Zaterdag 10 September 1904. No 5551 53e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. FIRMA A H- VAN CLEEFF ie AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 ma inden /'l. traneo per post /'4.45. Advertentiën 1—6 regels 60 rent; elke regel meer 40 cent. Legale-! oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 4.25; elke regel meer 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Mevvijsnuminers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. BÜ advertentiën van b,,:teii de stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Tclephoon 19. KENNISGEVINGEN. Aangifte van Vertrok uit en van Vestiging in de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op hol Koninklijk besluit van den 27steu Juli J887 (Staatsblad No. 141) regelende de verplich ting dor ingezetenen tot hat doen van aangifte voor da Bevolkingsregister» Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting lol hel doen van aangifte van vertrek uit en van vestiging in do Gemeente, en brengen daartoo bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegd Koninklijk besluit, welke luiden als volgt 1. Zij die op den dag der volkstelling in den vreemde of in een der Koloniën of overzeescbe bezittingen van het Rijk hebben vertoefd, geven binnen een maand nu bun terugkomst hiervan ken- aan het Gemeentebestuur. Zij die bij die telling zjjn overgeslagen, geven binnen écu maand na den dag voor elke telling bepaald, van dit verzuim kenniB aan het Bestuur hunner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting lot kennisgeving op het hoofd vau elk huisgezin. 2. Zy die uit een Nederlaudsche kolonie, een overzeescbe bezitting of uit den vreemde hun woou- plaats overbrengen in een Gemeente binnen hel Rijk, doen hiervan een verklaring aan het Gemeentebe stuur, vergezeld van bet gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën of bezittiugeu, van een paspoort of reis- en verblijfpas, of andere door de politie deugdelijk erkende bewijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen éeu maand na hun aaukom9t in de Gemeente. 3. De kennisgeving in de twee vorige puuten vermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaven om iu de Bevolkingsregisters te worden ingeschreven. 4. Zij die hun werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar een Nederlatidsohe kolonie, een overzeescbe bezitting of naar den vreemde, doen hiervan een verklaring aan het BeBtuur der Gemeente, welke zij verlaten. 6. Zij die hun werkelijke woonplaats uit een Ge meente van het Rijk naar een andere Gemeente overbrengen, doen hiervan een verklaring aan het Bestuur dor Gemeente die zij verlaten en waar zij in het Bevolkingsregister zyu|itischreveu, met opgaaf der Gemeente waar zij vrenscbon zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijk woonplaats. 6. Ter plaatse waar zij bun werkelijke woonplaats overbrengen, doen zjj, uiterlijk binnen den maand na hun aankomst, een verklaring aan het Gemeen tebestuur, met overlegging van hei getuigschrift, in het vorig artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen den maand kennis aan liet Ginieentebostuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of dunruii gaat, inwonende dienst- en workboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt het hij suli 3 bepaalde. De zelfde kennisgeving geschiedt door ufzontlerlyk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opuemen. Bestuurders van instellingen, gestichten uu inrich tingen, niet staande onder het bestuur of toezicht van liet openhaar gezag, waar personen onder penig Bestuur samenwonen, geven maandelijks aan het Gonieeutebesunir kennis van alle personen, die iu de samenwoning zijn opgenomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs een ande ren weg de vereischte kennisgeving voor het Be volkingsregister gedaau is. Onverminderd de bovenstaande voorschriften ieder, door het Gemeentebestuur daartoe geroepen, verplicht lot het doen der opgaven, die vereischt worden om de Bevolkingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van leu hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort, den 10. Septernbor 1904. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeeslor, E. L. VISSER, Weth., loco-Burg. De Secretaris, B. VV. TH. SANDBERG. Aangifte van verhuizing binnen de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende, dat de bepalingen der door den Ge meenteraad den 20. Mei 1862 vastgestelde Verorde- uing regelende de verplichting tol hel doeu van aangifte van verhuizingen hinuen de Gemeente, niet behoorlijk worden nageleefd; Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichtiug tot het doen van aangifte va» verhuizing binnen de Gemeente en brengen daartoe bij deze lo hunner kennis de bepalingen van gezogdo Verorde- l ning, welke luiden als volgt: 1, De hoofden van huisgezinnen, of afzonderlijk lovende porsonon, binnen de Gemeente van woning veranderende, zijn verplicht daarvan hinuen don maatul ten Raadhuize aan den Ambtenaar, belast mot hel bijhouden van het Bevolking» register, nau- gifle te doeu. 2. Zij die hot voornemen hebben to konnen ge geven om de Gemeente te verlaten, en dientenge- TE HOOG VLIEGEN. Een stukje leven DOOR THEO VAN DER HAGE. 2 (Slot). Het geluk van den huize bereikte het toppunt toen een kleine wereldburger ziju intrede dead. Welk «en verandering in het tot bedeu zoo kalme huishoudentje! Het jouge moedertje had uatuurlyk de handen vol om voor deu kleinen stamhouder te zorgen, want deze liet zich danig gelden eu kou met reoht „een handjo vol meusch eu een huis vol leven" genoemd worden. Willem werd daardoor wel een weinig „stiefkind" maar hy gotroostte zich dit gaarne, want hij had onuitsprekelijk verlaagd naar eeu kind, vooral eeu jongen. Hij hielp dus, daar hij eeu wat al te toe geeflijk karakter bezat, den kleiue dwingeland braaf verwennen. Het schelmpje, een lief kereltje, maar met een wol wat erg oubuigzaam willetje, begou al spoedig te be merken, dat hy vaderen moeder gemakkelijk de haas kon worden eu trok daar van ruimschoots partij. Willein's vader, naar wieu de kleine genoemd werd, waarschuwde wel eens, dat „het rijsje jong gebogen behoorde te worden, wilde de boom in zijn groei aan de verwachting beantwoorden", maar hij waste veel met zijn kleinzoon ingenomen om lang opliet zelfdo aanbeeld te hameren. Trouwens, de kleine guit was een lief, hartelijk kereltje dat ziju willalje op innemende wyzo wist door te zetten eu dat men daarom moeilijk iets weigeren kon. Klara's moeder achtte nu het geschikte oogenhlik gekomen om er nog eens op aan te dringen, dal er een tweede dienstbode zou komen. Zij had reeds lang te kenneu gegeven, dat Klara veel te doen had. .Myn dochters zyn niet groot gebracht om te werken zeide zij eens tot haar schoonzoonmaar deze bad er toen hartelijk om gelachen, waut ook zijn vrouwtje vond het nog volstrektnietnoodzakelyk, meer bulp in hot huishoudentje te nemen. Zij achtto het iu geheel niet noodig om zich, terwyl haar man den goheelen dag werkzaam was om voor het onderhoud van het gezin te zorgen, op haar stoel te laten bedionen. Mama kwam nu echter met eeu argument voor den dag, dat Klara zelf moeilijk kon woerleggeu. „Als do mooie dagen aaukomen", zeide zij, „en do kleine moet naar buiten, dan kan je toch niet zelf achter een kinderwagen gaan loopeti. Dat doet „zich" niet. Je zou wel een hofje.'juftrouw lykenEn wat zouden mijn kennissen cr wel van denken'/ Je kunt er vau op aan, dat ze zich op atraat zouden houden alsof ze je niet zagen." Voor dergelijke praatjes bezweek do overigens een voudige Klara eu zij beloofde, Willem er toe over te halen. Deze gaf om des lieven vreiies wille too, al maakte hij ook do opmerking, dat op die wijze, vooral als or eens meer telgen kwamen, die vanzelf hol budget zouden doen stijgen, de uitgaven de inkomsten wel eens kondan gaan overschrijden. Hij hoopte echter, door zijn zaak meer uil te breiden, het evenwicht to k mi non bowaron, en zoo kwam er dan ook eeu kinder juffrouw, waardoor het huishouden een recht dofiig aauzion kreeg, tot groote tevredenheid van schoon- De uitgaven daarvoor namen echter verbazend toe. Willem geraakte iu zorgen en stond telkens voir oeu nieuw en grooter tekort. Zijn vadur, hoewel volstrekt niet met die verandering ingenomen, hielp hem telkens uit den brandmaar de voorschuilen werden stipt genoteerd om hij Het overlijden lo worden verrekend, want hij wilde zijn andere kinderen niet to kort doen. Willem miste ongelukkig den moed om deu toestand weder in het reine te brer- gen. Zijn vrouw was uu aan gemak eu zekere weelde gewoud en bij rekende altijd nog op een gunstige wending iu hun lot. Toon Willem's vader do oogen sloot, kreeg hij wol een groot deel van zijn erfenis in door hem onder- leekonde schuldbekentenissen, maar hij werd toch eigenaar van een uiet onbeduidend aantal onbe zwaarde vaBte panden, die alle goed verhuurd waren en een aardig sommotje aau huurpenningen op brachten. Do zaak werd aau kant gedaau en Willem, die eeu goede opvoeding genoteu had en vrijwel ont wikkeld mocht heoteu, kreeg een uette belruk king, waaraan aanvankelijk een kleiu salaris verhonden was en met zyn andoro inkomsten meende hy het uu wel te zullen bolwerken tol zyn salaris voldoende „■wiegen zou zijn. Het bleek echter al spoedig, dal hij zich misrekend had, zoodat hij zich verplicht zag, om aan do be hoeften van het huishouden en de oisclion voor de opvoeding zijner viur kinderen te kutineu voldoen, écu zijner huizen te verkoopen. Dit had natuurlijk weder een vermindering zijner vasto inkomsten ten gevolgo en zoo volgde het eeuo huis ua belandere. Ige een getuigschrift van verandering van ivcrko- lijko woonplaats hebben ontvangen, zijn verplicht, indien zy van dit voornemen afzien, daarvan lor plaatse on aan den Ambtenaar, in art, 1 vermeld, binnen don maand na de dagtoekening van hot af gegeven getuigschrift, kennis to geven. II. Do overtreding van elke <lor bepalingen van ilezo verordening wordt gestraft mei eon geldboete van ton hoogste zeven guldon. Gedaan te Amersfoort, den 10, September 1904, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. I-, VISSER, De Secretaris, Weth., loco-Burg. B. W. Th. SANDBERG. Koslelooze Inenting. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134); Brengen ter keuma van belanghebbenden, dat voor eon ieder do gelegenheid tot kostelooze inenting word', gegeven op den EERSTEN on den TWEEDEN MAANDAG van de maanden Januari, April, Juli en October, telkens ties namiddags te drie ure, iu tie daartoe bestemde loka'ileit van het voormaligaohool- gebouw, gelogen in wijk A., Koestraat No. 9. Gedaan te Amersfoort, don 10. September 1904. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, E. L. VISSER, Do Secretaris, Weth., loco-Burg. B. W. Th. SANDBERG. Afschuwelijk. We zoutlen de volgende drie berichtjes, gisteravond al lezende opgepikt, wel in een rouwrand willen plaatsen. Do lezer oordeele Volgens ollioieele mededeelingen verloor Rusland gedurende de laatste twaalf dagen 432 0UÜ man aan dooden en gewonden." «Door tin »Novi Krai" van 3 Sopt. wordt gemeld, dut oen Japansclie colonne van 700 man, welke in een dal bij Port Arthur mar cheerde, door een electrische landmijn in do lucht werd geslagen". »Tot 15 Augustus zijn door Rusland aan oorlogskosten '272 millioen roebel uitgegeven, en tie Minister verwacht, dat er tot 1 Januari voor tien oorlog nog 300 millioen roebel uit gegeven zullen worden. In dit jaar zou de oorlog ten hoogste 000 millioen roebel kosten, hetgeen ruim gedekt wordt door do mid delen der Schatkist". Is 't niet afschuwelijk, dat in oen zooge naamd beschaafden tijd, waarin men een Vredesconferentie reeds gehouden heeft en oen Vredespaleis wil bouwen, zóo veel men- sehen worden geslacht op zóo vreeselyke wyze en zóo veel geld wordt weggeworpen zonder eenig doel, terwijl toch zoo heel velen er door gebaat konden worden, die nu gedwongen worden, in «Ie Nieuwe wereld een beter be staan te zoeken. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Woensdag 14 September niet plaats hebben. Door den Commissaris der Koningin in deze Provincie zijn da Gemeentebesturen aangeschreven om een lokaal beschikbaar to stellen voor het onderzoek van de verlof gangers der Landweer, in zondeiheid bij ongunstige weersgesteldheid. De temperatuur van het water in de Nieuwe zweminrichting was zoowel gister- als heden ochtend te 7 uur 57° F. Willem spande alle krachten in om door bjjvor- diensten de inkomsten te verhoogen, hetgeen hem dan ook een lijd lung vrijwel gelukte, maar ook dit gaf nieuwen zorgen. Do kindaren waren uiiddelurwyl grooter geworden. Zijn beide zoons hadden een netten werkkring gt- vouden, maar konden, hetgeen ze daarin verdienden, best voor kleeding en verdere uitgaven aan. Tover- gvefs wees Willem er bij herhaliug op, dat er samen werking noodig was om liet huishouden in stand te houden, want tuun hail reeds alle» bezuiningd, wat maar oonigszius mogelijk was; maar om iu Int onderhoud van zes volwassen personeu te voorzien, Kwam, mot hel oog op deu stand, wulken men nog steeds moest ophouden, heel wat kijken. Klara sloofde atol» af om nog sleed,s meer tn be- zuiniAen, maar haar goede wil was sterker dan haar krachten. Dat de stemming in huis er door al dut tobben gaandeweg niet op verbeterde, laat zich llolit hu- aefl'tnhoe onrechtvaardig eu dwaas dit ook zij, De muisjes beklaagden zich voortdurend, ilat haar vriendiuuetjee hel zooveel beter bedden dan zij en van alles konden profiieereti, terwyl zy altijd thuis moesten zitten. Klara, >iio dok meende, dat de jeugd do tijd was om te genieten, gaf deu kinderun goljjk uu Willem moest er menig hard woord over honron, dut hy zoo weinig verdiende. Eerst waren liet slechts toespelingon, tuaar later werden hel openlyke verwjjten. Dat hij niet genoeg verdiende om, zonder ounigen steun, een huishouden van zes volwassen personen to onderhouden, gaf bij goroedtdijk toe en daarom drong hy er steeds meer op aan, dal do muisjes thuis voor „Arbeid adelt" zouden gaan werken, of in een uette betrekking zouden gaan om zoodoende do zorgen voor hun ouders te rerliohtou. Ily wee» or dun op, dat dochters van hoofdambtenaren, hoofd- pfïlcioren, ja zelfs van predikanten, zich daarvoor nde zelfs bepaalde personen, de by, koudon wol trachten oo probecrcn ook iets in to brengenmaar hij kreeg altyil don wind van voren. Al dio tegenstand maakte hem baloorig en werkte slecht op zyn vroeger aar.gumiam en goedhartig karakter en hij ontzag zich niet, ook dikwerf ver wijten te uiten, waarmee b(j Klara die]) griefde «n waarover hij luier altijd toonde spijt te gevoelen. Met dat al kwamen er echter telkens nieuwe scènes, en otn die voorkomen, ontwouk hij hoe lan ger zoo meer den huiselykeu kring en zocht zyn troost buitens huis waardoor natuurlijk een steeds toeiiorioud weder- zydschu verkoeling ontstond. De heer R. J. .Steilinga, sedert, 40 October 1902 adjunct-inspecteur vau Politie hier, is mot ingang van 4 October benoemd tot in specteur van politie 2e klasse te Leeuwarden. Aan het loelatiiigs-examon voor du 2e klasse vau bet Christ. Gymnasium te Utrecht hebben o. a. voldaan N. R. de Groot en J. II. Plein^s. Dat voor do voorbereidende Landbouw school te Wageninpen is met gunstig gevolg afgelegd door jltr. F. van Bol the. Kapitein A. J. labeling, thans van hel 2e regiment infanterie te Nijmegen, heeft non- activiteit aangevraagd. Aan mr. II. A. Lorenlz, te Utrecht, die da kast met inlandsche vogels schonk aan het Nuhuuimten Ook de jongens, mi bezuinigen e Du geldelijke toostand werd ook met dun dag hachelijker, want hy stopte, zooals men zegt, hot ceiio gr.t mot hot undorH, 011 ging telkens zwaarder verbinietvisnn aan, waardoor ten slotte ziju iukotnen zóo bezwaard was, dat hij, zoodra hij zijn honorarium ontvangen had, het hij 1111 geheel kon ncorleggon voor afbetalingen en haast geen contanten iu huilden hield om van te leven. Voor het oog van do worehl was hy nog steeds do man, dio een mooie positie bekleedde jn aan wien men gaarne ook op rekening leverde, zoodat hij het nog een tijd volhield, tot men hem ook crodiot weigerde «n do bom op cutis losbrak. Maar toon was bij ook opeen» van alles ontbloot en kon hij niets voor de zynen doen, zoodat ieder «en goed heenkomen moest zoeken en zelfs Klara en Willem op eigen gelegenheid hun brood moustou zien te verdienen. De deftige familie en de nog deftiger kennissen »an van Klara, dio eenmaal zooveel van Willem en haar geprofiteerd hadden, achten het nu natuurlijk in stryd met hun waardigheid, langer met „schepsels" otn te gaan, die zc niet aan hun „coterie" konden presenteert',.. De pogingen om hooger to vliegen dun min middelen veroorloofden waartoe zo Willetu en Klara earst met een volharding, con betere zaak waardig, hadden aangezet, wierpen ze nu denongo- lukkigou echtgenoot als een verwyt voor do voeten, i Zy moesten toch wat aanvoeren om hun walgelijke houding tu verontschuldigen. „Het was hun eigen schuld' zeiden ie „ze hadden de tering muur nnar da nering mouten zettan En zoo lieten zo hun eigen zuster op reeds govor- 1 derden leeftijd nog in betrekking guun, terwyl ze zichiol. iu zekere weelde baaddeu. I Eu do vrienden, wier mond eertijds overvloeide I van fraaie hoiuigiugon van hartelijke bcli'.ngitolliug, I onverandurdo trouw, onz„ versloven ais kaf voorden I wind. Een enkele, dio trouw bleef, had zelf werk om zich staande tu houden dezulken bezitteu nog gevoel voor het leed van andoren, al kouden ze dun ook geen hulp bieden. Toch was hun deelneming nog verkwikkend voor de ongoiukkige Klara en I Willem. I Treurig slot van ueu huwolyk, ontlordesohoouate verwachtingen en vooruitzichten gesloten tussehen twee tnenichcii, die heiden ruimschoots do gaven btta'.oti om elkander en hun kinderen een geluk- kigu toekomst te verzekeren, maar die zich hadden I laten verleiden otn hooger te vliegen dun zy konden eu zoodoende boven den stuud te gaan, waarin ze zolvon gelukkig hadden kunnen zijn en andereu gelukkig hadden kunnen maken.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1