immwm Laatste berichten. Advertentiën. van G. NIJHOFF, Gemengd nieuws. tot versterking der middelen, ware het niet, dat onder de Ontvangsten posten kunnen ligureeron welke tot dusver niet voorkwamen. Daardoor is het ook moge lijk geweeet, te woekeren met de Inkomsten soodal de BagrootiDg kloppend kou worden gemaakt zonder versterking der middelen. Dit was echter een beel kunststuk, aangezien 1904 het moeilijkste jaaT is. Spr. vertrouwt echter, dal nu teveus het evenwicht is gevonden, óok omdat de verloting weer komt, welke voor 1904 werd geraamd op f400, doch opbracht 1780, een geduchte meevaller. Blijkt het mogelijk, ook in 1905 een soort vasten post te scheppen uit .verloting", dau kan de school ook volgeude jaren bestaan zonder versterking der middelen. Immers het Bestuur ziet het geval niet in, dat do school moet worden uitgebreidsy voor ziet thans in de behoeften zoowel van de Gemeente Amersfoort als van de omliggende Gemeenten. Moei se evenwel uitgebreid, dan zullen de autoriteiten ook vnn elders een subsidie dieucu aan te bisdon. En juist het subsidie van de buiteu-Gemeenieo vormt slechts een zeer kleinen post onder de In komsten. liet Bestuur zou er dan ook verre de voorkeur auu geven, dat de school werd gehouden gelijk ze thans is: immers aan dergelijke subsidies worden steeds voorwaarden verbonden, die niet altijd in overeenstemming zijn met bet belaug der school. Wal de Uitgaven betreft, is de post .Salaris" iets minder doordien enkelen van bel personeel pas aan vangssalaris geuieten; andere posten lijn iets tiooger door periodieke verhoogingen. De huishuur voor den Concierge is vervallen nu hij een eigen woning betrok, die zeer soliede is gebouwd, aan alle eischen voldoet en slechts ISO boven de raming kostte, om dat de jongens niet allen arbeid konden verrichten en bijv. voor het klimwerk hulp van den aannemer noodig maakten. Het totaal der Uitgaven is geraamd op f 18 058.33, bet zelfde bedrag als dat der InkomsteD. Onder die Inkomsten, komt na de subsidiën van Rijk, Provincie en Gemeente, voor de contributie der 197 leden. Wat de bijdragen der buiteu-tiemeeuten betreft, heeft Xijkerk haar subsidie teruggebracht van f105 tot f06, doch dit komt wel tereent, omdat het Gemeentebestuur de inlichting gaf, dat de oudera der overige leerlingen zelf voldoende gegoed zjjn om hooger schoolgeld te betalen. De verkoop van oud materiaal, welke buiten de stad geschiedt, ie wederom geraamd op f 200. Daar niemand nadere inlichtingen vroeg, bracht de Voorzitter nog de rentelooze leening ter sprake, welk geld sedert twee jaar is beschikbaar gesteld en lhans aangesproken voor den bouw der Conciërge woning. Een deel is gerestitueerd en de overige hoopt het Bestuur te delgen uil den post „verloting" zoodat de vereeniging weldra geheel van die schuld ontslagen zal zijn. Tot leden der Commissie tot nazien van de Reke ning en verantwoording over 1904 werden alsnu aangewezen dt heerenJ. C. J. Pels Riioken. J. H. C. F. Teer?» a A. M Tromp van Holst; tot lid plaatsvervanger de heer J. C. van der Meer. Hierop werden herkozen als Bestuurslid de heeren A. E. Hoekstra en A. F. Q. Arnold en gekozen tot Bestuurslid de heeren G. Blok (Achter't Oude Stad huis) en C. Prins Jr. (Beekesteinscbe laan). Mochten laatstgenoemden de beuoeming niet aannemen, dan zullen de vacatures lijdelijk onvervuld blijven. De Voorzitter deelde hierop mede, dat punt 5 der agenda, mededeelingen van het Bestuur, zoetjes aan vervloeid is bij zijn inleiding en deed nu rond vraag. Een der leden drukte er zyn leedwezeu over uit dat hij, Tweédeu Puaschdag de tentoonstelling be zoekend, geen loten tneer kon koopeu. De Voorzitter antwoordde, dat meer bezoekers zyn teleurgesteld en dat het Bestuur zal trachten, dit voortaan te voorkomen. Ditmaal werden de loten geplaatst door de leerlingen indien het geen schade doe' aan den verkoop zulleu voortaan wellicht loteu worden terug gehouden tol de tentoonstelling zelve. Prof. Kenuinck wilde een huishoudelijke vraag doen en wel deze: vonden allen, die na volbrachte studie de school verlieten, een goed heenzomen, dat is een goede plaats, en voldoen zij aan huu patroon Spr. heeft weieens hooren zeggon, dat op den winkel, iu de praciijk, bun handen verkeerd staan als zij geheel ander materiaal te verwerken krijgen dan waaraan zij in de school werden gewend. De Voorzitter antwoordde, dat de statistiek dienaangaande feitelijk eerslaan het einde des jaar» kan worden opgemaakt, doch dat intusscben reeds doorloopend wordt geïnformeerd. Van een deel der jongen» is reeds een en ander bekend, doch van een groot deel, die van buiten de stad, weet men nog niet alles. Dit is echter zeker, dat allen reeds nu hun brood verdienen. Het aanvangsloon is echter niet) zóo groot, dat de jongens zich aanstonds reeds geheel en al kunnon bedruipen. De werkgevers hebben deze jongens heel gaarne, doch kunnen hen onmogelijk aanstonds ten volle betalen, vandaar dat er weinig buiten de stad gingen. Natuurlijk is de overgang van de school naar de practtjk zeer groot, als ik ook de leergang in de school zooveel mogelijk in overoensten gebracht met de practyk. Intusschen worden de tchool nimmer gezet aan het afwerken of 0 kozijnen te gelyk, wat in den winkel weieens gebeurt. Vanéén patroon vernam het Bestuur, dat de jongens buitengewoon zijn meegevallenvan een anderen hoorde het, dat z.j zoo langzaam werken. Zy hebben trouwens geleerd, goed te werken dat vlugge werken komt wel, als zij maar wat meer routine hebben. In het volgende Jaarverslag zal een zoo uitgebreid mogelijke statistiek hierover voorkomen. Ook de nieuwe Directeur, die pas zijn functiën aanvaardde en de jongens tiet kent, informeert trouw naar hen. Klachten zijn nog tiet ingekomen. Niemand meer het woord verlangende, werd hierop de vergadering gesloten. De plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. houdt Dinsdagavond een openbare vergade ring waarin Henriette Roland Holst zal spreken over »De politieke toestand". Donderdagmiddag twee uur vingen l>y „het Her tenkuis'' de eindwedstryden aan van de militaire wielryders van het 5e regiment infanterie, meern allen miliciens van de jongsto lichting. De wedstrijden begonnen,gelyk we reeds meldden, Woensdagochtend met een wegwedstrijd over 30 K. M. voor milicien-wielrijders en een zelfde voor onderofficieren en minderen die hun eigeu karretje Leryden en werden Donderdagochtend voortgezet door dépêche-rijden met hindernissen voor miliciens, terwijl des middags voor beide categorieën éen een wedstrijd werd gehouden over 1 K M., Dog een wed strijd iu hindernisrydan en de finales korte baan plaats hadden. Met het zeer eenvoudige materieel een soldaat kan zoo heel veel maken van exercitie-lijntjes, een stok, wat bordpapier, vlaggedoek en wat groen was het terrein weer aardig versierd. Zelfs was er ditmaal een eerenboog verrez'n en ook liet weder hield sich oneindig beter dan de beide vorige keeren. Er waren dan ook nu heel veel officieren met bun dames en, behalve de iroep, die vrij van dienst bad, ongewoon veel kijklustigen. De stafmuziek vroolykte het immer aardige fet>9ije op. Rond half vyf werden door majoor J. H. van tier Burg namens den regiments-commandant de pryzen uitgereikt. ZHEd.Gestr. wees o. a. op het groote nut der be oefening van desen tak van sport, nog gebleken by de jongste manoeuvres toen de milicien-wielrijders zeer vlug en goed berichten overbrachten, liet ver band met andere troependeelen onderhielden of puuleu in het voorterrein bezetten. Hoogst aange naam was het bem, te kunnen constateeren, dat de jonge milicieus 4 pryzen behaaldeu iu den race over SO K. M, 6 in den hinderniswedstryd en 5 Id dien op de korte baan. Wat zy praesteerden, danken zij voor een goed deal aan hun yver, bij dc opleiding betoond, maar zeker ook aan luitenant J. Kooiman en de officieren au onderofficieren die dezen bij de instructie ter zyde stotidan eu wieu de majoor daarvoor dank ztkle terwijl bij hun hulde braeht voor hel ondanks de kleine middelen zoo welgeslaagd feestje. Met een voor ieder toepasselijk woord werdou nu de pryzen uitgereikt. De uifslag was deze Wedstrijd 30 K. M. onderofficieren: le prijs serge ant-instructeur Naarding, 2e pr. sergeant-instructeur Derogée, 3e pr. sergeant Gaillard, le pr. sergeant Van Roetum alle geldpryzen. 30 K. M. milicien-wielrijders: le prijs Vau der Hof, 2e pr. Kraaikatnp, 8o pr. Timmers, 4e pr. Rijer, Overbrengen berichten korporaals eu minderen le prijs De Jonge, 2e pr. Jaosen, 3e pr, Visser, 4e pr. Ruiter, 5e pr. Holthuis. 1 K. M, onderofficieren: le prys sergeant Gaillard, 2e pr. Naarding, 8e pr. Vau der Sluis, 4e pr. serge- aut-majoor Thone, 5e pr. sergeant Leeuwenstein, 6e pr. Swaagitra. 1K. M. milicien-wiel rijders le prijs Kraaikamp, 2e pr. Kooiker, 3e pr. Jansen, 4e pr. VaD den Berg, 5e pr. Timmers, 6e pr. Boomer. 1 K. M. korporaals en minderen op eigen rjjwiel: le pr. mil. Nieuwenhuis, 2e pr. korp. Richard. liiudernisryden (laDgs cbampagne-flesschen, voet- banjes en over drie losliggeude, zeer smalle plankjes) le prijs Nieuwenhuis, 2e pr. Van den Berg, 3e pr. Richard, 4e pr. Timmer, 5e pr. De Kruyf.alle deze kunstvoorwerpen, enz. Na afloop der prysuitdeeling werd van de geheele opleidiugsklasse een photographische groep opge nomen. Bij den gister geëindigden driedaagschen wedstrijd voor het beste officiers dienstpaard, gehouden door de ^Militaire sport-vereeoi- ging'', hebben officieren uit dit garnizoen vier van den tien prijzen behaald. Luitenant J. H. van Reede won den 1 sten, ^luitenant Beerninck den 2denj, luitenant G. J. A. A baron Van Heemstra den Gden, luitenant G. J. Maris den 7den en luitenant M. I. Looyen den 8sten. Bij eenigszins gunstig weder zal de A. V. V. «Quick" op haar terrein aan den Leus- derweg zich morgen meten met «Be Quick" uit Zutphen. Het tweede elftal van »U. D. 1" grat naar Utrecht om het tweede van «Hercules" te ontmoeten. De Amersfborlsche club «Hollandia" speelt te Utrecht tegen «Door Oefening Sterk". mishandelen - hetgeen nog Bestuurder, paard en kar vvareu spoedig zonder aanzienlijk letsel weer op den vasten wal gebracht, doch de suiker bleef welkom voedsel voor de vischjes. Het bouwen der wagenloods ten behoeve van den Gemeente-reinigingsdienst op «Ma Retraite" is thans gegund aan den minsten inschrijver, den heer L. van den Berg, te Hoogland, die f700 besopide. Bij de Donderdag door den Intendant der Nieuwe Hollandsche waterlinie gehouden aanbesteding voor de levering van ligstroo ten behoeve van het garnizoen Amersfoort werd ingeschreven door: A. van den Hoek voor l'38.l.K) en de firma H. Gerritsen voor f38.50 per duizend K.G. Bij de gisteren ten Garnizoens-bureelë hier gehouden aanbesteding voor de levering van aardappelen voor het garnizoen in het tijdvak van 1 November 1904 tot 31 Mei 1905 werd ingeschreven door: A. van den Hoek voor f2.74, Joh. Meijer f2.71, Jan Meijer f2.69 en A. Wagenaar f2.68 allen hier en door J. Dieterhof'. te Deventer, voor f2.18. Te Utrecht besomde men van f2.88 tot f2.73 per H.L. De leveringen werden onder het gewone voorbehoud gegund aan de minste inschrij- Men seint ons, dat onze stadgenoot G. Wassink heden met 1'18675 minste insein Ij ver was voor de beklinkeriiig van de Toren laan in het Gooi. Ten eiude het veelvuldij vau dieren tegen te guau dagelijks voorkomt verzoekt de 2e Secretaris der afdeeliug Gooi- en Eum- land van de „Ned Vereeniging tot Be scherming van dieren", wonende aan de Utrechtsche straat no. 35, allen, die van zoodanige mishandeling getuige zijn ot zulks vernemen, hem mondeling of schrif telijk daarvan kennis te willen geven, teneinde daartegen maatregelen te kunnen nemen. De Begrooting voor 1905 van de Gemeente Baarn wijst in ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van f128 725. Evenals in 1904 zullen geheven worden 20 opcenten op de Personeele belasting en een Hoofdelijke om slag van 0.6 ten honderd, met een geraamde opbrengst van f24000. Met de verbouwing der Gereformeerde kerk te Baarn is men zoover gevorderd, dat zij hoogstwaarschijnlijk Zondag 16 October in gebruik genomen kan worden. Bij de gister door de Genie te Arnbem gehouden aanbesteding van het bouwen van een kazerne te Ede werd ingeschreven als volgt: J. van Braak, Apeldoorn, f337 800; De Gléeourt, Nijmegen f345 700; Herderen Rolle, Zwolle, f348 800; T. Eybers, Apel doorn, f350 000 Gales, Apeldoorn, f352000; Opzoomer, Nijmegen, f352 450; J. van Burk, üosterbeek, f353781 Wevers, Tilburg, f35:000; Fokker, Tilburg, 1357 000; Ipen- burg, Botterdam, 1358 500; Knoops, Nij megen, f359000; Eckart Assen, f361400; Jansen, Velp, f363 400 Teunissen, Nijmegen, f364000; A. Geldens, Nijmegen, f364800; W. van Leeuwen Jr., Rotterdam, f308 400; Wardenier en De Ruiter, Arnhem, f369 000; Vreezen en Wassink, Arnhem, f373000. I Het kazerneinent voor de bereden troepen j zal kosten f9.0 000. dat de veestapel belangrijk is toegenomen. Dit wonder wordt toegeschreven aan de teelt van kunstmatige" koeien. Hiertoe neemt men een oude koe, uitgeput door bet kalven, plaats haar in oen warmen, donkeren stal en voedt haar met pulp, lijnkoek, oud brood enz. Het arme dier wordt dan waterzuch tig, maar heeft in ruil voor die weldaden emmers vol melk. Doch welke melk 1 In de «Ned. Sport" richt tnr. H. C. übreen, te Heemstede, een oproep tot alle vrienden van den nu 58-jarigen August den Domme. Deze bij velen bekende clown, wiens eigen lijke naam Schuitenvoerder is, is aan lager wal gpraakt. Na het spoorwegongeluk in Duitschland, dat de troep van den circus Carré overkwam, liet zijn gezondheidstoestand hem niet toe, als «August de Domme" verder op te treden. Zijn vrouw is na dat ongeluk steeds zeer ernstig zenuwziek. Hij begon nu met de voor hem zeer ruime middelen, die hij des tijds bezat, een café te Amsterdam dichtbij den circus, waar hij zich zooveel lauweren nad verschaft. August, die zoo'n voorspoed had gehad in den circus had hier niets dan tegenspoeden, zoodat hij na eenige jaren met groote verlies deze zaak moest verkoopen. Hij vestigde zich loen in een café te Haarlem, waar het hem wederom niet voor den wind is gegaanhet werd steeds erger, totdat hij, ten einde raad, in Augustus zijn faiiissemtnt moest aanvragen. Na afioop van het faillissement zal hij, die 't gansche Nederlanden publiek vermaakte, niets meer bezitten en niet weten op welke wijze den kost te vinden. In overleg met den Rechter-Commissaris in het faillissement, doet nu genoemde advocaat, die curator in het faillissement is, een oproep om hem ten be hoeve van het levensonderhoud van het echt paar J. S. Schuitenvoerder een gilt te zenden. Een gift, onder die uitdrukkelijke voor waarde gedaan, is niet voor beslag vatbaar. Hij was «een als heer gekleed persoon" van 17 jaar en zjj was een inaagdelijn, dat even zestien zomers op dit aardsche tranen dal had rondgeloopen. Zijn ouders hadden «neen" gezegd, tout court, en de hare zouden haar «net zoo graag naar 't kerrikhof zien dragen", gelijk dit in onvervalscht Haarlemsch idioom te zeggen gebruikelijk is. Maar «ze konden gescheiden niet leven en hadden elkander zóo lief', dat ze «te samen en in vereeniging" op reis trokken, verre van hun booze ouders. Intusschen, reizen kost geld, vooral als je met je tweëen benttwee spoorkaartjes, twee hotels, twee dinersalles dubbel. En jongeluiden van samen nog niet ten volle 33 jaar zitten gewoonlijk niet zóo dik in hun was, Zoo geviel het, dat alras eenige velletjes postpapier en wat beduimelde euveloppes moesten worden ingeslagen, uit den verkoop waarvan het vertoef in een obscuur loge- mentje zou worden bestreden, Toen liepen ze TrPidén kijker en de be moeizieke politie mengde zich in 't geval, ondervroeg de vluchtelingen en hard als zij is stelde zij hen op transport naar de wederzijdsche ouders en maakte zóo een voorlonpig einde aan de idylle, want hun laatste woord was: «We trouwen tóch". Wel jammer, dat niet bet meisje naar de ouders van den jongen man en deze naar zijn aanstaande schoonouders is geleid. 't Ware een kostelijke stof geworden voor een roman met verzoening en ze krijgen elkaar. j Men schrijft ons uit Soest: j Eindelijk is lang gewenschte samen - I werking tusschen Hervormden en Ge- I reformeerden betreffende het Christelijk ouderwijs tot stand gekomen. Nabjj de halte Soestdijk is reeds een stuk grond voor een nieuwe school aangekocht en belangrijke giften vau f 1000, f 100, f 50, enz. zijn toegezegd. Zoo spoedig mogelijk zal met den bouw der bijzondere school een aanvang worden gemaakt. „Ondank is 's werelds loon" is wel het spreekwoord bij uitnemendheid voor hen, die zich 't lielst heelemaal onthouden van weldoen. Men telephooueert ons: De Correspondent van het «Handelsblad" te Batavia seint aan zijn blad: De iutocht van den Gouveneur-generaal Van Hcutsz heeft zonder incidenten plaats gehad. Er waren weinig menschen. De over gave van bestuur geschiedde binnenskamers. De audiëntie was druk bezocht. R E C LAME S. I5 regels f 1.25; eiken regel meer f025. De voerman R. had hedenochtend het ongeluk, met paard en kar, waarop nog wel zeven balen suiker waren geladen, aan den Grootea Koppel te water te ge raken. We ontvingen no. 17 van het „Natio naal weekblad, beoogende maatschappe lijk welzijn", dat óok werd toegezonden aan alle leden van du Tweede Kamer der Staten-Generaal „om te dienen als afdruk van het aan die Kamer verzonden adres van fabrikanten, grossiers, agenten en winkeliers iu schoenen en andere lederfabrikaten, schoenmakers, leerlooiers eu handelaars in leder of schoen makers- fournituren" tegen het ontwerp-tarief van invoerrechten. Voor belanghebbenden ligt het te onzen bureele ter inzage. Het Nationaal Bureau van Vrouwen arbeid verzoekt aan hen die zich tot het Bureau wenden, dit bij voorkeur schrif telijk te willen doen, te adresseeren „Aan het Nationaal Bureau van Vrouwenar beid, VGravenhage", zonder daarby den naam van een der ambtenaren of het persoonlijk huisadres van dezen te noemen. Het verbruik van koemelk is in Frankrijk in de laatste jaren verdrievoudigd, zuader Bloklandstraat 6, b/d Christelijke school. Inrichting voor alle soorten BINDWERK BROCHEER- en CARTONNAGE-WERK. EN CA DREM ENTS. Het onderhouden van BIBLIOTHEKEN en LEESGEZELSCHAPPEN. Verder alles wat tot het vak behoort. Aanbevelend, G. NIJHOFF. Stoom Zuivelfabriek Nijkerk. ■HEI,K-SALON AKNilEMSCHE WEG 40. Mtekieivrije Melkproducten onder vaste controle van dun heer W. A. VAN DKN BOVENKAMP. Tweemaal daags aan huis bezorgd MELK per Liter 1*0.08. per glas f0.05 KARNEMELK f0.03 per Liter. ROOMBOTER f 1.40 per K.G. BIEREN en ALCOHOLVRIJE DRANKEff. THEEHANDELAREN te dorinchem fiebben de eer te berichten, dat hunne bekende THEESOORTEN, afgewogen in pakjes van 1, 2.J en 5 Hectogrammen, te Amehsfoort uit sluitend verkrijgbaar zijn, bij Mcj. do wed. J. van OMMEN-Ockhulsen Langstraat F 54.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 6