Dinsdag 27 September 1904. No. 5558. 53e Jaargang. Binnenland. Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEJPF le AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement por 3 maanden /'l. lranco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels/' 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte, Bewijsnummers naar buiten worden in rekoning gebracht en kosten evenals alzontlurlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 10. Nieuwe abomié's ontvangen (le Courant tot 1 OCTOBER GRATIS. 11. M. de Koningin en Z. K. 11. de l'nns der Nederlanden stollen zich voor, 1 October naar Mecklenburg te vertrekken en de.i eersten tijd op Dobbin, bet landgoed van den Prins, ie verblijven. De opper-kamerhe.-r maakt, ingevolge de bevelen van II. M. de Koningin, bekend, dat de audiëntie voor de civiele autoriteiten, welke door II. M. op Woensdag '28 Septem ber ten Paleize to Amsterdam zullen worden ontvangen, zal aanvangen des namiddags ten éen uur. Wij vernemen, dat het onjuist is als zou H. M. de Koningin besloten hebben tot den aankoop van eenige automobielen, evenals onjuist is het bericht, dat Hofbeambten tot chauffeur worden opgeleid. Volgens onzen zegsman heeft de overgroote belangstelling, die aan H. M. eersten automobieltocbt is gewijd, H. M. afkeerig gemaakt van verdere beoefening van den tufsport. Van harte hopen wij, dat onze berichtgever het mis heelt. Aldus »De liets". Kr zullen er wel velen zijn, die er anders over denken. De audiëntie van den Minister van Water staat, zal, te beginnen met heden, weder ge regeld Dinsdags plaats hebben. De groote beteekenis van de rede, door den Minister van Financiën Donderdag bij de aanbieding der Staatsbegrooting voor 1905 uitgesproken, ligt in de aankondiging van belastlngrerhooging. Reeds uit een zinsnede der Troonrede was het af te leiden, dat de Regeering bet nieuwe dienstjaar niet zonder versterking der Rijks inkomsten meent te mogen ingaan. Zij zal nu voorstellen 1o, Verhooging van den accijns op het ge distilleerd van f63 tot f70 per Hectoliter. '2o. Helling van 5 opcenten op de Bedrijfs ec op de Vermogensbelasting. KOLONEL RANNOCK. Uit de Heriuueringuu van eeu Loudcnscb defectieve. 1.) Lady Grace Periralo w»» xoo juiet te Londen teruggekeerd van haar ditmaal nogal lang verblijf iD de Riviera. Na een gelukkig huwelijk van nog niet teu volle drie jaar stond *ij op 22-jarigeu leetlijd alleen iu de weroldSir Hector Penvale wa* plotseling in tien vollen bloei ran het leven haar door duu dood ontrukt, haar een groot fortuiu nalatend voornamelijk voortkomend uil kolenmijnen in Durham. Haar inkomen werd doo haar vrienden, op voorbeeld van de alwetende l'er», begroot op xoowat vyfllgduii.tnd pond sterling. Zij en baar man hadden de weder- xijdsche familie vrijwel op eeu afstand gehouden en xoo geviel het dat xij, wanneer xe den seUHon door bracht te Londen, vrijwel alleen was iu bet groote huis aan Grosvenor square, dat in ieder opzicht den slempd droeg eener rijke woniug. Het liefst ver toefde xo in een kleine villa iu de lliviera, waar xij om xoo to xeggen onopgemerkt leefde. Na Paicben keerde xij naar Londen terug om tocb niet geheel uit het leven te geraken en mee le ge nieten van het mooie weer en de diners en de bals in kleinen kring. Nadat twee lakeien do theetafel in den kleinen salon hadden gebracht, vroeg xe om haar brieven, liet kleine xaallje xag er gexollig uit met xjjn vuur in den lagen haard en de echt comfortabele meubels. Do bottelier kwam binnen met de brieven opeen zilveren presenteerblad. „Maar drie, Johnson'/ Dat ia l>ijua niet tnogelyk. Vraag eens aan mra. Barnes of er niet meer sijn". „Mrs. Barnes zeide me, dat er werkelijk slechts drie xüu, mevrouw". „Ik kan 'l me toch niet begrijpen, Johnson; wil jo 'teens vragen aan de andere dienstboden?" Johnson en haar kameruier waren mot haar mee geweest naar Italië; beiden wareu oude, xeer ver- De 3 millioen, welke zij daaruit verwacht, berlratgen nog 4 Ion minder dan tiet tekort, door haar voor 1905 op de gewone middelen geraamd. De eindcijfers van de velschillende Hoofd stukken der Staatsbegrooting voor 1905 zijn als volgt Hoofdstuk 1 (Muls Her Koningin) f800000. Hoofdstuk II (llooge Colleges van Staat, enz.) f699014. Hoofdstuk 111 (Buitenl. Zaken) I 1014845. Hoofdstuk IV (Justitie) f7 023651.50. Hoofdstuk V (Uinnenl. Zaken (19779021.10. Hoofdstuk VI (Marine) 1 10752 976.45'/#. Hoofdstuk VIIA (Nat.Schuld) 135122242.28. Hoofdstuk VI1B(Financiën) 1*27530710.83';^ Hoofdstuk VIII (Oorlog) f27026684. Hoofdstuk IX (Waterstuut, Handel en Nij verh eid3l i 064 544.21 Hoofdstuk X (Koloniën) I'3 019 005.88'/g. De zeeslang der laatste pu.r weken, die óok al by gebrek aan ander nieuws om strijd door de bladen telkens eeu beetje meer werd nitgei rokken, is nu voorgoed dooi de Eerste Kumor van de baan geschoven. We bedoelen do Overyselsehe quaestli en die der Drankwet. De zoogenaamde Overyselsehe quiicstit is opgeruimd na een uitvoerig en pétillaiit debat in de Ketste Kamer, dat na de gevallen be slissing nog slechts historische waarde heeft. De Minister van BinnenlandscheZaken heeft verklaard, dat een speciale wet, welke reeds by den Raad van State iu onderzoek is, zal worden ingediend, waardoor machtiging wurdt gegeven voor een tweede oproeping der Over yselsehe Staten ter verkiezing vandrie leden in de Kerste Kamer. Na bestrijding van dezen z. i. volkomen overbodigen omslag, door mr. Van Houten, werd door dezen een motie voorgesteld, waarby de Kamer zon verklaren, dat zij haar zittingen verdaagt tot hel inkomen der ge loofsbrieven van de Overyselsehe leden. Met *26 tegen 10 stemmen werd deze motie ver worpen. Over de vraag, of met de vorige Kerste Kamer ook de Drankwet is verdwenen, is geen debat gevoerd. Zonder hoofdelijke stem ming is liet voorstel van den Voorzitter aan genomen om de bij de ontbinding aanhangig gebleven wetsontwerpen en voorstellen op nieuw aanhangig te maken en naar de af- deeliogen te zenden. Het Reglement van orde, zoo zeide de Voorzitter o.u., voorziet hierin niet, maar verbiedt het evenmin, zoodat de Kamer ton deze zellstandig kon beslissen. In bet nieuwe ontwerp van wet op het Hoogor Onderwys, dat binnenkort by do Tweede Kamer er zal worden ingediend, zal niet meer voorkomen het subsidiu van f 100000 aan Bijzondere Universiteiten, ter tegemoet koming in ile kosten van gebouwen. Om de zaak principieel zuiver te houden, zou deze bepalingen zyn geschrapt. Men wil weten, dat de Directeuren der Hyks Normaallessen een schrijven van de Regoering hebben ontvangon, waarin hun wordt mede gedeeld, dat kwuckelingen. tot het byzondar onderwys behoorende, niet mogen worden gedwongen, voor hun practisclie vorming zich in de openbate scholen te bekwamen, waur bijzondere inrichtingen dio gelegenheid aanbieden. Met bot oog op de aanstaande intrekking der muntbiljetten van tien gulden heeft de Minister van Financiën een aanschrijving gericht, aan alls rekcnplichtige ambtenaren, om na I October 1904 aan het publiek geen muntbiljetten meer in betaling te geven, met machtiging om de door hen ontvangen wor- dendo muntbiljetten tut 1 October 1905 te- tegen bankpapier in te wisselen by de Ne- derlandsche Mank, haar agentschappen en correspondentschappen 1sto klasse. Met 1 October worden do bunkbililten wettig betaalmiddel. Dan doen do bankbil jetten van f 10 hun intrede. De muntbiljetten van f 10 en f50 worden met dien datum ingetrokken, maar ze worden nog tol 1 October 1095 b(j de Rijkskassen voor het volle bedrag aangenomen, terwijl ze tot I April 1909 kunnen ingewisseld worden bij de Rijksbetaalmeesters en do meeste kantoren der NedorlaudscboBiuik. Het ulldbld." geelt oen bescbry ving van de nioi we bankbiljetten van f 10, waarvan er «sinds geruime» tyd" ongeveer 40000 stuks werden afgeleverd door de drukkers. Zij verschillen in grootte weinig van de beslaande muntl iljetten. Zij drugen in het midden een watermerk, bestaande uit de woorden Nederlandscbo Bank tussehen twee donkere lynen, en verschillen ook voor 't overige veel vun de muntbiljetten, liet nieuwe bankbiljet beeft til. een biauwe trouwde bodiundeu, die vau ouder lot ouder bij de familie Perival ia de «mie oi' andere dienstbetrek king warou geweest. 'l Was inderdaad vreemd, dat er slechts drie brieven waren, want xij had op de thuisreis nog lal van plaatsen aangedaan ou reeds een veoriien dagen te voren verzocht, geen brieven moor na te xenden de „Ti mos" en andere couranten hadden den datum van baar terugkeer reeds gemeld en xy verwachtte dus met recht een berg brieven en uitnoodigingen. Twee der brieven waren ciculaires van modistes; de derde was van een zangouderwijzerea en van dezen inhoud: „Lieve Grace, Het verheugt me, dat jo spoedig te Londen terugkomt. Ik las 't iu du „Tiinea". Ik kom Woensdagmiddag by je eu hoop je dau thuis te vinden. Als altijd je toegonegen Susy." „Woensdag? Dat is vandaag. Die goede Sumwat xe wel weer te vertellen xal hebben". Ken oognnblik later wor I miss Rodney aangediend. „Wel dat is goed, dal je komt, Susy" xeide lady Perival, die haar bytta tien jaar oudere vriendin met groote hartelijkheid begroette. „Eo leer voel nieuws? 't Sohynt een erg stille season. Is er werkelijk nog niets te doen „Stellig wol, Grace, meer dan gewoonlijk zelfs." „Dan begrijp ik er heelemaal niols van. Toen ik xooeven thuis kwam, vond ik slechts drie brieven Of liever éen brief, dio van jou." „Da menscheu sullen niet weten, dat je al terug beut." „Dat weten xe wel. Al veoriien dagen geleden, schreef ik aan de „Times" en aan do „Post" en dat is toch wel voldoende, dunkt me. Ik had ook eerder willen terugkomen, maar 't weer was xóo mooi, dat ik wat langer dan gewoonlijk In Burdighurn ben ge bleven en een dag langer te l'i.rys bleef. Meur ik vond geen enkele invitatie, z.-lf* geen kaartje Ier verwelkoming. Vindt je 't zelf niet vreemd Mins Rodney kon 't niet ontkennen en ietwat zenuwuchtig zei se: „Ja, wel vreemd". Lady Perival merkte hei op en xeido luchtigjes: „Ivom Suxy, laten wc ons daar maar niet verdrietig over maken; do invitaties komen nog wol, ovenal» vorige jaren; misschien wol weer to veel". Maar toch merkte zo op hoc miss Rodney al moer eu meer verlegen werd. „Ia er niets nieuws?" herhaalde lady Porivale, terwijl ze dn kopjes nog eens inschonk. „Vertel me „Och, 'loudu doen en veel leerlingen. O ja, een oude hertogin meent «en prachtigs alt ontdekt te hebben en heelt mij do verdere vorming daarvan opgedragen. Ze vroeg me meermalen te blijven lunchen en „Suxy, waarom doe jo zoo je best, vroolyk te zijnviol lady l'erivuln baar opeuns in dn rade. „Is nr iets? Spreek maar op; ju went, dat jo oud- lucrlinge of liever jo goedu vriendin alles voor Ja over Heeft". „Maar Grace, hoc koiu je ar by Ik heb werkelijk niets uoodig. Ik heb zelfs een praclitigou winter geluid. Toe, vertel me eens wat fan jou winter". „Och, vijf maanden luieren, wat zingen, wat toe- kencn, wal lezeu. O! 'twas er zoo heerlijk. Als er in Janu iri goen zware storm was geweest, zou ik waarlijk niet bobbeu geweten, dat er winter was. Ilè, Suzy, als je iu T najaar eens kon meegaan". „Ja, Al*maar jo weet, dat dit niet kan. Nog vee! bezoek gehad „Geen levende ziel. Jo wuut, dat ik uaiir de Riviera ga om voor muzclvuii te leven; Buellioven eu Schubert zyn iityn gasten. Hier /.ie ik munsulieti genoeg". Miss Rodney stond op om linen to gaan. „Blijf je niet eten Ik laat ju dae met rijtuig naar bui» brengen''. „Tot iiiyn spijl, niet, Grace. Om hall' zeven moet ik iu Ciulogaii square les govon. Keu anderen avond heel graag, als je eens alleen bent". Zy namen afscheid. Lady l'urlvale schelde een lakei om haar vriendin uit tu laten en vergezelde haar tot de deur dor untvaiigkuuiordaar gekomen, mond Miss Rodney plotseling stil en barstte in tranen ui;. „Wat heb Je, Muzy Ik heb al lang gemerkt, dat je iets op je hart hebt. /.iju T geldzaken, zeg 't dan muur dadeiyk, Suxy; ik hub x6o veel gold, dat ik tint. In hot vrij smalle middenstuk staan in zwarte kluut- ((«drukt eerst het nummer (links eu rechts) en do serie, muar daaronder weder in blauwe kleur over drie regele#Ue Neder- landscho Bank betaalt aatt toonder tien guidon''ten siutto óok in blauw, de dag- toekening en do woorden #Üo President (rechts) on »Üe Secretaris" (links), wier tiundteekuuing or onder worden gostompei I. Deze woorden staan op eon ondergrond van grijsachtig bruin, dio do gohoole voor zijde bedekt. Daarin zyn twee dolfijnen aan gebracht die togon een schelp ruston en wier staarten kronkelen om oen drietand. De woorden zijn voort» omgtvan door een ge graveerde» rand oek in blauw, in welks hoeken bovenuan, rechts en links, het cijfer 10 staat. De staande randen aan beide zjjdou hebben den oranje-uppel als versiering. Het fraaiste gedeelte wordt gevormd door twee liguren die elkaar de hand reiken: links een werkman, blyker.s het bovenschrift (in den rand) dun «Arbeid" voorstellende, rechts oen vrouweliguur: Welvaart", elk met de zinnebeeldige attributen. Bovenuan ziet men nog tussehen beide liguren in het midden een gevleugelde» zunalooper het zinne beeld van tien tijd waaromheen ouu slang, die in huur stuurt bijt, do eeuwigheid. Op du veel ueuvoiidtgor keerzijde loost men in het middun, in bruino kleur, de woorden tien gulden, omgeven door een rectithoekigeu rund in gelijko kleur, met in do vier hoekeu beurtelings het cijfer 16 en do loiters van de serie en de cijfers van liet nummer. De onder grond is licblblaiiw en loont regelmatige ryen reeuwen uit hot Rykswupen, omgeven door do bekende blokjes. Als men scherp ziet, ontwaart men er nog tegen do binnenzijde van don rand, van boven naar beneden, oen paar regels met zeer kleine lettert.. Deze geven den inhoud weder vau het artikel van 't Wetboek vu».Straf recht dat straf bedreigt tegen bot desbewust uitgeven van vulscbe bankbiljetten. Dat alles vormt een zeer goed uitziend, urtistiek geheel. De teekening is dun uok van pref. Van dor Wuay, do gravure van prof. Dupont, heiden van de Kon. Akadumie van Beeldende Kunsten, liet byzotuler er voor vervaardigd pupier wordt door de firma J. van lloutuin te Apeldoorn geleverd en het drukken is aan de firma Knschodé Ie Haarlem toevertrouwd. Het nieuwe bankbiljet is aldus een geheel tooit ttinl weet wat ik nr tuec zul dooi) un niemand hulp ik lisver dan jou". „Auh neen, Itansch 'tis gumt guld-quaexiie" ont weck miss Rodney. „Wal is 't dun wol, Suxywaarom hen jo uiet oprecht tegou my, ju oude vriendin Kom, wat scheelt ur aan5 Heelt iemand je leed gudatu „Mjj niet, Grace; maar jon". „Mij?" vroeg Lady l'erivalo ten hoogste verbaasd. „Ja, Grac». ik wiitle or over zwijKanendaclit.dat jo liet tèuh altijd vroag genoog xoitiH hooren. Ik wilde do dingen maar op hun beloon latuu". „Maar wat dan toch, Suxy? lots, (lat my betreft? Ik wuet absoluut niet, dal ik iets gedaan heb dat den lueuscliou aanleiding zon kunnen goVon out ntij te bebabbalen". „O, Grace, ik woel oven goed ala jy, dat het niut waar kén zyn. Ik hoorde hel voor 'I eerat by de hertogin, Je weel wol, die van die alt, toon Ik by baar lunchte. We spraken ook over Jou en je mooie voordracht uit Ju prachtig geluid eu toen vroeg ee opeens of ik nog muit geboord lud van het schan daal van lady Purl vel," „Wulk schandaal? De hertogin kan me niets •ciieluq; ik withaar naam niet eens weten. Maar wat vurtult muit tltui van tttu? Je móet tno dat zeggen, öuxv." „Wol, xe zoggen, dat xu je in Algiers, op Corsica en op Hurdittië hebben xion wandelen met kolonel Uaonock un dat je met hom hebt gelogeerd in het zelfde hold, als ntynhuor en mevrouw Randal. Ver schillende personen soudeti Je gexieu en herkend hebben." „My met kolonel Kannouk, een man dien ik drie maal heb afgewezen, dien ik niut kan uitstaan en tlie my baat omdat ik hum heb uilgelachen? Hoe komen zo er by. Ik hou uooh iu Algiurs, noch op Corsica of inHarditiië geweest en hub kolonel Ran- nock niet meer onilur ttiytt ongeil gehad sedert ik hom verludon jaar om deiau lyil beslist afwees." „Maar stol eens, dut kolonel Kamnnok dit schan daaltje op louw heeft getut om by xy» vierde eau- xouk tu slagen?" Wortlt vtrvoti/tl.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1