Donderdag 30 1904. No. 5520. 53e Jaargang. Feuilleton. SLA I I,II PA LUIEII te Londen, FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verechynt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post /'1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke rogel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlyke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in .ekening gebracht. IORTEORACHT9 Telephoon 19. Tolephoonzaken. In ons nummer van 23 dezer deelden we met een enkel woord mee, dat bij Kon. be sluit van 9 Juni wijzigingen zijn gebracht in de bepalingen op het gebruik van de Rijks- telephonen voor iuter-communalen (thans: interlocalen) dienst. We vermeldden daarbij art. 7, waarop 't wel het wel het meest aan komt, en gaven als nze meening te kennen, dat ook deze verandering weer geen ver betering zou blijken. Laat ons nu nog meedeelen, dat het be sluit eerst gister dus bijna een week later officieel ter kennis is gebracht van de ambtenaren van liet Rijks-telephoonbureel hier en art. 7 nog even herbalen. Het luidt: Voor een interlocaal gesprek van 3 minuten of minder wordt betaald 30 cent: voor een dringend interlocaal gesprek van drie minuten of minder wordt betaald fl. Deze betalingen gozcbiedea vóór bet ge sprek. Voor elke verlenging gedurende drie minuten of minder wordt eveneens 30 cent. respeotieveliik fl betaald. Bjj opheffing van de interlocale verbinding, omdat, aan do oproeping geen gehoor ia gegeven, wordt de helft van het betaalde teruggeven. De geaboun eerden van een lokaal telephoonnet, die van hun perceelen uil geregeld interlocale ge- •prekkeu wenschen te voeren, storten voor de koateu daarvan een door den Directeur-generaal der poste rijen en telegrafie te bepalen som in voorschot. Do geabonueerden die dit niet hebben gedaan, kunnen niettemin interlooale gesprekken vooren, doch betalen voor deze gesprekken boven hel tarief, genoemd in bat eerste lid van dit artikel, 10 ceut per geprek. De voor bedoelde gesprekken versobuldigde bij dragen worden per quitantie ingevorderd. Bij nalatigheid in de betaling van zoodanige quitantie op vertoon, kan aan den geabonneerde het verder voeren van interlocale gesprekken, anders dan in de openbare spreekcellen, geweigerd worden. Ook de deskundige medewerker van hot «Handelsblad" it maar weiuig te spreken over de wyziging Hij schrijft: terwijl de telegraaf een middel tot gedachtenwisseling is geworden waarvan duizenden zich bedienen, blijft het telephoon- verkeer nog hoofdzakelijk beperkt binnen de grenzen van de Gemeente. Bij de schrifte lijke en mondelinge behandeling, in October jl., van de telegraaf- en telephoonwet in de Tweede Kamer, heeft men omtrent het tele- graphisch en telephonisch verkeer heel wat cijfers gekregen. Onder andere is toen mede gedeeld, dat het aantal locale gesprekken van 1895 tot 1903 vermeerderde van 7 000000 tol 38000000, het aantal interlocale en inter nationale gesprekken van ruim 100000 tot ruim 1 000000 (volgens een andere opgave PENSION OPOLIS. 83. Da dames bleven nog een kwartiertje plakken en praatten over een nieuwe vereenigiug. Mevrou» Von Kettler wae ongewoon levendig on hoe meer epeeches zy afstak, des te meer dacht Hilda„Lieve zielik heb met baar te doen. Ze praat zich tnoed in in den grond van haar hart heeft ze niet den minsten lust om het vele werk te doeu dat aan haar baantje zal verbonden zyn". En 'twas zoo. Haar moeder kreeg kippevel als zy er aan dacht wat haar als Presidente wachtte ze zou natuurlyk alles zoonrat alleen moeten bedis selen, althans de volle verantwoordelijkheid dragen, 't Allerliefst had zy 't later blyven bij het plan; maar het Bpook op den achtergrond, die barones er was geen andere uitweg;'t moest du» maar gebeuren. Mevrouw Von Kettler was geen slechte vrouw; zij gunde iedereen het beste, óok ziohzelve, en ze zou dan ook niet zich doodgekniesel hebben als zy op dit oogenblik de tijding had ontvangon, dat me vrouw Von Dornbaoh tot een beter leren was opge roepen. De Dornbachs lieten nog maar altjjd op zicb wachtten. Hoewel de „Beberswalder" hun komst als zeor spoedig had voorspeld, kwamen ze nog maar altyd niet. „'t Lijkt wel een beroemde schoolryder in den circus" bromde de overste. A lie plaatsen zjjn bezet, allen kijken naar den ingang, de muziek begint telkens weer netzelfde deuntje, wanhopig leest men voor de honderd zooveelste maal het programma, maar de kerel komt niet; hjj staat de eene cigaret voor en de andere na te rooken en denkt: „wacht maar; voor my is hoofdzaak, dat ik de spanning 850ÜÜ en 1 110000). Al hipt daaruit dus wel, dat juist hei interlocale verkeer sterk toenam (immers ongeveer vertienvoudigde, tegenover oen vervijf- en verzesvoudiging van hel locale verkeer) toch volgt daaruit tevens dat de omvang van het interlocale verkeer tegenover het locale nog niet groot is. Dat komt nog te meer uit door oen ver gelijking rnet het interlocale vorkeer in andere landen en met het telegraphischo verkeer in ons land. Terwyl het aantal interlocale ge sprekken per 1000 inwoners by ons 149 be draagt, is dat aantal roof Zwitserland 1409, Denemarken 1469, Duitschland 1570, Noor wegen 1775. En tegenover de 1000000 of 1 IU0Ü0Ó interlocalegesprakkan staan 3000000 telegrammen. Wat dit laatste belangt, ook wanneer men de rekening scherper opmaakt en van de 3 000000 telegrammen do 70000 stadstele- grammett aftrekt en voorts in aanmerking neemt, dat een aantal telegrummen telegra- phisch antwoord uitlokken, welk element men in het aantal telephoongesprekkon natuurlijk niet terugvindt, daar het antwoord in het gesprek zelf is opgenomen, dan blijft noch tans de verschillende verhouding van locaal- en interlocaal verkeer bij telegraaf en tele phoon opmerkelijk. By de telegraaf immers blijkt het interlocale verkeer 39 maal zoo groot te zyn als het locale by de telephoon bestaat haust juist de zelfde verhouding in in omgekeerden zindaarby is immers het locale verkeer 38 maul zoo groot als het interlocale. Dat inlusschen in vijf jaren het telephoon- verkeer (totaal) met 18% is gestegen en het telegraafverkeer met slechts 0.3%, terwijl do opbrengst van het telephoonverkeer met 17 steeg en die van de telegraaf met 1.21 verminderde, bewijst wel, dut het telephoon verkeer de neiging heeft om het telegraaf verkeer gedeeltelijk te verdringen. Maar die blijkelyke behoefte aan telephoonverkeer doet het betrekkelijk interlocale verkeer des te sterker uitkomen als een gebrek. Nu is dezer dagen een Koninklijk besluit verschenen dat in de regeling van het inter locale telephoonverkeer eenige niet onbelang rijke wijzingen brengt en dat vermoedelijk wel ile strekking heeft om de uitbreiding van dat verkeer in de hand ie werken. De minder belangrpe wijzingen die door dit Kon. besluit in de bestuande regeling zyn aangebracht, laten wij nu rusten en vestigen uitsluitend do aandacht op drie bepalingen van meer belang. Ten eerste wordt bepaald, dat personen die, wonend in een plaats waar geen locaal net is, aangesloten zijn aan de Rykslolcphoon, niet alleen interlocaal maar ook locaal, dus onderliug met elkaar, kunnen spreken. Het tarief daarvoor wordt gesteld op 2% cent per gesprek, te korten op een in voorschot te storten som van fl. Hierdoor wordt een eind gemaakt aan oen dwazen misstand nl, aan de omstandigheid, dat twee in een plaats aungeslotenenen aan de Rpsielephoon wel met personen elders, maar niet met elkaar konden spreken. Alleen zier: wy niet in, waarom de storting vooraf, die ten aanzien van interlocale gesprekken facultatief is ge laten, voor de locale gesprekken in Rps- verkeer verplicht wordt gesteld. Is hot omdat men de 20 cent extra, die by mot-storting den gebruiker van het interlocale verkeer in rekening worden gebracht (vermoedelp te beschouwen als oen soort van risico-premie, die de goede betalers bijbrengen tot dekking van eventueele wanbetalers) onevenredig hoog acht by een tarief van 2% cent'? Maar er wai dan ook voor Rpslocaul-verkeer wel licht wat af te doen en bovendien zou men het gebruik maken van dut verkeer a 12% cent bij niet-vooruitbetaling dan toch aan het oordeel van de belanghebbenden zeiven telephoneeren, vindon weinig aanleiding tot stuiten maar willen dan ook voor zoo'n enkele maal allicht wel 12% cent beluien. Ten tweede is het interlocale tarief her zien. Tot nu toe betaalde men intusschen twaalven en vieren 50 cent per gesprek van 3 minuten eu gedurende de rest van den dag 25 cent. met verdubbeling by dringende aanvraag. Dat verschil in tarief voor verschillende deelen' van den dag vervalt nu. Het heeft tot veel klachten aanleiding gegeven en, naar wel eens beweerd werd, zelfs totjmisbruiken. Er ia nu een unitbrm-turief ingevoerd van 30 cent, maar tevens is het tarief voor drin gende gesprekken óok uniform gemaakt en wel tot het hooge bedrag van fl. Terwijl dus, ten aanzien van het gewone tarief, voor het verlies van «ie middagsprp- verhooging vergoeding wordt gezocht door een tarief verhooging van 23%, wordt, ten uanzion van de dringende gesprekken, voor dat verlies een vergoeding gezocht vuil 100% tariofsverhooging. Het voordeel van de nieuwo regeling zal daardoor uitsluitend worden genoten door hen die gewend of Moor hun zaken) genood zaakt waren, 's middags te telephoneeren. onder Beurstyd. Voorzoover zij gewend waren, in dien tijd dringend te telephoneeren, blijven zy in denzelfuun toestand daar zij vroeger in die uren toch óok reeds f1 dringend gesprek betaalden; maar voor,.ouver zy gewend waren, onder Beurstyd niet» dringend te telephoneeren, zullen zy nu ge baat worden door do tariefsverlaging vun 50 cent tot 30 cent, dat is dus door oen ver laging van 40 Hot nadeel van de nieuwe regeling daaren tegen zal worden gedragen door diegenen, die voor het voeren van een gesprek niet aan oen bepaaldon tyd gobonden zyn en die dat tot nu toe dus bi) voorkeur 's ochtends of 's avonds deden. Daar ze gowoonlp dringend opriepen als ze niet ill te lang wilden wachten en dat om de zeilde reden dus wel zullen blpen doen, zyn zy het, die de verhooging van f100 n.l. van 50 cent tot fl. zullen moeten betalen on, zelfs els ze behoorden tot de niet-dringende oproepers, toch niot altijd de 20 vorhooging moeten opbrengen, Dat ze in 't vervolg 'a middags niet meer zullen behouven te betalen dan 's ochtends is voor hen een schrale troost, daar zy niot buiten hooge noodzaak zullen telephoneeren in de drukke middaguren. Zoodat wij arosso tnodo meenen te mogen zeggen, nat door het nieuwe tarief oen prijsverlaging van 40 voor een deel der Beursmannen (nl. die niet-dringend plachteud te telephoneeren) zal worden bo- fPetse courant is gedmkt met üe couranl'inkt ran de firma vertegenwoordiger J. J. Êi/OiVSHlS', kantoor en magaalpn Corneti Trompstraat 1 ItOTT tCiiti iM. verhoog". ,'tls toch ook moeilyk, 'tjou naar den zin te maken" meende rijn vrouw. Toen Dornbach roi>« komen, speelde je op en nu hy niet komt, spccljo óok op". Hy vond het niet do moeite, hiorop te nutwoordeu. Hij wist maar al te goed, dat zyn vrouw nóg slechter te spreken was over mevrouw Von Dornbach de barones, zooals hij haar noemde dan hy over den nieuwen collega. Ook mevrouw Von Kettler vond het byna ongepast, dat de Dornbachs er nog niet waren en zocht steeds vruchteloos naar woorden om uit to drukken hoe zy hun wegblijven vond. Eerst wss zy bauggoweoHt vflor de rivaletoen was ze boos op haar geworden ea i.ie boosheid maakte l.unr dapper; nu was zo be reid don kaïup op te nemen, zij verlangde er zolfs naar en nu bleef „de barones" weg. Dat was meor dan laf; 'l was om er medelijden mee te krijgen. Als de „Beberswalder" 'savonds werd gebracht, was er altyd twist over wie van de beide echtgenooton het courantjo 'teerst zou doorzien. Elk van do twee wilde 'teerst zien of er iets over de Dornbachs in stond eu als er weer niets in stond, begon do oversto te razen: „Misselijke krant. Hoo kun 'took ander»'/ Hoe zou ook in zulke negorij een fatsoenlijk blad kunnen uitkomen De redactie ia iu 't minst niet berekend voor haar taak. Hoe zou't ook? De courant wordt met den dag slechter. Bolerhararaeupapier, andere niets. En advertenties: „een kalfdragende koe to koop". Wat kan me dat schelen Ik wil weten wanneer Dornbaoh komt en dal zotten de ezels er natuurlijk niet in". „Maar man hoe kan je nu tooh zóo onbillijk zijn" trachtte mevrouw te sussen „vroeger, toon je President werd van de Wandelclub, hadt je niet» dan lof. Hoe kan na de redactie 'tor in zetten als ze 'tzelf niet weet?" Dan moeten ze maar informeoren" sloeg de overste door. „Waarom 'schrijft die ezel dan een courant? Waarom schrijft hij niet: „Naar wy die lui schrijven altyd in den pluralis majestaticus, zeker omdat zij r.og altijd gelooven aan de Kouiugin der Aarde, je Koningin wél dat zie je dag aan dag, in Transvaal, met zoogenaamde spoorwegwaarden en dorgolijk out- tuig; ze moeten die krantenmakerij verbieden naar wy van de meest gezaghebbende bron vernemen, komt de familie Von Dornbach morgonouhteud kwart vóór twaalvon hier ter stede aan." Hy kan dat nieuwtje beginnen mot „van onzeu spuoialeu corres pondent". Dat is óok eon aardigheid van zulke pruts- blaadjes; boe onboteekenden ze zyn, (les lo meer speciale correspondenten bebben ze. En dal gelooven de menschen nog. Lost hem ten minste iets over do Dornbachs schrijven; als 't mis is, kan hy 't im mers in hot volgende nummer herroepen. Ik be dank bij 't einde van 't kwartaal voor dm couranten en neom het Trouonbriezeuer dagblad. Daar staat óok wel niet voel in, maar to Trouenbriozen ben ik ton minste bekend en daar heeft een kaltdragondo kou althans nog eenig interesse voor ma, want dan lees ik ten miuste den naam van huur eigeuaar nog". Het humeur van een oversto werd van dag tot dag slechter; ook hij wachtte met ongeduld op con overste en zou hem zoggen: „Hier bon ik; probeer nu maar, me eon beentje te lichten". Dat waobton maakte hem oven zenuwachtig alt indertijd in den oorlog, toen hy byna drie uur lang is resurva lag. Kwam hij nu maar, dan zou hjj hom wel te Ijjfgauu, maar weten, dat de vijand in amutooht is eu goen voeling met hein krijgen, is om razend te wordou. Nóg ondurigor was zyn vrouw. De voreeuiging was gesticht en met op éeD na algemeeue stominon was zij tot President» gekozen natuurlijk was die óene stom uitgebracht door mevrouw Bodeutooh, maar ze zou haar dit wol te avond uf tu morgen inpeperen maar zy verweuschto nu telkens I al 't oogenblik waarop zy tot de onzalige geduchte was gokooien, dio vcreooiging in 'l leven to roepon. 't Had haar handen vol works gegeven twee koer per dag hield ze zitting en haar huis werd om zou to zeggen bestormd door de armen de tweede meid had haar dienst reeds opgezegd omdat zo zóo dikwijls naar de bel moest loopen. En dan al „dat vieze volk" zo op wal se uil de klanglicdoren hoorde;"haar hert bloot geheel buiten spol. En dan dat ziekenbezoek! Soms twee, .drie trappen hoog en door eleclit ge plaveide steegjes waarbjj haar eksteroog haar bij lede ren pas hr'sohe pijnon veroorzaakte. Zo moost tooh persoonlijk er zicli van gaan overtuigen of 'l waar nas, wat de arrnou haar hadden verteld. Maar wal baantjol En boe meer ze uu te loopen had, dee to meer haatte sjj „do barones" wier schuld het wae, dat zij zich dien last op den hals had gehaald. Mevrouw Von Kottier haatte do demo, die baar pornonnlijk absoluut onbekend was, maar Hilda haatte tiaar nog meer dan vader en moedor samen. Dit kwam zóo.\ 't Was haar moeder niot mogelijk, alles alleen te doeu en daar deze althans in du eersten lijd, de plichten aan haar ambt verbonden zoo nauwkeurig mogelijk moost nakomen, en niet overal te gelijk kon zyn omdat zjj maar twee boenen en strikt genomen slcohts óon voet had, moest Hilda bijspringen. Er ging goen dag voorbij waarop z\j niet ten minste drie maal or op uil werd gezonden om ecu arm gezin te bezoeken of 't oen ol ander af lo spreken mot de leden dor voreoniging, die lever- antiun deden. Zjj was metterdaad do onbezoldigde bode dor voreoniging en dat buiuitje beviel buur in de verste verte niet. 't Ergst waa echter, dat zjj evenveel koeren por dag zioh moest verklooden. Haar moedor had haar voor liet armenbezoek eeu vreuzuljjk eenvoudig japunnetjo laten maken, dal Hilda af schuwelijk voud en haar volstrekt uiet kleedde. Zjj had gehuild toen te er do eerste maal mee up straat moest, maar 't had haar niot» geholpen baar moeder had oathegorisch verklaard ,,'tZou eenvoudig meer dan onmeneohelyk wezen als jij naar een nriuo vrouw ging met oen duur fouiard-costuum on oen ondwrok van rulzch-zjjde. In plaats van haar op lo beuren door je bezoek, zou jo baar afgunstig maken", ll'orai vvrvolytL)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1