October 1904. No. 5564. 54e Jaargang. Feuilleton. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF le AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden T. trance per post 1.15. Advertentièn 1—0 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oüicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels4.25; eikeregel meer f 0.25. Oroote letters naar plaatsruimte, bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon IS. KENNISGEVINGEN. U dit daartoe door de Gedeputeerde Stelen van dat ge nat gemachtigd, brengt ter kennis van de beUng- benden dat de Rekening der enkel provinciale i huishoudelijke inkomsten en uitgaven over het ienstjaar 1902, goedgekeurd bij Koninkiijk besluit ..■n 17 Augustus 1904. No. 39, alsmede de Begroo- ti g dier inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1'. 05, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 80 Sep tember 1901, No. 30, ingevolge art. 100 dor Proviu- c.i !e wet, verkrijgbaar zijn gesteld ter Provinciale G.iflie van Utrecht, tegen betaling van 40 cents per exemplaar, zoowel voor de Rekening als voor de 11 -:rooting. Utrecht, 0 October 1904. De Gritlier der Staten voornoemd, C. R. MERKUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A MERSFOORT, Gelet op art. 26.1 der Gemeeutewet, Doen te weten, dat bet kohier der STRAAT BELASTING ver hot dienstjaar 1904, goedgekeurd door Gedepu teerde Stateu van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor Ci-u ieder ter lesing ligt. Amersfoort, 8 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Amersfoort in 1903. De Commissaris van politie rapporteerde, dat in ICO.t in liet politie-personeel de on derstaande veranderingen hebben plaats go- had met I Januari werden benoemd tot agent van politie der 2e klasse C. Brouwer, l>. A. Sprokliolt, R. Korstanje, G. Wolfs winkel, G. Loenen, K. van Doorn en P. II. Loff, terwijl met ingang van dien datum werd benoemd tot agent van politie 3e klasse ieuwe categorie) J. Dermois, terwijl aait den agent van politie '2e klasse B.A. Sprok liolt met ingang van 1 December eervol ant s' .g word verleend. In dat jaar werden 940 prncesses-verbaal opgemaakt, waarvan 138 wegens gepleegd i .isdrijf. Daaronder waren 4 wegens weder- spannigltetd, '28 wegens mishandeling, 10 vve- eons opzettelijke en wederrechtelijke vernie- K.tg van een anders goed, 31 wegens diefstal, 3 wegens oplichting, '2 wegens mishandeling an een dier in het openbaar, I wegens mis handeling met doodelijken ulloop. Tor zake overtreding van de. Wet op do jacht en vis- s herij werden 15 vervolgingen ingesteld, 322 KOLONEL RANNOCK. llit tie Herinneringen van een Londinsch delectieve „En zag zü er uit als iemand die een dame geweest doch aan lager wal geraakt is?" vroeg Faunce. „Een dame? Nooit geweest: misschien een ligurante ..ij de eene of andere opera. Maar een liguurenecn air als een koningin." „Ik heb booren vertellen, dat u nog weieens een ,'iutlje niet baar maakie als '/.ij uitging of tlmiskw m". „Dat is ook zoo. Zij kwam nog welcens in iiujn burenuijo om een rijtuig te beslellon of haar hand- •boenen tc laten vastmaken. Zij had geen femme de caumbre. Maar een dame? Zij droeg altijd bet zeilde costuum en dat doet toch geen dame." „Eu hebt u niet ontdekt waar ze thuis hoort Louden, bijvoorbeeld?" ,lk meen, dat ze eigenlijk geen thuis had. Een nomade, die heel de wereld had rondgezworven met haaf chain pagueflesch, haar pralines die ze bij Kilos al en haar cigaretten die ze bjj dozijnen rookte. Ze sprak over Amerika en de Kaap en keude elk theater en elk restaurant le Parijs, hoewel ze geen behoor lijken mondvol Fransch kon spreken." „Eu onder welken uaam logeerden zij bier? in formeerde Fauuee gretig, Ja. dat wist de hotellier zich niet meer te her inneren, doch zijn register hielp hem: Monsieur el niadaina Randall, de LondreB. „Precies, Randall. Eerste étage 11 en 12: van tot 25 Februari." Fauuee was in de wolken. Randall was de uaam. die miss Rodney had genoemd. „En haar voornaam?" vroeg hij levendig „U moet dien toch wel eens gehoord hebben van haar zoo- genaamden echtgenoot of een der andere hoeren." wegens openbare dronkenschap, 16 wegens overtreding der Arbeidswet, 11 wegens liet werpen van vuil, enz. in grachten en op ope. bare wegen, '2 wegens overtreding dor Veiligheidswet, '29 wegens overtreding der Verordening op de tapperijen, 57 wegens overtreding van liet Reglement op liet rijden met. hondenwagens in deze provincie, 4 we gens overtreding Ier Bouwverordening, 15 wegens overtreding der Verordening op de straatpolitie, 10 wegens overtreding op de openbare gezondheid, 26 wegens straatschen derij, 37 wegens beschadiging van bet plant soen en loopen door grasgewas, 22 wegens overtreding dor Leerplichtwet, 13 wegens verkoop van sterkedrank in het klein zonder de vereischte vergunning, 147 wegens over treding der Verordening op het rijden, 2 wegens het houden van een huis van ontucht, 20 wegens overtreding dor Ukwet, 1 wegens overtreding der Woningwet. Er werden door de politie 132 honden op gevangen, waarvoor de belasting niet «vas betaald. Daaronder bevonden zich 0, die aitn huidziekten lijdende waren47 honden werden afgehaald de overige zijn afge maakt. In het bijzijn van een der ouders werden 41 jeugdige personen aan het Politie-bureuii onderhouden, wegens straatschenderij en andere overtredingen. In deze Gemeente werden 18 gesignaleerde personen aangehouden terwijl 3 vreemdelin gen, als zonder geld of middel van bestaan, over de grenzen des Rijks zijn gebracht. Aan 042 personen werd op hun verzoek nachtverblijf en voeding verstrekt, terwijl 09 personen van een reiskaart werden voor zien. Buitengewone maatregelen zijn genomen tijdens de werkstaking van het spoorweg personeel in April. Ten gevolge» van de aanstelling van een adjunct-inspecteur is veel verbetering geko men in liet op de dienstverrichtingen der agenten te houden toezicht, terwijl de dienst der agenten, tengevolge van de aanstelling van 7 agenten, voel verlicht is geworden en de Soesterweg en de Berg in den bewakings kling zijn kunnen worden opgenomen. Brandweer en bluseliiniddelen. liet. kader der brandweer heeft in 1903 geen veranderingen ondergaan. Het College van brandmeesters der be zoldigde brandweer bestond op ultimo De cember uit de boeren: G. Prins, J. van „Ja, natuurlijk; wij loeren overal op te letten: wij zijn óok zulke halve politie-menschen, Wacht eens. O ja Peggy." „En hoe noemde zij he:n?" informeerde Fauuee verder. „Een enkele maal Dick ik geloof, dal alle Engelschcn Dick worden genoemd maar meestal Ranny, ten miusle als zij niet twistten, Er verliepen soms heele dagen, dat zij hem niet aankeek, laat staan een goed woord voor hem had," Paiinoe wist genoeg. Een vrouw «lie zón zich ge droeg als de gewaande mevrouw Randall zon hij wel hier of daar to Londen, of tc I'arijs weten op te diepen en hij zou haar gemakkelijk vinden om dat haar gelijkenis met lady l'crivale haar al heel gauw zou uitwijzen. Nn het reisaeizoen voorbij was, waren er bijna geen gasten en was de hotellier eigenlijk blij, dal Faunen hem voorstelde, niet hem te dinecren in hot restaurant. Gedurende (Ion maaltijd zette Faunce hel gesprek over de Randall's niet voort, wol wetend, dat de hotullier er zelf wel weer over zou beginnen, wat bij dan nok deed toen Fatu.ee oen flescli Pomerv liet aanrukken on do hotellier allerlei verhalen op- dischte die hij zoo terloops van het kamermeisje had opgevangen. „En dus de dame was nogal slordig?" viel Fan nee hem in de rede, „Misschien hoeft ze wel 't een of ander laten liggen, een handschoen of een briefje o!' iels dergelijks. F weet, dat zulke kleinigheden voor ons goud waard zijn. Hebt u niet zoo'n reliquio be waard als aandenken aan uw aehOone gast?" „Merci; allemaal prullen. Haar kamer leek wel een varkenshok en daar het in 't drukst van 'l seizoen was, heb ik dadelijk de meiden aan 't redderen gezet." „Is mijn kanier op de zelfde verdieping?" iufor- moerde Faunce. „Als u wilt, zeker." „En heb ik hot zelfde kamermeisje?" ,.)a. Zij is onze ulsto dienstbode en blijft steeds bij ons. terwijl do overigen nu naar Zwitserland, ja eigenlijk in heel Europa zijn," Eijbergen, L. T. van Zwol Sr., J. G. van dor Geest, G. van Nieuwenliitizen, G. Rlok, D. Verbeek en C. A. van Kalveen, terwijl als secretaris fungeert de commies ter Gemeente Secretarie G. Dekker. De vereenigmg «Amersfoortsche Vrijwil lige Brandweer" telde op het einde des jaars 34 leden met 5 eet eleden, terwijl het Restuur bestond uit de heeren: J. A. Schoterman, G. de .lager, S. M. Massa, J. II. Donath en II. M. Verheij Jr. De beproeving der spuiten, bedoeld in art. 14 van het reglement, bleef achterwege, omdat liet materiaal in goeden staat verkeerde en het personeel voldoende geoefend werd geacht. De hulp der brandweer werd in 1903 ze venmaal ingeroepen. Deze tiranden waren voor het tneerendeel onbeduidend. De broodbakkerij van H. van F.e aan de Kampstraat is geheel uitgebrand. De oorzaken dier branden bleven onbekend de brand- en waterschade werd door assu rantie gedekt. Hoofdstuk VII. Nationale Militie en Schut terij. liet aantal ingeschrevenen voor de lichting 1903 bedroeg in deze Gemeente 103. Het aandeel der Gemeente in de lichting bedroeg 57, waaronder voor korte oefening 17. In gelijfd werden 57 bij tie landmacht en 1 bij de zeemacht. Aangezien geen nieuwe personen bij de Schutterij zijn ingelijfd en de sterktestaat op 1 November niet meer behoeft opgemaakt te worden, zullen geen nadere opgaven om trent de Schutterij worden gedaan. In liet korps officieren kwam geen ver andering. Hoofdstuk VIII. Aantal kerkelijke gemeen ten en gebouwen voor openbare eerediensten. Hel aantal kerken bleef onveranderd op 10, dat der leeraren of geestelijken op 18. Voor tien openbaren eeredienst v» arden geen uitgaven gedaan. Door bet Ned. Israclietisch Armbestuur, werd machtiging gevraagd tot aanvaarding van een legaat, groot I'1000, besproken door mevrouw de wed. inr. dr. M. van Lier, ge boren Visser. Hoofdstuk IX. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Lager onderwijs. Er worden in de Gemeente gevonden 6 openhartig en 6 bijzondere scholen, zijnde 1 openbare school 3de soort meer dun het vorig jaar; de opening dezer school voorzag in een gevoelde behoefte, aangezien de beide soort gelijke scholen van hun overbevolking konden worden ontlast. De «Vereeniging voor Christelijk Nat. on derwijs" kon de leerlingen barer school naar een ruimer gebouw overbrengen. Gok de afdeeling voor jongens van de Herhalingsschool werd uitgebreid, waartoe was besloten in de Raadsvergadering van 27 Augustus 1903. De wijzigingen in liet onderwijzend per soneel zijn reeds opgegeven onder Hoofdstuk 111. De opening der nieuwe school 3de soort deed het aant.il der onderwijzers en onder wijzeressen stijgen. Op 31 December 1903 waren werkzaam bij liet openbaar onderwijsonderwijzers aan bet Hoofd eener school 5, onderwijzeressen idem 1, onderwijzers 32 (met Hoofdacte 16) onderwijzeressen 18 (met Hoofdacte 3) b(j het bijzondor onderwijs, evenals het vorig jaar: onderwijzers aan het Hoold eener school 3, onderwijzeressen idem 3, onderwijzers 19 onderwijzeressen 13. De scholen werden bezocht: de Meisjes school door 141 leerlingen, de Jongensschool door 139, de school 2e soort door 307, de school 3e soort (Beekstraat) door 517, de school 3e soort (Koningstraat) door 412, tie school 3e soort (Puntenburgerlaan) door 224, totaal 1740 leerlingen. De lokalen en schoolmeubeien verkeerden in voldoenden toestand. Van de schoolbibliotheken werd veel ge bruik gemaakt. Omtrent het schoolverzuim kan gunstig worden getuigd. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Amersfoort rapporteerde Uw Commissie lean ditmaal kort zijn in haar algemeene beschouwingen. Belangrijke zaken toch, liet Lager onderwijs betrelïende, kwamen niet vooreen gevolg zeker van do doel treilende maatregelen, in vorige jaren genomen. Waar liet onderwijs het best gedijt, wan neer het zich rustig kan ontwikkelen, daar mag met vertrouwen geconstateerd worden, dat de toestand over het algemeen gunstig is. Het onderwijzend personeel vervulde zijn taak met toewijding. De gehouwen waren in goeden staat. Het aantal inrichtingen van Openbaar on derwijs werd vermeerd mei éen school 3e soort. Faunce wint mi genoeg. Zoodra hel diner was afgeloopeu en hij niet goed fatsoen een einde kon maken aan het gesprek, liet hij zich zijn kamer wijzen, ging aan de tafel zitten en spreidde daarover eenigc papieren uit. Toen helde hij oui het kamer- mei.-je. „Och, wil je me even wat inkt brengen Ik hel> cenige briever. te schrijven" De oude knmermeid antwoordde weinig vriendelijk, dat ilit werk was voorden kellner en dat hij daarvoor éen maal moral lellen. „I'at /.uilen we dan straks dooit", zoide Fauuee nu iu zeer vloeiend Fransch, „maar ik heb eigenlijk iets anders noodig en meen, dal jij me daaraan kunt helpen. Herinner je je nog monsieur el madame Randall, die hier iu Februari hebben gelogeerd, op deze étage Zij herinnerde ze zich nog bestmaar wat ging Item dat aan „Toen mevrouw Randall van haar katuer giog, was 'ter een echte vuile boe!, niet waar?" vroeg Fauuee ou toen tie meid nog rnaar altijd stuursch bleef zwijgen, vervolgde hij„En ze liet zeker wel 't een of ander achter, dat je als souvernir hebt bewaard". Nn viel de meid uit. „Souvenir? Achtergelaten? 't Mocht watallemaal oude rommel zonder eenigc waarde hoegenaamd." „Wel dut is heel jammer" zoide Faunce. „Ik stel heel veel belang in die ditinu en zou heel wat over hebben voor een briefje, een portret, of zoo iets." „De brieven hebben we alle verbrand, maar er wns toch iets, dal ik heb opgeraapt en bewaard in geval de dame mocht terugkomen. Dat is altijd een tientje fooi." „En wat was dal dan?" informeerde Faunce. „Een portret." „Van de dame?" „Neen. van een jongen tuau." „En als ik je nu twee tientjes geef? Zie eens, de dame komt toch niet terug. Als 'teen portret van de dame zelf was, dau gaf ik je bet dubbele. Heeft eon van (le kameraden er misschien een?" Dat was niet het geval en toen Faunce twee mooie, blinkende goudstukjes op tafel legde, haalde de meid hel portret voor den dag; een verbleekt portret van een jougmeusch, le voeten uit, in een bijna geheel versleten marokijnen foudraallje. „By Jove" mompelde Faunce „dat gezicht ken ik." Hij haalde hel portret uit htt étuilje en bekeek tien achterkant, wel wetend dat er altijd iets ge schreven is op de portretten van dat soort vrouwen. „San Rome. Pour goud Tonny. 22th November 88" stond er op. „Wat een fouten" zuchtte Fauuee. „Maar wie kan die Tony zijn Naar zijn kleediug een jongmensen van geld. Een teriuglijderde dood spreekt uit elk zijner trekken. Zoo en zij was dus met je te San Remo. Dc gezellin van een ter dood veroordeelde, die bij het uur wegsterft. Zij moet toen een prach tige vrouw zijn geweest. Enfin, als ik haar niet te Londen vind, kau ik 'teens te San Remo probeeren. Maar wie is toch die Tooy Dat gelaat ken ik. Enfin, laat ons eerst wat gaan rusten wie weet wat my mnrgeu weer wacht. Maar wie is toch die Tone?" Eerst den volgenden nacht, toen Faunce in zjjn kooi lag op de boot, viel de man hem opeens in. „Sir Hubert Witbernsea" zeide hij in zichzelven. „Nu herinner ik hem me wear volkomen. Schatrijk maar ziekelijk, hartstochtelijk sportman, maar een ongelukkige stumper, voorbestemd om te worden geplukt door valsche spelers en vrouwen van haar slag. Maar toch heb ik h :m nooit met haar ge zien. Jammer, dat ik niet ineer aandacht aan hem gaf: maar wat doet het er ook toe of er een jonge dwaas meer of minder te Londen roudloopt. Die zijn alleen slecht voor zich zeiven. En haar vind ik wel dal is maar eeu kwestie van tijd." Zoodat hij te Londen was teruggekeerd, deelde hij aan lady I'erivale in 't kort het resultaat van zijn reis «aar Algiers mede en stelde haar gerust door de verzekering, dat bij baar dubbelgangster nu wel spoedig zou hebben gevonden. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1