Dinsdag 4 October 1904. No. 5561. 54e Jaargang. Feuilleton. F1BMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. trance per post 1.15. Advertentiên 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclatres 15 regels4.25; eikei-egel meer 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte, bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiên van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Amersfoort in 1903. ui. De Gezondheids-commissie volgens art. 23 der Gezondheidswet voor deze Gemeente in gesteld, bestond op 1 Januari 1903 uit de heeren; D. van der Werf, Voorzitter; mr. J. Heyligers, (aftredend 1904), L. F. Boekelman (1.108), dr. II. VV. Schreuder (1904), W. A. van den Boveukamp (1907), VV. G. Klomp (1906) en C. Prins Gzu. (4906), leden; mr. W. U. Caudri, Secretaris. Het volgens rooster aftredend lid L. F. Boekelman werd bij besluit van den Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van 11 Juni 1903, no. 1 A herbenoemd. In de samenstelling der Commissie kwain derhalve geen verandering. Als bode fungeerde H. van Manen. Behalve door adviezen, bij de betrokken Inspecteurs der Volksgezondheid op verschil lende onderwerpen ingewonnen, werd de Commissie in zake vee- en vleeschkcuring voorgelicht door den heer W. H. van Ilaselen, Ryks-veearts te Amersfoort. De gewone vergaderingen werden behou dens na te melden uitzondering, bij, voltallig heid der leden gehouden in het Raadhuis op 9 Januari (afwezig de heeren mr. Heyligers en dr. Schreuder), 13 Februari, 13 Maai t, 2 April (afwezig de beer Klomp), 8 Mei, 4U Juni, 10 Juli, 14 Augustus (afwezig de heeren dr. Schreuder en Van den Boveukamp), 11 Sep tember, 9 October (afwezig dr. Schreuder), 13 November en 11 Decemher. Verder hadden bijeenkomsten der Com missie plaats op 28 September, 5 en 19 October en 5 November ter vaststelling van een advies op het ontwerp-Bouwverordening, nadat dit in eenige sub-commissic-vergade- ringen was voorbereid. Drie dezer bijeenkomsten werden tevens bijgewoond door den heer Inspecteur dei- Volkshuisvesting. Den 43en Februari werd een buitengewone openbare vergadering gehouden ter vast stelling van het verslag over 1902 (atwezig de heer Klomp). Van de Inspecteurs der Volksgezondheid woonde de heer Wenting de vergadering bij op 13 Februari, 13 Maart, 8 Mei, 40 Juli, 14 KOLONEL RANN0CK. Uit de Herinneringen van een Londmsch detectieve 4.) „Dei te beter, mevrouwmaar ala bij in om be reik was, zoudt u een vriend kuuuen zenden, mij bijvoorbeeld, die hem kon gaan verzoeken, een eind te maken aan dit praatje en te verklaren, dat u niet met hem op reis is geweest. Dat kan hij niet wei geren ofschoon hij dan de andere dame wel zal moeten noemen. Het is iuderdaad een heel moeiljjk geval." „O! 'tZou me heel wat tvaird wesec, te vreter, wie dat schepsel is, dat xóo op me gelijkt, dat ver schillende personen uit onze wereld verklaren mij te hebben gezien." „Weet u soms of u een dubbelgangster hebt?" „Voorzoover ik weet, nietdan had men mg toch wel eeDs op haar attent gemaakt." Mr. Hardiug keek haar even aan. Neen er ware.i weinig vrouwen als zij met zulke mooie oogen, zulk prachtig baar, zoo'n expressief gelaat, zoo'n majes tueust gestalte. „Ik meen, mevrouw, dat onze eerste «n gewich tigste stap moet sgn, uit te vinden wie de dame is, die men bg vergissing voor u heeft aangezien'', zeido bij eindelijk. „Ja, ja, natuurlijk" viel lady Perivale hem levendig bjj. „Zoudt u dat willen doen?" M'tSpijt me, mevrouw, u te moeten zeggen, dat ik dat met doen kan maar in dergelijke delicate ge vallen heb ik dikwijls gebruik gemaakt v n de diensten van ten zeer schranderen detectieve, dien ik u vrjjelgk durf aanbevelen. Als u mr, Faunce alles meedeelt wat u weet, óok omtrent de gewoonten enzoovoort van den heer Rauuock, dan inaak ik me sterk, dat hg licht in uw zaak zal brengen; 'lis juist iels voor hem." „Zou hjj hedenavond nog hier kunnen komen?" informeerde lady Perivale. „Wel, ik zal hem telegrafeeren zoodra ik van hier ga. Als hg maar ie Londen is; anders zult u reu paar dagen moeten wachten." „Niet te lang, hoop ik. Ik verga van ongeduld, Augustus en 11 December; dr. Cuebfcgb up 2 April en 20 Juli; dr. Hamburger op 10 Juli. De heer VV. 11. van Haselen diende van advies in de vergaderingen van 2 April en 41 December. Voor het jaar 1903 werd geen Begrooting door de Commissie ingediend. De gemeen telijke toelage in bestrijding der onkosten werd door Gedeputeerde Staten gesteld op f tOl). Het salaris van den Secrelaiis werd daarbij bepaald op I 660, waarin dus door de Gemeente f200 werd bijgedragen. De rekening over 4903 wei d nog niet vast gesteld; die over 4902 wijst f23.836 voor inrichtingskosten der Commissie aan, benevens i'47.675 als salaris van den Secretaris, welke sommen overeenstemmen met die, van «le Gemeente over dien tijd ontvangen. De Rijks bijdrage over dat tijdvak (6 October—31 December) kan eerst verantwoord worden in de rekening over 1903. He algemecnt! toestand der volksgezond heid is gunstig te noemen. Overiieersehende ziekten deden zich niet voor; besmettelijke ziekten vertoonden zich sporadisch, terwijl geen algemeene ontstaansoorzaak daarvoor was aan te wijzen. Voor de gezondheid schadelijke bedrijven worden in deze Gemeente niet in buitenge wone» mate aangetroffen, terwijl zij, voorzoo ver na te gaan, geen zichtbaar schadelijken invloed haddenevenmin werd «lie waarge nomen van zulke bedrijven buiten de Ge meente beoefend. Over het algemeen is het met den afvoer van vuil- en menagewater bij de meeste oudere woningen, die zoowel in de oude stad als buiten de singelgrachten werden gebouwd, vóórdat van Gemeentewege de band gehouden werd aan dit belangrijk onderdeel der Volks huisvesting, nog treurig gesteld. Ook de bestaande regelingen echter treffen niet altijd doel, zoodat onze Commissie een enkele maal geen voldoende hulpmiddelen had om de noodige verandering door te drijven. Een belangrijke verbetering werd voorgenomen bij de huizen der zoogenaamde Bouwmaat schappij, nabij den Arnhemschen weg, die geen of onvoldoende zinkputten hebben, zoo dat het terrein om die perceelen door op hooping van vuil water onbegaanbaar is en verontreinigd wordt. De Gemeenteraad be- uir. Harding. Maar kunt u uien voor me doen Kan ik geen aanklacht indienen?" „Zooals de zaak nu ligt, Diet, Was u in betrekking of weigerde men u een betrekking omdat men iets dergelijk onzinnigs van tl bad uitgestrooid, dan wel dan zou de Jury u wel helpen insar u kin ze uiet helpen, te meer omdat het slechts een los praatje is en u geen enkel bewgs hebt." „Dan is de wet toch wèl eenzijdig, mr. Hantiug, dat ze een loonlrekkeude geeft wat ze mij weigert". De advocaat was zoo wijs, hierop niet in te gaan en zeide vriendelijk, terwijl hij opstond om heen te gaan „Ala mr. Faunce hier is geweest, kunnen wo mis schien wat meer uitrichten". Toen mr. Faunce juist een week later uit Wcenan terugkwam, voud hij met het telegram vele spoed- brieveu van lady Perivale. Miss Roduey bad bij haar vriendin gedineerd en zg slurpten juist bun mokka toeu de detectieve werd aangediend. „Kan ik hom hier laten, Suzy", vroeg lady Peri vale, „of ben je bang voor een detectieve?" „B.ngWel neen, Grace; alleen vind ik hel vree- seljjk dom vau me, dat ik niet veel eerder aan hem heb gedacht". De bottelier diende plechtig mr. Faunce aan, een heer van middelharen laeftjjd niet een zeer intelli gent uiterlgk. „Neemt u plaats, mr. Faunce" zei lady Perivale. „Ik hen zeer blij u te zien. Voor miss Rodney, mijn intiemste vriendin, heb ik geen geheimen". Faunce boog even voor miss Roduey en ging toen zeer bedaard zitten buiten den kring van het licht. „Ik moet wel beginnen, mevrouw, met mij te ver ontschuldigen dal iz eerst nu kom; pas een uur geleden, laudde ik te Dtver en d»*r uw brieven me nogal dringend toeschenen, haastte ik me hierheen". „O, al ware u te middernacht gekomen. Maar misschien hebt u nog niet gedineerd; mag ik u ielB laten brengen V' „Dank u zeer, mevrouw ik at op de boot. Waar om liet u mij roepen, als ik vragen mag? U neemt mij uiet kwaljjk, dat ik niet nog meer lijd laat ver loren gaan Lady Perivale vertelde hem nu alles en Faunce luisterde met gespannen aandacht naar elke klei nigheid. sloot, in den Anibernschen weg een riool aan te leggen, waarop die buizen zouden kunnen aansluiten, welk riool reeds in Juni 1903 voltooid was. Echter bad onze aan schrijving aau de eigenaars tot aansluiting nog geen resultaat, zoodat de zaak langs wettelyken weg baar beslag zal moeten krijgen. Aan een klacht over slechte rioleering van perceelen aan de Aldegondestraat werd doei' de eigenaars voorloopig tegemoet gekomen. Gebrekkige rioleering, met daaruit voort vloeiende schade voor aangrenzende eigenaars, werd geconstateerd bij een perceel in de Langestraat (kadastraal Sectie E., No. 4274); verbetering stuitte af op onwil van den eige naar. zoodat dit euvel civielrechtelijk uit den weg moest geruimd worden. Naar wij ver nemen, is bij schikking, althans voorloopig, in den toestand voorzien. Eveneens werd gebrekkige afvoer waar genomen bij huizen Achter den Luiaard, grenzende aan Beekeslein; de eigenaar is gewillig, verbetering aan te brengen zoodat deze binnenkort mag verwacht worden. Ergerlijke verontreiniging wordt veroor zaakt door slechte rioleering der terreinen gelegen om het perceel Lieve Vrouwe-kerkhof 4. Dit gebrek, ter kennis van Burgemeester en Wethouders gebracht, kan door onder linge samenwerking «Ier eigenaars zeer ge makkelijk verholpen worden, zoodat ook hier voorziening te wachten is. Een klacht werd ingediend over een nieuw gebouwd perceel aan de Van Oldenbarne- veldlaan, waai de bewoner een onhoudbare» stank opmerkte en derhalve fouten in de rioleering vermoed werden. Bij inspectie bemerkte onze sub-commissie niets van dien stank, terwijl de leidingen, vcorzoover zicht baar, alle uitstekend warende Commissie meende daarom, dat verder onderzoek naar mogelijk ondergrottdsche fouten niet op baai- weg lag, doch wel op dien van huurder of verhuurder en deelde deze opvatting mede aan den Burgemeester, door wien deze klacht aan ons oordeel was ouderworpen. Up een door den Gemeenteraad voorge nomen overneming van het Rijksriool in den Leusder- en Arnhemschen weg dienden wij van advies. Mits voorzien werd in voldoende afwatering in de Beek en zekerheid verkregen werd over den aard van het uit de Intan- Dergelijke persoonsverwarringeu waren hem niet vreemd. Hoe dikwjjls had hij ze al iu ziju lauge praktijk ontmoet vooral bij echtscheidingen, die ge provoceerd werden. „Mr. Harding heeft volkomeu gelijk, mevrouw" zeide hij eindelijk. „We moeten beginnen met uw dubbelgangster uil te vinden". „Zal dat heel moeilijk wezen, mr. Faunce vroeg lady Perivale. „Dat valt nog niet te zeggen, mevrouw, maar het zal tjjd en geld koateu". „O, op geld behoeft u uiet te zien. Dat is al wat ik bezit" antwoordde lady Perivale en ze voegde er met iels in-droevigs iu haar stem aan toe: „Ik beb geen vader of broeder, die mijn partij kan opnemen. Al wat ik heb, is geld." „Dat is nog waarlijk zoo'n slechte hulp uiel, me vrouw" meende Faunce. „Eu als gij dat meusch gevonden hebt, wat zou ik dan kunuen doen? Mr. Hardiug zegt, dat ik geen actie kan instellen wegens beschadiging van goeden naam omdat verbeeld u omdat ik geen loontrekkende beu en dus voor mg verlies van goeden naam uiet is verlies van mijn betrekking". „Wel, u zoudt toch een actie wegens air aadschrift kunnen instellen". „Ja, maar er is geen smaadschrift over me ge schreven". „Weet u dat zeker?" „Zeker? Neen, alle couranten heb ik natuurlijk niet gelezen". „Dan moesten we beginnen met een guinje to zenden aan het l'ers-bureau van Clipper Sons, die dan wel voor u zullen lezen." Lady Perivale haastte zich, hun een briefje te schrijven en dit to doen bezorgen en vroeg toeu: „En als er nu eens iemand zooiels over me bad geschreven, wat dan „Wel, uw zaak zou dan voor een Jury komen uw dubbelgangster zou dan iu bet geluigenbankje kuuuen komen en moeten verklareo, dat zij de reis- gsnoote is geweest vau kolonel Rannoek eu u zoudt zoodoeude volkomen gerehabiliteerd zijn". „Ja, dat zou 'tzeker; maar als er uu geen schot schrift bestaat, wat dan?" „O, maak u daarover niet ongerust tve zoover zjjn, bestaat er een schotschrift' „Pardon, ik begrijp 11 niet". „Ocb, mevrouw, laat u dat maar gerust over aan terie-kazernes door dit riool af te voeren water, vereenigden wij ons geheel met het voorgenomen plan. Nog werd met Burgemeester en Wet houders gecorrespondeerd over de wensche- lijkheid om verbetering te brengen in den toestand der spoorsloot bij den Utrechtschen weg, om de puinstorting in de grachten te beperken, om de ophaling der faecaliën langs de huizen vroegtijdiger te doen geschieden, om den slechten regenafvoer op den Arn hemschen- en Soesterstraatweg te regelen, om de straatreiniging doelmatiger te doen plaats hebben, en om het publieke privaat nabij do St. Agathastraat, dat in vervallen staat verkeerde, te doen opruimen. Op al deze onderwerpen mochten wij toezegging ontvangen, dat zooveel mogelijk aan ons ver langen zou worden voldaan. Naar aanleiding van bij ons ingekomen klachten over stank, verspreid door mestver- verzamelingen, verzochten wij opruiming van mestvaalten achter verschillende perceelen in de St. Agathastraat, Achter het Uude Weeshuis, bij perceelen gelegen achter Beeke- stein en hij een perceel gelegen aan de Lieve Vrouwestraat. Eveneens werden enkele var kenshokken en hondenstallen, die niet vol doende waren ingericht of, zelfs wanneer goed ingericht, niet geacht konden worden op een geschikte plaats te zijd gesteld, in gevolge onze bemoeiingen, verbeterd of op geruimd. Een eigenaar van huizen in de Teutstraat en Achter het Oude Weeshuis veranderde op onzen aandrang de zich bij zijn perceelen in gebrekkige» toestand bevindende privaten. Ten einde te geraken tot een systematisch woningonderzoek, in aansluiting aan het vroeger reeds vin Gemeentewege verschenen rapport betreffende de 1 tot 3 kamerwoningen gelegen binnen de beek-singels, werd ge correspondeerd met het Gemeentebestuur, j Ouze Commissie verzocht een stedeljjk ambte naar van het bouwtoezicht te barer dispositie te stellen om, in samenwerking met- en onder opzicht van een of meer harer des kundige leden, een regelmatig onderzoek der betrokken woningen te kunnen doorvoeren. Zij meende, dat samenwerking tusschen Gemeentebestuur eu Gezondheids-commissie wenschelijker was dan het instellen van twee Harding en mij. Wanneer ik de dame uitvind, volgt de rezt vanzelf". „En meent u baar te zullen vinden „Ik hoop bet, mevrouw, en begin morgenochtend ist te Algiers." „Mag ik u een chèque geven voor de reiskosten vroeg lady Perivale. „Zooals u wilt, mevrouw; u kunt me óok een crediet openen bij mr. Harding". „Ik meen, dat het beter is, dat u voldoende geld bebt, dan ben ik zeker, dat u uw ouderzoek niet halverwege laat stekeu." „Dat doe ik nooit als ik eenmaal een zaak op me beb genomen, mevrouw." „Oh pardou" meeude lady Perivale, terwijl ze hem ■a chèque van duizeud pond gaf. „Dat ia wel heel voldoeude om mee te beginnen" meende Faunce, terwijl hij de chèque in zijn porte feuille stak. „Maar ik zou toch nog gaarne iet* van u hebben." „En dat ia?" „Uw portret." „Mijn portret?" vroeg lady Perivale wel wat uit de hoogte. „Ja, mevrouw, om de identiteit uwer dubbelgang ster te bewijzen." „O ja, daaraan dacht ik niet." Zg nam eenige portretten en liet er Faunce een uitzoeken. Hjj koos hel allereenvoudigste. „U vertrouwt me, niet waar, mr. Faunce" vroeg lady Perivale hem ten afscheid de band reikend. „Volkomen, mevrouw". „Maar u zult niet al uw cliënten gelooven, meen ik". Fauuce lachte geheimzinnig. „Een llinke man" meende miss Rodney nadat hjj vertrokken was. „Ik had nog nog nooit een detec tieve ontmeet, Grace, maar deze man bevalt me al bijzonder. Maar kom, ik moet uu heuach naar huis. Kom je Zaterdag thee t j me drinkenom vjjf uur ben ik thuis". „Graag. Ik zal komen, evenals vroeger toen toen mijn goede naam nog onbesproken was". „Kom, Gracedie zaak heb je nu overgedragen aau mr. Faunce en die zal haar we) volkomen in orde brengen". K'ordl vervolyd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1