October 1904. No. 5570. 54e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. Amersfoort in 190»]. x. Ter voldoening aan art. 101 van de Wet op het Hooger, onderwijs bracht de President van het Seminarium der Oud-bisschoppelijke klerezie het volgende Jaarverslag over het jaar 1903 uit, aangaande den staat der bij zondere Inrichting voor Hooger onderwijs, in deze Gemeente gevestigd, ten behoeve van Katholieken van de Oud-bisschoppelijke klerezie. Wat vooreerst het personeel der hoog leeraren betreft, zij herinnerd, dat dit gee nerlei verandering" onderging. Ook hebben allen zich, zonder noemenswaarde verhinde ring, van de aan hun ambt verbonden plichten steeds kunnen kwijten. Met een aantal van vijf studenten werd het jaar, waarover dit verslag loopt, aange vangen. Vier dezer vormden de theologische klasse. Met een der zoogenaamde prefecten onzer leerlingen aan het Gymnasium, als toehoorder, hebben zij de lessen in de leer stellige, zedelijke en beoefende Godgeleerd heid, met de gewone repetitiën en exercitiën, gevolgd. Eén hunner, die zich ten slotte tot den geestelijken stand niet geroepen achtte, ver liet, bij het einde van den cursus, in de maand Juli ons seminarium. Met de overge blevenen zijn ook oefeningen gehouden op catechetisch en homiletisch gebied. Bij den aanvang van den nieuwen cursus, in ae maand September, werd de openge vallen plaats ingenomen door een student in de Wijsbegeerte, die op genoemd tijdstip tot de theologische klasse overging. Op den zelfden tijd deed een der bij het eind-examen aan het Gymnasium geslaagde leerlingen zich als student inschrijven. Sedert heeft deze de lessen in de Wijsbegeerte en de Klassieke letteren gevolgd. De gezamenlijke studenten, thans weder vijf in getal, hebben verder, met den toe hoorder, deelgenomen aan de lessen in de Bijbelkunde en in de Hermeneutiek wat de theologanten betreft óok in Exegese en tevens aan de voorlezingen in de Kerke lijke Geschiedenis. De ijver en het gedrag der studenten waren alleszins bevredigend. Curatoren van het Gymnasium gaven, ter voldoening aan art. 26 der Wet op het Hooger onderwijs, het volgende verslag omtrent den toestand van het Gymnasium te Amersfoort over het jaar 1903. Op 1 Januari 1903 waren aanwezig 70 leerlingen en éen toehoordervau dezen keerden twee na de Kerstvaeanlie niet terug, éen vertrok op 24 April, éen op 4 Julidaaren tegen kwam, na een afwezigheid van drie jaren, in Januari 1903 de oud-leerling der Üde klasse C. J. Weilbach uit Zuid-Afrika terug. Hel eind-examen werd gehouden van Maan dag 15 tot Donderdag 18 Juli, ten overstaan van de Regeerings-gecommitteerden prolT. doet. H. A. G. P. van den Es, Oud-Hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, P Symons, Hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Groningen, en J. C. Kluijver, Hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden. Hieraan werd deelgenomen door dertien leerlingen en twee extranei. Van de leerlingen slaagden elf, te weten J. C. W. Evenblij, J. H. Rolandus Hagedoorn, R. P. van der Mark, J. W. G. Neeb, P. van der Oord, C. J. Weil bach, E. E. Visser voor getuigschrift x\ R. Th. A. Ie Cavelier, 1. J. van der Helm, C. G. Reijnders en H. W. Seheltema voor getuig schrift /3. Beide extranei werden toegelaten, te weten H. D. W. Bodenstein voor getuig schrift x. en A. Jansen voor getuigschrift ,3 twee leerlingen werden afgewezen. Aan het overgangs-examen, gehouden Don derdag, Vrijdag en Zaterdag 9, 40 en 11 Juli, namen 55 leerlingen deelvan dezen zijn be vorderd 42 (onvoorwaardelijk 38, voorwaarde lijk 4) o?76°/0 niet-bevorderd zijn 13 of 24°/0. Voor de toelatirig-exainens, op Maandag en Dinsdag 13, 14 Juli en 7, 8 September, hebben zich aangemeld 15 candidatenvoor Klasse 1: 8; voor KI. II: 2; voor KI. Ill: 3; voor KI. V: 1; voor Klasse VI: 1. Toegelaten zijn tot KI. 18 (onvoorwaarde lijk 7, bij nader examen 1); tot KI. II 2; tot KI. 1111, afgewezen 2 (éen der afge wezenen narn plaats in KI. II); tot KI. Vb: 1; tot KI. Vla: 1. Tevens is zonder examen tot KI. I toegelaten éen meisje, dat reeds de 1ste Klasse der Hoogere Burgerschool had doorloopen. I De klassen waren dus op 9 September 1903 saamgesteld als volgtKlasso I 9, KI. II 15, KI. 111. 9, KI. IV. 5, KI. V. 13, KI. VI. 7. üp 31 December 1903 waren aanwezig uit Amersfoort 9 leerlingen of lö16/^°/0. Seminaristen 13 of 2212/29 °/0, kostleerlingen 13 of 22'-/20 °/0 en spoorleerlingen 23 of KOLONEL RANNOCK. Uit de Herinneringen van een Londcnsch detectiere. Kate Uc..iiaine. Enkelen der aanwezigen herin nerden zich harer uit het begin van haar kortstondige carrière: een meisje van opmerkelijke schoonheid, wier schitterende oogen hadden gestraald voor het voetlioht van het .Spectacular theatre", een paar seizoenen geleden. Ze haddeu haar gezien, bewon derd en vergeten. Zij verscheen hun als een geest verschijning uit hun jeugd. .Wilt u my vertellen, waar u Februari van dit jaar is geweest, miss Delmaine?" vroeg Sir Joseph, nadnt zij don eed had afgelegd. .Ik bedoel vau den 7den tot den 26sten." .Ik was in hot .Mecca-hotel" te Algiers." .Allèen?" .Neenkolonel Bannock waa bij my." .Te voren was u op Corsica en op Sardinië, geloof ik?" .Juist." .Oók met kolonel Rannook?" *In welke hoedanigheid reisde u met hem vroeg Sir Joseph. De vraag veroorzaakte een kleinen schok en <le jongeren onder de jongedames kregen het eensklaps druk met hun moffen en bandschoenen, „Wy reisden als mr. en mrs. Randall", antwoordde zy"inet een blik, die het Hof als het ware uitdaagde om het ergste van haar te denken. Zy had van den beginne af haar antwoorden ge geven op verontwaardigden toon. De kleur harer wangen was vlammend en toch niet rood, zooals lady Perivale had gedacht; haar oogen glansden onnatuurlijk mooie oogen, waaruit een gloed van toorn staalde. Zij was plotseling in haar bank opge staan, protectee rand tegen de vraag, maar de inspan ning was haar krachten te boven gegaan en zy zeeg bewusteloos neer, vóór zy de vraag had beantwoord. De vraag was overbodig geweest en had niet be boeren te zijn toegelaten. De gewone zenuwachtige drukte van gluzen water en vlugsout, waarmede men kwam aandragen, volgde, waarna Kate uit de zaal werd geleid. Hierop schorschte het Hof de zitting. De daines wachtten, snoven spiritus en Eau de Cologne, knab belden chocolaadjes en zouden gaarne zijn heenge gaan, doch wilden het einde hijwonen. Het was een groote teleurstelling voor het deftig gehoor, toen, bij den terugkeer van het Hof, Sir Joseph Jalland, mededeelde, dat mr. Brown Smith zijn verontschuldigingen had aangeboden voor het smadelijk artikel in zijn blad en dat zijn cliënte dus niet voornemens was, verder gevolg aan de zaak te geven." De rechter gaf zijn ingenomenheid hiermede te kennen. „Wanneer lady Perivale dit proees is begonnen om baar naam la zuiveren van een schandolijke en onverdiende verdenking, dan heeft zy volledig succes gehad en kan zij genade voor recht laten gelden", meende hij. De beklaagde werd veroordeeld, een uitvoerige verontschuldiging op te nemen in zijn blad en in het eene of andere dagblad, waarvan Sir Joseph den naam zou opgeven. Hij moest elk exemplaar, dat nog voorradig was van het blad, vernietigen, alsook de exemplaren, die nog in handen van wederver- koopers mochten ziju en 100 pd.sl. schenken aan de eene of andere liefdadige instelling, ter keuze van lady Perivale. Slechts Faunce en de rechtsgeleerde raadslieden van lady Perivale wisten, dat de uitgever van het blad niet zou worden gernuïneerd door daze hoelo of de kosten, dsar Faunce hum een flinke som bad be taald voor het plaatsen der entrefilets, die hy zelf had opgesteld in overleg met Sir Joseph. Hij had immers wel gezegd, dat er op het juiste oogenblik een schotschrift zou wezen en als oud vriend vau Brown Smith had hij gezorgd, dat er een was. Nieraaud was hiervan het slachtoffer geworden, behalve mis- 39 Ten aanzien van de onvoldoende lokaliteiten verwijst het Curatorium naar het deswege op 17 October 1901 uitgebracht rapport. In het gebrek aan ruimte voor de alzon- derlyke lessen van Klassen Vb en VIb wordt thans voor een deel voorzien door een daartoe welwillend afgestaan lokaal in het zoogenaamde «Werkhuis". De houten bestrating, in het voorjaar van 1903 vóór het Gymnasium aangebracht, vol doet uitstekend. Het gediag en de vlijt der leerlingen gaven over het algemeen reden tot tevredenheid. Het meubilair en de hulpmiddelen voor het onderwijs waren in voldoenden toestand. Het College overtuigde zich van den goeden gang van zaken bij het onderwijs. In het leeraarspersoneel zijn in 1903 de volgende veranderingen voorgekomen Toen op 1 Januari 1903, door een hernieuwde split sing der Hoogere Burgerschool, een tweede Onder-directeur noodig bleek voor het zoo genaamde Werkhuis", is daartoe aangewezen de heer G. C. HoogewerlT, die dientengevolge van eenige lessen van het Gymnasium moest ontheven worden. Van 1 Januari tot 1 Juli 1903 is derhalve het onderwijs in Neder- landsch zóo tusschen heeren Hoogewerfl en dr. Van der Vet verdeeld, dat eerstgenoemde 5 lesuren waarnam in Klassen IV, V, VI, laatst genoemde 7 lesuren in Klassen I. II, III. Overigens heeft het personeel der leer aren in 1903 de volgende wijzigingen onder gaan de heer P. Persant Snoep heelt eervol uutslag gevraagd uit zijn betrekking van leeraar in Natuur- en Scheikunde en dit ver kregen tegen 15 April 1903, bij Raadsbesluit van 24 Maart 1903. lu de zelfde Raadsziltiüg werd in deze vacature voorzien door de tyde- lijke benoeming van den heer August Winter, doctor in de Wis-en Natuurkunde te Leiden. Bij Raadsbesluit van 28 April 1903 werd den heer G. C. Hoogewerff tegen '1 Juli eervol ontslag verleend wegens zijn benoemiug tot Directeur der nieuw geopende Hoogere Burger school te Hilversum. Zijn opvolger Wijnand van Schothorst, doctor in de Ned. letteren en leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Brielle, is op 28 Juli 1903 benoemd en op 1 September d.a.v. in functie getreden. De heer dr. W. A. van der Vet, tijdelijk leeraar in Geschiedenis, werd in Juli 1903 tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Hilversum aangesteld en wenschte dien ten gevolge hier geen herbenoeming. Nadat de heer K. J. Pen, doctor iu de Ned. letteren en wijsbegeerte te Leiden, vooreen benoeming had bedankt, is tijdelijk tot opvolger van dr. Van der Vet in de Raadszitting van 23 Sep tember 1903 aangewezen de heer Johannes Jacobus Vermeulen, doctor in do Ned. letteren te Utrecht, die op 5 October d.a.v. in functie trad. De heer K. J. de Jong, tijdelijk leeraar 'n de Natuurlijke Historie, is iu Augustus 1903 niet herbenoemd; zijn opvolger dr. Hugo Frederik Niertrasz, assistent voor Dierkunde te Utrecht, benoemd bij Raadsbesluit van 28 Juli 1903, aanvaardde zijn betrekking op 1 September 1903. In de samenstelling van het College van Curatoren kwam geen verandering. In een vergadering van Curatoren, gehouden 29 Mei 1903, werd, in de plaats van jhr. rar. B. W. Th. Sandberg, die wegens zijn vele werk zaamheden van het Secretaiaat van Cura toren wenschte ontheven te worden, tot Secretaris van Curatoren benoemd ds. J. G„ Kam, die zich bereid verklaarde, de benoe ming te aunvaarden en onmiddellijk in func tie trad. De heer dr. H. W. Scbreuder, met het einde des jaars aan de beurt van aftreding, werd bij Raadsbesluit van 22 December 1903 herbenoemd. Bij voortduring blijven Curatoren de be langen van het Gymnasium aanbevelen. Zy vertrouwen, dat in de dringende behoefte aan betere lokaliteiten binnen niet te langen tijd zal worden voorzien. De kosten van het Hooger ouderwijs over 1903 bedroegen f21 972.04®. Aan schoolgeld werd ontvangen 16543.33; ten laste der Gemeente blijft derhalve f 15 428.71, waarvan de helft door het Rijk wordt vergoed. De gewone audiëntiën van de Ministers van Justitie en van Marine zullen deze week niet worden gehouden. Niet alleen te Amersfoort wordt de werke- lijksche vrij veemarkt slechts bezocht. Op de jongste najaar-kalvermarkt te Leeuwarden waren twee kalveren aangevoerd, zijnde twee meer dan het vorige jaar. Luitenant J. G. Sinia, vroeger ran het 5e regiment infanterie en tham van het 9e regiment gedetacheerd by de Koloniale reserve achien ile oude kennissen van lady Perivale, die zich nu schaamden, dut zij haar hadden veroordeeld en aan de praatjes geloof hadden geslagen. „Ik hoop, dat u voldaan is, mevrouw" zeide hy, toen hij lady Perivale den dag na de zitting een bezoek kwam brengen. „Meer dan voldaan, mr. Faunce", antwoord le zij, hein hartelijk de hand drukkend. „Ik hoop maar, dat ik nooit weer den naam van dien man hoor." „Ik hoop het voor u, mevrouw; ten minste niet in eeuigo onaangename beteekenis" antwoordde Faunce ernstig Roeds waren er vier maanden verloopen sinds Faunce ziju eerste bezoek had gebracht aan Kate Delmaine, laatstelijk mevrouw Randall, Telkens had hij haar een kleiD voorschot gegeven op de toege zegde belooning, maar nog altijd was zy steeds even angsiig wel altijd even beleefd, maar toch alsof iets haar influisterde voorzichtig te zijn tegenover den detectieve en had hy als 't ware instinctmatig begrepen dat er iets meer in 'tspel was dan geld gebrek en bet gevoel van aan lager wal le zyn geraakt. In xijn ontzaglijke goedhartigheid bad by al eens met haar gesproken over een dokter die haar ge schokt zenuwgestel wel weer iu orde sou brengen en haar aangeraden, geregeld te leven en vooral geen opium meer te schuiven en baar telkens 10 pond op afbetaling gegeven. „Kom, miss Delmaine" had hij eens gezegd „doe nu je best er zoo behoorlijk mogelijk uit te zien als je voor het Hof komt, om te toonen, datje in ieder opzicht een even bekoorlijke vrouw bent als lady „Hij zei altyd, dat ik als twee droppels water op haar leek", antwoordde zy zuohtend. „Rannock vroeg Faunce, die haar over den kolo nel aan 'tprsten wilde krijgen. „Kende hij je dan eer hij met lady Perivale keunis maakte Maar zy ging er niet op in en antwoordde kortaf „Wat by deed of niet deed, zijn zijn zaken en die gaan u niet aan." Weer toonde haar gelaat die eigenaardig angstige uitdrukking, welke er telkons op kwam als Faunce bet gesprek op Rannock bracht. 't Behoeft wel niet gezegd, dat dit den detectieve beslist hanteerde en dat hy. zonder nu bepaald baar gangen na te gaan, allerlei aanwijzingen verzamelde omtrent haar doen en laten, vroeger en nu, en zóo bad bij thans cok de zekerheid, dat de eenige man die haar veel bezocht de man was met den stieren nek od den bloedhond, dien hy by syn(eerste besoek aan haar even had gezien aan de deuropening en by het mam. Het had hem weinig moeite gekost, er achter te komen dat deze man Bolisco heette en in zijn goeden tijd een bokser was geweest, een van de beschermelingen van Sir Hubert Witbernsea. Een jaar of tien terug was Bolisco een soort van beroemd man, doch later bad het een keer of drie scbaudelyk afgelegd en was ziju ster met maximale snelheid getaand, soodat by al spoedig zyn nog altyd herculische kraoht ten beste moest gavon in derde eu vierderangs herbergen. Oók bad hy vernomen dat sedert Kate uit het buitenland was teruggekomen, met een beele riet koffers vol hotel-etiketten, zy een vrjj obsouur kwar tier ergens ia Silburnsstreet had betrokken en van lieverlede haar kleeren en zoogenaamde luxe-artikelen had van de hand gedaan en ten slotte van da eerste naar de derde étage was verhuisd. Fauuce had zich gehaast, de 16-jarige Betty, het „Madchen für Alles" in de schamele woning, in 't vertrouwen te nemen en deze hield hem vooreenig zilvergeld steeds goed op de hoogte van het doen en laten der juffrv uw van dria-hoog en soo wiat hy. dat Kale altyd zeer neerslachtig was, veel brandy- soda dronk an soms veel erg laeljjk ruikende «ga- retten rookte en dat zy dikwyla erg hooge woorden had met den kleinen man met den ingeslagen neue en dien vreemden naam, zóo zelfs, dat de huie juffrouw haar eens gedreigd had, de huur op te zeggen. Wordt vsrvotyrf.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1