Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. wei den gehouden in de lokalen van de open bare Lagere school aan de Beekstraat. Nij verheid, Handel en Scheep vaart. I. Kamer van Arbeid. Deze Kamer werd opgericht bij Koninklijk besluit van 20 Maart 1902, no. 7, onder de benaming van Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven voor de Gemeenten Amersfoort en Hoogland". In 1903 had geen verkiezing plaats. De kiezerslijst voor 1903 bevatte de namen van 73 patroons-kiezers en 205 werklieden- kiezers. De Kamer bestaat uit 5 leden- patroon nl. G. Prins, G. Blok, T. van Daal, G. van Nieuwenhuizen, en J. van Karsbergen, en uit 5 leden-werkman nl. H. Priem, G. W. Kelder, J. O. Verhaar, W. G. Klomp, allen te Amersfoort, en J. van den Brink, te Hoogland. Voorzitter is G. Prins, terwijl in plaats van mr. W. M. J. van Lutterveld als Secretaris fungeert de heer G. Dekker. II. Kamer van Koophandel. In 1903 had geen verkiezing plaats. De laatste Kiezerslijst bevatte 191 namen. De heeren J. G. Kleber en H. C. van Dam werden herkozen als Voorzitter, en Onder-voorzitter, terwijl als Secretaris bleef fungeeren de heer Hs. P. van Haseleo. De Kamer bestaat uit twee graanhandelaars, éen koopman éen assuradeur, éen commis- sionnair in koloniale waren, éen winkelier in koloniale waren, en éen administrateur. De Kamer hield 7 openbare vergaderingen. Omtrent den handel en de nijverheid kan worden getuigd, dat zy zeker niet achteruit zijn gegaan getuige de meerdere drukte der vervoermiddelen. De uitbreiding van de Gemeente, door aanbouw van heerenhuizen en arbeiders- en ambtenaars-woningen, lokte de winkeliers uit tot verfraaiing hunner winkels en uit breiding hunner zukeo. De verbetering en vergrooting der haven kwam ten goede aaD den handel en de nij verheid. Verscheidene vergunningen ingevolge de Hinder- en Veiligheidswet werden gegeven o. a. tot het plaatsen van gasmotoren in 7 verschillende inrichtingen, en van stoomketels in 3 inrichtingen; verder voor 5 slagerijen, 5 bakkerijen, 3 voor bewaarplaatsen van buskruit, benzine, enz., voor 2 smederijen, voor een sigarenfabriek en een droogerij van sigaren. Men beeft nu in de Gemeente 16 inrich tingen, gedreven door stoom en 23 gedreven door motoren. De voornaamste fabrieken alhier zijn de Phoenixbrouwerij, vroeger gedreven onder de firma H. Meursing Co., nu overgegaan in een Naamlooze Vennootschap «Phoenix brouwerij", Directeur de beer H. Meursing; de Amersfoortsche Luxebakkerij van W. li. Meursing; de Tapytfabriekun van de firma Hamers Van Beek en van D. Heijmans 6 Co; de Tabak- en Sigarenfabrieken van D. Rugs, D. Hubers cn anderen. Van allen bleef de toestand meest gelijk. A)e leerlooierijen en daarmede in verband staande bedrijven gaan achteruit. Handwerksngverheid. De Ambachtsschool bleef in den zeilden gunstigen toestand. Op een buitensporigen bouw van villa's en andere heerenhuizen volgde een stilstand in het bouwvak. Handel. De Buitenlandsche handel bleef meest gelyk; zoowel bij dezen als bij den Binnenlandsche handel blyft tabak steeds op den voorgrond; de uitvoer was bevredigeud, de inlandsche tabak was niet best, een ge volg van veel hagelslag; ook de ingevoerde sooiten waren iets minder de prys was lager wegens meerder aanbod dan vraag. Omtrent de andere artikelen valt weinig bijzonders te melden. Over het algemeen was de handel meest het zelfde; de prijzen waren eer lager dan hooger. Op de paardenmarkten werden aangevoerd 24 Maart 400 panden 80 veulens 40 hitten, 16 April 170 paarden 30 veulens 20 hitten, 20 Augustus 2/0 paarden 40 veulens 00 hitten en 17 October 240 paarden 30 veulens 50 bitten. De aanvoer was iets geringer dan het vorig jaar. Na de definitieve vasteiling van de weke- lijksclie veemarkt op Dinsdag wordt deze vrij geregeld bezocht door veehouder uit den omtrek de aanvoer was wel beter dan vorig jaar, maar nog niet grootde prgzen waren hoog. De aanvoer van varkens was goed zy werden meest uitgevoerd naar Amsterdam en naar het buitenlandde prgzen waren laag. De uitvoer van schapen en lammeren was meest naar Engeland en naar België de prijzen waren goed. De aanvoer van aardappelen was geringer dan vorige jaren; de prgzen waren hoogevenzoo van paren en appelen. De aanvoer van boter was geringer, de prijs hoog; van eieren eveneens. Scheepvaart. Het aantal schepen, zoo van bier als herwaarts gevaren, is als volgt: Januari 25 schepen, metende 2224 tonnen, Februari 60 met 5866, Maart 82 met 7568, April 77 met 7215, Mei 81 met 7504, Juni 81 met 7342, Juli 09 met 6557, Augustus 72 met 6677, September 89 met 8736, October 87 met 8450, November 70 met 6718 en December 55 schepen metend 5126 tonnen totaal 851 schepen, metende 80013 tonnen Totaal in 1902 953 met 86508 tonnen, in 1901 874 met 76166, in 1900 961 met 80191, in 1899 905 met 74670, in 1898 897 met 70887 en in 1897 95 schepen, metende 63911 tonnen. Bovendien hebben 384 schepen, met een gezamenlijke tonnenmaat van 29 988 tonnen, de rivier de Eem bevaren zonder hier te havenen. Het aantal aangekomen schepen was dus iets minder dan vorige jarenrechtstreeks uit het buitenland kwamen 32 schepen, waar onder 6 met steenkool, 12 met maïs, 8 met meel en 4 met veevoeder. Het goederenvervoer op den Ned. Centraal Spoorweg is wederom toegenomende aanleg van dubbelspoor op het traject Amersfoort Harderwijk had daarop grooten invloed. Tramverkeer. In 1902 vervoerde betalende passagiers 69 592. Bruto opbrengst f6216.55; in 1903 vervoerde betalende passagiers 82 9"6. Bruto opbrengst f7079.93 De paardetram blijkt te voorzien in een bestaande behoefte. De telephoon heeft 99 nbbonné's, waarvan 65 ook interlocaal verbonden zijn. Het aantal aangeslotenen aan liet plaatse lijk teleplioonnet is wederom toegenomen. Uit de opgave blykt, dat het telegraafver- keer zeer ls toegenomen, wat betreft bet Rijks Telegraafkantoor, maar dat van de lijnen der spoorweg-maatschappijen zeer wei nig gebruik wordt gemaakt. B. en W. vermelden nog het bestaan van een Correspondentschap Ie klasse van de Nederlatidsehe Bank en van agentschappen van verschillende Brandwaarborg-en Levens verzekering Maatschappijen, elders gevestigd. Het boekje sluit met het Verslag omtrent den toestand en de exploitatie der gemeente lijke gaslabriek, dat thans aan de beurt is. Wordt vervolgd.) De gewone audiënties van de Ministers vau Justitie en van Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. De Haagscbe kroniekschrijver der «Nieuwe Gron. Crt." zegt, dat Minister Kuvper ern stiger lijdende is dan men wel weet. «De neuralgtscbe aandoenir g, waarvoor hij in verandering van omgeving onlangs baat zocht, is niet 't ergste, maar vooral een keel aandoening, waarmee het hoofd van het Kabinet ook een jaar of vijf of zes gelede» was geplaagd en die hem niet slechts het spreken, maar zelfs het openen van den mond bemoeilijkt, veroorzaakt eenige ongerustheid. Niet, dat er dadelijk of ernstig gevaar zou bestaan voor serieuse complicaties, maar de aandoening is van een vrij liardnekkigen aard en dreigt van langen duur te zullen zijn." De Haagscbe sprokkelaar van het «Utr. Dbld." schrijft: «Naar ik vernam, is de 2iekte, waaraan dr. Kuyper lijdt, en waarvoor bij bij voorkeur bij een te Brussel wonend arts hulp zoekt, in de eerste plaats malaria en ten tweede zenuwpijn, waarvan Z.Ex. al sedert verscheiden jaren nu en dan last heeft. Uit de Tiroler bergen teruggekeerd, was hij in September buitengewoon wel; maar in de tateren lijd kwam de kwaal met nieuwe kracht op." Johanna van Woude is na langdurig lijden Zaterdag in den ouderdom van juist 51 jaar te Amsterdam overleden. Gister werd aan de Rijks-universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer J. Adriaanse, deurwaarder bij de Rechtbank te Middelburg, ter stand plaats Hulst. Het verdient vermelding, dat de heer Adriaanse geen gymnasiaal onderwys heeft genoten en zich de kundigheden, voor zijn promotie vereischt, zonder opleiding aan een der universiteiten h eft eigen gemaakt. Van bevoegde zijde licht men ons in, dat het bericht omtrent de candidaatsstelling voor den Raad van den heer H. Koning voor barig was. De anti-revolutionnaire Kiesvereeniging heeft volgens onzen zegsman nog geen defini tief besluit genomen. Rij Kon.1 besluit is de benoeming van den heer B. C.'Berkel, tot bewaarder van de hy potheken, het kadaster en de scheepsbe- wijzen te Utrecht, op zijn verzoek ingetrokken en is hij bevesfigd in zijn tegenwoordige be trekking van ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en de domeinen te 's-Gravenhage, en is benoemd tof bewaarder van de hypotheken, het kadaster en descheeps- bewijzen te Utrecht, mr. C. E. Achterberg, inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse aan het Depurlement van Financiën. De Directeur van het i'ost- en Telegraaf kantoor alhier verzoekt ons mede te deelen, .lat, in verband met het St. Nicnlaasfeest, het postkantoor alhier op Zondag 4 December e. k. gedurende de gewone uren van open stelling, te weten van 71/2 tot 81/? vm en 12\2 tot l1/.. nm, óok pakketten ter verzending aanneemt, dal van 2 tot en mei 6 December e. k. slechts stevig verpakte pakketten kunnen worden aangenomen en dat, indien het adres niet op den omslag kan worden geschreven, het niet met lak maar met stijfsel op het pakket is te hechten. Fourier J. vau der Neut, van het Ie regi ment vcld-artillerie, die, terwijl bij dienst deed als opperwachtmeester bij de 5e batterij, 30 April plotseling verdween, heelt zich Maandag bij de maréchaussee te Roosendaal aangemeld. Het bureau van den commandant van liet 181e Landweerweer-fJistrict (Amersfoort) is thans gevestigd Paralelweg 16, hier. De aartsbisschop van Utrecht heeft goed gekeurd de Statuten der vereenjê »Geloof en Wetenschap", hier opgericht, en benoemd tot geestelijk adviseur kapelaan I. J. Paarde- kooper. Het volks-concert van «Jubal", Zondagavond gegeven, was niet zóo druk bezocht als wel werd verwacht. Is dit toe te schrijven aan de verhoogde entree, op verzoek van enkele werklieden op 15 cent gestelddan wel aan het feit, dat de vorige maal toen anderen reeds de beste plaatsen hadden ingenomen velen ongetroost huiswaarts moestenof aan een gelijktijdig dubbeltjesconcert elders in de stad? Maar die er waren, hebben volop genoten van de werkelijk mooie muziek en dan ook braaf geapplaudisseerd. Herinnerd zij aan de openbare vergadering, door de Vrijzinnige propaganda-club morgen avond te beleggen, waarin de heer K. Reyne, uit Haarlem, zal spreken over polltieken toe stand. Men zie de advertentie bierneven. Mr. Levy zal hier Zaterdagavond spreken over de Lager onderwijs-novelle. Het eerste elftal vao «Quick" had Zondag nog het voordeeltje, intijds te vernemen dat bet veld te Zutphen, waar het zou spelen tegen «Be Quick", onbespeelbaar was. Het tweede elftal van »U. D. I." maakte een vergeefsche reis naar Utrecht, waar het zou spelen tegen Hercules IV. «Quick" hield daarom een oefenspel tegen »U. D. I." en sloeg dit met 7—2. Drie Nijkerker boertjes, die Zondag hier den boel kwamen opscheppen, zijn ter kal meering naar het Politie-bureau gebracht. De Rechtbank te Utrecht eischte f 10, sub sidiair tien dagen, tegen den vrachtrijder E. van den H., van hier, die in den avond van 30 October gevaar voor stoomvermogen hoeft doen ontstaan bij Soestdyk. Door mooheid overmand, was hij op ziju kar in slaap gevallen en had, toen zijn paard plotseling stilstond voor den gesloten sluit boom, werktuiglijk «vort" geroepen, waarop het paard cm den afsluitboom heenreed en zoo de kar op de spoorweg bracht op het oogenblik waarop een locaaltrein uit Baarn naderde. Slechts aan de groote oplettendheid van een stationsarbeider is het te danken, dat de trein nog juist intijds tot stilstand werd ge bracht. Uitspraak 5 December. Reeds lang is aangedrongen op het droog leggen der plassen beoosten de Vecht en vooral in den laatsten tijd zijn daarover weer heel wat stemmen opgegaan. Het Naarderineer is nu aan de beurt. Of echter de drooglegging daarvan, althans op de manier welke nu wordt voorgesteld, wel de algeineeue goedkeuring wegdraagt, be twijfelen we en met name de vereeniging «Naardens belang" verzet zich tegen het plan. Er is namelijk verschenen een voorstel van B. en W. van Amsterdam tot aankoop van het Naardermeer, ten einde dezen waterplas aan te plempen met de huis- en straataf- valstolïen, waarvoor, na opheffing van de Belt, een bestemming moet worden gezocht. Met eenige buiten den dijk liggende gronden, is het meer, ter gezamenlijke grootte van voet stoots 707 H.A., aan de Gemeente in handen gegeven voor een bedrag van f 155 000, be halve de overdrachtskosten, rnits vóór 1 Januari a.s. een beslissing worde genomen. Wel laat de beschikbare tijd niet toe, de plannen van den Directeur der Stadtsreiniging betreffende de wijziging van de inzameling en verwgdering der afvalstoffen en in 't bij zonder het vervoer daarvan zoowel in als buiten de Gemeente, in ouderdeelen te on derzoeken en te beoordeelmook moet volgens artikel 6 der Gezondheidswet, het advies der Gezondheidscommissie worden ingewonnen, maar B. en W. zijn met de Commissie van bijstand van gevoelen, dat er geen bezwaar kan zijn voor don Raad, den voorloopig gesluten koop te bekrachtigen. Naar globale schatting zal het meer voor minstens 60 jaar tot het doel kunnen dienen. Uit een voorloopige begrooting blijkt, dat de oprichting eener nieuwe belt, bij v. in den Amsterdammer polder, een bedrag zal vor deren van f439 000, idem aan bet Nieuwe- diep f355000 en het materieel, aanleg van losplaatsen en gebouwen Naardermeer; f344 000, waarbij dan het bedrag van den aankoop van het meer moet worden gevoegd. Zou de methode vau verbranden gevolgd worden, dan zou de daarvoor vereischte in richting f839000 vorderen. Het vrijkomend terrein der tegenwoordige belt vertegenwoordigt een waarde vanpl. m. f 75 000, maar de kosten van verwijdering van het thans daarop aanwezige waardeloos afval zijn op f40000 te ramen. Voorts kost de tegenwoordige wijze van inzameling en het beltbedrijf f233 000 's jaars idem op ander terrein f246 410; verwijdering naar het Naardermeer: f327250. Het geheim dat men doorziet, moet even nauwgezet bewaard worden, als werd het ons toevertrouwd. Dat het met sommige plaatselijke loterijen wel eens vreemd toegaat, blijkt wel uil het volgende, dat aan de «Zw. Ct." geschreven wordt Door een ondernemer van zulk een lotery werden geregeld 100 000 nummers per loterij gemaakt. Hiervan behield deze er 50 000 voor zichde rest werd geplaatst by depothouders. Een paar dagen eer de trekking zou plaats vinden, worden de niet-verkochte loten door de depothouders naar den onder nemer teruggezonden. Deze loten laat ons zoggen, dat er een 20 000 niet waren verkocht werden door den loterij-ondernemer gevoegd bijzijn 50000, zoodat hij er in het geheel 70 000 onder zich had. Nu begon de trekking binnenskamers met een paar helpers, en wel uit de 70 000 loten. Elk lot, dat nu daaruit werd getrokken, kreeg achtereenvolgens den eersten, tweeden, derden prijs enz.; m.a. w. de hoofdprijzen bleven alle bij den ondernemer. Waren nu eenmaal de groote prgzen er uit, dan werd getrokken uit de 30 000 num mers, gelijk aan die welke waren verkocht. De houders daarvan kregen dus de mindere prijzen. Was het aantal geannonceerde loten er uit, dan werden de 30000 loten bij de 70 000 nummers gedaan en werd de ton of het vat, waarin zij waren geborgen, verzegeld. Kwam nu de politie zich na ingekomen klachten overtuigen, of alles wel in orde was, dan vond zij dit werkelijk. Kwarn zij bij de trekking, dan was zij toch niet iu staal om na te gaan of de 100000 loten wel aanwezig waren. De trekking geschiedde dan in twee of meer dagen, eerst uit de ton met de 70 000 loten en later uit die met de 30000 loten. Dat men met een dergelijk zaakje een goed zaakje maakt, is te begrijpen. Men schryft uit Sloten aan de «Leeuw. Crt.": Zooals is gemeld, overleed in Juli dezes jaars Jentje L. Tjilma, de zonderlinge man, die, behalve eenige effecten, in zijn bezit had een armoedige woning eneen paar oude tabaksdoozen, waarin een waarde van f 1850 aan bankpapier bleek geborgen. De woning is dezer dagen geveild en ingezet op de hooge som van f441. Bg die gelegenheid bleek, dat door een notaris te Lemmer, een keurig uitgewerkte stamboom der familie samengesteld is, die aantoont, dat van de 106 erfgenamen er eeoigen zyn die van de nalaten schap 1/153e hebben te vorderen. De volgende aardige omschrijving van wat statistiek is vinden, we in het «Journal des Débats" Het kan niet genoeg herhaald wordeo, dat de statistiek de schoonste wetenschap ter wereld is. Zij biedt het dubbele voordeel, dat zg geen enkele bijzondere kennis ver eischt en dat men haar altijd op z'n gemak kan beoefenen, zelfs op reis. Men behoeft slechts van teilen te houden om statisticus te worden en behoeft slechts statisticus te zijn om overal pleizier te hebben. Want alles wordt getelddat is de groote bron. Men g#at uit dineeren men is geen smul paap, niet spraakzaam en uw buurdame is jeelijk. Indien gij een gewoon mensch zyt, is men veroordeeld, zich twee uur te ver velen. Wanneer gij een statisticus zijt, telt gij het aantal gerechten van het menu, het aantal gasten en hun kaakbewegingengij vermenigvuldigt het een met het ander; gy benadert aldus met vrij groote juistheid, in elk geval met veel waurschijnlgkheid, het aantal kaakbewegingen, waaruil het diner bestaat en, dank zij de statistiek, hebt gg twee zeer prettige uurtjes doorgebracht. Men wordt op een bal gevraagd. Men is geen liefhebber van dansen, maar statisticus. En gij zijt niet te beklagen, want gij slaat geen wals, geen polka, noch een pas-de- quatre over en de nacht zal u nog te kort voorkomen. Want gij zult natuurlijk willen weten het aantal Kilometers, dat men al dansende allegt en met welke dansen uien

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2