Zaterdag 2 i 1904. No. 5521. 53e Jaargang. Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMER? rOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f i.io. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 5. Juli aanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, 1 Juli 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De middelstands-vergadering. Dat zijn twee heel mooie dagen geweest, Woensdag eu Donderdag, waarop in «Ttvoli" te Utrecht de eerste Algemeene vergadering is gehouden van den «Ned. Bond van ver eenigingen van den hattdeliirij venden middel stand", mooi niet alleen door de prachtige .'gelegenheid waarin de vergaderingen werden gehouden vooral den tweeden dag hoogst vermoeiend niet alleen door de uitstekende voorbereiding der zittingen, door het Bonds- bestuur; mooi niet alleen door de wijze waarop de verschillende middelstandsvereenigingen te Utrecht de by na tweehonderd afgevaardigden t n zeker wel driemaal zooveel belangstellende leden van zusterverenigingen hebben ont vangen, maar bovenal omdat er zooveel spijkers met koppen zijn geslagen, omdat de middelstands-beweging zoo'n eind vooruit is gebracht. Er zijn er wel die beweren, dat congressen •wetanig ander nut hebben dan dat de be zoekers elkaar leeren kennen, of de kennis making hernieuwen en dat rpep er weinig 'inner doet dan praten en verder de zaak laat zooals ze was, maar op deze bijeenkomst, die slechts den vorm had van een congres, zijn besluiten genomen die den middelstanders, die ondanks de congressen van 1902 en 1903 nog dutten en dommelen, de oogen zullen openen. We denken er niet aan, hier een uitgebreid •verslag te geven van de beide dagende •verslagen in de groote bladeD, waaraan met man en macht en -- vooral wat de verzending betreft niet altijd onder de gunstigste conditie is gewerkt, hebben onze lezers reeds bereikt. Bovenal zouden wij de middelstanders om 't even of zou al dan niet zijn gesloten bij ee'nige middelstands-vereeniging willen aanraden koop en lees en bestudeer het stenographissch verslag, dat voor den prijs van slechts vijftig cent ge u kunt ver schaffen. Het gemakkelijkst en zekerst doet ge dit door een exemplaar te bestellen bij den Algemeenen Secretaris van den Bond, den heer W. Nieuwenbuizen, Heezelstraat te PENSIONOPOLIS. 84. En dus moest Hilda naar de armen in dat leelijke pakje eu naar de dames der vereeniging in haar mooiste toiletjeeen gevolg daarvan was, dat ze den halven dag doorbracht met van costuum te verwis selen je reinste kleedparty, als van eeu klein rei zend troepje met weinig figuranten dat een ballet geeft waariu veel personen voorkomen. Maar dat was nog niet alles. Het kostte haar zóo veel tijd, dat zij haar vriendinnen moest nonchalieeren haar geliefkoosd rywiel mond al dagen en dagen onge bruikt baar raket lag een duim dik onder de stof op haar kast. En 'twas juist zulk prachtig weer; ier werd iederen dag zwaar getennist er waren juist nieuwe luitenants gekomen, die druk mee-tennisten en ecus was de jonge Weijer, die nog altijd op eeu stok liep, komen kijken naar 'tspel. Lilli had haar dat verteld. En juist dien dag had zij toezicht moe ten houden op vier werkvrouwen die op bevel van haar moeder een meer dan ergerlijk vuile woning hadden moeten reiuigen on weer bewoonbaar maken voor zoolang als 't duren zou. Hilda waa een goed meisje eu voelde het ongeluk vau anderen veel dieper mee dan haar moeder, maar ze was nog zoo jong, te levenslustig en te verwend dan dat zij vrede kon hebben met het baantje als bood- ichapsloopsler voor de vereeniging. Zij had een on uitsprekelijk verlangen naar de dagen waarin zij slechts voor haar ouders, haar vriendiunen en haar genoegen leefde. Als zij nu een harer kennisjes tegen kwam, heette het; „Waar zitje toch, Hilda? We Nijmegen. Ge vindt niet alleen daarin de referaten en prse-adviezeu van de verschillende sprekers, zóo ttls /.ij ze op papier stelden en den le Secretaris overhandigden, maar ook nagenoeg de volledige discussien en geopperde bezwaren tegen de eene of andere stelling. Wat ons bijzonder trof was èn de sublieme leiding der vergadering door den Algemeenen Bonds-voorzitter, den heer J. S. Meuwsen waarvoor hem dan ook terecht lol' is ge bracht, óok door zijn herkiezing mei alge meene stemmen (117) èn dat bijna alle aanwezigen de zoo moeilijke kunst van ver gaderen verstonden. Nimmer doordraven eu doordrijven, nooit interruptie!-, geen enkele maal gedraai of geloop door dé zaalwaarlijk, menigeen bad hier eeu lesje kunnen nemen hoe men vergaderen moet om het algemeen belang te dienen. Niet éen was er die maar aanhoudend zat te broe den op éen bepaald onderwerp en dan, zoodra de inleider van een of ander onderwerp had uitgesproken zonder dal hy daarnaar bad geluisterd, want dan mocht hij eens van zijn vooropge zette ineening worden teruggebracht aan stonds het woord vroeg e i met een vooraf klaargemaakte motie kwam aandragen. Der gelijke onhebbelijkheid, welke een massa tijd verslindt en als eenig succès heeft, dat het optreden van zoo'n spreker-op-alle-vergade- ringen algemeen wordt afgekeurd, is hier niet vertoond; zelfs geen enkele poging ertoe werd gedaan. De eerste dag was meer gewijd aan de huishoudelijke zaken van den Bond, terwijl in den namiddag daarvan een rijtoer werd gemaakt en een receptie plaats had ten Stad- huize en 's avonds een concert met vuurwerk werd gegeven: de tweede dag was die van ernstig arbeiden. In zijn openingswoord mocht de Voorzitter wijzen op twee heuglijke feiten: de bijzonder snelle ontwikkeling van den Bond en het op gewekte, gezonde leven in de vereenfgingen, en het groot succès van de enquête naar het al dan niet gewensehte van bij de wet geregelde winkelsluiting op Zondag. Heeft dit onderzoek, door de plaatselijke atdeelingen ook bij niet-leden ingesteld, ten volle bewezen, dat het ontwaken van den middelstand geen utopie is, het resultaat er van zal zijn, dat binnen niet te langen lijd de wekelijksehe rustdag van alle neringdoenden niet meer te verstoren is door den willekeur van een of twee concurrenten; steunend op het uitge sproken verlangen der betrokkenen zal de Regeering nu welhaast een wetsvoorstel, re gelende deze materie, kunnen indienen. 't Kan zyn nut hebben, mee te deelen, dat zien je in geen velden of wegen. Waar ga je nu weer been? Moet je weer naar je armen?" En oiu baar moeder niet bloot te stellen, kon ze niet zeggen wat ze wilde en moest ze wel doen alsof ze mei lyf en ziel z'.ch wijdde aan de haar in een kwaad cogen- blik opgelegde taak. 't Meest ergerde zij zich als zo mevrouw Boden- stock tegenkwam. Dat men9ch trok uau altijd een half medelijdend, bal ironisch gezicht en haar valsch lachje zeide maar til te duidelijk „Mij bedrieg je niet; ik doorzie je volkomen. Laat mevrouw Dorn- bach maar eens eerst hier wezen, dan spelen wij dames van geboorte de eerste viool". Dezen namiddag had Hilda bij wijze van hooge uitsondering eens geheel voor zichzelven. De Wcijer's en de iSperlich's zouden komen soupecreD en haar moeder had baar toegestaan, een paaruurtjesuaar bet tennis-veld te gaan. Zij had er zich op gespitst, het heerlijke spel eens weer te gaan spelen en in de hoop, den jongen Weijer te zullen ontmoeten, kleedde zy zich zoo goed mogelijk; sedert den dag waarop zij een bezoek had gebracht aan zijn moeder had ze hem niet teruggezien, want door toevallige omstan digheden was van het avondje bij de Wejjer's niets gekomen. Ook haar vriendinnen wilde ze bewijzen, dat ze niet zóo'u oude jongejuffrouw was geworden als dezen wel dachten en daarom trok zij een nieuw tennis-costuum aan, dat eerst een paar dageu gele den uit Berlijn was gekomen. Het mauve flanellen costuum met de blauwe stippen en witte opslagen kleedde haar uitstekend en het coquette witte mutsje, schuin op het dichte zwarte haar, stoud haar aller liefst. Juist toen ze gekleed was en wilde uitgaan, kwam haar moeder haar kamer binuen. „Dat treft, kind" zeide deze „daar juist krijg ik bericht, dat Thomseu de metselaar van een steiger gevallen is, een been gebroken en een schouder vuti de bekende vraaglijsten 7425 met volledig Antwoord weder inkwamen en 5675 of761/2°.'o zich verklaarden vóór wettelijke regeling (ge- beele sluiting) en 990 of 13 vóór gedeelte lijke sluiting, terwijl slechts 877 ol 11 L'2°/0 tegen geheele sluiting waren. Donderdag was, gelijk gezegd, meer gewijd aan de eigenlijke belangen der aangesloten vereenigingen en de middelstanders in 'net algemeen. In 't kort zy Itier de Agenda gememoreerd 1. Oneerlijke concurrentie, ingeleid door prof. mr. I). Josephus Jitta en mr. P. J. M. Aalberse. Mannen van d# practijk gaven tal van illustratiën en na een zeer leerrijke ge- dachteniswisseliiig werd met algemeene stem men aan het Bestuur opgedragen, zich in deze te wenden tot de Regeering. Een daad dus in plaats van de «windeieren'', gelijk men de wenschelijkheids-betuigingen van het eerste zoowel als het tweede congres typeerde. 2. Eenheid van tijd, ingeleid door den Voorzitter van den «Ned. Bond van horloge makers". Besloten werd, dat :1e Bond zich zal wenden tot de Regeering met het verzoek tot het invoeren van den Mi ldel-Europeeschen tijd zoowel voor het burgerlijk leven als bij alle takken.van Rijks-, Provincialen en Ge meentelijken dienst. 3. Winkeliers-coöperatie. Een aardig mo ment was 't toen een der sprekers gewaagde van «oud-concurrentenconcurrenten kennen we niet meer; dat is uit de oude doos; we kennen thans slechts collega's" en deze uit spraak begroet werd met een donderend applaus. De discussiën waren zeer leerrijk en bewezen ten volle, dat men de bevorens in druk toegezonden conclusiën duchtig had nagegaan en de zaak zelve ernstig bad be studeerd. üp verzoek van den inleider werd over de stellingen niet gestemd. Spr. achtte het beter, dat ieder voor zich er uit mocht ge bruiken wat hem 't meest nuttig voorkwam. 4. Voorstel- Vlissingen tot wijziging van art. 10 Huishoudelijk reglement in dier voege, dat de Algemeene vergaderingen van den Bond zullen worden gehouden in den tijd van goedkooper reisgelegenheden (vacantie- kaarten) en niet meer uitsluitend te Utrecht aangenomen met algemeene stommen. 5. Verzoek «Handelsbelang" Amsterdam om steun op haar adres aan de Regeering om algeheele vrijstelling van winkels voor Personeelcbelasting en tevens, nu die belasting eerlang wordt herzien, vrijstelling te vragen voor kantoren, hotels en restaurants. Aan genomen met algemeene stemmen. Zelden hebben we een zóo geestige, maar toch zóo juiste inleiding gehoord tot een onderwerp ontwricht heeft. Volgens zijn verlangen is hij niet naar 'iZiekenhuis maar naar zijn eigen huis gebracht. Je moet er nu dadelijk even naar toe om te vragen of je wat voor hem kunt doen. Ik zou zelf wel gaan, maar je begrijpt dat ik 't nu, met ouze gasten voor vanavond, te druk heb". De tranen schoten Hilda in de oogen. „Maar, mama, mag ik dan geen enkelen vrijen middag hebben? Wat kan ik daar nu voor hulp brengen? Ik beu toch geen dokter en als er iels noodig is, dan kan de vroutv 't net zoo goed aan Grctha zeggen of door een harer kinderen laten weten als dat ik 'iga vragen. Laat mij nu gaan tennissen; ik heb er mij zóo veel van voorges'eld." Mevrouw Von Kottier keek zoo ernstig als 't haar eenigszius mogelijk was. „Maar Hilda wat hoor ik daar? Hoe is 'l uu moge lijk dat je, als je hoort vau zoo'u ongeluk, alleen maar aan je genoegens denkt? Het tennis-veld loopt toch niet weg. Morgen kan je weer gaan tenuisseu?" „Jawel en morgen is er weer wat anders' viel Hilda uit „morgen heeft eeu vrouw eeu ketel kokend water over haar voet gegooid of is een dronken man een gat in zijn hoofd gevallen en dan mag ik er op uil om te vragen of er alsjeblieft mag worden geholpen. Ik doe 't niet!" en toornig stampte zij op de vloer. „Hilda!" was alles wat haar moeder kon uit brengen. Zij was op een stoel neergevallen ou zag haar dochter star van verbazing aan. Dat was geen verzet; dat was rebellie! „Hilda" zeide zij ten slotte, na vau den eersten schrik wat bekomen te zijn „dat kinderen soms uiet doen wat bun ouders verlangen, komt helaas! een enkele maal voor, maar bij soldatenkinderen mag dat niet gebeuren want die hebben van hun vader, die gewend is te gehoorzamen, deze schoono deugd geërfd gehoorzaamheid is de eerste kinderplicht." van zóo algemeen belang van den stand die maar al te veel wordt aangezien als «melk gevende koe bij uitnemendheid, die nog wel meer kan uitgemolken". Voorstel «Algemeene Winkeliers vereniging" te Amsterdam om op de Bonds- agenda te brengenMiddelen te beramen en maatregelen te treffen, waardoor aan Rijks- en Gemeente-belastingen zullen worden onder worpen uitverkoopen van tijdelijken aard; expositie met détail-verkoopen openbare ver koop van nieuwe goederen. Het Bondsbe- stuur zal dit zoodra mogelijk in behandeling brengen. 7. Voorstel van het Bestuur tot instelling van een handels-informatie-bureau over geheel Nederland ten gevolge waarvan, beter nog dun door de informatie-bureau's der plaatse lijke vereenigingen, de middelstanders op goedkoope en juiste wijze kunnen worden in gelicht omtrent wanbetalers die, in de eene Gemeente in 't nauw gebracht, zich in een andere Gemeente metterwoon vestigen. 8. Voorstel «Handelsbelangen" te Hilver sum tot stichting eener Onderlinge glas- verzekering van den handelsdrijvenden mid delstand. Evenals inde vorige zaak werd hiervoor een commissie van deskundigen be noemd. 9. Voorstellen van de Delftsche en de Rotterdamsche Handelsverenigingen om de ontwerp-Tariefwet in een buitengewone Alge meene vergadering le doen bespreken door een desbevoegd voorstander en een bevoegd tegenstander. Het Bondsbestuur vroeg adhaesie aan zijn tegenvoorstel om, nu de Tariefwot tot twistappel is gemaakt bij de jongste Statenverkiezingen, en in deze ver eeniging van mannen van zóo uiteenloopende richting geen onderwerpen moeten besproken, die aanleiding kunnen geven tot versnippering van krachten, deze voorstellen niet in behan deling te nemen. Dit tegenvoorstel werd onder luid gejuich aangenomen met alge meene stemmen. Wel mocht de vertegenwoordiger der Re geering, de Voorzitter tevens van de onlangs benoemde Staats-commissie voor den handei drijvenden en iudustrieelen middelstand, aan 't eind der vergadering er op wijzen, dat de afwezigen groot ongelijk hebben gehadwel mocht by hen, die nog niet bij een middel stands-vereeniging zijn aangesloten, er op wijzen dat allen die behooren tot den mid delstand in hun eigen belang verplicht zijn zich vast aaneen te sluiten en te stichten of toe te treden tot een plaatselijke middelstands- vereeniging. Moge deze Algemeene vergadering er toe hebben meegewerkt, dat de nog dommelenden Het gewensehte gevolg van deze korte maar krach tige toespraak bleef echter uit. Hilda wierp haar hoofdje trots in den nek eu beet zich op de lippen. ,Ik ga niet" verklaarde zy eindelijk vastberaden. Haar moeder keude haar. In 't algemeen was Hilda gewillig en volgzaam, maar soms ook was zij ontzaglijk koppig en als zij zoo'n bui had, was er niets met haar te beginnen en moest men vooral geen geweld gebruiken. Mevrouw veranderde dan nu ook aanstonds vau tactiek en zeide bijun teeder „Maar Hilda, wees toch verstandig en denk eens na 't kin toch tiiet anders. Je weet hoe ik zelf denk over onze vereeniging, maar het moet nu eenmaal zoo om de Dornbacb's en jij zult evenmin als papa kunnen verdragen, dat wij uit ODze positie worden teruggedrongen ja, zóo noemt papa het van twee kwaden moet men minst slechte kiezen." „Maar het grootste kwaad is juist het huichelen, mama", autwoordde Hilda. „Ja zekerwij huichelen schaudelijk" vervolgde zij bijna heftig, toen haar moeder haar iu de rede willen vallen. Ik kiln 't hiel langer zwijgenal een dag of wat laat het me geen rust; we huichelen onze zoogenaamde weldadigheid. Strikt genomen hebben «e niet het minste interesse voor de armendat die metselaar gevallen is, ia werkelijk heel ongelukkig, maar inderdaad laat lm u even koud 'ls mij. We eten met evenveel smaak en slapen even rustig. En tóch gaan we ziekeu be zoeken en armen troosten opdat de mensehen ons voor o! zoo weldadig zullen aanzien, terwijl we heel goed weten dat het allemaal laffe commedie ia, zand in do oogen strooiery, een gemeene leugen. En u zelf hebt mij geleerd, dat men alles kan vergeven, voor alles eeu excuus kan vinden, behalve voor een leugen." H'O! roolyd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1