•Geven met verschuldigde» eerbied te kennen ondergeteekenden, byna allen bo- lasting betalende bewoners van den Bisschop* weg en Achter Luiaard, dat genoemde wegen des avonds bij gemis aan verlichting zeer duister zyn on dus gevaar opleveren, dat meer in 't bijzonder de Bisschopsweg bij slecht weder in bijna onbegaanbare» toe stand verkeert. Redenen waarom adressanten uw college eerbiedig verzoeken, u op de tijden zooals op overige verkeerswegen in de Gemeente gebruikelijk is, kunstlicht te willen doen aan brengen en den Bisschopsweg to willen doen bestraten". Hierbij is gevoegd de volgende toelichting Alleen op den hoek der Hendrik van Viandeu-straat en Beekensteinsche laan staan gaslantaarns, die voor den Bisschopsweg geen en voor Achter Luiaard onvoldoende, iazolfs valsch licht verspreiden. Dit licht heelt voor de bewoners Nos. 35—42 Achter Luiaard geen waarde, zoodat daar des avonds vol slagen duisternis heerscht, waf, met het oog op de sloot langs dien weg en de beek aan het einde daarvan, gevaar kan opleveren. Dat dit govaar niet twyfelachiig is, bewijst het plaatsen van een particuliere, zij het dan ook een zeer onvolledige, afrastering bij de brug langs do beek. Bovenuien geeft de duisternis aanleiding tot handelingen van ongewenschte voorbij gangers, welke by voldoend licht achterwege zouden big ven. Door onvoldoenden waterafvoer is de Bis schopsweg by regenachtig weer onbegaanbaar wegens de aanwezigheid van groote plassen en modderpoelen, welke niet alleen net ver keer bemoeileken, maar ook bij de verdam ping een hinderlykeu stank verspreiden. De dichtheid der bevolking iu deze buurt doet dan ook een bestrating als hoognoodig ge voelen. Bij ile Zaterdagavond onder voorzitting van den beer J. Ger. Klebergehouden 117de opcubure vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken waren tegenwoordig alle laden en de Secretaris. De notulen der vergadering van 21 April werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelde hierna mede, dat ingekomen waren een missive van den Direc teur-generaal der Posterijen omtrent de wijze van verpakking van sigaren welke als post- pakket moeten verzonden worden; een mis- sivie van den Minister van Waterstaat, Hand d en Nijverheid nopens de benoeming der Commissie van advies iu zake spoorwegdienst regelingen een kenuisgeving omtrent de in Augustus en September te Lyou te houden tentoonstelling en een omtrent de va» 13 Augustus tot ld September te Louden te houden tentoonstelling alle aangenomen voor kennisgeving, terwijl zy voor belang hebbenden ter lezing voorliggen by den Secretaris. Uit de vorige vergadering is aangehouden een missive van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel behelzende onder meereen uitnoodiging voor de tentoonstelling, in 1905 te Luik te houden. De Voorzitter meende, dat de Kamer deze zaak beieiyiot rusten tot een eventueele ge combineerde vergadering der verschillende Kamers, welke te Amsterdan zou worden gohouden. Nu van die vergadering nog niet is geboord, stelde spr. voor de missive voor- loopig te laten rusten. De Kamer vereenigde zich met a'gemeene stemmen met dit voorstel. Ingekomen waren nog adressen in zake de ontwerp-Tariefwet, o. a. van den heer Putjer te Groningen over zout, van handelaren in binnen- en buitenlaridschen honig en van comilé's uit den tabakshandel te Amsterdam en te Rotterdam. De V o o r z i 11 e r herinnerde, dat deze stuk ken bij de leden hebben gecirculeerd, vroeg of de Kamer deze adressen weoseht te steunen. Wel heeft de Kamer indertijd haar bezwaren ingebracht by den Minister en is met vele van die bezwaren rekening gehouden, doch wellicht wil de Kamer andermaal de requesten steunen. De heer M eur sing meent, dat steun toch niot zal geven. De dubbeltjes moeten toch ergens vandaan komen en Je wet zal er dus toch wel komen. D« Voorzitter is het in hoofdzaak eens met spr, doch herinnert dat door de bezwaren, van verschillende zijden ingebracht tegen het voor-ontwerp, reads veel gewijzigd is. Spr. vindt het zeer jammer, dat men van deze quuestio in den lanlsten tijd een partyzaak heeft gemaakt eri vreest, dat dit veel schade zal doen. Men mist daardoor het onbevangen oordeel. In alle partyen zyn zoowel vrijhande- laars als protectionnisten. De heer Meursing meent, dat de Tarief- wet misschien er toe zal leiden, dat deze of gene hier te lande gaat produceeren wat thans wordt ingevoerd. In Duitschland bijvoor beeld beeft de industrie juist oen groote «lOCht genomen. De V o o i' i 11 c r acht liet voor en het tegen zeer moeilyk uit te maken. Als men alles gelezen heelt, wat voor- en tegenstanders er over schryven, kan men alleen zeggenmon coeur balance. Spr. had gemeend om, iti den geest uls deze Kamer reeds aan den Minister adviseerde, een adres to richten tot de Tweede Kamer, docli zooveel is reeds veranderd, dat spr. meent dit thans niet meer to moeten doen. De lieer Van der Zoo do Jong her innert, dat deze quaestie ook in de Kamer te Amsterdam werd bpsproken wolke een com missie benoemde, wier rapport zegt, dat uun onze industrie uadeel zou worden gebracht dooi de moeilijkheden welke haar in den weg worden gelegd. Maar, gelyk reeds gezegd is, 't is zeer moeilijk uit te maken of de Tariefwet voor-, dan wel nadeel zal brengen aan handel en industrie. De Voorzitter herinnert aan het rap port van de meerderheid der Kamer te Rotter dam, doch ook aan het rapport der minderheid, waaruit blijkt dat zelfs in die groote koop- en fabrieksstad de meeningen zeer verdeeld zyn. Hoe zouden we dan hier een juist oordeel kunnen vellen'? De heer Meursing merkt op, dat de minderheid van de Kamer te Rotterdam niet van meening is, dat de doorvoerhandel zoozeer zal verminderen. Do heer S i n n i g e zou, in zooverre de zaak van hieruit te beoordeelen valt, het hou den met de meerderheid, vooral omdat de fiscus te zeer ingrijpt en hierdoor allicht fraude zal worden gekweekt. De heer Kleber wil hierop liever niet ingaan; we missen hier voldoende gegevens. Wat deze Kamer betreft, zijn bijna alle leden voorstanders van vrijhandel. l)e S i n ii i g e kun dit niet geliocl toegeven. Ook het vrybandelstelsel kleven fouten aan, evenals de protectie fouten heeft. Spr. is verre van voorstander van bescherming voor alle artikelen, maar zou toch voor enkele wel degelijk bescherming wenscben, bijv. voor lijnkoeken, die thans uit Duitschland worden ingevoerd verre beneden fabrieks prijs hier te lande. Vandaar dan ook dat Nederlandsche labrikanten even over de grenzen hun fabrieken bouwen, bijvoorbeeld te Goch. Spr. kan niet van zichzelven ver klaren geheel vryhandelaur te willen zijn, noch beslist protectionist Sommige indus trieën moeten wel degelijk beschermd, Enkele producten worden absurd zwaar belast. Waar om levertraan, die veel gebruikt wordt en voor den onvermogende de badplaats vervangt, dubbel zoo zwaar belast wordt als kajapoet- olie verklaart spr, niet te kunnen begrijpen. Intusschen meent spr. dat deze Kamer noch bereid noch bevoegd is cm do onderhavige adressen te steunen on dat het das't best zat zyn, ze aau te riemen voor uolilicatio. De lieer Van Dam herinnert, dat het avant-projöt, indertijd als vertrouwelijk stuk toegezonden, in geheime zitting door deze Kamer is behaudolden bij breed gemotiveerd adres is beantwoord. De belanghebbenden zijn destijds daarover gehoord en de Minister heelt sinds veel van zijn eischen laten vallen. Deze adressen nu hebben betrekking o,» honig, zout en tabak en spr. meent, dat de Kamer niet geheel bevoegd is, daarover te ourdeelen. Spr. is het eens met den heer Meursing, dat het niet veel moer zai geven ot deze Kamer nog weder met bezwaren komt aan dragen, doch moet te gelijk de vraagstellen of die overwoging mag wegen. Spr. zou met den heer Sinnige deze adressen willen aan nemen voor kennisgeving. De Voorzitter zegt, dat indien de Kamer besluit de adressen niet tt steunen, de vraagt rest of zy zich alsnog zal wenden tot de Tweede Kamer, aan de hand van het advies reeds 22 Mei 1903 aan den Minister gezonden. Het geheim daarvan is nu opgeheven on spr. heelt dus vryheid, thans mee tedeelen, dat voornamelijk opgekomen is tegen de voorgestelde heffingen op tabak, koffie zoowel gebrand als ongebrand thee, meel, petroleum, euz. terwijl de Voorzitter er een afzonderlijke nota by voegde over lederwaren. Doch ter zake: zal de Kamer de adressen steunen? Met algemeene stemmen wordt besloten, niet te steunen. De Voorzitter vraagt of do Kamer nog een zelfstandig adres zal richten tot de Tweede Kamer. De heer V a ri D a m meent, dat de Minister tegemoet is gekomen aan de bezwaren, door deze Kamer geopperd. De heer Meursing vreest, dat liet töch niet zal helpen. De heer Sinnige meent, dat de heer Meursing dit niet tnoet zeggen; de Minister heeft wel degelijk rekening gehouden met dozo Kamer. Den heer H. van H a s e I e n wil het voor komen, dat dergelijke adressen te plaatselijk zijn Laat ons tevreden wezen met hetsuccès, behaald met het bezwaarschrift van Mei 1903 en het laten by kennisgeving. Met algemeene stemmen wordt nu bo- sloten, geen nader adres te zenden. Nog is ingekomen een missive van de Kamer te Hoogezand-Sappemeer houdende verzoek om adhtesie op haar adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken om wijziging van art. 245 Gemeentewet (In de Hooidelyke omslagen of andere plaatselijke direcfe belastingen worden uitsluitend aan geslagen zij, die in de Gemeente hun hoofd verblijf houden en zij, die er verblijven). Dat artikel, meent de Kamer, geeft sommigen vrijstelling en doet anderen dubbel belasten. Zy wenschtc te lezen: Inkomens uit beroep of bedrijf worden belast in Gemeente waar deze worden herkregen en inkomens uit anderen hoofde in de Gemeente waar het hoofdverblijf is gevestigd. De heer Sinnige meent, dat het niet de bedoeling kan zijn om iemand, die drie fabrieken hoeft in drie verschillende plaatsen, ook driemaal aan te slaan. Zuu bijv. de heer W. A. Scholten, die in deze streek 15 ver schillende fabrieken heeft, ook vijftienmaal moeten worde» aangeslagen? De Voorzitter meent, dat het moeilijk zal zyn uit te voeren tenzij, de Gemeenten elkaar inzage geven van hun belasting kohieren. De heer Van dor ZoodeJong meent, dat een Kamer van Koophandel de belangen v»n handel en industrie moet bevorderen. Wat hier gevraagd wordt, raakt die be langen om zoo te zeggen niet, doch is een speciaal Gemeente-belang. Spr. zou dan ook op dit verzoek niet willen ingaan. De Voorzitter meent evenzeer, dat bet verzoek beter ter zyde ware te leggen omdat hot een zaak is, welke een Gemeente bestuur aangaat en niet een Kamer van Koophandel. Besloten wordt, het verzoek aan te nemen voor kennisgeving. Aan do orde is het nader rnpport der commissie in zuke de eiermarkt benoemd in de vergadering van 31 Maart. De Secretaris leest het rapport, door ons reeds meegedeeld in het nummer van 23 April, en sedert ingekomen missives o.a. van den Secretaris der Kamer te Maastricht waar 00000 eieren per week worden aan gebracht aan de mijn. Deze adviseert, zelf eens te komen kijken, hetzij Dinsdags hetzij Vrijdags. De Voorzitter opent de discussion over de conclusion der commissie. De heer Meursing heeft geïnformeerd naar de myn to Meppol, die zeer goed werkt, in het belang zoowol van de koopers als van de verkoopeis. Spr. meent liet wel de moeite waard, daar eens een kijkje te gaan nemen. Als inderdaad de invoer zóo zal stijgen als de commissie op advies van deskundigen moent, dan is 't zeker de moeite waard, ook hier een mijn te openen. (Hier worden thans reeds 2 728000 eieren per jaar aangevoerd; te Barnoveld, sedert daar een overdekte ver koopplaats is, reeds het dubbele aantal.) De heer Sinnige zou gaarne zulk een onderzoek in loco instellen, doch vreost dat de middelen der Kamer dit niet mogelijk 2iillen maken. Spr. meent, dat de Kamer zich moet beperken tot het advies en dat het Gemeentebestuur desverlangd liet onder zoek in loco moet instellen. Het Gemeente bestuur heeft de zaak uit te werkende Kamer heeft slechts te advisteren. De Voorzitter vereenigt zich in hoofd zaak tnet het advies der commissie, doch meent, dat de quaestie der mijn noch op den weg van de Kamer noch op dien van het Gemeentebestuur iigt, doch een zaak is van coöperatie. Spr. vreest, dat de kooplie den niet zooveel zullen ophebben met een myn en het hier zal gaan als in Noord-Bra bant mot de botermjynen, die geboycot wor den. Overigens geloolt spr. dat de huidige plaats vooral in den drukken tijd te klein is, doch over een paar maanden is die stellig weer groot genoeg. De kooplieden, aie om verbetering vroegen, wezen op Utrecht, doch hier koopen de op- koopers van de boerinnen, terwijl te Utrecht alléén opkoopers ter markt komen, die er als 't ware winkel houden, 'tls dus lang niet de zelfde toestand. Spr. ziet er overigens volstrekt geen be zwaar iu, het verzoek Ie steunen, doch meent dat als het Gemeentebestuur een onderzoek in loco noodig acht, het dit wel uit zichzelf zal doen. De heer Sinnige merkt op, hierop vol strekt niet te hebben aangedrongen. De heer Van der Zoo de Jong zegt, dit toch uit de woorden des heeren Sinnige te hebben opgemaakt. De heer Sinnige, lid der commissie, zegt dat de commissie zich hiermee niet had in te laten; het Gemeentebestuur pousseer# de zaak desgewenscht. Met algemeene stemmen wordt nu het advies aangenomen. De Voorzitter zegt, dat de Agenda hiermee is afgeloopen, doch wil nog even ter sprake brengen een zaak, waarvoor de Kamer zich in geheime zitting reeds zeer interesseerde cn wel de ontworp-Arbeidswet. Gelijk bekend, wendde de Kamer te Am sterdam zich tot de Tweede Kamer by breed gemotiveerd adres, meer bepaald omtrent de regeling van het leerlingsstelsel. Aangezien die Kamer wel om adhsesie zal vragen, wil spr. deze quaestie, welke ook deze Kamer zeer in den breede besprak, even ter tafel brengen. Mocht geen adhsesie worden ge vraagd, dan zou spr. willen voorstellen, een zelfstandig adres te zenden. De Secretaris leest nu het advies van deze Kamer op het voor-ontwerp. Den Voorzitter heeft het verwonderd, dal niot meer Kamers zijn opgekomen tegen de zoogenaamde examen-commissie. De heer Sinnige vraagt of deze Kamer een afwachtende houding zal aannemen. De Voorzitter wilde liever aan de Kamer te Amsterdam een afschrift zenden van de conclusiën van deze Kamer. De Secretaris herinnert, dat het af schrift reeds 14 Juli 1903 werd toegezonden aan Amsterdam in ruil voor haar advies. De Voorzitter stelt nu voor, dat het Dagelijksch Bestuur der Kamer worde diligent verklaard en gemachtigd om, zonder een expresselijk daarvoor belegde vergadering te convoceeren, maar bevind van zaken met do Kamer te Amsterdam te kunnen handelen. Aldus woidt nu met algemeene stemmen besloten. By de rondvraag gaf de heer H, van H s e I e n der Kamer in overweging, aan de H. IJ. S. M. te verzoeken een telephoon te plaatsen in de vestibule ten behoeve van den reiziger die weinig tijd heeft. Te Hilver sum vindt men dat o.a. ookvoor éen dub beltje kan men een gesprek voeren, hetgeen soms zeer gemakkelijk is. Spr. mag niet nalaten op te merken, dat sommige assistenten de welwillendheid hebben, nu reeds gebruik te doen maken vao de telephoon naast het telegraafkantoor, doch wilde in stede van de gunst liever liet recht hebben om te spreken. De lieer Van Dam vraagt of dit wel een zaak is van publiek belang, 't Wil spr. voor komen, dat een brievenbus op het perron van veel grooten belang is. Daarover worden telkens klachten gehoord daarover is reeds dikwyis iri de bladen geschrevendaarvan zou men veel meer gebruik maken dan van de telephoon. Dit is bijna een algemeen belang telkens ziet men reizigers, met gansche pak ken brieven, hun door medereizigers meege geven, naar een brievenbus zoeken. Ja, buiten het gebouw is er een, maar dan mag men eerst trappen klimmen. Zeer gewenscht zou het zijn, dat op het perron een bus kwam. De heer Meursing herinnert zich niet, dat ergens aan een station een bus op 't perron is, zells niet te Amsterdam, doch ge looft evenzeer, dat een bus hier veel gemak zou brengen, evenals een telephoon. Do Voorzitter vraagt den heer Van Haselen, zijn verzoek omtrent een telephoon- automaat schriftelijk in te dienen, waarna het Dagelijksch Bestuur de zaak zal trachten tot een goed einde te brengen. Hierna werd de vergadering tegen 10 uur gesloten. Nogmaals zij herinnerd dat zij, die nog niet voorkomen op de Kiezeriijst voor de Kamer van Koophandel en weoschen ge plaatst te worden op de nieuwe lijst, daar van tot uiterlijk Donderdagmiddag 3 uur moeten doeu blijken door ter Gemeente secretarie een biljet iri te vullen, dat kosteloos wordt verstrekt. Dj? periodieke verkiezing valt wel einde 1905, doch het zeggen is, dat tusschentijds een vacature zou komen. By Kon. besluit is aan jhr. S. M. van Reigersberg Versluis, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en plaatsvervangend Voorzitter van de plaatselijke commissie voor de Ongevallenverzekering te Goes. De heer P. van den Hooif, eerste opzichter der Gemeente-werken, hoopt 16 Juli den dag te herdenken waarop hij dertig jaar geleden werd benoemd tot opzichter der Gemeente werken en eigendommen. De heer J. Reiman Jr. is door den Ge meenteraad van Baarn benoemd tot accoun tant der Gemeente-gasfabriek aldaar. Mej. H, S. E. Burgers legde gister aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig ge volg af het eerste natuurkundig examen. De heer C. C. van Helsdingen Jr. slaagde hedenmiddag te Utrecht voor het caudidaats- examen rechten. Volgens het nu verschenen programma van het op 4 Augustus in het Nimrod-park te Hilversum te houden concours hippique, waarvoor de inschrijvingen 22 Juli sluiten, zyn benoemd tot leden der Jury voor de luxe-paarden kapitein jhr. R. J. Rütgers van Rozenburg en voor de rij- en springpaarden kolonel H. F. B. Braams, kapitein jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg en ritmeester jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg. Mej. M. Groeneboom is benoemd tot Di rectrice van het Ziekenhuis te Zutphen. Aan de Polytechnische School te Delft zyn o.a. geslaagd voor technoloog de heeren A. ff. L. de Bel en G. A. Brender a Brandis. Het kliemerig klimaat, door De Genestet zoo (luchtig bezongen, heeft zich niet weinig doen gevoelen op de temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool, welke gister en hedenochtend te 7 uur slechts 58° F. was, tegen 62 en 60° de vorige weken.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2