Stadsnieuws. Daarenboven, wanneer men nagaat de poli tieke gezindheid der leden, dan blijkt zij uit alle richtingen te zijn samengesteld, zonder dat aan een barer een leeuwendeel is toe gekend om aldus in alle opzichten een on partijdige behandeling der vraagstukken te waarborgen. Men zal ons toegeven dat al deze overwe gingen en die moesten bij het benoemen gelden onmogelgk juist kunnen beoorJeeld worden door jan en alleman. En daarom dient gewaakt te worden tegen onjuist, ongemotiveerd en voorbarig oordeelen. Persoonlijke kwesties komen natuurlijk in bet geheel «iet in aanmerking; onze bewe ging, onze zaak en onze actie zijn daarvoor te gewichtig! We hopen door deze uiteenzetting een dienst gedaan te hebben aan velen, en moei lijkheden en gevoeligheden te hebben opgelost. En we gelooven, dat nu ieder middelstauder met vertrouwen het werk van de Staats-Cora- missie zal tegemoet zien. Nog een kleine toevoeging. De Commissie werd geïnstalleerd door den Minister-President. In zijn rede deed Z. Exc. uitkomen, dat niet uitsluitend de arbeidersbeweging de soci ale quaeslie uitmaakt doch ook de middel- standsvraag een iutegreerend en belangrijk deel der sociale quaestie is. De Minister deed verder uitkom. k een belangrijke plaats de middelstand in Ne derland steeds heeft ingenomen en gaf de verzekering, dat de Regeering ook baar aan dacht aan bet vraagstuk gaarne zoude wijden. Hij sprak de verwachting uit, dat de werk zaamheden der commissie goede vruchten mochten dragen en zouden strekken lot be vordering der belangen van den middelstand en van geheel ons vaderland. Z. Exc. sprak de hoop uit, dat de Staten- Generaal zullen goedkeuren zijn plan om een internationaal instituut voor den middelstand te steunen. De Regeering achtte bet instellen eener enquête niet dadelijk noodig, maar dat de commissie daarom'.rent advies moet uit brengen. Acht de commissie de enquête gewenscht, dan is in begiusel de Regeering bereid, mede te werken en zal die gaarne verder steunen. Na installatie der commissie bracht haar Voorzitter, mr. Tutein Noltbenius, den Minis- ter dank voor de betoonde goede intentio der Regeering jegens den middelstand en voor de bewijzen daarvan reeds gegeven, niet bet minst door de instelling van deze Staats commissie. De commissie ging daarna over tot de voorbereidende werkzaamheden. Het burea i werd uitgebreid met de heeren d r. Bos, dr. Nou wens, Rutger3 en mr. Aalberse. Dus toch. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: De Regeering heeft aan H.M. de Koningin voorgesteld, de Eerste Kamer te ontbinden. Bij goedkeuring volgt deze maand de sluiting der zitting. De nieuwe verkiezingen zullen plaatshebben in de tweede helft van Augustus. De nieuwe Kamer zal bijeenkomen op het gewone tijdstip in September. Het »Hdbld" teekent hierbij aan Voor het geval H.M. de Koningin gebruik maakt vuu het reebt om de eerste Kamer der Staten-Generaal te ootbinden, houdt bet besluit, waardoor de ontbinding wordt uit gesproken, tevens den last in tot het ver kiezen van een nieuwe Kamer binnen 40 dagen en dat tot samenkomen der nieuw verkozen Kamer binnen twee maanden. Wil, wat bet plau schijnt, de gewone zitting op den derden Dinsdag iu September (zijnde dit jaar deD 20oten van Herfstmaand) geopend kunnen worden, dan kan het be sluit tot ontbinding den termijn van den 20sten Juli niet overschrijden. I'tj ontbinding van éen der Kamers wordt tevens de zitting der Staten-Generaal gesloten. Het voornemen bestaal, de sluiting Zater dag 23 dezer te doen plaats hebben. H. M. de Koningin passeerde hedenmid dag, vergezeld van Z. K. II. den Prins en een Hofdame, omstreeks hall een de stad. Op do l«angestraat bad men links de vlag gen uilgestoken en stond een talrijke menigte aan weerszijden van den rjjweg geschaard om 11. M. te begroeten. 11. M. keert hedenavond te 7.15 per spoor van aSoestdijk'" naar «liet Loo'' terug pn komt te 7.22 aan het station hier aan om te 7.28 de reis per gewonen trein te vervolgen. Wie gemeend heeft, dat ook generaal Van Heutsz zou mederijden, is bedrogen uitge komen. Da generaal vertrok reeds Zondag middag 1.28 van sliet Loo''. De gewone audiëntie van den Minister van Marine heeft Vrijdag niet plaats. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegraphic brengt in de vStaats-courant" ter kennis, dat voorloopig geen examens voor tHephoniste zullen worden gehouden. De heer P. van den Houff, thans eerste opzichter der Gemeentewerken en eigendom men, mocht Zaterdag onder zeer talrijke blijken van sympathie zijn 30-jaiïg ambt- jubilé herdenken. De heer P. Doorn heeft afscheid genomen van de onderwijzers en de leerlingen der Ambachtsschool en zijn opvolger als Directeur dier zoo nuttige uitstelling, den heer B. van der Worp Jr., aar. hen voorgesteld. Bescheiden als hij is, gaf hij er de voorkeur aan, dat afscheid in zoo besloten kring als maar mogelijk was te doen geschiedenvan- daar, dat er geen ruchtbaarheid aan is gegeven. I De woorden van dank namens het Bestuur I tot hem gesproken en het aandenken hem vereerd, mogen hem de overtuiging geven, dat zijn naam steeds aan de school verbonden zal blijven en dat van hier zeer velen met I warme belangstelling hem zullen herdenken. I Dat het hem wel ga. Mej. M. C. Heyligers heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor piano (lager onderwijs) voor de »Ned. Toonkunste naars Vereeniging". De dames A. Dalhuizen en A. de Louter zijn herbenoemd als tijdelijk leerares aan de gemeentelijke lloogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht. I Bij Kon. besluit is thans aan jtir. J. H. Ram, van het regiment grenadiers en jagers, met ingang au 1 Augustus op zijn verzoek I eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen. De temperatuur van bet water in de Nieuwe zwemschool was gisterochtend te 7 uur GS0 en heden (iÖ° F. De heer L. Pejie is sedert gister in functie getreden als Zwem- en badmeester. Nadat aanmerking werd gemaakt op het water, hebben tie heeren Van Achterbergt] en Van 't Hof zich beijverd, daarin verbet* ring te brengen. Middels een motor wordt nu, hoe laag de waterstuid in de Beek ook zij, in de Zwemschool een flinke strooming onder houden en, waar de Gezondheids-commissie adviseerde driemaal per week den motor te doen werken, wei kt deze iederen dag. Voor ons ligt het rapport, dat we op ver zoek van de eigenaars in zijn geheel over nemen en dat luidt: Het water werd 14 Juli 's avonds zeven ure waargenomen, nadat de machine, om het water weg te pompen, den geheelen dag ge werkt had. Er werd druk gezwommen, waar door bet getapte water troebel was. Na bezinking gedurende een uur werd een qualitaticve analyse gemaakt. IJzer aanwezig; ammonia, nitrieten en nitraten afwezig. Cl, H2S04, Ca en org. stof aanwezig. De hoeveelheidkaliumpermanganaat, noodig om de org. stof in éen Liter te oxydeeren, was 23 m.Gr. De analyse van het Beekwater gaf geen noemenswaardig verschil. Conclusie: IIt water, 14 Juli uit het zwem bassin onéerzucht, was zeer duidelijk ver beterd en mag beschouwd worden als vol doende aan matig gestelde eischen. Het rappoit van de Gezondheids-commissie kan zeer spoedig worden tegemoet gezien. Bij den verbouw van het Stadhuis zijn eenige menscheiigeraamten gevonden. Waar komen die vandaan Van het oude Davidshof Bij advertentie in het vorig nummer maakte de heer Houtzaager bekend, dat hij het voor nemen heeft, b j gunstig weer aanstaanden Zondag een pleiziertocbt met zijn welinge richte boot naar Marken te houden. Men zal 's ochtends te 8 uur vertrekken en hoopt 's avonds tegen 9 uur terug te zijn. Slechts een beperkt aamal kaarten a f 1 wordt uitgegeven, waarvan men zich uiterlijk Donderdagavond dient te voorzien Groote Spui 15. Programma van bet concert, hedenavond te half acht te geven op het terras van »Aoii- citia" door de stafmuziek van bet 5e regi ment infanterie, onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken: „Hurrah iJoysI", march La Calls. 2. Ouverture „Piqué Datue" Von Suppé. 3. „Sytnpbia", WalserAbr. Hulltmaun. ■1. GranJe fauiaitie de l'opéra .Carmen". Biiei. 5. Ouverture „Friedensfuier" Keinecke. a. „Abendlied"Rob. Schumann. 6. b. Toréador et Andalouse du „Bal coatumé". Am. Rubimtein. 7. „Autl'orderung sum Tan*", Introduction unit Rondo. C. M. von Weber. 8. Fantaisie sur des motifs do l'nplra „Mignon". Amb. Tiiorua». Aanstaanden Zoudagmi Idag geeft de •Amersfoortsche Muziek-vereeniging" een matinee in de tent bij het station, van 3 tot 5 uur. Eenige weken geleden is ook hier opge richt de vereeniging »Do Vrijzinnige l'ropa- gandaclub". welke geen panij kiest tusschen de verschillende fracties, waarin de Vrijzin nige partij is verdeeld, maar, door het be- studeeren der Vrijzinnige beginselen, by ham leden omtrent deze een zuiverder begrip tracht fe doen ontstaan, terwijl zij door ver schillende wettige middelen zal trachten de Vrijzinnige candidaten by de stembus te doen zegevieren. Daar het de meening der vereeniging is, dat deze, wil zij haar doel bereiken, alle kringen der maatschappij zal moeten omvat ten, is omtrent het bedrag der contribution voor de gewone leden niets vastgesteld, zoodat ieder geheel naar eigen draagkracht zal kunnen bijdragen. De vereeniging besloot biertoe, hoewel zich niet ontveinzende, dat definan- cieele lasten vooral in den aanvang niet gering zullen zijn, in het vast^ vertrouwen op den steun van alle vrijzinuigen. Dat de Amersfoortsche schutterij nog niet tot de ruslende mag gerekend worden, be wijzen wel haar vvekelijksche oefeningen in het juist-schieten, die door vele kaderleden trouw worden bijgewoond. Ook haar deelneming aan den grooten schietwedstrijd van den »Ned. Schutterij Ka der Bond'', dit jaar op de vlakte van Waals- dorp te houden, bewijst, dat ze, nog vol am bitie, den goeden naam der Amersfoortsche schutters wenscht up te houden. Het detachement vertrekt '?4 dezer onder commando van den le luitenant-adjudant J. Busquet naar 's Gravenhage, waar de 19e Algemeene vergadering wordt gehouden. Het is te hopen voor de Kadervereeuiging Broederschap" dat haar schoone collectie medailles met enkele wordt vermeerderd. Luitenant-adjudant J. Busquet heeft de eer, lid der jury te zijn bij het gevechtscnieten. De bij het 3e regiment infanterie met ingang van 2 Augustus in actieven dienst herstelde le luitenant H. W. J. Duiry van Haeften wordt ingedeeld bij de 4e compagnie 2e bataljon. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, d.d. 14 Juli 1904, is de le luitenant op non-activiteit G. van Olden, van het wapen der infanterie, met ingang van I Februari 1905 in actieven dienst hersteld en geplaatst bij het 5e regiment van dut wapen. Het eereteeken voor 18-jarigen trouwen militairen dienst is uitgereikt aan opper wachtmeester J. C. F. de Raadt, van het le regiment veld-artillerie. Bij Koninklijk besluit is toestemming ver leend om militair persioen of onderstand ge lijktijdig te genieten met militair tractement, of eenige andere aan den militaren dienst ver bonden belooning, mits bet pensioen of on derstand voor gepensionneerden met den rang van officier die meer dan flOOO, en voor gepensionneerden van minderen rang die meer dan f800 als militair tractement of belooning genieten, worde onderworpen aan een korting op den voet van art. '24, 2e lid, van de Burgelijke Pensioenwet met dien ver stande, dat liet vereenigd bedrag daarbij niet zal mogen dalen benoden de som van f1200 voor een gepensionneerde met den rang van officier en beneden die van f 1000 voor de overige gepensionneerden. De soldijen van zieke onderofficieren, in een militair hospitaal verpleegd, zijn herzien. Zij zijn gebracht voor een sergeant van f 0.15 op f 0.38, voor een sergeant-majoor van f 0.20 op f0.81, voor een adjudant-onderofficier van f0.30 op f 1.18 per dag. Vrouwen en kinderen van militairen be neden den rang van officier, die, volgens de ter zake bestaande bepalingen, gerechtigd zijn tot het verlangen van genees- of heel kundige hulp vanwege het Departement van Oorlog, kunnen voortaan met machtiging van den Minister voor 's Rijks rekening in ge meentelijke of particuliere ziekeninrich- richtingen worden verpleegd. Toen Zaterdagmiddag een familie van hier naar het tuinfeest op »Soestdgk" zich zou begeven en bet inet twee paarden bespannen rijtuig den spoorwegovergang bij de Japansche boschjes zou passeeren, schoof de spoorweg- waclueres juist den boom aan de overzijde dicht, terwijl van den kant van Amersfoort een trein naderde. De machinist remde uit alle macht, doch een botsing ware onvermijdelijk geweest als niet de koetsier zijn span op de tweede lijn had gebracht. De wachteres werd door die manoeuvre omgeworpen en kwam terecht tusschen de rails waarop de trein zi< h be vond. Men vreesde het ergste, maar toen de trein tot stilstand was gebracht, bleek de wachte res slechts vrij onbeteekenend aan het hoofd gewond; de inzittenden en de koetsier kwamen vrij met den schrik, maar de tuigen waren toch zóo beschadigd, dat de rit niet kon voortgezet. De groote en aanhoudende droogte schijnt voor de stroopers en welkome gelegenheid om eens revanche te nemen. Reeds van Woensdag woedt het vuur in de uitgestrekte beiden tusschen Amersfoort, Zeist en de Pyramids en waar men aanvanke lijk ducht aan vonken, uit een locomotief gewaaid, thans breekt de brand uit op zóo veel plaatsen ts gelijk m zóo ver van de spoorlijnen gelegen, dat aan toeval bijna niet kan worden gedacht. Men beeft dan ook lucifers op de terreinnen gevonden en zelfs zou een der jachtopzieners reeds een arrestatie hebben gedaan. Vooral sedert Vrijdag heeft zoowel het garnizoen uit Amersfoort als het regiment genie-troepen, dat op 't oogenblik in de Leger plaats bij Zeist kampeert, harde dagen gehad, bovenal Zondag en gister. Zondag stond de heide op vier, vyf plaatsen te gelgk in brand en bet vuur verbreidde zich zóo snel, dat alle beschikbare militairen van het 5e regimeot onder aanvoering van officieren uitrukten om de vlammen te stui ten, deels door slaan met takken, deels door vergraven. Om hen te kunnen voorzien van drinkwater werden de sproeiwagens der Ge meente-reiniging naar de heide gezonden. Een oogenblik moet er gevaar hebben be staan voor de Kamp van Zeist, doch dat deze ontruimd zou zyn, blgkt even onwaar als dat de boerderij Kampoord is afgebrand. Deze laatste werd wel Zaterdag ontruimd eu de oogst met behulp der militairen gebor gen, doch door het keeren van deD wind was zij spoedig buiten gevaar. De bewoner scheen maar half gesticht, want hij weigerde den militairen zelfs een dronk waters. De schade is intusschen zeer aanzienlijk voor de eigenaars (de Gemeente Amersfoort, ke heeren De Beaufort en Van Asch van Wijck) doch bepaalt zich tot de heide en betrekkelijk jong naaldhout. De dennen- bosschen bleven vrijwel gespaard. Een deskundige deelde ons mede dat, wan neer er ge n slagregens komen, de brand nog wel veertien dagen kun duren omdat een vonkje in de dikke laag dennennaalden voort- smeult tot den turlachtigen ondergrond en dan plotseling in lichterlaaie uitslaat. Op enkele plaatsen vond men dan ook gansche banken vuur op een diepte van meer dan een bal ven Meter. Gisterriamiddag werd de infanterie en de cavalerie uit Amersfoort afgelost door veld artillerie, die op park wagens naar het terrein werd gebracht. 't Is maar te hopen, dat de wind niet te ze:r opsteekt, want water is hier niet en van het garnizoen is al zóo veel gevergd, dat het waarlijk wel eenigen rust mag hebben. Vreemd mag het wel heeten, dat de vele honderden belangstellenden diezoowel Zondag als den eersten vacaotiedag gingen kijken het wemelde van rijwielen geen hand uitstaken om te helpen en alles overlieten aan de militairen en de arbeiders der eigenaars. Allen voor de patrijzen en ander jong wild hadden zjj veel belangstelling. Hedenmiddag brak een dergelijke brand uit op de Koningiune-laan bij het station en weer was het de infanterie, die Muks ter hulp snelde. In den nationale» jachtrit achter een jiger- meester op de baan »Har8ndermo!en" be haalde »Kitty", van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, den vierden prijs. Luitenant G. J. Maris fungeerde als jager- meester. Na afloop van de buitengewone zitting, door den Gemeenteraad van Baarn Zaterdag gehouden, werd door den Burgemeester, in opdracht van den Raad, het volgende telegram aan generaal Van Heutsz verzonden »De Gemeenteraad van Baarn, in buiten gewone zitting bij elkaar, brengt openlijk hulde aan den pacific itor van Atjeh en ver zoekt Uwe Excellentie bij eventueele komst alhier een hulde van de Baainsche burgerij te willen aanvaarden. Bij acclamatie; werd besloten, een der fraaiste lanen te herdoopen in «Luitenant- generaal J. B. van Heutsz-laan", als blijvende herinnering aan een van Neerlands dapperste en verdienstelijkste zonen." Door de Arbeiders Kies-vereenigiog te Baarn is besloten, voor de verkiezingen van 1905 samen te werken met de afdeeling Amersfoort. De proeven, te Hilversum genomen met YVestrurnitp, hebben zoozeer voldaan, dat zij zullen uitgebreid over een grooter deel dier Gemeente. Door den Gemeenteraad van Leusden is aangevraagd een Rijks-subsidie ter voorzie ning in de kusten der vergrooting van do openbare Lagere 'school te Oud-Leusden, ingevolge art. 49 der Wet op bet Lager onderwijs. Van de uitgeefster, de firma 1. Wedding, te Harderwyk, ontvingen we een Geïllustreer- den wandelgids van Nunspeet en omstreken. 't Boekje ziet er goed uitof 't ook goed is, zal een proef wel uitmaken, die we spoedig hopen te nemen. Van onze bevindingen hopen we weldra mededeeling te doen. Ds. O. Los, sedert 7 November 1897 pre- dikant by de Gereformeerde kerk te Scner- penzeel, heeft na 40-jarige Evangelie-bediening emeritaat gevraagd. B. en W. van Zeist hebben thans voorge steld om met ingang vun 1 Januari 1905 den Dolderschen weg, tot nu toe eigendom van

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2