Stadsnieuws. Ingezonden Marktprijzen. Advertentien. Faillissement J. J. H. POTMAN. patTssMe yeenendaal; E. J. RUITENBERG, Privaatlessen of Huisooderwijs Keukenmeisje Keukenmeid, Te Nijkerk TE KOOP adviseeren tot goedkeuring en voorloopige vaststelling van de Begrooting der Schutterij. B. en VV. antwoordden niet. By no. 194 (Subsidie Muziekvereeniging) vroeg een der loden van de eerste afdeeling of het met oog op de fioancieelen toestand der Gemeente wel raadzaam is, het subsidie aan de Muziekvereeniging te verhoogen. Be Burgemeester deelde mode, dat de Vereeniging een groote batejjmist in de bij dragen van vele bewoners aan den Hof nu de uitvoeringen aldaar niet meer worden ge geven. Meerdere leden verklaarden zich tegen verhooging en vinden, dat de Gemeente weinig belang lieert by de Muziekvereeni ging, aangezien er uitvoeringen worden ge geven door de muziek der Infanterie. De Burgemeester merkte op, dat deze niet voor bet volk bestemd zijn. "Andere leden vonden, dat de Gemeente toch iets moet doen voor het volk en wezen op de opvoedende kracht der muziek, ook by feesten, waarvoor men anders muziek van elders zou moeten laten komen, hetgeen veel duurder is. Een der leden stelde voor, f50 subsidie te geven. De Burgemeester wees er op, dat het mu ziekkorps veel uitgaven heeft en het subsidie dus een belangrijke kwestie is. Een der leden zou dan in overweging geven, dat de uitvoeringen weder op den Hof werden gegeven. Een kleine meerderheid bleef er bij, het subsidie niet te verhoogen. Door de tweede afdeeling werd besloten, gunstig te adviseeren op het toekennen van een subsidie van f250 aan de Muziekver- eenigiug. B. en W. antwoordden Bij muziekuitvoeringen op den Hof kwam het meermalen voor, dat de ordo te wenschen over liet. Blijkens advies van den Commis saris van Politie zoude een groote verbete ring wordeü aangebracht indien de uilvoe ringen in het vervolg werden gegeven op een plaats waar niet zooveel gelegenheid was tot verkrijging van sterkedrank. Het is dezen zomer gebleken, dat dit advies volkomen juist is geweest. Werkelijk ge nieten thans zeer veel ingezetenen vau de concerten der Muziekvereeniging. De hoor ders hebben 't gevoel, dat deze concerten voor hen zijn. Verscheidene personen staan ook wel te luisteren naar de uitvoeringen in «Amicitia"; zij bemerken dan echter zeer goed, dat deze concerten feitelijk niet voor hen, doch voor de leden der Sociëteit wor den gegeven. Waar men minstens 8 volks concerten kan verkrijgen voor een betrekke lijk lage som, meunen wij, dat er voor aanneming van ons voorstel alle aanleiding bestaat. Ten einde echter de verhooging geen schip breuk te doen lijden en rekening houdende met de in de aldeelingen geuite gevoelens, hebben wij besloten, bet voorgestelde sub sidie met 1'50 te verlagen en mitsdien nader te brengen op f200. Wordt vervolgd.) H. M. de Koningin keert reeds Maandag op «Het Loo" terug. Tot stalbaus by den Gemeente-reinigings dienst is met ingang van 15 November be noemd C. de ltijke, thans huzaar by het eskadron ordonnansen. Eenigen tijd geleden meldden we, dat rnr. J. Ph. Tb. du Quesue vun Bruchem, te Baarn, bezwaren lieert ingebracht tegen het besluit van bet Gemeentebestuur van Soest waarbij aan de Utrechtscbe Waterleidingmaatschappij vergunning is verleend tot het oprichten van een inrichting, met stoommachine en ketel, tot het opstuwen van water ten behoeve van de Gemeente Amersfoort, op een perceel, ka- dast-.aal bekend in de Gemeente Soest. De afdeeling Geschillen van Bestuur van den Raad van State heeft dat beroep thans behandeld. Staatsraad mr. Moltzer rapporteerde, dat tegen He gevraagde inrichting bezwaren wer den ingebracht op grond van vrees voor hinder en nadeel van rook en smook, brand gevaar en nadeelige gevolgen van wateront trekking aan den bodemvoorts, dat de hoofdingenieur van den Provincialen Water staat al deze bezwaren ongegrond achtte en Gedeputeerde Staten alleen gevaar duchtten voor brand in de nabijzijnde bosschen, door vonken uit den schoorsteen, waaraan echter h. i. dooreen voorwaarde zou kunnen worden tegemoetgekomen en eindelijk, dat appellant uiet is verschenen in de zitting van B. en W., tot het inbrengen van bezwaren, zoodat, blijft de Kroon bij de aangenomen jurispru dentie op dit punt, appellant niet-ontvunkelijk zal worden verklaard in zijn beroep. Het beroep werd namens de Utrechtsche Waterleidingmaatschappij bestreden door mr. H. P. van Heyst, advocaat te Utrecht, die de ingebrachte bezwaren noemde «een storm in een glus water" en er op wees, dat het hier geldt" een terrein van H. M. de Koningin- Moeder, die Harerzijds vergunning heeft gegeven en dus blijkbaar geen gevaar van do inrichting voor H.D. eigendommen ducht. De Koninklyke beslissing volgt later, doch het laat zich aanzien, dat welhaast de water- aanvoer naar Amersfoort aanzienlijk zal worden verbeterd. Tot luitenant-kolonel by den Generalen staf is bevorderd de majoor B. D. de Boon, van dien staf, chef van den staf der 2e divisie inianterie. Omtrent het blijvend gedeelte der lichting 1904 bij de onbereden korpsen, wordt het volgende in herinnering gebracht: De achtniaanders, die op 30 November e.k. hun eersten oefeningstyd hebben vol bracht en die op grond van hun getrokken nummer of geruild nummer niet voor het blyvend gedeelte onder de wapenen behoe ven te blijven, worden op genoemden datum in het genot van groot-verlof gesteld. De viermaanders. die op 30 September l.l. hun eersten oefeningslijd hadden volbracht en voor de eersto ploeg van het blyvend gedeelte zijn aangewezen, kecren op 1 De cember a.s. terug van het hun verleend twee- maiindsch verlof, tot het vervullen van hun dienst bij het blijvend gedeelte. De achtmaanders, die op 30 November a.s. hun eersten oefeningstijd hebben volbracht en voor de tweede ploeg van het blij vend gedeelte zijn aangewezen, vertrekken op ge noemden datum met tijdelijk verlof tot 30 Maart 1905. Op dezen datum keeren zij, benevens de viermaanders, die eveneens tot de tweede ploeg van het blijvend gedeelte behooren, bij het korps terug. De mil.eiens, die voor eigen rekening reizen, mr gen daags te voren, dus 29 dezer, met groot- of tijdelijk verlof vertrekken. Ook de tweede Volksavond in dit seizoen door het plaatselijk Nuts-departementgegeven, mag volkomen geslaagd heeten. Door de goede maatregelen door het Be stuur genomen om niet meer toegangsbe wijzen te verstrekken dan er zitplaatsen waren, is wel menigeen ongetroost huiswaarts moeten gaan, doch was er ditmaal voor iedereen een behoorlijke zitplaats; slechts zeer enkelen moesten zich achterin de stamp volle zaal met een staanplaatsje vergenoegen. De heer en mevrouw Bigot hadden een aandachtig gehoor en oogstten veel applaus vooral de eerste èn met aEen rooie", waarin zoo glashelder wordt aangetoond dat natuur gaat boven de leer, èn met Hildebrand's «Diakenhuismannetje", dat al bijzonder goed werd gezegd en vooral op de ouderen in de zaal weer diepen indruk maakte. Als we een opmerking wagen, is hel deze hebben enkelen, die lid van het «Nut" kunnen worden en daarmee de verschillende zoo heel nuttige Nuls-instellingen kunnen steunen, niet een beetje te veel geprofileerd van de hospi taliteit ten koste van hen voor wie, naast de leden, de avond werd gegeven en die voor een toe-deur kwamen omdat hun plaatsen waren ingenomen Fij de volkslezing in Januari zal hiermee dan ook rekening worden gehouden. Volgens de «Nieuwe Crt." bestaat bij het Bestuur der coöperatieve verbruiks-vereeni- ging «Voor Alleu" der H. IJ. S. M. het voor nemen. aan de erfgenamen van ieder lid, dat komt te overlijden, zonder eenigerlei storting een uitkeering te doen van vyftig gulden. Bij gunstig weder zal het eerste elftal van »U. D. 1." morgenmiddag op het sportterrein te Utrecht een voetbalwedstrijd houden met »U. F. C." van daar. De afdeeling van «Volksonderwijs" te Sneek die sedert jaren geen teekener. van leven meer gaf, gaat weer bloeien. Het aantal leden is 20 geklommen tot 116. En de afdeeling Amersfoort? In Singer's depot, aan de Varkensmirkt, wordt nu geëxposeerd een afbeelding van het hoofdkantoor te New York, aan de Broadway, een monumentaal gebouw van twaalf verdiepingen. Van 12 tot 15 November is weder de tijd van den sterrenregen der Laoniden, zooals het hemelverschyrisul genoemd wordt omdat de meteoren uit het strerrebeeld De Leeuw schijnen te komen. Daar het pas nieuwe maan is geweest en dus de nachten donker zijn, zal men bij heldere lucht het prachtige vuurwerk ditmaal goed kunnen waarnemen, het best in den laten nacht van morgen; dus van 13 op 14 November. Het sterrebeeld ligt beneden dat Yan den Grooten Beer. Daartoe door H. M. de Kouingin-Moeder uitnnodigd, werd Woensdag en Donderdag door eenige heeren uit Den Haag en de om streken van Soestdijk een jachtpartij onder Baarn en Eemnes gehouden, waarby door een der jagers een fraai hert werd geschoten. Tegenwoordig zijn in de Raarnsche bosschen vele reeën. Indertijd liet wijlen Z. M de Koning de herten uit het kamp achter het paleis-Soes tdyk opvangen en naar «Het Loo" overbrengen. Bij die gelegenheid ontsnapten een paar dieren, waarvan tegenwoordig de de nakomelingen de Baarnsche bosschen be volken. Het Herstellingsoord voor Minvermogende mannen, dezen zomer te Ermeloo geopend, voorziet wel in een behoefte. Van 1 Juni tot 1 October werden opgenomen 18 patiënten, gemiddeld met ruim 50 verpleegdagen elk. Het comité ucht het daarom wenschelijk, ook gedurende de wintermaanden met de opneming van patiënten door te gaan, het geen mogelijk is door een kleine prysver- hooging. Als het op zeggen aankomt, hebben de menscheo zooveel woorden als er korrels in een graanzak gaan; maai- als het doen erbij komt, dan klopt men vaak op een ledigen meelzak. Het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid verzoekt mee te deelen, dat het in het voor jaar door het bureau ingestelde onderzoek naar uitbesteding van weezen thans ver schenen is bij W. Versluys, te Amsterdam, en als no. 7 van de goedkoope werkjes van het bureau, onder den titel: «Uitbesteding vau Weezen door Burgerlyke en Kerkelijke Armbesturen", in eiken Boekhandel ver krijgbaar is. Het opnemen vau Ingezonden stukken breugt niet altijd mede, dut de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij vau geplaatste of ongeplaatsto stukken wordt nimmer teruggegeven. •Geachte .Redactie! Hiermede verzoeken wij u vriendelijk ons te wil len toestaan hel onderstaande oudor de rubriek. „Ingezonden stukken" onder de aandacht van de lezer» uwer courant te brengen. Het betreft de staking der glasblazers in de ver schillende plaatsen vau ons land. Staking; een voor velen in Amersfoort met-sympathiek woord, dat weten we. Doch door de staking ousympathiek te vinden, wordt uiet de omstandigheid woggenom&u, dal in den tijd van heden de noodzakelijkheid de arbeiders dwingt tot dit laatste middel, met z'n menigmaal treurige gevolgen. Het is auu hen, die de mogelijkheid van die noodzaak erkennen of zich kunnen voorstellen, dat wij onderstaande regelen richten. De glasblazers weruen lot liet neerleggen vau den arbeid genoodzaakt. Het werk vau deze arbeiders is wel éeu van de meest vermoordende werkzaam heden, zoo niel de meest, welke er beslaan. Hun arbeid voor de gloeiende vuren, waarby dau nog het eigenlijke werk, het blazen, maakt van deze menscheu op zeer jeugdigen leeftijd afgewerkte wezens, tot byua niets meer in staat. Torwij 1 anderen op hun jaren nog in de kracht zijn vau hun leven, zyn deze werklieden dan reeds onmachtig om voor hun geziu het onderhoud te verdienen. Hun vreese- lijko arbeid ontneemt aan hen al huu kracht, hun gezondheid, en laat slechts xwakke lichamen over, oubekwaam tot bijna eiken voldoend betaalden arbeid. Voor hem die deze werklieden wel eens heeft ont moet of aau 't werk gezien, behoeven wc dit niet neer te schrijveD. De magere gestalten, met wil- bleeke gezichten, op iedere wang een onnatuurlijke roode vlek, doen iedereeu een huivering krijgen voor huu werk; bet moordende van hun arbeid is aan elk hunner te zien. De vereeuigde glasfabrikanten in de verschillende plaatsen wilden het loon van deze menschen ver minderen en zonder eeu reden welke gerechtvaar digd kan genoemd worden. Integendeel zijn de resultaten in de verschillende bedrjjveu zelfs gunstig te uoeiueu, Nochtans werd van de werklieden geëisebt dat dezen op hun loon, hetwelk in verband met hun vrecselijken arbeid nog veel te gering is te noemen, zich een vermindering zonden getroosten eu dai nog wel onder een mooi lijkende voorspiegeling. De vereeuigde glasblazers verzetten zich hiertegen en wel met het uiterste middel in huu bezit: de staking. Reeds eenige weken zijn ze nu buiten de fabriek; de vuren zijn gedoofd,de fabrieken gesloten en de arbeiders buiten hun verdiensten. Zij getroosteu zich achterniigung in hun huishouden en ontbering voor hun rechtvaardigen eisch: geen verminderiug van het toch al te lage loon. By dozen stryd op het terrein van den srbeid be hoort de sympnthie van iedereen beslist aan de zijde der werklieden. Eu we zien dan ook, dat op de pla, tsen van den strijd, in Delft en Schiedam, zoo wel van christelijke als vsn andere zyde de arbeiders financieel worden gesteuud en hun houding als recht matig wordt erkend. .Ook'oDze sympathie en steun komt dezen arbeiders toe. Wy vragen den lezers uit hun naam om hulp. Hulp in den vorm van geld, hetwelk hen in staat stelt, zich niel wegens broodgebrek aar. do fabrikauten Ie moeten overgeven. Hulp, welke bun zeer zeker toekomt en welke wij verwachten, dat door de lezer», die den arbeid van deze menschen maar eenigszins kennen, zoo ruim mogelijk zal worden gegeven. De Bestuurdersbond is bereid, gelden voor dit doet aan het adres K. van 't Veer, Havik 20, in outvaugst te nemen en zal verantwoording vau bijdragen in de bladen geschieden. Hulp vrsgeu we voor deze stryders, opdat niet het gebrek in hun gezin hen weer naar hun leveuverwoestenden arbeid zal drijven, maarzy hun werk alleen behoeven aan te vangen zonder die onrechtmatige vermindering van hun Iood. Onzen dank, geachte redactie, voor de plaatsing. Het Bestuur van den AMEBSF. BESTUURDERSBOND. Amersfoort, 11 November 1904. Appelen f3.— a f5.— Peren f3.— a f5.— Zandaanlappelen fl.40 a 12.— Hoen- dereierer. f7.75 a f8.50 per 100 stuks. Boter f 1.25 a f 1.35 p. k. Kippen f0.70ifl.10 Kuikens f 1a f 1.30 Piepkuikens f 0.304 f 0.60 Ganzen f0.a f0.— Eenden f0.90 a 11.20 Hazen f 1.50 a f2.Wilde konijnen f 0.45 a fO.50 Tamme konijnen f'0.80 a f 1.50 p. st. Duiven f 0.40 a f0.50 p. paar. Vette varkens f0.a 10.—. Magere varkens f0.a f0.—Zeugen f40.- a f60. Biggen f6.— 110. Aangevoerd waren ongeveer: 180 heet. Appelen, 30 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 450 heet. Zandaardappelen, 7000 :,t. Hoendereieren, 1300 kilo Boter. Vette varkens, Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 400 Biggen en 12 Zeugen. ARBEIDSBEURS Twee waschvrouwen. Een wollen- en linnennaaister. Commensaals gevraagd (Aldegondestraat). Inlichtingen Bureau dezer. De heer en mevrouw W. H. E. VRTJDAG—Moll van Charante betui gen hun dank voor de bel an gs telling, ondervonden bij de geboorte van hun zoon EDUARD ELISA. Amersfoort, 12 Nov. 1904. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht Donderdag 17 November van 2lj2 lot 4l/z uur. De EdelAchtbare heer Rechter-Com- missaris in het faillissement van J. J. H. PUTMAN, bakker en winkelier te Amersfoort, heelt bepaald 1° dat de termijn waarbinnen de schuld vorderingen bij den Curator moeten worden ingediend den lódan December 1904 eindigt; èn 2° dat de verificatie-vergadering zal wor den gehouden op Vrijdag den 13den ■Januari 1905, des voormiddags te tien uur in het Paleis van Justitie te Utrecht. De Curator, mr. dr. W. A. van Z1JST. Langestraat 108, Telephoon 102. SALON. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11 huren en verhuren van huizen. Eene jonge DAME met akte W*1 1Lager onderwijs en Nuttige Hand werken, in staat FRANSCH, DUITSCH en ENGEfJSpH te onderwijzen aan eerstbegin- nenden, biedt zich aan tot het geven van in AMERSFOORT of Omstreken. Brieven onder letters M. E. A. Bureau (oude) Amersf. Courant, Kortegracht 9. tjj? i Gevraagd voor terstond te Russum, wegens ziekte der tegen woordige, een net van goede getuigen voorzien. Loon f 100 met opslag. Brieven letter N. aan FELS' Boekhandel, te Bussum. Mevrouw NIERSTRASZ—Van Dijk van 't Vei.de, vraagt tor- stond eene bekwame P. G. solied HUIS, SCHUUR, TUIN, enz., waarin een lange reeks van jaren een Bakkerij met Winkelzaak is gevestigd. Brieven franco letters Z. Z. Bureau Nij- Jcerksche Courant, Nijkerk. van de FIRMA Jb. lil SS! Mi, E :-re Diploma's, Gouden,Zilveren Medail les, is te Amersfoort steeds versch ver krijgbaar voor Deventer-Wlnkelprfjs, by de firina WATERSCHOT Co., Langestraat, 43.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2