Stadsnieuws. Gemengd nieuws. de rapporten, die ze aan 'teind van den cursus meebrengen, u weinig nieuws leeren. Ge zult de beteekenis der meeste cijfers be grijpen en hun betrekkelijke waarde kunnen vaststellen. En tegenover uw kinderen zal een spaar zaam woord van lof, of een kort: «Heb ik je niet gewaarschuwd?" voldoende zijn. «Wij leven in een tijd van hoog opge voerde inspanning op intellectueel gebied. Er is een streven om quautitatief zooveel mogelijk en qualitatief zoo intensief mogelijkmulta et muil urn te leeren. In hoeverre dit streven gekeerd dient te worden, willen wij thans niet onderzookeu, 01' de cgferrapporten bij een verbeterd onderwijs niet zouden kunnen vervallen of anders ingericht worden, is een vraag die wa nu laten rusten. Slechts hierop willen we wijzen. Veel wordt thans van de kinderen geëischt; meer misschien dan sommigen volbrengen kunnen. Laten wij, ouders, dan met onze kinderen meeleven, óok waar het hun onder wijs betreft. Steunen wij hen, door onze be langstelling, onze waarschuwing, onzen raad. En vooral, hoeden wij ons voor een onrecht vaardig oordeel «De meest verheven eerzucht, welke een man of vrouw koesteren kan, is die van een volmaakt vader of moeder te zijn." J) s) Dr. G. V. S. „Waarom reorganisatie van Hooger, Middelbaar en Lager onderwij*?" 'l Florence H. Wiuterburn. „Ouderliefde en Op voeding". De gewone audiënliën van de Ministers van Financiën, Marine, Koloniën en Binnen- landsche Zaken zullen deze week niet plaats hebben. Daar gebleken is, dat de bij art. 1 der Woningwet bedoelde voorschriften binnen den termijn van twee jaren in verreweg de meeste Gemeente niet kunnen gereed zijn, is bij wijzigingsontwerp voor den in art. 8 der wet gestelden termijn en dientengevolge ook van den in art. 51 genoemden termijn verlenging met éen jaar voorgesteld. Met de Bouwverordening heeft het dus nog niet zóo'u haast als wel werd gedacht. een '2den prijs, bronzen medaille, voor den st hoonsten bouqueten een bronzen medaille voor een inzending buiten bet programma. Bij het eind-examen der Hoogere Burger scholen mei 5-jarigen cursus in Noord-Holland zijn o. a. geslaagd mcj. Anna J. Westerling, uii de heeren: C. J. Nieszens, W. P. Du val Slothouwer en H. F. Titsingh, vroeger leer lingen van de Hoogere Burgerschool le Amers foort en gedurende den laatsten cursus van die te Hilversum. De temperatuur van het water in de Nieuwe zweminrichting was gisterochtend te 7 uur 05° en hedenochtend (53°. De commissie voor het zwemfeest heeft, ingevolge desgedaan verzoek, besloten do ge legenheid tot inschrijving voor deelneming nog open te stellen tot morgenmiddag 12 uur; maar dan wordt ze ook onherroepelijk gesloten. Onder leiding van luitenant-kolonel W. F. K. Bisschoil' van Heemskerck, van het 5e regiment infanterie, wordt Donderdag (in geval van ongunstig weder, Vrijdag) op de Zeisterheide weder een hospitaal-manoeuvre gehouden. Behalve het daarvoor bestemde genees kundig personeel wordt aan die oefening doelgenome» door de bataljons van het 5e regiment infanterie; den .-taf der 2e af- deeling en 2 batterijen van net le regiment veld-artillerie; een detachement van het eskadron ordonnanseneen sectie verband- plaats-afdeeliug, benevens de noodige trein- afdeeling. De troepen-afdeelingen, die aan dezo ma noeuvre deelnemen, zullen op oorlogssterkte worden geformeerd. De hoofd-verbandplaats wordt dezen keer gevestigd bij het hotel «De Berg". Daar zullen dus nog meer belangstellenden komen dan vorige jaren. Van het gevechtsveld naar de hoofd ver- bandplaats is intusschen een heele afstand eerst tegen het middaguur zal aan «Den Berg" wat te zien zijn. Maar ook de hulp-verbandplaatsen zijn een bezoek overwaard. Luitenant H. F. Keetell, van het 5e regi ment infanterie gedetacheerd bij de Koloniale reserve, is eervol van die detacheering ont heven en ingedeeld bij het 2e regiment in fanterie te Nijmegen. niet gaat. DAar wijst het cjjfer slechts de aanwezige kennis aan on houdt met vlijt en vermogens niet anders rekening dan voor zoover deze factoren hun invloed reeds op de keunis van den leerling hebben doen gelden, Zijn dus de cijfers zelf niet onbillijk, geheel ongemotiveerd achten wij de wijze, waarop vele ouders ze opvatten en verstaan. Een Indisch onderwijzer,deelde onlangs het volgende uit zijn ervaring mede. IIet was de eerste der maand. Daags te voren waren de maandrapporten (in Indië verplicht voorgeschreven) aan mijn leerlingen uitgereikt. In een der afdeelingen zat een groote jongen, een leerling van middelmatigen aanleg, maar met voorbeeldiger! ijver en 'n uitstekend hart. Zijn rapport toonde, als naar gewoonte, over het geheel vrij goede cijfers; het rekenen vooral was meer dan voldoende, maar zijn aardrijks kunde had een twee. Dat was minder dan de vorige maand, toen-ie 'n drie d, i. vol doende had. 't Verwondert mij niet. Willem heelt geen bijster groot besef' van 'f gewicht, dat hem, die nooit Holland gezien heelt of zien zal, zoo min als z'n ouders hel zagen, wordt inge prent, hoe het water in de Noord bij Alblasser- dam dikwijls op de peilschaal heel anders teekent dan de Maas, die geen Maas is, ter zelfder lijd dat doet bij Rotterdam en Krimpen; of wel, dat de Keulscbe Vaart van zoo'n groot belang is voor den Amsterdamsehen handel of ook, dat er wel ereis 'n zeeboot vaart door 'tEemskanaal bij Groningen. Dergelijke geo- graphische wetenswaardigheden, die tiet hart van elk rechtgeaard NederJandsch schoolkind van aandoening doen kloppen, lieten mijn Amboineeschen Willem, helaas! opmerkelijk koud. Daarom dan ook kon hij die dingen ook niet te best in zijn hoofd krijgen, en daarom legde bij 't af bij z'n confraters, waar onder er zijn. schoon mede van Alfoerschen stam, die 'n warm hart hebben voorde geo- graphische aangelegenheden van Buiksloot, verschie, Mastenbroek, Wolfaartsdijk et tutti quanti. Een roerend verschijnsel inderdaad. Over zulke dingen had de geographische Jes in September geloopeu, en nu had Willem 'n twee voor aardrijkskunde. Zijn vader is sergeant, en voor 'n Amboinees is ie goed ontwikkeld. Toen ik Wims rapporten terug ontving, was het stuk erg verkreudelden Wim zelf had 'n met bloed beloopen oog en 'n gezwollen wang. Ik vroeg hem, wie liet rapport zoo verfomfaaid had. Zacht, klonk het Vader!" Ik wees op z'n oog en wang. «En dat En nóg zachter antwoordde hij maar z'n oogen waren nu volgeloopen Vader, meneer »En waarom «Om de twee voor aardrijkskunde, meneer!" Het ging me door de ziei Ook hier te lande zijn zulke ouders. Veel leed, onverdiend, wordt door kinderen geleden om de cijfers en rapporten, die ze uit de schooi thuisbrengen. Menig kind voelt zich het hart toegenepeD, wanneer het denkt aan wat vader of moeder zeggen zullen, als zij straks de minder gunstige cijfers lezen. Soms voert die angst tot wan hopige besluiten. Gevallen als er zich nog dezer dagen een te Utrecht voordeed, waar een knaap zich, uit vrees voor het slecht rapport, waarmee de Directeur der school gedreigd had, van 't leven trachtte te berooven, mogen betrekkelijk zeldzaam zijn, ze komen toch voor. En zells waar men voor zulk een uiterste niet te vreezen heeft: bij hoevele kinderen werken de onrust en angst, de dagen lange spanning, die vooraf gaat, niet storend op het zenuwleven Bij hoevele anderen wordt niet door een onbillijke beoordeeling, 'i zij van den kant der school, 't zij van den ouders, het gemoed verbitterd en in het karakter een verkeerde plooi gebracht? «Dus mogen wij, ouders, ons niet meer over de slechte rapporten onzer kinderen boos maken, en zelfs onzen jongen, die door zijn luieren blijft zitten, niet eens een leelijk gezicht meer geven In de meeste gevallen is de fout, dat men zich niet reeds vroeger van den stand van zaken heeft overtuigd. Velen ouders open baart het rapport dingen, die zij eerder hadden moeten en vooral kunnen weten. Hebt ge u geregeld van de vlijt, het gedrag en de vorderingen van uw zoon op de hoogte gesteld? Hebt gij voeling gehouden met zijn leeraren, zond ut hun oordeel over uw kind u niet pas uit het rapport behoeft te blijken? Hebt ge op de studie uwer kinderen het oog gehouden Er op gelet, hoe zij hun tijd besteedden? Gezorgd, dat de sport niet al te zeer hun denken en handelen in beslag nam Acht gegeven, dat de uren, voor 't huiswerk bestemd, werkelijk daarvoor gebruikt werden, en niet voor 't lezen van romannetjes of iets dergelijks Hebt ge, in éen woord, u tnet het onderwijs uwer kinderen bemoeid, zoi veel dat in uw vermogen lag? Zoo ju, dan zullen, in «le meeste gevallen, H. Z. Zegers de Beyl, t*> Biuxloeng, in de „Java- Bode" Tan October 1903. Het verluidt dat, ten einde in bet tekort op de gewone middelen te voorzien, zeer waarschijnlijk zal worden voorgesteld eeu verhooging van den accijns op het gedistil leerd en het heffen van eenige opcenten op do Bedrijfs- en Vermogensbelastingen. Eenige opcenten. Een nieuw voordeeltje dus voor de middelstanders, die al profijt genoeg hebben van het gedobbel in Arneri- kaansche en andere waarden Aan het toelatings-examen tot den Hoofd cursus hebben o.a. voldaan de volgende leer lingen bij den cursus bij het 5e regiment A. J. Sparenburg, H. A. Buurmau, N. J. M. F. van Everdingen, 11. J. Juta, W. A. de Groot, C. Gordijn en G. J. F. Scheltema, alleen ter opleiding voor den rang van 2e luitenant der infanterie h. t. 1.B. Oh. M. Martens, voor infanterie I. L.en W. G. A. Raat, voor administratie h. t. 1. I In de gemeente Ede vorkeeren de verschillende zanden over hot algemeun in een zeer be vredigenden toesland en beginnen vast te liggen en te begroeien, terwijl te Ermeloo de werkrinR van alle zanden zich heeft be paald tot eenige inwendige beweging, die geen schade veroorzaakte. Ir de gemeente Olde- bruek is het grootste gedeelte der zandver stuivingen door belegging met plaggen of heide beteugeld. De nog aanwezige stuifzanden in Westelijk Oldebroek, langs den Centraal- spoorweg, richten weinig schade aan. De Commissie van beheer van het Her stellingsoord te Lunteren heeft besloten, aan het Hoofdbestuur van den «Bond van Ne der!. Ouderwijzers" te verzoeken, aan de Algemeene vergadering voorstellen te doen tot vergroeiing van bet gebouw. De hitte van de laatste dagen eischte Don derdag te Hilversum een slachtoffer. Toen de heer V. de M., na per fiets te zijn uitgeweest, verhit thuis kwam, beging hij de onvoorzichtigheid, een glas koud water le drinken. Kort daarop gevoelde hij zich ongesteld en eer een uur verstreken was, overleed hij. De haven van Nijkerk zal weldra twee honderd jaar oud zyn, Iu de «Amsterdamsche Crt." van 14 Juli 1704 komt de volgende advertentie voor: De Iloog EdWelgeboort-n Heeren Jonk heren des Ampts Nieukerk, gelegen in Gel derland, op de Veluw, 2 uuren van Amers foort, zyn van meeninge in 'tpublyk te besteden het maken van een vaert aen de Plaets, als meile.de Hoofden van 't Paalwerk in de zee, ook 't Yserwerk daer toe nodig, en dat op de selfiie Plaets den 30 July 1704, wesende Woensdag. En indien iemant de Bestekken daer van gelieven te sien, kan zich by den Scholtis aldaer, of bij Lubbert van Rouwenburg in de Roskam adresseeren. Alle gevaren komen uit den mond. voort, alle ziekten door den mond binnen. Het «Maandblad in bet belang der opvoe ding van Weezen" stelt een onderzoek in naar de kosten dor verpleging in de gestichten en in het gezin. Een zeer tijdroovende maar hoogst nuttige arbeid, die zeker met groote belangstelling zal worden tegemoet gezien. De lieer J. Woudstra, op «Zandbergen", zal die gegevens verzamelen. Merkwaardig is het verschijnsel, dat, of schoon er nu al drie maanden lang in Europa bijna geen regen is gevallen, toch de Maas niet noemenswaard droger wordt. Van de rivieren, die door gletscherwater worden ge voed, is dat uog te verklaren; de gletschera smelten door «le hitte meer af dan anders maar de Maas komt van lage bergen zonder gletschers. De stand der rivier is natuurlijk laag, maar verandert toch weinig. Hij is nog altijd bv. te AppelternMegen ongeveer 3 M. boven Dr. C. L. van der Burg schrijft in «De Jnd. Mereuur": Er is een geheele reeks van medicijnen te noemen, die tegen zeeziekte aanbevolen zyn, maar eigenlijk voldoet er tot nu toe geen enkel. Hel blijft nog altijd een moeilijke taak, een goed geneesmiddel te vinden omdat de werkelijke oorzaak der zeeziekte niet met volkomen zekerheid bekendis. De meeste waar schijnlijkheid heeft de beschouwing, dat voor namelijk hersen-anaemie (dat is vermindering van de hoeveelheid bloed in de hersens) aan leiding geelt tot de hoogst onaangename verschijnselen; maar zonder twijfel wordt het herhaalde braken tevens een oorzaak tot stoornis in do functie der maag. Zonder ons te dezer plaatse te verdiepen in de eischen, waaraan een geneesmiddel zal moeten voldoen, wanneer de bovenbedoelde theorie juist is, wenschen wij alleen te wyzen op de goede resultaten, die dr. K. Koepke, scheepsarts bij den Noordduitschen Lloyd, beeft gekregen door bet gebruik van «validol", een stof, die door de bekende kininefabri- kanten Zimrner Co. te Frankfort a/M. vóór ongeveer acht jaren in den handel is gebracht en waarover, als over al zulke nieuwe middelen, al heel wat is geschreven. In liet algemeen ben ik «enigszins sceptisch tegenover die nieuwe middelen en vooral tegenover die, welke zoo ongeveer als uni verseel middel worden aanbevolen. «Validol" heeft zulk een periode gedeeltelijk doorge maakt, muur de aanwijzingen voor het ge bruik zijn verminderd, zooais dat meestal het geval is. Nu heeft evenwel genoemde dr. Koepke in do laatste drie jaren regelmatig «validol" togen zeeziekte in eenige hondorden gevallen toegediend, op aanbeveling van prof. Scog- namiglio, die er geen specifiek middel tegen die aandoening in zag. Volgens Koepkes onder vinding is diu uitspraak te sterk en mug men alleen zeggen, dal de gunstige werking slechts zelden uitblijft. Waarschijnlijk bestaan er uit het oogpunt der uorzakenleer twee vormen Van welingelichte zijde vernemen we, dat, in tegenstelling met vorige jaren, bij het be gin van den nieuwen cursus geen tweede toelatings-examen voor de Hoogere Burger school zal worden gehouden. Wel voor het Gymnasium, gelijk trouwens reeds bij advertentie in dit blad is bekend gemaakt. Van het huiselijk feest, dat hij Vrijdag ge heel ongestoord te midden der zijnen mocht vieren, is naar buiten niet veel doorgedrongen; een zeer enkele slechts heeft begrepen waarom de heer Van Aaken Zondagavond een wijziging bracht in het zoo heel mooi gekozen pro gramma en de «Hochzeilsmarsch" deed uit voeren. Maar de heer Kollewijn is ook een publiek persoon en waar bij den Isten September den dag hoopt te kunnen herdenken waarop hij vijftig jaren geleden in Gemeente-dienst trad, daar meenen we niet onbescheiden te wezen als we zijn zeer vele vrienden op dien be langrijken datum wijzen. hl de Raadsvergadering van 9 Maart 1854 werd ingebracht een «lijst van 215sollicitanten naar de betrekking van instituteur van het ingevolge Raadsbesluit van 5 December 1853 alhier op te rigten Instituut", van welke 12 door den schoolopziener en 4 door Burge meester en Wethouders werden aanbevolen. In de zitting van 28 Maart 1854 werd benoemd de heer A. M. Kollewijn Nz., Hoofd dei' afdeeling nieuwe talen aan het Gymna sium te Assen, gelijk de aanbeveling luidt «een alleruitstekendst onderwijzer, een man van algemeene bekwaamheid." Den 18 Augustus daaraanvolgende vestigde de heer Kollewijn zich hier metterwoon «in de Breestraat naast de weduwe Leinweber" en op 1 September werd het indertijd be roemde Instituut geopend. Wel zeer weinigen is het gegeven, zóo nuttig een halve eeuw achtereen de Gemeente een trouw ambtenaar le zijn en ook uit dien hoofde zul wel ieder op 1 September dun jubilaris doen blijken van hai'teljjke belang stelling. De heer A. M. van Bemmel, Soesterweg 15, verwierf bij de van 5 tot 7 dezer te Bussnm gehouden tentoonstelling vanwege de «Neder- lindschu Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde": een Bestuursprys voor araucariu's Aan het overgangs- en hettoelatingsexarnen voor het 2u studiejaar van den Cursus hebben voldaan de leerlingenJ. G. Meibuizen, Hol- werda, H. Spaich, H. J. Henrard, Galjard en De Groot; en voorwaardelijk, met her-examen in éen vak: C. L. H. van Es, G. J. deNooii en H. A. Iluizinga. Opperwachtmeester J. C. F. de Raadt, van het 1e regiment veld-artillerie hier, wordt na ommekomst vat) zijn dienstverband op 1 September werkzaam gesteld als sergeant- majoor-schrijver bij den kolonel-plaatselijk commandant van 's-Gravenhage. Weer is in veertien dagen tijds de helft der 4000 kaarten in het Nationaal kegel concours, dat in «De Vereeniging wordt ge houden, vergooid Daar er nogal hoog gegooid is (43 42 41 verscheidene van 40) zal het volgende duizendtal kaarten een paar weken vragen; een week daarna zijn de laatste 1000 ver gooid. Men hoopt dan ook het geheele con cours binnen de zes weken van den dag der opening te eindigen. «Angela", van majoor Metelerkamp van den Bronckhorst, is Zondag bij de rennen te Bussum niet erg fortuinlijk geweest. Aanvankelijk wees hij den weg in den wedren vlakke baan, doch brak uit bij de boerderij. «Valérie" ging toen naar voren, ter wijl «Angela", die intusschen mooi ophaalde, opeens weer over de afscheiding sprong en den jockey afwierp. De vereen igi.g «Onder Ons", van onder officieren der bereden wapens houdt Zaterdag avond weer een feestelijke bijeenkomst, inet een bal als slotnummer. Ook hier is Zater lagavond het merkwaar dig luchtverschijnsel der «rayons crépuscu- laires" waargenomen. Tot 13 dezer zijn ook de Perseïden weer te zien. vallende sterren die uit de richting van het sterrenbeeld Perseus voortkomen. Omtrent de zandverstuivingen in do pro vincie Gelderland wordt medegedeeld, dat zo te Apeldoorn, waar ze voorkomen in het groote en kleine Kootwykerzand, geen ver- undei ing ondergingen. In de gemeente Barne- void is de uiibreding van 1902 weder met heide begroeid. Uitbreiding had niet plaats.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2