Stadsnieuws. matigste VAi'deeliog van de lessen in het Rochtlynig teekenen er door onmogelijk ge- maak t, aangezien voor (Jat vak geen afzonder lijk leeraar benoemd is. Wel is waar is nog een poging aangewend, ten einde de bedoelde vaste benoeming voor een jaar uit te stellen, doch het voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de niet voorziene buiten de aanbeveling uitgebrachte benoeming een tydelyk karakter te verleenen, kon in den Baad evenmin de goedkeuring van (le meerderheid verwerven, niettegen staande de benoemde leeraar, blijkens de in gewonnen deskundige adviezen, ditmaal niet voor eene vaste benoeming 111 aanmerking bad mogen komen omdat, al stond zijn wette lijke bevoegdheid buiten twijfel, het zelfde niet in alle opzichten van zijn practische geschiktheid getuigd kon worden, terwyl het belang der school toch eischte, dal laatstver- inelde hoedanigheid bij de benoeming van leeraren niet te eeuen tnalo uit het oog ver loren worde. Vei dere wisseling in het onder wys-personeel had plaats door het op verzoek verleend eer vol ontslag aan deu leeraar P. Persant Snoep, die na dé Paascbvacantie vervangen werd duor den tjjdelyken leeraar A. Winter, aan- vankolijk benoemd tol 1 Augustus, later, bij den aanvang van het nieuwe schooljaar, her benoemd voor den tijd van óen jaar, evenals ile tydelyke leeraren jhr. mr. dr. IC. A. van Beresteyu en W. G. A. Meijer. Ten slotte werden voor hel eerst aan de school benoemd, voor den tijd van éenjaar, met ingang van den cursus 10031904, de do leeraren dr. Tb. Weevers, J. J. Vermeulen en Chr. Kok, beide laatstgenoemden ter ver vanging van de reeds als vertrokken ver melde leeraren dr. A. van der Vet en II. J. van der Noordaa, terwyl, tengevolge van de benoeming van eerstgenoemden leeraar, de tijdelijke leeraar dr. A. J. Resittk de school verliet wegens beëindiging van zijn dienst verband met de Gemeente. Onder verwijzing naar hetgeen reeds werd medegedeeld over het onderwijs in de Wis kunde en het Kechtlyiiig teekenen dient nog opgemerkt te worden, dat hel onderwijs in ieder der beide hoogere klussen over te veel leerkrachten verdeeld moest worden, waar door het onderling verband der onderdeelen van de Wiskunde en de grondige behandeling der leerstof op don achtergrond geraakte, tegenover den eisch, dat ioder onderdeel zooveel mogelijk aan den in zoodanig onder deel meest ervaren en bekwamen leeraar toevertrouwd moest worden, opdat het nadeel niet met zijn volle gewicht op de leerlingen van enkele klassen zou drukken en omdat een der leeraren in de Wiskunde, behalve niet liet Kechtlynig teekenen, ook met de Werktuigkunde moest belust worden, dit laatste om te vermijden, dat het onderwys in laatstgenoemd vak aan onvoldoend ervaren docenten toevertrouwd zou worden. Heter werd geoordeeld om aan deze laatst bedoelde docenten het wiskundig aanvangs onderwijs der 1ste klasse in handen te geven. Wat de Natuurkunde betreft, kun, als ge volg van de benoeming van den leeraar Winter voor het Gymnasium, geer, andere dan de vaslgesicldo verdeeling plaats vinden, al was ook die verdeehng voor de school niet de meest gewenschte. De ongehoord snelle wisseling van leeraren in du luatstverloopon jaren heelt ook voor andere vakken nudeehge gevolgen gehad; vooral de omstandigheid, dat bijna te helft van het onderwys personeel tydelyk werk zaam was en in den regel uit weinig ervaren leeraren bestond. Voortaan zullen, tengevolge van de nieuwe saiarisregeling en de tot stand gekomen uitbreiding van liet aantal vaste leeraren, de bedoelde wisselingen aanzienlijk beperkt en daardoor de resultaten van het onderwijs beter worden, althans voor de lagere klassen, want voor de hoogere klassen zijn de nadee- lige gevolgen van die voortdurende wisselingen van leeraren niet meer geheel weg te nemen, zooals gebleken is by het jongste eind-examen. Over de schoolgebouwen valt te vermelden, dat hel hulpgebouw in de Koestraat bij het begin van dencursus buiten gebruik is ge steld, terwyl nu ook de benedenlokalen in het tweede hulpgebouw «liet Werkhuis" in gebruik zijn genomen. Hierdoor is het moge lijk geworden, het heen en weer loopen «Ter leerlingen tusschen «Ie beide gebouwen ge heel te beperken tot den speeltijd, terwijl nu tevens u« verdeeling der lokalen in den lesrooster aan minder bezwaren onderhevig is. Dit neemt echter niet weg, dat ernstige nadeden, vooral ten aanzien van orde en regelmaat, verbonden zijn aan liet gebruik v.in meer dan een gebouw, zoodat de bouw eener nieuwe, aan behoorlijke eischen beant woordende school, zeer geweuscht blyft. De verzameling leermiddelen en de school bibliotheek werden ook dit jaar aangevuld met het noodzakelijke dat aangevraagd werd. Dringende behoefte doet zich gevoelen voor de leeraren in de Natuurwetenschappen aan meer hulp in hun kabinetten en bij de proeven, dan van den conciergo-amanuensis bij mogelijkheid kan verlangd worden. De leeraar in de Natuurlijke Historie heeft daarbij in 't geheel geen hulp, omdat alle hulpmidde len voer dat vak zich thans in het hulpge bouw bevinden. De leeraren in do Natuur kunde en die voor de Scheikunde kunnen onmogelyk op doze wijze behoorlijk voorde lesproeven zorgen, in de verschillende al- deelingen der hoogere klassen; die leeraren langer van geschikte hulp verstoken te laten, acht de Commissie niet wenschelijkaan iedere school toch van gelijken omvang is voor ieder der genoemde vakken een afzon derlijkamanuensis werkzaam, buiten cn be halve deu concierge, terwijl die drie betrek kingen thans aan de school alhier nog steeds in éoa persoon vereenigd zijn. Het aantal leerlingen is sedert het vorig jaar slechts mot 3) gedaald tengevolge van de opening van de nieuwe Hoogere Burger school te Hilversum, terwijl toen 60 Hilver- sumsche leerlingen de school verlaten hebben. Dat de vermindering der schoolbevolking niet grooter is geweest, moet geweten wor den aan de toenemende hoeveelheid leerlingen uit Amersfoort en dc overige omliggende Ge meenten. Vooral het aantal leerlingen, kinde ren van ingezetenen, is gestegen, namelijk tot 124, terwijl dat der kost-leerlingen daalt en thans 48 bedraagt en dat der spoorleer- lingen 05 is. De Commissie van Toezicht onderging geen verandering doordat dr. A. H. C. van Driel, die aan de beurt van aftreding was, bij Raads besluit van 22 December 1903 werd herbe noemd. Wordt vervolgd.) KENNISGEVING. Dn BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat do Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Woensdag den 19 October aanstaande, des namiddags te 2 ure. Amersfoort, den 18. October 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De gewone audiöntiën van de Ministers van Justitie en van Koloniën zullen deze week niet worden verleend. Itt de spoedeischende vergadering van den Raad dezer Gemeente welke morgenmiddag, lil October, om 2 uur wordt gehouden, zul len aan do orde worden gestold de volgende Hunten van behandeling; 1. Installatie van het nieuw benoemd Raadslid, den hoer D. Gerritsen. 2. Voorstel tol gedeeltelijke tijdelijke slui ting van enkele scholen. In no. 29 van «Eigen Haard" komt een artikel voor, handelende over «brokken en brokkenwerk". Onder «brokken worden ver staan allerlei schijnbaar waurdeloozc voor werpen, tlie worden weggeworpen of ver dwijnen. allerlei soorten glas, porselein, aardewerk, linnen, katoen, gonje, papier, leder, tapijt, dweilen, beenderen, zink, lood, tin, elastiek, enz. enz. Stukken of brokken van dat alles, door het publiek «vuilnis" genoemd, worden te Amsterdam gesorteerd en verzameld en dan verkocht. In 1901 brachten die brokkeu een som op van meer dan flOOUÜO. Tot nog toe kwam die som in de Gemeentekas terecht. Thans is er een comité opgericht, dat dit brokkenwerk ten bate der weldadigheid aanwendt. Er is een pakhuis gehuurd, waarin al de brokken worden opgeborgen. Een vijltal karren, blauw geschilderd, gaat in bepaalde stads kwartieren rond; huis aan huis wordt aange scheld en zoo worden de brokken verzameld. Merkwaardig is het wat daartoe al behoort: kolenbakken, wekkcrklokken, ornamenten, enz., maar ook oud papier, ledige fiessclien en bussen en dergelyke. Het ophalen en sorteeren dier brokken geeft reeds werk aan menigen werkiooze en dan levert de opbrengst van het verkochte een aardige som om menigen arme te helpen, terwijl uit die brokken nog heel wat te voorschijn komt, dat, gereinigd en opgeknapt, in het huis van menigen be hoeftige te pa» komt. Als wy nagaan, hoeveel iederen dag als onbruikbaar en waardeloos in den vuilnisbak wordt geworpen, hoeveel in de grachteu ver dwijn', dan meoneu wij op deze werkzaam heid de aandacht onzer liefdadige instellingen, b. v. van «Liefdadigheid" te mogen vestigen, waardoor zou voorkomen worden, dat zij, gelijk doorgaans, hun rekening met een na- deelig saldo sluiten. In Duitschland, bijv. te Munchen maar ook te Bielefeld, doet men reeds lang als te Am sterdam. Heden herdenkt prof. mr. J. J. de Louter den dag waarop hij 25 jaar geleden het hoog- leeraarsambt aan de Ryks-universiteit te Utrecht aanvaardde. Den 3 Augustus 1847 te Amersfoort ge boren, werd hij hier opgeleid aan de departe mentale Nuts-school, de Fransche kost- en dagschool en de toenmalige Latijnsche school en in 1865 student te Utrecht, waar hij 21 October 1869 promoveerde tot doctor in de rechten. Na geruitneo tyd hoogleeraar te zijn geweest aan het Athenaeum te Amsterdam, word hy 18 October 1879 hoogleeraar te Utrecht voor Nederlandsch Staatsrecht, Volkenrecht, Ad ministratief recht en Wijsbegeerte van het publiek recht. Onder meer werd hem liet onderwijs op gedragen aan H. M. de Koningin in Neder landsch- en Koloniaal Staatsrecht. Het jongste nummer van «De Pluimgraaf' bovat vijl zeer fraaie afbeeldingon van pa- dua's tiaar teekeningen van onzen 13-jarigen stadgenoot J. C. de Froe, waarbij de redactie eon zeer waardeerend woord schrijft en zelfs het portret geeft van dezen voelbelovenden knaap, thans leerling der Ambachtsschool. Den onlangs benoemden reserve-kapitein bij de infanterie der Landweer J. A. Th. H. F. van Bijswijk de Jong, thans te Rotterdam, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapitein by de dd. Schutterij hier. Kapitein J. M. Mazel, van het 5e regiment infanterie liet gedacheerd by de 2e afdeeling van Departement van Oorlog, wordt 1 Novem ber overgeplaatst bij den staf van liet wapen. Kolonel L. Brender ft Hrandis, commandant van liet le regiment infanterie, heeft non activiteit gevraagd. Men noemt kolonel G. J. W. Koolemans Boijnen, sedert 21 Augustus 1902 non-actief, als aanstaand commandant van het 4e regi ment infanterie. Ritmeester II. G. J. Maas Geesteranus. van het le regiment huzaren, heelt aan liet eskadron ordonnansen ten geschenke gegeven vier Herold-bazuinen, gelijk die bij enkele duitsche cavalerie-korpsen in gebruik zijn. De zeer bekwame trompetters van het eskadron oefenen er zich reeds duchtig op en welhaast zal het kranige korps uitrukken met de nieuwe instrumenten en het zangers korps, dat, nu allen van de manoeuvres zijn teruggekeerd, weer flink wordt geoefend. Zondagmiddag speelde «Quick" op eigen terrein 2—2 gelijk togen »T. H. O. R." uit Amsterdam. »U. D. I." sloeg «II. F. C" uit Harderwyk met 51. De vrees van den Amersfoortschen captain «dat gaat niet goed, jongelui" is dus wel verre van bewaarheid. Aanstaanden Zondag houdt de Amsterdam- sche vereaniging tot bevordering van jacht en terreinrijden weer een jachtrit, waarbij de heer J. J. Korthals van Schooten alzjager- meester fungeert. Afrit half elf bij station Driebergen. De eindwedloop voor paarden die den jager- meester over alle hindernissen gevolgd zijn, zal gehouden worden op de entraineerbaan by Óud-Lcusden. Gezamenlijke lunch in het hotel «De Berg"; Evenals in vorige jaren worden gedurende de aanstaande kermisweek door vereenigingen weder zoogenaamde anti-kermisbijeenkomsten georganiseerd o. a. door het «Leger des Heils", het Militair Tehuis aan de Beekstraat en de Chr. Jongelings-vereeniging «Ps. 119: 9". De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister den stratenmaker W. van P., beschul digd van valschheid in geschrifte, hier ge pleegd ten nadeele van den aannemer Th. W. Bonte, tot een jaar gevangenisstraf en beval zyn onmiddeüjke gevangenneming. De eisch was twee jaar. II. M. de Koningin-Moeder vertrok gister ochtend 2 uur van «Soestdijk" naar Arolsen. Het stal-departement keert Vrijdag naar Den Haag terug. De heer D. van Peurzen, candidaat tot den II. dienst, te Baarn, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Hervormde keik te Hoogland. Geleerdheid is een bankbiljet, dat niet overal als betaalmiddel wordt aangenomen. Gezond verstand is goudgeld, dat overal en altijd gangbaar is. I)oor teel nagekomen zaken, die geen uit stel gedoogden, moeten zoowel berichten als advnrlenliën tot het volgend nummer uitge steld. Het volgend schrijven mocht ik ontvangen Zeer geachte Mevrouw Vóór de lezing van Uw hoofdartikel «Nog weer f23000?" in Uw vorig nummer had ik daarover een gesprek met iemand, die me kwam bezoeken. En een oordeel geheel tegenover gesteld aan bet Uwe. Later las ik 't met aandacht en inderdaad, u hebt gelijkwij, die leven, hebben te zorgen voor de levenden. In eigen omgeving, maar ook daarbuiten. Ook voor die ongelukkigen, wier man, wier vader, wier kostwinner den dood onlangs vond in 't grauwe graf, wier gansche bezit prooi werd der golven. «Misschien sta ik alleen" zoo is den aanhef vari Uw stuk. Ik geloof veeleer, dat U de tolk waart van veler gedachten en U weet, dat U óen althans hebt overtuigd. Daarom echter de daad by liet woord Wil U bereid verklaren, in Uw blad gaven in ontvangst te nemen om over te maken b.v. aan Enkhuizen, Scheveningen en Urk. Lichter toch werpt men een gift by U in de bus dan dat men een postwissel zendt naar buiten. Ook op 't gebied van liefdadigheid heerscht by velen de wet van de traagheid der stof. Zóo bovendien ziet U, zien velen met U, direct vrucht op Uw sympathiek gedacht artikel en wordt mee door U eer en beter het doel bereikt: Geldelijke steun ook uit Amersfoort voor visschers-weduwen enweezen. Hoogachtend, Uw dw. D. J. van AALST. Amersfoort, 17 Oct. 1904. Omdat het mij voorkomt, dat het slechts bevorderlijk kan zyn aan het doel, giften te verkrijgen voor die ongelukkige gezinnen in het Noorden, verzocht en ontving ik toe stemming van ds. Van Aalst om bovenstaand schrijven in onze courant te mogen plaatsen. Gaarne ben ik bereid, bijdragen in ontvangst te nemen en ze, verantwoordende in ons blad, le zenden naar de commissiën te Den Heldor en te Urk, gelykelijk te verdeelen, zoo er niet bij vermeld staat, voor welke commissie men zyn bijdragen bestemd wenscht. Mogen de giften, èn groote èn kleine, ruim inkomen. De ellende is zoo groot I Zes vrouwen toch werd daarginds verleden week de vreeselijke tyding gebracht, dat haar werkzame, brave mannen den dood in de golven vonden. Aan drie en twintig kinderen het jongste is nog geen jaar, het oudste nog geen dertien werd tevens hun vader ontnomen. Twee bejaarde weduwen, die door de liefde en den vlijt van hun zoons een vrij ru3tigen oude dag mochten genieten, betreuren hun kinderen. En allen missen hun kostwinner 1 En als we denken, hoe zwaar het ons viel, een, die ons lief' was, vooraltyd te zien henengaan, terwijl wij nog de zekerheid hadden, dat er alles gedaan werd o.n zijn lijden te verzachten, zijn sterven te verlichten, en wij nog afscheid van hem konden nemen als wij denken, hoe wij ons het eigen sterfbed wenschente midden der onzen, met het bewustzijn, dat wij ze, naar onze beste krachten, verzorgd kunnen achterlaten, waartoe wij eiken dag een stupje nader trachten te komen en als we daar tegenover stellen wat die stoere visschers moeten geleden hebben op dat brullende, ziedende element, urenlang den dood ziende naderkomen, denkend aan de hunnen, hoe dezen onverzorgd achter bieren dan zal zeker menigeen zijn penningske, groot of klein, willen schenken, beseffend, evengoed als ik, dat bot de smart om de dooden niet wegneemt, maar wel verzacht, omdat het de zorg voor de levenden ver mindert. Suzk Fhkderiks— Van Ci.eeff. Bereids is ingekomen van N. N. flO.— RECLAMES. 8—5 regels f 1.25, iedere regel meer f0.25. Het geheimzinnige der bloemen. Daar de Japanners thans asn de orde ran den dag zijnrullen wij heden over hun groote kunst Bpreken lot het kneeken der bloemen. Een ieder weel dat die buitengewone cbrysanthèmes die ge durende den winter onrs salons versieren van Japan afkomstig rijn. Zy hebben een bloem die nog bui tengewoner is, mnar om derelve te sien moet men de reis er voor maken, dat is de «veranderlijke roos',. Hare witte kleur in de schaduw wordt rood bij het licht, in eene donkere kamer is zy wit gelijk was plotseling in hst daglicht gebracht heeft de overgang van wit in rood terstond plaats naarmate de mindere of meerdere licht en warmte. Zij wordt van wit roos kleurig, donksr rooskleurig on wordt rood. Vindt gy niet dat deze veranderlijke roos gelijkt aan hel beeld van bet arme jonge bleekzuchtige meisje Voor bei den is een kleine invloed voldoende om ze te ont kleuren, te doen kwijnen en ook een kleine ioTloed om ze hunne schoone kleuren te doen berkrijgen. Het bleeke, magere, ziekcljjko jonge meisje, dat in niets belang stelt, bekomt spoedig hare schoone kleuren, haar welvarend voorkomen, hare krachten, hare vroolijkheid terug. Hoe Jat? Door eene behan deling van eenige weken met do Pink Pillen. Neemt inlichtingen omtrent de resultaten die de Pink Pillen gegeven hebben. Juffrouw Joosten in de Frank, Gemeente Heerlen, was volgens de verklaring van haar vader sedart twee jaren Ijjdeude geweest sad bloedarmoede, zy verloor van dag tot dag hare krachten, at niet meer, was kortademig en kon zich nauwelijks met gemak bewegen. Zij klaagde ook veel over slapeloosheid en oorsuizingen. Door het vele lezen der attesten in de couranten raadde ik myne dochter ook aan tot het gebruik der Pink Pillen over te gaan en ik kaD U mijne vreugde niet uitdrukken, zoo ging de vader aan onsen verslaggever voort, omtrent bet bekomen resultaat, want hare krachten en eetlust zyn terug gekomen en zy is tbans uiterst welvarend. De Pink Pillen wekken den eetlust op, verzekeren de volko men spijsvertering eu de opneming van bet voedsel in het bloed en geven eene sterke xenuwlevenskracht, zy genezen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemsene zwakte, rheumatiek, maagkwalen, schsele hoofdpijn, zenuwpijnen, zenuwzwakte, heiipjicht en zijn onovortreffelyk bij herstellenden na zware ziekten. Wjj kunnen er echter niet genoeg op aandringe dat men oei acht geve do echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zeis zoodanig dat zy uiterlijk den schyh hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezondo bestanddeeleu bezit' ten ze in gecneu deele. Koopt ze slechts by die depothouders die onder de attesten zyn aangegeven of, zoo gij maar eenigen twyfel mocht hebben laat, ze rechtstreeks yun den Hoofddepothouder kjmen, den heer Snabilid. Prijs fl.76 de doos, f9.— por6doozeD. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 27, Rotlerdini, hoofdde pothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2