Laatste berichten. Gemengd nieuws. 9. Voorstel betreffende liet eervol ontslag verleend aan mej. A. P. Kley als onderwijzeres by bet Lager onderwijs. 10. Voorstel tot hel betuigen van adbaesie aan een adres van de aVereeniging lot be vordering van sioomvaartbelangen" tot ver betering van den Kernrnorid. 11. Voorstel omtrent regeling van bet onderwijs aan de Hoogere Burgerschool, cursus 19041905. 12. Indiening Gemeente-rekening. 13. Benoeming leeraar in de Staatsweten schappen aan de Hoogere Burgerschool. 14. Benoeming onderwijzeres aan de school 3e soort aan de Koniogsstr 15. Voordracht leden van het College van zetters. 16. Betaling uit den post voor Onvoorziene uitgaven op d.' Begroot ing voor 1904. 17. Behandeling Verordening mazelen, enz. Nadat hy een volle maand rust heeft ge had. is 20 Juli uit den regenmeter hier 16.5 in.M. neerslag afgetapt. Het buitje van Maandag is dus nogal aar dig aangekomen. De »Staats-Crt." 174 bevat een Kon. be sluit van 28 Juni, aanwijzend de autoriteit die in tijden van oorlog of oorlogsgevaar zal uitoefenen bet militair gezag bedoeld in de Wet van 23 Mei 1899 (Staatblad No. 128). Voor de provincie Utrecht Oostelijk van de oostgrens der Nieuwe Hollandsche Waterlinie is dit de inspecteur van het Militair onderwijs. Door den heer H. B. Hijlkema, benoemd zuivel-consulent in de provincie Utrecht, is een eervol ontslag verzocht als lid der Ge zondheids-commissie, waarvan de zetel is ge vestigd in de Gemeente Zulphen. De jongedames T. H. Korte weg en J. IJ per laan hebben met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Engelsche taal, Lager onderwijs. Van de 20geëxamineerden in de derde groep voor het eind-examen der Hoogere Burger scholen met 5-jarigen cursus in 'leze Provincie zyn er 17 toegelaten. Van de zes leerlingen van de Hoogere Burgerschool hier slaagden: mej. Joha. M. van Helsdingen en de heerenG, van Bisïelick, M. H. van Eek, J. Elite en W. H. van Helsdingen. sterk in bloei is toegenomen. Het ledental is van 1535 geklommen tot 1699. De inkom sten stegen tot f8305.608, terwijl wegens ziekte werd uitgekeerd 1 7499.57. Het saldo van f806.02® gevoegd bij de vorige baten geeft een reserve-fonds van f2286.38. De aftredende Bestuursleden eerden her kozen, terwijl door Reglementswijziging werd bepaald, dat niet alleen spoorwegbeambten maar ook spoorwegambtenaren ais lid kun nen toetreden. De Vrijzinnige propaganda-club telt reeds rond 50 leden. Besloten is, dat zij zich zal aansluiten bij deu Bond van Vrijzinnige propaganda-clubs. De aandeelhouders der Naamlooze Ven nootschap «Volkshuisvesting'' zullen morgen middag te half vijl' in «Ons Huis'', aan de Kortegracht, vergaderen o. a. tot het vast stellen der notulen. We ontvingen het le Supplement op den Rijksgids voor interlocalen en internationalen telefoondienst, welke kosteloos wordt toege zonden aan hen die zich, voor slechts 50 cent, den Rijksgids van Maart hebben aangeschaft. Afgescheiden van eenige wonderlijke druk fouten bevat het boekje veel wetenswaardigs voor ben die veel gebruik maken van den interlocalen telefoon. Uit den Gids blijkt o. a. dat hier óok zijn aangesloten dr. H. W. Schouder met no. 99 ritmeester Gerard van Sijsen met no. 32, waarvan nog geen opgave wei d gedaan door het plaatselijk telefoon-bureel. De plaatselijke afdeeling van den »N. S. K. B.'1, de Schutterykader-veieeniging «Broe derschap", is niet gelukkig geweest bij de schietwedstrijden van den Bond, ter gelegen heid van de Jaarvergadering, te 's-Gravenhage gehouden. In de korpswedstrijden vermocht zij geen prijs te behalen. In de personeele wedstrijden werden prijzen behaald door de heeren: H. van Gelder, J. W. van Achterbergt) Jr., G. Muys, J. D. Lammere van Bueren, L. T. van Zwol en J. J. Otto. Er bestaat eenige kans, dat de volgende Jaarvergadering, vermoedelijk tevens de laatste - in 1905 te Amersfoort wordt ge houden. Aan bet ad missie-examen voor de Kon. Militaire Academie te Breda heeft o. a. vol daan de beer A. Drijfhout van HoolT, die toegelaten is als cadet der artillerie h. t. I. De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was gisterochtend te 7 uur 65° en hedenochtend 64° F. Aan het hoofd van dit nummer komt de kennisgeving voor van de plaatselijke Ge zondheids-commissie aangaande liet water in die inrichting. De nieuwe Badmeester, do heer L. PeSie, heeft eergister door zijn groote tegenwoor digheid van geest een ernstig ongeluk voor komen. Terwyl hij bezig was,' eeu beginnelinge te instrueeren, was in bet diepe bassin een jon gedame die tijdelijk hier vertoeft te water gegaan. Hij had al opgemerkt, dat zij i'een goede zwemster was en haar dan ook ge waarschuwd. Al spoedig begon zij kapriolen te maken. Zijn leerlinge aan den kant trekken en zich ontdoen van ja» en schoenen was 't werk van een oogenblik en eer de omringende dames nog goed alarm hadden gemaakt, had hij de onbedreven zwemster reeds beet en nam bij baar mee naar het ondiepe bassin. «Tegen den schrik, weet u." Toen zette hjj dood kalm zijn onderricht voort, een extra oogje houdend op de bijna verdronkene. De kinderen van het Burger Weeshuis hebben Dinsdag, uit hel ionds door een wee- zenvriend daarvoor gesticht, hun jaarlijksche rijtoer gemaakt naar Utrecht, Hilversum, Baarn, enz. Of ze ook pret hebben gehad, niettegen staande er at en toe een flinke bui regen viel, 'l Meeste viel er immers naast, en dan maar wat harder gezongen. Het uitstapje naar Marken, onder leiding van den heer H. C'. den Hurtog, gaat beslist door op Dinsdag 2 Augustus. Wier er nog aan mocht willen doen deel nemen door zijn kinderen of pupillen wende zich tot den heer Den Hartog, Achter Lui aard 36 bij de Nieuwe zwemschool, die gaarne bereid is, alle inlichtingen te geven. In het Nationaal kegel-concours (vrije baan-wedstrijd) dat Maandagavond een aan vang narn, zyn al een 300 kaarten vergooid. Hoogste worp: 40. Denkt men er wel aan, dat de kegelbaan van «De Vereeniging" gedurende dit con cours open staat voor ieder kegelaar? Men is zeer welkom. Het ondersteuningsfonds bij ziekte «De spoorwegbeambte", gevestigd te Amsterdam, hield hier Zondag zijn Jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat bet ook in 1903 De «Staatscourant" bevat alweer een wij ziging in de regeling van het Voorbereidend militair onderricht. We zullen maar wachten met de overne ming tot de volgende wijziging van deze zooveelste wijziging wordt meegedeeld. Het 5e regiment zal dan toch groote ma noeuvres gaan maken indien althans de ge weldige bosch- en heidebrand, die nu op het terrein woedt men spreekt van 3000 H. A die in vollen vlam zouden staan die niet onmogelijk maken. Die veldoeleningen op meeruitgebreido schaal zullen worden gehouden A. Under de leiding van den commandant der 2e divisie infanterie door den staf der 2e divisie infanterie; den staf en 3 bataljons van het le regiment infanterieden stal'en de vier bataljons van het 5e regiment infanterie deu staf en de vier bataljons van het 8e regiment infanterie; den stalende vijf veld- eskadrons van het le regiment huzaren den staf, de twee afdeelingsstaven en de zes bat terijen van bet le regiment veld-artillerie de 2e compagnie van het pionierbataljon en de le compagnie van het bataljon tech nische troepen van bet regiment genietroepen, zoomede detachementen huzaren, ordunnan- sen, trein-, hospitaalsoldaten en marecliaussée en een detachement van de Koloniale reserve. Deze oefeningen zullen duren van en met 7 tot en met 12 September, den dag van hecnmarsch daaronder begrepen. B. Onder leiding van den Inspecteur der infanterie van en met 13 tot en met 15. September, den dag van terugmarsch daar onder begrepen. Aan deze oefeningen zullen deelnemen lo. de hiervoren vermelde korpsen en onder- deelen, voorts2o. de staf en de vier veld* bataljons van bet 2e regiment infanterie en de staf en de drie batterijen van de le af deeling van bet 3e regiment veld-ai tillerie. De by bet 2e regiment infanterie nieuw benoemde majoor J. C. H. A. Quack komt te 's-Hertogenbosch in garnizoen; de bij het 3e regiment infanterie nieuwbenoemde kapi tein W. C. T. ter Beek, te Bergen-op-Zoom. De miliciens der lichting 1903 van bet 5e regiment infanterie vertrekken morgen met groot-verlof. Adjudant-pikeur J. P. Schuiiing, van het le regiment huzaren, heeft pensioen aan gevraagd. Aan den cursus ter opleiding tot opper wachtmeester bij bet le regiment veld-artil lerie neemt o. a. deel fourier J. van den Belt van het korps. Hoe gevaarlijk het kan zyn, iemand per pendiculair te zetten, is te Bergen-op-Zoom gebleken, waar men Vrijdagavond een slapend infanterist, zekeren T., met krib en al over eind tegen den muur wilde plaatsen. Hij werd wakker en raakte met zijn hoofd be kneld tusscheu de krib en een muurkastje. Hulp roepen was hem onmogelyk. T. is zeer ernstig aan de halsspieren gekwetst en zal zijn gehcelo leven lang de gevolgen van deze grap moeten dragen. De ongelukkige jongen ligt thans in bet hospitaal. De hoofddader is streng gestraft. Gaarne voldoen we aan de uitnoodiging om te herhalen het verzoek om gedurende deze warme dagen aan trekhonden een beeljï drinkwater te verschaffen. 't Is zoo'n kleine moeite om, als de groenten- vrouw wacht, even een bakje water te geven aan den hond, die 't bij deze hitte hard te verantwoorden heeft. Gistermiddag ontstond een begin van brand ten huize van II. V., aan de Wolker- steeg. De Vrijwilligers en de Wilhelmiuaspuit waren er aanstonds bij, doch behoefden geen water te geven. Door de Gemeente is een som gelds ter beschikking gesteld van den Garnizoens commandant ter verdeeling onder de korpsen die de branden op de Leusderheide beperkten Door de heeren J. B. de Beaufort, te Wou denberg, en rar. J. F. de Beaufort, ie Utrecht, is het zelfde gedaan voor het regiment genie troepen, dat de bosschen bij de Pyramide voor totalen ondergang behoedde. Mr. W. H. de Beaufors schonk een bedrag voor het garnizoen bier. De zanguitvoering door «Kerkzang", uit Utrecht en »Soli!J)eo Gloria", uit Soest, welke gistermiddag onder leiding van den heer W. van der Blij, uit Utrecht, in het Overbosch bij «Soestdijk" zou worden gegeven, is in den meest letterlijken zin in 't water gevallen. Een paar duizend menschen waren reeds in 't heerlijke bosch bijeen en de zangrer- eenigingen waren in een ravijn opgesteld, toen een hevige stortbui boven hun hoofden losbarstte en allen een goed heenkomen zochten in tram, rijtuig of station. Wel poogde men nog in het «Hotel Trier", by Soestdijk, de stemming er in te houden en werden een paar liederen uitgevoerd, doch de meesten spoedden zich doornat haastiglijk huiswaarts. Gister, den dag waarop Christoffel Pulman in 1787 bij «Soestdyk" sneuvelde, werd namens H. M. de Koningin-Moeder een krans ge hecht aan het eenvoudig monument voor dezen Hinken schildwacht. Tot dusver geschiedde dit jaarlijks op kosten van nu wijlen baron Snouckaert van Schèu- burg. Omtrent de tableaux-vivants, op 2 Augus tus in het Baarnsche bosch te geven, deelt men ons nog mede De tafereelen zullen 's avonds te half negen beginnen en tot half elf' duren. Zij bestaan uit 4 groepen, n.l. 1e tafereel: eeu lykenbrand, in 3 atdee- lingena. het leggen van bet lijk op den brandstapelb. het afmaken van het lieve lingspaard, de jachthonden en de valken en c. het verbranden van het lijk. 2e tafereel, in 2 afd. a. de Germaan aan het dobbelspel, b. een twist, uit het dobbel spel ontstaan. 3e tafereel, in 3 afd.a. offerande op den offersteen b. een Germaansche rechtszitting met voltrekking van een doodvonnis; c.een hoofdman op het schild geheven. 4e tafereel, in 3 afd.het nageslacht door he? voorgeslacht gehuldigd. In dit fantasiestuk zal o. a. een Ger- maansch vorst aan de buste der Koningin- Moeder een hulde brengen. De toegangsprijzen zijn als volgt: van 9—1 uur 50 cent; 1—2 uur ontruiming: van 24 uur 2 guldenvan 46 uur 25 cent; van 6—8 uur ontruiming. Voor de tableaux gelden vier rangen, ni. van f 1.50, f 4, f0.50 en f0.25. Het terrein ligt slechts 5 minuten van de beide stations verwijderd, nl. tegenover Peking. De feestcommissie zal de Koninklijke fa milie uitnoodigen, de Germaansche marke met een bezoek te willen vereeren. In de Legerplaats bij Zeist zijn aangekomen 18 officieren leerlingen der Hoogere Krijgs school, die de oefeningen van het regiment genie-troepen volgen. De ondeugd heeft haar grenzende domheid nooit. Een nieuw middel om boomen van rupsen te bevrijden, deed zich zeer toevallig aan de hand. Een landbouwer had eenige kleine stukjes stol opgemerkt, welke aan een heg hingen en uit zichzelf waren opgevuld rnet kleine rupsen. De boer stak nu eenige lapjes wol in de takken zijner vruebtboomen en vond na eenige dagen ze uit zichzelf opgerold en gevuld met gehede rupsenkoloniën, welke zich daar tegen den regen waren komen beschutten. De toevallige ontdekking zou wel eens zeer belangrijk kunnen wezen voor de vrucht- hoornen, en als het booze weder nadert, is er de proef mede to nemen. Men seint ons Von Plehwe, Minister van Binnenlandsche Zaken in Rusland, is op zijn rit naar het Warschauer station door het springen van een bom gedood. Dit kan toch niet weerlegd, dat Amerika je land is van zaken en gros. Nu weer hebben Amerikanen voor 500 060 dollar dat is 2 Va millioen goede Hollandsche guldens een heele vulkaan gekocht, omdat hij zulke rijke zwavellagen bevat. 'tls de vulkaan die ons als schooljongens al zooveel moeite kostte door zijn leelijken naam, de Popocatepetl, in Mexico. De vulkaan inaakt zonderlinge lotgevallen door. Deze beroemde reuzenberg is indertijd door het dankbare Mexicaansche volk als nationaal cadeau ten geschenke gegeven aan den ver dienstelijken generaal Casper Sanchez Ochoa, maar deze heeft blijkbaar niet goed geweten, wat bij met zijn berg moest aanvangen (een ridderorde is ook veel makkelijker te han- teeren). Hij besloot dus maar, den Popoca tepetl in «hard cash" om te zetten, en in derdaad vond hij een Amerikaansch consortium bereid, hem 300000 p. sf. uit te tellen in ruil voor het nationaal huldeblijk. Bovendien zullen 200000 p. st. volgen. De Yankee's zijn van plan, de zwavelaf- zettingen te gaan ontginnen, die zich inden kratermond bevinden. De Mexicaansche Re geering schatte de uitgebreidheid dezer af zettingen indertijd op rond 148millioen ton! Voor concierge-bo'ie aan de Ambachtsschool te Goes, op een jaarwedde van f250, plus een toelage van f 100 oin ook dienst te doen voor de Avondschool voor ambachtslieden, hebben zich 291 sollcitanten aangemeld. Het overgroote deel is van buiten de Ge meente. Onder hen zijn velegepensionneerden. Men zou er zoo toe komen, te zeggen, dat de arbeidersmarkt wel ietwat overvoerd is. Up bet congres van het Leger des Heils te Londen heeft generaal Booth den wensch geuit, dat toch :1e menschen evenveel belang mochten stellen in de strijd tusschen goed en kwaad als zij in de krijgsbedrijven dei- legers betoonen. Dat is nu toch waarlijk niet zoo heel gek gezegd door den ouden Booth. Te Hamburg is thans een instelling ge opend, waaraan ook hier te lande behoefte zal blijken, wanneer liet voorgestelde tarief van invoerrechten wet wordt. Aan het ge bouw van de Directie der invoerrechen wordt namelijk eeri «Zoll Museum" verbonden, waar de kooplieden monsters vinden van de ver schillende belaste artikelen, met aanwijzing welk recht er van geheven wordt. Tevens wordt een laboratorium ingericht voor onder zoekingen in twijfelachtige gevallen. En ten slotte wordt een zaal beschikbaar gesteld, waar aankomende ambtenaren worden letter wijs gemaakt in den doolhof van het tarief met zijn talrijke onderscheidingen en onder deden. Een «Hoogeschool voor invoerrechten" dus, zegt de «Frankf. Ztg."; een echt beeld des tijds. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 21 tot en met 27 Juli. GEBORENAlfred Ernest Reinier, z. van A. E. R. Arnold en M. C. C. Strieker. Antonette Maria, d. van H. J. Lentelink en P. J. Venneer. Gerard, z. van J. van Dijk huizen en S. Polhout. Sijtje, d. van J. EL Pfann en S. de Vries. Everardus Antho- nius, z. van W. Berghuizen en A. M. Mark horst. Anna Jacoba, d. van J. Werkhoven en H. van Pluren. Rijk, z. van R. Jansen en J. van de Kuilen. Elizabeth, d. van D. H. de Vries en H. Lensing. ONDERTROUWD: A. de Jonge en J. de Kievid. B. Gijsbertse en G. Haarman. H. Spreeuwen berg en W.Gouw. mr.E.S. Hollander en R. A. S. vau Vollenhoven. GETROUWDII. N. Prins en E. Gijsbertse. G. de Man en A. van Vulpen. OVERLEDEN: J. Mantel, 5 w. C. de Gans, 71 j. eebtg. van E. de Vrij, M. van de Garstkamp, 2 j. C. Schimmel, 60 j. ongeh. Levenloos aangegeven zoon van J. Meijer en G. van den Heuvel. C. van Niinwegen, 3 w. N. Leijer, 3 m. W. W. H. Alfrink, 1 j.Levenloos aangegeven dochter van A. Koele en A. Fiechter. J. Juffer, 8 m. M. Ofte, 62 j. wed. van N. van Schendelen. J. van Weerhorst, 2 m. Levenloos aangegeven zoon van J. V. Rijnbergen en W. M. Meijer.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2