Stadsnieuws. Advertentiën. Gemeente-werklieden kan worden verricht. Ken der leden is bevreesd, dat deze later verhooging van belooning zal vragen. De Wethouder-Voorzitter zegt, dat het beter blykt te zyn, dat de adsistentie niet wordt opgedragen aan een der stads-werk- lieden. De tweede afdeeling had geen opmerkingen en B. en W. antwoordden niet. By !H (Wering van ziekten) meende een der leden nog eens de aandai ót van Burge meester en Wethouders te moeten vestigen op de vele gevallen van mazelen in tie Ge meente en vroeg ot het niet noodig zal blijken, de scholen tijdelijk te sluiten. De Burgemeester zegde een onderzoek toe. De tweede afdeeling had geen opmerkingen. B. en W. antwoorddenWij hebben zoodra ons Ier oore kwam, dat er vry veel gevallen van mazelen waren, den Hoofden der scholen om inlichtingen gevraagd. Ons bleek, dat op de openbare Lagere school 2e soort 25 gevallen en op de R. K. Jongensschool e - een 20 gevallen zich hadden voorgedaan. Bij leerlingen der overige scholen kwam de ziekte nagenoeg niet voor. Inmiddels is de Verordening tot voorko ming, wering en beteugeling van mazelen en andere besmettelijke ziekte in werking ge treden en worden de tot hel gezin waarin eens lyder aan mazelen voorkomt behoorei.de kinderen vao de school geweerd. Wij hebben de Hoofden gevraagd, voor- loopig geregeld opgave der ziektegevallen aan ons college in te zendeu en zullen, zoo noodig. maatregelen nemen. Gelijk bekend, werd deze materie inmid dels geregeld bij Raadsbesluit van 19 October. Wordt vervolgd.) Ds. J. I- F. de Meyere hoopt Zondagoch tend in de Luthersche kerk een feestwoord te spreken ter herdenking van de Kerkher vorming. in de Remonstraotsche kerk wordt aan staanden Zondagochtend te half tien gehouden de godsdienstoefening voor jongelieden van 9 tot 14 jaar en te elf uur die voor de ge meente. De gewone audiëntiën van de Ministers va:i Marine, van Koloniën en van Binnen- landsche Zaken worden deze week uiet ver leend. Belanghebbenden maken we attent op de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer, bevattende de zoogenaamde overgangsbepa lingen der nieuwe Drankwet en met name op het verzoekschrift, dat vóór '27 November behoort ingediend te worden bij Burgemeester en Wethouders. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is gedurende October ingelegd ter Rijks Post spaarbank f31 233.79s, terwijl daaruit is teruggevraagd f27781.08. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10963. Mr. J. C. H. Prikken heeft ontslag geno men als lid van den Gemeenteraad. Omtrent diens installatie lezen we in »Het Vaderland" In een daartoe belegde zitting van de Arrondissements-Rechtbank alhier werd heden mr. J. C'. H. Prikken geïnstalleerd als substi tuut-griffier bij dat college. De president, jhr. mr. Schuurbeque Boeve, heette den nieuwbenoemde welkom. Spr. wees op den ijver en de nauwgezetheid, waarmede mr. Schlingernann thans be noemd tot rechter - de betrekking van substituut-griffier had waargenomenop de vele en omvattende werkzaamheden, die hier van ilen substituut-griffier gevorderd worden, en uitte den wensch, dat mr. Prikken, door den Minister van Justitie aanbevolen als den geschikte» man op de geschikte plaats, zou bewijzen dit ook te zyn. De periodieke verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken is vastgesteld op 22 November. Aan de beurt van aftreding met 31 De cember zijn de heeren H. C. van Dam, M. Meursiug en C. vun der Zoo de Jong. Gister was het vijftig jaren geleien, dal Willem Glazernuker in het Seminarie der O. B. K, hier, als huisknecht in dienst trad. In tegenwoordigheid van liet personeel der leeraren en van de theologanten werd hij door prof. dr. J J. van Thiel, als President van het Seminarie, met dat zddzaain voor recht hartelijk geluk gewenscht, onder dank bare opmerking, dat hij gedurende een halve eeuw met meer dan gewone nauwgezetheid zyu betrekking waargenomen en de hom toevertrouwde belangen met bijzondere trouw behartigd heeft. Hoeveel achting en waardeering hij ge wonnen had van hen, die hern van naby gekend hebben, bleek wel uit de niet-oube- laugrijke gift, welke hem namens dezen, thans ui geestelijke of ook maatschappelijke betrekking geplaatst, als een herinnering j I onder couvert werd aangeboden. ln den morgen van dezen feestdag werd j de jubilaris verrast door de ministerieele mcdedeeling, dat het H. M. de Koningin j had behaagd, hem te vereeren met de eere- medaille van de orde van Oranje-Nassau, in zilver. Nog werd den jubilaris, die na zoo wel- vnlbrachten arbeid thans wenscht te gaan rusten, namens de bestuurders van het Semi narie, met een woord van dankbare geluk- wensching, een behoorlijk jaargeld toegezegd. Glazenmaker gaat nu Amersfoort verlaten. Wel zien de tiuisgenooten hem met leed wezen vertrekken, maar zij misgunnen hem niet de welverdiende rust, welke hij thans te Hilversum hoopt te gaan genieten. Moge die rust een kalme en langdurige zijn. Het 25-jarig ambts-jubilé van den heer P. J. Dammer», thans Commissaris van Politie te Utrecht, is onder talrijke bewijzen van belangstelling herdacht. De politie van hier was op de druk-be- zochte receptie vertegenwoordigd door den adjunct-inspecteur R. J. Stellinga en de vier oudste agenten, die allen hier onder den jubilaris hebben gediend. De heer H. Dumoulin, die met nog jeug digen ijver Directeur is van de Volksgym- nastiek-vereenigiug «Ajat", hoopt Zaterdag zijn 70-stan verjaardag te herdenken. Den 16 November hoopt de oudste brieven* en telegrambesteller R. van Bennekom zijn 25-jarig dienst-jubilé te herdenken. Luitenant J. J. de Koningh, van de cavalerie O. I. L„ sedert 1 November 1901 gedetacheerd geweest bij de Hoogere Krijgsschool, is eervol van die delacheering ontheven eu keert binnenkort naar Oost Indië terug. De nieuwbenoemde luitenant bij de artil lerie van het O. I. leger J. H. Wesseling moet uiterlijk 24 December naar Oost Indië. vertrekken. De heer A. A. Verburg is benoemd tot onderwijzer aar. do Volkszangschool der af deeling Baarn van de »Ned. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst". Kolonel G. J. W. Koolemans Beijnen, voor heen commandant van het 5e regiment in fanterie en sedert 27 Mei 1903 non-actief, is in activiteit hersteld en belast met het bevel over het 4e regiment infanterie. Majoor J. W. van Bisselick, vroeger van het 5e regiment infanterie en thans op non- activiteit, is bevorderd tot luitenant-kolonel bij het wapen der infanterie. Majoor jhr. L. A. P. Six, commandant van de 2e afdeeling le regiment veld-artillerie, is bevorderd tot luitenant-kolonel en blijft in zijn nieuwen rang hier in garnizoen. Het ligt in het voornemen van den Minister van Oi rlog, ook in 1905 nog niet te doen overgaan tot het houden der oefeningen door de Landweer, bedoeld bij art. 14 der Land- weerwet. Aanleiding daartoe wordt gevonden in de omstandigheid, dat de Landweer in verreweg het grootste aantal Gemeenten eerst in 1906 een sterkte erlangt, welke oefening van eenige beteekenis toelaat, terwijl het bovendien wenscheüjk is, ook met deze oefeningen niet te doen aanvangen, alvorens de organisatie van de Landweer genoegzaam gevorderd is. Met het schietonderriciit zal intusschen reeds in 1005 worden begonnen. Ter waarschuwing van hen die in het zelfde geval zouden komen te verkeeren, ver melden we 't volgende Drie jongelieden uit Amsterdam, behoo- rende lot de Landweer-lichting 1903, zijn verleden jaar naar het buitenland gegaan, zonder te bedenken dat, al zijn zij over de grenzen, zijn Nederlanders blijven en gehou den zijn hun plichten als Staatsburger te vervullen. üp onaangename wyze worden zij daar aan herinnerd. Art. 27 der Land weer wet schrijft n.I. voor, dat de verlofganger van de Landweer niet zonder toestemming van den Minister van Oorlog gedurende een jaar buitenlands mag blijven. Maar, laat de wet er onmiddellijk op volgen, die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd, als de verlofganger niet in verzuim is en zijn j verblijf in den vreemde een gevolg is van zijn beroep. Vindt de verlofganger het echter j niet de moeite waard om de hier bedoelde toestemming te vragen alvorens de grenzen I over te gaan, dan is hij er hij, dan kan de Minister van Oorlog hem onder de wapens roepen voor hoogstens een maand. Aldus is thans geschied. Twee dezer verlofgangers zijn j 14 dagen, éen is voor een tnaand onder dienst geroepen. Blijven zij weg, dan zullen j zij niet alleen tot hun 40ste jaar moeten I vermyden de grenzen weder over te trekken, J doch bovendien kans loopen, wegens desertie i veroordeeld te worden. gekleed zijn. alleen dan volgens de pry zen van het militair tarief le vervoeren, indien zij voorzien zijn van een inarscli- of reis- order of van ecu legitimatiebewijs, dus niet meer op vertoon van een verlofpas. Blijkens advertentie in dit nummer zal de eerste nachttrein der H. IJ. S. M. in dit sei zoen 9 November van Amsterdam naar hier vertrekken. De Schietvereeniging «Wilhelmina", van den Kon. Ncderlandschen Bond van oud-onder officieren" herdacht gisteravond in kleinen kring haar 10-jarig bestaan en heelt tegen Zaterdagavond een feestavond georganiseerd voor haar werkende leden, de leden van den Bond en do donateurs. Men zou werkelijk geneigd zijn te vrageD «maar lezen die menschen dan geen kranten?" De Spaansche schatgraver maakt ieder jaar zyn slachtoffers en ieder jaar weer vliegt er iemand in als deze of gene iets gratis aan biedt; hoe ook de couranten met eindeloos geduld óok ieder jaar waarschuwen tegen dergelijke praktijken. Mundus vult decipi; de wereld wil met alle geweld bedrogen worden. Wie zonder markt geschreeuw kalm zijn weg gaat, vindt gehoor noch geloof'. In de laatste helft van October bezorgde de post hier om zoo te zeggen huis aan huis een circulaire van een «huis'' te Parijs waarbij niet alleen een gratis-portret, nog wel levens groot, werd aangeboden, geheel om niet, maar óok werd gewaarschuwd «voor hier gevestigde fransche firma's, welke u wellicht de zeilde aanbieding deden, doch waarvan u uw gratis- portret alleen kondet krijgen wanneer u zich tot aankoop van een lijst verplichtte. Bij ons is dit niet het geval; c is en blijft vrij uwe lijst te koopen waar u wil. Wij zijn geen lijstenhundelaars!" Daarbij was o, comble gevoegd een garantie-verklaring waarbij de ondernemers zich verplichtten duizend franc te zullen storten voor de eeDe of andere instelling van weldadigheid in Nederland indien zij niet tusschen 14 September en vóór ultimo Decem ber a. s. duizend portretten geheel kosteloos had vervaardigd. Niet minder verlokkend waren de bijge voegde aanbevelingen door Nederlandsche en buitenlandsche couranten van naam en van personen met uitmuntend klinkende titels of van zeer hooge geboorte. Eenige stadgenooten zonden hun portret; éen hunner den 21 October en 29 Oc tober ontving hij een brief in machine-schrift waarin o.a. het volgende voorkomt: «Ver moedende, dat u uw portret in een fraaie lyst zult willen ontvangen, veroorloven wij ons bij dit schrijven een catalogus onzer lijsten in te sluiten, waaruit u zult zien, dat onze prijzen uiterst billyk zijn". Dat «uiterst billijke" komt dan neer op vier en twintig gulden voor de lijst. »In geval u, om welke reden dan ook, niet tot aankoop eener lijst mocht wenschen te besluiten, zoo verzoeken wij u beleefd ons per postwissel een bedrag van vier gulden vijftig cent toe te zanden tot dekking der expeditie-kosten, zorgvrldige verpakking, vracht, douane-gelden, enz. welke altijd ten laste des ontvangers komen", zoo luidt het verder in den brief. Dusde geheel kostelooze vergrooting, in crayon, kost f4.50 Onnoodig te zeggen, dat de hier bedoelde stadgenooten geen postwissel zonden, hun portretten lustig bij de «onderneming" te Parijs laten en ons verzochten, het geval even te vermelden. Met ingang vun 1 Januari 1905 wenscht 1 de Maatschappij tot Exploitatie van ^taats- Spoorwegen de officieren der landmacht in j actie ven dienst, wanneer zij niet in uniform De Maandvergadering van «Handel en Nijverheid" wordt aanstaanden Dinsdag avond gehouden. Alweer een ongeluk met een voertuig, nu op den weg naar Hoevelaken, waar het paard van W. van M. op hol sloeg, de voerman van do kar viel en zijn schouder ontwrichtte. In het Militair hospitaal werd hem de eerste hulp verleend. Hopen we, dat het driemaal is scheeps recht voorlovipig een einde maakt aan deze ongevallen. Tracht boven uw smarten te staan en zij zijn half genezen. LIJST van BRIEVEN enz. geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Post kantoor te Amersfoort, gedurende de 2e helft der maand October 1904. Brieven. C. van Doorn, Amsterdam. Mej. «Emma", Mej. M. Hengeveld, J. G. Pluntagie, B. Vonk, B. van den Berg, Blocniendaai. Klaas Plantinga, Dokkum. vVim van Poll, Tiel. Leon van Es, Cje Jager, Amersfoort. W. de Boer, Briefkaarten. H. Hijzen,' Amsterdam. Miss D. Krans. B. Hendriks, Groningen. Mevr. Suermondt, Scheveningen. W. E. H. Jufr. W. Huber, Utrecht. Uil het Buitenland terug: Frau Jakobs Laulerdeich. W. Willink Esgr, Chicago. 13 drukwerken. Burgerlijke stand van Amersfoort. van 27 October tot en met 2 November. GEBORENDirkje, d. van P. Kuyer. Bernardus, z. van Barend Meerman en Uil- iegien van Wijk. Hendrilca Paulina, d. van Cornells van Doornik en Cornelia Marlijn. Gysbertus Johannes, z. van Adrianus van Lent en Hendrika Koenen. Dirk, z. van Aalt Holland en Willemijntje An ton ia van de Klomp. Elisabeth Geertruida, d. van G. Blonk. Aartje Heintje, d. van M.J. M. A. Hugo. Hendrikus Johannes, z. van Evert van Daatselaar en Hendrika Koller. Jan Dirk, z. van Hendrikus Vos en Hendrika van der Meer. Klazina Johanna, d. van Nicolaas Gijben en Antonia van Dijk. Gerarda, d. van Cornells Rijn en Geertruida van den Belt. Maria Antonia, d. van Antonius Hendrikus Sauer en Johanna Geer truida Hoopen. Dirkje, d. van Albertus van Nus en Dirkje van den Berg. Helena Odilia Wilbelmina, d. van Theodorus Carolus Valeriauus ter Maat en Anna Maria Catha- rina Mengelberg. Elisabeth, d. van Ge- rardus Witteveen en Elisabetti Sukkel. Alijda, d. van Jan de Goede en Willemijntje Veenendaal. ONDERTROUWD: Jan Aikens en Jan netje van Roeijen. Gerrit Stam en Janna Wiilemina Kretizer, Lucas Johannes Koe koek en Wiilemina Dorresteyn. Hermanns van Slooten en Antonia deRooy.Antonie Christoflel Earners en Bertha Maria van Bekkura. Wouter Adrianus van der Vorst en Engelina Battels. Bernardus Christ en Theresia Johanna van den Berg. J. G. Sinia en C. M. Woudenberg van den Berg. GETROUWD: Jean Baptiste Masseus en Wiilemina Maria van Apeldoorn. Johannes van Hees en Adriana Sophia Elisabeth van Beek. Johannes Dermois en Geurtje van den Bosch. OVERLEDEN: Georgius Ronsel, 2 j., z. van Johannes Ronsel en Hendrika Merkenij. Maria Hendrika Johanna Hofman», 3 j., d. van Johan Frederik Andreas Hofinann en Gijsberta Eibers. - Bertha Antonia Wilbelmina, Heere, 4 mnd.. d. van Reiner Heereen Cor nelia Ilol. Hendrika Theodora Gijsbertse, 2 j., d. van Hermanus Gijsbertse en Catharina Rottenburg. Dirkje van Uppelschoten, 74 j., ongeh. Anthonius Bernardus Gerardus van Deelen, 3 mnd., z. van Gerardus Johannes van Deelen en Maria Berendina Lucassen. Wilbelmina Hendrica Paulina van Lent, 3 j., d. van Marinus Hendrik Josephus van Lent en Hendrika Merlijti. Aaltje Berendse, 14 j., d. van Peter Berendse en Evertje van Kommer. Gerrit Eikelboom, 11 mnd., z. van Coenraad Eikelboom en Evertje de Graaf. Petrus Janssen, 6 d., z. van Petrus Janssen en Theodora Johanna Moor. Helena Hen drika van Millingen, 2 j., d. van Cornells van Millingen en Helena Maria Kraaijvanger. Johanna Catrina Wels, 4 j., d. van J. C. Wels. Evert Hoegen, 1 j., z. van Jan Hoegen en Teunisje Bettink. Barbara Geertruida van der Veer, 74 j., weduwe van Wouter Drum mer. Hendrikus Eijbergen, 1 j., z. van Nicolaas Eijbergen en Cornelia van deCoter- let. Gezina Maria Scholte, 1 jd. van Antonius Scholte en Aleida Maria Wilhel- mina Neerrincx. Timotheus Hermanus Johannes Verschuur, 3 j., z. van Gijsbertus Verschuur en Cornelia van Geijn. Johannes Rosier, 8 j., z. van wijlen Stephanus Rosier en Berendina Peters. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Juli 1904. (Excl. tramdiensten.) Reizigers f 111 702.37 Bagage en honden o 3948.093 Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. 59135.13 Buitengewone ontvangsten en telegraaf 2800.85 Totaal ƒ177 646.44* 1904 1903 Totale ontvangsten Ontv. over Juni f 177046.44® f 106 583.12* Tot. ontvangsten van 1 Januari af «1090046.77 984097.20 Gemiddeld aantal Kilom. in expl. vanaf 1 Januari 148 133 l)us ontvangst per dagkilometer 34.60 34.80 De Heer en Mevrouw Th. tkr MAAT- Mknoelbero geven kennis van de geboorte van eene IJOCIITEli. Amersfoort, 1 November 1904.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2