Stadsnieuws. Gemengd nieuws. maatschap, met het nog op hun verbindingen met onzen oostelijken natuurstaat voor iion onmisbaar is, rekenen met zone-tijd. Met welken zóne-tyd zij rekenen, b.v. West- of Middel-Kuropeeschcn tijd, is onverschillig, mits zij slechts van zone-tijd gebruik maken. Kindelijk is in het »N. v. d. Dag" nog een ttisschonweg aanbevolen, n 1. een aanwijzing welke juist tusscben die van Greenwich en Middel-Europa in ligt, «lus mot beiden 30 minuien verschilt. Daar echter ook op deze manier geen eenheid van lijd kan worden verkregen met het oog op de spoorwegen, is deze regeling al even weinig aanbevelens waardig als die van den Amsterdamsehen tijd. Want om eenheid van tijd is het in de eerste plaats te doen." Ten slotte «loet sehr. een beroep op de Regeering om ons uit den onaangenamen toe stand te redden. De Tweede Kamer heeft zich in 1893 met 5" tegen 15 stemmen uitgesproken vóór een wettelijke regeling van de tijdrekening, waarbij de keuze van den tijd aan do Regeering werd overgelaten. Deze diende 22 Mei 1896 een wetsontwerp van 4 artikelen in tot invoering van een wettelijk en tijd, waarbij de Middel-Europee- sche tijd tot richtsnoer werd gekozen, doch alle vroeger bij de wel voorgeschreven uren, een half uur later werden gesteld zoodat het verschil met den Amsterdamschen lijd feitelijk slechts 10 minuten zou zijn. Het Voorloopig verslag van de afdeeüngen d r Kamer en de Memorie van antwoord van den Minister verschenen en de Com missie van Rapporteurs kon 19 Februari 1897 berichten, dat de openbare beraadslaging over liet voorstel genoegzaam was voorbereid. Van deze beraadslaging is evenwel nooit iets gekomen, daar het Ministerie-Van Houten door de Juni-verkiezingen van 1897 aftrad en het daaropvolgende Ministerie-Goeman Bor- gesius het wetsontwerp niet opnieuw indiende. Het schijnt wel, dat de Regeering groote practische bezwaren voorzag van de invoering van den Middel-Europeeschen tijd. Toch kan alleen de Regeering ons uit den onaangenamen toestand redden, waarin we nu reeds langer dan 10 jaren verkeeren. Eenheid van tijd, we kunnen er op den duur niet buiten en dan liefst een regeling die ons dagelijkseh leven wat meer naai den ochtend verplaatst. De gewone audiëntiën van de Ministers van Financiën en van Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Volgens de Haagsche bladen wordt de Mi nister van Bmnenlandsche Zaken eerst onge veer een week vóór deepening van du zitting der Kamers hier te lande terugverwacht. De «Staatscourant" no. 193 bevat de Wet van li Juli 1904, houdende wijziging van artikel 37 der Wet op de Vermogensbelasting en van artikel 62 J? 2 der Wet op de Per soneel e belasting. Overwegende, dat het wenscheiijk is, maat regelen te treffen ter voorkoming van gelijk tijdig genot van tijdelijke uitkeering of rente ingevolge de Ongevallenwet 1001 en Wedde, belooning of wachtgeld ten laste van den Slaat, is bij Kon. besluit bepaald Over den tijd gedurende welken een tijde lijke uitkeering of een rente ingevolge de Ongevallenwet ii'Ol en een wedde of beiooning of een wachtgeld ten laste van den Staat gelijktijdig zouden worden genoten, wordt liet bedrag der uitkeering of der rente in mindering gebracht van de wedde of beiooning of van het wachtgeld. Onder wedde of belooning worden verstaan alle inkomsten die ouder de benaming van traktement, soldij, loon of een daarmede gelijk te stellen benaming, pe „entsgewijze belooning of vaste einoluni' nieu, aan de ambten, be dieningen of werkzaamheden zijn verbonden, voorzooverre zij in den regel niet strekken tot vergoeding van onkosten, door de waar neming daarvan veroorzaakt. Wanneer in buitengewone gevallen de be doelde inhouding onbillijk mocht blijken, zal bij afzonderlijk besluit worden be;>aalu, dat deze geheel of ten deele achterwege zal blijven. Door een nieuw Kon. besluit zijn «Ie Agent schappen der Rijks Verzekeringsbank gewij zigd, waardoor liet agentschap Amersfoort nu omvat de Gemeenten: Amersfoort, Stouten- burg. Leusden, Woudenberg, Renswoude, Veeneiidaal, Rhenen, Amerongen, Wijk-bij- Duurstude, Lecrsum, Maarn, Soest, Baarn, Kern nes, Bunschoten, Hoogland, Nijkerk, Hoevelaken, Scberpenzeel en Pul ten. Bij ministerieele beschikking is tegelyker tijd bepaald, dat 'ie standplaats van den agent in dit Agentschap zal zijn de Gemeente Amers foort. Door den Directeur-generaal der Poste rijen en Telegrapbie is bepaald, dat ingeval bij de invordering van post-quitantiën, de schuldenaar niet thuis wordt getroffen en geen huisgenooten aanwezig zyn om hem nopens den aard der quitanties in te lichten, j de beambte, mpt de invordering beiast, voort- I aan een kennisgeving zal achterlaten, welke de noodige gegevens omtrentde qmtantie I bevat. Dit is reeds een uitvloeisel van de postale conferentie, in de vorige maand door de ver schillende Kamers van Koophandel in den lande te Amsterdam gehouden. Mej. C. M. Louter behaalde de Lagere j acte Fransche taal: de heer T. Elders, nu I te Eemnes, evenzeer. j Op de titel-pagina van het jongste num- mer der Wereldkroniek" komt voor een zeer fraai uitgevoerde afbeelding van het I gedenkteeken voor wijlen jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Zeker een mooi beeldhouwwerk de ge lijkenis van den kop en daarop komt het toch 't meest aan komt ons echter al zeer gering voor. De te luitenant der cavalerie jhr. M. C. F. J. de Botte, sedert 14 Juli 1962 op non- activiteit en vroeger hier in garnizoen, wordt met 1 October in actieven dienst hersteld bij het 2e regiment huzaren. De heer W. J. M. Benschop, thans tijde lijk klerk bij het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegraphie, is met ingang van 1 September benoemd tot le klerk bij dien tak van dienst. Rij de Zaterdag hier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 260 paarden, 30 hitten en 40 veulens. De paarden golden van f80 tc.t f400, de hitten van f60 tot f150 en de veulens van 180 tot i'180. De «vreemde kooplieden'', die 's middags werden uitgeleid, hebben een soort rondritje gedaan. Een vrij groot aantal woonwagens staat weer bij de Linie. Ze zullen dus nóg eens moeten geëscorteerd. De temperatuur van het water in de Nieuwe zweminrichting was zoowel gister-als heden ochtend te 7 uur 58° F. Men verzoekt ons mee te deelen, dat op het Buurlstation der N. C. S. te Utrecht, in de onmiddellijke nabijheid van den toegangs weg van dat station naar het Centraal-station S.S., een plaatskaarteu-bureau is ingericht ten behoeve van de doorgaande reizigers, die per Staatsspoor hun reis wenschen voort te zetten. Aldaar is gelegenheid tot het nemen van plaatsbewijzen in binnenverkeer der Staatsspoorwegen en tot het doen afstempelen van Kilometerboekjes. Onder de geslaagden voor liet officiers- examen van den Hoofd-cursus (zie vorig nummer) herkomstig van den Cursus bij het 5e regiment infanterie, behoort ook sergeant S. L. Snoek, voor administratie h. t. I. IJet Koninklijk bezoek uan Amsterdam zal vermoedelijk in de tweede hellt van Sep tember worden gebracht. Zoowel in Frankrijk als in Silez'ë worden de groote manoeuvres, die ook in September zouden plaats hebben, hoogst vermoedelijk afgelast, daar de bevolking door de lang durige droogte iu zulke treurige omstandig heden is geraakt, dat zij onmogelijk de lasten van inkwartiering kan dragen. Bij gunstig weder, wordt Donderdagavond half acht iu «Araicitia" een concert gegeven ter inhaling van de in den voorzomer uit gestelde. De lucht-handel van den heer G. van Ede, waarvan we in een vorig nummer schreven, zul pas na eenigon tijd een aanvang kunnen nemen, daar der fabriek eenige moeilijkheden in den weg zijn gelegd door de Hinderwet, Het drukfoutenduiveltje deed ons schrijven, dat de vulling ad libitum van de rijwielbanden drie cent per dag zou kosten. De intelligente lezer heeft al aanstonds be grepen dat, bij een j iar-abonnement van f l.75, dit is drie cent per week, of nog geen hal ven cent per dag. Spoedig hopen we meer hieromtrent te kunnen meedeelen. Door de vereeniging «Handel en Nijver heid" is heden de volgende circulaire ver spreid Nu bijna oen jaar geleden is op bet Con gres van den Handeldrijvenden Middenstand met algemeene stemmen een conclusie aan genomen, naar aanleiding van een bijdrage over hel nadeel voor den middenstand van verbruiks-coüperatie op groote schaal. Daarin werd behandeld «le toen in wording zijnde Coöperatieve vereeniging van het personeel der H. IJ. S. M. Uitvoerig is daarin aange toond niet alleen het grove onbillijke, maar ook het onzedelijke, indien de Maatschappij de oprichting daarvan steunde. De Maat schappij mag zich zelve niet op gelijke lijn plaatsen met een gewone Industriëele onder neming. Zij bezit in hare concessie een mo nopolie en is uithoofde daarvan zedelijk ver plicht, zich te onthouden van handelingen, die op groot nadeel voor den handel zullen uitloopen. Het is niet te verdedigen, dat een Maat schappij, die bestaat mede door den handel, als concurrente van dien handel optreedt. Een jaar geleden werd in genoemd betoog voorspold, dat velen den ongelijke» strijd me^ de Maatschappij zouden aanbinden, in dien liet plan der nieuwe Vereeniging word doorgezel. Daarby werd tevens de verwach ting geuit, dat de Maatschappij zou toonen zich sterk genoeg te wanen, en daarmede geen rekening houden Beide voorspellingen zijn dezer dage» be waarheid geworden. Onverwacht komt van uit Almeloo het bericht, dal de vertol gen, tot de Maatschappij gericht en uitgaande van de Haudelsvereeniging aldaar, niet tot een bevredigend resultaat hebben geleid, evenmin als de onderhandelingen,sedert geruimen tyd gevoerd door liet Bestuur van den Midden stands Bond. De Almeloosclie Handelsvere niging, overtuigd van den slag die de Maat schappij den handel toebrengt, heeft een oproep gedaan door geheel Twente voor een daad van tegenweer, en daaraan is gevolg gegeven. Overtuigd, dat liet goed recht in deze aan de zijde van de Handelsverenigingen is, hebben wij niet geaarzeld, hier in Amersfoort ook datgene te doen, wat onze plicht als Middenslands-vereeniging ons voorschrijft. Op onze laatste maandvergadering is, bij acclamatie, aangenomen de volgende motie: »De vereeniging «Handel en Nijverheid" ie Amersfoort, bijeengekomen iu de maandver gadering op 15 Augustus 1904, besluit: zoo min mogelijk goederen te ontvangen of te verzenden per Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij, doch dit per Nederlandsche Centraal Spoorweg of andere gelegenheid te volbrengen, behoudens de gevallen waarin door andere vervoermiddelen daarin niet kan worden voorzien «draagt aan liet Bestuur op, te trachten de uitvoering van dit besluit zoo algemeen mogelijk te doen zijn". Ons verzoek is nu Middenstand van Amersfoort sluit U bij ons aan, geef ons Uwen steun in dezen strijd, door te handelen zooals in de motie wordt aangegeven. Laai niemand zich onverschillig betoenen voor mts wat hem nog niet deert Bewijs, dat solidariteit ook door U wordt verstaan en begrepen Niet de belangen van een enkele categorie, maar die van allen, die bij den handel en de nijverheid zijn betrok ken, loopen gevaar. Coöperatie op groote schaal en veelvuldig toegepast kan niet anders dan de samenleving uit haar voegen rukken, door het groote nadeel wat zij toebrengt, in de eerste plaats aan den winkelstand, daarna aan den groothandel. Middenstanders van Amersfoort of gij lid zyt van onze vereeniging of niet, of' ge al dan niet direct bij den handel zijt betrok ken, steunt ons pogen en komt op voor uw eigen belangen. De strijd is ongelijklaat ons daarom te vaster aaneengesloten zijn Bewijs, dat «Eendracht macht maakt" Laat lauwheid i:i deze verre van u zijn. Niemand make zich zelf wys, dat zijn stre ven niet zou baten I «Vele kleinen maken te zameu éen groote" leder steentje aangebracht bij een reuzen werk, dient om dat werk nader te brengen tot de voltooiing. Bewijs, dat het vertrouwen wat we in U stellen, volkomen is gerechtvaardigd. Daaiom verzendt en ontvangt zoo weinig mogelijk goederen per Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij Aan den lieer VV. van Genderen is door architect H. FJ. Kramer, te Leeuwarden, namens zijn principalen opgedragen de bouw eener villa te Laren voor I 52 000. Do drie Prinsesjes Von Erbach, die reeds geruimen tijd bij" hun tante, de Koningin- Moeder, op «Soestdijk" logecren, zuilen mor gen weer vertrekken. De Erfgravin kwam daar gister om haar kinderen le halen. Goeverneur-generaal Van ileutsz vertoefde gister weder op «Soestdyk" en heeft thans intrek genomen in «De Twee Steden" e 's-Gravenhage. De Baarnsche feestcommissie van ^Augus tus, die een niet onbelangrijk saldo heeft, be sloot o. a. f 100 in het Emma-fonds te storten en f450 uit te keeren aan de Vereeniging 1 voor ziekenverpleging te Baarn. Dan heeft ze toch nog iels goeds gedaan. Zoo af en toe had een jonge rnan de laf heid, onder De Bilt, Zeist of Soest alleen toerende wielrijdsters lastig te vallen of althans aan het schrikken te maken. Het mocht den Rijksveldwachter Van Amerongen, te Soest, en den onbezoldigd Rijksveldwachter De Waal, jager van Pijnen burg, thans gelukken, hem aan te houden; do 23-jarige H. N., uit Soest, is reeds met eenige personen geconfronteerd en heeft dan ook een volledige bekentenis afgelegd. Het kan voor toeristen aangenaam zijn te vernemen, dat met een dag of wat het nieuwe torenuurwerk te Nunspeet oen geschenk van de Nuts-spatirbank in ge bruik wordt genomen. Velen zeggen te vragen naar waarheid, maar begeeren alleen de goedkeuring hun ner eigen meening; anders worden ze boos. Men verzoekt ons, volgend stuk van «Een aandeelhouder der H. IJ. S. M.", als Inge zonden stuk in de «Nieuwe Hotterd. Crt". geplaatst, op te nemen opdat het ook bekend worde onder hen, die genoemd bind niet lezen. \Veos *00 goed en plaats onderstaand stukje in Uw blad en geef het een goed plaatsje, opdat alle aandeelhouders en houders van obligation der II. IJ. S. M. bet lezen, waarvoor by voorbaat myn dank Ken deel van bet personeel dor H. IJ. 8. M.giog mol 7,gn lijd mede en richtte een Coöperatieve verceuiging op. liet bestuur der Maatschappij steunde het loffelijk pogeu van het personeel om ook 7.elf hun ecouomischon toestand le verbeteren. Een klein deel van den handel natn dit euvel op, gooit in geselschap van sccialis'.ische raddraaiers het bestuur (Ier Maatschappij met vuil en dreigt met „boycott" van de H, IJ. 8. M. zoolang zy de hulp vaardige haud niet terugtrekt eu hot personeel in zijn gezond on loffelijk pogen tot lotsverbetering door eigen initiatief en door eigeu kracht steunt. Ziedaar iu weinige woorden de verhouding van een partijtje kleinhandelaars, die niet mot hun tyd modegaan en zich oppermachtig gevoelen, en ecu Maatschappij, die baar personoel wil helpen. Dat r.y niet met hun lijd luedeguan, zal ik niet trachten nader aan te toonen. Ieder, die eenigszins begrip heeft van de economische toestandeu, zal beseften, dat de Twentsche en Amersfoortsche haude- laren er vlak naast zijn. Itesl dus te tornen aan hun gewaaudeoppermacht: „Zoolang de H. IJ. S. M. de coöperatie van haar personeel steunt, geen vervoer per H. IJ. 8. M." M. a. w. neem haar de klandizie af. Heat, maar hebben die handelsmenschen, die een dergelijk besluit docretceren, geen oliÓntèle te ver liezen Zijn er geen aandeel- en obligatioboudera dor H. IJ. 8. M., die een dergelijk middeneeuwsch onge rechtigd pogen euvel znlleu opnemen Zeer zeker. Laat ik daarom die kortzichtige hun- delsmenschen uit den droom helpen door dc navol gende verklaring: Als aandeelhouder der H. IJ. 8. M. zeg ik de klandizie op aan mjjn kruidenier, steenkolunhsnde- laar, wijukooper, enz., enz., die het mocht Trigen lot bet dwaze besluit, om de H. IJ. S. M. te boy cotten, mede te werkeu, en ik hoop, dat zonder uitzondering alle aandeel- en obligatie-houders, wier bolangen door dat onzinuige dreigement benadeeld zouden kunnen worden, mijn voorbeeld zullen volgen. De uitvoering daarvan is niet moeilijk A. Is uw kruidenier, B uw steen kolen handelaar, enz. enz, Keue wandeling naar het station en u vraagt deu chef of een ander bekend ambtenaar: „Heeft mijn heer A. ot B. jullie ook geboycot „Ja mynheer, doch hoe vraagt u dat zoo f" „Och ueen, nietsmaar O. is toch zoo dom niet wel 1" „Wel noen mijnheer, die is nog een trouwe klant". „Dank u zeer". Nog denzelfden dag worden de „boycotters" ge- boycott eu de niet-boycotleude handelsman, die met zijn tyd medegast en niet aan dwaasbeden mede- doet, lelt een klant meer. En nu nog een goede raad aan buitenstaancien Ambtenaren van Post- en Telegraaf, vsu grooie Maatschappijen, Stoomvaartlijnen, e. d., volgt het voorbeeld van bet H. IJ. 8. M.-persoueel en sticht óok coöperaties. Als gij dat doet, valt er niets meer Ie „boycotten" eu dau kan de coöperatie zijne ont wikkeling krijgen, zooals in het kuder vanden tyd past. Hoogachtend, enz. Te Paramaribo is overleden een eerbied waardig oudje, met name Christina Herts, Zij heeft het zeldzame voorrecht genoten, in 3 eeuwen te hebben geleefd, t.w. de 18e, 19e en 20e eeuw. Daar zij in 1797 geboren werd, bereikte zij den leeftijd van 107 jaren. Het grootste verkoophuis der wereld zal door John Mannemakor op den I en October van dit jaar te New-York geopend worden. Het beslaat een oppervlakte van 314 000 vierkante Meter, is 16 verdiepingen hoog en kost 8500000 gulden. De voornaamste aan trekkelijkheid ervan is een muziekzaal, die 9290 M*. groot en 15 M. hoog is on van de tweede tot de vijfde verdieping reikt. Deze zaal zal 1550 zitplaatsen, een tooneel met kleedkamers, enz. bevatten. In het nieuwe verkoophuis wordt natuurlijkalles verkocht; op confectie- en muziekinstrumenten wordt echter de bijzondere nadruk gelegd. Zestienmaal grooter dan eenige klok in de gansche wereld is de bloemenklok op het tentoonstellingsterrein te St. Louis. Zij heeft een plaats gevonden in de nabij heid van het paleis voor land- en tuinbouw, en zal trots haar bloemenversiering even j list den tijd aanwijzen als alle andere klokken, want onder haar kleed van boomen en planten is een uurwerk aangebracht reus achtig groot, maar even zorgvuldig bewerkt als dat der fijnste horloges. De wijzerplaat bestaat uit een arrangement van bloemen, tervvyl de wijzers met gras begroeid zijn. De langste wijzer legt met zyn punt vyf voet in de minuut af. Het uurwerk der klok is een inzending van Amerikaansche uurwerkmakers; de bloemen versiering geschiedde door den chef der land en tuinbouwafdeeling op de Wereldtentoon stelling. Hot fond van de wijzerplaat bestaat uit witte bloemen, waarop de cijfers enderand in rijke kleuren worden gemarkeerd. De kleinste wyxer weegt ongeveer duizend Kilogram. De geheolo klok heeft een middellijn van 85 Meter.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2