Stadsnieuws. Ingezonden. Nederlandsch product, dat de bestaande bank biljetten in uiterlijk in menig opzicht over treft. De godsdienstoefeningen voor kinderen in de Remontrantsche kerk nemen Zondag 2 October wederom een aanvang. Een advertentie in dit nummer voorko mend, geelt belangstellenden verder inlich ting. De gewone audiëntiën van de Ministers van Justitie, Koloniën, Marine en Oorlog worden deze week niet gehouden. Het plan bestaat, ten volgenden jare weer examens te houden voor surnumerair der registratie en domeinen en voor adspirant- landmeter van het kadaster. De heer A. NijholV is gister hier aange komen en heelt de lunctiën van Commissaris van Politie aanvaard. Rij zijn vertrek uit Culemborg werd hem, bq monde van den hoofd-agent, door hei personeel als blijk van hoogachting een prach tige staande klok als souvenir aangeboden. De heer J. van der Poel, te Veenendaal, is benoemd tot onderwijzer aan de Christe lijke school hier. Mr. A. D. W. de Vries, vroeger hier woon achtig en thans raad-adviseur hij het Depar tement van Justitie, is benoemd tot Secre taris-generaal bij dat Departement. Luitenant S. Heimei, vroeger hier in gar nizoen, is met ingang van 1 October benoemd tot leeraar aan den Hoofd-cursus te Kampen. Ook dezen winter zal een detachement van het 5e regiment infanterie te Amsterdam het garnizoen gaan versterken. Kapitein C. W. Gerlings, van de dd. Schut terij te Utrecht, is aangekomen bij het 5e regiment infanterie om daarbij een nvaand dienst te doen in verband met zijn aanvraag oui over te gaan bij de Landweer. Luitenant W. Storm van Leeuwen, van de cavalerie O. I. leger, wordt met ingang van I October gedetacheerd bij het eskadron ordonnansen. We moeten erkennen, dat we er Zaterdag kostelijk zijn ingevlogen met het berichtje omtrent de uitreiking der kruisen in de Oranje Nassau-orde aan overste Swaving en kapitein Aberson, van het le regiment veld artillerie. Men had ons geschreven, dat de plechtig heid Zaterdagochtend bij «De Paltz" zou plaats hebben, doch beeft verzuimd ons mee te deelen, dat om het slechte weder de bat terijen niet uitrukten. Hier was 'took zulk ongunstig weer niet en dus hadden we er geen vermoeden van. De uitreiking van het officierskruis aan luitenant-kolonel H. G. J. Swaving geschiedde Zaterdag op de achterplaats der kazerne door generaal-majoor C. de Wit; die van het ridderkruis aan kapitein O. L G. F. Aberson had hier gisier plaats door majoor jhr. L. A. P. Six. Luitenant G. Doorman, die met ingang van 1 October is overgeplaatst van het 2e regiment vesting-artillerie te Naarden naar het le regiment veld-nrtillerie, komt te Amersfoort in garnizoen. Kapitein J. A. Th. H. .L'. van Rijswyk de Jong, vroeger van de dd. Schutterij hier, is benoemd tot reserve-kapitein in het 35ste Landweerdistrict (Rotterdam). In het 18e district (Amersfoort) werd be noemd tot reserve-kapitein de gepension- neerde kapitein der infanterie M. A. van Heekeren. In liet l'.'de district (Utrecht) zijn benoemd tot reserve 2e luitenant de reserve serge anten-majoor A. van Ackooy en C. Theyssen, vroeger van het 5e regiment. Rij de Zondag genooilen courses te Woest- duin" behaalde «Angela", van majoor A. J. 1'. Metrtlerkurnp van de Rroiickhorst, gereden door Day, den tweeden prijs in den luite- nants-ren, vlakke ren voor inlandsche paarden over 1700 M. Lang had zij de leiding, doch brak bij het ingaan der rechte lijn uit, waarna »Berthus", van baron Creutz, gewonnen spel had. Een gemengd el tul van «Quick", ofschoon niet voltallig, hield Zondag een voetbalwed strijd tegen «Victoria" te Hilversum, die op eigen terrein de tegenpartij in den regel klopt. Nu konden de Victorianen het niet verder brengen dan 4—4 gelijk. De rust ging iu met i 1 «Quick" had na rust al spoedig een voorsprong van 3 punten, doch «Victoria haalde op 't laatste oogenhlik met inspanning van alle krachten nog op. liet tweede elft al van »U. D. I". werd m«t 15 geklopt door een Van der Sluys- eirt.nl. «Hollandia" werd hier Zondag door «Prins Hendrik" uil Soesterbei-g geslagen met 5-1. De wedstrijden der militaire wielrijders van het 5e regiment infanterie zijn hier heden ochtend bij den Rerg aangevangen met een wedstrijd voor milicien-wielrijders op Rijks- karretjes over 30 K. M. Om 2 uur hegon de wedstryd voor onderofficieren en minderen die van hun eigen fiets gebruik maken. Morgenochtend bij «Groot Weede", aan den Hooglandscheu weg, «Meldereiten" met hindernissen voor miliciens; morgenmiddag de finale voor den wegwedstrijd van heden. Donderdagmiddag 2 uur bij de zoogenaamde «llertekopwedstrijd over 1 K.M., hinder- nisrijden, finales korte baan en uitreiking der pryzen. Als 't weer zoo mooi is als heden, is 't wel de moeite waard, de eind wedstrijden Donder dagmiddag te gaan bijwonen. Morgen beginnen de wedstrijden van de «Militaire Sport-vereeniging" en wel die voor het beste officiers dienstpaard met een af- standsrit Utrecht—Amersfoort—Arnhem 0 K. M. in ten hoogste 7 uur). Donderdag dressuurproeven op «Klaren- beek" bij Arnhem en Y'rydag jachtrit over 2 K. M. met 1 K. M. eimlwedloop bij «De Kabeljauw" op de heide bij YVolfheze. Ten bate van «Lieiiladigneid" zal Woens dag 12 October, des middags half drie, iu de Luthersche kerk hier een concert worden gegeven. Een stadgenoote, vroeger 3opraam-zangeres in hel quartet-Zalsrnan, en twee dames, leer lingen van Bram Eldenng, die reeds dikwijls in verschillende plaatsen van ons land klas sieke duo's met groot succes ten gehoore brachten, hebben hun welwillende mede werking toegezegd, terwijl een als zeer goede organiste bekende stadgenoote evenzeer be langloos de orgel-begeleiding op zich beeft genomen. Waar zóo uitnemende krachten zich in spannen voor «Liefdadigheid" is 't zeer te wenschen, dat zij de voldoening zullen hebben, zeer velen te doeu genieten en «Liefdadig heid" op die wijze krachtig te steunen. Het jongste nummer van de «Middenstands bond straks het officieel orgaan van den «Nederlandsclien Bond van vereenigingen van den handeldrijvende»», en den industrieelen middenstand", voegt aan het in de vorige week reeds door ons meegedeeld communiqué omtrent de H. IJ. S. M.-coöperatie in liet officieel gedeelte nog slechts toe: «Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat liet plan bestaat in den boezem van het Hoofd bestuur, om een commissie te vormen (be staande uit het Dagelykseh Bestuur, de Com missie van advies en eenige leden van de Eerste en de Tweede Kamer) die de zaak in handen zal nemen ter definitieve afdoening''. Do vergadering van het Hoofdbestuur met den Raad van advies, waarin deze quaestie ter sprake wordt gebracht, wordt morgen middag te Amsterdam gehouden. Door den heer D. P. Hamers is aan den Park-opzichter W. Jagtenberg en de boeren vrouwen, die den boschbrand op 16 September hielpen blusschen, een belooning in geld ge- schoukeo. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. A., in dienst als machinist der H. IJ. S. M., tol f30 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, wegens onoplettendheid en door onvoorzichtig handelen de mogelijkheid van gevaar te hebben doen ontstaan door op 19 Mei in het station hier met een goederentrein door een onveilig afstaodsein te rijden, waardoor zijn trein bynu geloopen is op eenige stilstaande wag gons. De eisch, waarbij in aanmerking werd ge nomen, dat beklaagde reeds eenmaal wegens onvoorzichtigheid werd veroordeeld, was 8 dagen gevangenisstraf. De koopman W. K., van hier, die te Spaken burg een stuk zirik «vond" in een goot, is deswege gestraft met drie maanden. Gedeputeerde Staten hebben niet goedge keurd iie clausule in de Bouwverordening van Soest waarbij wordt bepaald, dat voor het sloopen van huizen de toestemming van B. en YV. noo lig is. De Raad besloot evenwel, die bepaling te handhaven en zal in honger beroep gaan. Bij den brand teu huize van den bier- huishouder aan den Veeuhuizerweg to Soest, waarbij het huis en de inboedel geheel ten prooi der vlammen werden, moet achteraf gebleken zijn, dat eenige vaatjes bier te zijn ontvreemd. Geholpen door het nachtelijk donker, was het aan V. d. Br. en gebroeders V. E. gelukt een paar vaatjes in veiligheid te brengen om deze ter gelegener lijd af te tappen. Door de ijverige bemoeiingen van den Rijksveldwachter Van Arnerongen is dit alles aim 't licht gekomen. De daders hebben bekend en zullen zich binnenkort daarover moeten verantwoorden. Een strpnge straf staal op het misdrijf diefstal bij brand. Drie moeilijke dingen zijn er in de wereld te loereneen geheim te bewaren, een be- leediging te vergeten, en zijn snipperuurtjes goed te besteden. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met liun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Het zou ons hoogst aangenaam zijn indien U ons een plaats in Uw blad afstond voor het volgende. By voorbaat onzen dank. Aas het I)ag. Bestuur van „Recht eu Plicht". Met belangstelling hebben wy Uw Inge zonden stuk in allo mogelijke couranten ge lezen en willen L' hierop even antwoorden. le. Vrij vervoer. Dit is reeds volgens U sinds onheuglijke tijden door de Maat schappij verleend en een weldaad voor het personeel. Ook voor den neringdoenden stand Of heeft een winkelier in Mantgum of Heer Hugowaard geen nadeel, indien wachteressen met huisgezinnen enz. in staat worden gesteld, hare koloniale waren te Amsterdam in de coöperatie verbruikszuak te koopen; benadeelt dus de Directie der H. S. M. niet direct door deze de plaatselijke neringdoenden? Hoevelen onder die winke liers kunnen weinig of geen klandizie missen om zich onder de tegenwoordige felle con currentie staande te houdenzij moeten vallen; hun huisgezin krygt gebrek en dat alles opdat de arbeiders en beambten der H. S. M., met salarissen van f1500 lot f3000 'sjaars, eenige procenten meer gegeven moet worden. Wie worden hier dus benadeeld do arbeiders der H. 8. M., die toch hun brood winning hebben, of de neringdoenden, die door hun toedoen den ondergang te gerauet gaai? Wat het vrije vervoer van waschgoe- deren met daarin zich bevindende versnape ringen betreft, daar zal geen handelsman iets tegen hebben laat iedereen zijn eigen wasch in eigen huis schoon maken. Dus heeren «Recht en Plichters", de strijd tegen vrij- vervoer geldt alléén vrij vervoer van de artikelen uit den cooperation verbruikswinkel naar de afnemers, niet tegen wasobgoede- ron, enz. 2e. Administratie door de chefs. Een nobele daad der Directie, volgens U, door betrokken ambtenaren in gelegenheid le stellen mee te werken tot krachtiger bloei der coöperatieen door hun behalve hun arbeiders jaarloon van f1500 tot f3000 nog een douceurtje, in den vorm van procenten, te geven. Hun toezicht een waarborg dat met aan particulieren geleverd worde? üf toezicht dat iedere arbeider en beambte wel lid worde der coöperatieve verbruiks-ver- eenigiug Zou het soms ook mogelijk zijn, dat hierdoor gedwongen winkelnering in verkapten vorm het hoofd opstak Is juist daarom de actie der Almeiosche Handels- vereeniging niet een weldaad voor het per soneel 3e. Het inhouden op de bezoldiging van het aan de coöperatie verschuldigde geld. Juist «Recht en Plicht", deze maatregel doet zien dat autocratische macht achter de scher men zit; de coöperatieve verbruiksinstclling mag geen kwade posten krijgen en geen verlies lijden, want anders is de te verwachten procenten-uitkeering laag en de leuze «lonns- verhooging" kon dan wel eens weer langs de lijnen klinken. Juist dit punt, grieft de neringdoenden het meest. Iedere winkelier is soms genoodzaakt, crediet te geven en is niet altijd in staat het achterstallige van onwilligen terug te krijgen, üf wil soms ook de Directie der H. JS. M. dezen maatregel tot de neringdoenden uitstrekken opdat ook dezen nog het achterstallige terug kunnen krijgen van wanbetalers? Dus is de actie der Almeiosche Handelsvereeniging niet in 't nadeel der arbeiders; zij verliezen ip hun loon, door intrekken der coöperatie, immers niets. Wel echter zullen andere arbeiders, iu dienst der neringdoenden, ernstig nadeel ondervinden door de daad der H. S. M. Gaat de winkelstand langs de lijnen der 11. S. M. gedeeltelijk ten gronde, of moet zij hare zaken inkrimpen, volgt daaruit dan niet direct, dat zijn arbeiders worden afgedankt en er bijgevolg broodsgebrek en armoede in die gezinnen komt Of acht «Recht en Plicht" dit niets. Welnu «Eén aandeelhouder" zal zich de handen dan wel eens wrijven mis schien zullen die ontslagen arbeiders, door broodsgebrek gedwongen, de loonen dei- spoorwegarbeiders doen dalen. «Recht en Plicht" uw gezichtskring blijkt klein te zijn. 4e. Subsidie van de Maatschappy. Zeker, dit is in alle opzichten prijzenswaardig, als steun V( or vak-cursus, muziek, bibliotheken, zieken- en ondersteuningskassen maar juist dat louter onderdeel, de verbi-uiksinstelling, getuigt niet «Recht en Plicht" zelf, dat het personeel alléén niet bij machte is, de ver- bi-uikinstelling mogelijk t« maken Met sub sidie dus die dit moet volvoeren, alweer de Directie, die direct de neringdoenden schade berokkent. Maai- och 1 in het oog van «Recht en Plicht" hebben die geen reden van bestaan, die aclittiende-eeuwscbe mensehjes,die woe dende kruideniertjes. De Twentenaren wenschen de humane ver-1 standhouding lusschen personeel en Directie niet te verbreken. Is deze soms alléén ge komen door de verbruiKsinstelling? De Twentenaren wenschen alleen op te komen voor hunne belangen, hunne huisge zinnen en zullen vastbesloten hunne actie doorzetten uitgedrukt in de Hengelosche motie: «Geen goederen te ontvangen of te doen vervoeren door haar, die haar zóo ernstig benadeelt". Daarom, neringdoenden en handelaren, sluit u vaster aaneen laat steeds luider uw protesten hoorengeen papieren protesten, doch stelt daden tegen over daud Ernstig en krachtig zij uwe actie. Allen een Het Bestuur der Ai.mei.osche Handelsvereeniging. Een ernstig woord iu 't belang van alle ouden van dagen. Landgenooten 'tZal U bekend zijn, dat sedert September 1900 een Bond bestaat, die zich tot taak heeft gesteld met alle wettige middelen't daarheen te leiden, dat in ons vaderland een wet tot stand kome, die alle Nederlanders vrywaart tegen broodsgebrek op den ouden dag. Die Bond is «De Bond voor Staatspensionneering op gericht 9 Sept. 1900 en Kon. goedgekeurd 27 Sept. 1902. Het doel van dien Bond is omschreven in art. 1 zijner Statuten, luidende: «De Bond voor Staatspensionneering be oogt liet tot stand komen eener wet, waarbij aan alle Nederlanders, zoowel vrouwen als mannen, op een nader bij bedoelde wet aan te geven leeftijd, recht wordt toegekend op een gelijk Staatspensioen, zonder premiebe taling; de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande of uog te heffen belastingen." En de Bond tracht dat doel te bereiken: «Door in alle standen, kringen en partij- groepen leden te werven, die het doel bij de vrouwen en mannen ingang trachten te doen vinden, door persoonlijk optreden en ijveren voor de zaak, die zij voorstaan." Sinds de oprichting hebben zich in 172 afdeelingen 12 200 en iu 37 Bonden en Ver eenigingen 10300, totaal 28500 vrouwen en mannen vereenigd, om op bovenstaande wijze het doel van den Hond te bereiken. Iu Mei jl. werd namens die allen aan H. M. de Koningin een adres gericht, en aan de Staten-Generaal een afdruk gezonden, waarin, uitvoerig toegelicht, gevraagd werd een dus danige wet spoedig iu het leven te roepen. Die allen zijn onderling gescheiden in men- schen van allerlei geloofs- en politieke rich tingen. Hoe ook overigens verdeeld, hierin zijn de leden van den Bond 't eens, dat ouder- domsellende een grove misstand is in ons gemeenschapsleven. En die allen geven bewijs, dat buiten elk partijverband om aan het doel van den Bond kan worden medegewerkt. Geen tijdelijke (verkiezings-) agitatie, maar een vreedzame strijd zal onze arme oudjes zegen aanbrengen! Maar nu is de verkiezings-aetie in aantocht, met al den aankleve van dien. Partyleuzen zullen worden gehoord, en de koninklijke mededeeling in de Troonrede, dat een wetsontwerp ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom aan de leden der Tweede Kamer zal worden aangeboden, doen vermoeden, dat de oplossing van dit vraag stuk een dier leuzen zal worden. En hoewel we weten, dat maar weinig van die leuzen, in zoo'n lijd aangeheven, het opheffen var? sociale nooden ten goede komt, ze zullen worden gehoord, en daarom achten wij Tgoed, nu werkelijk een wet op ouder domspensioen in aantocht schijnt te zijn, nog maals de aandacht van alle landgenooten op onzen Bond te vestigen. De Bond voor Staatspensionneei-ing dan vraagt recht op pensioen voor allen, omdat (zooals in vorenbedoeld Adres reeds werd gezegd): a. Niet alleen bij de loontrekkende werk lieden de vrees voor broodsgebrek op den ouden dag behoort te worden weggenomen, maar bij allen, niet het minst bij den midden stand. b. Omdat het dan zeker is, dat niemand wordt vergeten. c. Omdat oude vrouwen evenmin gebrek mogen lijden als oude mannen. Haar arbeid en hare roeping waren andere dan die van den man, maar niet minder waardig. Daarom zij ook haar pensioen op den ouden dag gelijk aan dat van den man. d. Omdat dat niet mag worden vergeten, dat de loontrekkende van thans niet altijd de behoeftige zal ziju op den ouden dag, terwijl zeer dikwijls de welgestelde de arme der toekomst is. e. Omdat door een pensioen voor allen elke gedachte aan bedeeling wordt wegge nomen. En waarom geen premiebetaling? a. Omdat de Staat nok thans reeds voor zooveel zorgt, dat alle Nederlanders ten goede komt, en waarvoor particuliere krachten te kort schieten. Ook voor dat alles wordt geen premiebetaling gcëischt. b. Omdat bij een pensioen zonder premie-

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2