4 1 1 1 i 1 i! Gemengd nieuws. N ESI ri .E's De oflicieele uitslag der in het kies-district Amersfoort gehouden periodieke verkiezing voor de Provinciale Staten is als volgt District. 3 O s 1 n H O J. Bolk. m ui w Oh J- ui S Amersfoort 1 792 47.5 14 234 277 182 221 259 2 •316 55:. 23 214 169 159 205 224 8 669 488 81 233 274 186 555 27S Baarn 1015 624 15 840 348 272 340 396 Buuscboten. 419 596 16 200 26 204 203 207 Eemnes -15 120 9 91 25 94 39 107 Hoogland 897 209 6 195 36 167 191 187 Leusden 811 247 13 120 113 116 130 137 Reuswoude 149 101 64 38 67 63 73 Soeat 613 386 18 818 120 207 217 226 Soeslerberg 57 44 2 19 22 22 26 20 Sloutenburg 113 78 1 66 10 «4 70 69 5866 3272 147 2000 1453jl740 1992 2178 Herkozen zijn dus de heeren: C. Th. van Beek, P. Hartman en rar. F. D. graaf Schimmelpenninck, terwijl gekozen is de heer K. van der Burg. Amerongen. Aantal uitgebrachte steramen 2869. Volstrekte meederheid 1435. Gekozen mr. W. H. J. baron Van Heem stra (anti., aftr.) met 2065, G. C. D. d'Aumale Van Hardenbroek (antir., aftr.) met 2024 en baron mr. dr. F. A.C. graaf Van Lynden van Sandenburg (antir.) met 1982 stemmen. De heer J. G. Sandbrink (lib.) had 1009 stemmen. Utrecht I. Aantal kiezers 7039 opgekomen 4992onwaarde 64. Gekozenjhr. mr. J. E. Huijdecoper van Maarsseveen en Nigtevecht (lib., aftr. 2524)herstemming tusschen de heeren prof. mr. J. de Louter (lib., aftr. 2307), mr. L. van Lier (lib., aftr. 2276), prof. dr. S. D. van Veen (chr. bist. vrij-antir. 2152) en J. Gerritsen (soc.-dem. 592). Utrecht II. Aantal kiezers 4824, opge komen 3567; onwaarde 37. Herstemming tusschen de heerendr. J. Gryns (antir. 1530), mr. dr. D. A. P. N. Kooien (Kath. 1472), dr. B. Reiger (lib., aftr. 1421), H. A. van Beunin- gen (lib., aftr. 1359), A. W. Mees (lib. aftr. 1176) en J. Oudegeest (soc. dem. 741). Dr. A. J. Resink verwierf hier 554 stemmen. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresleyn, tijde lijk leeraar in Staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool bier, beeft, in verband met zijn benoeming tot leeraar in dat leer vak te Utrecht, ontslag gevraagd als leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Koningsstraat (Hoold de heer N. van Veen) hebben zich 47 sollicitanten aangemeld. Het Bestuur dar vereeniging sAmbachts- schoo! voor Amersfoort en omstreken" heeft als opvolger van den beer P. Doorn, die in gelyke functie te Haarlem is benoemd, met ingang van 1 Augustus benoemd tot Direc teur der Ambachtsschool hier den heer B. van der Worp Jr., thans Directeur dor Am bachtsschool te Gorinchem. Kapitein J. A. Th. van Rijswijk de Jong, van de dd. Schutterij hier, is, in verband met zijn voornemen om over te gaan bij de Landweer, in werkelijken dienst opgeroepen bij bet 2e regiment infanterie te Nijmegen. Als aanvulling van het berichtje uit Mont- foort in ons vurig nummer verzoekt men ons mee te deelen, dat een voorloopig comilévan notabeleu uit de streek Monifoort—Lin- scbotenWoerden werd gevormd nadat de eigenaars van den betrokken snullen weg hebben verklaard, zicb met het opgeworpen denkbeeld te kunnen veroenigen, aangezien door het maken van wijkplaatsen aan bun bezwaren zal worden te gemoet gekomen. Een fonds werd bijeengebracht en met ingenieur A. J. Krieger een contract gesloten voor bet maken van het project en de leiding der directie by eventueele uitvoering van dit tlaug verwacht vervoermiddel''. Luitenant C. A. Enschut, vroeger van het 5e regiment infanterie, Eerelid van yJubal", is op den jeugdigen leeftijd van slechts 32 jaar na langdurige ziekte in het Militair hospitaal te Amsterdam overleden. De heer J. P. van der Meulen, oud-luite nant van het 5e regiment infanterie, thans leeraar in Wiskunde en Lijnteekenen aan de Hoogere Burgerschool to Breda, is in gelijke betrekking benoemd aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus voor jongens te 's Gravenhage. De temperatuur van het water in de Nieuwu zwemschool was zoowel gister- als hedenochtend te 7 uur 61° F. Onze winkelstraat by uitnemendheid is weer met een heel mooi magazijn verrykt. In hot perceel Langestraat 108, vroeger bewoond door den heer A. Visser, is gister avond geopend een naar de eischen des tyds wel in ieder opzicht ingerichte koks- en ban ketbakkerszaak, een sieraad voor de stad. 't Is een lust, in dien door de goede zorgen van den heer E. J. Ruitenberg keurig ver bouwden, helder verlichten winkel te ver toeven en in de achterkamer, met den vrien- delyken achtergrond van groen en bloemen, iets te nuttigen van het vele, dat er te be komen is, het beste tevens wat in groote sleden in dergelijke eersterangs huizen wordt aangeboden. Men zie overigens de advertentie in dit nummer. Men verzoekt ons te deelen, dat het Cen- traal-bureau van sLiefdadigheid" eerst 6 September weer zitting zal houden. Voor spoedeischende gevallen wende men zich tot den Secretaris-boekhouder, den heer N. J. van de Stadt, Kleine Haag 7. Een ongewoon groot aantal stadgenooten ging gister van hier naar Apeldoorn o.n hel tweede Festival van Christelijke harmonie ën fanfare-corpsen bij te wonen. Aanstaanden Zaterdagmiddag te half twee wordt in >Amicitia" op offieieele wyze het Groot nationaal kegel-concours geopend, het eerste dat hier gehouden wordt. Onmiddellijk daarna worden de korps- en de personeels wedstrijden aangevangen, die tot middernacht voortduren, Zondag en Maandag van 10 uur tot middernacht en Dinsdag van 10 tot 5 uur worden voortgezet waarna om half negen de prysuitdeeling op feestelijke wyze zal plaats hebben. Bij de muziekuitvoeringen zal het terras feestelgk worden verlicht. De kunstvoorwerpen worden ter bezich tiging gesteld in den foyer. Niet-leden van kegelclubs hebben alléén toegang tot de kegelbanen op vertoon van een kaart voor de Personeele wedstrijden, welke tegen betaling van f l aan het feest lokaal verkrijgbaar is. Tot hedenmiddag hebben zich bijna 150 clubs doen inschrijven voor de korps-wed strijden. Ook is reeds bekend, dat kegelaars van naam bier zullen uitkomen. Aan de regeling van de verschillende festi viteiten is de grootst mogelijke zorg besteed en als 't weer nu, maar meewerkt en de niet-kegelaars een beetje toeschietelijk zyo, dan kan 't een heel mooi feest worden, dat öok veel voordeel zal brengen aan de siad. Waar zoowel de Utrechtsche- als de Arn- heraschepoortsbrug worden versierd, zal wel niemand achterblijven om ook door 't uit steken der vlag de stad een recht feestelijk aanzien ie geven. Naar aanleiding van het Muziekfeest ter vieripg van het 75-jarig bestaan derj »Maat- schappij tot Bevordering der Ti onkunst" van 24 tot 26 Juni te Utrecht te geven, schrijft de heer Hugo Nolthenius aan het «L'ti. Dbld.": Van verschillende kanten gewerden my ontboezemingen over de hooge entreeprijzen voor de uitvoeringen van het aanstaande muziekfeest van Toonkunst. Het zij hier ter geruststelling gezegd, dat bij het groote mu ziekfeest, dat hier voor 10 jaren (8, 9 en 10 Juni 1894) door de Maatschappij is gegeven, de prijzen zonder eenige uitzondering de zelfde zijn geweest. Gaan we nu na, dat in die 10 jaren wel zoo wat alles duurder is geworden met hetgeen de solisten-mede werkenden vragen en met hetgeen hun ge geven kan worden, is dit beslist het geval dan zijn de gewraakte prijzen eer lager dan hooger te noemen. Dan zij dit nog eveu onder het oog van belangstellenden gebracht, dat dit feest niet door de afdeeling Utrecht wordt gegeven, maai' door de Maatschappij zelve. De Utrechtsche afdeeling heeft om zoo te zeggen de uitvoerende macht. Hier van is o.a. ook het gevolg, dat zelfs de re petitie van den Messias niet kosteloos toe gankelijk is voor de leden. Dezen hebben evenals het publiek, den toegang voor f l. De leden hebben dus elgenlyk alléén vrijen toegang tot de uitvoering van den Messias. Voor de afdeeling Utrecht toch altijd een groot voorrecht, doordat aan de 600 leden dit jaar de Messias, als derde uitvoering wordt gegeven. Voor al de andere uitvoe ringen en ook voor de repetities echter heb ben de leden toegang voor verminderden entree-prys. Het heuoeft niet gezegd te worden, dat er sterk gerekend wordt op den machtigen steun der leden, bestaande in hun eigen belangstelling en in het opwekken daarvan bij vrienden en bekenden. Voor allen, die zonder lid der Maatschappij te zijn, van de zeldzame gelegenheid gebruik willen maken om Handel's verheven meester werk te leeren kennen, onder omstandigheden die er het meest wenschelyk voor zyn, kan ik bier nog berichten, dat de groote repetitie (voor ieder zonder uitzondering voor leden en niet-leden a f 1 by te wonen) in de Buur kerk, op nieuw door het kerkbestuur met niet genoeg te waardeeren welwillendheid afgestaan, eigenlijk meer een vóor-uitvoering zal kunnen heaten. Immers nog een andere extra-repetitie (niet toegankelijk voor "het publiek) gaat nog aan die groote repetitie Vooraf. Hoe veel aanleiding er ook bestaat voor Utrechts ingezetenen, dié geen lid van sToon* kunst" zyn om zich dankbaar to gevoelen voor de gemaakte gelegenheid, zullen we hier maar niet gaan uitmeten. Maar belangstel ling en nog eens belangstelling wordt hierbij dringend verzocht. Men verzoekt ons, voorloopig mee te deelen, dat het 41ste Christelijk nationaal Zendings- feest zal gehouden worden op Woensdag 6 Juli in het Middachterbosch. Bij de ten overstaan van architect L. A. van Essen te Erraeloo gehouden aanbesteding van den bouw van een hotel-pension te Tonsel, bij het station Harderwijk, voor reke ning van den heer F. G. Poptie, besomde de hoogste der twaalf inschrijvers 127 8tX) en de laagste, de heer G. van den Hoolf, te Amers foort, f18 648. Door de Directie der sNederlandsche Maat schappij voor Brandverzekering" te Tiel (agent de heer H. R.Struve) bij welke Maat schappij al de in de onmiddellijke nabijheid van ae door brand vernielde strooschuren van de firma H. Gerritsen staande gebouwen van den heer L. J. Horitelé verzekerd zijn, is aan den Opperbrandmeester een bedrag van f 50 Ier hand gesteld om, te zyner bsoor- deeling, uit te keeren aan de Vrijwillige- en de Gemeentelijke brandweer als gratificatie wegens bun spoedig en flink optreden bij dien brand ten gevolde waarvan de gebouwen van den heer Hontele geen noemenswaardige schade hebben geleden. Toen gistermiddag omtrent éen uur K. van 'tN. met een gierbak p den Hoogeweg reed, vroeg J. B. hem, mede te mogen rijden, aan welk verzoek gereedelijk werd voldaan. Opeens sloeg echter het paard op hol, ten gevolge waarvan beiden van den zwaren wagen vielen en B's linkerbeen werd ver brijzeld. Van 't Net kwam er af met den schrik en eenige onbeteekenende ontvellingen B., wien eveneens de eerste heelkundige hulp werd verleend in het Militair hospitaal, werd later per brancard naar het gasthuis «Aldegonde" vervoerd, alwaar dr. Morren hem verder behandelde. Uit Utrecht wordt aan »De Nederlander" geschreven Zondag bracht een Utrechtsche familie den middag door in het scboone dorp Zeist. Tegen etensuur toog men huiswaarts om, hongerig van het wandelen, eens lekker te smullen van het eten, dat de meid straks zou opdis- schen. Maar toen men binnen kwam, bleek dat de meid niet thuis was gekomen en even na het vertrek der familie 's middags het vleesch had gebraden, de groenten had ge kookt, een en ander met de bedoeling om zelf een snoepreisje in de stad te kunnen maken en toch 's middags vroeg met het eten klaar te zijn. Hoe keken evenwel meid en familie op haar neus, toen al het eten door ongenoode bezoekers bleek opgegeten en, erger nog, op de tafel een met potlood geschreven briefje met het volgende schoons«Geachte familie 't Vleesch, de bloemkool en de aardappelen waren goed; alleen spijt het ons, dat de saus van de pudding wat zurig was. Afijn, een volgenden keer beter. Hein en Dirk." Een kok heeft dien dag de hongerige familie mogen spijzigen! Wat de ziel aandoet, heeft ook invloed op het gestel; een opgeruimde geest verlicht met alleen pijn, maar vermeerdert ook het weerstandsvermogen des lichaams. Te Hilversum, waar de Gezondheidscom missie aangedrongen had op deslichting van een abattoir, heeft de Gemeenteraad na eenige discussie met 12 tegen 5 stemmen aange nomen de volgende motie»De Raad, over tuigd, dat de noodzakelijkheid van de op richting van een abattoir niet bestaat, gaat over tot de orde van den dag". De Vérordening op den invoer endekeu- riüg van vee en vleesch werd vervolgens na zeer langdurige discussie met 12 tegen 5 stemmen goedgekeurd. De Wethouder Peet, die ook de oprichting van een abattoir sterk ontraden had, stemde tegen, wijl hy in de verordening geen nut zag. Zooals te verwachten was, wordt in het Jaarverslag der H. IJ. S. M iels gezegd over de spoorwegstaking, maar niet veel •liet jaar 1903 aldus het verslag kenmerkte zich daardoor, dat daarin een strijd met een gedeelte van de beambten uitbrak. Deze beroering had een zeer na- deeling invloed op het vervoer en was mede oorzaak, dat de exploitatiekosten zeer zyn toegenomen. Wanneer men verder in aan merking neemt, dat het jaar 1903 zich ken merkte door slecht weer en dit èn op het reizigers-vervoer èn den bouw van groenten enz. een zeer nadeeligen invloed heeft, dan mogen wij ons nog gelukkig rekenen, dat de uitkomsten van ons bedrijt hoewel ongunstiger dan in het voorafgaande jaar vry bevredigend mogen genoemd worden". Dan volgt een heele reeks van cijfers met toelichtingen. Hoe groot nu eigenlyk het directe geldelijk nadeel ten gevolge van de staking is geweest, lezen we echter niet in het verslag. Onlangs werd het nut der krant betoogd als zelfkookster. Haar nuttige eigenschappen schijnen echter tallooze te zijn. Zoo lazen wij van een reiziger, die op zijn vele tochten vele ervaringen heeft opgedaan en die hoog opgaf van het nut der krant. Er zijn prac- tische raadgevingen bij, die het overbrengen waard zijn. Het gebeurt wel, dat men tot de huid door nat wordt en niet in de gelegenheid is, zich te verkleeden, zoodat men kans loopt, ernstig ongesield te worden. Een ervaren reiziger moot zich echter weten te behelpen en een probaai middel is, tusschen de natte kle dingstukken en de huid droog papier te leg gen! Er bestaat wel geen dorpje zóo klein of men vindt er een paar oude kranten en het is altijd beter, met wat zwarte drukinkt be smeurd te worden dun een gevaarlijke koude te vatten. Het geheele lichaam worde zooveel mogelijk met kranten omwikkeld en men trekt daarover getroost de natte kleeren weer aan. Een ander practisch gebruik van de krant kan reizigers worden aanbevolen, die in koude spoorwegcoupé's een langen afstand moeten afleggen. De voeten met kranten flink om wikkeld en de krant werkt als een pels. Maar het allermeeste nut biedt de krant als luchtig hoofdkussen aan reizigers, die gewend zijn daarop te slapen en er onder weg geen in hun hotel vinden. Het als koel geroemde gummi-luchtkussen, door toeristeD vaak mee genomen, wordt warm en benauwd. De prac- tische reiziger neemt niets dan een kussen sloop in zyn reistasch mee, vult het op met krantsnippers en legt gerust het hoofd er op neer. Het snelste dier is, naar men beweert, de waterjuffer (Libellula pratensis). Terwijl het een mensch nauwelijks mogelijk is, 15 4 20 seconden met een trein mee te loopen en dien by te houden en een renpaard het niet langer dan eenige minuten volhoudt, volgt dit insect met de grootste gemakkelijk heid naar het schijnt vele Kilometers ver een koeriertrein. Volgens waarnemingen van natuuronder zoekers zouden de vleugels van waterjufters duizend bewegingen in de minuut maken. Natuurlijk zijn deze bewegingen voor het menschelyk oog niet te volgen, wanneer het dier over de heide strijkt. De beroemde Engelsche geloerde Sir John Lubbock heeft nagegaan, welke hoeveelheid voedsel een spin nuttigt. Hij woog vele dezer insecten vóór en na hun maaltijd zeer nauwkeurig en kwam tot het volgende resul taat: indien een 'zelfde verhouding bestond tusschen het gebruik van voedsel en het ge wicht van het lichaam als bij de spinnen, dan zou een volwansen man, wanneer hij zoo veel gebruikte als een spin, in éen et maal 2 geheele ossen, 13 schapen, 10 varkens en 4 ton visch eten. Gelukkig, dat de mensch met heel wat minder toe kan. RECLAMES. 1—5 regels f 1.25; eiken regel meer f0.25. KIN DER-I ♦MEEL. iMëlkvc-edseh mr Kinderen «iZiekenJ Burgerlijke Stand van Amersfoort van 9 Juni tot en met 15 Juni 1904. GEBOREN: Tieleman Willem, z. van F. W. de Wilde en J. A. van Eist. Willem Cornelis, z. van J. ran Diemen en A. C. Los. Alberdina Anua Geertruida, d. van W. J. Meiners en L. E. J. Crébas. Martinus, z. van J. Lablans en J. Krabbe. Hendrika Cornelia, d. van T. van Loeneu en F. van Daatselaar. Antoinetta Maria, d. van F. A. M. Kurvers en C. M. Kraaikamp. Cornelis Petrus, z. vaD J. A. de Jong en A. Kuit. Pieter Henricus, z. van M. Bijl en M. A Peelers. Klaasje, d. van M. Schouw en S. Meinsma. Catrina Hendrika, d. van G. J. Pietersen en G. van Eykelenburg. Alwine Johanna, d. van D. Buijs en F. P. Koppen. Hendricus Cornelis, z. van R. Kok en R. K. Wijna. ONDERTROUWD: W. van Pulten en H. Lablans. R. A. van Ier Linden en R. van Doorn. GEHUWD: J. Smal en M. Tombroek. G. van Eeden en G. de Ruiter. S. van Leijeniiocst en W. van Diemen. OVERLEDEN: Wilhelmina Meijer 5m. een levenl. aangegeven kind van het ra. gesl. van P. R. Noteboom en C. Meyers. een levenl. aangegeven kind van het m. gesl. van E. J. Coevorden en P. Bergsma. Hendrika Johanna van LoeneD, 14 m. Hendrika Kreikamp, 45 j. eehtg. van F. van Zanten. Kornelis Heijlen, 78 j. wedr. van S. Ganzevles Matthys Tamminga7j.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2