H. VISSCHER, Arts Concertzaal „De Arend" 'st. NICOLA AS, j Gemengd nieuws. Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. E. J. RUITENBERG, GEVESTIGD DanseMaintienetGrace FLÉHITE DANSCURSUS I OCTOBER a. s. Groot OPERA-CONCERT aanbesteden IA. J. van Zalingen, vrije ZIT- en SLAAPKAMER J. van Genderen, gezelschap eener Dame Gymnasium hier, is toegekend de zilveren medaille wegens verdienste ten opzichte van 's Rijks verzamelingen van wetenschap of kunst en zulks ter zake van zijn aan het Museum voor Natuurlijke historie der Univer siteit te Utrecht gedane schenking, bestaande uit een uitnemend geconserveerde en voor treffelijk opgezette verzameling van een tach tigtal vögels. bijeengebracht op de Nieuw- Guinea-expedilie. Kapitein N. W. Gerlings. van de dd. schut terij te Utrecht, wordt, in verhand niet zijn aanvraag om benoeming lol kapitein bij de Landweer, met ingang 'JU September voor den tijd van vier weken gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie. Dat er meer gelijk dan eigen is, hebben we Donderdag weer ervaren. Op "ie Langestraat wandelden eenige staf muzikanten. Een hunner geleek zón sprekend op den lieer Van IImini, dal een llrabante.' hem hij den naam groottede groet werd aanstonds beantwoord. Een oogenblik te voren hadden we de heeren Fischer en Krook go/ien en zóo con cludeerden we, dat het gelioele stafmuziek korps reeds was teruggekeerd. Wat we ook vermeldden. Te laat bleek echter, dat hei stafmuzikanten waren van liet üe regiment inlanleiie en dat bij hen behoorde iemand die frappant op den heer Van Hedel gelijktwellicht een broeder. Door den heer E. P. J. Smit, architect administrateur der Naamlooze Vennuootschap •Nieuw Amersfoort", en den Parkopzichter VV. Jagtenberg werd gistermiddag aan de spoorbaan weer een boschbrand opgemerkt, welke nu woedde in het bosch van den heer D. P. Hamers. Aan hun kordaat optreden en de hulp van twee boerenvrouwen en eenige arbeiders mag het worden geweten, dat liet vuur nog be dwongen werd eer het grooter onheilen kon aanrichten en het 't bosch van mevrouw Cock Blomhof!' had aangetast. Over het ontstaan van den brand, een 400 M. van de spoorbaan, verdiept men zich in gissingen. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van aandeelhouders der Naamlooze Ven nootschap «Volkshuisvesting" werden in de vacaturen, ontstaan door het vertrek van de hoeren I. van Hoogstraten eu F. J. Mat- thijsen en door periodieke aftreding, met alge- meene stemmen gekozen tot Bestuurslid de heeren: H. C'. van Dam, .1. C. van der Meer, H. Stolp en F. M. van Veen. Aanstaanden Dinsdagmiddag 12 uur wordt in het geboi w van den xR. K. Volksbond" hier gehouden de Jaarvergadering van den Centralen raad van «Sobriëtas", den Bond van R. K. -Irankbestrijdings-vereenigingen in Nederland. De vergadert ig vangt eerst zoo laat aan omdat uit alle oorden des lands Bestuursleden hierheen moeten komen. Men verzoekt ons, óok er op te willen wijzen dat op 29 en 30 October in «Eensge zindheid" te Amsterdam een congres zal worden gehouden over «liet verband tnsschen maatschappelijke toestanden der arbeidende klasse en het alcoholisme". Te gelegener tijd hopen we op dit wel hoogst belangrijke congres terug te komen. Gister was liet een eeuw geleden, dat de grondslag werd gelegd voorde Pyramids van Austeriitz. Den 8 October 1801 was zij voltooid, terwijl in Augustus 1808 de i.t.uleii obelisk zoo was vergaan, dat ze voor al braak werd verkocht. In 1895 liet de lu er J. B. de Beaufort, te Woudenberg, de huidige steenen pyrumide bouwen, welke arbeid werd uitgevoerd onder leiding van wijlen den heer D. van der Werf. President Steijn vertrok hedenochtend half tien van üaarn naar Amsterdam en zal vol gende week Vrijdag een officieel bezi ek aan de Gemeente Utrecht brengen. De goede toon melodie. .derf innige valsche De duurste sigarendoos, die wel ooit ge- maaki werd, is het eigendom van den Koning van Portugal. Zij is ruim 1.50 Meier lang, 55 centimeter breed en 90 centimeter hoog, Het huitengedeelie bestaat uit i'tjrt bewerkte v.it ivoren tegeltjes en is gemonteerd met zilver. Deze enkele kist heeft het kapitale sommetje gekost van 28 753 gulden. Nog erger maakte het een rijk Londensoli heer, (le vertegenwoordiger der Henry Clay eu Bock Company die een rooksulon in richtte, welke de fabelachtige som van 7000 p i. st. of ruim 84000 goede Hollandsche guldens kostte. Blijkens oiïicieelo opgaven waren er den Isten Januari deze jaars iu Groot Brittannic en Ierland 13 521 automobielen en den Isten April 31 4211 Hel aantal levensverzekeringen onder de voetgangers moet dan ook ver bazend toenemen. Wie dacht, dat Volapuk en Esperanto de eenige wereldtalen waren, vergist zich. Er is sinds de Ier Wilkins in 1041 het «Mer cury" uitvond reeds zes-en-twintig maal geprobeerd, een kunstmatig-geconstrueerde taal ingang te doen vinden over geheel de wereld. In 1808 vond Metliammer de Pasilati-taal uit. in 1827 Sudre het «Solrésuldomidu". in 1834 Masrata de Genigraphische taal, iu 1859 Rudelle liet Pantosdemon-glossa, in 18 5 Dyer het Ligualiimina, in 1880 verscheen het donr Schleier logisch-bedaclite Volapiik, iu 1883 het nieuw-Li tij n van Stormhoefel, in 1885 de Pasilingtia van Steiner, enz. enz. In 1889 kwam het Esperanto van den War- sehauer arts ZamenholT in de wereld. De laatste wereldtaal is de «Catolica" van Liptag. 'l Is dus ook op dit gebied wel concurrentie! Zekere heer Kromar, te VVeenen, heeft een nieuw toestel voor componisten uitgevondcMi, «cromatograaf" geheeten, waardoor alles wat op een piano of een orgel wordt gespeeld, automatisch wordt opgeschreven. De componist heeft slechts te spelen op het instrument en elke noot van zijn impro visatie wordt nauwk urig op muziekpapier neergeschreven. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt uiet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Kedantie, Mogen wij beleefd plaatsing iu Uw blad verzoeken voor het volgende. Bij voorbaat onzen dank. De misdaad der H. IJ. S. M. wordt door het Be stuur der Almelosche llaudelsvereenïging aldus om schreven „Donr het veriaenen toch van belangrijke subsidie, het toestaan van vrij vurvoer der verbruiksartikelen do r het aanwijzen van haar ambtenaren (chefs, enz.) tot het in outvaugsl nemen der orderboekjes, enz., door het afhouden van het door het personeel ver schuldigde aan winkelwaren van bun salaris en door verschillende andere faliciieiten, tracht deze Maat schappij haar personeel, door middel van de Coöpe ratieve Verbruiksinstelling „Voor allen dtr H. IJ. s. M.voordeelen te verschaffen ten koste van den Handeldrijvenden Middenstand." De heeren vergunnen ons zeker wel, deze gruwe len onzer Maatschappij even voor de vierschaar van het gezond verstand en het gezond moreel gevoel te brengen. le. Het vrij vervoer. Dit wordt reeds sinds on heugelijke lijden door de Maatschappij verleend en is een weldaad voor het persoueel. Een wachteres uit Mantgum of Hecrhugowaard koopt nu evengoed haar koloniale waren le Amslerdam of Rotterdam alsof zij daar zelf woonde. Gaan onze z >nen of dochters buiten de standplaats hunner oudersin be trekking, dan kunnen zij huu wasebgoed Daar huis zenden en eenige dagen 1 ter krijgeu zij liet even eens weer gratis van moeder terug en een ver snapering nog er bij. Een aanmerkelijk nadeel zou daardoor aan vele gezinnen worden toegebracht, als de Maatschappij, bevreesd geworden door deD boycot der Handelsvereniging, deze gunstige bepaling voor het personeel eens introk. Want, let wel. het vrjj- vervoer is niet uitgebreid ten gunste der Coöperatie: er is alleen beter regeling in gekomen. Voor de Maatschappij bestaat er du betere coutrole op dit vrij vervoer; daar men nu niet meer zoo goed voor particulieren geen beambten of ambtenaren waren kan laten komeuceu niet gering voordeel dus voor de neringdoenden van een plaats die van dit vrijvervoer thans zeker geen particulieren zullen zien profiteeren. De intrekking van vrijvervoer treft dus niet de Directie; louter en alleen het personeel. De actie van Almelo gaat dus rechtstreeks tegen den arbeider, 2e. De administratie der Chefs. Door het Bestuur van de Coöperatie is dit van de Directie verkregen. Dit is noodig voor eene goede gang van zaken. De Directie verricht e eene nobele daad door iedereen, ook de betrokken Ambtenaren, in de gelegenheid te stellen mee te werken voor den krachtigen bloei der coöperatie. Maar door hun toezicht heeft de Handelsvereeniging nu de waarborg dat er nietaau particuliereu wordt geleverd. Waarom dan dezen maatregel als misdrijf aangezien Trekt de Maat schappij op verlangen der Handelsvereeniging haar in, dan zal bovendien de coöperalio op grond van adminisiraiieve bezwaren moeilijk kunnen bestaan. l)e Twentsche actie treft dus ook onder dit opzicht niemand anders dan den werkman. De misdadige Maatschappij heeft daar hoegenaamd geen bin Jervan. 8e. Het inhouden op de bezoldiging van het aan de Coöperatie verschuldigde geld. Een lid, bijv.te Almelo, vindt het te omslachtig eerst zijn loon te laten komen van Amsterdam en daarna een gedeelte er van als betaling voor zijne gebruikte winkelwaren naar Amsterdam terug te zenden. Wat is er tegeu, dat hij dus dit bedrag maar aanstonds van zijn loon laat afhouden door het Bestuur der Cooperate. Ook dit puut zal veel er toe bijdragen om iedereen lid te laten worden van de Coöperatie. Zonder dit zal menigeen geen lid kunnen worde", doordat er zoo'u massa zijn aan de lijn die geen gelegenheid tot geldverzending in hunne nabijheid hebben. Doet de Handelsvereeniging ook dezen maatregel iulrekken. dan wordt door haar toedoen de deelneming aan de Coöperatie voor velen van het personeel on mogelijk gemaakt. Derhalve bestrijdt zij den arbeider eu zijne Coöperatie. 4e. En de subsidie van de Maatschappij. Wij zouden vele nuttige instellingen kunnen noemen die in den loop der tjjdeu door de Maatschappij zijn gesteund. Nu er een groot lichaam geconstitueerd is, om tal van sociale eiscbeu van bet personeel gezamentlijk to voldoen, zou het niet alleen beuepen. maar ook kortzichtig eu harteloos geweest zijn vau de Maatschappij, als zij zoo'n beweging, waar geheel naar personeel zich bij aan kan sluiten, niet flink Kleunde. Cursusssen voor vakonderwijs van hot per soneel en hunne kinderen, muziek en bibliotheken, ziekenkassen en herstellingsoorden, woningverbete ring en credielfaciliieiien, dit alles heeft de „Voor Allen der H. IJ. S. M." ten doel. Doverbrtuksinsielling is louter onderdeel, 'tEen zal nel andere mogelijk maken. Doch het personeel alléén is daartoe niet bij machte. De Directie rpoet de eerste jaren goed bij springen Zij duet dit in de oveiiuigiug dat het tegenwoordig niet meer dan plicht is, dat tie werk gever de economische belangen van zijn volk behartigt. Z(j kan en mag niet bij zulk eon beweging onder baar personeel onverschillig blijven. Wensehen de Twenteuaren die humane verstand houding tusschen personeel en Directie te verbreken uit zuivel egoïsme, zij mogen dan zelf alle gevolgen daarvan op hunne verantwoording nemen. Te Amster dam is men echter niet voor een klein geruchtje vervaard. Laten zij zich dus niet aan een zekere nederlaag blootsteilenlaten zij uiet meenen (lat hun welzijn verkregen moet worden ten koste van de stoffelijke en zedelijke ontwikkeling van den spi.orwegman of wordt legen gehouden door hunne neringzieke agitatie; laten z\j zich dus niet aan eene zekere nederlaag blootstellen laten zjj den spoorwegmnn zijn coöperatie gunnen met bet stofTe- lijk en vooral runt het zedelijk voordeel er van. Het verliezen vau een klantje weegt niet op tegen de schande van de deelneming aan zulk een achttien- eeuwsche beweging. Het Dag. Bestuur der Ver. „Recht en Plicht", C. van DORSTEN, President. J. S. RODENHUIS, Secretaris. Amersfoort, 0 September 1904. Appelen f3.a f5.Peren f3.- a fö.— Zandaardappelen f 1.50 a fi.90. Hoen- dereieren f 4.10 a f4.50 per lOOstuks. Boter f 1.10 a f 1.25 p. k. Kippen f 0.70 èf 0.90 Kuikens ft.— a f 1.10. Piepkuikens (X).30af0.60 Ganzen l'O.a f0.Eenden 10.00 a 11.20 Hazen f 0.a f0.Wilde konijnen f0.a f0.Tamme konijnen f0.3Ö a f'0.80 p. st. Duiven f 0.40 a 1*0.50 p. paar. Vette varkens f0.a f 0.Magere varkens f 10 a f 14 Zeugen f40.- a f00. Biggen f5.— A t 8. Aangevoerd waren ongeveer70 heet. Appelen, 40 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 250 heet. Zandaardappelen, 50 000 st. Hoendereieren, 1'j00 kilo Boter. Vette varkens, 20 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 450 Biggen en 15 Zeugen. 11 K C L A M E 8. 1—5 regels fl.25; eiken regel meer f025. PATISSERIE VEENENDAAL, Langestraat 108, Telephoon 109. SALON. Makelaar, WEVKR8SINGEL No. II huren en verhuren van huizen. TE HAMERSVELD, gemeente Leusden als Compagnon van arts S. A. CRAMER tijdelijk ten huize van den heer G. ran KAAIJ, ror. schilder, Heiligenberg. Oudergeteekende zal spreekuur houden te Hoevelaken ten huize van den heer S. van deb WEIJ DEN (hek Sin u ten burg) op Maan- dag, Woensdag en Vrijdag, 's morgens van 9 tot 10 ure. H. VISSCHER, Arts te Leusden. Cursus 1904 1905. J. de LANGE, gediplomeerd Dansleeraar Oudeslraat 940 te Kunt pen, bericht dat hij zijn lesseti primo OCTOBER -weder zal aan vangen. Hel nieuwste op het gebied der dans kunst zal onderwezen worden. Dag van aan gifte zal in een volgende advertentie worden bekend gemaakt. OiKlIicidkundie Musi'iiiu is a K 1 U li s tv bi-'/.iclilisvii voor iiivMvdvn a IO cvnl. Aanvang H. DUM0ULIN. iloiiwkii *tftig Teekenen, Tot het vervaardigen van Planteekeningen, Détail- en Lichtdrukteekoningen beveelt zich beleefd aan C. F. B0EKK0EL, Stellingwerfstraat 60, Amersfoort. Zondag 11 en Maandag 12 Sept. door het Italiaansch gezelschap G. VEllDI. üureuu 7 uur. Aanvang 8 uur. Entrée: Zondag f0.25. Maandag gereserveerde plaatsen f0.50. 1e rang f0.25. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSI'OORT zullen op Donderdag 29 Sep tember 1904, des voormiddags 11 ure, ten Raadhuize in liet openbaar de levering van 1640 dub bele Hectoliter (tonnen) beste lange Friesche turf voor de Gemeente, 700 dubbele Hec toliter voor het St. Pieters en Bloklands-gasthuis, en 100 dubbele Hectoliter voor het Burgerweeshuis, alsmede 600 dubb. Hectoliter beste harde turf voor de Gemeente. 300 dubbele Hectoliter voor het St. Pieters en Bloklands-gast huis, en 80 dubbele Hectoliter voor het Burgerweeshuis. Voorts voor de Gemeente, de levering van ongeveer 1124 Hectoliter goede vette grove Knbrkolen (kachel kolen). Conditiën liggen ter lezing op de Secretarie. CONF1SEUR, I Langestraat, hoek Varkensmarkt. Wederom dagelijks VEKSCH voorhanden; MIJN BEROEMD 50 ct. per 5 ons. Een HEER van goeden huize, Ml* 41^ z. b. b. h. h., zoekt bij eenebe - schaafde familie te Amersfoort, met huiselijk verkeer. Brieven met volledige inlichtingen onder motto «Kamer'* Bureau (oude) Amersfoort- sche Courant. Kortegracht 9. VRAAG Galantine de Veau per blik f0.70 Galantine de Faisan «0.70 Purée de foie gras per blik f0.45 en »0.32! Kalfsgehakt tiuffé. per blik «0.50 Leverpastei«0.25 Paling in gelei. flactn»0.80 Ansjovis«0.55 Teleph. 104. Arnh. straat 35. Een MEISJE van gegoeden wi* stand, P. G., 22 jaar, zag zich gaarne geplaatst te AMERSFOORT of OM STREKEN voor of tot adsistentle in de huishoading. Salaris geen vereisclite, wel een liefderijke behan deling. Brieven onder No. 5551, Bureau (oude) Amersfdortsche Courant, Kortegracht 9.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2