Stadsnieuws. Gemengd nieuws. blijven, namelijk voldoende ontwikkeling dor binnenlandsche mededinging. De heer A. H. Jannink, te Enschedé, even wel is onlangs, in een praeadvies voor de «Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek" met een fonkelnieuwe theorie te voorschijn gekomen, namelijk dat bij de artikelen, die ook in het binnenland kunnen worden gemaakt, de prijs zal dalen. In allen ernst hoett genoemde heer dit sofisme ver dedigd en op dien grond verhooging van invoerrechten bepleit. De Minister van Financiën zal waarschijn lijk een weinig verrast zijn door dien over maat van ijver zijns bondgenoots. Immers de Minister heeft op tal van plaatsen in de Memorie van Toelichting van het Tarief- ontwerp verklaard allerlei eerste levensbe hoeften en allerlei grondstoffen voor nijver heid, waarvan het vaststaat dat zij ook in Nederland worden voortgebracht, niet te willen belasten omdat zjj anders hier duur der zullen worden. Dit goede voornemen is do ir Z.Exc. wel niet geheel ten uitvoer gi-bracht. dit zij verremaar de heer Jan- nink moet zelfs dit voornemen beschouwen als uit den booze. Naar zijn oordeel, zijn de éenige niensclien, die hij vrijen invoer belang hebben, da groothandelaars (de »gros- sist-winkelier") en vormen anderen, die «naloopt om meer ondergeschikte reden óf bedenkingen hebben, slechts »de rest dit ter wille van de mode öf uit onkunde" (Pne- advies hl. 95). Gelukkig voor deze «rest'' is de heer Jan- nink niet steeds zichzelven gelijk gebleven, (lp bl. 101 althans van zijn advies leest men «Ook een recht van f 1 per 100 Kilo graan werkt voor de helft ten bate van den fiscus, omdat de invoer ongeveer zooveel bedraagt, doch voor de wederhelft verhoogt het den pry a van het graan, dat hier te lande ver bouwd wordt, met dien éenen gulden." Hier schijnt de schrijver ziju eigen leer vergeten te zyn. Waarom zou het zelfde niet waar zijn van papier, van schoenen, van geraffineerd zout, van geweven stoffenWel verklaart de schrijver: «zulk een recht geeft geen aanleiding tot meer verbouw van graan'', doch hoe weat hij diten welken waarborg geeft hij, dat daarentegen van al de andere zooeven genoemde zaken de jbinnenlandsche voorbrenging wèl vermeerdert, zoo zij evenals zijn graat) in Nederland 10 a 1*2 pCt. duurder worden gemaakt Heeft de heer Jannink nooit gehoord, dat de binnen landsche fabrikanten jarenlang de grooterp winst siillekens kunnen beuren Dat zij een kmtêl| kunnen vormen Dat niets hen dwingt om de productie uit te breiden Dat nieuwe mededingers niet zoo dadelijk opkomen De schrijver uit Enschedé heeft zijn leer verdedigd met d opmerking, dat binnenlandsch goed goedkooper kan wor den verkocht, omdat bij binnenlandsche voortbrenging minder tusschenhandelaars te pas komen op den weg van den fabrikant naar den verbruiker. «Het is een regel", schryfl hij, bl. 91, «dat hoe verder de produ cent en de consumeut van elkander verwijderd zyn, de winst des te grooter is.... die van de consumenten van afgewerkte artikelen gevorderd kan worden. Het buitenlandse!) goed moet niet alleen dikwijls door drie of vier tusschenhanden gaan, vóór dit de consu* meuten bereikt, maar het is inede e< n hoofd factor, dat dientengevolge de fabrieksprijs een diep geheim blijft, waardoor de winst dikwijls ongelimiteerd is." Dit is het hoofdargument, waarmee de heer Jannink zyn theorie ingang wil doen vinden. Het is ook zijn hoofddwaling. De winkelier betrekt de goederen bij voor keur uit het buitenland, indien hij ze daar goedkooper kan bekomen dan bij de binnen landsche fabrikanten. Do grootere afstand tusschen inkoopsprijs en verkoopsprijs veroor looft dun dat, desooodig, meer tusschenhande laars uan den omzet deelnemen, doch liefst zullen zoowel de buitenlandsche fabrikant als de binnenlandsche winkelier op dezen tusschen- handel bezuinigen. De heer Janniok stelt het voor alsof dn tusschenhandelaars de oorzaak zijn van groole winst voor den winkelier: juist het omgekeerde is waarhoe meer tusscnanhandeiaars er zijn, over des te meer personen moet de winst worden verdeeld en des te minder schiet er over voor den winklier. Mun zou den heer Jannink nog op tal van andere dwalingen kunnen wijzen. Waar hij bijv. schrijft, dat by buitenlandse!) goed de productiekosten diep geheim zjjn en dat daar om de winst dikwijls onbegrensd is, zij aan gevoerd, dat ook van binnenlandse!) goed de verbruiker, bij den winkelier kooperide, de productiekosten gewoonlijk niet kent, en dat de prijs bepaald wordt niet door die kosten, doch door vraag en aanbod. Waar hij te verstaan geeft, dat bij bui tenlandse!) goed de groothandelaars («gros- sisten") bijzonder befang hebben, zij aange roerd, dat de grossisten ook bij den handel in buitenlandscho artikeieD hun diensten be- wyzen, terwijl omgekeerd menig artikel uit het buitenland rechtstreeks aan binnenland sche détailhandelaars geleverd wordt (men denke bijv. aan Zwitsersche horloges en En- gelsche rijwielen). Het is bevreemdend den heer Jannink met zyn invoerrechten oorlog te zien voeren tegen de grossisten, als waren dezen de oorzaken van duurte en als ware hun ondergang de dageraad van algemeene goedkoopheid, en tevens hem over het gevolg van invoerrech ten te zien verklaren (bl. 9.): De grossisten worden dientengevolge nog niet overbodig dat zien wij aan de kolossale grossisten-zaken, die zich bijv. ie Berlijn en te Elberfeld, dus in het beschermde Duitschland, met succes handhaven". Ja, zoo is het. De vraag of in den handel tusschenhandelaars hun diensten verrichten, hangt niet hiervan af, of het goed van over de grenzen komt dan wel binnenslands wordt vervaardigd. Sommige artikelen kunnen moeilük door den fabrikant aan de détail handelaars rechtstreeks worden geleverd. Hiervoor zijn menigmaal splitsing in soorten en beoordeeling van credietwaardigheid noo- dig, voor welken arbeid de fabrikant de ge gevens en den tijd mist. Betreurenswaard daarom is het, by den heer Jannink te lezen: «het eigenbelang van dezen grossistenhandel is het hoofddoel en het hoofdbelang van den vrijhandel" (bl. 88). Dergelijke opvatting van het vrijhandels- vraagstuk geeft geen bewijs van een ruimen blik. Ds. W. H. Stenfert Kroese 11. Ezn., Remon- strantsch predikant te Rotterdam, hoopt aan staanden Zondag te half elf vóór te gaan by de godsdienstoefening in de Remonstrantsehe kerk hier.' De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal aanstaanden Zater dag niet plaats hebben. Provinciale 8taten v;n dit gewest hebben eorgister in behandeling genomen het rap port van de Commissie, bestaande uit de hoeren L. H. J. M. van Asch van Wijck, A. W. Mees, E. G. Wentinck en A. Vv. van Beeck Calkoen, heiast met het onderzoek der voordracht tot wijziging van het Reglement voor de Waterschappen in deze provincie. Na zeer lange discussie werd met 31 tegen 3 stemmen besloten, de behandeling van dit rapport uit te stellen tot do najaarszitting. Het Centraal-bureel voor de Statistiek herhaalt zijn oproep aan de vakvereenigingen aan welker Besturen nog geen circulaire in verband met dezen statischen arbeid werd gezonden, van haar beslaan mededeeliugen te doen en de namen (deze worden niet ge publiceerd) en adressen van haar Voorzitters en Secretarissen op te geven aan het adres: «Centraal Bureau voor de Statistiek" te 's Gravenhage. Zoodanige kennisgevingen kunnen als dienst vrij van port aan het genoemde adres worden verzonden. Aan alle vakvereenigingen, welke door het verstrekken van inlichtingen tot de samen stelling van deze statistiek meewerken, zal op haar daartoe strekkend verzoek, na de verschijning van het werk, een exemplaar worden toegezonden. Wij hevelen het bovenstaande in de aan dacht der vereenigingen te Amersfoort aan. De heer H. J. Croockewit heeft ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. In district III (Stembureau Koestraat) zal dus eerlang een verkiezing worden gehouden. De heer Croockewit had zitting tot den eersten Dinsdag van September 1907. Sinte Margriet heeft dan toch gister een weiriigje verademing gebracht. Om '2 uur ongeveer viel een malsch regentje, waarnaar zóo is verlangd. Na *25 Juni was hier geen druppel regen gevallen en alleen de dauw had 's nachts den veldgewassen eenige ver ademing gegeven. Tegen 3 uur was 't echter alweer gedaan met regenen. Uit den regen meter werd dun ook geen neerslag afgetapt. Maar wie weet of 't nu niet zes weken achtereen ieder etmaal een beetje regentmaar óok, 't rijmpje komt bij lange niet altijd uit. Ken magere troost is, dat uit Duitschland wordt bericht, dat op de groote rivieren de waterstand nóg lager is dan in het buitenge woon droge jaar 1811. De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was zoowel gister- als heden ochtend te 7 uur 66° F. Kapitein A. A. Heijsterkamp, Directeur van den Cursus bij het öe regiment infanterie, is benoemd tot Secretaris van de commissie welke in dit jaar het ofliciers-exarnen van den llool'd-cursus zal afnemen, welk examen 4 Augustus aanvangt. Kapitein jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, van het le regiment veld-artillerie, is benoemd tot lid der jury voor ry- en springpaarden bij 'top 21 Juli op «Klarenbeek" bij Arnhem te houden concours hippique. De hij het 1e regiment huzaren nieuw be noemde ritmeester II. G. J. MaasGeesteranus vetrekt Zaterdag naar zyn nieuwe garnizoens plaats Deventer. Bij de eind-examens der Hoogero Burger scholen iu de provincie Utrecht zyn in de eerste groep geëxamineerd 21 candidaten, van welke slaagden 18. Van de zes leerlingen der Hoogere Burger school te Amersfoort verwierven in dezen ploeg vijf hat diploma, te weten dehearen: G. W. Beernink, H. P. Werumeus Buning, J. Hamburger, H. W. Coenen, H. G. Boks eu H. Collard. De heer L. P. A. van den RranJeler heeft met gunstig gevolg afgelegd het Staats examen tot toelating aan een Rijks-univer siteit. De heer A. H. van Wamelen verwierf by het eind-examen der Kunstnijverheid-Ueken- school «Quellinus", te Amsterdam, het diploma als bouwkundige. De heer M. Willemstijn Jr. slaagde voor het toelatings-examen der technische afdee- ling van de Macliinistonschool te Amsterdam. Mej. L. M. Hasch, thans te Heemstede, legde met gunstig gevolg af het examen voor leerares in koken en voedingsleer; mej. Hauling, thans te Harderwijk, behaalde de tioofd-acte Fröbel-onderwijs. Nu voor het 5e regiment infanterie van 29 Augustus tot 6 September regiments-en bataljons oefeningen zijn bevolen in de om streken van Amersfoort staat het te bezien of het korps óok zal deelnemen aan de groote manoeuvres in Brabant. Het zeggen is, dat de groote droogte die onmogelijk maakt. De voormalige Geschutgieterij te 's Graven hage wordt ingericht als scherm- en gym nastieklokaal voor de Normaal-schietschool. De coöperatieve winkel van «Ons Voordeel" neemt zóo op, dat hij moet uitgebreid en daartoe wordt verplaatst naar den hoek van Stationsstraat en Ouden Vlasakkerweg. De samensmelting van de voetbal-vereeni- gingen «Quick" en »U. D. I." komt niet tot stand. Bij de gehouden schriftelijke stemming kon het daartoe gedane voorstel niet de reglementaire meerderheid verwerven. Van den heidebrand geen nieuws. Het vuur smeult nog voort in het hoogveen en breekt van tijd tot tijd weer uit. Een uitgestrekt heid van 500 bunder is aangetast, doch de bosschen zijn tot dusver gespaard gebleven. De heer J. van den Berg was met f6971 minste der elf inschrijvers bij de gister door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen gehouden aanbesteding voor het uitbreiden der los- en laadplaats, het wijzigen en het maken van perrons, het wijzigen en uitbreiden van sporen en wissels met daar mede in verband staande werken op het emplacement Vierverlaten. Bij de ten overstaan van notaris Johs. Knop pers gehouden verknoping van het woonhuis n°. 10 aan de le Wolfertdwarsstraat, groot 4.84 Aren, werd dit met twee perceelen bouwland er achter en er naast,samen groot 9.51 Aren, verkocht voor f1900een per ceel weiland, groot 20.82 A., aan den Klei nen Koppel gold f1060. De heerenhuizen aan de Vianden-straat n°. 22, 24 en 26, ieder groot 174 c.A., wer den door notaris A. N. J. Vos gezamenlijk verkocht voor f15 000. H. K. H. de Erfprinses Von Wied kwam heden op «Soestdijk" om eenigen tijd bij H. M. de Koningin-Moeder le vertoeven. Generasl Van Heutsz kwam hedenmiddag te 4.34 op «Soestdijk" waar te zijner eere H. M. de Koningin-Moeder een diner geeft. Z. Exc. blijft ten Paleize overnachten. De generaal wensehte verschoond le blijven van een betooging bij zijn aankomst aan het station te Baarn doch betuigde dank betuigde dank aan den Gemeenteraad voor de hem gebrachte hulde door de laan van het station naar Soestdijk «Generaal Van Heutsz-laan" te noemen. President S'.eijn kwam Dinsdag te Baarn en nam intrek in het Bad-hotel. Gister be zocht ZHEd. Assen en heden Deventer. Wie voor anderen steeds met goeden raad klaar staat, is in eigene aangelegenheden dik wijls radeloos. Van de uitgevers, de Gebrs. Belinfante te 's-Gravenhage, ontvingen we ter aankondiging den derden druk van de Drankwet zooals die laatstelijk gewijzigd is door de Tweede Kamer in haar zitting van 1 Juli 1904. Bedoeld is wei, haar in handen te brengen van de meest-belanghebbenden, de vergun- ningshouders enz.de luttele prijs van 10 cent doelt daar wel op. Een eenigszins singulier effet maakt het wel, dat tegenover den titel een zeer sprekende reclame van nou we Schiedammer" staat en het 4? pagina's groote boekje besloten wordt met een ctgnac-reclame. Wat de oogen zeggen. Grijs wordt ge zegd de kleur te zijn van talent en siuwheid. Groote denkers hebben grijze oogen. In vrou wen verraden zij een beter hoofd dan hart. Evenwel, er zijn grijze oogen in velesoorten. Daar zijn grijze oogen met scherpen blik, met sluwheid, met wrevel, met koelheid; daar zijn grijze, doordringende oogen, peinzende, verstandige oogen in ieder geval grijze oogen spreken van kwaliteiten van het hoofd. «Daar is een soort vin grijze oogen voor welke de minnaar moet oppassen", zegt een man, die van oogen veel verstand heeft. «Het is het zachte oog met breeden pupil, die inkrimpt of uitzet op éen woord, by een gedachte, of éen plotseling opkomend gevoel. Een oog, dat lacht, dat zucht bijna dat zon neschijn heeft en schemering, maneschijn en storm. Een wonderlijk oog, datje inpakt, of je wilt of niet, en dat je vasthoudt, nadat het je weggekeken heeft". Een bruin-oogige vrouw is, volgens den zelfden kenner, de vrouw, op wie je vertrou wen kunt. Zij laat het nooit op een schan daal aankomen, spreekt nooit te veel of te weinig, stelt het geluk van haar man boven dat van haarzelve en is, ovei het geheel, een intellectueel, aangenaam en beminnenswaar dig schepsel. Groene oogen beteekenen moed, trots en wilskracht. Zwarte oogen verraden vuur, vastberadenheid en heldhaftigheid waartegen mannenharten niet bestand zyn. Somtijds hebben zij een diabolisch tintje. De mannen met lichte oogen zijn tali ijker dan de vrouwen, maar wat de kleur der oogen betreft tusschen licht en donker ir. :s het percentage der beide sexes nagenoeg gelijk. Een vooruitstaand oog beleekent heer schappij over de taal, vlugge en algemeene opmerkingsgave. Rondoogige personen zien veel, maardenken weinig. Diepliggende oogen ontvangen juister, bepaalder en dieper in drukken. Smaloogige personen zien minder, maar denken meer en voelen intenser. De tentoonstelling te Dïisseldorf maakt het financieel beter dan haar zuster te St. Louis. Te Düsseid'. rf is het kapitaal van 100000 Mark, hetwelk vóór het begin der tentoonstelling door de Stadsspaarbank te Dïisseldorf werd verleend, reeds terugbetaald. Aan toegangsgelden werd gedurende de maand Juni 224 749 Mark ontvangen en tot dusverre ontving men aan abonnementen 360860.80 Mark. Werk, dal nooit gereed komt. Het schoonhouden en verven van de Forthbrug, in Engeland, is een groot werk. Er is een oppervlakte van 10 Hectaren te behandelen en niet minder dan 35 mannen zijn voort durend bezig, de brug te reinigen en behoor lijk in de verf te houden. Dat werk is nooit afgedaan. Het troepje begint aan hel Zuide:nd vroeg in de lente om 3 jaren en 6 maanden later, als zy aan het Noordeinde zijn gekomen, D/s mijl verder, terug gaan om opnieuw te beginnen. Onder- tusschen hebben zij 250 ton verf gebruikt en de hoeveelheid olie, waarmede die vermengd werd, is ongeveer 160 Hectoliter. Het «mundus vult decipi" heeft eenige arbeiders op het slagveld van Waterloo weer prachtige profijten opgeleverd. Voor de fundeering van het verleden week outhulde Waterloo-moment moesten eenige Meters grond uitgegraven worden. Nauwe lijks zag dat een toeristen-bende, of ze snelde toe en vroeg of geen ».;ouvenirs" gevonden werden. «Neen," luidde het antwoordmaar de arbeiders bleken vlug van begrip. Den zelfden avond pleegden zij overleg, en een hunner begaf zich naar het kerkhof van Evère. waar hij een zak beenderen bijeen- zamelde, welke in het gat te Waterloo, dat verder uitgegraven moest worden, werd ver borgen. Toen zich den volgenden dag een nieuwe stroom excursionisten bijna allen Engelschen vertoonde, droegen de werk lieden zorg de beenderen, die zij hadden meegebracht, al gravend te voorschijn te brengen. Onmiddellijk deden de zonen AlbioDS aan de grondwerkers de verleidelijkste aanbiedin gen en na heel wat «pourparlers" werden zij eigenaars van het gebeente, dat ze ouder ling verdeelden. Aangeboden boeken. 1. Derkseu en de Laivre. Leerboek Algebra, I. 8. G. Smits. Leerboek der vlakke Meetkunde. 4. G. Smits. Nieuwe verzameling van Meetkun dige vraagstukken 5. Schmeil. Leerboek der Dierkunde. 7. Dr. H. Burger. Plantkunde. 8. Dr. M. G. de Boer. Leerboek der Algemeene Gesohiedenis. 10. H. Hettema Jr. Historische Schoolatlas. 18. 1'. Kat. Woordenboekje der Neder). Taal. 14. P. K*t Een bundel Stijloefeningen. 18. Dubois. Exercices lexicologiques lre partio 3e ed. 19. La Fontaine. Fables, demière edition. 23. J. C. G. Grasö. Oefeningen Eng. Taal II. 26. Teeken-portefeuille. 27. Montyn. Lalijnscb woordenboek, deel II. (Ned.-Lat.) 28. Mebler. Woordenboek op Homerus. 29. Fischer. Vocabularium op Xenopbon's A nabasis.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2