Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Tweede Kamer, in antwoord op een voorstel tot verbetering der wachtgelden gezegd had «Maar volstrekt is daarmede niet bedoeld, dat, indien naderhand bleek, dat weder een nadere wijziging van de Wet op het Lager onderwijs toestanden in het leven riep, die voor het openbaar onderwijs onhoudbaai- waren, ik ongenegen zou zijn oin een nadere herziening in overweging te nemen." Dat gaf hem weer moed. Hij geloofde. En thans Den I4en Juni l.l. zijn door dr. Kuvper voorstallen ingediend tot meerdere vrijmaking van het onderwijs, liet oprichten en uitbreiden van bijzondere scholen zal nog sneller gaan dan na linigesius nog heel wat meer onder wijzers zal het gaan als onzen meester, doch een voorstel tot verbeteiing der wachtgelden is er nog altijd niet. »!s dat recht? 13 dat billijk?" zoo vraagt meester zicii af, en opnieuw staart bij moede loos over de dorpstraat en soest het in zijn hoofd Als ik wat voor u doen kan, zal ik 't doen''. «Fantasie, ot werkelijkheid" schreef ik bovsn dit stukje. Mocht gij. geachte lezer, mecnen, dat hei voor een belangrijk deel fantasie is, laat ik u dan uit den droom helpen en u zeggen, dat dit alles echte, pure, zuivere werkelijkheid is. Als ik mocht, noende ik u man en paard en huis en stal, doch ik mag 't niet en kan het ook niet, want er is er mot éen, die deze geschiedenis doormaakt, er zijn er vele: E11 er komen er honderden. Als dr. Kuyper's wetsvoorstellen in zake Lager onderwijs eenmaal wet zijn, dan worden er honderden op wachtgeld gesteld. Dat is een feit, dat zoo vast staat als een toren. En nog altijd is er geen voorstel tot wijzi- ging van art. 39. Wanneer? Wanneer? Het kan en mag niet langer zoo blijven. Dat ieder, die Meester en zijn lotgenooten helpen wil, meedoe, omdat men overal in d -ii lande overtuigd rake, dat de vrijmaking v.m bet onderwijs niet verder mag gaan voor verkregen is een billijke regeling der wachtgelden voor onderwijzers. Misschien, «lat men bet dan óok begrijpen zal op het Binnenhof. L. C. T. BIGOT. Heden middag, omstreeks vier uur, bracht H. M. de Koningin-Moeder, met gevolg een bezoek aan bet Oudheidkundig Museum «Flehité", hier. De gewone audiëniiën van de Ministers van Justitie en van Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. De Dinsdagsclie weekmarkt is hier heden weder aangevangen. Er waren heel wat runderen aangevoerd. In de plaats van den heer S. M. van Beek is benoemd tot onder-keurmeester van vee en vleesch de heer J. J. Verroeij. De Gemeente-ontvanger zal welhaast over gaan tot vervolging van degenen die de helft van de door hen verschuldigde plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1904, nog niet hebben betaald. Voor de Raadsverkiezing in de vacature- Crooekewit worden als candidateu genoemd de heeren D. Gerritsen, J. R. var, 't Hof en Hs. Kroes. De verkiezingsdag is bepaald op 20 Sep tember; de stemming, op 27 September eri de herstemming, zoo die noodig is, op 4 October. De prentbriefkaarten staan in liet teeken des tijds. Door iedereen, groot enkleiD,jong en oud, worden ze verzonden. Het ontvangen doet de rneesten genoegen, maar dikwijls is er een minder aangename zijde aan, n.l. het betalen van strafport. Het is daarom niet ondienstig, vooral nu de postambtenaren scherper toezicht moeten houden en daar door het aantal overtreders dagelijks grooter wordt, in berinnering te brengen, dat, om voor 1 cent te rnogen worden verzonden, er op een ansichtkaart alleen mag worden ver meld: de naam en de woonplaats van den alzender en de datum van attending. De temperatuur van bet water in de Nieuwe zweminrichting was gisterochtend te 7 uur 57° en hedenochtend 58" F. Het ue regiment infanterie en de tweede afdeeling van 'riet lo regiment veld-artillerie keeren hier Donderdag met extra-treinen uit Noord-Brabant terug. Luitenant W. Storm van Leeuwen, van de cavalerie O. I. leger, heeft detacheering aangevraagd bij het eskadron ordonnansen. De Ass. Cl." heelt naar d<- ware voordracht v.m het ook door ons medegedeelde geval bij de manoeuvr es op rle beide te Roldegeïn- foriiiecid. Met zekerheid kon het blad daar omtrent evenwel niets gewaar worden. Een feit moet het echter zijn. dat de 4eluite nant J. II. Plet, uit Deventer, naar aanleiding van wat is voorge vallen, geen dieust meer doet. i Ritmeester J. M. lienteyn, thans van liet 2e regiment huzaren, is naar Zwitserland vertrokken tot bijwoning der herfst-inanoeu- vres van het 3e Zwitsersche legercorps, on der leiding van den nieuwbenoemden divisie commandant kolonel dr. Wille. De heer J. de Lange, wiens danscursussen in het vorig seizoen zoo druk bezocht wer den, geelt, morgen, 14 September, in de concertzaal de «Arend'" de gelegenheid om zicli voor de nieuwe cursus te gdoen in schrijver. We twijfelen niet of velen zullen wenschen gebruikt te maken van bet degelijk, up-to- date onderwijs, dat de lieer de Lange, niet alleen hier, maar ook in vele steden van Nederland geeft. De beide Amorsioortseiie voetbal-vereeni- giiigon hebben Zaterdag een geheel nieuw Bestuur gekregen. Dat van de A. F. C. oQuick" is saamge stel d uit de heerenII. J. Rulandus Hagcdoorn, Voorzitter; J. M. J. BorgerholF Mulder, ie Secretaris, P. Sinit, 2e Secretaris; P. van der Eist, Penningmeester, T. van Daal, lo CaptainJ. Tjassens Keizer, 2e Captain. Dat van de A. V. V. »U. D. 1."' is saam ge steld uil de heeren C. A. Rieber, Voorzitter Föi'ster, Penning.neester-2e Voorzitter Can- krien, le Secretaris; Coenen, 2e Secretaris; Vai\ Dorsseti, Ie Captain; Den Tex Boudt, 2e Captain; Bouscholte, le Commissaris ma terieel De Bruyn, 2e Commissaris materieel. Den heer W. H. van Hulsdingen, sedert de oprichting van »U. D. I." Bestuurslid, werd bij zijn vertrek uit de Gemeenthet Eere-lidmaatschap aangeboden. De vereeniging «Handel en Nijverheid" hmidt morgenavond in De vergulde Zwaan" haar maandvergadering. I11 het jongste nummer van «De Midden standsbond'- lezen we io de rubriek «Bonds- nieuws" d Wij vernemen, dat ons Bondsbestuur de kwestie der Coöperatie «Voor allen der II. IJ. S. M.", voor zoover betreft de verbruiks coöperatie die gesteund wordt door de Directie dier spoorwegmaatschappij, bestudeert. Ook de voorlichting van den Raad van Advies wordt ingewonnen. «Nu de eerste storm wat is bedaard en verschillende Vereen igingen zich hebben uit gesproken, ineent het Bondsbestuur onge twijfeld den tijd gekomen om te overwegen, of eeuig optreden van den Bond tegen het steunen van een zoodanige Coöperatie door Maatschappij van publieke vervoermiddelen doeltreffend en nuttig wezen zal, wat de voor- en nadeelen van zulk een optreden zullen zullen zijn, en boe de Middenstand van Neder land hierin heeft te handelen. »Wij wachten met belangstelling het advies van liet Bestuur af." De plaatselijke afdeeling van bet «Utrechtscb Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" zal 23 September bij de Waag, aan bet Smallepad, een keuring van vrouwelijk fokvee (runderen) houden. De vacautie is door een dozijn jongedames benut om te leer en borduren op de Singer- nanimachine. De resultaten van dien cursus zijn voor alle belangstellenden tot en met aanstaanden Zaterdag te bezichtigen in Singer's depot, aan de Varkensmarkl. Een slechte tijding. De wandelplaats «Het Stort" wordt weldra als zoodanig gesloten. liet prachtige terrein is verkocht; een villa zal er weldra op verrijzen. Door de politie zijn aangehouden twee hu zaren van he> depot-eskadron die, op stal- wacht zijnde, uit de werkplaats der Genie eenige timmermansgereedschappen hebben ontvreemd en deze door eeu burger hebben doen verknopen. De beide overigens zeer oppassende jonge mannen hebben zeker de portée van hun daad niet begrepen. De heele zak gereedschappen brachtjf een gulden op, waarvan de verkooper nog zijn deel moest hebben. Gedachten zijn tolvrij, maar tmdat zij veelal de moeder onzer daden zijn, betalen wij die weieens met de volle pachtsom. Verschillende omstandigheden wijzen er op, dat we dit jaar een vroegen en strengen winter zullen hebben, De kievieten zijn reads naar het Zuiden vertrokken en in groote getale in Zuid- Frankrijk gezien, waaruit men kan opmaken, dat de winter niet ver meer af is. Ook de herfstaster heeft dit jaar rijkelijk en zeer vroeg bloemen gedragen. In den volksmond beet het, dat deze bloemen twee maanden vóór den winter bloeien. Nu bloeit deze plant in den regel half of einde Sep tember. Dit jaar was zij er al heel vroeg bij; half Augustus zagen we ze hier en daar al in vollen bloei. Komt dus de voorspelling van twee maanden uit, dan zitten we half October al in den winter! Ongeveer tien maanden geleden werd groot opzien gewekt door oen zeldzaam geval van slaapziekte. Het betrof een vrouw in een dorpje in Noord-Duitschland, zekere Gesina M. die, na 17 jaar achtereen geslapen te hebben, den lÜeu November plotseling ontwaakte. Een bekend psycholoog, dr. I'aul Farez, beeft van liet geval een bijzondere studie en dezer dagen aan een Fratiseh blad inz ge verleend van zij 11 aunteekeriingen. Daaraan is het volgende ontleend: Gesina M. word in I860 geboren. Zij was volmaakt gezond. Ook hare ouders, broeders en zusters genoten een goede gezondheid. Zij had echter een tante, die epileptisch was. In 1870 overkwam Gesina een ongeluk. Zij viel uit een rijtuig en bekwam eo. lichte wonde aan het hoofd. Na verloop van eenige dagen kreeg zij zóo hevige hoofdpijn, dat zij nu en dan het bewustzijn verloor. Weldra trad een slaaptoestand in, waaruit men haar niet kon doen ontwaken. De slaap duurde 3 maanden. Jaren verliepen, met 1111 en dan terug- keerende slaapperiodes, die varieerden van eenige dagen tot eenige weken, totdat Gesina den 22en November 1886 insliep om eerst na 17 jaar weder te ontwaken. Het merkwaar dige verschijnsel deed zich voor, dat de slaapster bij wijlen teekenen gaf van honger door den mond te openen. Men deed bet eten er 111 en Gesina slikte het slapend naar binnen. Bij slaapsters van het soort van Gesina komt het dikwijls voor, dat de werking van alle zintuigen heeft opgehouden. Bij Gesina waren sommige zintuigen verdoofd, andere daarentegen uiterst geprikkeld. Het gehoor was geheel en al weg. De oogen waren voortdurend gesloten; maar de gezichtszenuw werkte toch, want als men een kaars bij haar oogen plaatste, wendde zij het gelaat af. Het gevoel en de werkzaamheid der spieren waren totaal afwezig. De smaak was be houden. Wanneer men der zieke een spijs wilde ingeven, waarvan zij in wakenden toe stand niet hield, dan sloot zij den mond. Het reukorgaan was blijkbaar sterk geprikkeld. Eens had de dokter een, die pas een operatie verricht had, een lysollucht bij zichGesina toonde toen, door zich herhaaldelijk te be wegen, groote onrust. Het was merkwaardig, dat zich bij Gesina gedurende haar slaaptoestand de zelfde pa thologische verschijnselen voordeden als in wakenden toestand. Nu en dan had zij aanval len van influenza, gewrichtsrheumatiek. enz. De zieke werd natuurlijk door tal van be langstellende mannen der wetenschap be zocht. Velen probeerden de zieke wakker te maken, maar het gelukte niemand. Toen Gesina ontwaakte, was zij dadelijk bij volle kennis. Zij riep eerst den naam van haar zuster, die vroeger altijd met haar in het zelfde bed had geslapen, maar die al lang getrouwd was en de ouderlijke woning verlaten had. Daarna vertoonde zich op haar gelaat een trek van teleurstelling, toen zij haar vader ontwaarde, dien zij zeer verou derd vond. Haar broeder ziende, vroeg zij: «waarom heb je je uniform niet aan? (in 1880 was haar hoeder soldaat). Zij vroeg naar haar moeder en toen men haar ant woordde, dat deze al eenige jaren geleden ge storven was, barstte zij in tranen uit. Zonder moeite herkende z(j alle personen, dia zij vroeger gekend bad en herinnerde zich de namen van allen. Toen zij voor het eerst uit bed kwam, kon zij wel staan, maar niet loopen. Zij moest het als een klein kind leeren. Zij is eiken avond bang om te gaan slapen, daar zij telkens vreest weer in zulk een langdurigen slaaptoestand te geraken. Daarom slaapt zij meestal slecht en erg onrustig. Overigens is ze opgewekt en welvarend. De bloedzuiger is een veel betere weer- wijzer dan de beste barometer. Bij helder weder, zooals 's winters bij vorst of 's zomers 'jij zonneschijn blijft hij rustig op den bodem van kom of llesch liggen, of hij zwemt be daard en met zeer gelijkmatige bewegingen door bet water. Is er regen te wachten, dan kruipt hij tegen den rand der flesch op en doet dat zoo lang, tot er een gunstige ver andering in den dampkring begint te komen. Als er storm of onweder op handen is, wordt hij onrustig, gaat hoog op water zwemmen, maakt al zwemmende zeer onrustige bewe gingen en wendt en keert zich snel. Is er sneeuw in de lucht, dan houdt hij zich, als bij regen, aan den wand van het glas op. Men kan dezen weerprofeet dagelijks met succes raadplegen. In een gewone glazen kom, met een weinig rivierzand bestrooid, is hij het best te observeeren. Men vult het glas voor drie vierden met water en bindt over de opening een linnen lapje. Het water worde nier te vaak vernieuwd alleen als hel troebel geworden is. Sedert eenige dagen is een nieuwen post weg tusschon Zwitserland en Italië geopend over den Grooten Sint Bernard. Het bekende vHospiz" op den bergpas, bijna 2500 Meter boven de zee gelegen en beroemd door zijn hulpvaardige monniken en hun honden, was met Martigtiy reeds lang over Sembracher, örsières er. Saint Pierre door een rijweg verbonden. Maar aan den zuidkant (Italië) konden de rijtuigen uit het dal van Aosta niet verder komen dan tot Saint Ré my, van waar men niet dun langs een steil bergpad in 2 uur de pnshoogte kon bereiken. Thans is de zijweg doorgetrokken en een nieuwe verkeersweg, westelijk tussc.hen beide landen, verkregen. De pas is beroemd in de geschie denis, door de talryke legers, die er over naar Italië zijn getrokken: de Laiigobarden, de Franken (Karei de Groote) de Duitschers (Barbarossa), en in Mei 1800 de Franschen onder Bonaparte. Van 15 September tot 31 December dezes jaars is, behalve op de beide aangewezen dagen, ook op den Zaterdag van iedere week de invoer van ezels langs bet grenskantoor Elten geoorloofd. Alsof er nog niet genoeg ezels zijn in ons klein landje. Te Tal lies en in de vlakte om die Fi'ansche stad is gedurende een onweder, om 10 uur 's avonds, een ware stortvloed van kwartels neergekomen, niet alleen op de wegen, maar ook in tuinen en op binnenplaatsen. I11 bet Hótel de Paris" werden die vogels bij dozijnen opgeraapt, evenals indertijd door de Israëlieten in de woestijn. Volgens het geneeskundig tijdschrift «Lancet"' worden in fabrieken in Engeland de lange schoorsteenen meer en meer vervangen door toestellen tot vernietiging van rook, verbonden met inrichtingen, waardoor eeu krachtige trekking wordt teweeggebracht, zoodat de bij de vernietiging van deze rook ontstane gassen snel worden verwijderd. Deze wijze van doen moet goedkooper zijn dan de bouw van hooge schoorsteenen, en de toekomst zal niet alleen een rookvrij Londen brengen, maar ook land schappen, die niet langer door wouden van zwarte schoorsteenpijpen worden mismaakt. Een schatrijk Russisch grondeigenaar de heer Reschetnikoff, te Perm, heelt, naar liet voorbeeld der paarden-stoeterijen, een soort menschenkweekerij ingericht. Hij neemt op zijn landgoederen niet anders dan welgemaakte mannen en vrouwen in dienst. Sinds jaren reist hij heel Rusland door en als hij ergens een schoon meisje of een knappen, flink gebouwden jonkman vindt, dan neemt hij ben in dienst tegen hoog salaris en onder belofte van groote voordeelen als zij met elkander trouwen, even als Koning Frederik van Pruisen het de >langen Kerle" met flink gebouwde vrouwen liet doen. Het paar ontvangt dan als huwelijksge schenk een groot stuk gronds; de landeigenaar betaald de bruiloft en belooft een premie van 60 roebel voor elk kind, dat uit hun echt wordt geboren. De uitgelezen menschenschare is al vrij talrijk en nog steeds komen er nieuwe bij. Geljjk bekend is, gaat men in sommige Staten van Noord-Amerikaansche republiek nog iets verder, namelijk door te bepalen dat een huwelijk eerst mag worden voltrokken als de caruliduten geneeskundig zijn goedge keurd. 't Langste kanaal op aarde is het kanaal dat zich van de Chineesche grens tot Peters burg uitstrekt en ongeveer 7200 K.M. lang is. Een ander kanaal, tusschen Archangel en Petersbuig, is 2300 K.M. lang. Beide wer den ten tijde van Peter den Groote ont worpen en men begon ook direct aan de uitvoering. Op 31 Augustus waren er van de Sim- plontunnel 19 461 Meter geboord. Er ble ven toen nog te boren 269 Meter. Zooals we vroeger al gemeld hebben, wordt eraan den Noordkant van de tunnel niet meer ge werkt. In de maand Augustus is men 157 Meter gevorderd. 5.42 Meter per werkdag. Het boorwerk moest 55 uur stilstaan wegens verificatie van de tunnelas. Men hoopte half October het einde van het boorwerk te voltooien, doch heeft nu een warme bron aangeboord die per secunde 160 Liter water van 45 graden geeft. Het boorwerk is daarom weer gestaakt. De nieuwste mode de dames van de groote wereld te Londen is nu de theosigarelte. Heeft de vrouw eenmaal den smaak beet van een mengsel uit Souchong en Hyson, dan wordt haar het rooken tot zulk een harts- toeht, dat zij het niet opgeeft, eer zij ge noodzaakt is een dokter te raadplegen. De smaak van het mengsel is gewoonlijk niet onaangenaam, maar de na-werking van het theerooken is, naar verklaring van een lijderes, hoogst treurig. Men wordt duizelig, meent te zullen vallen 6n een toestand van verdooving volgtdan komt een periode dat men heerlijke viziuenen ziet, als by opium schuiven. Het inademen veoorzaakt neiging tot braken en men kan niets tot zich nemen dan thee, liefst zoo sterk mogelijk. Ook zeelieden nemen on lange reizen, bij gebrek aan tabak, wel geuroogde theebladen of koffiedik om hun pijp te stoppen. Maar

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2