Stadsnieuws. en wijle «Ie openbare ten onder >s gebracht. Men denke aan het gebeurde te (ïrave, waar geen der volleerden in ataat was, een getal van vier cijfers uit te spreken, een feit waarover zelf» ae olericale Gemeenteraad van Grave schande sprak. Eén zoo'n voorbeeld bewijst intusschen niet veel en men wijt den treurigen toestand van het bijzonder onderwijs aan geldgebrek. Welnu, bij de fraterscholen is geen geldgebrekeer xij Rijks subsidie ontvingen, gaven ze zelfs kosteloos onder wijs tot weer de openbare school was leeggepompt. Hoeveel Gemeenteraden zijn er niet, die mee werken tot dit leegpompentij verhoogen het schoolgeld voor de openbare school en de zaak is klaar. En heeft het oud-Kamerlid mgr. Everts niet zelf gedecreteerd: „een ontwikkeld proletariaat is een ramp voor eau volk". Als we nu weten, dat het onderwijzend per soneel der bijzondere scholen is als was in de handen der school-autorileiten, dan kan bet op den duur wol niet anders of het onderwijs moet slecht worden, gelijk men, nog wel in de lile eeuw. in België zich niet heeft ontzien koetsiers en huisknechts, die niet meer geschikt waren voor dat emplooi, ie belasten met het onderwijs der jeugd. Toen het al te veel in den kijker liep, werden deze rond ."100 niet gediplomeerden geëxamineerd 10 slaagden toen werd een andere examen-commissie benoemd, en alle 300 slaagden. Tijdensde behandeling der Leerplichtwet schreef pater Van Casteren S. J., tevens advi seur van den H. K. Onderwijzers Bond, tegen het herhnlingaonderwijs omdat de fraters en de Zus ters nog zooveel te doen hebben naast hun on- derwijspliehten. Die fraters en Zusters zijn er dus niet om 't onderwijs, doch het onderwijs is er volgens dien adviseur voor de frater» en de Zusters. Pater Van Casteden trachtte ook propa ganda te maken voor een verlicht examen dier fraters en Zuster». Dr. Kuyper nu wil meer subsidie geven en meer bijzondere scholen doen stichten. Er zullen dus ook meer bijzondere onderwijzers moeten gekweekt en dit zal geschieden ten koste van het onderwijs. Ouder het mom van vooruitstre vend te zijn, stelde de Minister nu voor, het stichten van kweekscholen met vier leerkrachten, onderwijzers van 20 jaar, en wat erger ia hij stelt bet subsidie afhankelijk van het aantal afgeleverde onderwijzers. Men bedenke wel, dat de leeraar tevens de examinator is en hij de wetenschap heeft dat. indien bjj een zijner leer lingen afwijst, hem dit f203 kost. Spr. twijfelt niet aan de eerlijkheid dezer onderwijzers-exa- minatoret), maar wel aan het verstand, de eer lijkheid, 't geweteu van een Minister die zóo iets voorstelt. Indien ooit zoo'n onderwijzer-exami nator misbruik maakt van het diplomeerings- recht, dan trefie niet hem de schuld, doch den Minister die hem in de verleiding bracht. En nu moge men al zeggen, dat zulk eeu examen wordt afgenomen onder toezicht van een gecom mitteerde, die het recht van veto heeft, doch veelal zal deze nalaten, gebruik te maken van dit recht, nu eens omdat hij groote onaange naamheden ducht, dan weer omdat hij synrpa- tiseert met zulk een kweekschool; in welke moeilijke positie wordt zoo iemand gebracht. Het zal diploma's regenen en men zal een overvloed van niet-voldoend onderlegde onder wijzers krijgen. Uit het ontwerp blijkt dan ook daghelder, dat Minister Kuyper het niet ernstig meent met de belangen van het onderwijs, evenmin als de clericalen er een been in zien- het gehalte van het onderwijs te benadeelen, mits zij slechts hun Vrije school krijgen. Waarborgen voor goed on derwijs worden in het ontwerp dan ook niet gegeven, Doch wat helpen waarborgen uls ze toeh niet worden nagevolgd en hoe moeilijk zal het steeds zijn, aan te toonen, dat het onderwijs niet deugt. De eenige waarborg is, dat de onderwijzer alleszins bekwaam zij. geheel vrij staat tegenover hel schoolbestuur en vervuld is met liefdevoor zijn scnoone taak en liefde tot zijn leerlingen, die hij wil opleiden tot Christelijke deugden. 3°. In plaats van opvoedend te werken en de kinderen op te voeden voor de samenleving, kweekt het bijzonder onderwijs haat en twee dracht en is daardoor in tiagranten strijd met het gemeenschapsbelang. Spr. las nu eenige citaten uit de brochure ..Maakt front voor de openbare school", uitge geven door het Hoofdbestuur van den „Bond van Nederlandsche onderwijzers" en vroeg of het niet te betreuren is, dat dergelijke dingen op Staatskosten worden geleerd aan kinderen. Spr. wees er nog op, dut de Jiier geciteerde geschie denis-leerboekjes kerkelijk zijn goedgekeurd, doch niet goedgekeurd door den Stunt, die het onder wijs bekostigt. Is 't niet diep-1 ed'oevend vraagt spr., dat aan kinderen wordt ingeprent, dat de „oom.ik der Hervorming is de slechtheid van het volk", dat de „Vader des Vuderlands de Republiek wilde verkwanselen", dat bun wordt voorgelogen dat Balthasar Gerards zalig werd gesproken. Spr. is zelf tot zijn veertienae jaar op een Fraterschool geweest en verklaart daar geleerd te hebben, dat elke andersdenkende den kinde ren Bteeds als een schurk werd voorgehouden, terwijl het hun verboden werd met een ketter om te gaan opdat zij het kwaad niet van hem zouden overnemen. De bijzondere school werkt tegen de Christe lijke leer in en tegen de belangen der samen leving Plicht is dus, haar met alle kracht te bestrijden. Spr. ontwikkelde nu bezwaren tegen bet wets ontwerp. Op ae eerste plaats de classificatie der scholen, welke geen ei kele onderwijzers-vereeniging ooit goedgekeurd, integendeel Bteeds bestreden heeft. Toch komt de Minister thans met een voorstel daartoe, in plaats van te bedenken, dat het Hoofd der kleinste school den zwaarslen arbeid heeft en hem dus het hoogste salaris toekomt. Ten andere bet gemis van de regeling der wachtgelden. Dut bepalingen hieromtrent ont breken, is ergerd,in harteloos. Zelis in België zijn wachtgelden nog draaglijk geregeld. Eu het ont werp is zóo gemaakt, dat niet bij amendement, i doch slechts bij afzonderlijk wetsontwerp deze materie kan geregeld. Menig onderwijzer zal met vrouw en kind op straat gezet worden en op half rantsoen gesteld waar het heele rantsoen dikwijls amper voldoende is. En dit stelt voor 1 een Regeering die den mond vol heeft over liefde en ontferming. Juist de uitgeworpenen zullen in den regel te oud en dus te duur zijn om J elders aangenomen te worden, j Vooral voor een goede regeling der wacht gelden moeten allen, die het wel meenen met het ouderwijs, opkomen. Ten de'de de opleiding. In zooverre het de 1 examens gold. heeft spr. die reeds even aange stipt. De Normaalscholen zullen langzamerhand I verdwijnen en worden vervangen door Kweek- J scholen met vier leerkrachten, die diplomeerings- ïecht zullen verkrijgen. Een enkel woord wil spr. thans zetgen tot de niet-leden van den Bond en hun vragenwat weerhoudt u toch, toe te treden tot de rijen van hen die zooveel jaren reeds streden voor de belangen van het onderwijs? Is dat door de leugen-propïganda der overzijde? Ziet toch uw belang in en begiijpt toch, dat alleen een zeer I krachtige actio m« gelijk zal maken, dat gij voor het onderwijs iets behoudt. l)it ontwerp moeten we afwijzen èu om het beginsel èn als pscdagogen. Het staat nog niet in het „Staatsblad" en onze plicht als onderwijzers is, er voor te zorgen (lat het er nooit in k ene. De jongste Troonrede geeft allo hoop, dut liet althans niet vóór I£0f> tot wet wordt verheven. Welnu, mede door uw ijveren moeten I i volk duoogen worden geopend en moet het leeren dat dit ontwerp in strijd is met de belangen van het kind, van het onder wijs en van ie gemeenschap. De Bond zal krachtig positi.. nemen en u voorlichten omtrent den aanslag op uw vak. Welnu, sluit u aan en en strijdt mee; zorgt er ai,hans voor, dat het onderwijs niet ton gronde gaat door uw schuld, uw laksheid. Zorgt dat als hier gebeurt wat in België gt s -hi -ide en de school dus wordt een instrument in de handen der politieke partijen, gij dit niet aan uzelvcn hebt te wijten en nim mer behoeft te zeggen: ik ben medeschuldig. Hierna werd een oogonblik gepauseerd en ge legenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer P. K e e t e heeft door den inleider het slechte onderwijs op de bijzondere school hooren schetsen en hem vooral hooreu spreken over de R. K. Later sprak inleider van zijn ervaringen in een fraterschool. Er zijn intus schen ook zoogenaamd Christelijke scholen. Heeft inleider ook ervaring of wetenschap omtrent deze Christelijke scholen, ook wel Scholen met den Bijbel genoemd? Kan deze wedijveren met de openbare? Het wil spr. voorkomen dat de tijd die op deze scholen, wordt zoek gebracht met het leeren van teksten en versjes en cale- checisatie" ten nadeele moet komen aan het onderwijs. Waar spr. zoo posiiief hoorde ver klaren, dat het onderwijs in België en Noord- Brabant zoo zeer onvoldoende is, zou spr. ook gaarne iets vernemen over het onderwijs aan de Christelijke scholen. Ds. B u s c h K e i s e r zeide, dat de heer Keete hem prikkelde. Alleree st wilde spr. namens het Nuts-departement dank zeggen voor de beleefde uitnoodiging waardoor hij de zoo interessante improvisatie van den heer Lamers mocht aan- hooren. De eiueiinis predikant heeft de ook om haar vorm sehoone rede met instemming gehoord. Steeds is spr. ijverig voorstander ge weest van de neutralen school welke hij acht de eenig goede, eenig heilzame school voor ons volk. De tegenpartij zal nu wel weer liegend en lasterend spreken over den oud-Evangelie dienaar, maar >pr. beeft steeds geijverd tegen leerstellig onderwijs op de school omdat uiet de school, doch de catnechisatie de plaats daar voor is er het jonge kind deze dingen niet be grijpen kón. Siccus is het spr. ideaal geweest, dat heel ons onderwijs gedragen worde door echt Cristelijk geloof en dit hangt n'et af van het schoolgebouw met Christelijke signaturen doch van de persoonlijkheid des onderwijzers en kan nimmer worden vastgelegd door bepa lingen en besluiten. De heer Lamers heeft terecht gewezen op het verderfelijke in liet ontwe.p. Spr, wenseht nog nadruk te leggen op iets anders en wel op de toenemende jammerlijke -cheuving en scheiding van ons volk, welke noodwendig moeten volgen als dit ontwerp wet wordt. Spr. was sedert 1 s'il tien jnren predikant in het Groninger dorp l'lruni en was cfaar opvolger van den bekenden ds. Kok. Toch leefden we jaren in eendracht en vrede tot in 1870 de bij zondere school kwam en de eendracht verbroken en de vrede verbannen was. De Ulrummer schooljeugd was dra even verdeeld als aan gene zijde der gren- do l)uil.-;chers en de Franschon en schold en v. i«-i jmei steenen naar de kinderen den openbare school. En van de kinderen ging de veete over op de ouders. Hoe erg 't nu worden zal als het ontwerp wet wordt, weet spr. in geen passend beeld of juist woord te brengen, doch deze verbreking der volks eenheid vindt spr. diep treurig. Van ganscher harte zegt spr. amen op het door den heer Lamers gesprokene. Laat ons evenwel den moed uiet verliezen; laat ons waken en werkzaam blijven; al kunnen we het gevaar niet afwenden, onze plicht is het, de verderfelijke gevolgen tot zoo klein mogelijke afmetingen te beperken. De heer L a in e r s zegt. dat hij nu den heer Keete niet veel meer heeft te antwoorden. Spr. geeft nochtans toe, dat hij de R.K. school wel wat vooruit heeft geschoven het bloed kruipt waar het niet gaan kan. De fraterschool heeft spr. Christelijk gevoel verwurgd; als vanzelf komt dit steeds weer bij hem boven. Over de Ohr. school heeft spr. evenwel geen ervaring en daarover moest hij dus zwijgen, doch hij meent aangetoond te hebben, dal hut onderwijs aan de bijzondere school uiteraard slechter moet zijn dan aan de openbare. Het ergste is niet dat de Bijbellezing zooveel tijd kost, doch zij legt den grondslag tot haat en tweedracht. Nog zooeven bevestigde ds. Kuiser, dat zoo spoedig als er in een Gemeente een bij- i zondere school komt, het gedaan is niet oen- I dracht en naastenliefde, een ervaring die spr. zelf ondervond, i Spr. herinnert nog aan de uitspraak van den lieer De Savornin Lobman: onze school mag voor het subsidie niet prijs geven, dat de Staat goede onderwijs eische. Dit komt omdat goed onderwijs niet bij de bijzondere school thuis i hoort. Men wenseht dat niet en weigert daar- om waarborgen voor goed oude a te geven; de clericalen achten kennis en wetenschap in 1 strijd met den godsdienst en do leer. Het „zalig zijn de armen van geest" wordt letterlijk opge vat en letterlijk uitgevoerd. De onderwijzers aan de bijzondere school moeten dit fanatisme trouw achtervolgen of anders broodeloos worden. Ds. j Reiser heeft het zoo heel juist gezegdde eenige waarborg voor goed onderwijs is de onderwijzer zelf en kan niet worden vastgelegd door wetten i en bepalingen. De werkelijke toepassing der C'hr. deugden wordt nergens zóo goed geleerd dan door den openbaren onderwijzer, die uit- gaat van het beginsel der deugd en niet van eenig dogma. Het Kantiaansch beginsel, dat men goed moet doen om het goede zelf er. niet uit vrees voor straf, kan niet toegepast door de bij zondere school. Applaus. Spr. meent intusschen hier en daar .vel ge- boord 'e hebben, dat ook in de Chr. scholen het onderwijs niet is zooals het wezen moeten dit als gevolg hiervan, dat het ideaal van den Chr. onderwijzer niet is het geven van goed onderwijs, doch het zien naar de oogen van hen, die de school bekostigen. De heer Oosterman dankte nu den inlei der voor zijn belangrijke uiteenzetting van het ontwerp. Als dit zal verheven zijn tot wet, hetgeen dit jaar wel niet zal gebeuren, dan zal de positie van veel onderwijzers in gevaar komen. Te Amersfoort zal dit nog wel niet het geval zijn, doch als naast de bestaande Chr. school, die doortrokken is van de beginselen van kerk B, door het hoogere Rijks-subsidie ook een Chr. school A komt en de Raad elerieaal wordt, dan zal, door opdrijven van het schoolgeld der open bare school, deze worden ontvolkt en zal er groot gevaar zijn voor de openbare onderwijzers. Dit wilde spr. zeggen tot ile collega's die nog altijd zich huiten den strijd houden en hij wilde hun "p 'tliart binden: zorgt, dat hier geen clericale Raad korne. En nog ditGij laat nog immer j aan zoo'n klein aantal over, voor uw belangen te strijden. Komt, zet alle grieven en grietjes 1 op zij en sluit u aan bij den Bond. Hierop werd de vergadering gesloten. Hedenavond wordt hier voor de eerste maal een gesanetionneerde Zaterdagavond- markt gehouden en wel als proef op de Varkensmarkt. De loting voor -Ie Nationale militie zal ook dit jaar niet worden gehouden in de kermis- woek. Tevens is bepaald, dat de zelfde Ge meenten als ten vorigen jare moeten saain- gevoegd. De loting voor de jongelieden uit Amers foort heeft plaats op 4 en 5 November; den laatsten dag voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters G tot Z. Blijkens het heden ontvangen supplement I op rien Rijks-telephoongids is aan het plaat- selyk telephoonnet nog aangesloten de heer j G. S. Entingh Jr. met 108. Met hoeveel zorg dat verbeterblad wordt bewerkt, moge wel hieruit blijken dat, waar onder Amersfoort zeven bijgekomen nummers worden opgegeven, de Wagenwerkplaats der II. IJ. rs. M. zells tweemaal wordt genoemd. Drie nieuwe aansluitingen zijn iu aanleg o, a. voor de heeren J. G. de Jager Zn. I en C. Okhuizen. In de Staitsbegrooimg wordt voor de ge- meentelijke Hoogere Burgerschool te Amers foort voor 1905 de buitengewone toelage wederom met f 1000 verminderd daar te voor zien is, dat door de oprichting van Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus te Utrecht i en te Hilversum de stroom van buitenleer- 1 lingen nog meer zal worden afgeleid dan Ihans reeds het geval 's. f Blijkens advertentie in uit nummer wordt aanstaanden Dinsdag weder opengesteld de gelegenheid lot inschrijving van leerlingen voor de Burger Avondschool cursus 1004 1905. I Zegt het voort. De temperatuur van bet water in de Nieuwe zweminrichting was gisterochtend om 7 uur 1 530 p. Zij is nu tot het voorjaar gesloten. I Aan kapitein A. J. Ebeling, van het '2e regiment infanterie te Nymegen, vroeger hier in garnizoen, is op zijn verzoek non- I activiteit verleend. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling var. het militair onderwijs waarbij o. a. wordt I voorgesteld den bezitter van het einddiploma I eener Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus zonder nader examen toe te laten tot 1 de Kon. Militaire Academie tenzij voor de i technische wapens er meer adspriranten dan plaatsen zijn. Hedenochtend 11 uur werd op de heide i bij »l)e Paltz" voor het front der aange- I spannen batterijen van het le regiment vehl- ai tillerie uit Ameifoort «n Utrecht door l"Micr,ml majoor de Wit, commandant der "Ci'nlo" artillerie, op plechtige wijze aan I luitenant-kolonel H, G. J. Swaving en kapi tein O. L. G. F. Aberson de versierselen der Oranje Nassau-orde uitgereikt hun bij Kon. besluit van 31 augustus toegekend. Om 12 uur werden voor het front van de bataljons van het 5e regiment infanterie door de kolonel-regimentscommandant de versier selen van officier in die Orde uitgereikt aan luitenant-kolonel W. F. K. Mischoff van Heemskerck, van het korps. De bij het 5e regiment nieuwbenoemde officieren herkomstig van den Hoofd-cursus worden aanstaanden Zaterdag beëedigd en in functie gesteld. De militaire wielrijders van het 5e regiment houden van Dinsdag tot Donderdag hun jaarlijksche wedstrijden. »l)e »Ned. Onderofficiers Scherm Bond" zal half Januari te Haarlem haar wapen feest houden. Behalve de coöperatieve bouw-vereeniging «Eigen dak", welke aan den Soesterweg bij do Bor-straat 20 woningen zal doen bouwen, zal de coöperatieve bouw-vereeniging «Eigen haard", eveneens van H. IJ. S. M.-personeel, aan den Ulreehtschen weg bij den Appelweg 00 woningen doen verrijzen. Bij de gisteravond onder voorzitting van mr. J. Heyligers gehouden (53ste ledenverga dering der plaatselijke afdeeling van de «Maat schappij tol Bevordering der Toonkunst" werden, na het lezen en ongewijzigd vaststellen der notulen van de vergadering van 17 Juni, herkozen als Bestuurslid de heeren mr. J. Heyligers en jhr. mr. A. van Beresteyn, die periodiek aftraden en de herbenoeming aanvaardden. In de vacature-C, A. Heunks, die ontslag nam, werd tot Bestuurslid gekozen mej. C. J. Wentzel, Commissares der Zang- vereeniging. Het heengaan van iiet zeer werkzame Bestuurslid den heer Heunks werd zeer betreurd. Het Bestuur meende in liet belang der vereeniging rechtspersoonlijkheid te moeten aanvragen o.a. om bij gebeurlijkheden de eigendommen te kunnen behouden. De Secre taris, mr. Van Beresteyn, las de ontwerp statuten, die werden goedgekeurd en waarvoor den ontwerper hulde werd gebracht. Vervolgens werd het Huishoudelijk Regle ment herzien. In art. 3 vervalt het onderscheid tusschen de werkende en de niet- werkende leden. Toe gevoegd is een categorie, die der honooaire leden, die slechts een adviseerende stem hebben. In art. 9 wordt «Zangvereenigitig'' ver vangen door «medewerkenden in het zang koor". Dit geschiedde opdat niet het denkbeeld zou ontslaan als zou in de vereeniging een tweede afzonderlijke vereeniging zijn. Art. IS wordt gelezen: De medewerken den in het zangkoor kiezen uit hun midden twee Commissarissen (Commissaressen) die van advies dienen zoo dikwijls het Bestuur dit noodig acht. Desverlangd worden zij toe gelaten tot de Bestuursvergaderingen". Dit art. gaf nogal discussie. Ten slotte werd het aangenomen met 5 stemmen vóór, 1 te gen en '2 onthoudingen. Het Huishoudelijk Reglement werd daarna vastgesteld mei tegen 1 stem. Aan liet Jaarverslag, dat later in druk ver schijnt en dus hier niet in zijn geheel behoeft opgenomen, ontleenen we, dat de afdeeling op 1 Mei 60 gewone le ien telde en 72 mede werkenden in het zangkoor. Herinnerd wordt aan het overlijden van het Eerelid mej. Van Eyken, op wier aanstichting de Muziekschool werd opgericht. Met groote voldoening wordt gesproken over de Volkszangschool, doch be treurd, dat er geen middelen zijn om ook aan de school Puntenburgerlaan zangonder wijs te doen geven. De Muziekschool bloeit; er is een gestadige toeneming van leerlingen. Aan de Rekening en verantwoording van den Penningmeester zy ontleend, dat de Ontvangsten bedroegen f1258.96 en de Uit gaven bedroegen f863.13, zoodat er een batig slot is van f95.83. De Volkszangschool kon dit jaar dan ook beter worden gesteund. De Penningmeester moest echter meedeelen, dat het aantal medewerkenden in het zangkoor gestadig afneemt. De rekening werd nagezien en accoord bevuilden waarna de Penningmeester, de heer W. A. van den Bovenkamp, onder daukbe- tuiging werd gedéchargeerd. Hierna werd de vergadering gesloten. De repetitiën van het Zangkoor van «Toon kunst" vangen niet aanstaanden Maandag, doch eerst 3 October aan. Het aantal leden der Gezondheids-commissie voor Raam is uitgebreid tot 8. In een lang gevoelde behoefte zal weldra te Baarn worden voorzien. Er zsl n.l. een lantaarn geplaatst worden tegenover de klap hekjes aan de spoorlijn. Met het oog op de donkere avonden in den a.s. winter zal dit vooral voor de bewoners van het Prins Hen drikpark een groote verbetering zijn. De wielrijders die van hieruit morgen naar Baarn zich begeven, zullen ontmoeten de Amsterdamscbe vereeniging voor jacht- en terreinrijdon, welke eerst een rit houdt over Hilversum en Soestdijk en daarna een gym- khana-race op do haan by de Vuursehe.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2