THEOSOFIE Stadsnieuws. Laatste berichten. Ad verte ntiën. E. J. RUITENBERG, R. J. van EIMEREN, Sociëteit Amicitia. De opening dezer school voorzag in een groote behoefteze kwam de beide andere soortgelijke scholen ten goede, daar zij deze ontlastte van baar overbevolking. De «Vereeniging voor Christ. Nat. onder wijs" had de voldoening, de aan haar zorg toevertrouwde kinderen te kunnen overbren gen in een ruim gebouw, dat een waardige plaats inneemt onder de inrichtingen van Lager onderwijs in deze Gemeente. De uitbreiding van het onderwijs voor do afdeeling jongens van de Herhalingsschool, vastgesteld in de Raadsvergadering van 27 Augustus, zal voorzeker deze inrichting ten goede komen en haar beter doen beant woorden aan het voorgestelde dool. De hoofdzaak van liet verhandelde in de vergaderingen der Commissie betrof haar reorganisatie. Reeds in de bijeenkomst van Januari maakte zij een onderwerp van bespreking uit. Rij Raadsbesluit van 27 Juni kwam haar hervorming tot stand en werd het aantal barer leden van 5 gebracht op 9, onder wie twee Raadsleden en twee dames. In de laatste bijeenkomst, in December, werden de nieuwbenoemde leden geïnstalleerd en trad de Wethouder van onderwijs, aan wien als zoodanig gedurende een reeks van jaren .ie leiding der vergaderingen was toe vertrouwd, als Voorzitter af. De Commissie zng den heer Celosse met leedwezen heengaan, en gaarne brengt zij te dezer plaatse een welgemeende hulde aan haar oud-Voorzitter voor de vele en belang rijke diensten, aan de Commissie en daardoor aan liet. Lager onderwijs bewezen. Wordt vervolgd.) De gewone audiëntiën van de Ministers van Justitie, Oorlog, Marine en Buitenland- selie Zaken worden deze week niet verleend. De heer A. H. L. de Bel, technoloog te Delft, is benoemd tot assistent bij de Schei kunde aan de Polytechnische school. De lieer J. i", W. Neeb heeft aan de Rijks universiteit te Leiden met gunstig gevolg afgelegd hel candidaats-examen rechten. Voor de vacature-Boode, als onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort Beekstraat, hebben zich 48 sollicitanten aan gemeld. Sergeant-schrijver H. M. B. Christen, van liet le regiment veld-artillerie, is bevorderd tol opperwachtmeester-schrijver. Omtrent het gisteravond in «Amicitia" gegeven opera-concert van liet ltaliaansch quintet kunnen we slechts zeggen, dut het de hoog gespannen verwachtingen, gewekt door ile huis aan huis bezorgde receusiën uit de groote bladen, nog verre heelt over treden. En dat het maar weer slecht werd be zocht: een vijftig personen op den eersten en een dertigtal op den tweeden rang. Door dat kleine publiek en de als tooneel- zaal ingerichte voor deze machtige geluiden veel te kleine ruimte, deden de stemmen het niet zóo, vooral in het quintet voor de pauze. Van het programma werd zeer erg afge weken we hebben daarmee geboft, want de zangles uit de «Barbier» di Seviglia" en de proloog uit de »Bajazo" en de «Variations j de I'. ocii" zullen we niet licht weer zóo bier houren. Na ie «Variations'1 werd hot publiek beslist enthusiast en daverde de zaal van toejuichingen. Geen wonder, dat er gecoupeerd werd en om tien uur reeds het concert geëindigd was. j Mogen de dames en heeren morgenavond j te Hilversum en overmorgen te Deventer een betere recette maken. Nogmaals herinneren we er aan, dat het concert voor Liefdadigheid", in het gebouw j der Luthersche kerk te geven, morgenmiddag te half drie aanvangt. Van plaatsbewijzen kan men zich nog voor- zien bij den bode der vereeniging, D. Vcenen- daal, Kortegracht 7. Bij voldoende deelneming zullen ook dezen i winter in de comedie-zaal van «Amicitia" i weer een drietal abonuements voorstellingen wor-len gegeven. De juiste data konden uit den aard der j zaal nog niet bepaald en ook heeft men de keuze der stukken nog niet vastgesteld om, als er tusschentijds iets heel moois komt, dit nieuwe te kunnen doen opvoeren. Half December zal de «Ned. Tooneel-ver- eeniging" uit Amsterdam optredenmedio Januari, de Amslerdamsche afdeeling van de Koninklijke. De inteek en lijst wordt dezer dagen aan geboden; we hopen, dat ze een recht goed 1 onthaal moge vinden. Mocht, geheel onwillekeurig, deze of'gene J worden overgeslagen, dan zijn de Secretaris j of de kastelein van «Amicitia" gaarne bereid, (fit verzuim zoo spoedig mogelijk te doen herstellen. Hier is Opgericht een liefhebberij tooneel-ge- zelschap onder den nuum «V. O. N. D. E. L." j De heer Joh. van den Berg, Secretaris van liet voorloopig bestuur en wonende Wolfert- straat 26, geeft gaarne nadere inlichting. Het eerste elftal van «Quick" heeft Zondag te Apeldoorn «Robur et Veloritas" geslagen met 63; toen de rust inging, was de stand 21 in Quick's voordeel. »U. D. I." sloeg op eigen terrein »U. F. C.", uit Utrecht met 2—1. «Victoria" van hier sloeg bij «Rustoord" haar naamgenoote uit Utrecht met 62. Vanwege de afdeeling Gooi- en Eemlatid der «Ned. vereeniging tot bescherming van dieren" en de afdeeling van den «Rond tot bescherming van den trekhond" werd hier hedenmiddag op de Beestenmarkt gehouden een concours voor trekhonden uit de provincie Utrecht. Niet minder dan 78 honden werden voor gebracht, van welke 22 al aanstonds afvielen omdat zij niet voldoende schofthoogte hadden (54 c.M. voor teven en 00 e. M. voor reuen). Er waren onder de overgebleven 12 teven en 44 reuën heel mooie dieren, doch bijna allen waren maar half verzorgd, niet eens even gerost; sommige zelfs hadden uitslag en de meeste waren angstig, een gevolg van afjakkeren en slaan bij de minste kwade bui van hun eigenaars. De heer L. Seegers, uit Amsterdam, die als hoafdkeurmcester fungeerde, had een moeilijke taak, doch was onuitputtelijk ge duldig om telkens weer den eigenaars raad te geven voor een volgend concours. Er waren geldprijzen van f3.50 tot f'1 uitgeloofd voor reuëu en teven, enkel en dubbel spaneen medaille voor de beste hondenkar en een voor het doelmatigste tuig en zeer eervolle en eervolle vermeldingen voor hen wier houden in ieder opzicht blijk gavei), gced behandeld te worden. Herinnerd zij aan den jachtrit van de offi cieren van het le regiment veld-artillerie, morgen te houden. Donderdag 20dezer wordt tusschen Amers foort en Utrecht een jachtrit gehouden van wege de «Militaire Sport-vereeniging." De levering in het tijdperk 1 November 1904 tot 1 November 1905 van het ligstroo voor het garnizoens-nachtlegermagazijn hier is gegund aan de firma 11. Gerritsen, voor f 38.50. Ter Provinciale Griffie werd gister aanbe steed het uitvoeren van slraatvernieuwingen op 's Rijks groote wegen le klasse van Amers foort naar Renswoude, van liet landgoed «Vollenhoven" onder De Bilt naar Amersfoort en vandaar oaardeGrebbesluis. Raming f3000. Ingekomen waren 4 biljetten en wel van de heerenTh. W. Bonte, te Amersfoort, voor f2999; C. Ruitenberg, aldaar, voor 12975; C. Snieman, te Jaarsveld, voor f2930; en D. J. Roks, te Amersfoort, voor f2929. Het meerendeel der lezers zal wel met eenige verwondering ontwaren, dat heden nacht rond drie uur op den Zuidsingel een flink huis geheel is uitgebrand, want geen klok heeft geluid, geen braudhoorn weer klonken men zou zich zoo wanen in een wereldstad, waar slechts de allernaaste buren eenige notitie nemen van een Hinken brand en de paar millioen andere stadgenooteu in hun Ochtendblad met de beschrijving er van, in alle détails, worden verjast. Veel te beschrijven, valt er niet. Gister heel den avond reeds vroegen de buren en «Ie voorbijgangers waar toch die scherpe brandlucht vandaan kwam en eerst tegen drie uur was de brand zoo toegenomen, dat een surveilleerend agent onraad merkte en bewoners en buren waarschuwde. En toen de politie met een slangen wagen kwam. stond de geheele bovenverdieping der spekslagerij van den heer R. J. Sehoetnun reeds in volle vlam. De politie gaf het eerst water, later geholpen door de Wiihelminn-spuit, doch kori niet verhoeden, dat liet geheele huis volkomen uitbrandde. Assurantie dekt de nogal uauzienlijkeschade. Door opstuwen van tiet zeewater is de Eem bij Baarn weer buiten haar oevers getreden Het nog weidende vee moest in allerijl geborgen. De herbouwde Gereformeerde kerk te Baarn zal Zondag 23 October weder in gebruik worden genomen. Aan den «Volksbond", vereeniging tegen drankmisbruik, is door een belangstellend vriend uit Baarn een som van vijfduizend gulden geschonken. Leze gift zal den Rond, aan wiens werk kracht juist thans, in zijn periode van snel en gestadig toenemenden bloei, zoo hooge eischen worden gesteld, tot veel en belangrijk werk in staat stellen. Men schrijft ons uit Barneveld; Door subsidie van Gemeente en «Nut" hier toe in staat gesteld, is hier ten behoeve van jeugdige handwerkslieden een vakteeken- school geopend, waarvoor zich 36 jongelui lebben aangemeld. Wegens gebrek aan 'uirnte in hel 'ervoor bestemde lokaal noesten echter 8 aspiranten worden afge lezen. De lessen worden gegeven door de heeren Blom ,vati Amersfoort, en II. ten Ham D. van VVagensvi'lil, van hier. Rij de Ned. Hervormde kerk le Hoogland is beroepen tot predikant de heer D. van Peursum, candidaat tot de II. dienst te Baarn. Op den eersten kermisavond in Septem ber zou in de groote zaal van een hotel le Hilversum een looneelstuk worden opgevoerd, maar toen de hotelhouder liet gas in de zaal wilde opsteken, wilde geen enkele pit branden, hoewel alles pas was nageziende voorstel ling kon dus niet doorgaan. De schade, door hern beloopen, bedroeg volgens den hotel houder minstens f200, voor welk bedrag hjj de Gemeente aansprak, die hem 't gas levert. B. en W. echter -zijn van oordeel, op grond van het rapport van den Directeur der gas fabriek, dat de stilstand in den gaston voer niet te wijten was aan schuld of schuldige nalatigheid van werklieden der fabriek en dat zich hier heelt voorgedaan ecu der ge vallen, in art. 23 der voorwaarden van gas levering genoemd, dat den gasverbruikers geen recht geeft op schadevergoeding, eu daar een onverplichte schadevergoeding een gevaarlijk precedent zou stellen, geven zij in overweging, afwijzend op het verzoek te be schikken. Men is zeer benieuwd naar 's Raads be slissing. Sehoone woorden zijn gelijk koper, goede voornemens gelijk zilver, maar edelmoedige en belanglooze daden zijn als goud. De volgende puzzle is wellicht op te losseu door den een of ander, die wat veel tijd heeft. Men kan haar van twee kanten aanpakken misschien nog wel van meer bijvoor beeld door het abacadabra eens om te zetten in minder onbegrijpelijk Nederlandsch en óok door het aangehaalde eens taal- en reken kundig te ontleden. Het »Utr. Dbld." schrijft dan ongeveer: Donderdagochtend waren wij getuige van een gerechtelijke verrichting, die sedert 1843 niet is voorgekomen, De exploiteur van het Hoog Militair Ge- reehtshof, stelde zich, vergezeld van een onder officier, twee manschappen en een tamboer, allen behoorlijk gewapend, op voor de hoofd deur rail het gebouw, waar dut College zittin gen houdt, aan de Wittevrouwestraat te Utrecht, en, nadat de tamboer een rodel had geslagen, werd door den ambtenaar het vol gende ter kennis van het publiek gebracht: »ln het jaar negentienhonderd en vier, den zesden October, uit kracht van een manda- ment van purge, in dato der. dertienden Sep tember negentienhonderd en vier, van liet Ilooge Militaire Gerechtshof van het Konink rijk der Nederlanden, resideerende binnen Utrecht, geoltineerd bij J. E. J. V., tweede luitenant, en te zijnen verzoeke, heb ik, Matthijs Wolter Beumer, beëedigd exploiteur bij denzelfden Hove, wonende te Utrecht, Nieuwekade no. 13, mij begeven voor de hoofddeur van het lokaal der zittingen van welgemeld Hooge Militaire Gerechtshof aan de Wittevrouwestraat, binnen Utrecht, en aldaar, na voorafgaanden trommelslag bij publicatie vanwege Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. Gedagvaard den advocaat-fiscaal voor Harer Majesteits zee- en landmacht en alle degenen, die zich tegen den voornoemden impetraiit partijen zouden willen stellen, te komen, of gemach tigden te zenden, ter rolle van welgemeldeu Hove te Utrecht, op Dinsdag den vijf-en- twintigsten October dezes jaars, des namid dags te éeu ure precies, om den impetrant zich te zien presenteeren in persoon gevangen en zich te stellen ter purge nopens hetgeen zij en een ieder van hen, mitsgaders den advocaat-fiscaal voornoemd, (indien hij zich partij zal willen stellen) hem, impre ant, ten laste zouden willen leggen ter zake van de beschuldigingen, breeder bij gemeld manda- merit omschreven, in wat manier het zij, cn hem daarna te zien verklaren puur, zuiver en innocent en oin verder te zien ordon- neeren of de relaxatie of het ontslag van zijn persoon, mitsgaders de reparation van injuriën indien daar eenige valt en het zoo behoort, daartegen te zeggen, dien contrarie te susti- neeren en voorts te procedeeren als tiaar rechten. «En heb ik voorts, na voorafgaanden trom melslag, dezelve dagvaarding, bij publicatie op de voornaamste pleinen en hoeken van de voornaamste straten dezer stad herhaald, terwijl ik eene kopie van het mandament met akte van dagvaarding heb gelaten aan welgemeldeu advocaat-fiscaal, sprekende met den/elven, die mij antwoordde: «Het is goed." Na voorlezing dezer dagvaarding ging de stoet naar Neiicle, Vreeburg, Stadhuisbrug, enz., om deze publicatie te herhalen, terwijl, na alloop daarvan, een afschrift der dag vaarding aan de hoofddeur van het gebouw van het Hoog Militair Gerechtshof werd aan geslagen. Zooals uit die dagvaarding blijkt, heeft de daarin genoemde officier zich ter beschikking vun het Hot' gesteld, ten einde zich te zien zuiveren van een op hem geworpen blaam, welk rechtsmiddel is ingesteld hij artikel 52 van 's Hofs Pruvisioneeiu Instructie. 4TS-KjOTKHIJ. VIJFDE KLASSE. Vierde of laatste week. Trekking van 0 eu 7 October 1904. (1100 loten). Ten kantore van don collecteur A. C. R. O. LEINWEDER te Amersfoort (Breeds- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70: 773 14106 16808 18209 18275 eu 19172. Te /amen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 746 752 753 754 775 5220 5802 5803 5809 5811 5813 5814 5820 5829 0343 6353 6355 0822 6828 6820 10085 10095 14088 14105 10429 1043416S1518273 18208 19180 eu 19197. Men seint ons De Eerste Kamer heeft lieden de DRANKWET goed gekeurd met 22 tegen 14 stemmen. Heden overleed te Alkmaar, ua een korte ongesteldheid, onze geliefde Moeder en Behuwd moeder, Mevrouw WOU 1I8TRADantu ma. in den leeftijd van bijna 85 jaar. W. WOUDSTRA. M. WOUDSTRA— Jkvr. Van Raad van Canstein. Amersfoort, 6 October 1904. Ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen bartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, on dervonden bij liet overlijden van hun nen vader GIJSBERT van VULPEN. P. van ACHTERBERGH. C. M. van AÜHTERBERÜH— Van Vulpen. J. J. van VULPEN. Amersfoort, 11 Oct. 1904. Makelaar, WEYERSSINGEL No. 11 huren en verhuren van huizen. Amersfoort, Ahnuemsciie weg 8 jToiFFEUR-j^OSTICHEUR. Aparte salons voor DAMES- en HEEREN. Billijk Tarief. ''-en fiediplomcerde KINDER- JUFFROUW, uitstekend met kin deren kunnende omgaan, zoekt esne BETREKKING te Amersfoort of omstreken. Verlangd salaris f200. Brieven onder «Kinderjuffrouw" Amcrs- foortsche Courant, Kortegracht 9. DAMES en HEEREN, die belang stellen in en mede wenschen te werken tot de op richting van een STUDIE-KLASSE hier ter stede, worden verzocht hun naamkaartje te zenden aan mevrouw J. M. REIMAN—De Bas, Regentesselaan 1, die gaarne bereid is, nadere inlichtingen te geven. Evenals verleden jaar zullen, bij voldoende deelneming, in het aanstaand seizoen weer eenige Abonuements-Voorstellingen worden gegeven. De iutiMfkorilijst zal een dezer dagen bij de ingezetenen worden aangeboden. Mocht do loopei' onverhoopt verzuimen, hij dezen of genen met «ic lijst te korncu, dan wordt men beleefd verzocht zicli te wenden tot den Kastelein of tot den Secretaris J. L. van der ROElt.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2