Stadsnieuws. Gemengd nieuws. De diensttijd bij de Landweer duurt 7 jaren, ingaande op 1 Augustus van het jaar waarin een achtjarige dienst bij de militie is of' zal worden volbracht: heelt de dienstplichtige langer dan 8 jaren bij de militie gediend, dan strekt die meerdere dienst in mindering bij de Landweer. De diëtist bij de Landweer van dienst plichtigen on vrijwilligers, uitgezonderd van hen, die behooren tot de hospitaalsoldaten of tot de administratie-troepen, bepaalt zich iu tijd van vrede tenzij de Koningin zulksonooodig oord ooit - tut Hveo wapenoefeningen elk van ten hoogste zes dagen, de dagen van opkomst on terugkeer daaronder begrepen. Vrijwilligers kunnen evenwel krachtens verbintenis racer dienstplichten hebben. De oproeping onder de wapen geschiedt bij openbare kennisgeving van don Burge meester der Gemeente waar de verlofganger van de Landweer is ingeschreven, ten minste 1(1 dagen voor den dag voor opkomst in werkelijken dienst vastgesteld. 11 ij die in werkelijken dienst van de Land weer moet opkomen, kan voor zijn vertrek bij den Burgemeester ontvangen bol voor miliciens bepaalde daggeld en een vercoer- bewys, ingeva' de afstand tot de plaats van opkomst meer dan "20 Kilometer bedraagt. De aankomst op de garnizoens- of exercitie plaats moet zoo vroegtijdig mogelijk geschie den. Mocht de verlofganger wegens ziekte verhinderd zijn, aan de oproeping te voldoen, dan behoort hij zulks door een geneeskundige verklaring te bewijzen. Indien hij na zes weken nog niet is opgekomen, wordt hij naai de naastbijzijnde militaire ziekeninrichting overgebracht, mits zijn toestand zulks toelaat. De verlofganger van de Landweer behoort zijn verlofpas bij den Burgemeester zijnet- woonplaats te laten afteekenen binnen 30 dagen, waarop zijn verlof is ingegaan; dus de dienstplichtigen bedoeld sub 1 en 2 hier vóór 31 Augustus a. s. Zij moeten IN PERSOON zich aanmelden bij den Burgemeester hunner woonplaats en voren daarbij inleveren hun zakboekje. De verlofganger die in het buitenland verblijft, kan zijn verlofpas per aangeteeken- den briet ter alteekening overzenden aan den Burgemeester zijner laatste woonplaats hier te lande; hy ontvangt het zakboekje op de zeilde wijze terug en moet daartoe duidelijk vermelden zijn volledigadr. sin het buitenland. De zakboekjes van hen, die tot de Landweer zyn overgegaan en den Burgemeester ter aiteekening worden aangboden, worden inge houden om aan den landweer.listricts-com- mandant le worden gezonden; tusschen 15 en 25 October d. a. v. worden nieuwe zak boekjes uitgereikt. Ook bij verhuizing behoort de verlofganger zyn verlofpa» (zakboekje) in de Gemeente van vertrek en in die van aankomst voor i «gezien" te laten teekenen; in laatstbedoelde binnen 30 dagen na de vestiging. Jaarlijks in de maand November houdt de districts-commandant inspectie over de ver- j lofgangers. die dat jaar niet in werkelijken j dienst zijn geweest. De verlofgangers verschijn m daartoe in volle uitrusting ter plaatse" op dag en uur door Burgemeester en Wethouders ten minste 10 dagen te voren ter openbare kennis ge bracht. Deze openbare kennisgeving geldt als oproeping ter inspectie. Zonder toestemming van den Commissaris der Koningin mag «Je verlofganger zich éeu jaar buitenslands (in Europa) ophouden, of zich als zeevaarder verbindenbij die toe- j stemming kan vrijstelling tot bijwoning der inspectie worden verleend. Voor een verlof tot I verblijf' buiten Europa is de toestemming van den Minister van Oorlog noodig; deze kan l óok vrijstelling verleenen van de herhalings- oefeningen, h;c;rvoi r bedoeld. Aan den verlofganger van de Landweer, dïe niet in verzuim is, wordt de toestemming om zich buiten 's lands te begeven, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn fr-r zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Is een verlofganger van de Landweer in het genot vaneen buitenlandse!) verlof of van e«*n verlof als buitenlands, zeevaarder, dan blijft dat verlof voor den niet verstreken tijd voor de Landweer donrloopen. Aan den geestelijke, student leerdheid, ordebroeder en dergelyke. in de zelfde gevallen als ten aanzien der Nationale militie is bepaald, wordt op zijn schriftelijke aanvrage door de Koningin ontheffing van dienst verleend. Deze gunstige bepaling geldt voor hen, die kort vóór of tijdens de jaren van hun dienstplicht bij de Landweer in den geestelijken stand treden, daar toch hot zij hier ter plaatse herinnerd tot de Landweer niet overgaan degenen, die althans liet laatste jaar van den militairen dienst ontheven zijn geweest als geestelijke enz. of om een andere bijzondere reden, «oor de Miliiiewet erkend. Zij dm in 'tgenot zijn van ontheffing van den Landweerdienst, zijn ook verschoond van de j iarlyksclie inspectie. Aan 'feu dienstplichtige en den vrijwilliger van de Landweer wordt bij eindiging van dienst door den Burgemeester een paspoort oi ontslag uitgereiktde uitrustingstukken moet de verlofganger weder aan het Rijk inleveren. Do verlofganger van de Landweer, die de boven vermeide bepalingen niet nakomt, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin ge- durenden ten hoogste een maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog, die tevens het korps van liet leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Ds. E. M. ten Cate, Doopsgezind predikant le Monnikendam, hoopt aanstaanden Zondag ochtend te half elf in de Luthersche kerk hier vóór te gaan bij de godsdienstoefening van tien Doopsgezinden kring. In de Remonstrantsche kerk hoopt te half elf vóór te gaan dr. H. L. Oort Hz., Remon strantse!) predikant te Utrecht. De gewone audiëntiën van tie Ministers van Marine en vau Rinnenlandsche Zaken zullen dezj week niet plaats hebben. Bij tie gister gehu« den verkiezing van twee leden van tie Eerste Kamer der Staten- gene-.aal werden dooi-Provinciale Staten her kozen tie heeren: jtir. mr. H. M. J. van Aseh van Wijck (a.-r.) en jhr. H, P. C. Bosch van Drukestein van Nieuw-Amelisweerd (r.-k.) met 25 van tie 33 stemmen. Verder werden uitgebracht op dr. B. Rei ger 7 stemmen en op mr. W. H. de Beaufort 1 stem. Mr. S. A. Vei ing Meinesz, aftredend lid voor Zuid-Holland, is gekozen voor Noord- Holland. De heer J. E. N. baion Schimmel- penninck van der Ove vau Hoevelaken is herkozen voor Gelderland. Hiervolge het Overzicht van ilc samenstelling der Provin ciale Staten en der Eerste Kamer na de verkiezing van 3 Augustus. ITov. Sloten. g X a 1 E 1 1 S 1 1 4 «5 4 Groningen 45 3 1 42 Friesland 50 20 30 Drente35 35 Overijsel47 23 24 Gelderland 62 42 20 Utrecht41 23 13 Noord-Holland. 77 22 55 Zuid-Holland j 32 46 30 Zeeland42 20 10 Noord-Brabant. 04 04 Limburg 45 45 EERSTE KAMER 3 0 3 niet gestemd. 10. 4 6 10 3 3! 0 Totaal 590 320 270| 50 23 27 29 13 Toen de vergadering der Staten van Over- ijsel begon, was men voltallig en waren aan wezig 46 leden. Eén lid deed bet voorstel, de zitting te verdagen. Hierover staakten de stemmen, zoodat liet voorstel was ver worpen. De voorsteller verklaarde nu niet verder mede tu willen werken an riep de linker?"de ae ter zich. De linkerzijde "ging heen; jok bet sociaal-democr. lid. De ver gadering was nu onvoltallig geworden en de zitting werd alsnu veertien dagen verdaagd. Als Overijsel de 3 liberale afgevaardigden herkiest, dan wordt de verhouding in tie Eerste Kamer 29 anti-liberalen tegen 21 libe ralen. De Kamer is in ieder geval om. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Zaterdagavond te 8 uur ten Raadhuize weder een openbare vergadt.ing houden. Hedenmiddag 12 uur teekende de alcohol- thermometer van den beer Groenhuizen 98° F. De temperatuur van hot water in de Nieuwe j zwemschool was gisterochtend te 7 uur 68° eu hedenochtend 69° F. I Als vervolg op de mededeelingen in vorige j nummers kunnen we thans melden, dat op j uitnoodiging van tie ondernemers der Zwem- 1 inrichting de heeren Jos. M. C. Haak, H. P. I j van den Ham van Heijst en G. J. Maris zich j tot een commissie voor het zwemleest hebben gevormd, terwijl in de Jury voor de wed- j strijden, die liet eerste en belangrijkste dee! I degodge- I ''er feestelijkheden zullen vorrriec, zitting zullen nemen de heeren De Jong, Kuiper en 1 Rauh. Bijzonderheden zullen later worden bekend gemaakt. Vooloopig kan worden meegedeeld, dat o. a. de volgende nummers op 'i pro- giatmna zijn gesteld: snelzwemmen, drenke ling duiken, hinderniszwernmen en tóbben- wedstrijd. De inschrijving voor het feest, «Jat in den loop der volgende week wordt gegeven, wordt onherroepelijk aanstaanden Zaterdagavond gesloten. We herhalen't: men melde zich in tijds aan om 't de commissie met noodeloos moei lijk tc maken. Bij Kon. besluit is tnans aan den heer J. W. Chevalier, oud-Directeur van het Hoofd- I'ustkantoor to Amsterdam, thans hier woon achtig, pensioen verleend. De heer Ohr. Kok, tijdelijk leeraar in de Engelsche faal aan de Hoogere Burgerschool hier, heeft thans ook mei gunstig gevolg af gelegd het examen B. Engelsche taal, Middel baar onderwijs. De heer J. M. Wetering?, vroeger onder wijzer fiier, thans te Apeldoorn, behaalde te 's-Hertogenboscb de hoofd-acte. In de laatste ploeg van het eind-examen van de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie zijn van de 19 candi- daten 5 afgewezen, waaronder 2 extranei. Van de 7 candidate» uit Amersfoort zijn geslaagd de jongedames: Willy J. F. Rost en Klisabetha J. II. A. Wieringa en de heeren Alb. Schimmel Dz., Anton Schimmel, A. Schut en W. J. l'nger. Van de 102 candidate» werden in 't geheel afgewezen 17van de 33 uit Amersfoort 5. De heer T. Kuiper, vroeger klerk ten Post en Telegraaf kantore hier, is benoemd tot commies der Posterijen en Telegraphie van de 4de klasse. Het vancantie-reisje naar Marken, onder leiding van den beer H. C. den Hartog, is Dinsdag bij uitstek geslaagd. Zaterdag gaat bet naar ZeistDriebergen. De onkosten bedragen I I.25 per persoon. Aanmelding tot uiterlijk morgen (Vrijdag) ochtend 9 uur. Ook op het slation der H. IJ, S. M. hier zal eerlang een publieke spreekcel komen voor interlocalen dienst, met automatische inrichting. Nu nog een brievenbus op het eerste perron en dan is voldaan aan de beide weuschen, in de jongste zitting der Kamer van Koophandel geuit en vóór dien meer malen opgeworpen. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde 2de-luitenants P. N. van Bavel en L. D. Keus, herkomstig van de Kon. Militaire Academie te Breda, worden 13 dezer bij het korps beëedigd en in functie gesteld. Ter beoordeeling zijner geschiktheid voor de Landweer is de 1e luitenant Wierts, van de dd. Schutterij te Kampen, ingedeeld bij het 5e regiment infanterie hier. Luitenant jhr. M. C. F. J. de Rotte, van het wapen der cavalerie, sedert 14 Juli 1962 op non-activiteit, heeft verzocht, in activiteit hersteld te worden. De gouden medaille voor 36-jarigen dienst is toegekend aan adjudant-onderofficier W. ASpits, schrijver op het bureel van den kapitein-kwartiermeester van het 5e regi ment infanterie. Tot adjudant-onderof'ficier-pikeur bij het depot-eskadron 1e regiment huzaren is be noemd wachtmeester L. Roosmalen, van het 3e regiment. De zilveren medaille voor 24-jarigen dienst is toegekend aan wachtmeester-trom petter L. J. Kapel, van het eskadron ordon nansen. De maandvergadering van «Handel en Nijverheid" wordt Dinsdag 9 dezer gehouden. Een belangrijke vergadering, óok om het voorstel nopens de bespreking van eandidaten bij eventueele verkiezingen voorde Kamer van Koophandel en Fabrieken. De provinciale afdeeling der »V. P. N." vergadert 13 dezer te Utrecht. De massa der Chemische fabriek «Amers foort", Dinsdag ten overstaan van notaris J. Bolk in veiling gebracht, werd opgehouden voor f 59 800. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben, in verband met het zeer onverwacht overlijden van jhr. Van der Staal, den partculier Secretaris van H. M., Hun verblijf op «Soestdijk" zeer bekort en zijn gistermiddag half drie naar «Het Loo" teruggekeerd. H. D. H. de Erfprinses Von Wied vertoeft sedert Maandagavond op «Soestdijk". Van de tocht naar Baarn met verlichte fietsen is Dinsdag niet veel gekomen wel kwamen enkelen, kwansuis onverschilig, een kijkje nemen, doch toen ze den aanstichter niet zagen, karden ze op hun eentje weg. Ten slotte vertrok een bosje van zes. Ontzaglijk was het aantal stadgenooten dat, zich naar Baarn begaf'; alleen de H. IJ. S. M. vervoerde rond 1600 passagiers. De tram had óok een besten dag 407 passagiers met een opbrengst van f34.82®. En dan nog de auto's, de rijwielen, de rijtuigen, de voetgangers. Maar of behalve de kooplui, van hier uit, dieen besten dag hadden men zich te Baarn zóo heeft vermaakt als men wel verwachtte, staat zeer te bezien. Voorals het gemis aan elke verlichting in het Baarnsche bosch, door individuen gretig benut om 't vrouwen en meisjes lastig te maken, en de bepaald slechte inrichting van podium en zitplaatsen bij de tableaux-vivants, hebben heel wat rechtmatige ergernis ver wekt. Volgend jaar zullen de Amersfoorters Jan ook niet licht naar Baarn gaan, tenzy er feesten bij daglicht worden gegeven. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot Burgemeester vau Lensden en Stouteu- burg mr. A. J. de Beaufort, te Leusden. Aan den heer J. Boescholen, Secretaris van Stoutenburg, is toestemming verleend om te Leusden te blijven wonen. Een ooggetuige schrijft: Dinsdag werd, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, op de heide tusschen Ermeloo en Pulten een parade gehouden door de 5 eskadrons van het 3e regiment huzaren. Reeds omstreeks 11 uur waren 4 van de 5 eskadrons op het terrein opgesteldhet 5e kwam eerst te half twaalf melden standaard, voorafgegaan door de stafmuziek van het korps. Schetterend klonk deze in de heldere luchtde paarden stonden te trappelen toen zij de voor hen schijnbaar geliefkoosde too- nen hoorden. Omstreeks 12 uur verscheen de kolonel commandant op het terrein, die, na de ge wone begroeting, overging lot het inspectee- ren van zijn troep. Hierna nam de eigenlijke parade een aanvang. Eerst werd gedefileerd in gewonen draf, daarna nog 2 maal in ge- strekten draf; dit was te ongeveer kwart voor een afgeloopen, waarna de troep een halt' uur rust kreeg. Gedurende deze rust hadden we den tijd, het terrein eens te overzien. Het was als bezaaid met toeschouwers, die per fiets of per rijtuig, anderen te voet of per spoor, uit de omliggende Gemeenten ge komen waren om deze parade te zien. Hier en daar stonden tafeltjes en kraamp jes waar men hier, limonade of iets dergelijks kon krijgen, en waarnaar steeds de begee- rige handen warden uitgestoken. Te kwart over éen klonk opnieuw het «opstijgen" en ten tweeden male nam de parade een aanvang. Nu eens in flankrij, dan weer in lrontrij bewogen de paarden zich gelijkmatig over het ruime veld. Een trompetter blies een signaal en opeens was de aanblik veranderd. Van matigen stap tot bet in galop rijden ging alles even regelmatig. Eigenaardig was was het glinsteren der blanke hoefijzers in de verte, terwijl men met het bloote oog de beweging der beenen vaa de paardjes niet kon waarnemen. Dan naderden de ruiters weer, terwijl de grond dreunde onder den krachtigen hoefslag en het geheel in een stofwolk werd gehuld. Met getrokken sabel renden zij de aanvoerders na, als ware 't een strijd op leven en dood. Tot slot werd er tot tweemaal toe een schijnbare stormaanval gedaan, die met een hoerageioep van huzaren en publiek eindigde. Geen wonder, dat bet aantal nieuwsgieri gen groot was en niemand er berouw van heeft gehad, dit trotscbe schouwspel gade te slaan. Tegen twee uur keerde de troep naai de kwartieren terug. 's Avonds werden door de stafmuziek van dit korps op het kerkplein te Putten eenige stukjes ten beste gegeven. Ook dit concert, dat om half acht aanving, had vele toe hoorders. Ten slotte werd het «Wieri Neerlandsch Bloed" gespeeld, waarmee iedereen instemde. Niets is meer geschikt om ons leven onge lukkig te maken dan ons de toekomst steeds als donker voor te stellen. Arthur von Rothschild, die onlangs te Parijs is gestorven, heeft in 't geheel 100 millioen franc nagelaten, waarvan 14 milüoen aan successierechten moet worden betaald door de erfgenamen, daar de overledene vrouw noch kinderen achterliet. Om een denkbeeld te geven van den rijk dom der Amerikaansrhe millionairs kan dienen, dat de bekende Andrew Carnegie in New-York 5 millioen dollar (12Vj miliiuen gulden) aan Personeele belasting betaalt. Eén zoo'n «arme rijke" te Amersfoort; de stad zou er wel bij varen. Een ander, William Astor, sinds vijfjaren in Engeland genaturaliseerd, geeft, naar men verzekert, aan zijn eenige dochter een bruids schat van 100 millioen dollar (250 millioen gulden) mede bij haar aanstaand huwelijk met den Engelsehen kapitein Spencer Clay. De oorzaak van den donder is niet zóo eenvoudig te verklaren als gewoonlijk ge- sch.edt, door aan te nemen dat geluidgolven ontstaan door het na plotseling verscheuren weer samenklappen van de luchtlaag waarde bliksem doorheen gaat. Deze opvatting is veel le algemeen, volgens de slotsom die prof. Trowbridge uit zijn proeven heeft ge trokken. Trowbridge experimenteerde met een accumulatorenbatterij van 20 000 cellen, welke stroom hij in grooole glazen conden sators leidde. Hij liet de electrische vonken overspringen tusschen met watten omwik kelde stukken hout, met water verzadigd, die een decimeter van elkaar verwijderd waren. Dan ontstond een stroom van buitengewoon schitterende vonken, die zooveel geraas

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2