Donderdag 17 November 1904. No. 5580. 54e Jaargany. „Liefdadigheid". Feuilleton. firma a h van cleeff te AMERSFÜOKT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. lranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 eentelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reelatr.es 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gewen artikel 41 der Geineeutewet, Brengt ter kennis van de ingezeteuen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergadereu op Maandag den -1 No.einberaanstaande, des namiddags te 71/, ere Amersfoort, 16 November 1904. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Met de 4 Bestuursleden woonden slechts 10 leden, van welkejuistde helft Departements hoofden, de Algemeene ledenvergadering van «Liefdadigheid" bij welke Dinsdagmiddag ten Stadhuize werd gehouden. De Voorzitter, den heer A. M. Kollewijn Nz., herinnerde dat het 5 Juli juist tien jaren geleden was, dat de vereet.iging werd gesticht en thans tevens zal worden uitgemaakt of de vereeniging zal zijn of niet-zijn. De uitgaven zijn vrijwel constant; de in- komsten nemen echter voortdurend af en op den duur kan dat niet langer. De belangstelling in de vereeniging begint merkbaar te verflauwen; eenige jaren terug, werden alle ledenvergaderingeu druk bezocht, óok door dames; thans is er slechts éen dame, Nog voor korten tijd hadden alle 22 Departe mentshoofden datnes, die hen bijstonden thans is er nog slechts éen daine, die de vereeniging dagelijks onschatbare diensten be- wyst. Als tnen zoo te worstelen heeft met steeds aangroeiende onverschilligheid, is 't zelfs voor het Bestuur moeilijk, het hoofd boven water te houden. Gelukkig werd dit versterkt met twee jonge krachten, den Secretaris en den Pen ningmeester, die het moed inspreken en niet wanhopen aan herlevende belangstelling. Velen begrijpeu niet, wat «Liefdadigheid" beoogt en beschouwen de vereeniging als een soort extra-Diaconie, welke werkt voor alle kerkgenootschappen en ook voor heu die niet tot eenige kerk behooren. liet doel der vereeniging wordt omschreven van art. 1 der Statuten, welke 3 November 18U4 Koninklijk werden goedgekeurd, en welk artikel in zijn geheel luidt: »Het doel der vereeniging is: «Ie de armoede te Amersfoort in omvaag, aard en oorzaken te leeren kennen door een nauwgezet, herhaald huisbezoek, ten einde zedelijke en stoffelijke middelen te beramen KOLONEL RANNOCK. Uit de Herinneringen van eeu I.omknsch deteclieve. 20 (Slot.) De moord op Rannock was de „catise odlèbre" der volgende maanden. Hot verboor Toor den rechter te Southampton was ran week tot week uitgesteld en de taak tegen Bolisco langzamerhand aangegroeid tot een keten van bewijxon, zóo groot als zulk een keten onder dergelijke omstandigheden wezen kon. De nummers van de banknoten, door den waard van het speelhuis aan den brouwer te Wftnsworlb betaald, waren opgespoord en gebleken overeen te stemmen met de nummers op lijst van Chatter. Een verhuurder van bootjes bad ouder eede ver klaard, dat Bolisco de man geweest was, dio zijn boot huurde op den dag van kolonel Ranuock 's reis naar Southampton on dieu by na het verhuren nooit terugzag. Bolisco was ook herkend door den waard uit de herberg aan den weg tusschen Redbridge en Southampton als degeen, die op den telfden datum na middernacht onder verdachte omstandigheden ïu tijn huis was gekomen. Zyn schoenen en kousen waren bernodderd en een tijner banden was open gescheurd en bloedde hy reide zich met een hamer te hebben verwond. Hij gebruikte een stevig avond eten, dronk een halve llesch brandewijn, betaalde zijn vertering eer hij naar bed ging eu vertrok den volgenden ochtend eer iemand in het buis by de hand was. Eeu audere schakel in de keten was de ploortendooder, dien een jongen uit Redbndge had opgeraapt in oen laan van de rivier naar de dorp straat en waaraan gevouden waren kleine, zeer kleine beensplinters en menscheuhaar, vastgekleefd aan den zwaren looden knop. Chatter verklaarde, dat het haar vau de kleur en het weefsel als dat van zijn meester was, terwijl de arts, die zyn verklaring voor den Coroner had afgelegd, het wapen beschouwde en toe te passen om het pauperisme te be strijden en te voorkomen »'2e samenwerking te verkrijgen met het Burgerlijk armbestuur, de Diakonieön, ver- eenigingen voor armenzorg en weldadige particulieren, om de gilten gelijkmatiger te verdoelen dan zonder samenwerking mo gelijk is: »3e nauwkeurige aanteekeningen te houden van den toestand der arme gezinnen en per sonen, om aan weldoende instellingen en particulieren inlichtingen te kunnen geven «4e waar andere krachten ie kort schieten, in den nood van ongelukkigen tijdelijk te voorzien. «In de eerste plaats koraea daarvoor in aanmerking gezinnen en personen, die door tijdelijke hulp tegen verval tot armoede be hoed kunnen worden, alsmede zulke, van wie aan de vereeniging bekend is, welken steun zij van Diakonieën en instellingen vari lief dadigheid ontvangeo." Het doel is dus gansch anders dan Diaconie of Armbestuur te spelen, hun werk over te nemen ot dezen te steunen in hun bedeelin- gen; het doel is: verval tot armoede te voorkomen en bedelarij te bestrijden. En dal het bestaan eener vereenigiDg, welke armoede tracht te voorkomen, en het eergevoel der armen tracht wakker te houden en te doen herleven en hen voor dieper val tracht te behoeden, gewettigd is, moge wel hieruit blijken dat volgens de jongste opgave van 1900 door Diaconieën in ons kleine land de kapitale som van 15 millioen is uit gedeeld welk bedrag van jaar tot jaar toe neemt. Vooral verleent «Liefdadigheid" tijdelijke hulp. Zoo is hier een gezin van brave menscben, die hun best doenom fatsoeulijkdoorde wereld te komen. Een der kinderen heeft af en toe aanvallen van razernij, waardoor dat kind in een gesticht moest worden opgenomen, waar voor f2U0 per jaar noodig is. Eenige dames brachten dat geld bijeen, doch een hunner moest haar bijdrage intrekken, waardoor een tekort op de verplegingcsom van f25 ontstond. Nu was goede raad duur; de ouders konden maar niet zoo ineens dat vrij groote bedrag zenden; het zeer ijverige Departe mentshoofd spande er zich voor en «Liefdadig heid" gaf het geld. De ouders leggen nu voor het volgende jaar iedere week 50 cent weg. Een ander voorbeeld. Een werkman, die ala een werktuig, dat i „y, berekend wse c breuk te veroorzaken, die hij beschreven had in zyn rapport over de lijkschouwing. Het horloge en de daspeld een juweel van waarde was laat in het jaar door den moordenaar beleend .»ij een lombardhouder in het West-End, die verklaarde deze voorwerpen van Bolisco te hebben gekregen. Horloge en doekspeld werden door majoor Fowgood herkend. Bolisco had zyn plan uitgevourd met zekere brutale onverschilligheid voor de gevolgen. Hij had zich verlaten op het besef zijner dierlijke kracht eu toeu hol onderzoek was afgeloopen en de identiteit van xijn slachtoffer onloochenbaar was vastgesteld, ge loofde by zich volkomen veilig. In de bank der beschuldigden te Winchester en in de cel der ter dood veroordeelden had hij tijd om zyu misdrijven te overdenken en te bedenken, boe bij de dingen beter had kunnen iloeu. Dat was bet berouw van James Boliseo. Mrs. Ratinock heeft het rampspoedigt lot van haar zoon niet meer vernomenhaar broos leven ein digde vreedzaam eer Faunce's ontdekking een week oud was. Haar laatste ademtocht ging vergezeld van Woorden van liefde, haar laaiste beweging was een zwakke wending van haar baud naar het veelgeliefde beeld, dat baar verbeelding haar voortooverde, bet beeld van haar zoou, aan haar bed staande, zooals zij hem telkens en telkens in de visioenen eener ijlende koorts vóór zich bad gezien. Faunce de- alle3 wat medelijdende goedheid doen kon voor Bolisco's ongelukkige vrouw. De afdruk van haar brief in het vloeiboek was geweest een der schakel» in de keten van bewijzen want, samenge voegd met hetgeen Chatter aan bet licht bad ge bracht, toonde het aan, waarom Rannock daags vóór het vertrek van de Amerikaansche boot naar Southampton was gegaan. Als Bolisco's vrouw kon zij niet getuigen, maar baar brief w.i* een bewijs stuk en haar relaties met den moordenaar werden even algemeen bekend als elk ander onderdeel der geschiedenis van deze misdaad. „Het kan mij geen leed meer doen zeide zy tot te oud was om bij «Onderlinge Hulp" lid te worden, kreeg een ongeluk. De patroon kon slechts een deel van het loon uitbetalen, juist in een tijd dat de gewonde en daardoor zijn gezin meer noodig hadden dan gewoonlijk. Weer was het «Liefdadigheid" dat de helpende hand reikte eer er meubeltjes behoefden ver pand of verkocht te worden. Een derde voorbeeld. Een vrouw verloor haar man door den dood en met hem den kost winner; «Liefdadigheid" gaf haar een hand wagen met een petroleum-bus en zij verdient nu even ruim den kost voor haar gezin als een andere, die in een groentennering werd gezet. Van een zeer oppassend ouderpaar gingen drie dochters den verkeerden weg op. Door den degelijken en niet genoeg te roemen arbeid van het betrokken Departementshoofd zijn thans twee dier riog heel jonge meisjes in een gesticht geplaatst en onder liefderrijk toezicht. De derde, die beloofde goed te zulleD oppassen, en in een goeden dienst geplaatst aanvankelijk zeer goed haar best deed, is jammer genoeg weer van den goeden weg geraakt. Maar ook de zoogenaamde beroeps-armen worden niet vergeten. Het doel der ver eeniging is immers óok, dieper verval tot armoede te voorkomen. Zoo werd een gezin, waar, uit gebrek aan slaapplaatsen en behoorlijk dek, de vier kin deren van 9 tot 16 jaar in éen soort bedstee sliepen, geholpen aan twee kribbeu met stroozakken en de noodige dekens. Alvorens te eindigen, herinuerde de heer Kollewijn nog aan het bekende blauwe plantje met de witte L, door eiken bedelaar gevreesd omdat hij weet dat «aan de deur wordt niet gegeven". Velen vergeten bij 't verhuizen dat plaatje mee te nemen en berokkenen daardoor ziclizelven last, omdat dan aanstonds aan de nieuwe woning het gebedel weer begint, en schade aan de vereeniging, omdat zij daardoor heel wat meer leden lijkt te hebben dan wel bet geval is en vooral het geval kon «vezen. Wat beieekent op een zóo talrijke bevolking een ledental van slechts even 230 De gedachte moet niet ontstaan, dat men voor zijn i'2.50 per jaar het plaatje krijgt eu daardoor meteen alle verzoeken om onder stand kan afwijzen. Dat is geenszins het geval maar wie lid is van vereeniging, weet óok dat als iemand aan huis komt bedelen, hij slechts behoeft te vragen «wie is uw Departe mentshoofdBlijft de man daarop het antwoord schuldig, dan is de zaak niet zuiver, dan kan zij geen navraag lijden. Spr. dankte nog de Departementshoofden Putman Cramer en Van der Eist, die, door hen te bezoeken die zich hier metterwoon vestigden, vele leden voor de vereeniging hebben geworven en uitte den wensch dat hun loflijk voorbeeld navolging mocht vinden en daardoor het ledental aanzienlijk mocht slijgen. De Secretaris, dr. F. A. F. Groneman, las nu het Jaarverslag dat onder dankbetuiging werd vastgesteld. Het wordt eerlang in druk verspreid en ter beschikking gesteld van ietleren belangstellende en behoeft hier dus niet opgenomen. Slechts zij gememoreerd, dat daarin hulde wordt gebracht aan den heer H. J. Croockewit, die van de oprichting der vereeniging tot zijn vertrek Penning meester was en in wien «Liefdadigheid" een zeer goede kracht in het Bestuur verloor. Oók blijkt er uit, dat het aantal leden, dat door vertrek en overlijden daalde tot 229, weer geklommen is tot 234. De Penningmeester, mr. A. van Traa, deed hierna Rekening en verantwoording, waar voor hem dank werd gezegd. Gelijk bekend, ligt het financieel verslag ter inzage van belanghebbenden en worden in de bladen nimmer cijfers meegedeeld ten einde te voor komen, dat enkelen lot hun Departements hoofd zeggen «er is zooveel in kas, dus zoo veel komt mij toe en moet jij me uitbetalen". Wel mag worden meegedeeld misschien tasten veie lezeressen en lezers eens in hun beurs dat het nieuwe dienstjaar ingaat met een saldo van f8.875. En dat, waar men overal hoort van groote werkloosheid 1 üok mogen de Algemeene opmerkingen van den Pennigmeester vermeld, welke hierop neerkomen, dat de ontvangsten aanzienlijk verminderden èn door mindere contributie èn doordien in het afgeloopen jaar geen enkele uitvoering werd gegeven ten bate van «Liefdadigheid". De talrijke vereenigingen houden het zich voor gezegd zij zullen «Liefdadigheid" ten zeerste verplichten. Met op éen na algemeene stemmen werd de heer Kollewijn, die periodiek aftrad, als Bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag vroeg een der leden of van de zoogenaamde spiisbrief jes, welke door bemiddeling van «Liefdadigheid" worden Faunce, den nacht na de uitspraak van het dood vonnis te Winchester. „Ik ben over '»lle verdriet heen. Het zal beter zyn als Bolisco niet meer in de wereld is, want zoolang hij er in was, zou hij niet ophouden kwaad te doen, en hoe eer ik hem volg, des te beter voor mij Faunce deed al wat bij kon om haar te heipon en zou nog veel meer hebben gedaan, wanneer zij ie helpen ware geweest; maar de ondervinding, die hij van vrouwen van haar soort had opgedaan, had i,?oi geleerd, dat bet geval hopeloos stond. Al wut hij doeu kon, was haar vau lijd tot lyd wat geld geven en veel goeden raad. „Je beut een trouw vriend voor mij geweest, mr. Faunce", zeide zy, toen zij stervende was „en ale ik tien jaar goleden een man met zulk een helder hoofd en zoo goedhartig als gij had gekend, zou ik een betere vrouw geworden zijn. Wel, ik had een goed leven. Er is misschim nooit eeu vrouw ge weest, dio meer haar eigen zin beeft kunnen doen en die meer naar de oogen gezien werd dau ik, in de dagen van dien goeden Tony, en nooit een dio trouwer liefde gehad heeft dan Dick Rannock was, met al zijn fouten. Hij was te veel op kaarten ge- eteld", murmelde zij, beginnend te ijlen; „maar hij was van top tot teen gentleman, en hij zou geeu valsoho dobbolatoenen hebben aangeraakt, al had hij er zijn leveu door kuuueD redden „Je vraagt me, lieve Suns, wauneer ik naar Gros- venor-equarc terugkeer. Als ik me liet leiden door mijn gevoelens zou ik antwoorden„Nooitmaar gevoelens en neigingen kunnen veranderen en myn tegenwoordige afkeer van de Londenscho samen leving en mijn walgiDg bij de gedachte aan mijn Londensche kennissen, zijn misschien de oorzaak van de stemming van het oogenblik en tegelijk van een stil verlangen naar hetgeen op het gebied van kunst, muziek of dramatiek alleen Londen geven kan, „Ik hoop, dat ik geen wraakzuchtige vrouw beu; maar ik geef toe, dat ik nooit meer genoegen kan vinden in don omgang met menscheDf die mij zóo wreedaardig behandeld hebben, met do zoogenaamde vrienden, dio klaar hebben gestaan om te gelooven aan een wangedrag, dat aan ieder die mij kende als een onmogelijkheid moest zyn toegeschenen; maar die niet moedig en niet eerlyk genoeg geweest zyn om by my te komen, ten einde de waarheid uit mijn eigen mond te hooren, „Neen, Suus, ik beu niet bezig, mij zelf levand te begraven. Wy hebben een menigte vrienden in deze verrukkelijke wereldstad Italianen, Araeri- rikanen, Eugelschen, Franscheu, Duitschers, Russen door de liefde voor kunst en schoonheid hier gebracht en wier vermaken van beter gehalte zyn, dan dure diners in pas geopende restaurants en toe vallige ontmoetingen met Vorstelijke personen. „Arthur en ik zijn uiltermate gelukkig hier. De atmosfeer hier ie gunstig voor zyn werk en brengt mij in een goede stemming. Wij hebben eeu bekoor lijke villa te Tivoli gevonden, waar wy tot einde Mei zullen blijven. lutusschen verschaft Rome onuitputtelijke genoegens en merkwaardigheden en hot leven is zóo opgewekt en genotvol, dat ik een gevoel heb, alsof ik pas hen begonnen te leven toen ik hier kwam. „Over mijn ochtgenoot behoef ik je niet te schrijven, want ik denk, dat je weet al wat hjj voor mij ia. lu Augustus, als wij gaan naar de Schoteche Hoog landen, waarvan ik niet placht to houden, maar die Arthur zegt te zullen aanbidden, hoop ik, dat myn lievo goede Suze haar lecrlingeu er voor een tijd aan zal geven en bij ons zal komen voor eeu lang durig bezoek. Togen dien tijd tal Arthurs nieuwe novelle ter perse ziju en zal, als alles goed gaat, een jong leven in ons huis nieuwe vreugde aan onze levenB geven. „Altijd je liefhebbende vriendin, GRACE HALDANE. „P. S. Wees zoo goed me nooit „Lady Perivale" te ndresseeren. Ik haal die half gedeelde titels. Ik ben mrs. Arthur Haldane en ben er trotsch.op den naam van myn man te dragen".

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1