Dinsdag 18 October 1904. No. 5567. 54e Jaargang. MUZIKALE BLOEMLEZING. Feuilleton. FIRMA A H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnumeut per 3 maanden fl. tranco per post 4.45. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 2 van den Derden jaargang van onze premie »De Muzikale B 1 o e m 1 e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone Wenken van een ouden muziekmeester", kunstenaar3-biographieën en berichten, bene vens zeer» lezenswaardige mededeelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstukken 1. Elwira, mazurka voor piano, door F. X. Chwatai; 2. Lied ,ohne Worte No. 9, voor piano, door F. Mendelssohn Bartholdy3. Noc turne, voor piano, door John Field 4. Mi r- genwanderer, voor piano, door F. Schumann: 5. Meine Devise, voor zang en piano, door Bid. Lassen. De »Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 6 afleveringen met 30 k 35 muziekstukken ontvangt. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op arl. 201 der Gemeentewet, gewijzigd hij de Wet vau 28 Juni 1SS1 (Staatsblad So. 102), Doen te weten, dat het kohier der Plaatselijke Directs belasting naar hst Inkomen, ever hot dienstjaar 1904, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor eeti ieder ter lening ligt. Amersfoort, 17 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I)e Burgemeester, WUIJTIEKS. De Secretarie, Van REIGERSBERG VKRSLUIJS, l.-S. Amersfoort in 1903. Middelbaar ouderwijs. Evenals vorige jaren ondervond de Hoo- gere Burgerschool de nadeelen van veel wis seling in het onderwijzen^ personeel, voor namelijk eert gevolg van enkele tydelijke aanstellingen. Ook door uitbreiding van het vasto personeel der leeraren kwam veran dering. Aangezien ook de benedenlokalen in het tweede hulpgebouw »het Werkhuis" in ge bruik werden genomen kon het hulpgebouw aan de Koestraat buiten gebruik worden ge steld, waardoor het mogelijk werd, het heen KOLONEL RANNOCK. Uit de Herinueriugsu van eeu Londtnsch detectieve 10.) Zij was een wrak, maar een mooi wrak. De een maal zeker prachtige taint was verdwenen de wangen waren ingevallen en de oogec dofdoch de ruivere lijnen van hel fijtibosnedan gelaat waren nog aan wezig. Faunco zag dadelijk, dat zij heel mooi w-a geweest en ook dat zij in haar besle uagen opmer kelijk veel op lady Perivale moest hebben geleken. Als een tweelingzuster leek zij op haar wat leDgte en gestalte, betrof en ook de wijze waarop zij bel hoofd droeg wat geheel ue zelfde. Ze moest wel heel harde dagen hebben beleefd na haar terugkomst uit, Algiers, want zij zag er erg armoedig uit vooral in deze bijna meubellooze kamer. De zaak waarover ik u kom spreken, is werkelijk niet van onaaugeuamon aard voor u", herhaalde Faunoe „Ik wil weten wie en wat u is" zeide zij in Jen zelfden toon waaruit een mengeliug vail wees en van toom sprak. „De portierster zeide mij, maar naar boven te gaan' vervolgde Faunce „anders ware ik niet zoo vrijpostig geweest. Hier is mijn kaartje" zij rukte het hem als 'tware uit de hand en vsrbleekle ,,ik kom tot u in 't belaug eenor dame, die veel onaangenaam heden heeft gehad door baar gelijkenis met u". „Met my? Wat bedoelt u?" „U wit verleden jaar Februari ir. Algiers, met kolonel Ranuock." Zij werd doodsbleek en haar stem klonk zeer on vast, toen zo antwoordde: „Eo wat zou dat?" „U werdt daar gezisu door kennissen van uiyn cliënte, die u voor haar aauzagen het gevolg was een schandaal, dat de dame ernstig leed heeft be en wederloopen der leerlingen tot den speel- tijd te beperken. De bezwaren, voor het onderwijs verhonden aan het gebruik van meerdere gebouwen, blijven echter nog steeds bestaan. Het zou dan ook zeer gewenscht zijn indien aan dezen toestand een einde kon gemaakt worden door het bouwen van een geheel nieuwe school. Behalve de bovengenoemde bezwaren, ver bonden aan verschillende gebouwen, bestaat er voor het onderwijs in de Natuur- en Schei kunde nog een ander bezwaar, n.l. gebrek aan hulp bij de proeveu. Omtrent de leerlingen valt te melden, dat de school op 31 December 1993 werd bezocht door 207 mannelijke en 60 vrouwelijke leer- liugeu (van deze laatsten 2 voor enkele lessen) en wal 23 mannelyke en 7 vrouwelijke leer lingen minder dan op 31 December 1902; de reden dezer vermindering is gelegen in de opening eener nieuwe Hoogere Burgerschool te Hilversum, waardoor 60 leerlingen uit die Gemeenten de school verlie.en. Het aantal leerlingen uil Amersfoort zelf en de andere Gemeente is echter gestegen. Niet minder dan 95 leerlingen bezoeken de school per spoor. Het onderwijs aan de Burger Avondschool werd eveneens gereorganiseerdde cursus werd uitgebreid tot 3 jarenniet alle leer lingen der 2e klasse wenschten echter het 3de leerjaar te volgen iu verband met bun verdere opleiding, Door de reorganisatie der Burger Avond school kwam ineer verband met de Ambachts school en daarmede wordt voldaan aan art. 13 der Wet op het Middelbaar onderwijs. Het onderwys wordt gegeven in de lokalen der Ambachtsschool ingevolge de voorwaarde, door de Gemeente verbonden aan het sub sidie. Uit het schoolfonds der Loge »Jacob van Campen" werd een bedrag van f25 beschik baar gesteld voor het uitreiken van prijzen aan een twaalftal leerlingen. Het aantal leerlingen voor den cursus 1903,1904 bedroeg 134, waarvan 50 het vol ledig onderwijs volgden en 84 enkele vakken (n.l. leerlingeu der Ambachtsschool) die alleen aan de lessen in Wiskunde, Nederlandsche Taal en Natuur- en Werktuigkunde deel nemen. Aan 35 leerlingen werd vrijstelling van schoolgeld verleend. De kosten van het Middelbaar onderwijs bedroegen f 68 842.30aan Rijkisubsidie werd ontvangen f15000; de schoolgelden brachten op 131727.52. Ter voldoening aan «Ie bepaling van art. 52 der Wet op het Midlelbaar onderwijs van 2 Mei 1863 rapporteert de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs Aan de Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus genoten 267 leerlingen bet onderwijs in December 1903, en wel Mannelijke leerlingen voor volledig onder wijs in klasse I 39, in kl. JI 41, in kl. 111 40, in kl. IV 51, in kl. V 30, totaal 207 man nelijke leerlingen voor enkele lessen geene. Vrouwelijke leerlingen voor volledig onder wijs in klasse I 12, in kl. II 12, in kl. 11115 en voor enkele lessen 1, in kl. IV 14 en 1, in kl. V 5, totaal 51 -f 2 voor enkele lessen. In vergelijking met December 1902 wijst het aantal mannelijke leerlingen een vermin dering aan van 23 en bel aantal vrouwelijke van 7 leerlingen. Voor het toelatings-exainen bij den aan vang van den cursus hebben zich aangemeld voor volledig onderwys 79 mannelijke en 10 vrouwelijke leerlingenvan dezen zijn 18 mannelijke leerlingen en 1 vrouwelijke niet toegelaten tot de school. Bij het overgarigs-examen zijn niet-bevor derd 44 mannelijke en 0 vrouwelijke leer lingen. Zes vrouwelijke leerlingen, die enkele lessen volgden, konden allen bevorderd worden. Aan het eind-examen, dat te Utrecht weid afgenomen, onder Voorzitterschap van den Directeur der nieuwe Gemeentelijke Hoogere Burgerschool aldaar, namen deel 33 leer lingen deel, waarvan 23 het getuigschrift ver kregen. De bestemming der geslaagden is: 2 Poly technische school te Dellt, 1 Kon. Militaire Academie te Breda, 2 Registratie, 6 Medicijnen, 2 Landbouw, 1 Tuinbouw, 2 Veeartsenijschool, 1 Posteryen, 1 Levensverzekering. Van de niet-geslaagden zijn 4 tot de school teruggekeerd; van de overigen zijn 4 naar andere inrichtingen van onderwijs overgegaan. De klassen zijn in parallel-afdeelingen ge- i splitst als volgtI A. 20 mannelijke en 6 vrouwelijke leerlingen, totaal 20, I B. 19 m. en 6 v. totaal 25, 11 A. 20 m, en 6 v. totaal 26, II B. 21 m. en 9 v. totaal '27, lil A. 14 m. en 7 v. totaal 21, 111 B. 13 m. en 4 v. benevens 1 v. voor enkele lessen totaal 18, lil C. 19 m. en 4 v. totaal 23, IV A. 17 m. en 3 v. totaal 20, IV B. 15 m. en 6 v. totaal 21, IV C. 19 m. en 5 v. benevens 1 v. voor rokend. Zeer waarschijnlijk is een smaadschrift ver- icheuen en bet ligt nu geheel in uw macht om in de getuigenbank te verschijnen en te erklaren, dat u de reisgouoote is geweest van kolc "el Rannock. Mijn cliëute heeft eon proces aanhangig gemaakt en u gelijkenis met haar zal de persoonsrerwarriug volkomen begrypelijk maken." „Ik wil uw cliënte eerst spreken" antwoordde zy op stuivend „en u heb ik niets te vertellen, mr. Faunce." „Zeker, miss Dolmaine, dat heeft u wel; u zoudt bijvoorbeeld kunnen vragen welke belooning ik ge neigd ben verstaat u me goed, ik en Diet mijn cliënte u aan te bicden voor dat half uurtje in de getuigenbank." „Ik heb u niets anders te roggen dan dit, dat ik wensch, dal u ouraiddolijk mijn kamer verlaat." „Kom, kom, miss Kale" antwoordde Faunco ge moedelijk „is dal nu wol slim van u, zóo boos te doen tegen iemand die u een zeer voordeelige pro positie komt doen? Ik hoorde zooeven van den ouden Mordaunt, dat u nog ronder engagement is." „Voordeelig Wat noemt u voordeelig „Wel, ik moen dat wanueer u voor de rechtbank naar waarheid verklaart, dat u met Rannock samen is geweest iu Algiers, op Corsica en in Sardiuië eu dat hij al dien tijd bij u is geweest, ik u wel honderd pond zou willen uitbetalen en honderd pond voor een half uur, zeggen we een uurtje, is toch nog niet zoo heel weiuig, niet waar?" Zij was richrelveu nu weer geheel meester door Fauuce's voorstel en scheen er wel ooren naar te hebben. „Gaat u ritten" reide ze terwyl ze tegenover hem aan <ie tafel plaats nam met de ollebogen op haar knieën en de kin in haar hand n. „Honderd pond is niet te veel voor ladyvoor een rijke vrouw als uw c'.iöntie wel ral weren. Nu ja, ik weet wel dat ik op lady Perivale gelijk, en die kan even goed tweehonderd potui betalen en ik beu niet van plan voor minder voor de rechtbank te verschijneu en in 't publiek en voor de reporters mijn leven en avoutureu te veriellen. Tweehonderd pond". enkele lessen 25, V A. 15 m. en 2 v. totaal 17, V B. 15 m. en 3 v. totaal 18, totaal 207 manne lijke en 58 vrouwelijke leerlingen, benevens 2 vrouwelijke voor enkele lessentotaal- generaal 267. Vrijstelling van de betaling van schoolgeld were verleend aan éen leerling. Gedurende bet afgeloopen jaar hadden in bet leeraarspersoneel der school wederom vele wijzigingen plaats. De leeraren dr. A. C. Atitusch, benoemd tot Directeur der Hoogere Burgerschool te Sneek, en G. C. Hoogewerll', aan die te Hil versum, verlieten opeenvolgend 20 April en 1 Juli de school en werden vervangen, de eerste door dr. P. K. Lulofs, de laatste door den heer W. van Schothorst. De leeraar R. Cruijlf vroeg en verkreeg, na 31-jarige» dienst bij de Gemeente, eervol unlslag onder toekenning eener jaarlijksche toelage uit de Gemeentekas. Hij werd opge volgd door den heer A. P. H. J. van Weezei Errens. Voorts vertrokken de tijdelijke leeraren dr. W. A. van der Vet en H. J. van der Noordaa wegens hun benoeming, respectie velijk aan de Hoogere Burgerscholen te Hil versum en te Gorinchem. Verder werden, bij de nieuwe uitbreiding van het vaste leeraarspersoneel der school, de tijdelijke leeraren J. C. A. Havinga, S. de Vries en A. M. Kerkkamp vast benoemd, alsmede voor bet eerst mcj. H. 0. van Eyk van Voorlhuysen. Dientengevolge verlieten de lijdelijke leeraren R. Luijtjens en G. W. ten Dam met ultimo A ugustus de school, beiden door het ten einde zijn van hun dienstver band met de Gemeentelaatstgenoemde echter uitsluitend tengevolge der verminde ring van het aantal klasse-afdeelingen der school van 14 op 12 in den cursus 19031904, waardoor een der beide tijdelijke Wiskunde- betrekkiugen kwam te vervallen en de heer Ten Dam, hoewel op de eerste plaats aan den Raad aanbevolen, voor de andere, thans vast geworden Wiskunde-betrekking, niet het geluk heeft gehad, de voor een benoeming vereischte meederheid van stemmen van de aanwezige Raadsleden op zich vereenigd te zien. Als gevolg hiervan werd de school een gevoelig veriies berokkend door het vertrek van eeu uitmuntend leeraar. Bovendien deed de benoeming ernstige bezwaren ontstaan voor een deugdelijke regeling van het wis kundig onderwijs en werd de ontworpen doel- is moeilijk, miss Delmaiue". vIk rit roor 'toogenblik in moeilijkheden, mr. Faunce, en dut was ook de redeu, dat ik u zoo we. vriendelijk ontving." „i'as ue quoi, mrs. Randall" ze reageerde niet en Faunce vervolgde. „Ik dacht erjal niet meer aan." „Ja, 't is onnoodig te trachten het tl te verbergen, mr. Faunce, waar u ine iu zóo 'n omgeving ziet. Ik ben daar niet aan gewend. Van mijn achttiende jaar leefde ik als een dame en dit ellendige boarding- bouse maakt me ziek." „Welnu, mrs, Randall, ik waet zeker, dat, als u inyu cliënte helpt rehabiliteeren, zij zeer erkentelijk j „Tweehonderd pond, geen cent minder" zeide Kate beslist. „We zullen zien, maar om u te bewijzen, dat het ernstig gemeend is, verzoek ik u, vast een klein voorschot aan te nemen", antwoordde Faunce terwijl hij haar een bankje van tien pond aauhood. Hij meende haar in deze omgeving niet meer te „Dank u" zeide zij, liet geld opbergend in eeu ver sloten portcmoiinaic, waarin, golijk Fannoezag,slechts een sixpence en wat kopergeld zat. Juist op dit oogenbhk werd de deur plotseling geopend en zag Faunce, die zoo wijs was geweest j er vlak tegenover te gaan zitteu, een man die, toen j hij hem ontwaardde, haastig do deur weer sloot en de trap afijlde. Faunce stond op en was juist vlug j genoeg bij bet venster om den man liet huis te I zien verlaten. Het was eeu zwaargebouwd, breed geschouderd man, zeer opzichtig gekleed en met een grooten bloedhond bij zich. „Het spijt ine, dien hoer te hebben gestoord", zeide j Faunce". „O, dat is niet erg. Hy zal nog wel eens terug- j komen", antwoordde zij gemaakt onverschillig, maar Faunce, gewend om op alles te letten, had maarte i goed gezien boe zij verbleekte toen de bezoeker opeens binnentrad en hoe zü had getracht Faunco j te weerhouden van zijn gang uaar bet raam. „Een uwer oude vrienden?" vroeg Faunce- „Nu ja en oud genoeg; ik ken hem reeds sedert deu tijd, dat ik uog eeu kind was."' „Zeker niet een uwer bevoorrechten?" vroeg Faunce verder. „Die beb ik niet" antwoordde zij korzelig, „al wat ik weusck, is dat ze my met rust laten." „Dat is een wensch, die ik óok zoo dikwyls uit" schertste Faunco „en tevens een weuk voor mij om maar spoedig heen te gaan cn daarom wil ik u nog ëen verzoek doen. Wilt u zoo vriendelijk zijn, me eeu uwer portretten te geven, verkoopen is zoo'n leeiijk woord: laat ons liever zeggen dat ik u vijf pond in ruil geef voor een goed gelykeud portret, uit deu tijd toen u in Algiers was." Dan moeten we er maar geen nemen van den laatsten tijd" nieonde zij „de photografen wisschen wel de rimpels weg, docU kunnen de ingevallen wangen niet verbergen". Zij Blond op eu haalde uit de klemmende lade van een slecht geschilderd kastje een paar dozijn portretten waaruit by met haar toestemming er twee uitzocht. „U keut dus myu adres, mrs. Randall" zeide hij opstaande „als u dus moc'nt verhuizen, deelt u ur' dat wel mee". ,,'t Mocht wat" antwoordde zy bitter „met die paar pond dio u my hebt gegeven, houd ik me amper een paar weken uil het Werkhuis". „A propos, kunt u me niet zeggen waar kolonel Rauuock nu is?" vroeg hy, „Ik west hel niet" antwoordde zij, hem vast aan ziend, doch even sterk vorbleekend als toen daareven de man wilde binnentreden. „Men zeide mij, dat hij naar Klondyke was". „Ja, dat was zij tl plau". „En wanueer is by vertrokken „In Maart; welken dag, weet ik niet meer". „En niet wolke lijn „Dat weet ik niet; ik weet alleen, dat hy afscheid (Wordt vervolyd.'

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1