk deel van Chicago. Des ochtends tegen drie uur waren vier tot de tanden gewapende mannen doorge drongen in een Bankinstelling; zy hadden de yzeren toegangsdeur geopend met een breek ijzer en daarna de brandkast met dynamiet laten springen, maar 'laartoe hadden zij zoo veel dynamiet gebruikt, dat de brandkast letterlijk in stukken werd gerukt en bijna alle vensters van het gebouw werden ver brijzeld. Door den luiden knal werden verscheidene burgers uit den slaap gewekt en zij snelden, sommigen half naakt, op straat. Hier werden zij door de movers dadelijk met revolver schoten ontvangen. Zy moesten zich in hun huizen terugtrekken, maar keerden spoedig gewapend terug en nu begon, midden op straat, een geregeld vuurgevecht. De roovers moesten ten slotte het veld ruimen en, doch ontkwamen ongehinderd in de nachtelijke duisternis. In de «Daily Mail" wordt melding gemaakt van een middel, dat prof. Schiller, van de Universiteit van Edinburg, aanbeveelt om drenkelingen tot bewustzijn te brengen. De manieren, die daartoe gewoonlijk worden ge volgd, keurt hij af, omdat de drenkeling daarbij op den rug gelegd wordt, waardoor de tong naar achteren dreigt te glippen en water, slijm en schuim niet licht uit keel en mond van den drenkeling verwijderd kunnen worden. Bovendien wordt bij die manieren te groote krachtsinspanning geëischt. Prof. Schilfer schrijft de volgende behan deling voor: Leg den drenkeling, zoodra hij uit het water is, voorover op den grond, met een opgevouwen jas onder het benedendeel van de borst. Laat geen oogenblik verloren gaan. Ais de ademhaling opgehouden heeft, kan het geringste tijdverlies noodlottig zijn. Kniel vervolgens over den drenkeling heen nant R. van Manen, gedetacheerd bij de Rijschool, adjunct-inspecteur van politie R. J. Stellinga en reserve adjudant-onderofficier C. C. Moriën, van het le regiment veld artillerie. De commandeur van spuit 3 verzekert ons, het eerst water gegeven te hebben en, toen zijn spuit geheel gereed was, de Vrijwilligers te hebben geholpen by het aansluiten van hun slang op de waterleiding, die boven ver wachting overvloedig water gaf. Nu, de heeren moeten bet onder elkaar uitmaken. In ieder geval zijn ze er beiden heel vlug bij geweest. De Brandmeester van spuit 3 is er vrij j in de zelfde riebtin; "tjn gelaat. Leg uw handen aan weerszijde.) van den benedenrug, op de laagste ribben. Laat verrolgens het gewicht van uw lichaam, flink maar niot heftig, op den drenkeling rusten, zoodat gij lucht en water uit zijn longen drijft. Dadelijk heft gij u daarna weer langzaam op, de handen steeds op zijn lichaam houdende. Deze be- beweging op en neer moet om de vier of vijt secouden herhaald worden. Gy moet m.a.w. uw lichaam langzaam voor- en achterwaarts bewegen, een keer of twaalf of vijftien in de minuut, zonder rust tusschen de bewegingen. Minstens een half uur moet goed afgekomen; wel is zijn gelaat hevig deze kunstbewerking voortgezet worden,tenzij geblakerd door de hitte. Zijn onder-brand meester had de tegenwoordigheid van geest, de eveneensopgeloupen pijnlijke suhrueiïngen te doen stillen in bet Militair hospitaal. Een viscbvrouw uit Spakenburg, die 22 April op den weg naar Hoogland een harer voor de kar gespannen drie honden op er gerlijke w()zo mishandelde door het arme <iier eerst met een klomp en daarna met een stok te slaan, is deswege veroordeeld tot f3 boete, subsidiair drie dagen hechtenis. De onlangs opgerichte liberale kiesvereeni- ging te Baarn besloot, de aftredende leden der Provinciale Staten in liet district Amers foort opnieuw candidaat te stellen. Aan de heeren J. D. F. van der Veen, A. A. F. Veth en J. C. Horsman werd opge dragen een Reglement te ontwerpen. Tc Leusden en Stoutenburg hoopt men eon afdeeling te stichten vau de liberale centrale. Naar ons uit Barntveld gemeld wordt, be staat het voornemen, op de >Landkolonie" van het Leger des Heils ook een «Tehuis voor verwaarloosde kinderen" te stichten. Daaraan is wel zeer groote behoefte. Na het zeldzaam slechte 1903 schynt nu voor de landbouwers in de Eeuipolders een beter jaar te komen. De stand van veld- en tuinvruchten belooft zeer veel en het overvloedige gras in de pol ders doet een rijken hooioogst verwachten. Maandag vertrekken van het regiment Genietroepen twee detachementen, ter ge zamenlijke sterkte va.» 3 officieren, 18 on derofficieren en 105 korporaals en minderen, naar de Legerplaats bij Zeist en naar het oefeningsterrein bij het station De Bilt om op die terreinen het noodige te verrichten tot het in gereedheid brengen vsn de kam pementen voor het regiment en voor de spoorwegafdeeling daarvan, welke afdeeling evenals het vorige jaar het kamp langs den Centraalspoorweg zal betrekken. De detachementen staan onder commando van kapitein jhr. E. W. van Panhuijs terwyl daarbij zijn ingedeeld de reserve le luitenant P. Reese en de le luitenant W. Froger, van het 9e regiment infanterie. De vonk, die gloort, heeft dikwerf een langer loven dan ae hoogopgaande vlam. le ademhaling voor dien weer ingetreden is. Houdt de ademhaling, zooals wel gebeurt, daarna weer op, dan beginne men weer niet de voorgeschreven behandeling. Is er gelegenheid toe, dan kunnen anderen intusschen warm flanel op het lijf en de beenen, en warme kruiken aan de voeten leggen. De natte kleeren mogen echter niet uitgetrokken worden en er raag ook den drenkeling niets ingegeven worden, zoolang de natuurlijke ademhaling niet hersteld is. Prof. Schafer ziet een der voordeelen van zijn behandeling hierin, dat er geen gevaar is voor beschadiging van een opgezette lever of eenig ander orgaan. In herinnering wordt gebracht dat eenige rolletjes serpentines, kriskras als een netwerk over een peren- of kersenboom geworpen, de gevleugelde dieven op behoorlijken afstand houden. Die dingen helpen beter dan eenige schoten uit pistool of geweer en zijn volmaakt onge vaarlijk. Iemand te Haarlem schynt wel door de fortuin te worden achtervolgd. Hij heeft, behalve enkele kleine prijzen, uit de thans trekkende 375e Staatsloterij op een twintigste lot tot den prys van f 100000 gewonnen, welk gelukje hem óok in de 373e lotery is te beurt gevallen. Dat vrouw Fortuna blind is, wordt weer bewezen uit het geval van een vice-Feld- webel te Mainz, die tot een zware straf werd veroordeeld wegens verduistering van gelden, die hij ais aspirant-betaalmeester onder zich had. Het bleek, dat hy zich hoe langer zoo dieper in schulden had gestoken en dat hij alle hoop had gesteld op een lot in een lo terij, dat hy genomen had met de vaste ver wachting, or een prijs op te trekken. Helaas de fraude werd iets te vroeg ontdekt, want twee dagen, nadat hy veroor deeld was, viel inderdaad op het lot eeu prijs van 50 000 Mark, die den ongelukkige had kunnen redden. Sinaasappelen en citroenen worden inden regel onvoldoende uitgeperst. Dat komt, om dat men ze verkeert doorsnijdt, n.I. dwars door. Wie deze vruchten nauwkeurig be schouwt, komt tot de ontdekking, dat zij in de lengte behooren doorgesneden te worden. De cellen laten dan gemakkelijker het sap los. Ken kachel tegen de warmte is door een Amerikaansch ingenieur te Washington uit gevonden. Die kachel wordt «gestookt" met ijsbri- ketten. Bij het smelten daarvan wordt het water door buizen afgevoerd en de afgekoelde lucht wordt, na door een laag fijn ijs met zout nog kouder te zyn gemaakt, door het vertrek verspreid. Een blad te Chicago rekent uit, dat een negental opgangmakende A merikaanscha prul- romans aan 4000 boomen het leven hebben gekost. Van bedoelde romans z'jn verkocht 1000000 exemplaren,, waarvoor 22 millioen pond houtpapier werd gobruikt. En die negen zijn nog maar een zeer klein deel van al het tuig, dat de Yankees verslinden of liever hun vrouwen of dochters; want men wil wel zeggen, dat de lectuur des mans in Amerika uitsluitend uit couranten bestaat. In de omgeving van de stad Petropolisin den Braziliaanschen staat Rio de Janeiro is onlangs een zonderling natuurverschijnsel waargenomen, dat op tal van bijzonderheden uit 't plantenleven een eigenaardig licht werpt. Onder de veel voorkomende inheemsche plan ten aldaar is een soort ananas. Deze plant levert bijzonder kleine zaadjes, die van een bundel zeer lichte, kleine haren voorzien zijn en daardoor de geschiktheid hebben om door den wind ver te worden meegevoerd tot ze aan een of ander voorwerp zich vasthechten. Petropolis heeft natuurlijk electrische straatverlichting en zaden van dien annanas- soort zijn blijven hangen aan de geleidings draden en onder den invloed der electrisciteit snel ontkiemd. Veelvuldige regens leverden de noodigs vochtigheid, zoodat binnen heel korten tijd de draden waren getooid met sierlijke ranken en wittte en roode bloesems. Reeds lang wist men, dat de plantengroei bevorderd werd onder den invloed van elec- trir.iteit, nu is evenwel gebleken, dat het leven van planten niet in het minst gestoord wordt door een sterken stroom, zooals er ia die draden aanwezig is. Het onnemeu van Ingeiondeu stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Het zal zeker velen uwer lezers iuteres- seeren, te vernemen, dat te Haarlem is op gericht een Informatiebureau voor Vreemde lingenverkeer. Inwoners uwer Gemeente, welke plan heb ben, Haarlem met zijn schoone omstreken te bezoeken, kunnen aan dit bureau schrifte lijk zoowel als mondeling alle gewenschte inlichtingen gratis bekomen. Het bureau is gevestigd in de kiosk bij den ingang van het station. Voor brieven of telegrammen is het adres «Informator, Haarlem". Interc. Telepboonnummer 1100. Met dankzegging voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw Dw., H. J. VISSER, Secretaris. Jf/^sto STsiATS-LOTEHMJ. VIJFDE KLASSE. Vierde of laatste week. Trekking van 1 en 2 Juni 1904. (1100 loten). Ten kantore van den collecteur A. (J. R. 0. LEINWEBER te Amersfoort (B.eede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Pryzen van f70. 3739 4640 4655 8495 109161528115844 17492 en 17495. Te zamen 9 prijzen. Zonder prys zyn uitgetrokken: 3704 4031 4032 4628 4639 4658 8490 10061 10066 10933 10943 1397715295 15396 17463 17476 17490 18647 18651 1868418694 20307 20326 en 20327. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Februari 1904. (Excl. tramdiensten.) Reizigers Bagage en honden Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. Buitengewone ontvangsten en telegraaf Totaal 1904 Totale ontvangsten üntv. over Febr. f126 961.38 Tot. ontvangsten van 1 Januari af «270 956.28 i Gemiddeld aantal Kilom. in expl. vanaf 1 Januari 148 Dus ontvangst per dagkilometer 30.52 30.74 f 62 023.066 1145.65 ƒ126961.38 1903 f 110 607.60 241 040.15 133

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2