Stadsnieuws. ook volledig en der zake kundig te doen xyn, spreekt wel vanzelf. D&t kan niet anders dan door het brengen van éminente mannen uit den handeldry- venden middenstand in die Kamers van Koophandel. Van de plaatselijke Kamer willen we vol strekt geen kwaad zeggenzy doet wal ze kan om ook de belangen van den kleinhandel en de klein-industrie voor te staan (getuige baar recent rapport over de eiermarkt) doch zolf heeft zij nog onlangs verklaard dat door haar verouderd statuut zij veeleer geroepen wordt om te adviseeren over zaken die den groothandel en de groot-industrie raken. Zij zelf roept met de andere Kamers in den lande om reorganisatie, die wel steeds in uitzicht gesteld, doch door de Regeering niet tot uitvoering gebracht wordt. Men weet hoe 't in de Kamers gaatzij geven advies en nog eens advies en hebben zich veelal naar elkaar te regelen en nu zyn juist het groot-bedryf en het groot-kapitaal in al hun omvang en met verpletterende meerderheid in dis Kamers vertegenwoor digd; en eigenlijk kau dat ook niet anders, wyl volgens het statuut de Kamers van Koop handel als uitsluitend voor het groot-bedryf dienende worden beschouwd. Dat in de verschillende Kamers van Koop handel de handeldrijvende middenstand wat meer en veelzydiger stem hebbe dan tot nog toe, achten we dan ook hard noodig. Om daartoe te komen, is echter eerst en vooral vereiscbte, dat de middenstanders ook in staat zijn, zich te doen gelden en dit kunnen zij* door kiezer te worden voor de Kamer van Koophandel in de plaats hunner inwoning. Het aantal kiezers voor dat lichaam is builen alle verhouding klein tegenover het groote aantal kiesgerechtigden (hier ter stede by voorbeeld 195, tegenover bijna 600 gerech tigden). Doch men moet zich opgeven als kiezer; vandaar, bij de bekende lauwheid onzer middenstanders, de oplossing. Dat moet echter anders worden en dat kan anders worden als alle kiesbevoegde- middenstanders zich kiesgerechtigd maken door vóór 1 Juli zich te doen byschryven op de Kiezerslijst. Wie reeds voorkomt op de lijst, welke slechts om de twee jaar wordt vernieuwd, heeft toe te zien, dat hij ambtshalve is over geschreven op de nieuwe lyst. Men kan een formulier voor die aangifte kosteloos bekomen ter Gemeente-secretarie eiken werkdag van 10 tot 3 uur. En bevoegd om kiezer te worden is ieder die: le kiezer is voor den Raad2e daarby tevens te Amers foort bestuurder of medebestuurder is van een bedryf vaa handel of nijverheid en dat gedurende de laatste 12 maanden geweest is. Wij wekken de middenstanders op, deze maand een burgerplicht, die voor ben nu eens een standsplicht is, te vervullen door zich aan te melden als kiezer. Dat zy zich even de moeite getroosten om naar het Stadhuis te gaan. Tijdens het afdrukken bereikt ons het bericht, dat prof. Verdam den Rond heelt geadviseerd te schrijvenMiddelstand, evenals middelpunt, middellijn, euz. De Aartsbisschop van Utrecht vertoefde heden hier ter stede om het vormsel toe te dienen aan hen, dien gedurende de laatste vyf ja.<r hun communie hebben gedaan. H. M. de KoDingin-Moeder denkt tot 28 dezer te Scnircke in den Harz teverblyven. De gewone audiënties van de Ministers van oorlog, buitenlandsche zaken, marine en binnenlaDdsche zaken zullen deze week niet plaats hebben. Bij de Dinsdag gehouden verkieziDg voor de Provinciale Staten in dit gewest zyn ge- candideerd in bet kiesdistrict Amerongen de beeren: G. C. D. d'Aumale baron Van Harder broek van Hardenbroek, mr. W. H.J. baron Van Heemstra (beiden afir.), mr. dr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg en J. G. Sandbrink. In bel kiesdistrict Amersfoort de beeren: mr. F. D. graaf Schiminelpenninck, P. Hartman, C. Th. van Beek, J. Bolk (allen altr) en K. van der Burg. In het kiesdistrict B r e u k e 1 e ndebeeren: W. J. Doude vun Troostwijk, H. J. M. van der Heyden en J. H. de Waal Malefijt, allen aftredend, die derhalve ook gekozen zyn. In het kiesdistrict Utrecht I door de Utrechtsche Kiesvereeniging de beeren: jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarsaeveen en Nigtevecht, rar. J. de Louter en mr. L. van Lier, aftredende leden; door de Cbr. Historische Kiesvereeniging (Vrjje anti-revoiutionnaireD) prof. dr. S. D. van Veen door de Sociaal-Democratische Arbeiders- Party de beerenJ. Gerritsen, W. Klaver- steyn en B. Reindorp. In het kiesdistrict U t r e c h t II door de Utrechtsche Kiesvereeniging de beeren: A. W. Mees, dr. B. Reiger en H. A. van Beuningen, aftredende leden; door de anti-revolulionnaire Kiesvereeniging dr. J. Grijns. door de Roomsch-Katholieke Kiesvereeni ging mr. dr. D. A. P. N. Kooien. door de Sociaal-Democratische Arbeids- Partij de heeren: P. van der Linden, J. Oude geest en dr. A. J. Resink. In bet kiesdistrict IJ s e 1 s t e i n de heeren G. van Hazendontc, H. J. Schilte, E. G. Wentink, jhr. mr. J. B. L. C. C. de Wijker- slooth de Weerdesteyn (allen aftr.) en H. J. Rooyaards, De stemming zal plaats hebben op Woens dag 15 Juni a.s. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 28 Juni. De Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft bepaald, dal tydens het aan den In specteur van den arbeid in de 6de inspectie verleende verlof, van 15 Juni tot 16 Juli 1904, de Inspecteur van den arbeid in de 4de inspectie te Amsterdam mede bevoegd zal zijn iu de 6de inspectie, waaronder Amersfoort ressorteert. Volgens het Overzicht van den oogst in deze provincie, bewerkt door den Inspecteur van den landbouw volgens gegevens, verstrekt door de Rijkslandbouw- en Rijkstuinbuuw- leeraren, waren de omstandigheden, waar onder dit jaar de uitzaai der zomergewassen paats had, over het algemeen gunstig. Hier en daar, met name in Utrecht, wordt geklaagd, dat de toestand van het zaailand ten gevolge van da te natte ligging in het najaar te wenschen overliet. Ook wordt met berekking tot sommige gewassen, met name haver en zomertarwe, over te dunnen stand geklaagd, waarschijnlijk een gevolg van de mindere deugdelijkheid van het zaaizaad in 1903 gewonnen, dat ten gevolge van den ongunstiger, oogsttijd nogal eens schimmelig was, hetgeen op kiemkracbt klaarblijkelijk ongunstig heeft gewerkt. In de provincie Utrecht was de stand dei- gewassen als volgt: Haver: op de klei zoowel als op het zand, matig, ten gevolge van den dunnen stand op andere gronden vry goed Boonen: matig; Erwten: op de klei matig, op dal- en veengronden goed Suikerbieten: vry goed; Aardappelen: op de klei vrij goed; op bet zand goed; Appelen: een rijke oogst wordt verwacht Peren vrij goed Pruimen: zeer goed; Perziken: zeer goed; Aardbeziën: beloven buitengewoon rijken oogst. Sedert 1 Juni is op de spoorwegen in wer king getreden een nieuw tarief voor gecom bineerde rond reisbiljetten, zoowel voor het binnenland als het buitenland. De prijzen der coupons zijn belangrijk verlaagd en staan thans nagenoeg gelijk met de prijzen voor de ufstanden at te leggen per Kilometerboekje. De «Algemeeue Nederlandsche Zuivelbond" roept de boterproducenten op, geen boter te leveren aan kooplieden die ze alleen zonder het Rijksmerk er op willen ontvangen, en de van dit merk voorziene waar geboycot hebben. Zulke kooplieden koopen bijv. heden boter voor fl en verkoopen ze morgen voor f 0.95. In dien tijd moet er dus iets met die waar voorgevallen zijn, en om met zulke praktijken te kunnen duorgaan, willen die kooplieden van het Rijkscontrolemerk niets weten. Exporteert zelf uw boter, raadt de Bond. De Rijks-telephoniste mej. H. ter Hart is sedert Maandag van bier overgeplaatst naar Hilversum en hier vervangen door mej. G. H. Thien, uit Utrecht. De zwanen-familie is van haar buitenver blijf naar de Beek bij het politie-bureau teruggebracht, waar ze uit den aard der zaak zeer veel bekijks heeft en een prachtige levende reclame is voor iVreemdelingenver- keer" dat, gelijk bekend, de eerste twee zwanen aan de Gemeente schonk. De heer D. Gerritsen, plaatsvervangend lid van de Commissie van aanslag in den kring Amersfoort voor de belasting op bedryfs- en andere inkomsten is door Gedeputeerde Stalen benoemd lot lid dier Cummissie. De beer D. Juffer te Amersfoort was met f1770 minste inschrijver voor het bouwen eener stal achter de kazerne van het Kolo niaal werf-depot te Harderwijk, De andere inschryver besomda f1780. De heer A. A. van Luyk, sedert 1 Mei 1901 Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Willemstad en vóór dien Com mies ten Post- en Telegraafkantore hier, is na kortstondige ziekte te Willemstad over leden. De 2e luitenant A. P. Erzey, van de cava- 'erie I. L., is bevorderd tot le luitenant. De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was zoowel gist -i- als heden ochtend te 7 uur 62 graden Fahrenheit. Alvorens in de Dinsdagavond gehouden maandvergadering van Handel en Nijerheid" de notulen der vergadering van 9 Mei te doen lezen, wydde de Voorzitter, de heer S. J. van Duinen, eenige woorden aan de nagedachtenis van den heer W. R.Scbwera- mer, het eerste lid, dat der vereeniging door den dood ontviel. Spr. stelde den ontslapene ten voorbeeld om diens grooten y ver voor do middenstands- beweging ook hier ter stede, welke hij met hart en ziel aankleefde. Steeds was hij ter vergadering en waar 'tpas gaf, nam hy deel aan de discussiën. Dat hij de jonge vereeniging niet hart en ziel was toe gedaan, kan ook hieruit bewezen, dat hy zoowel voor de bijeenkomsten waarin werd overlegd om de vereeniging te stichten als voor de eerste vergaderingen een lokaal kos teloos beschikbaar stelde. Toen de vereeniging in het rechte spoor was gekomen en haar ledental zóo was toegenomen, dat zaalhuur kon worden betaald, meende het Bestuur, niet langer misbruik te mogen maken van zóo groote gastvrijheid, welke thans wel even mocht worden gememoreerd bij het enkel woord, gewijd aan de nagedachtenis vun den overledene. Hierop werden de notulen gelezen en on gewijzigd vastgesteld. Aan de orde kwamen vervolgensbespre kingen betreffende den nieuw op te richten handels-cursus, als vervolg van het handels onderwijs dezen winter aan zoons of bedien den van leden gegeven bij de Herhalings school. De Voorzitter herinnerde, dat inder tijd een commissie is benoemd om dezen cursus voor te bereiden. Zij pleegde overleg met den leeraar in Boekhouden en het Hoofd van het Herhalingsonder wijs. Dat de leef tijd der leerlingen uiteenliep van 13 tot 22 jaar gaf dikwijls veel moeite, doch het re sultaat was evenwel uitstekend en zoowel van den kant der onderwijzers als van de zijde der leerlingen van de vierde klasse kwam liet verzoek, den cursus te willen voortzetten. Van daar de stappen om den vervolg-cursua in te richten, waarvoor reeds éeu uitgewerkt leer plan met begrooting van kosten zijn ont worpen. Kort vóór de vergadering bereikte den Voorzitter het aanbod van den heer J. D. Reimau Jr., leeraar Boekhouden Middelbaar onderwijs en accountant le klasse, om den leerlingen onderwys te geven in de beginse len van accountancy, door welk aanbod de vereeniging naar spr. rneening in verbazend gunstige conditie is gekomen. Spr. zal met den heer Reiman overleg plegen en in een volgende vergadering de cursus-plannen na der ontvouwen. Door hat weiug talrijke bezoek (slechts ongeveer 1/1B van het aantal leden was aanwezig) leent deze vergadering zich daartoe minder en werd dit punt dus uitgesteld. Hierop werden 2 nieuwe leden aangeno men, ter wyl intusschen nog 4 candidaten zich hebben aangemeld. Ingekomen waren verschillende artikelen uit dagbladen, als: »De middelstands-be weging" het eerste «ener reeks artikelen, welke dr. Bos schrijft voor «De Telegraaf" «Ironie?", een artikel in bet «Handelsblad" naar aanleiding van bet bericht omtrent de Staats-commissie voor den handeldrijvenden en industrieelen middelstand. De Voorzitter resumeerde die artike len en sprak zijn voldoening er over uit, dat de middelstands-beweging zich. zoo forscb ontwikkelt en als kerngezonde plant naar alle zijden loten uitschiet. Wat de Staats commissie aangaat, herinnerde spr. dat de daarin genoemde namen een uitstekenden klank hebbeD, terwijl hun dragers op de congressen hebben getooad van hun machtig kunnen. De meesten der hier genoemden gaven de leiding aan de beweging en sedert is ruimschoots gebleken, dat zij den goeden weg insloegen. Van den Middelstandsbond was nog ingeko men een uitnoodiging tot deelneming aan de Algemeene vergadering welke 29 en 30 Juni in »Tivoli" te Utrecht wordt gehouden. De Voorzitter herinnerde, dat in de vorige maandvergadering de wenschelijk- heid is beti ogd, zich aan te sluiten by den Bond. Het werd aan de prudentie van het Bestuur overgelaten, zich aan te sluiten en nadat het Bestuur had geconfereerd met het Bondsbestuur en gebleken was, dat de liuancieele verplichtingen niet konden wegen, werd die aansluiting bewerkstelligd. Statuten, Huishoudelijk reglement en ledenlijst werden aan het Bondsbestuur gezonden; nochtans kwam een verzoek om een andere ledenlijst te willen zenden met beroep en woonplaats, vermoedelijk als adreslijst voor het Bonds orgaan, dat den leden nu wel spoedig koste loos zal worden toegezonden. fjTot de Algemeene vergadering nu hebben de leden der plaatselijke vereeniging vrijen toegang mits zij vóór 21 Juni een legitimatie bewijs aanvragen aan den Algemeenen Secre taris van den Middetetands-bond, Heezelstraat 12 te Nijmegen, of vóór den 20sten aan het Bureau der plaatselijke vereeniging, Appel markt 15. De vergadering van 29 Juni vangt aan te half twee en is groolendeelsgewydaau huis houdelijke zaken (reglements-wijziging enz.) die op 30 Juni begint 's ochtends te 9 uur. Iu laatstbedoelde vergadering worden refe raten gehouden doorprof. dr. D. Josephus Jitta, uit Amsterdam, over «oneerlijke con currentie", het onderwerp dat deze hoog leeraar in 1903 besprak in de «Ned. Juristen- vereeniging", doch nu van gansch andere zijde bekeek. Was ia 1903 de vraag hoe zal men helpen, nu kan de vraag reeds gedaan waar kan hulp aangebracht? De heer Van den Berg, uit Rotterdam, zal spreken over «winkeliers-coöperatie'', terwijl mr. Aalberse eveneens een referaat zal geven O' er «concurrentie" en de heer Ketelaar, Voorzitter van den Ned. Bond van Horloge makers, zal spreken over «Eenheid van tijd". De belangrijke rapporten zijn samen voor den prijs van slechts 50 cent inmiddels te bekomen bij den Algemeenen Secretaris, te Nymegen. Een heuglijk feit is wel, dat velen, buiten den handel of de nijverheid staande, reeds hebben verzocht, dezen Bond te mogen steu nen daartoe zal in de Algemeene vergade ring worden voorgesteld, naast de gewone leden ook donateurs te mogen aannemen. Tot algevaardigden naar die Algemeene vergadering werden benoemd de heeren Van Duinen en Oosterveen, terwijl de heer Berns haar bijwoont als afgevaardigde voor het informatie- en incasso-wezen. Nog was ingekomen de officieele Feestgids voor het van 18 tot 21 dezer hier te houden Groot nationaal kegel-concours, waarvoor de vereeniging een verguld-zilveren medaille schonk. Oók was ingekomen een exemplaar van het «Nieuws van den Dag" waarin een ud- vertentie waarbij voor den magazyns-chef der H. IJ. M.-coöperatie te Zaandam tegen 15 Juni Jworden gevraagd 2 kruideniers be dienden en 2 pakhuisknechts, grondig bekend met koifie-branden. Zij is dus daadwerkelijk opgetreden als concurrente. De Voorzitter herinnerde hierop, dat indertyd van de Bestuurstafel toezegging is gedaan om te herinneren aan de Kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, welke half Juli wordt hernieuwd en twee jaren van kracht blijft. Kiezer voor het lichaam is hij die kiesge rechtigd is voor den Gemeenteraad en ten minste twaalf' achtereenvolgende maanden aan het hoofd heeft gestaan hetzy als eigenaar, hetzij als bestuurder van oen inrichting van handel of nijverheid te Amersfoort. Zij, die op de oude Kiezerslijst staan in geschreven, worden ambtshalve op de nieuwe overgebracht en hebben zich dus slechts te overtuigen, dat dit geschied is; zy die nieuw op de lijst wenschen te worden gesteld, hebben vóór 1 Juli een formulier in te vul len, dat hun kosteloos ter Gemeente-secretarie wordt verstrekt. Nu sedert 5 Juni buiten werking is gesteld de termyn van drie jaren waarbinnen de vereeniging zich niet zou inlaten met de verkiezingen voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, sprak de Voorzitter de hoop uit, dat de middelstanders werk zullen maken om bet kiesrecht deelachtig te worden, óok omdat in dit jaar periodieke verkiezingen worden gehouden. Immers elk verzoek aan het Gemeentebestuur of hooger autoriteit omtrent zaken van handel en nijverheid wordt om advies gezonden aan deze Kamer. Op voorstel van een der leden zal liet Bestuur by circulaire deze aangelegenheid nog ter kennis brengen van alle leden, hoewel vóór 1 Juli in de plaatselijke bladen een officieele uitnoodiging tot de belanghebben den wordt gericht, terwijl den leden in over weging werd gegeven, in eigen kring vrienden en kennissen attent op te*maken op de perio dieke vernieuwing der Kiezerslijst. Hierna werd de vergadering gesloten. «Vreemdelingenverkeer" heeft zich weder verdienstelijk gemaakt door verschillende wegen op den Berg, met name verbindingen van d. n Utrechtschen weg met het Panorama, te doen aanleggen of verbeteren. Aanstaanden Zaterdag heeft hier vanwege de Poslduiven-vereeniging «DeSoelpost", uit Hiversum, de inkerving plaats van duiven die zullen deelnemen aan de vlucht naar Mann heim. Wie duiven mocht willen laten meevliegen, wende zich tot den waarnemend Secretaris, den heer H. A. Scholtz, Havenstraat 1c te Hilversum. Half Juni zal hier vanwege de Genie een aanbesteding worden gehouden van de uit breiding der brandbluschmiddelen by do kazernes hier en vanwege de Gemeente het maken van een gemetselden beerkelder aan den Lageweg, het herstellen van de werf- inuur aan het Havik en van de ducdalven en het brugje aan het Jaagpad. De Burgemeester van De Bilt, jhr, mr. D. de Blocq van Haersma de With, heeft ter gelegenheid van zijn 25-jaiige ambtsvervulling aan de Diaconie der Ned. Hervormde ge meente f3000, aan die der Ned. Gerefor meerde kerk f200 en aan die der Roomseb Katholieke kerk f600 geschonken.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2